Flinke vorderingen met bouw scholencomplex Oosterland landbouw rai Bekijk en rij de Nieuwe Middenklasse Volvo 66 3^M&/25/24jan. Brood- en banketbakkerij Knop Oosterland belangrijk uitgebreid Dijkverzwaring Bruinisse-Viane „Meevallers" in gezondheidszorg Ex-gijzelaars op reis naar Spanje STREEKNIEUWS Als u dóórdenkt ZIEIilKZrESCNI-: NIEUWSBODE Vrijdag 23 januari 1376 Nr. 21831 3 Water- en winddiclit Advertentie OOSTERLAND, 22-1. Er worden flinke vorderingen gemaakt met de houw van het scholencomplex aan de Weelstraat alhier, waarin de chr. basisschool, zowel als de chr. kleuterschool, zullen worden onderge bracht. Hei werk wordt uitgevoerd onder bekwame leiding van uitvoerder Byl door het Bouw- en Aanne mingsbedrijf fa. Gebr. Verschoor te Pentis, naar een ontwerp van het architectenbureau Stuurman b.v. te Waddinxveen. NUTSSPAARBAM de ideale gezinsbank! Termijn sparen met hoge rente OUWERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. ZIERIKZEE Tournee Dokumentatie-centrum Het dokumentatie-centrum van de Prov. Hervormde Jeugdraad en de Prov. Interkerkelijke Kalechese Kommissie te Middelburg, gaat op toernee en komt op maandag 2 fe bruari in het Herv- Verenigingsge bouw te Zierikzee. Het betrei't hier een expositie, met vertoning van een klankbeeld. Het klankbeeld heeft betrekking op bijbelse, reli- gieuse en algemene programma's als „Mens en maatschappij", „Burger rechten", „Derde Wereld". „Mens en milie.u", „Liefde" enz. De bijeen komst is voor ieder vrij toeganke lijk. HAAMSTEDE Drietal aanbestedingen In opdracht van de gemeente Wes- terschouwen vonden donderdag in- het gemeentehuis een drietal aanbe stedingen plaats. Laagste inschrijver voor het ma ken van een vrijeval riolering en huisaansluitingen met bijkomende werken was het aannemersbedrijf Schouwen-Duiveland te Zierikzee met een bedrag van f 81.800, Laagste inschrijver voor het ma ken van de rekonstruktie van de Hoge Weg te Burgh over een lengte van ongeveer 1760 meter met bijko mende werken waren de gebroeders Oomen uit Rucphen met een bedrag van f 210.000,en bij de derde aan besteding, de rekonstruktie van de Hogezoom te Haamstede met bijko mende werken over een lengte van 830 meter, was de laagste inschrij ver de firma Van de Cingel te Nieu- werkerk met een bedrag van f 87.000,—. Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling hield de eer ste vergadering in het nieuwe jaar in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk, onder leiding van de presiden te mevr. Hoek. Namens de vereni ging tot rheumabestrijding in Den Haag, sprak zuster Kwaek, zulks naar aanleiding van de film „Leven in balans". Er was gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond werd op de" gebruikelijke wijze ge sloten. Ledenvergadering S.C.P. De Kiesvereniging van de S.G.P. houdt een ledenvergadering op don derdag 20 januari a.s. in de zaal van de Geref. Gemeente aan het Sluis- pad te Haamstede. In deze vergadering zal door de heer J. v, d. Berg, burgemeester van St* Philipsland een politieke rede worden gehouden. (Zie agenda). Flamingo heeft eigenaar ZIERIKZEE, 22-1. Onlangs werd bericht over de waarne ming van een flamingo, dan hier en dan daar. aan de boor den van de Grcvelingen. In- tussen is bekend geworden dat de fraaie roze vogel ongeveer acht weken geleden is ont snapt uit het (lierenparkje van de heer T. Nipius in Stadt a h Haringvliet. De eigenaar heeft zijn flamingo enige malen ge zien, maar daar is het bij ge bleven: vangen teas er niet bij. Hij heeft er overigens graag een honderd gulden over voor degecn die de flamingo gezond en wel in Stad alh Haringvliet terugbrengt Het gebouw is thans geheel water en winddicht