Raad Westerschouwen gaat „nota Westhoek" behandelen Marokko maakl Dropgebruik in 10 jaar verdubbeld Algerijnen krijgsgevangen Pamfletten tegen fusie van zuidelijke energiebedrijven Kamerleden willen plannen beveiliging dijken en duinen Ambtenaren krijgen salaris verhoging van vier en een half pet. 4 ONZE PUZZELRUBRIEK Zeventig jaar getrouwd INGEZONDEN STUKKEN Garage C. Wandel Zn. Een zwaarwichtig stuk dn WESTERSCHOUWEN, 22-1. Met tie keuze van het uiiddeiiniodel van de nota, kan liet kollege zich in grote lijnen verenigen, met dien verstande dat er toch op zal moeten worden aangedrongen binnen het mode! voldoende speelruimte en bewegingsvrijheid voor de gemeente over te laten. liet verschil tussen het uiteindelijk te bereiken aantal slaapplaatsen tussen het middenmodel en het gemeentelijk concept struktuurplan is niet 20 groot, temeer omdat in dit plan een andere benaderingswijze is toegepast. Gemeen» te en provincie moeten elkaar daar in kunnen vinden, aldus het kollege. De stelling van het kollege luidt wel dat straks het door de raad vastgestelde struktuurplan maatgevend zal dienen te zyn, zo wel voor het gemeentelijk beleid als voor het goedkeuringsbeleid door G.S. en niet het reeds ver ge detailleerde middenmodel van de nota Westhoek. Zeker ook in verband piet de keuze van de wegstruktuur komt de nota te vroeg. Er zijn op dit moment onzekerhe den, met name: a. hoe wordt de Ocsterschelde afgesloten? b. welke weg komt er over de Oosterschelde- dam, van welke orde? c. waar komt de grote noord-zuid-verbinding tus sen' Europoortgebied en de vaste oeververbinding over de Wester- schelde?. Zolang op deze vragen geen ant woord kan worden gegeven, is het moeilijk te bepalen welk doorgaand verkeer Schouwen-Duiveland en met name de Westhoek te verwer ken zal krijgen. Laten we daarom noch proviciaal noch gemeentelijk wegen gaan voorbereiden en reali seren waarvan men over een jaar wellicht spijt heeft. Waar het van daag de dag nu om gaat is het weg nemen van de knelpunten wat het verkeer betreft en er zijn er drie te signaleren". 1. bij Oude Tonge' richting Haring vlietbrug. 2. bij Ouddorp op de route naar Europoortgebied: 3.; in. de kern Renesse.. Ten aanzien van de eerste twee punten, ligt het noch in (je macht van het Provinciaal bestuur, noch in de eigen macht om daaraan iets te veranderen. Renesse Ten aanzien van Renesse wel. Daar moet en kan men gezamenlijk op korte termijn tot. een oplossing zien te komen. De adviseurs van de px-ovincie en ook de eigen adviseurs, door middel van de door de gemeen, te ingestelde Kommissie Wegstruk tuur, komen tot het advies te kie zen voor een rekreatiewegverdeel- weg, ook wel rekreatieverzamelweg genoemd, lopende van het huidige kruispunt Kraijesteinw.cg-Seroos- kerkseweg naar de Lagezóom tot de Stoofweg; de Stoof weg oversteken en dan via de reeds op het huidige streekplan staande nieutve weg dwars door het land naar het aan- sluitingspunt van de Brouwersdam. In het voorstel van de.eigen kom missie is het laatste stuk wel anders getraceerd dan in de provinciale modellenmet name gebruikt de Deze week gaat de geschiedenis niet in als een puzzelweek, want dé reakties op de puzzel van vorige week (toch niet bijzonder moeilijk) waren pover in vergelijking met an-, dere weken. Des te meer lof voor de genen, die wel (en goed) inzonden. