GIEPS GOUDEN VIJFJE Ontwapening: Veel woorden, maar weinig daden Javanen willen in ons land blijven De VVD en de defensie Kind viel twaalf meter Om Palestijnse staat BLIK DOOR HET WERELD Vaten gif in Waddenzee Geen uniformen voor Zuid-Molukkers 4 De beperking eau cle strategische wapens is het hoofdonderwerp waarvoor de Amerikaanse minister Ksslnger naar 'de Russische par t-leider Brc:jnjev is gereisd. Daar naast heeft hij zich nog voorgeno men om enkele woorden te wijden aan Angola waar het tenslotte Rus sische wapens (en door Rusland ge stuurde Cubaanse militairen) zijn waarmee de bevrijdingsbeweging MPLA aardig zijn coucurenten weg vaagt, ook al hebben die op hun beurt ook aardig unit wapentuig van onduidelijk herkomst waarop wel raak Made in USA staat. Wat An gola betreft heeft Brezjnjev al te kennen gegeven dat hij hierover niets te zeggen heeft en formeel heeft hij daarin niet eens ongelijk. Waarom zou hij trouwens zieh ver antwoorden als het toch een over duidelijk feit is dat ieder die dat wil en de centen op tafel legt zoveel wa pens kan kopen als hij wil, waarbij hij soort en fabrikaat mag kiezen: Amerikaans, Russisch, Chinees, Frans, Tsjechisch. Zweeds, Israëlisch - men zegt het maar. Wie er niet mee kan omgaan kan ook zonder veel moeite de instructeurs huren. Het is deze realiteit die het bij voorbeeld mogelijk maakt dat in Li banon zo hard en bloedig gevochten wordt, de Noordierse strijd is een ander voorbeeld en overal ter we reld kunnen dergelijke dingen ge beuren. In wezen is dit zeker op korte termijn aanzienlijk gevaarlij ker dan de strategische wapens waarover de VS en cle Sowjet-Unie hun overeenkomsten hebben geslo ten en graag weer nieuwe ivillen sluiten. Voortdurende ontwikkeling De nieuwe ontmoeting Kissinger- Brezjnjev begon niet erg gelukkig De woorden van president Fords „troonrede" - de boodschap over de toestand van de unie - echoën nog na: de VS hebben in militaire macht hun weerga niet en Forel wil dit zo houden. Dit is geen taal die van gro te ontwapen ings drang getuigt en daarvan waren cle SALT-overeen- komsten ook geen voorbeelden. Een hoofdrol speelden tot dusver de af spraken over maximum-aantallen van bepaalde soorten bewapeningen - plafonds overigens die hoog ge noeg liggen om geen der partijen reëel in kracht achteruit te doen gaan. Op zijn best kan men zeggen dat het akkoorden waren waardoor zowel de Russen als de Amerikanen zichzelf ervoor beschermden om door de aanmaak van al te grote hoeveelheden raketten, kernkoppen enzovoort in geldnood te raken. Maar ook dit is maar betrekkelijk. De ontwikkeling van wapensyste men cjdh't voortdurend door, zoals nu cle zogenaamde kruisraket bij de militairen erg populair geworden is - een technisch aanzienlijk verbeterde versie van de „vliegende bom" waar mee de Duitse Wehrmacht aan het eind van de oorlog de kansen wilcle laten keren. In zekere zin vergemak kelijken de aantallen - afspraken over allerlei strategische wapens juist het ontwikkelen van weer mo dernere vern iet igingsappnratuur doordat zo geholpen wordt dcii er geld voor beschikbaar komt, dat anders nodig zou zijn geweest om grotere aantallen van de geleidelijk aan ver ouderende wapensystemen te fabri ceren. Internationale crises De desillusie over wat tot dusver bereikt is op de verschillende confe renties en andere bijeenkomsten waarop gepraat werd over vermin dering van bewapening, verspreiding van kernwapens en dergelijke za ken meer is groot - het resultaat bleef uiterst miniem. Maar