GIEPS GOUDEN VIJFJE De Spaanse chaos is niet te beteugelen Zeeuwse nota bewoningspatroon Beetje vrede tussen IJsland en Engeland Praten over Salt De Amerikaanse begroting van defensie De vaste verbinding over Wester schelde NAVO blij met Engels besluit 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Indonesische fossielen Wat biedt de BEELDBUIS ZIEUIKZEESCI1F. NIEUWSBODE Donderdag 22 januari 1976 Nr. 21830 ZIERIKZEE. Voor woensdag 28 januari is een optreden geprogrammeerd van de bekende zanger en zangeres Gert en Hermien. Als bekend zingt het duo de laatste jaren hoofdzakelijk een geestelijk repertoir, waarvan inmid dels vier platen zijn verschenen: „Daarom ben ik blij", Vissers van men sen„Kerstfeest" en „Gert Timmerman speelt Joh. de Heer op de klarinet". De toegang tot de zangavond te Zierxkzee is gratis. In deze weken wordt bepaald hoe de toekomst van Spanje zal zijn. Al les hangt daarbij af van de regering- Arias: hoc die reageert op de stakin gen en andere onrust van nu zal van beslissende betekenis zijn of de Spanjaarden het nieuwe regime zul len vertrouwen als wegbereiders voor meer vrijheid, of dat ze het zullen beschouwen als een regel rechte voortzetting van het Franco bewind. In diverse uitlatingen heeft de regering al te kennen gegeven dat ze streeft naar op zijn minst meer vrijheid bijvoorbeeld wat ver gadering en partijvorming betreft, maar dat is tot dusver uiteraard voornamelijk tot beloften beperkt gebleven. Beloften overigens waar aan de Spanjaarden wel zullen toet sen wat de regering nu doet. Het is niet nieuw dat zo uitgebreid gestaakt wordt - integendeel het is een winterse folklore waarmee men ook onder Franco te maken heeft ge had, soms ook op vergelijkbare schaal. Toen placht men met harde hand in te grijpen en in dit opzicht is er al enig verschil te constateren: de politie is dit keer naar Spaanse be grippen opmerkelijk terughoudend met geweld. Maar aan de andere kant is de traditie van het arreste ren van lieden die stakingen voorbe reiden intact gebleven en wordt ook van het oude middel gebruik ge maakt om stakende postambtenaren c.d. onder de krijgstucht te plaatsen zodat ze eventueel voor een krijgs raad kunnen komen wat een zo wei nig opwekkend vooruitzicht is dat menigeen dan maar liever aan het werk gaat. De stakingen hebben een gemengd politieke en economische achter grond: inderdaad bestaan in Spanje beloningen waarvan men eenvoudig kan aantonen dat geen mens ervan kan bestaan, wat dan ook dwingt lot het aannemen van tweede banen - als de illegaleSpaanse vakbewe ging dan ook beweert dat in Europa niemand zo lang en hard moet wer ken voor zo iveinig geld, dan valt dit moeilijk te bestrijden. Daar komt dan ergenis bij over het belasting systeem dat ook al zwaarder drukt op de kleine inkomens dan op de grote en dat hoge bedrijfswinsten ongemoeid laat. En dan is er de vrij heid. Het is te begrijpen dat voor Spanjaarden het onverdraaglijk is dat hun vakbeweging alleen maar een zo betiteld overheidsinstituut is waarop de leden amper invloed heb ben. En dat ze kerken in moeten trekken om ergens te kunnen ver gaderen wat dan nog makkelijk strafbaar kan zijn. Om maar een paar aspecten van de overheid die het meest pijn doen in het dagelijks leven te noemen. Verkiezingssysteem Het lijkt er op dat er inderdaad bij wat men dan gematigden noemt het stellige voornemen bestaat om in dit opzicht Spanje gelijk te trekken met de rest van West-Europa. Daarbij moeten ze optornen tegen de lang niet machteloze fel frayiquistische