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. G. de Ruitcr-Kouwcn Moermondweg 15 RENESSE De tweede prijs gaat naar: Mevr. C. M. Sjouke-van Maanen Dcltastraat 11 NIEUWERKERK De' oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. dreumes ;_fi. De nieiu HORIZONTAAL: 1. handvormig sieraad; 6. rondwentelend lichaam als deel v.e. constructie; 12. lichten de kring om zon of maan; 14. mak ker .vriend; 15. paardeslee; 17. Ned. havenstad; 20. zoon (afk.); 21.. groot aantal wilde varkens (jagerstaal); 23. kleur- en reukloos gas: 24. uitge strekte watervlakte: 25. slotwoord van gebeden; 27. het hoogst begaaf de wezen op aarde; 28. telwoord; 29. oude lap; 31. stad in Zwitserland; 32. landbouwwerktuig; 33. hoog bouw werk; 35. voorzetsel; 36. gevat, ad rem; 37. ogenblik; 39. de oudere (afk. Latijn); 40. conciërge aan een uni versiteit; 42. militaire rang (afk.); 44. opgerold dun. rond wafeltje; 46. oude lap; 47. rivier in Frankrijk; 49. stad in Noord-Afrika; 52. deel van dc voet; 53. zeevis; 54. stuiter van al bast; 58. proper: 59. motorschip (afk.); 60. als groente gegeten plante- soort; 62. letter v.h. Griekse alfabet; 63. tijding; 64. deelbaar door twee (rekenkunde); 66. zeker gereedschap; 67. uitstalkast. valluik; 11. opaline; 12., eb; 13. stop; 14. ster; 15. ei; i7ï os; 19.. id.; 21. ivoor; 24. lor; 26. spook; 29..alom; 30. ploeg; 32. p'opë; 33. noT; 34- da; 35. Rb; 37. rat; 38. laars;.39. viool; 40. ski; 42. re; 44. e.k.; 45. .óns; 48. tact; 50. lelijk; 53. spijt; 54. ophef; 56. ras; 57. Breda; 58. RP; 60 si; 61. cm; 62. balg; 64. klei; 65. b.d..; 67. aalmoes; 69. negrito; 70. methode. VERTIKAAL: 1. doerian; 2. el; 3. motor; 4. epos; 5. sap; 6. vis; 7. anti; 8. Leeds; 9. ui; 10. klinket; 16. pool- licht; 18. hoop; 20. voorloper; 22. vlo; 23. om; 24. 11.; 25. re; 27. p.p.; 28. opa; 30. parel; 31. Griek; 34. dar; 36. bok; 40. stoïcijn; 41. kap; 43. vlas; 46. nijd; 47. "standje; 49. te; 51. er; ,52. ijs; .53. .Sr.;,_5&. fraai;,.57. biest; 59. plat; 60. slee;"63. G.L.O.; 64. kom; 66..eg;.^.8..ZO puzzel VERTIKAAL: 1. sierplant; 2. mijne heren (afk.); 3. enigszins luxueus in gericht café; 4. overal, op alle plaat sen; 5. van zeker houtsoort, vei'vaar- digd; 7. voegwoord; 8. bederfweren de verfstof; 9. oude vochtmaat; 10. bekend sportevenement (afk.); 11. plaats in Zeeland; 13. vermogen om te horen; 16. stad in Italië; 18. ge heel de uwe (afk. Latijn); 19. che misch symbool; 20. Griekse wijsgeer; 22. pech: 24. telwoord; 26. kleurlinge; 27. hoofddeksel; 29. gevleugeld dier; 30. rivier in België; 33. raadgeving; 34. klein besteend rijshoofd bij zee weringen; 38. ploegleider; 41. genees heer; 43. 100e deel v.e. Belgische frank; 45. leerwerkerspriem48. lang smal stuk; 50. christelijk herden kingsfeest; 51. schreeuw, gil; 54. kou de. droge N.O.-wind aan de Adria- tische Zee: 55. sint (afk.); 56. oude lengteëenheid; 57. gevierde zangeres; 60. schaakterm: 61. troefkaart bij di verse kaartspelen; 63. Militaire Poli tie (afk.); 65. voorzetsel. eigen kommissie eerst een heel eind van de huidige HeHcweg om daarna pas door het land naar de Brou wersdam te gaan. Deze rekreatieverdeelweg is in het kollege in diskussie geweest. Het dagelijksbestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland en van het Landbouwschap waren unaniem van mening dat er met betrekking tot nieuwe wegen voorlopig maar een pas op de plaats moest worden gezet en dat alleen het meest ur gente moest worden gedaan. Hel ineest urgent Als meest urgent kwam uit de bus een nieuwe verbinding van de