Landschapsonderzoek in de Westhoek van Schouwen-Duiveland Vergadering landbouwver. „Aller Belang" te Ouwerkerk landbouw Politie op zoek naar ontsnapte ex- Tilburg er Sleepschip voer omhoog in Zijpe Toch pleidooi voor kontrole op misbruik NITSSPAARBANK STREEKNIEUWS PRESENTJE VOOR PRINSES ZIF.IIIKZKF.SCI1F. NII UWSDOHE nm^g 20 januari 197e Nr. 21x29 WESTERSCIIOUWEN, 20-1. Teneinde inzicht te kunnen verkrijgen in de gevolgen welke de voortgaande ontwikkeling van de recreatie, en meer in '1 bijzonder de vestiging van nieuwe complexen met verblyfsvoorzieningen voor de recreatie, in het gebied van de Westhoek van Schouwen heeft voor het landschap is in 1971 door de P.I'.D. voor Zeeland een onderzoek verricht. Het doel van het onderzoek was om over de landschappelijke waarde van het gebied zodanige gegevens te verkrijgen, dat een toetsing van plannen in de recreatieve sfeer, met name de in het kader van de studie inzake de wegenstructuur in de Westhoek opgestelde recreatie-ont- U'ikkelingsmodellen. aan die waarde van het landschap mogelijk zou zijn. By het onderzoek werd daarom een methode ontwikkeld om de waarde van de verschillende onderdelen van het landschap tot uitdrukking te brengen. Geïnventariseerd zijn die gebieden van de Westhoek, die noch in het streekplan noch in bestemmings plannen als natuurgebied zijn opge nomen. en evenmin in goedgekeurde of in voorontwerp aanvaarde be stemmingsplannen in de verblijfsre- kreatieve of woonsektor voorkomen. In het onderzoek zijn enkele terrei nen betrokken die voor verblijfsre- kreatie gebruikt worden, doch niet als zodanig in bestemmingsplannen zijn opgenomen. De oostgrens van het onderzochte gebied is globaal over de lijn Burghsluis-Ellemeet ge legd. Kriteria Bij de gevolgde methodiek werd het gebied allereerst ingedeeld in komplexen. Om de visuele belevings waarde van het landschap te bepalen zijn een aantal beoordelingskriteria gehanteerd, waarbij'de natuurweten schappelijke waarde uiteraard bui ten beschouwing is gebleven. De voor de beoordeling van elk komplex gehanteerde kriteria zyn: totaalbeeld der groene elementen; randeffekt; diversiteit ten opzichte van aangrenzende komplexen: to taalbeeld specifieke objekten. occu patiepatroon en reliëf. Voor elk kriterium werd een waarderingscijfer tussen -3 en 3 gegeven. In een tabel is de waarde ring c.q. de kwetsbaarheid van het onderzochte gebied tot uitdrukking gebracht. In het rapport van de P.P.D. (bij voegsel I, Landschapsonderzoek in de Westhoek van, Schouwen-Duive land) wordt benadrukt dat de ver kregen uitkomsten alleen dan goed kunnen worden geïnterpreteerd, wanneer men daarnaast een deugde lijke terreinkennis van de Westhoek kan stellen. Voor het toetsen van nieuwe plannen wil en kan de uit komst van dit onderzoek niet meer dan een illustratief hulpmiddel zijn. Zowel de landelijke gebieden ge legen ten noordoosten van Haamste de aan de Hoge Zoom. als die bij Re- nesse die als een buffer tussen het eigenlijke dorp en de rekreatiever- blijfsgebieden ten noorden daarvan figgen. ontlenen hun hoge waarde ring vooral aan een prachtige onge stoorde rand en aan de intimiteit die ontstaat door de aanwezige groene elementen. De burchtring van Burgh heeft in samenhang met de onmid- delijke omgeving niet zo'n hoge waardering omdat hier een sport veld met een hoge singel beplanting afbreuk doet aan het landschap. Overigens is de Ring beschermd als ..kuituurmonument". Het vliegveld kreeg niet de hoog ste waardering omdat er maar in ge ringe mate groene elementen aanwe zig zyn, terwyl de rand voor een groot gedeelte ontsierd wordt door caravans, lelijke huizen en een han gar. De noordelijkste punt van de cam ping Wilhelminahoeve is zeer nega tief gewaardeerd, omdat deze cam ping in het binnenduingebied ligt zonder dat er ook maar enige visuele afscherming van betekenis aanwezig is. Wanneer hier een beplanting om heen zou komen zou de waarde van het komplex zelf iets groter worden, terwijl dit de waarde van het bin nenduingebied zeker aanzienlijk ten goede zou komen. Landbouwgebieden De