oude garde die in de huidige chaos graag het excuus vindt voor het har de optreden van vroeger. Hervor mingen nu invoeren zou inderdaad gezien worden als capituleren. Hoe men een balans kan vinden waarbij enerzijds de orthodoxe frajiquisten niet proberen het gezag terug te ne men en anderzijds de protesterende bevolking de overtuiging te geven dat er een begin is gemaakt met een koers naar beter tijden, dat is de uiterst moeilijke opgave van premier Arias en vooral sterke man Fraga die binnenlandse zaken onder zijn beheer heeft. Wat dit extra moeilijk maakt is enerzijds dat de economische toe stand ronduit slecht is - eigenlijk heeft men al rijkelijk voorschot ge nomen op produktiestijging die niet gekomen is. Aan de andere kant is door een lange tijd van illegaal ope reren de oppositie ook een factor ge worden waarvan niemand weet wat men eraan heeft. Er zijn zo bijvoor beeld wel twee grote groepen waar binnen de oppositie steeds openlijker samenwerkt, maar anderzijds dreigt bij het volledig vrijlaten van de par tijhervorming de oude toestand weer te keren van een onmogelijk aantal partijen en partijtjes die ontstellend moeilijk een redelijke basis voor een stevige regering kunnen opleveren. Nu ineens de democratie invoeren kan inderdaad makkelijk tot een be angstigende chaos voeren. Hoe een tussenweg te vinden is haast een onmogelijke opgave. Het heeft er daarom de schijn van - het uitstel van de verkiezingen om een nieuw systeem daarvoor te ontwik kelen - dat Arias en de zijnen geen kans zien meer te doen dan wat cos metische ingrepen die het bewind er wat frisser laten uitzien zonder dat in wezen veel verandert. En aange zien de oppositie het zeker niet zal nemen afgescheept te worden met zoiets als een fopspeen mag men verwachten dat het nog enige tijd zo doorgaat tot het uiteindelijk tot een zeer harde confrontatie komt. REYKJAVIK, 21-1. IJsland heeft besloten de diplomatieke betrekkin gen met Groot-Brittannië niet te verbreken nu de Britse koninklijke marine wordt teruggetrokken uit de IJslandse visserijzone. Dit heeft de premier van IJsland, Gier Hall- grimsson, dinsdag meegedeeld. Hall- grimsson voegde eraan toe te ver wachten dat de IJslandse wetten in de visserijzone worden gehandhaafd Volgens waarnemers betekent dit dat IJsland zijn patrouilleboot-akti- viteit in het gebied voortzet. Bracht moeder kind om leven? RIDDERKERK, 21-1. De politie van Ridderkerk heeft de 28-jarige mevrouw H. J. S. aangehouden, die ervan wordt verdacht haar zes maanden oude dochtertje Wendy om het leven te hebben gebracht. De baby overleed dinsdagmorgen. De arts betwijfelde of de doodsoorzaak een natuurlijke was. Intussen is volgens de politie ko men vast te staan, dat de moeder het kindje heeft mishandeld. MOSKOU, 21-1. Woensdagochtend zijn in het Kremlin de Russische partij sekretaris Brezjnjev en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger hun bespre kingen begonnen over hervatting van de onderhandelingen over be perking van de strategische bewape ning (SALT). Kissinger zei dinsdag bij aankomst in Moskou dat hij een goede kans van slagen aanwezig achtte, of schoon het kontakt overschaduwd wordt door het konflikt in Angola. Minder aktiviteit in de bouw DEN HAAG, 21-1. In de bouwnij- verheid is de personeelsbezetting bij 18 procent van de bedrijven in de cember afgenomen en bij drie pro cent toegenomen. In december 1974 nam nog bij 28 procent van de be drijven het aantal werknemers af en bij 3 procent toe. Vijftig procent van de