Kop van Schouwen benadert criteria nationaal park CHU wil snel verbinding over Westerschelde Stormschade in bossen groter dan eerst geschat AFSCHEID BRANDWEER KOMMANDANT P. BOKELAAR KORPS BROUWERSHAVEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT SCHIP HAALT AARDAPPELEN teak bergmeubel MEUBELRAMA Stakend Spaans spoorwegpersoneel onder militaire tucht NIEUWSBODE K® Maandag 19 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21828 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierfozee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in au nummer: Afscheid van een president-kerkvoogd ZIERIKZEE, 17-1. Een commissie ad-hoe van de Pro vinciale raad voor de recreatie in Zeeland heeft advies uitgebracht over de nota's nationale parken en natio nale landschapsparken en de zg. relatienota. In de algemene inleiding van het commentaar op de nota's zegt de com missie dat vanuit een oogpunt van openluchtrecreatie bescherming en vei ligstelling van gebieden met bijzondere natuurlijke, landschappelijke en cul tuurhistorische gesteldheid van grote betekenis is. In beginsel dienen deze gebieden voor recreanten vrij toegankelijk te zijn. Vanzelfsprekend, aldus de com missie, zal rekening moet worden ge houden met hun aard en de daaraan inherent zijnde „draagkracht" (opna me-capaciteit). „Het zal daarbij moeten worden geaccepteerd, dat bepaalde gebieden in verband met hun kwetsbaarheid niet. dan wel slechts in zeer beperkte mate toegankelijk zijn. Overigens kunnen niet voor het publiek toegan kelijke gebieden toch belevingswaar de hebben, (de zg. visueel aantrekke lijke gebieden). De commissie stemt in met in de nota's opgenomen beleids aanbevelingen. Waar nodig worden kanttekeningen geplaatst, terwijl bo vendien de Zeeuwse gebieden aan de orde worden gesteld. ZOETERMEER, 17-1. De veilig heid en de leefbaarheid in Zuidwest- Nederland zijn gebaat met een snelle beslissing over een vaste verbinding over en onder de Westerschelde. De unieraad van de CHU heeft dat vast gelegd in een motie, die ook aan de regering wordt gestuurd. Dat ge beurde zaterdag tijdens een besloten vergadering in Zoetermeer. In de motie staat, dat het steeds uitstellen van een beslissing over een verbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen de bewoners van Zuidwest-Nederland geen recht doet. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Toetsing Zeeuwse gebieden Wat Zeeland betreft, zijn alleen platen in de Grevelingen aangewe zen. Gezien de aard van deze platen en gelet op de mogelijkheden hiervan tot extensieve recreatie lijkt aanwij zing tot nationaal park gerechtvaar digd, aldus.de commissie. De vraag werpt zich op, of met deze aanwij zing voor Zeeland moet worden vol staan. Het gaat met name om de vol gende gebieden: Het Verdronken Land van Saeftinge; het Zwingebied, een deel van de kop van Schouwen; de Oosterschelde; platen in de Wes terschelde. Kop van Schouwen De commissie wijst er op dat een deel van de kop van Schouwen de voor een nationaal park gestelde kri- teria het dichtst benadert. Bescherming van dit gebied is een moeilijke zaak door de diversiteit van eigenaren en belangen (natuur behoud, openluchtrecreatie en wa terwinning). Aanwijzing tot nationaal park zal de nodige geachte grondverwerving door de overheid en eventuele sane ring van recreatieve verblgfsaccom- modatie wellicht vergemakkelijken. Een voordeel van geconcentreerd be heer is, dat kwetsbare gebieden voor recreanten worden afgesloten en el ders in het nationale parkgebied re creatiemogelijkheden kunnen worden geschapen c.q. verruimd. Alsdan wordt een goede synthese van natuurbehoud en openluchtre- kreatie verkregen. Een