terwijl zo tamelijk vruchteloos gesproken werd over zulke militaire zaken ven grote allure is over de hele wereld een massa doodgewone simpele wa pens verbreid. Angola en Libanon zijn nu cle twee plekken waar het gebruik er van tot toestanden heeft geleid die dreigen uit te groeien tot crises van internationale omvang. En als alles daar goed afloopt clan hoeft men al leen maar te wachten op het volgen de uitbreken van grof geweld ,ioant vooral de ontwikkelingslanden zijn in de laatste tientallen jaren letter lijk volgepompt met wapens. Wat niet beter geïllustreerd kan worden dan met de cru genoteerde bereke ningen van het Stockholmse Insti tuut voor Vredesonderzoek SIPRI waaruit blijkt dat vijftien tot twin tig keer zoveel geld gemoeid is met cle wapenhandel dan met alle ont wikkelingshulp bij elkaar. SINT-MICHIELSGESTEL. 24-1. De meerderheid van de Javanen, die voor de onafhankelijkheid van Su riname naar Nederland kwamen, willen niet terug. Belangrijkste re den is de angst van de groep voor wat hen met name van de kant van de Creolen te wachten staat. Bij aankomst op het vliegveld Zanderij worden koninkrijkspaspoorten - af gegeven door de toenmalige gouver neur van Suriname - afgepakt. De Javanen kunnen in plaats daarvan een Surinaams paspoort krijgen. ,.Dat is diefstal en je reinste boeve rij". Het Surinaamse ex-statenlid Dasimaii heeft dat gezegd tegen een ANP-verslaggever. DEN HAAG, 22-1. Het betoog van minister Vredelmg tijdens het debat over de defensiebegroting is met na me bij de VVD-fraktie gewogen en te licht bevonden. De liberale woord voerder Ploeg vond dat Vredeling zich maar weinig van de geleverde kritiek had aangetrokken. In een motie, stelde hij voor de vèrminde- ring van de defensiebegroting mét 256 miljoen gulden niet te laten doorgaan. LONDEN. Het Portret van Hendrickje Stoffels", een meesterwerk van Rem brandt uit 1050, is door de National Galery aangekocht voor een miljoen dollar. Het schilderij - dat voor het laatst in 1936 voor het publiek te zien was - zal geheel worden schoon gemankt en gerestaureerd, alvorens te wor den tentoongesteldwaarschijnlijk in april. ROUAAN, 23-1. De 5-jarige Se- bastiaan Jacques klom vrijdag in de ouderlijke woning op een tafel bij het raam, viel eruti en maakte en smak van twaalf meter. Hij werd van de stoep opgeraapt zonder één schram. Sebastien is niettemin ter obser vatie naar een ziekenhuis gebracht. NEW YORK, 24-1. Niettegenstaan de een vrijwel zeker veto van de Verenigde Staten hebben zes lid-- staten van de veiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend, waarin het recht van de Palestijnen op'zelf beschikking, met inbegrip van de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse slaat, wordt bevestigd. ROTTERDAM, 24-1. De centrale post van het loodswezen te Rotter dam heeft via Scheveningen radio een waarschuwing laten uitgaan voor 121 vaten met een zeer giftige stof. Deze waren tijdens zware zee gang op de Noordzee boven de Duit se Oostfriese Waddeneilanden van het uit Amsterdam afkomstige schip Eumaeus (5291 brt.) geslagen. DEN HAAG, 24-1. Geüniformeerd groepsgewijs optreden en het oefe nen met wapens door Zuidmoluk- kers kan niet langer worden aan vaard. Het op ostentatieve wijze be waken van voorlieden zal ook niet langer voortgang kunnen vinden. Dit heeft minister Van Agt (justitie) ge zegd tijdens het vorige week zater dag gehouden gesprek tussen een kabinestdelegatie en een zestal Zuid- molukse leiders, zo blijkt uit het ver schenen verslag van