aannemersbedrijven meldde over december 1975 een vermindering van de produktie, drie procent meldde een toeneming. Een jaar tevoren wa ren die percentages zestig en twee. Eén en ander blijkt uit de maande lijkse conjunctuurtest voor de bouw nijverheid van het Centraal Bureau voor de Statistiek. WASHINGTON, 21-1. Het voor naamste kenmerk van de begroting voor de Amerikaanse overheidsuit gaven in het op 1 oktober a.s. begin nende begrotingsjaar is een aanzien lijke verhoging van de uitgaven voor de defensie. President Ford wil daaraan 101,1 miljard dollar beste den en dat is negen procent meer dan er voor het lopende begrotings jaar voor was uitgetrokken. De totale uitgaven worden op 394,2 miljai'd dollar geraamd. De inkom sten zullen daarbij 43 miljard dollar achterblijven. Het begrotingstekort in het lopende jaar zal vermoedelijk op 76 miljard dollar uitkomen. Deel III kentekenbewijs Sinds op 1 oktober vorig jaar met de uitgifte van de delen III 1976 van het kentekenbewijs werd be gonnen, zijn ruim 3.250.000 nieuwe delen III uitgestuurd. Sinds 5 janu ari worden ook delen III 1976 ver strekt op meer dan 300 postkanto ren aan die autobezitters die geen acceptgirokaart hebben ontvangen of die acceptgirokaarten ontvingen met onjuiste gegevens. Tot eind vo- rige week waren voor deze catego rie aan de postkantoren ongeveer 200.000 delen III uitgereikt. Het to taal is daarmee dus gekomen op rond 3.450.000. DEN HAAG, 21-1. Tweede-Ka mervoorzitter Vondeling heeft toe gezegd by de regering te informeren naar bijzonderheden over de beslis sing va nde ministerraad om de be slissing over de vaste oeververbin- ding over en onder de Westerschel- de aan te houden. De inlichtingen worden ingewonnen op verzoek van het Tweede-Kamerlid De Bekker (KVP). AVRO-leden 11.000 minder HILVERSUM, 21-1. De AVRO heeft als laatste omroep de ledentel ling over 1975 verricht. Het ledental is tussen 31 december 1974 en 31 de cember 1975 van 827.256 tot 815.510 gedaald. Dit betekent een verlies van 11.746 leden. Een woordvoerder van dc AVRO deelde mede, dat het le dental bij eep omroep, vooral wan neer zo hoog is, sterk kan fluktue- ren. Daarom spreekt de AVRO van ,een zeer geringe, allerminst veront rustende achteruitgang", aldus de woordvoerder. BRUSSEL, 21-1. Dc NAVO (Noordatlantischc Verdragsorgani- satic) heeft Groot-Briltannic dinsdag bedankt voor het terugtrekken van zyn oorlogsschepen uit dc IJsland se wateren. In een communiqué na een speciale bijeenkomst van de NAVO-raad werd tegelijk de hoop uitgesproken dal dc Britse aktie het einde van dc Brits-IJsIandsc „kabcl- jauwoorlog" zal bespoedigen. Overval in restaurant HEERLEN, 21-1. In een Chinees restaurant, in het centrum van Heerlen heeft de chef-kok een 21- jarige Chinese bediende, geboeid op het bed in zijrf slaapkamer aange troffen. Ook was do jongeman een Iheedoek over zijn hoofd gebonden. Vermist worden f 5.000,een gou den horloge en een ivoren olifantje. De politie hoeft geen sporen van in braak of worsteling gevonden. ZIERIKZEE, 20-1. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de kolleges van burgemeester en wethouders van de Zeeuwse gemeenten de nota „Bewoningspatroon" toegezonden. In deze nota wordt ingegaan op de vraag waar en op weike wijze in Zeeland bebouwingsmogelijkheden BANDOENG (Antara), 19-1. De regeringen van Nederland en West- Duitsland zijn bereid fossielen van pre-historische bewoners van Indo nesië, die zich in musea in Leiden en Senckenberg bij Frankfurt bevin den, aan Indonesië terug te geven. Dit heeft het hoofd van het labora torium van het Indonesische direc toraat voor geologie, T. Soeradi, vol gens het Indonesische persbureau Antara verklaard. Volgens Soeradi zijn deze over blijfselen bij het uitbreken van de oorlog naar Europa overgebracht. De belangrijkste stukken van de 37 voorwerpen omvattende kollektie zijn de zgn. Wajak I schedel, die in 1889 werd gevonden, en de Sangi- ran fossielen, die in 1941 werden gevonden. Ze was heel doodgemoedereerd het terrein opgelopen, tot grote verba zing van de portier, die haar niet kende omdat hij pas een jaar in dienst was. Maar voor hij van de konsternatie was bekomen, had Griet het gebouw al betreden, liep regelrecht naar het privékantoor, waar ze de sekretaresse, die haai de weg wilde versperren - „Dat gaat zo maar niet, mevrouw, als u geen afspraak hebt met meneer" - rustig maar beslist een por gaf, zodat het meisje op de grond terechtkwam. Jan Pomstra, die zo ongeveer van de oprichting bij Poorts meubelen had gewerkt, maar in 1941 ontslag had genomen, omdat hij niet voor do Duitsers wilde werken, kende de tweede vrouw van zijn gestorven baas natuurlijk. En had nooit veel sympathie voor haar kunnen op brengen. En omdat hij nergens van wist, zat hij stom verbaasd te kij ken, toen Griet het kantoor binnen st evende, de deur achter zich open liet staan en met haar duim erheen wees: „D'r uit, jij! Ik .heb je niet in dienst genomen en dit is nog altijd mijn fabriek. Er uit!" Dat gaf ineens oen hele opschud ding, want Griet Slroet mocht dan enige jaren de vrouw van een meu belfabrikant geweest zijn en als zo danig behorende tol dc kleine nota belen der stad, als ze het op haar heupen kreeg kon ze schelden als een viswijf op dc Amsterdamse Nicuwmarkt. Zodoende gaf ze hier een knap staaltje van haar blijkbaar onuitputtelijke mogelijkheden in de ze ten beste, omdat Jan Pomstra op zijn beurt rustig maar beslist zei, dat zc hier niets te maken had en hij niet van plan was voor haar hel veld te ruimen. Misschien zou het zelfs nog op een ordinaire vechtpartij »M- geiopen zijn tussen Pomstra cn de weduwe, als niet Jantien. de sekre taresse. dc portier en een paar potige werklieden uit de fabriek had gc- kunnen worden gekreëerd, zodanig dat daarmee een bijdrage wordt ge leverd aan een zo evenwichtig mo gelijke ontwikkeling van de provin cie. De nota beoogt een theoretisch kader te geven om daarmee de ge dachten omtrent het bewoningspa troon te kanaliseren en op die wijze een beleidsinstrument te worden voor het provinciaal bestuur op het gebied van het woningbouwbeleid. De nota bewoningspatroon geeft een indeling van de woonkernen in vijf kategorieën, welke betrekking hebben op de groei- en uitbreidings mogelijkheden, van de kern. Deze indeling omvat: regionale groeiker nen, kernen met een aanvullende woonfunktie, opvangkernen .platte landskernen en konsolidatiekernen. Plet ligt in de bedoeling van G.S. om in streekplannen dan wel in aparte speciaal daartoe dienende voorstel len per x-egio alle woonkernen in de provincie in een van deze vijf groe pen in te delen. Daarbij zou tevens een minimum- en een maximum grens voor de groei van de bevol king kunnen woi-den ontwikkeld. Ged. Staten stellen provinciale staten voor dc nota „Bewoningspa troon" te aanvaarden als uitgangs punt voor het beleid met betrekking tot het bewoningspatroon voor dc woonkernen in Zeeland. waai-schuwd. Deze ontzetten hun be laagde direkteur en lieten tenslotte de vi'ouw door de politie weghalen. Er wei*d proces-vei'baal