landbouwgebieden langs de oostzijde van de Westhoek, ten wes ten van de lijn Burghsluis-Ellemeet, ontlenen hun waarde voor het groot ste gedeelte aan het randeffekt en de specifieke objektén, waardoor de ge bieden rond Noordwelle en slot Moermond (positieve invloed) hoger dan het gemiddelde gewaardeerd werden, terwijl de omgeving van Burghsluis lager gewaardeerd werd door de storende invloed van silo's bij een meelfabriek. Na aanhouding' twee mannen te Renesse RENESSE, 20-1. Op verzoek van de gemeentepolitie van Tilburg wer den maandagmiddag, op verdenking van vermogensdelicten, de ex-Til- burgers en te Renesse woonachtige G 1V1. en C. S. door de rijkspolitie van de groep Westerscliouwen aangehou- Advertenlie <le ideale gezinsbank Reis- ver zekeringen NOORDWELLE t.o. Dorpshuis - 11.00-12.00 uur. ZIJPE, 19-1- In het Zijpe ter hoogte van de eerste zwarte ton bij Anna Jacobapolder is zondagavond rond zes uur het sleeptankscliip „XJranis" om hooggevaren. Het schip, dat gedomicilieerd is te Gent, werd gesleept door de sleepboot „Anjo" van Miiller sleepdienst te Terneuzen, en was onderweg met een lading van 1050 ton zeer brandbare alpha-olefine van Rotterdam naar Gent. Het schip voer ongeveer een half uur na hoog water omhoog, waar door het bij het verder afgaande wa ter gevaar dreigde te lopen. Bij het bereiken van de laagste waterstand zondagavond omstreeks half elf bleek het schip zeer gunstig gezeten te hebben zodat 't geen enkel gevaar voor scheuren en plooien vertoonde. Er is dan ook niets van de gevaarlij ke lading in het water terecht geko men. Een vaartuig van de Rijkspoli tie te water, de RP 18, de „Gouwe" van Rijkswaterstaat, en de sleepbo ten „Zeeland", „Cobi M" en „Jadi 3" van firma MüIIer lagen voor eventu ele assistentie gereed bij het om hooggevaren schip. Maandagmorgen omstreeks vijf uur is het tankschip vlot getrokken en kon het zijn reis weer voortzetten. den en overgebracht naar'het bureau te Haamstede. Bij het ophalen van kleren en eni ge toiletartikelen uit de woning te Renesse slaagde het tweetal er ech ter in de vlucht te nemen. Direkt volgde een uitgebreide speuraktie door de politie en rond 23.00 uur maandagavond kon één van de twee ontvluchte mannen, G. M. op de Nieuwe Haven te Zierikzee worden aangehouden. De andere was heden (dinsdag)-morgen nog steeds voort vluchtig; de zoekaktie gaat intussen onverminderd voort. Afzet W.M.Z. Uit de eindcijfers van de N.V. Wa termaatschappij Zuid-West-Neder land (W.M.Z.) blijkt dat het afgelo pen jaar een afzet van ruim 42 mil joen m3 bereikt is. In vergelijking met 1974 is dit een verlaging, van ongeveer twee procent. Het huishoudelijk verbruik is wel gestegen. De daling wordt vooral veroorzaakt door een verminderde afname van enkele super-gi-ootver- bruikers, aldus deelt de W.M.Z. mee. Door het pompstation te Haam stede werd in 1975 in totaal gepro duceerd 1.960.844 m3 water; in 1974 was de produktie te Haamstede 1.808.904 m3. DEN HAAG. In Den Haag vond op het ministerie van algemene zaken een bespreking plaats tussen een re geringsdelegatie en een delegatie van Zuid-Molukkers. Hierbegroet premier Den TJyl ir. Manusama, de leider van de Zuid-Molukse delega tie. De besprekingen verliepen in een goede sfeer en zouden hebben bij gedragen aan een bepaalde koerswij ziging van de regeringspolitiek t.a.v. de kwestie der Zuid-Molukkers. Boomfeestdag Op 17 rnaarl is het Boomfeestdag. Teneinde de kosten te bestrijden kunnen giften worden gestort op re kening van Slavenburg's Bank te Utrecht. Onder meer kan met het binnenkomende geld onderwijsmate riaal over bomon worden betaald. Riek Schagen exposeert Bij Massee te Goes exposeert van 2 t/m 7 februari a.s. Riek Schagen. Zij exposeert inkttekeningen en gouaches. De naam van de schilde res zal velen bekend zijn maar in dat geval clan wellicht vooral als actrice. Riek Schagen - bekend geworden o.a. als juffrouw Saartje in „Swie- bertje" - schildert echter ook en ze exposeert regelmatig. Voor de eer ste maal nu in Zeeland en wel in de nieuwe toonzaal van Massee op het industrieterrein