Inspraak rond de inrichtings- schets Grevelingenbekken kan slechts gebrekkig zijn Rationalisatie in de land- en moet doorgaan tuinbouw Texel beetje bang Zondag: antilepradag Alpinisten verongelukt Spaanse spoormensen ook in leger Kabeljauwoorlog spitst zich weer toe Koffie duurder IJsland en Engeland Verkiezingen in Vietnam DE ZIERIKZEESCHE COURANT d>< nummer: Land schapsonder zoek in Westhoek BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE ONIEUWSBODE E REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Dinsdag 20 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21829 WAARIN OPGENOMEN |17»7 - 188») Visie gevraagd voor 15 maart ZIERIKZEE, 19-1 - De staatssecretaris van C.R.M. heeft de dagelijkse besturen van de provincies Zuid- Holland en Zeeland en van de genieenten op Goeree- Overflakkee en op Schouwen-Duiveland gevraagd vóór 15 maart a.s. hun visie te geven over de inrichtings- seliets voor liet Grevelingenbekken. Aldus delen Ged. Staten mee aan de leden van de provinciale staten van Zeeland. De bewindsman heeft er daarbij cp aangedrongen in ruime mate gelegenheid tot inspraak te ge ven. TEXEL, 19-1. De zeven dorpscom missies op Texel willen volgende week op het Binnenhof in Den Haag aandacht vragen voor de volgens hen benarde situatie rond de dijken van het eiland. Leden van de dorpscom missies hebben sinds de orkaan van 14 dagen geleden het water tot vlak onder de dijktoppen opstuwde, 6500 handtekeningen verzameld van on geruste Texelaars, De dorpscommis sies beleggen deze week bewoners- vergaderingen om de actie in Den Haag voor te bereiden. AMSTERDAM, 19-1. De Neder landse Stichting voor Leprabestrij ding (N.S.L.) heeft in 1975 bijna 1.6 miljoen gulden besteed aan projek- ten ter bestrijding van lepra. Hier van was f 50.000 bestemd voor we tenschappelijk onderzoek. De stich ting ontving vorig jaar giften tot een totaal van circa anderhalf mil joen gulden, waarvan f 900.000 ter gelegenheid van Wereldlepradag 1975. Deze cyfers verstrekte de N.S.L. maandagmiddag op een persbijeen komst, waarin de plannen voor dit jaar werden ontvouwd en aandacht werd gevraagd voor de Wereldlepra dag 1976 cp zondag 25 januari. Ged. Staten hebben deze schets om advies voorgelegd aan de pi'ov. raad voor de reci'eatie en de prov. plano logische commissie. De pi'ov. raad voor de recreatie hebben G.S. tevens gevraagd in samenwerking met de gemeenten 'de inspraak van de be volking te verzorgen. Op advies van deze raad hebben G.S. de staatssecretaris van C.R.M. medegedeeld dat de inspraak slechts gebrekkig kan zijn, omdat bijvoor beeld een gei'ichte brochure ter in formatie op gi-ote schaal van de be volking (als aanzet tot de inspraak) ontbreekt en bovendien te weinig tijd beschikbaar is voor de gewenste ruimte van inspraak. Procedure De toe te passen procedure is als- volgt: a. inspraak: ter vïsieiegging inrichtings- schets vanaf 17 november 1975 op het provinciehuis, en op de gemeente-secretarieën op Schouwen-Dui veland het bieden van gelegenheid bezwaren of opmerkingen in te dienen bij de betrokken ge meenten en de provinciale raad voor de recreatie tot een nader te bepalen datum na de hierna te noemen hearing; op 20 januari 1976 hearing te Zierikzee (Concertzaal). Advertentie b. beleidsuitspraken: eer-ste fase (afx-onding indien moge lijk vóór 15 maart): advisering door px-ovinciale raad voor de recreatie en provinciale planologische commissie, tweede fase (afronding 2e t/m 4e fa se vóór juni): voorlopig standpunt van het college Ged. Staten, dex-de fase: vex-gelijking visies van de colleges van burgemeester -en wet houders van de gemeenten op Schou- wen-Duiveland (eventueel standpun ten gemeenteraden) en van ons col lege. Indien er verschilpunten van betekenis zijn kan eventueel overleg tussen deze colleges en G.S. plaats vinden. vierde fase: definitief standpunt van G.S. kenbaar te maken bij de staats secretaris van cultuuv, recreatie en maatschappelijk wexk. vijfde fase: (plaats te vinden in sep tember): uitspraak provinciale sta ten ter kennis te brengen van de hiervoren genoemde bewindsman. CARRARE, 19-1. Bij een ongeluk in de bergen van noox-d-Italie zijn vier Italiaanse alpinisten om het „Ie- ven gekomen, bij wie één vrouw. Het viertal maakte in de Apenijnen bij Carrax-e een val van 1400 meter in een ravijn. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 MADRID, 19-1. De Spaanse rege- ring heeft dezer dagen hex-haaldelijk haar toevlucht genomen tot de be proefde tactiek om stakingen te bre ken van het Franco-2-egime: inlijving in het leger. Maandag werden de 73.000 werknemers bij de Spaanse spoorwegen per decreet onder mili tarise tucht gesteld. Eenzelfde maat regel dreigt voor het personeel bij de Madiileense metx-o, waar de on derhandelingen over de arbeidsover eenkomst vorige week zijn vastgelo pen. Eerder dit jaar schakelde de re gering' militairen in om de belang rijkste metro-lijnen in bedrijf te houden. REYKJAVIK, 20-1. De Britse trei- ler Lord Jellicoe en de IJslandse patrouilleboot Aegir zijn maandag op de Atlantische Oceaan, ongeveer 52 mijl buiten de IJslandse kust, met elkaar in aanvaring geweest. Naar de IJslandse kustwacht mee deelt trachtte de Aegir de netten van de Loxxï Jellicoe stuk te varen toeri het Britse schip de patrouille boot opzettelijk ramde, een van de schepen liep ernstige schade op. De schipper van de Lord Jellicoe meldde over de radio een scheur Ondanks de werkloosheid AMSTERDAM, 19-1. Ook nu de werkloosheid in Ne derland en in west-Europa een probleem wordt, zal in de land- en tuinbouw de vervanging van arbeid door kapitaal moeten doorgaan. Zet men die rationalisatie niet door. dan zal men op den duur geen aanzienlijke werkgelegenheid in land- en tuinbouw - en de daarmee verbonden handel en industrie - meer kunnen baud-, haven. De Europese landbouwcommissaris, ir. P. J. Lardinois, zei dit maandag morgen in Amsterdam waar hij dc Landbouvv-Rai officieel opende. Over de prijsvoorstellen der Europese Commissie zei ir. Lardinois, dat niemand op den duur gediend is met prijsverhogingen die tot toenemende overschotten leiden. De Nederlanders die kritiek hebben op de melkprijs- voorstellen vroeg bij om alternatieven. GENEVE. Dianne de Leeuiu in aktie tijdens haar vrije Kiir op de Europese kampioenschappen, ivaar de Nederlandse rijdster de titel in de wacht sleepte. Ir Lardinois besefte, dat deze voorstellen in Nederland de kosten stijgingen niet geheel kunnen op vangen. Die kostenstijgingen ont stoken echter vooral door de explo sief stijging van de loonkosten in de laatste twee jaren, die mede be doeld waren om de achterstand ten opzichte van de industrie in te lo pen. Men kan echter volgens ir. Lar dinois niet verwachten dat men die loonkostenstijging ook in een periode van niet meer dan twde jaar in de prijzen zal terugvinden. Zuivelexport Ir. Lardinois 2ei, dat Engeland in korte tijd weer (net als in vroegere Dit nummer bestaal uit 12 pagina'* Men kan nog ongestrafter te gen de moraal zondigen, dan tegen de etiquette. Walter Scott Verwachting tol woensdagavond: Zware storm Wisselend bexyolkt en plaatselijk een regen of hagelbui; storm, vannacht zware storm uit west tot noordwest; temperaturen omstreeks 6 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge pex*iode van min stens 12 uur: 60 p2-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 jan. Zon op 8.36. onder 17.06 Maan op 23.15, onder 10.09 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.08 Maan op onder 10.34 Laatste kwartier: 24 jan. (0.04)' HOOG- EN LAAGWATER MIDDELBURG. Té Middelburg werd het „Holland Huis" geopend, staande aan het Damplein. Het geldt hier een open huis, waar voorlichting gegeven wordt over wonen, de woonsituatie, koop en verkoop van huizenhypo theken, taxaties, verzekering en al dat soort zaken, die met huizen en wonen te maken hebben. Dit makelaars- en adviseurs-huis is het eerste van deze opzet in Zeeland. 