Hoogenboomlaan, buiten Renesse om, naar de Stoofweg, via een nieuw stuk weg tussen de Hoogenboomlaan en de Vroonweg', aansluitend op een te verbreden Kooijmansweg en de Stoofweg. Voor de korte termijn staat ook het kollege die verbetering voor en uit een gesprek met mr. Boersma mocht worden gekonklu- deerd dat Middelburg met die ziens wijze akkoord gaat. Maar, Middel burg wil meer. Niet alleen de kor- te-termijn-planning maar wil nu ook vastleggen, wat het vervolg zal moeten zijn. Daarom blijft men wel vasthouden aan de gehele rekreatie verdeelweg. Teneinde de reeds op het streekplan staande weg dwars door het land vanaf de Brouwers- dam naar de Stoofweg, uitkomend ongeveer bij de Helleweg, te voor komen, ging de gedachte van het kol lege uit naar een verbreding van de Helle weg die dan aan het eind met een goede bocht overgaat op de Rampweg en vervolgens via de reeds bestaande afslag naar de Brouwersdam. Mr. Boersma en de zijnen verwer pen die gedachte evenwel zij zien deze oplossing als onaanvaarbaar voor de lange termijn. „Zouden we die oplossing kiezen, dan zal bin nen enkele jaren blijken dat die ver binding toch te minimaal is en dan moet toch nog de nieuwe verbinding worden gemaakt, zoals die reeds op het huidige streekplan staat en ook thans weer wordt aanbevolen, zowel in de Nota Westhoek als door de ei gen Kommissie". Ook aldus hun betoog het achterwege laten van de rest van de voorgestelde rekreatie verdeelweg, dus verder langs de La- gëzoom en dan de verbinding met de Kraijesteinweg, ontmoet bij de provincie erg veel bezwaar. Naar hun mening hebben metin gen en doorberekeningen absoluut aangetoond, dat deze verbinding er moet komen wil het na een aantal jaren niet vastlopen. Diefstal van aardolie in Rotterdam ROTTERDAM, 22-1. De recherche van de Rotterdamse rivierpolitie is een omvangrijke diefstal van aard olie uit tankopslagplaatsen in het Waterweggebied op het spoor geko men. Tot, nu toe heeft één ta'nkop- slagbedrijf aangifte gedaan van diefstal van enkele honderdduizen den liters olie ter waarde van f 200.000,maar de politie is er vrijwel zeker van dat. de afgelopen maanden oolc bij andere bedrijven dergelijke diefstallen hebben plaats gehad. Tot nu toe heeft dé. recher che vier mannen gearresteerd, na melijk twee handelaren van 35 en 37 jaar, een 37-jarige schipper van een binnentankschip die van de hande laren opdracht had gekregen om de olie te vervoeren en de 22-jarige stuurman van het schip. RABAT, 22-1, Kcgcringsfunktiona- risacn in Rabat hebben donderdag bekendgemaakt dat Marokko drie Algerijnse soldaten krijgsgevangen beeft gemaakt die vochten aan de zyde van de Saharaanse bevrijdings beweging „Frente Polisario". Een militaire patrouille nam hen gevangen bij de plaats Dakhla, het voormalige Villa Cisneros, een kust plaats in de westelijke Sahara. Het is voor het eerst dat Rabat Algerije beschuldigt van direkte be trokkenheid in het conflict. Van Algerijnse zijde is nog geen reactie gekomen op het. Marokkaanse bericht. Algiers heeft zich herhaalde malen opgeworpen als sympathisant van het Frente Polisario in het touw trekken om de voormalige Spaanse Sahara. Het Polisario vecht voor de zelfbeschikking over het gebied. Eind vorig jaar deed Spanje de westelijke Sahara over aan Marokko en Mau- retanië. Kleurstof bij jams DEN HAAG ,22-1. Het socialisti sche kamerlid .Drenth meent, dat de toevoeging van kleurstof aan jams moet worden verboden. Volgens hem