geworden, wat een groot voordeel betekent in dit vaak gure jaargetijde, zodat er constant kan worden doorgewerkt. Op het ogenblik wordt de laatste hand ge- legd aan het metselen van de bin nenmuren, en waarschijnlijk zal eind volgende week het metselwerk gereed komen. Het buitenvoegwerk is ook klaar, terwijl het omliggende bouwterrein al voor een groot ge deelte opgeruimd is. Wat de Cen- ti ale Verwarming betreft, de ketel hiervan is al geplaatst, en men is thans druk bezig met de aansluiting van zowel conveetoren als radiato ren. Bij het binnentreden van het kollossale bouwwerk komt men on der de indruk van het grote aantal vertrekken dat hier geformeerd wordt. Zes lokalen BehaLve de zes leslokalen, vier voor de basisschool en twee voor de kleuterschool, komt er een speelhal voor de kleuterafdeling, die aan de achterkant gelegen is, een gemeen schapsruimte (vergaderzaal), biblio theek (inl'ormatie-centrum) en een lokaal voor handenarbeid Deze laatste vier ruimtes zijn alle van el kaar gescheiden door een vouw wand, doch kunnen (zo nodig) tot één ruimte gecreeêrd worden. Ver der is er een kamer voor het school hoofd van de basisschool, en één voor de leerkrachten. Verder een kamer voor de kleuterleidsters. MIDDEX'SCHOUWEN Kerkhofjes opgeknapt De twee oude begraafplaatsen, die van Looperskapelle en Brijdorpe, hebben een opknapbeurt ondergaan. Eerst zijn ze machinaal omgewerkt, behalve enige looppaden die groen blijven. De nog aanwezige grafstenen zijn zorgvuldig bewaard gebleven. Hte terrein werd vervolgens cioorge- meentepersoneel met diverse soorten beplantingen ingeplant, een werk dat deze week zijn beslag krijgt. Het plantmateriaal werd geleverd door hoveniersbedrijf Braber te Renesse. De beide kerkhofjes zijn al jaren ge sloten, alhoewel er wellicht nog eni ge begrafenissen zullen plaatsvinden in verband met aangekochte rechten. SCHARENDIJKE Duizend gulden weg Een aantal zigeunervrouwen kwam dinsdagmorgen in de winkel van mevr. R.-B. d. V. Bij het opma ken van de kas bleek een bedrag van ongeveer f 1000.weg te zijn. Bij de politie is aangifte gedaan, doch gelet op de raffiniteit kan het vermiste wel als verliespost worden afge boekt. BRUIXTSSE Ophalen oud-papier De leden van de muziekvereniging „Nu met Hope" komen zaterdag weer oud papier ophalen. Een hand je helpen met hei gebundeld gereed zetten langs het trottoir wordt zeker op prijs gesteld. Vergadering Middenstandsbond Woensdagavond houdt de Konin klijke middenstandsbond afdeling Bruinisse een ledenvergadering in restaurant „Bru" (Hoogerwerf). Op de agenda staan de volgende pun ten: verslag sekretaris en penning meester, bestuursverkiezing, ver slag winkelweek en rondvraag. Bur gemeester Hekman zal Ier kennis making op deze vergadering aanwe zig zijn. Zowel voor het basis- als voor het kleuteronderwijs leermiddelen berg ruimten, en de nodige toiletgroepen, en in de gang en voorportaal garde robes voor de berging van kleding. Het is nu al te zien dat het gebouw, qua inrichting en outillage, de toets van de kritiek glansrijk zal kunnen doorstaan, vooral ook wat de afwer king betreft. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAGr Bij oefeningen van mariniers op Aruba is gebleken, dat bij tien jaar oude 81 mm movlier- granaten 'meer blindgangers voor kwamen dan is toegestaan. DEN HAAG. Uiterlijk 31 januari •zullen de frakties in de Tweede Ka mer de lijst van nevenwerkzaamhe den van de kamerleden naar de griffie van de kamer zenden. Dil be sluit is donderdag door kamervoor zitter Vondeling meegedeeld. De griffie (administratie) zal zorg dra gen voor een samenvattend overzicht van die werkzaamheden. DEN HAAG. De tweede-kamer