21 jan. 22 jan. Doodtij: 26 jan. 5.56 6.37 18.25 11.37 23.50 19.06 12.21 van een meter boven de waterlijn te hebben. Volgens hem lag zijn schip stil toen de Aegir het ramde. Hij sprak van slecht zeemanschap van de zijde van de Aegir. De Lord Jel licoe is naar het hulpschip Miranda gevaren en men probeert de scheur voorlopig met beton te dichten. IJsland heeft gedreigd de diplo matieke betrekkingen met Engeland te verbreken tenzij dat land zijn oorlogsbodems uit de 200 mijls visse rijzone van IJsland, terugtrekt. Vo rige week beloofde de regering in Reykjavik daarmee te zullen wach ten tot secretaxis-gene2*aal Luns van de NAVO. die tracht te bemiddelen, met de Bi-itten heeft gesproken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve stormdepressie, die dinsdagmorgen voor de Noorse kust was aangekomen, houdt op de oceaan en de Noordzee een zeer sterke wes telijke stroming in stand. In de nacht van maandag op dinsdag wakkerde de wind bij ons aan tot stormkracht. Geleidelijk wordt achter de depres sie wat koudere en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Het lagedrukgebied trekt maar langzaam naar het oosten weg, waardoor Ne derland ook woensdag op veel wind moet i-ekenen. Door deze ontwikkeling wordt nu ook zachte lucht naar Finland en west-Rusland gevoerd. Vroor het maandagmorgen in Helsinki nog 20 graden, dinsdagmorgen was de vorst daar verdwenen. AMSTERDAM, 19-1. Met ingang van 21 januari gaan de consumen tenprijzen voor gebrande koffie met f 0,12 tot f 0.14 per pakje van 250 gram omhoog. Deze prijsverhoging is het gevolg van de sterke stijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Een en ander is gebeurd in overleg met het ministerie van economische zaken, aldus een mededeling van de Vereniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers. jaren) Nederlands belangrijkste af zetgebied voor zuivel is geworden. "Wil dat zo blijven, dan moet er geen ontwikkeling komen waardoor de Britse botermai-kt vei'loren zou gaan aan „andei-e vormen van industrie". De commissaris vestigde de aandacht op de concurrentie die Nederland op de Britse boteiTnarkt ondervindt van Engelands eigen boeren met hun grote bedrijven en vele arbeiders, die maar de helft verdienen van wat de Nedeidandse landai-beider verdient. Dat is even veel als de loonkosten stijging in Nederland in de afgelopen twee jaar. Een zeker verlies aan concurren tiepositie dat Nederland al geleden heeft, kan het volgens commissaris Lardinois toch inhalen, want in Eu ropa behox-en we nog tot de gebieden met de sterkste landbouwpositie, maar de rationalisatie moet dan wel doorgaan. BRUSSEL. De ministers van fi nanciën van de Beneluxlanden (Nederland, België en Luxemburg) zijn er maandag in Brussel niet in geslaagd tot een unificatie van de accijnzen in het Beneluxgebied te komen. Op 29 maart komen ze op nieuw bijeen. REIJKJAVIK, 19-1. De IJslandse legering heeft Engeland laten weten dat zij de diplomatieke betrekkingen zal verbreken tenzij de Britse oor logsschepen worden teruggetrokken uit de IJslandse visserijzone voor middernacht, 24 januari. HONGKONG, 19-1. In Noord- en Zui'd-Vietnam zullen zondag 25 april algemene veikiezingen worden ge houden voor een nationale vergade ring waarin beide delen vertegen woordigd zullen zijn, zo heeft Ra- dio-Saigon maandag meegedeeld. De datum is vastgesteld door het peitnanente comité van de Noord- vietnamese nationale vei'gadering en de raad van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam. Het besluit volgt op de ratificatie van de documenten welke zijn opge steld op de konferentie over de her eniging van Vietnam welke in no vember in Saigon is gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1