wordt met die toevoeging „een be drieglijke schijn van kwaliteit" op gewekt. Hij heeft minister Vorrink (volksgezondheid) gevraagd een der gelijk verbod in te voeren. Het ka merlid wijst er in schriftelijke vra gen op, dat aan de in ons land ver krijgbare jams uit Oosleuropese lan den geen kleurstoffen zijn toege voegd. Het toerisme DEN HAAG, 22-1. Als de commer ciële bedrijfsvoering in de Neder landse toeristische branche niet ver andert, zal deze bedrijfstak in een neergangsfase terecht komen. De be drijfstak kan veel meer aan markt onderzoek gaan doen dan nu ge beurt. Drs. J. H. R. M. Viehof. adjunct directeur Bruna en voorheen marke ting manager Holland International Travel Group, stelt dit in een pre advies voor het symposium toerisme dat volgende week in de jaarbeurs congreszaal te Utrecht wordt gehou den. De bijeenkomst is gewijd aan het onderwerp „Het onderdak van de toerist". I)e sociale werkplaatsen en de konkurrentie ARNHEM, 23-1. Do Kamers van Koophandel in ons land ontvangen meer en meer klachten uit het be drijfsleven over konkurrentie die wordt ondervonden van de sociale werkplaatsen, in hun pogingen steeds voldoende werk te hebben voor de ongeveer 60.000 minder va liden, die op dergelijke werkplaatsen arbeid verrichten, gaan de direkties meer werk zoeken. Ook wordt het verschijnsel sterker dat de produk- ten via de gewone konsument aan de man worden gebracht. De regering en de monarchie ROTTERDAM, 22-1. De régering- Den Uyl heeft de moridrchie nodig en verzet zich daarom veel minder tegen pogingen van koningin Juliana om invloed uit te oefenen dan de regering-Biesheuvel. Dit schrijft prof. mr. H. Th. J. F. van Maarse- veen, hoogleraar staats- en bestuurs recht aan de Eramus universiteit in Rotterdam, in het januari-nummer van het tijdschrift Civis Mundi. Van Maarseveen reageert op een viertal artikelen, éveneens afgedrukt in het tijdschrift, waarin zijn stelling dat het koningschap een onwaardig in stituut is. onder de loep wordt ge nomen. UTRECHT, 22-1. liet dropgcbruik in ons land is ill tien jaar Ifjd verdubbeld. Hierdoor hebben dc toffees, caramels en zuurtjes een gevoelige veer moeien laten, zo meldt het blad „Food Magazine". Chocoladc-produktcn daar gelaten, is de gemiddelde Nederlander toch ceil minder grote snoeper dan tien jaar geleden. In 1965 namen \vy de man nog 5,1 kilo snoep per jaar tot ons, in 1975 was dat nog „slechts" 4,6 kilo. Vorig jaar gaf de Nederlandse consument f 16'5 miljoen uit voor circa 15 miljoen kilo drop. Dc grootste afnemers zün gezinnen met opgroeiende kinderen. Bij het dropgebruik valt ook een verschui ving te constateren van zoute naar zoete drop dat toffees enz. ver vangt. Kocht een paar jaar geleden nog 54 procent van de drop- gebruikers zoute zo niet dubbelzoutc drop, tegenwoordig is dat nog maar 38 procent. Volgens drs. YV. Visser van de Suikerstichting Nederland zit slechts vier procent van alle suiker in de snoep. 