deze bespre king. ..Flitsen'" uit het buitenland LONDEN. De Angolese bevrij dingsbeweging MPLA heeft Zaire beschuldigd van het bombarderen van steden in het oosten van Angola:;; CAIRO. Koning Hoessein van Jor danië is onverwacht in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen. Dit meldt het persbureau voor bet Midden-Oosten uit Damascus. WASHINGTON. De begroting van de Amerikaanse regering voor het belastingjaar 1976-1977, dat op 1 juli a.s. begint, wijst een tekort van 43 miljard dollar aan, zo is in Washington meegedeeld. Verwacht wordt dat he.t tekort over het lopen de belastingjaar op 76 miljard dol lar zal uitkomen. LONDEN. De orkaanachtige storm die vorige week over Groot-Bx'it tan- nië heeft geraasd eistte tenminste vier slachtoffers. In de Schotse stad Invexmess raakte een vrachtwagen in een kanaal tijdens een enorme stortbui. Daarbij kwamen twee vrouwen en een man om het leven. LONDEN. In vergelijking met de voorgaande maand is het aantal werklozen in Groot-Brittannië in ja nuari na een korrektie voor het sei zoen toegenomen met 40.900 tot 1.159.000. Hierin zijn niet inbegrepen schoolverlaters en volwassen stil den! en. MOSKÓU. De Sowjetrussische ge neraal Gleb Balclanov. tijdens de Tweede Wereldoorlog bevelhebber van een legerkorps en veteraan uit de slag om Stalingrad, is op 65-ja rige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. PARIJS. De wereldberoemde Sow jetrussische cellist Mstislav Rostro- powitsj, wiens uitreisvisum dat twee jaren geldig is aanstaande mei verloopt, wil nog tot minstens eind 1979 in het Westen blijven om zijn kontrakten in het buitenland na te komen. WASHINGTON. In het rapport van de kommissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden over de inlichtingendiensten, waar van de „Washington Post" melding maakt, staat dat de CIA-hulp aan de ant'-kommunistische bewegingen in Angola veel meer bedraagt dat de door Washington genoemde 25 mil joen dollar. GENÊVE. Meer dan 140.000 artsen oefenen hun beroep uit in een land dat '.vet hun opleiding betaald heeft. Dit heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie WGO in Geneve meege deeld. WASHINGTON. De Amerikaanse sonant heeft met 62 tegen 16 een ve to van president Ford ongedaan ge maakt. Ford had het veto uitgespro ken over een wetsontwerp dat aan minister van financiën William Si mon een zetel in de nationale vei ligheidsraad zou geven. WASHINGTON. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat er met Spanje nog geen overeenkomst is bereikt over hand having van de Amerikaanse bases in Spanje en ekonomische hulp van de Verenigde Staten. Maar de onder handelingen duurden voort. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 27 JANUARI NED. I: De TROS begint vanavond haar uitzending om zeven uur met een Walt Disney-film De legende van de dappere Mafatu. Een aller aardigste film over een jongetje en diens hond. Na cle doocl van zijn va der verlaat de jongen het eiland waar op hij tot dusver heeft ge woond. De boot waarmee hij weg vaart wordt tijdens een storm kapot geslagen, maar niettemin komt de jongen aan op het vaste land. Om leven en dood gaat het ook in de af levering van cle Tatort-serie die claarva wordt uitgezonden. Nadat een inbrèker door cle minnaar van een getrouwde vrouw in haar wo ning gedood is, wordt diens l[)lc op straat neergelegd. Wat is het ver schil tussen André van Duin in zijn gewone doen en André van Duin die als clown volle zalen weet te ver maken? Op die vraag komt waar