Konstruktie caissons op palen en pijlers moet Schelde redden Bonifacius Cau (Zierikzee) zeeofficier en modelbouwer Chemie-gigant naar Zeeland? De ongeletterdheid in Amerika Rabin naar V.S. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plan stormstuw exit JEUGD IN SUPERMARKT Miljoenenroof te Ophemert teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Muanilag 26 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21832 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) VERTENTIES EN BEZORGING Ü1110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zié pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Distrikts vergadering waterschap DEN HAAG, 24-1. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft de vaste kommissie voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer medegedeeld dat de kosten voor een doorlaatbare caissondain in de Oos- terschelde te hoog worden. Mitsdien wil hij een onder zoek naar een konstruktie met caissons gefundeerd op samengestelde palen en pijlers. De fundatie op palen houdt in dat de caissons worden geplaatst op be tonnen paalkonstrukties, terwijl de pjjlers gefundeerd worden op putten, zijnde geprefabriceerde putten van grote afmetingen, die in de bodem worden aangebracht. Een tweetal va rianten dus op het thema stormstuw- caissondam. MIDDELBURG, 24-1. Het dage lijks bestuur van het havenschap Vlissingen vindt het verantwoord dat er een vestiging komt in het Slee-gebied te Vlissingen-Oost van het Italiaanse chemische concern Mont Ediscn. Dit heeft de voorzitter van het dagelijks bestuur van het havenschap de Zeeuwse gedeputeer de A. J. Kaland tijdens een perscon ferentie in het provinciehuis van Middelburg gezegd. Het havenschap Vlissingen onderhandelt al ruim een jaar met de Italiaanse multi-natio nal over een vestiging in Vlissingen- Oost. Mont Edison heeft grote be langstelling getoond voor Zeeland. Het bedrijf stelt zich voor in de komende vijf a zes jaar een miljard gulden te investeren in Zeeland, waardoor zeven a achthonderd ar beidsplaatsen worden gecreëerd. De kosten van de dam van cais sons „op staal'' worden thans ge raamd op rond drie miljard gulden. Bij de bouw van een. afsluitbare dam, bestaande uit caissons „op staal'' zou het toegestane grensbe drag met enkele honderden miljoe nen guldens worden overschreden. Volgens de minister lijkt het op grond van de huidige inzichten „niet mogelijk" de variant caissons „op staal" binnen de door de regering geformuleerde randvoorwaarden te realiseren. De minister zegt dit in een rap portage over de afsluiting van cfe Oosterschelde, waarover de kamer commissie deze week nader met de minister van gedachten zal wisselen. Hetvraagstuk van de overschrij ding van de kosten is opgenomen in de zogenaamde „ontbindende voor waarden", verbonden aan de kabi netsbeslissing de Oosterschelde te doe>i afsluiten met een stormstuw- caissondam. De drie ontbindende voorwaarden waren: a. De hogere kosten van het plan ten opzichte van een sluiting con form het oorspronkelijke plan mo gen niet aanmerkelijk worden over schreden. b. de stormstuwcaissondam moet technisch uitvoerbaar zijn en c. De werken moeten in 1985 kun nen zijn voltooid. Bij de opstelling van deze voorwaarden werd tevens bepaald, dat de Oosterschelde vol gens het oorspronkelijke Deltaplan wordt afgesloten als aan een of meer van deze voorwaarden niet zou kunnen worden voldaan. Twijfels In het ministeriële rapport wor den vraagtekens geplaatst bij de technische mogelijkheden van een caissondam „op staal", waarbij de caisson rechtstreeks wordt geplaatst op een drempel van verdichte stort- steen. De studies aldus de minister, hebben tot het inzicht gevoerd, dat ten aanzien van de standzekerheid van de caissons onder extreme om standigheden twijfels blijven be staan. Hij noemt het „aangewezen" dat thans op korte termijn het onder zoek naar deze mogelijkheid wordt afgerond, aldus de nota, om alle krachten te concentreren op de bei de andere hierboven genoemde va rianten. Volgens de minister iykt de standzekerheid bij deze varianten weinig problematisch. In een rap port van Rijkswaterstaat, gelijktij dig niet de ministriële nota aan de kamercommissie toegezonden, wordt gesteld, dat de pijleroplossing „het meest belovend" lijkt. Indien dit ontwerp realiseerbaar lijkt behoeft - naar verwachting - minder voorbehoud ten aanzien van de vormvastheid en de stabiliteit van de constructie te worden ge maakt dan bij de fundering op staal, aldus Rijkswaterstaat. OPHEMERT, 24-1. Antiekdieven hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag uit kasteel Ophemert in Gelderland, één van de buitenver blijven van de Engelse E.E.G.