commissie voor het drugbeleid brengt van zondag 8 februari tot donderdag 12 februari een werkbe zoek aan Zweden. „Wij willen ons oriënteren in een met Nederland vergelijkbaar land", aldus de voor zitter van de commissie. UTRECHT. Het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV) waarbij ook NVV, NKV en CNV zijn aange sloten, gaat de steun aan de Spaan se vakbeweging uitbreiden. Een werkgroep van het EVV heeft daar toe voorstellen gedaan aan de EVV- top, zo meldt „De Vakbeweging", of ficieel orgaan van het NVV. GRONINGEN. Donderdagmiddag is in Groningen de landelijke aktie van start gegaan van studenten die wetenschappelijk en hoger beroeps onderwijs volgen, om de rijksstudie toelagen drastisch te verhogen. Het is een aktie die gevoerd wordt door het Landelijk Overlegorgaan van de Grondraden (LOG) en het landelijk overleg orgaan van de HBO-bondcn. DEN HAAG. Het bestuur van de katholieke sociale akademie in Den Haag heeft zestien studenten van de eindexaménklas van de dagopleiding opbouwwerk uitgeschreven. De stu denten hebben niet schriftelijk wil- len verklaren „loyaal mee te werken aan een bij het ministerie verdedig baar schoolwerkplan en eindexamen regeling". DEN HAAG-WILLEMSTAD. De Venezolaanse consul en vice-consul op Aruba, en de consul op Boinaire, zijn woensdag van hun functies ont heven, aldus is in Willemstad mee gedeeld. Een van hen gaat met ver vroegd pensioen, de twee anderen worden overgeplaatst. Advertentie tentoonstelling land- entuinbouwmecnaïsaiie dagelijks van 9-17 uur -1 toegang f6.- f Amsterdam raiTY-, Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations OOSTERLAND. 22-1. De sedert het laatst der vorige eeuw bestaande gerenommeerde brood- en banket bakkerij van de heer L. Knop aan de Sint Joostd(jk heeft dezer dagen een ware mctaniorfozc ondergaan. De hakkcryruimte, die feitelijk al jaren voor deze druk beklante zaak aan de krappe kant Is, is zo ongeveer de helft groter geworden. De wanden zijn opnieuw betegeld, en cr is ook een nieuwe mooie vloer van dubbelhardgebakken tegels in gelegd. Hoofdzaak is echter wel dat de ruim twintig jaar oude heetwa- teroven plaats gemaakt heeft voor een ultra moderne hetcluchtoven, die de helft meer capaciteit bezit dan zijn voorganger, en aangedreven wordt door een tweetal electro-mo- toren. De allernieuwste snufjes zijn in dit nieuwe apparaat toegepast, en het moet oen lust zijn om met een dergelijk instrument te werken. Aan de rechterkant is een flinke rijskast gefabriceerd, eveneens geheel bete geld. Met een moderne verlichting en een nieuw plafond is de oude Een auto met technische kwaliteiten/ die maar weinig auto's in deze klasse evenaren. Een auto, waar Volvo met trots zijn naam aan geeft. Een auto, die u moet ervaren met een pröetrit. VOLVO bakkerij, die alweer 10 jaar door de heer Knop wordt gedreven, er niet meer uit te halen. Gezien het feit dat er maar slechts twee warme bak kers in hef groeiend dorp aan wezig zijn (dat vrij weinig is) is het een zaak van groot belang dat do outillage van de bovenste plank is, en er met de modernste apparaten gewerkt kan worden. Tachtiger jaren Voor zover men na kan gaan is bakker Knop de vijfde patroon in deze bakkerij, die waarschijnlijk in de tachtiger jaren van de vorige eeuw door bakker M. de Vin werd gesticht. Zijn opvolger werd de heer J. C. Luijk. die op zijn beurt het be drijf overdeed aan de heer Mar. Kloote. Diens neef, de heer Maarten Meerman, werd vervolgens bakker op de Sint .Joostdijk. die ongeveer 10 jaar geleden werd opgevolgd door dc huidige eigenaar, de heer Knop uit Bruinisse. Óic we veel geluk wensen met zijn herboren bedrijf. (Vervolg van pag 1) Hierbij