schijnlijk een antwoord in Henk van der Meydens TV Privé, dat van avond André van Duin als gast heeft. Veertig minuten zijn uitge trokken voor de man die bij het ko mende karnaval ongetwijfeld hoge ogen gooit met zijn nieuwe liedje „Wilempie". De kunstrubriek Het heilig vuur staat aan het eincl van de TROS-avond. Speciale aandacht krijgt in deze aflevering de Neder landse schildersgroep De Nul-bewe ging, waarvan onder anderen Ar mando, Henk Peters en Jan Schoon hoven deel uit maken. Het laatste nieuws gaal er rond de klok van elf uur uit. NED. II: Op het tweede net ivordt de rij geopend met cle serie Dominic. In de vierde aflevering worden ak- lies gehouden om Nick op te sporen. De jongen wordt cloor Barty Finn gevangen gehouden en uiteindelijk bekent hij dat hij het mysterieuze horloge verborgen heeft. Tweekamp, de kwis voor cle middelbare scholie ren vult cle volgende dertig minuien. De lotgevallen van Som worden na het nieuws van acht getoond. Hel idee dat Edna Davies zoel eens de nacht doorgebracht zou kunnen heb ben bij Sam veroorzaakt cle nodige opschudding. Want op een tijdstip dat in de gemeentelijke politiek een paar belangrijke beslissingen moeten worden genomen, zijn schandalen alles behalve welkom. Tot kwart over tien draait het amusement ver volgens op volle toeren dankzij de spelshow Herkent u deze tijd? Ge beurtenissen van een aantal jaren geleden zijn de basis voor de vragen clie spelleider Kick Stokhuyzen af vuurt op de kandidaten. Het spel wordt afgewisseld door een optreden van Conny Vandenbos. Na de uit zending van de aktvaliteitenrubriek Hier en Nu, waarvoor veertig minu ten beschikbaar zijn, neemt predi kant Bosman uit Noordioijk cle dag sluiting voor zijn rekening. Het par- lenmentaire gebeuren wordt ten slotte belicht door de mannen van de NOS-rubfiek Den Haag Vandaag. DINSDAG 27 JANUARI NED. 1: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Spanjaar den; 18.55 Nieuws; 19.05 Walt Dis ney; 19.57 Tatort: 21.35 Journaal: 21.50 TV-privé; 22.30 Het heilig vuur23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus cle boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Dominic: SAN FRANCISCO. Het proces tegen Patricia Hearst, de rijke erfdochter, die lid is van het anarchistische Symbionese Bevrijdingsleger werd, en als zo danig aan roofovervallen zou hebben deelgenomen, komt morgen dinsdag voor haar rechters. Op de foto de 21-jarige Patricia bij het verlaten van de gevangeriis, op weg voor een verhoor. 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Sam; 21.20 Herkent u deze tijd?; 22.15 Hier en Nu; 22.55 Tot besluit; 23.05 Den Haag vandaag 23.20 Journaal. WOENSDAG 28 JANUARI NED. 1: Het nieuws uit de regio krijgt in de vooravond aandacht in de rubriek Van gewest tot gewest. Na een programma van de PvdA in de politieke zendtijd begint het tv- spel Een leven. Hierin maken de kij kers kennis met een 53-jarige man, clie destijds zijn carrière als voet baller heeft opgegeven voor cle so- ciae zekerheid die hij kon krijgen als fabrieksarbeider. De man wordt hei slachtoffer van een bedrijfsongeval, raakt invalide en moet dan genoegen nemen met aangepast werk in de fabriek. De auteur Bosse Andersson heeft meer stukken geschreven waarin hij zich maatschappij-kri tisch/opstelde. Na het anderhalf uur durende stuk volgt het NOS-jour- naal 'en aansluitend komt Den Haag vandaag 'met -nieuws van het parle mentaire front. Na aktuele sportin- farmatie in Studio Sport wordt vanavond afgerond met achtergron den van