-diplo- maat en conservatief parlementslid Lord Reay Hugh William Mackay, voor ruim anderhalf miljoen gulden aan antiek weggehaald. NEW ORLEANS, 24-1. Uit een on derzoek van de universiteit van Te xas is gebleken dat één op de zes volwassen inwoners in de Verenigde WASHINGTON, 26-1. Premier Yitzhak Rabin van Israël arriveert maandagavond in Washington voor een officieel bezoek dat tot 6 febru ari zal duren, zo maakte het Ameri kaanse ministerie van van buiten landse zaken zaterdag bekend. Ge durende zijn bezoek zal Rabin twee maal met president Ford spreken over de situatie in het middenoosten en tevens een gezamenlijke zitting bijwonen van beide huizen van het congres, Rabin, die wordt vergezeld door zijn echtgenote, zal naast Washing ton ook Philadelphia, New York, De troit, Chicago en Los Angeles aan doen. Staten in de praktijk ongeletterd is en niet in staat het hoofd te bieden aan de meest elementaire dagelijkse problemen. De leider van het onderzoek, pro fessor Norvell Northcutt, noemde de uitè'lag van de testen die hij heeft ge daan bij vijftienhonderd personen in 38 staten „onthutsend". Gebleken is verder dat van personen tussen de 18 en 29 jaar zestien procent nauwe lijks kan lezen of schrijven, tegen elf procent in de leeftijdsgroep van 30 tot 39 jaar. Vooral in het zuiden van het land, waar iedereen president kan worden, lopen veel mensen rond die de lees- en schrijfkunst niet onder de knie hebben. JOHANNESBURG. De leider van de pro-westerse bevrijdingsbeweging Unita in Angola, Jonas Savimbi, heeft zondag een beroep gedaan op het Westen, Angola niet in handen van de Sowjef-Unie te laten vallen. ZIERIKZEE. Bij wijze van prakti schs les bezochten de leerlingen van de Chf. Kleuterschool „De Speel doos" de supermarkt in plan West. De jeugd had alle belangstelling en namen verschillende produkten ex tra zorgvuldig onder de loep. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie een fout maakt, mag in het stof vallen, maar er niet in blyven liggen. uiyveii uyyeu. J Chateaubriand J ZIERIKZEE, 24-1. Enige jaren geleden kon door een overeenkomst met hel Nederlands Historisch Scheep vaart Museum te Amsterdam een aldaar opgesteld model van een fregat, in 1766 vervaardigd door de zee-officier Bonifacius Can, ter beschikking worden gesteld van het Maritiem museum te Zierikzee. Met veel talent heeft Cau des tijds „zjjn" oorlogsschip, dat bewa pend was met tweeëntwintig stuk ken, op schaal nagebouwd. Het mo del is 72 cm lang over de stevens en is volledig getuigd. Tijdens de zomermaanden, wan neer het museum in de Noordhaven poort voor bezoekers is geopend, trekt bovengenoemd scheepsmodel - clat zich nog in de originele 18de eeuwse vitrinekast bevindt - terecht veel belangstelling. Portret Bij het zien van zo'n uitzonder lijk fraai gebouwd model is men ui teraard nieuwsgierig naar de maker, zijn familie en zo mogelijk zijn voor komen. Dankzij de medewerking van het „Iconografisch Bureau" te Den Haag is het gemeentearchief onlangs in het bezit gekomen van een foto-afbeelding, die een scherpe weergave vormt van een geschilderd portret, dat sinds lang niet meer is te achterhalen. In ieder geval is het nu mogelijk ons een voorstelling te vormen van Bonifacius, die stamde uit een Zeeuwse regentenfamilie met sterke bindingeri aan Zierikzee. Het schilderij, dat door een ano nieme kunstenaar werd vervaardigd toont Cau met enkele kenmerkende attributen: passer en zeekaart. Op de achtergrond een zeegezicht met misschien een ietwat sumierc af beelding van het eerder genoemde fregat. De Zierikzeese zeeofficier is fraai gekostumeerd naar de trant van zijn tijd en heeft een nog jeug dig uiterlijk. Familie Bonifacius Cau werd 21 juli 1740 te Sluis geboren als zoon van Iman Bonifacius Cau cn Cornelia van den Neste. Hij huwde tweemaal: eerst met Elisabeth Adriana Reijnouts (overleden in hel: kraambed) en la ter (23 febr. 1778) met Levina Dun can uit Brouwershaven. Na zijn vestiging in Zierikzee was Cau daar lid van de raad, schepen en heemraad van Schouwen. Hij was commissaris der defensie te Zierik zee in 1796. In de jaren 1773 en 1778 wordt hij vermeld als kaiptein ter zee van de admiraliteit van Zeeland. Volgens P. D. de Vos, die in zijn „Vroed schap" vele bijzonderheden heeft bijeengebracht betreffende het ge slacht Cau. hield Bonifacius er te Zierikzee drie dienstboden op na. Een schilderij in olieverf, voor stellende het schip, waar Cau circa 1770 kapitein op was, met Zierikzee op de achtergrond, is evenals het eerder genoemde portret, zoek ge raakt, bij een vroegere eigenaar, de oud-zeeofficier .T. A. Kloek. W. H. KEIKES Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 1265 Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk buien Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele sneeuwbuien; zwakke, tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen; lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend, met minima van min 6 lot min 1 graad, middagtem- peraturen rond het vriespunt. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr, Max.-temperaturen omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 jan. Zon op 8.29, onder 17.17 Maan op. 5.17, onder 13.46 Nieuwe maan: 31 jan. (7.20). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 jan. 11.57 5.22 18.03 Doodtij: 26 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook in de nacht en ochtend van maandag op dinsdag zal het op de meeste plaatsen in Nederland licht vriezen. Een hogedrukgebied ten westen van Ierland, dat de af gelopen dagen een krachtige noorde lijke stroming boven het Noordzee gebied in stand hield, heeft veel, aan betekenis ingeboet. Omdat ook de luchtdruk boven het vasteland is toegenomen. Een kleine storing, die maandagmorgen bij de Schotse oost kust lag, trekt, naar het zuiden. Ver wacht wordt dat deze storing, die een sneeuwgebied met zich mee voert, ten westen van ons land voor bij trekken en bij ons alleen de be wolking wat doen toenemen. Wel kunnen boven de Noordzee ontwik kelde sneeuwbuien vooral onze kust gebieden binnen trekken en wat sneeuw brengen. Van 1740-1804 Bonifacius Cau (geb. 1740) zeeofficier en modelbouwer le Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1