Grevelingenbekken te Zierikzee Raad van Zierikzee beslist: geen publiek spreekrecht Hoorzitting inrichtingsschets Deskundige fel gekant tegen uitbreiding kernenergie Het aantal druggebruikers Succes voor MPLA De gehuwde werkloze vrouw DE ZIERIKZEESCHE COURANT MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Donderdag 22 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21830 «AARtN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per j?ar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Zierikzee: Bepaalde eisen aan visboten Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE, 21-1. Dinsdagavond vond in het kader van de inspraakprocedure rond de nieuwe inrichtings- scliets voor het Grevelingenbekken, een hoorzitting plaats, verzorgd door de Provinciale Raad voor de Receatie in Zeeland, mede namens de gemeenten op Scliouwen-Duiveland. De hoorzitting stond onder leiding van gedeputeerde A. L. van Geesbergen, voorzitter van de recreatieraad. Het zaalgedeelte van de Concertzaal was aardig gevuld met belangstellenden. Gedeputeerde Van Geesbergen veron derstelde dat het wel eens aan de verwachte zware storm zou kunnen liggen dat niet meer publiek aanwezig kon zijn. In elk geval was een aantal men sen als gevolg van de (weer)-bericht- geving niet in de gelegenheid deze hoorzitting bij te wonen. De „hearing" bestond uit een toe lichtend gedeelte, verzorgd door .de heren drs. J. G. Spelier, recreatie consulent voor Zeeland en Zuid- Holland van het ministerie van CRM, en ir. H. van Dord van de rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders. Drs. Spelier behandelde in hef bijzonder de voorgeschiedenis van de nieuwe inrichtingsschets, de be stuurlijke aspekten en de verschil len tussen de oude- en nieuwe in richtingsschets. Kenmerk van de Advertentie flesje 0,3 liter T zoooit AMSTERDAM. De tentoonstelling Anamorphosenin het Amsterdam se Rijksmuseum telde de 100.000ste bezoeker. Op de foto de gelukkige Elsie Kanterman - die een fraai boekwerk ontving - samen met de initiatiefnemers, Mike Schuyt (m.) en Joost Elffers rDe tentoonstel ling, die aanvankelijk tot 25 januari zou duren, is in verband met de gro te belangstelling, een week verlengd, waarna Parijs aan de beurt komt. nieuwe schets: minder recreatie maar meer natuur. Opmerking van drs. Spelier: „als in 1985 óók „de Zierikzeeënaar" een ligplaatsje zal willen kunnen kie zen in het Grevelingenmeer dan zal daar nu al rekening mee moeten worden gehouden''. Hij betreurde het ontbreken van een hanteerbaar prioriteitenoverzicht van de water sport. Een groot aantal kleuren-dia's van 't Grevelingengebied werd vertoond door ir. Van Dord. Op het scherm verschenen fraaie beelden van het enorme en unieke gebied (14.000 ha): permanent' drooggevallen zandpla ten, verstuivingen; van conserve- rings maatregelen zoals inzaai, ka rakteristieke overgangen van „zout- naar-zoet", maar ook: van afkalving volgens ir. Van Dord een voortschrij dend proces waar iets aan gedaan moet worden. Beelden van Veer mansplaat, Hompelvoet, Dwars in de Weg, Stampersplaat, van het proefbos, op Kabbelaarsbank, Gre- velingen damstrand en van de „Gre- velingen-kernen"Brouwershaven, Bruinisse, Ouddorp, Herkingen Een schandvlek werd overigens door ir. Van Dord niet minder dui delijk gesignaleerd: het optreden van zich noemende „sportvissers" die met zeventig stuks platvis in een plastic zak naar huis gaan. Soms niet eens naar huis, want de „buit'* wordt ook wel vlak na de vangst gedeponeerd in nabijgelegen afvalbakken of toiletgebouwen