spelen de kosten van af sluiting een belangrijke rol. Toen werd bekend dat de mogelijkheid van een niet waterdichte dam een kans maakte, die eerst in 1985 ge reed kon zijn waardoor de beloofde veiligheid, minstens zeven jaar werd achteruit gesteld, (de afslui ting was beloofd in 1978). Men wees op verhoging van de waterstand bij vloed en ook bij stormvloed als ge volg van de Deltawerken (afsluiting Grevelingendam en afsluiting Vol kerak door Volkerakdam bij Wil lemstad) Verhoging weringen I n november 1974 werd besloten dat alsnog ook een aantal zeewerin gen zouden worden verhoogd in volgorde van urgentie. X'adat in 1975 werd begonnen met een dijkverhoging in het district Borren- DEN HAAG. Staatssecretaris Sle- merdink heeft de kamer donderdag beloofd een inrichtingsplan voor een militair terrein in het Lauwersmeer- gebied niet dan na evenwichtige af weging van belangen de deur uit te stui'en. VENLO. De politie van Venlo is ernstig verontrust over de grote stij ging van de criminaliteit in 1-975 waardoor Venlo tot de gemeentes met het grootste criminaliteitscijfer van het land gaat behoren. Het aan tal misdrijven steeg verleden jaar met 23 procent en bedroeg '4350 te gen over 3500 in 1974. UTRECHT. Het is niet mogeljjk leerling-ziekenverzorgenden naast de beroepsopleiding ook nog een op leiding op een vormingsinstituut të laten volgen. De nationale zieken huisraad zegt dit in een brief aan staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid), waarin hij reageert op het interim-rapport van de commissie herziening opleiding ziekenverzor genden. SCHIPHOL. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking ziet vooralsnog geen aanleiding om wij zigingen aan te brengen in de voor 1976 door Nederland aan Cuba be- schikbaargestelde gelden voor ont wikkelingshulp. Minister Pronk heeft dit donderdagmiddag- op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Cairo. DEN HAAG. Minister Vredeling van defensie wil voorzichtig zijn wat betreft het voortzetten of handhaven van militaire tradities en cei'emo- niën. „Steeds moet worden nage gaan. wat gerekend moet worden tot zinvolle en wat tot zinloze tradities", aldus de bewindsman tot de Tweede Kamer tijdens het donderdag afge sloten debat over de defensiebegro- ting-1976. UTRECHT. Een aantal Nederland se ondernemingen heeft donderdag in Utrecht de Nederlandse Vereni ging van Computergebruikers, De Comge, opgericht. Het doel van de vereniging is de uitwisseling van al geméne kennis en ervaring en het bevorderen van het onderlinge kon- takt en de samenwerking van bedrij ven en personen ten aanzien van het gebruik van de computer. DEN HAAG. Voor de uitvoer van consumptieaardappelen naar landen, die geen lid zijn van de Europese gemeenschap ,zal met ingang van 28 januari een vergunning nodig zijn. Hebben het hoofdproduktschap voor akkerbouwproducten en het produktsohap voor aardappelen, donderdag besloten. Deze maatregel is genomen om te voorkomen dat het prijsniveau zou worden beïnvloed door uitzonderlijke exporten. NIJMEGEN. De Nijmeegse 'wijk, Tolhuis, die woensdag door een foil-: te aansluiting zonder gas en water kwam te zitten, zat donderdag voor een deel nog in de kou. Ongeveer 20Ó huizen waren vandaag nog versto ken van gas en water. Ploegen van de openbare nutsbedrijven zijn ook "s nachts nog druk bezig geweest om water uit de gasleidingen te pompen. DEN HAAG. Dc gezamenlijk Ne derlands-Engelse marineoefening op Aruba gaat door. De oefening krijgt de naam „Van Gogh". Minister Vre deling van defensie heeft dat geant woord op een vraag van het DS'70- Twecde-Kamrelid mevrouw Van Veenendaal. damme, is in 1976 de dijk langs