30 procent komt in de koffie of de thee terecht, 20 procent in frisdranken, 11 pro eent in gezoete melkproduktcn en zes procent in jam en conserven. DEN HAAG, 22-1. In dc donder dag gehouden vergadering van het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is de salarismaat regel per 1 januari 1976 voor het bur gerlijk rijkspersoneel besproken. Gelei op de hoogte van de prijs compensatie die in het particuliere bedrijfsleven, met inachtneming van het loonfixatiebesluit, aan het begin van dit jaar wordt gegeven, stelt het kabinet voor per 1 januari 1976 de bezoldiging van het burgerlijk rijks personeel - in het kader van het TWEEDE KA.MF.K DEN HAAG. 22-1. Dc l'vtlA-ka- mcrlcdcn VeUcnga en Knot willen dc ontwikkeling van plannen voor een snelle en cffckticvc beveiliging van dijken en duinen aan de Friese kusten op de Waddeneilanden. Zij zeggen dit in "chriftelijke vra gen aan mlnkJer Westerterp (ver keer), waarin -ii wijzen op de toe gebrachte en dreigende schade aan dijken en duinen. Naar hun mening noopt deze schade tot het opstellen van een inventarisatie- en urgentie plan. De beide kamerleden menen voorts dal in dat verband ook aandacht inoef worden gegeven aan de situatie van hotel Steinvoorte op Ameland, dat opnieuw rchade heeft opgelopen. In dc vragen is sprake van een si tuering op een andere en veiliger plaat;, van het hotel DEN BOSCH. 22-1. Het Provin ciaal Energie Comité Noord-Brabant cn de P.S.P. Tilburg hebben donder dag pamfletten uitgedeeld aan de poorten van de centrales van de P.N. E.M. te Geertruidenberg, het hoofd kantoor in Den Bosch en bij rayon kantoren van dc P.N.E.M. over ge heel Brabant. uit hel buitenland Flitsen JOHANNESBURG. Zuid-Afrika staat op het punt zijn troepen terug te trekken uit Angola, waar de op mars van de MPLA met steun van Cubanen en Russen dc Zuidafrikaan- se troepen en hun bondgenoten in het nauw heeft gebracht, zo is don derdag vernomen uit goedingclichte kringen in Johannesburg. LISSABON. Woensdagavond en de nacht daarop zijn in Portugal acht bomaanslagen gepleegd op gebou wen van de communistische partij en woningen van militante commu nisten. MOSKOU. Uit een verklaring van de Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Boris Choumilin, die donderdag is gepubliceerd door het persbureau Novosti, blijkt dat het aantal Russische emigranten naar Israël in 1975 is gedaald. Het waren er volgens Choumilin 11.700. Dat is volgens licin de liqlft minder dan in 1974. LONDEN. Engeland heeft donder dag een overeenkomst gesloten waaronder aan een van zijn laatste koloniën, de Seychelen-eilanden, on- afhankelijhkeid zal worden verleend. Dat zal op 28 juni te middernacht gebeuren. De overeenkomst moet nog door de Britseregering en het parlement worden goedgekeurd. ROME. Er is een beloning van 120 miljoen lire (f 450.000) uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de aanhouding van de ontvoerders van de Italiaanse fabrikant Piero Bal- dassini, die 10 november jl. voor zyn huis in Prato werd meegenomen. trcndbcleid dus bij wijze van voor schot - te verhogen met 4*2 procent, met een minimum van f 66,per maand. Deze salarismaatregel zal op de gebruikelijke wijze in dc pensioe nen worden verwerkt. Dc centrales konden zich met dit voorstel verenigen, zo heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken mee gedeeld. De afspraak werd gemaakt dal de methodiek van het trendbeleid bin nenkort onderwerp van overleg zal zijn. Schot wordt duurder ROME, 22-1. Hel traditio- nele twaalj-uur-schot dal eike middag op de Janiculus-lieu- vel, een van de heuvels van Rome, afgevmird wordt, kost de gemeenschap dagelijks 9.507 lire (ca. 3S gulden). Daar ku-a men de Romeinen achter toen de kranten over een aanvul lende begrotingsmaatregel be richtten waarover dc vroede vaderen wegens kostenverho gingbij de artillerie moesten beslissen De strijdkrachten kwamen echter met dit bedrag niet meer uil en eisten een „toe slag" met