opgemaakt wegens huis- of lokaalbreuk, maar reeds de volgende dag belde een re- cherchcur de dix'ekteur op. „Dat pee- veetje gaat niet door, meneei\ Die mevrouw Poort is indei'daad nog ei genaresse van de fabriek en je kunt in je eigendom geen huisvi-edebi-euk plegen. Tenzij de vrouw een en an der heeft verhuui'd en dat blijkt niet het geval te zijn. Pomstra, nu wel enigszins ge- schx-okken, belde Giep in Hooger- broek en zette de zaak uiteen. ..Ik heb een officiële aanstelling van het Militair Gezag, waarin ik belast wordt met het beheer van deze fa briek. Verdorie, inplaats van mij dankbaar te zijn, dat het bedrijf op 't ogenblik boter draait als het ooit heeft gedaan - ik zit momenteel met een kleine vijftig man personeel - wil ze me er uit smijten!" Giep Geugies was ook wel even ontdaan, maar hij herstelde zich vrijwel meteen. „Dat gaat natuur lijk niet," antwooi-dde hij op rustige toon. ..Ze zal op dc proppen moeten komen met eigendomsbewijzen. Overigens hebben wij nu ook een woordje mee te praten, nietwaar? Want je hebt er geld in gestoken cn ik eveneens. Derhalve zijn we beiden medc-eigenaren." ..Het is natuurlijk over het geheel een te verwaarlozen percentage," weerlegde Pomstra. „want als je na gaat, wat de fabi'iek op het ogenblik waard is ..Hoho. we gaan uit van de waarde op 5 mei 1.945. Jan. Die is bepalend. En om mensen te kunnen betalen en grondstoffen te kunnen kopen, heb ben jij en ik er geld in gestoken. Zonder ons geld zou er niets meer verdiend zijn cn dc machines volko men verroest. Dc hele business zou misschien enkele duizenden guldens ZATERDAG 24 JANUARI NED. I: Vanmiddag is de buis voor een reportage van de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats voor heren. De NCRV neemt verder het middagprogramma voor haar rekening. Om te beginnen een wieier- en atletiekwedstrijd onder het motto NCRV Sport Ahoy. Daar na voor de jongste kijkers De Kijk doos, waarin Judith Bosch als tover fee enige vrolijke onderwerpen voorschotelt. In De trom van Pando ra wordt de vraag gesteld of er wal op tegen is dat jongens met meisjes speelgoed en omgekeerd, spelen. De VARA komt uit de startblokken met een natuurfilm uit de serie Guyana Waterland. De kamera wordt ge richt op een Indianenstam, de Waia- na's, die de eigen levensstijl nog steeds in ere houdt. Tegen achten bpgint de ruim anderhalf uur duren de Carrell Show, het programma waarvan de VARA hoopt, dat het in staat is het verlies van Mies Bouu:- mans Een van de acht goed te ma ke,n. Voor de presentatie van het spelprogramma is Rudi Carrell te rug uit Duitsland gehaald. Hel journaal wordt gevolgd door dc eer ste editie van het programma Hoe bestaat het, dat gebaseerd is op hel suksesvolle Engelse That's life. Hoe bestaat het beoogt te zijn een pro gramma dat de kijkers ertoe brengt een luchthartige maar tevens kriti sche blik op henzelf te richten. Als medewerkers zijn o.a. Eric Herfst, Ben Eikerbout en Atie Dijckmeester aangetrokken. Ook een aflevering van de amusante serie Man over de vloer, vanavond. Huisbaas Roper slaagt er op een slimme wijze in Chrissy en Robin zover te krijgen, dat zij zijn tuintje een goede beurt geven. NED. II: Omdat het programma op het tweede net ook zijn aantrek kelijke kanten heeft, wordt het een moeilijke keus voor de kijkers. Het eerste uur van de KRO ts groten deels voor de jeugd. De twee matro zen Peppi en Kokki hebben besloten mee te doen aan een autopedwed strijd met hindernissen. In het vier de deel van Q en Q vinden Aristides en Juul een kogel