Grevelingen, Zijpe, Mastgat en Kee- ten aan de beurt, zijnde de dyk vanaf de Grevelingendam tot aan Viane by Ouwerkerk. Daar een gedeelte van die dijk de dorpskom van de gemeente'Bruinis se beveiligt, zal de verhoging een aantal moeilijkheden meebrengen, die niet meer tijdig kunnen worden opgelost om een aanbesteding in 1976 te waarborgen. Daar men ech ter toch nog wel in 1976 de betrok ken dijkverhoging wil realiseren, of in elk geval aanvangen, (mogelijk zijn met de algehele afwerking twee jaar gemoeid), werd besloten eerst het stuk dijk vanaf de Stoof polder in Bruinisse ter hand te nemen, tot aan Viane (plm. enkele tientallen ki lometers). Ook verzwaring Philips verlicht Mekka EINDHOVEN, 22-1. Philips gaat' de heilige stad Mekka, pelgrimsoord van de Mohammedaanse wereld, verlichten. De afdeling direlct ex port van Philips heeft een kontrakt tor waarde van ruim J' 2 min. ver worven voor de levering van een groot aantal armaturen, die voor juni naar Mekka zullen worden ver scheept. De order maakt deel uit van een plan van de regering van Saoedi-Arabië tot verfraaiing van de voornaamtse steden, aldus Philips. De Vereins- und Westbank AG te Hamburg heeft bij Philips data systems een order geplaatst voor 15 xll50 data entry-systemen. De order vertegenwoordigt een waarde van DM 3,6 min. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Met noordelijke winden wordt zaterdag koude en onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Een hoge- drukgebjed ten westen van de Golf van Biscaje heeft een uitloper naar IJsland en de oostkust van Groen land. Tussen deze rug en een gebied met lage barometerstanden boven West-Rusland staat een noordelijke stroming. Hiermede wordt koude lucht vanuit de Poolstreken over de Noordzee naar ons land gevoerd. Deze lucht is onstabiel van opbouw, zodat er voor zaterdag regen- hagel- of sneeuwbuien worden verwacht. In Zuid-Europa is het nog vrij zon nig met maxima rond 15 graden. Het ziet er naar uit, dat de koude luchl in de komende dagen ver in Zuid- Europa kan doordringen. De verhogihg moet gepaard gaan met een verzwaring wil men even tuele kalamiteiten het hoofd kun nen bieden. Ook in dit opzicht heeft men van de ramp wel geleerd. Na deze dijkverhoging en een nog open Oosterschelde mag men, wil men de berekeningen geloven, rekenen op een veiligheid van 1 op 500. Om te verduidelijken wat dat betekent memoreerde spreker de berekende veiligheid langs de Westerschelde 1 op 4000 en in Holland en gebieden waar achter dichte Deltadammen wordt geleefd 1 op 10.000. Om de zaak flink aan te pakken is bereikt, kunnei) worden, dat de dijksverhogingen kunnen' worden uitgevoerd ,in samenwerking met. Rijkswaterstaat en Provinciale Wa terstaat in Zeeland. Een- bouwbu reau', dat onder leiding 'staat van dé ook hier in de regio bekende ir. P. A. van der Weele, is gésticht en met bekwame spoed worden op dat bu reau de plannen. ,besteksklaar ge maakt. „We hopen de dyk waarom het gaat nog tlit jaar te kunnen aanbe steden, maar daarvoor is wel nodig een goede medewerking van de aan palende grondgebruikers, c.q. grond eigenaren, op wie- hjj dan ook voor zover aanwezig en ér: waren er heel wat een dringend beroep deed. (in het belang van dé veiligheid van mens en dier). De bestuurstafel had als achtergrond een zeer gedocu menteerde planalogische schets van het dykgedeelte, dat onderhanden wordt gepornen. Tenslotte gaf het hoofd van de technische dienst van het Water schap Schouwen-Duiveland, ir. G. D. Kloosterboer, nog een gedetailleerde toelichting op'hét projekt: Men zie elders in dit nummer. t De wasmachine(s) ROTTERDAM-DELFT, 22-1. De meeste wasautomaten in Nederland schrijven in