De pauze leverde niet alleen een door de overheid aangeboden kopje koffie op maar ook een vrij groot aantal vragen: schriftelijk gesteld en na de pauze beantwoord door een forum o.l.v. de heer Van Geesber gen. In het forum hadden zitting ir. R. Adriaansens, direkteur van de Prov. Planologische Dienst in Zee land, ir. Van Dord en drs. Spelier. K abbel aarshank De behandeling van de gestelde' vragen gaf overigens vrijwel geen opvallend grote geschilpunten te zien, al waren er natuurlijk duide lijke wensen en verlangens vooral uit de hoek van de natuurbescher mers. Burgemeester E. Baerends van Middenschouwen wees er op, dat de Kabbelaarsbank de enige plaat is die ook voor de „gewone man", dat wil dus zeggen de „man-zonder- boot'' bereikbaar zal zijn. „Is 't niet beter die plaat vrij te houden voor dagrecreatie en als wandelgebied", vroeg de heer Baerends. Maar een duidelijk antwoord le verde het forumberaad niet op. Vol gens ir. Van Dord wordt gedacht aan grote dagrekreatieve mogelijk heden voor de Kabbelaarsbank, maar daarn&ast zal er evengoed ruimte komen voor y^erblijfsrecrea- tieEn dat kan pok' bebouwing betekenen. Eerder al hadden ook de heren Van D' lsen en Jansen de Kabbe laarsbank genoemd en gepleit voor vrijhouden van bebouwing. Maar dat schijnt een zaak te zijn die be hoort tot de nadere uitwerking van de schets. Er werden tijdens deze hoorzitting heel wat zaken aan de orde gesteld. (Vervolg pag. 4) MIDDELBURG, 21-1. De kans op een groot ongeluk met een kerncen trale Is onberekenbaar. Een ongeluk gebeurt vaak door samenspel van uiterst onwaarschijnlijke factoren. Dit zei dr. P. Boskma, kernfysicus en polemoloog aan de universiteit van Groningen tijdens een bijeen komst van de Vereniging Milieuhy giëne. Zeeland (V.M.Z.) in Middel burg. Hij vertelde dat bij een ernstig on geluk met een kerncentrale van 1000 megawatt op de Maasvlakte op korte termijn 100.000 doden zouden vallen, terwijl een brede strook van Neder land voor langere tijd door radioac tieve straling onleefbaar zou zijn. Het blijft „mondje toe': ZIERIKZEE, 21-1. Er komt te Zierizee geen spreek recht voor het publiek. Een betreffend initiatiefvoor stel van de P.v.d.A. werd op de woensdagavond ge houden vergadering van de gemeenteraad, onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, ver worpen met vijf tegen acht stemmen, nadat breedvoe rig over het onderwerp was gediskussieerd. In de toelichting van het kollege werd vermeld dat in het senioren- konvent genuanceerd werd gedacht over het invoeren van spreekrecht, hetgeen impliceren zou dat vóór de aanvang van de raadsvergadering derden over verschillende onderwer pen het woord zouden kunnen voe ren. Het kollege had voorgesteld - behoudens goedkeuring van de raad - in februari het spreekrecht bü wijze van experiment in te voeren. Bij invoering zouden de „Haagse regels" in grote lijnen worden aan gehouden. De residentie kent nl. het spreekrecht reeds. De heer Verschel ling vond het nogal verbazend dat zo verschillend gedacht wordt over dit spreektrecht. Hij achtte bezwaren overbodig, als: „de mensen weten de weg toch wel te vinden" en „het is niet goed voor de demokratie". De heer Verschelling zag het als een ex tra service aan het publiek. De spre ker neemt uiteraard geen beslissing; hij zegt in het openbaar wat hij te zeggen heeft en daar is dus gemak kelijk kontrole op. Het spreekrecht moet ook de no dige voor-publiciteit krijgen, zodat het publiek cr mee bekend is. Raads voorstellen zouden voor het publick op verschillende plaatsen