zuid-west. Filmclub „De Vliering" I-Iet programma van filmclub „De Vliering" le Middelharnis voor de komende tijd is samengesteld als volgt: 12 februari, vertoning op- drachtfilms; 26 februari, clubfilms; 4 maart, demonstratiefilm; 25 maart, jaarwedstrijd Wesdijk-trofee; verder op 8 en 29 april en 13 mei, clubavon den. ZIERIKZEE Filmvoorstellingen Zaterdag- en zondagavond aan staande wordt in de Zierikzeese Con certzaal de film „Kung-Fu-slavin- nen", een spannende geschiedenis over vijf westerse meisjes die in handen vallen van Chinese piraat vertoond! De meisjes voelen er niets voor af te wachten tot ze als slavin nen zullen worden verhandeld en leren in het geheim Kung Fu. Dat betekent: strijd op leven en dood; maar natuurlijk winnen de meisjes de (ongelijke) strijd Tijdrede S.G.P. Op donderdag 22 januari houdt ds. D. Slagboom een tijdrede in het gebouw van de Ger. Gemeente aan de St. Domusstraat. De bijeenkomst gaat uit van de S.G.P. Kursus Streekgeschiedenis Ook in 1976 organiseert de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Dui veland weer een kursus Streekge schiedenis. Aandacht wordt besteed aan verschillende facetten van de Schouwen-Duivelandse historie. De kursus is ook toegangkelijk voor niet-leden. De eerste lezing wordt gehouden door de heer G. Kortenbout van der Sluys op 30 januari a.s. Het onderwerp is „Fossiele zoogdieren uit de Oosterschelde". De tweede lezing wordt gehouden dooi* de heer F. Heekman op vrijdag 13 februari over het onderwerp: „Het binnen landschap van Schouwen". De le zingen worden gehouden in hotel Van Oppen. „Zang en Kleur" De feestelijke prijsuitreiking als afsluiting van het tentoonstellings jaar van de vogelvereniging „Zang en Kleur" afdeling Schouwen en Duiveland zal gehouden worden op vrijdag 23 januari a.s. in de boven zaal van het Huis van Nassau, aan vang 8 uur 's avonds. BURGH HAAMSTEDE Jaarvergadering „Wille van Haemstede" Op vrijdag 23 januari wordt in café-restaurant „De Westhoek'', de jaarvergadering gehouden van de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede". HAAMSTEDE Kanfoor Rabo-bank Het verbouwde kantoor van de Rabobank te Burgh-Haamstede zal donderdag 22 januari a.s. in gebruik wox-den genomen. Eerst nadat de bestrating en betegeling rondom het gebouw is gereedgekomen, zal de officiële heropening plaatsvinden. Als datum voor de officiële herope ning is vastgesleld 20 februari a.s. APELDOORN, 19-1. Prinses Margriet, die maandag op Het Loo in Apeldoorn haar 33ste verjaardag heeft gevierd, heeft van een auto-importeur voor één dag het gebruik van 33 auto's met chauffeur gekregen, Drs. J. P. J. Kleer- maeker, algemeen-direkteur van British Leyland Benelux, die haar dit ge schenk op symbolische wijze kwam aanbieden, zei, dat de betrokkenheid van de prinses bij de zieke mens hiertoe aanleiding was. De wagens (Princess, de nieuwe middenklasser van British Leyland) zullen op een nog te bepalen tijdstip kunnen worden gebruikt om met zieken en minder-validen een dag door ons land te toeren. De sociale wetten ARNHEM, 20-1. De meerderheid van de cliënten van de gemeentelij ke sociale dienst in Arnhem vindt controle by de sociale uitkeringen wenselijk dan wel noodzakelijk. Een groot aantal „steuntrekkers'' heeft de indruk dat er van de sociale voorzieningen misbruik wordt ge maakt. Dit wordt onder andere afgeleid uit de situatie op vrijdagmiddag, waar ^ersonen hun briefje inleve ren, die wel degelijk een belangrijke bron van inkomsten hebben". Men kent allemaal wel mensen uit zijn omgeving, die „ten onrechte" uitke ring' ontvangen. Dit veronderstelde misbruik geldt zowel voor werklo zen als voor mensen, die steun via de algemene bijstandswet ontvangen - Dit meldt een dinsdag gepubli ceerd rapport van het gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie (G.I.T.P.) uit Nijmegen, dat in opdracht van het gemeente bestuur van Ai'nhem een onderzoek heeft ingesteld naar de mening van cliënten over en hun betrekkingen KERKWERVE Geslaagde {eestavond V.O.O. Vrijdag j.I. hield de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.). afdeling