veel gevallen meer spoelbeurten voor dan nodig is. Hierdoor is het watergebruik veel te hoog. Met dezelfde wasresultaten kan 90 liter water of 55 pro cent per wasbeurt worden be spaard. Hetzelfde geldt voor het elektriciteitsgebruik. Ook de hoeveelheid wasmiddelen, die in de machine wordt ge daan, is dikwijls te groot. Teleurgesteld over de wei nig effektie re akties van vrouwen- en consumentenor ganisaties tegen de fabrikan ten van wasmiddelen en was machines voor een doelmati ger en milieuvriendelijk jjro- dukt heeft de Rotterdamse handelaar in huishoudelijke apparatuur, Gerard de Lange, op eigen kosten TNO in Delft een onderzoek laten verrich ten. Hei instituut heeft proe ven genomen met elf wasauto maten, die in Nederland het meest worden gebruikt. Uit het onderzoek blijkt hoe groot de verschillen 'zijn in de hoeveelheden water, die vol gens voorschrift van'de fabri kant nodig zijn voor hei was sen van één kilogram was goed. Deze variëren bij de verschillende machines van 103 tot 191 liter water voor de witloos bij een temperatuur van 90 graden Celsius en van 81 tot 179 liter voor één kilo gram synthetisch wasgoed bij 60 graden. De testprogramma's hebben' aangetoond, dat de zelfde wasresultaten kunnen worden bereikt met een wa terbesparing van 7 tot 55 proT cent. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Een Russische minister heeft bevestigd wat in kringen van dissidenten en Joden al gemeld was, dat de emigratieprocedure vereen voudigd is. NEW YORK. De Veiligheidsraad heeft donderdag haar algemene de bat over het Midden-Oosten afgeslo ten zonder dat er formeel een ont werpresolutie is Ingediend. AMSTELVEEN, 22-1. Hoewel ie dereen zich ongerust maakt over de kostenstijgingen in de gezondheids zorg, vallen er oök enkele meeval lers te signaleren. De voorzitter van de Ziekenfondsraad, dr. W. L. P. M. de Korf. deed dat donderdag in Amstelveen in zijn jaarrede voor de Ziekenfondsraad. Hij noemde onder meer de premies die voor 1976 zijn vastgesteld voor de verplichte ziekenfondsverzekering en de a.w.b.z,: 9,6 en 3 procent, ter wijl eerder in de premie-adviezen voor 1976 percentages van 10,5 en 3,6 procent waren geraamd. In de ziekenhuissector daalde de gemiddel de verpleegduur, het aantal opnamen vertoonde een afnemende stijging, de bedbezetting daalde en er was sprake van een matiging in de stij ging van de tarieven. Vérder meldde dr. De Kort nog, dat de vermindering van het aantal geboorten de kosten van kraamzorg, verloskundige hulp en kinderge neeskunde gunstig heeft beïnvloed. Een andere meevaller is, dat de con sumptie van geneesmiddelen minder is gestegen dan werd verwacht. BARCELOX'A, 22-1. Vliegen is niet voor iedereen even plezierig. „Ik zit liever in de trein dan in zo'n vliegtuig", aldus de vrouw van een ex-gegyzelde, donderdagmiddag boven Frankrijk In het vlieg tuig dat haar naar Barcelona bracht. De eerste groep ex-geg\jzeldcn (13) en hun familieleden (17), die op uitnodiging van de Bond zonder Naam een drie weken lange vakantie-doorbrengen in Cubellas (vijftig kilometer ten zuiden van Barcelona) hebben niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Tijdens de vlucht naar Spanje werden z(j vergezeld door een schare Nederlandse journalisten, terwUl c van de zijde van de Spaanse pers ook veel belangstelling bestond voor de aankomst op het vliegveld van Barcelona. Talrijke fotojournalisten visten de cx-gegyzelden uit de groep die het vliegtuig verliet, In totaal waren er ruim honderd personen aan boord, die allemaal de reis van de Bond zonder Naam meemaken. Ook de Spaanse televisie was op het vliegveld present.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3