ter visie moeten worden gelegd. Allerlei bezwaren Volgens dr. Boskma is uitbreiding van de kernenergie in Nederland be slist niet nodig. We kunnen-door be zuiniging veel energie besparen, zo meent hij. UTRECHT, 22-1. Ruim 4100 cliën ten die zijn ingeschreven bij de con sultatiebureau^ voor alcohol en drugs zijn druggebruiker. Dat is 25,9 procent van het totaal geregistreer- den (16.007)., In 1968 waren er slechts 300 als zodanig geregistreerd op een totaal van 11.335. Dit staat in een statistiek uitgegeven door de fedei-atie van in stellingen voor alcohol en drugs in Bilthoven. LUSAKA, 22-1. Radio-Loeanda heeft woensdag gemeld dat MPLA- troepen de belangrijke stad Cela hebben ingenomen, waardoor de weg nu open ligt voor een opmars naar Huambo, hoofdstad van de Unita. Intussen verblijft Jonas Savimbi, lei der van de Unita, in Kinsjasa voor besprekingen met de Zaïrese presi dent Moboetoe en met zijn Angolese coalitiepartner van het FNLA, Hol den Roberto. Later vertrok Roberto naar Parijs, waar hij wil proberen meer wapens te krijgen voor het verzwakte FNLA. UTRECHT. 21-1. Vrouwelijke leden van de algemene bond van ambtenaren hebben woensdag aan het slot van een driedaagse confe rentie in Zeist een telegram ge stuurd aan minister Boersma van sociale zaken. Ze doen daarin een dringend beroep op de bewindsman om met de meeste spoed het recht van alle gehuwde werkloze vrou wen op een WWV-uitkering te ver wezenlijken. Vooral natuurbeschermers hebben wensen (Vervolg pag. 4) Forum buigt zich over vele vragen rond de Grevelingen Verwachting tot vrijdagavond: Opnieuw veel wind In het algemeen veel bewolking met af en toe buien; krachtige tot storm achtige westelijke wind, aan de kust nu en dan westerstorm, tijdelijk iets afnemendminimumtemperaturen rond 5 graden, maxima morgen on geveer 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 8.33, onder 17.10 Maan op 0.34, onder 11.02 Laatste kwartier: 24 jan. (0.04) IIOOG- EN LAAGWATER 23 jan. 7.18 19.50 0.37 13.08 Doodtij: 26 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-1. Het K.N.M.I deelt mee: boven het zeegebied ten wes ten van Spanje blijft de luchtdruk hoog. Op het noordelijk deel van dc Atlantische oceaan komt oen leven dige depressie-aktiviteit voor. Een in betekenis toenemende depressie bcvondt zich donderdagmorgen na bij Noord-Schotland en trekt over de Noordzee naar het zuidoosten. Op de nadering ervan neemt de wind bij ons weer tot stormkracht toe. Achter de depressie wordt met krachtige noordwestelijke winden koude en onstabiele lucht naar on ze omgeving gevoerd. Hierin kun nen zich vrijdag buien ontwikkelen. Een uitloper van het hogedrukgebied ten westen van Spanje brengt vrij rustig en zonnig weer in het weste lijk deel van de Middellandse Zee. De middagtempcraturen bereiken er waarden omstreeks 18 graden. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Flaneren is de lekkerbekkerij j van het oog. J Balzac f De voorzitter vond een mogelijk be zwaar dat een opmerking van een spreker niet onmiddellijk op de juist heid kan worden gekontroleerd. Daar is in een half uur tijd geen gelegen heid voor. De heer Leijdekker zei niet te juichen over het voorstel, maar vond het toch interessant ge noeg het te proberen. De heer Roskam had allerlei be zwaren. Men dwingt de raadsleden aanwezig te zijn; men kent de draag wijdte niet van hetgeen te berde ge bracht wordt; alleen die lef hebben komen; zelden vertegenwoordigt een spreker een grote groep stadgenoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1