in een boom, die ivaarschynlijk een aanwijzing kan zijn voor de misdaad. Na het jour naal gaat de KRO op de amusante toer verder met het programma Bij ons in Zuid-Holland. Pierre van Os- tade is de gastheer van o.a. Gerard Cox, Willy Alfredov Frank en Mirel- la, Bolland and Bolland, Patricia Paay en Eddy Christiani. Heel an der vermaak om kwart voor negen, want dan wordt een aflevering van de detectiveserie Ellery Queen op de buis gezet. Een uitgever wordt dood aangetroffen in een lift. De konklu- sie is dat hij vermoord is. Ellery Queen en de inspekteur menen de dader binnen de kring van kranten mensen te moeten vinden. Na veertig minuten aktualiteiten wordt de KR.O-avond afgerond door de vro lijke serieEr zit muziek in. De hoofdpersoon Robert Dreyfuss, wordt uitgedaagd voor een gevecht. Hij ziet er met enige angst naar uit. ZATERDAG 24 JANUARI NED. I: 10.00 Teleac; 15.00 E.K.- schaatsen; 15.30 Nieuws; 15.32 NCRV Sport Ahoy; 16.00 Kijkdoos 16.40 De reizen van Kim; 17.05 De trom van Pandoera; 17.30 E.K. schaatsen; 18.45 Informatie Marok kanen; 18.55 Nieuws19.05 Guyana, waterland; 19.55 De Rudi Carrell Show; 21.35 Journaal; 21.50 Hoe be staat het; 22.40 Man over de vloer; 23.05 Simon Carmiggelt; 23.15 Jour naal; 23.30 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Bij ons in.. Zuid-Holland; 21.15 Ellery Queen; 22.05 Brandpunt; 22.45 Er zit muziek in; 23.15 Journaal. 22 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK opgebracht hebben als schroot. En nog eens enkele duizenden guldens voor de opstallen, zoals ze toen wa ren, dan ben je misschien met vijf en twintigduizend a dertigduizend gul- dnè klaar. Voeg daarbij ons kapitaal: jij achtduizend en ik het dubbele, dan hebben we samen zo ongeveer de meerderheid en wil ik wel eens zien, wie dan de lakens gaan uitde len: wij of zij!" Maar Giep vergiste zich net zo hard als de direkteur. Binnen veer tien dagen werd op verzoek van me vrouw Poort-Stroet door een deur waarder beslag gelegd op het gehe le bedrijf. Giro- en bankrekeningen werden geblokkeerd en de direkteur werd gedagvaard ter zitting van de arrondissementsrechtbank te ver schijnen. Giep, hevig van zijn stuk gebracht door deze tijdingen, stapte in dc auto, die hij juist een paar weken tevoren had gekocht en reed naar Leeuwarden. Met Pomstra en de be- drijfschefs bespi-ak Giep, welke te genmaatregelen zc zouden kunnen nemen. Om te beginnen namen zc een paar bekwame advokaten in dc arm. Deze bestudeerden een en an der en zagen er wel brood in voor de partij Pomstra-Geugics. Zc verzoch ten in eerste instantie uitstel van dc zitting om eerst nog eens rustig de hele procedure te bekijken en tevens werd verzocht de blokkade van giro- en bankrekeningen op te hef fen. daar anders geen salarissen aan het personeel uitbetaald zou kunnen worden, omdat men anders het be drijf zou moeten sluiten. Beide ver zoeken werden, tot grote woede van Gri et Poort-Stroet door de recht bank ingewilligd, zodat men weer verder kon draaien, zij het met dc restrictie, dat van elke cent. die uit gegeven werd, te zijner tijd rekening en verantwoording afgelegd zou moeten worden. (wordt vervolgd) DEN BOSCH Sinds november 11)73 ijn de voorbereidingen voor dn karnn- valsoptocht op 1 waart a s. - waaraan 18 Oetcldonksc kamavalsvercnigingen zullen deelnemen - in volle gang. Dit malle, grote hoofd, met draaiende ogen, zal beslist niet ontbreken wanneer Den Bosch ondergedompeld wordt in het karnaval splczinr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7