alternatief van toekenning van het predikaat „nationaal park" is aanwijzing tot beschermd natuurmonument in de zin van de natuurbeschermingswet van één of meer delen van de kop van Schouwen. Nadere gezamenlijke studie door de verschillende over- heaen (rijk, provincie en gemeente) wordt geadviseerd. „Wat betreft de Oosterschelde is het gezien de onzekerheden ten aan zien van de waterstaatkundige wer ken prematuur thans een uitspraak te doen. Voorshands kan worden vol staan met de signalering van een eventueel potentieel gebied", aldus tekent de commissie aan. MADRID, 18-1. De stakende per soneelsleden van de Spaanse spoor wegen (Renfc) zijn maandag onder de militaire tucht geplaatst en ge vorderd onmiddellijk hun werk te hervatten, aldus een decreet in de staatscourant dat is ondertekend door minister van binnenlandse za ken Manuel Fraga Iribarne. Het spoorwegpersoneel staakt sinds begin vorige week. Het is al voorzien van de militaire onder scheidingstekenen die het zichtbaar moet dragen en een militair stam- boeknumm'er. Het valt nu onder het gezag van de kapiteins-generaal (mi litaire gouverneurs) der verschillen de militaire districten. De stakings actie had het spoorwegverkeer nog niet getroffen. DEN HAAG, 18-3. Volgens de jongste schatting van Staatsbosbe heer heeft de orkaan in de nacht van 2 op 3 januari 140.000 kubieke me ter naald- en loofhout naar bene den gehaald, in de vorm van omge waaide bomen en afgebroken takken Het grootste deel van het verlies, 85.000 kubieke meter, trof de grote den. In zijn nieuwjaarsrede op 5 janua ri maakte de direkteur van Staats bosbeheer, ir. J. Verkoren, een ruwe schatting van een half miljoen bo men of 75.000 kubieke meter. Dat de nieuwe schatting zoveel ho ger ligt valt volgens Staatsbosbeheer te verklaren uit het feit, dat de schade zo sterk verspreid is, z.owel over het hele land als over de bos percelen afzonderlijk. Per hectare zijn de aantallen gevelde of gebro ken bomen maar gering, maar vrij wel overal ligt wel wat. Op sommige plaatsen, vooral aan de randen van de in 1972 en 1973 ontstane stormvlakten, ligt het hout wat meer geconcentreerd. Op enkele plaatsen ontstonden ook geheel nieuwe stormvlakten, zoals in het Zwolse bos, de bezitting „Petrea" van het Gelders Landschap, de Im- bos, het Deelerwoud en het Kroon domein op de Veluwe. Bijeenkomst te Noordgouwe NOORDGOUWE, 16-1 - De brandweerkorpsen van Brouwershaven en Dreischor en het gemeentebestuur van Brouwershaven hebben vrijdagavond in hotel Van der Weijde te Noordgouwe afscheid genomen van hun hrandweerkoinmandant de heer P. C. J. Bokelaar. Burgemeester Schouwenaar speldt de scheidende kommandant Bokelaar de verleende onderscheiding op de borst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer Bokelaar die gedurende 22 jaar, vanaf 1 september 1953, een bijzonder aktief lid van het brand weerkorps te Brouwershaven is ge weest, had graag de 25 jaar vol ge maakt. Om gezondheidsredenen was hü helaas gedwongen zyn onflslag aan te vragen wat hem door het ge meentebestuur eervol werd verleend. Op deze bijeenkomst, welke een feestelijk karakter droeg, was het voltallige kollege van Brouwersha ven, burgemeester A. P. Schouwe naar en de wethouders P. de Moor en Ph. J. van Ast een aantal raads leden, oud-kommandant en burge meester van West-Kapelle L. M. Moermond en de praktisch voltallige korpsen van Brouwershaven en hun dames, aanwezig. Burgemeester Schouwenaar, die als eerste het woord voerde, legde er de nadruk op dat bijeenkomsten zo als deze bijzonder belangrijk zijn voor de onderlinge band tussen de korp sen van Brouwershaven en Drei schor en het gemeentebestuur. Hij stond hierbij