binnenlandse en buitenland se gebeurtenissen, opgediend door Pcinoramiek. Het middagprogramma wórdt verzorgd door de AVRO. Al lereerst de fascinerende natuurfilm Je-hoeft niet her te zoeken, daarna Kies je sport (waarin men nader kan kennis maken met het korfballen) en tenslotte het vrolijke kinder programma De holle boom, waarin het gelijknamige hotel ditmaal net een ziekenhuis lijkt. Dat alles tussen half vier-en kwart over vijf. NED. II: Het IKON komt het eerst aan bod op deze zender. In de-voor treffelijke rubriek Jouw Beurt ge ven enkele kinderen hun mening over het onderwerp vrouweneman cipatie. Uit kindermonden kunnen WmmKBKÊKSKÊÊÊÊKÊÊm soms verrassende uitspraken rollen. Alle reden om naar dit programma te kijken. Vervolgens komt Kenmerk met informatie over kerk en samen leving. De rest van de zendtijd is ge reserveerd voor de NCRV, die de informatie vooraf laat gaan door een stuk amusement. Dat betekent een aflevering van Briggs, de schrik van de geheime dienst. Een zekere Do naldson, die kandidaat staat voor een hoge funktie bij de geheime dienst, moet „gescreend" u-orden. Tegen de klok van negen uur begint het informatief dokumentair mu ziekprogramma Roemeens mozaïek. Een openluchtmuseum in Boekarest was het decor tijdens de opnamen van dit programma, waarom o.m. werd meegewerkt door de zangeres Therese Steinmetz. Tot half elf ten slotte op deze zender het program ma Open Boek. Juclith Bosch en Wim Hazen vertelen wetenswaardig heden icit de literaire wereld. Onder Weer is er een gesprek met de schrijver Adriaan van der Veen naar aanleiding van zijn onlangs verschenen roman In liefdesnaam. Het laatste nieuws wordt rond half twaalf verwacht. WOENSDAG 28 JANUARI NED. I: 9.39 Schooltelevisie; 15.30 Je hoeft niet ver te zoeken; 15.55 Kies je sport: 1G.20 De holle bolle boom; 18.15 Teleac: 18.45 Ver- keer(s)plicht; 1S.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Poli tieke partijen; 20.00 Een leven; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Studio Sport; 22.30 Panoru- miek; 23.15 Journaal. NED. U: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Briggs; 20.55 Roemeens mozaïek; 21.50 Open boel;; 22.30 Journaal. 24 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK Griet liep met haar zoon recht door voor hel bureau van Pomstra, Ze wees over haar schouder naar buiten en vroeg op harde toon: „Wat betekent dit? Is dit soms jouw werk?" Pomstra kwam rustig overeind. Hij was vastbesloten zich n et kwaad te maken. „Mevrouw," begon hij, „ik heb niet met u op school gegaan, dus ik heb er recht op met u aangespro ken te worden. Dat is één. Voorts verzoek 'k u mijn financieel aandeel in deze fabr ek te willen uitbetalen, want ik neem natuurlijk op dit ogen- bl k mijn ontslag. Voorts ben ik ge rechtigd u mee té delen, dat het personeel net zo lang zal staken, tot uw zoon en u weer vertrokken zul len zijn. Wij moeten u noodgedwon gen en tegen onze zin als medcdiiek- tr'ce en e'genaresse erkennen, maar dat houdt niet in, dat we u hier zul len dulden. Of u verdwijnt meteen weer om u nooit meer hier te laten zien, wat evenzeer voor uw zoo - geldt, of ik ga en dan wens .k mijn geld terug. Namens meneer Gcugie- kan ik nog zeggen, dat hij dan even eens zijn geld terug wil en niet la - ger Poorts meubelen al nfn< nv n De vrouw liep rood i. a sabotage!" schreeuwde ze. „Dat - r strijd met de uitspraak van de Tel ter! Ik bezit opnieuw de bcvoegeho c' om hier als direktrlce op te Leden samen met u. En ik verzeker u. me neer