Middenschouwen, de jaar lijkse feestavond in het verenigings gebouw te Kerkwerve. Na de opening door de voorzitter, de heer B. A. Kievith, hield de heer A. Damman, districtsafgevaardigde van de vereniging, een kort praatje over de betekenis van V.O.O., de doelstelling en over de samenwer kingsschool. Vervolgens bracht de to neelgroep „Ellemeet" het blijspel „Hartjes aan het spit" op de plan ken. In de pauze bestond gelegenheid loten te kopen, waarvan ruimschoots met de gemeentelijke sociale dienst. Arnhem was de eerste gemeente in ons land, die een dergelijk onder zoek heeft laten instellen. Het in stituut heeft 207 personen onder vraagd. Advertentie W20/21/22/23/24ja n. tentoonstelling land en tuinüouwmechanisatie -ja j. dagelijks van 9-17 uur toegang f6,- AMSTERDAM I Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations gebruik werd gemaakt. Na de pauze werd het laatste bedrijf opgevoerd. Na afloop hiervan dankte de voor zitter de toneelgroep voor de prach tige opvoering en bood een grote taart aan. Daarna volgde de trek king. Tol besluit zorgde „Het rad van avontuur" voor enige spanning en bet duo „Jaap en Kees" voor de no dige muzikale ontspanning. Praatje over „veilig werken niet trekkers" OUWERKERK, 19-1. Onder leiding van üe voorzitter, de heer \V. A. Kuyper vergaderde de landbouwver- eniging „Aller Belang" op maandag morgen 19 januari in het Dorpshuis. De voorzitter herdacht allereerst dc heren K. van de Stolpe, de vroegere voorzitter van de vereniging, die op 11 januari op 96- en Abr. Vyverberg vroeger secretaris, die op 93-jarige leeftyd, eveneens op 11 januari, overleed. „Zij hebben gedurende vele jaren veel voor de vereniging gedaan. Wij zijn dankbaar voor hun toewijding en ijver. Dankzij hun inzet in dik wijls moeilijke tijden verheugen wij ons thans nog in een goede stands organisatie", aldus de voorzitter, die hierna verzocht, enige ogenblikken stilte in acht te nemen. Spreker vergeleek verder de ja ren 1974 en 1975; hoge opbrengst en matige (nog meegevallen); lage prij zen en zeer hoge (behalve voor gra nen en peulvruchten); slecht weer en droogte (goed voor struktuur). Het weer is in 1976 slecht begon nen; het hoge water is een waar schuwing geweest cn hij vindt: „Oosterschelde dicht, hoe ook. liever vandaag dan morgen." De milieu-belasting roept nogal misverstanden op. In bespreking kwamen de aardappel- en uienprij- zen en het probleem van de bieten teelt. De E.E.G.-voorstellen zijn te laag. Tenslotte memoreerde de voorzit ter het 50-jarig lidmaatschap der Z.L.M. van de heer W. de Oude, die hierdoor lid van verdienste is ge worden en het voorzitterschap van de heer Luleyn dor K.N.L.G. Veilig werken Hierna kreeg de heer J. Borrie, gepensioneerd brigadier van politie, de gelegenheid tot oen dia-vertoning, uitgaande van „Veilig Verkeer Ne derland". getiteld: „Veilig werjeen en rijden met trekkers en landbouw werktuigen". Deze op de landbouw gerichte dia-series hadden betrek king op de inrichtingseisen van de landbouw. Na de pauze volgde een verkeers- kwis. eveneens aan de hand van dia's cn na afloop verklaarde de kwisleider, dat de antwoorden hem niet waren tegengevallen. De voor zitter dankte hartelijk voor het ver toonde. Hij hoopte, dat dit aanleiding zal zijn voor meer aandacht voor verkeerstekens. „Neem het ter har te". Op 29 januari zal in samenwerking met de vereniging te Niebwerkerk de heer Miedema aldaar komen «pre ken over mechanisatie. In het laatst van februari volgt de jaarvergade ring. waarop de heer J. Rotte uit Kerkwerve zijn ervaringen komt vertellen van zijn reis naar de Phi- lippijnen. het ontwikkelingswerk in dat land cn zijn terugkeer naar Ne derland. Een commissie van vijf personen behandelt op het ogenblik de vraag punten der Z.L.M. Op 22 januari zullen tijdens een vergadering van het Waterschap o.m. de milieu-problemen aan dc orde komen. Tijdens de rondvraag dankte de heer J. van de Stolpe voor de goede woorden, gewijd aan de nagedachte nis van zijn vader. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3