terugwerkende kracht van 207 lire per dag. De Kamer en de gijzelingen DEN HAAG. 22-1. Het kamerde bat over de gijzelingen te Wijster cn in Amsterdam zal plaats hebben op donderdag 12 februari. Dc bijzonde re commissie uit de Tweede Kamer voor bet regeringsbeleid inzake do bestrijding van terreuraktics heeft hiertoe geadviseerd. Gelijktijdig zou den dan aan de orde moeten komen de brieven van de regering over dc gijzeling j» de Franse ambassade, de gijzeling in Scheveningen en de ka ping van een Engels vliegtuig in Tunis. AMSTERDAM. 23-1. Een delega tie van b. iv. was vrijdagochtend in het pand Kinkerslraut 234 (1-hoog) te Amsterdam om de bewoners te feliciteren met hun 70-jarig huwe lijk. Petrus Klijn en Gccrtruida Klijn- Wempe zijn nl. op 24 januari 1900 in. hel huwelijk getreden. Weliswaar is het vrijdag pas 23 januaridoch nier dag voor ambtenaren van het ..fadh'l' cru frifr thtrf/"Qr0W I.O- M rr r.l urndag Dc than: 91-jarrgc l'r'ruz Klijn cn zijn 89-jarige vrouw zijn heidnu rog kerngezord In het pamflet werden bezwaren genoemd tegen een eventuele fusie van de drie zuidelijke energiebedrij ven P.N.E.M., P.L.E.M. en P.Z.E.M. Deze bezwaren komen erop neer, dat de juridische vorm (N.V.) van de toe komstige Energiemaatschappij Zuid- Nederland geen garantie' zou bieden tót controle ëri zeggenschap van pro vinciale overheden, werknemers en verbruikers, er plannen zijn om kern energiecentrales te bouwen en het personeel geen voordeel van een fu sie zou hebben. In het pamflet werd gewezen op de landelijke demonstratieve bijeen komst op zaterdag 31 januari, eerst bij de kerncentrale in Borsclc, daar na in Goes. Hulp aan het Belgische rampgebied Aan de 'inwoners van Goeree en Overflakkee, Schouwen-Duiveland en; Tholen. Op zaterdag 3 januari en zondag morgen 4 januari 1976, hebben wij, die de watersnood 1953, aan den lijve hebben ondervonden, behoorlijk in ongerustheid gezeten, met de ge dachte of de dijken wel hoog en sterk genoeg zouden zijn om dit wa tergeweld te weerstaan. Wij bleven gelukkig gespaard, voor overstro ming of dijkdoorbraak. Helaas was dit niet het geval bij onze zuiderburen in België, de streek rond Ruisbroek, oolc wel genoemd Klein Brabant, daar braken de dij ken, met het gevolg honderden hec tares bouwland-onder water, huizen volgestroomd, huisraad vernield, he laas boven.de materiële schade ook nog 4 slachtoffers. ■U allen.die persoonlijk de water snood in 1953 hebt meegemaakt, vindt u het niet een morele plicht, om ook wat te doen voor dc mens.en in Ruisbroek en omgeving? Zeg nu niet, waarom heeft dc Belgische regering de dijken niet verhoogd, het zelfde hadden de Zweden, de Oostenrijkers en vele anderen dié ons in 1953 hielpen ook kunnen zeggen, zij zeiden dit niet, doch hielpen. Laten wij eilandbewoners ook hel pen zonder kommentaar op de Bel gische regering, doch voor ogen het leed en de schade die aan de mensen v&a. Ruj/sbroeken...omgeving, .is overkomen. Laten we trachten dit te bewijzen, want het moet toch mogelijk zijn dat per gemeente op onze eilanden een aantal personen de hoofden bij el kaar steken, een comité vormen tot inzameling van geiden voor hel ge troffen gebied in België, dat alles in dankbaarheid dal wij gespaard zijn. Van Kempen, Boomgaardpad 20. Ooltgensplaat. Telefoon (01873) 782. Advertentie De officiële Citroën-agrnt ven Schouwcn-Dulvelantf: NIeuwerkerk - Tal. (01114) 1487

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4