Pomstra, dat ik van die rechte gebruik zal maken!1' Pomstra knikte. „Goed,-mevrouw Ik zal mij advokaat opdrnchl geven mijn vordering op dit bedrijf te in nen. Doet i) uw best maar in een le ge fabriek zonder personeel „Dan bent u op dit ogenblik op staande voet ontslagen," schreeuwde de vrouw, door het dolle heen. „Ik heb zelf al ontslag genomen, mevrouw, ging Pomstra onverstoor baar verder. „Ik kan u namens de heer Gcugies meedelen, dnt u de grootste vertegenwoordiging, name lijk de gehele Veluwe en noordoost Utrecht kwijt raakt. In aanmerking nemende, dat het kapitaal voor ruim negentig procent in de fabriek zit. kunt u niet eens over kontanten be schikken om ons beiden uit te kopen. Dat zal dan het einde zijn van Poorts Meubelen'. Tenslotte kan ik onmid dellijk in een ongeveer gelijke tunk- tie terecht bij een konkurrent. Ik wens u verder een goede morgen. Pomrlra boog even. pakte zijn boel tje en maakte aanstalten om te ver- 1 rekke i.' Nu' vond Maarten Street het wel letjes. Hij duwde zijn moeder opzij en kwam voor Pomstra ie stran ..Wacht nu even, itreiicer, want ais \Vü niets anders doen dan elkaar vertvijtch iv:nr 't hoofd .slingeren, worden we er. geen van aller wij; er van. Kunnen we els volwassen mee rijn niet met n drieën hier gaan z. t- 'on ca bekijken, vat er gedaan kan worden opdat dc- men«en weer aan '-.cl werk art en meneer Ponv'.m hij ons blijft? Aan een lerc fabriek ■tvu'or een bekwame dtrektcirr. zon der pc •t»ner>!. -zonder een grote som •-o'-l minder, hebben wij ook niets. Hel Is n él bepaald netjes van de mensen beneden om me' eert n* a; ket Jiikingswapen te grijpen, want k c er enkelen lussen zitten. die opgetrommeld waren voor dc Ar- boibcms.V.z en d o ik er toen voor vrij gekregen heb. Zodat zc niet naar Du't-Jand hoefden te gaan. Maar dat zijn ze zeker, al vergeten." Pomstra wi'st, hoewel hij al in 1941 bij .Poort weggegaan was, dat Maar ten de waarheid sprak. Bij alle fou ten. die de jongeman bad gemaakt, was zijn zorg voor het handjevol ar beiders. dat nog werkte in die oor logsjaren. altijd goed geweest. Het ging eigenlijk niet eens om Maarten. Iedereen, alle personeelsleden wis ten. dat Maarten gedurende tien ja ren geen leidende funktie op direk- teursniveau zou mogen uitoefenen. Nee, het ging in hoofdzaak om me vrouw Poort. Aan haar had iedereen altijd een hekel gehad. Vóór de oor log al. Vanwege de minachting, die de direkteursvrouw toen al aan de dag legde voor de arbeiders m fabriek. Haar kennende, wilden ze deze vrouw niet meer terug. En ze ker niet als direktrice. Maarten mocht dan behoorlijk veel geld aai; de Duitsers verd'end hebben door vrijwel uitsluitend voor dc Weer macht ie werken... hij had er e- vons mee bereikt, dat zijn mensen niet naar Duitsland behoefden te gaan. Op zijn beurt probeerde Maarten, toen hij inzag, dat het - oor hem dc verkeerde kant nitg nir Duitsers een hak te zetten, hetgeen m sluktc en toen moest hij hals overkop onderduiken, wilde hij r.ict doodgeschoten worden. Bovendien had hij er twee jaar voor in een kamp gezeten en was hij bovendien een grool dec! van het geld. dat h; aan de moffen had verdiend. ?:w!'l geraakt. Hot was in 'cdcr geval ver standige laai. die de jongema i in liet horen. Pomstra keerde zuchtend op zijn schreden terug en wees naar twee stoelen. „Ga zitten." zei hit. nu o-, korte toon. „Ik wil bestpraten en ik wil ook wel blijven, want ik heb hart voor deze fabriek. Altijd ge had." Iwoirlt vervolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4