even stil bij de belangrijke taak welke de brand weermensen geheel vrijwillig ten dienste van de bevolking op zich hebben genomen. Als vrijwilligers leggen zij zich wel verplichtingen op, daar zij omgaan met overheidsgeld wat momenteel f 17,per inwoner of in totaal f 51.000,is, wat hij niet „niks" noemde. Samenwerking Toch zou het bedrag dat uitgege ven moet worden aan het bestrijden van branden en brand-preventie vele malen hoger z\jn als de vrij willigers er niet waren. Het gemeen tebestuur was bijzonder dankbaar dat de vrijwilligers deze taak op zich hebben genomen. In dit licht bezien vroeg de heer Schouwenaar zich af of verdergaan de samenwerking in regionaal of nog groter verband van de brandweer, zoals tussen Walcheren en de Beve- landen, hier op Schouwen-Duiveland wel gewenst is. De belarigen op Schouwen-Duive land zag hij geheel anders dan op Walcheren en de Bevelanden, waar men steden heeft van grotere om vang en een veel grotere industriali satie, wat een ander gevarengebied betekent. Mogelijk is het ook dat de korpsen daar slechter geleid worden waar door men een overkoepelende kom mandant (beroeps) nodig heeft die zorgt voor de opleiding van het ka der. Voor wat dat betreft is dit voor Schouwcn-Duivcland, en zeker niet voor dc korpsen van Brouwershaven BRUINISSE. Dit is het kustvaartuig Marina H" dat afmeerde in de ha- ven van Bruinis^e om aardappelen in te nemen voor Portugal. Een „coaster" is een vrij zeldzame ver schijning geworden in de Bruse ha ven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De armen vinden lekker wat ze etende rijken kunnen eten wat ze lekker vinden. Chatfield f en Dreischor, relevant daar men de beschikking heeft over deskundige leiding van uitstekende kwaliteit. Wel moet er een stevig samenwer kingsverband zijn op Schouwen-Dui veland, zo stelde de burgemeester. Wel zullen wij er tweemaal over moeten denken om tot een samen werkingsverband te komen zoals tussen Walcheren en de Bevelanden dat ook nog eens f 5000,zou gaan kosten. Het laatste woord is hier zeker nog niet over gesproken zo zei de heer Schouwenaar. Hij benadrukte hierbij nog eens de voortreffelijke samen werking tussen de korpsen van Brouwershaven en Dreischor. Afscheid Vastgesteld kan er dat men de be schikking heeft over korpsen van uitstekende kwaliteit waaraan ook de scheidende kommandant „Piet" Bokelaar zijn steentje beslist heeft bijgedragen. Op 1 september 1953 werd hij aan gesteld als adspirant-brandweerman waarbij hij zich met volle inzet van zijn taak heeft gekweten. In 1964 werd hij onderkommandant van het korps Brouwershaven en in 1973 kommandant adjunkt-hoofdbrand- meester. In het nieuwe samenwerkingsver band heeft de heer Bokelaar getoond wat hij waard was, zei de burge meester. Met allure heeft hij zich hierbij van zijn taak gekweten. Als blijk van waardering en dank voor hetgeen hij gedurende 22 .jaar voor de gemeenschap heeft gedaan spelde de burgemeester hem de on derscheiding van de Nederlandse vereniging van brandweerkorpsen op voor 22 jaar trouwe dienst waarbij hü tevens de daarbü behorende oor konde overhandigde. Hoewel hij node afscheid heeft moeten nemen sprak de burgemecs- ter de hoop uit dat de heer Bokelaar met veel plezier aan zijn tijd bij de brandweer zal mogen terugdenken. Door het gemeentebestuur werd als opvolger van de heer Bokelaar de heer P. Smalheer te Brouwershaven benoemd, die vanaf 1973 als onder kommandant fungeerde. Als nieuwe kommandant van het korps te Brou wershaven werd de heer M. v. d. Weele benoemd, terwijl de secreta ris van de brandweerkommissie de heer J. de Jonge werd bevorderd tot onderkommandant-administrateur met de rang van adjunkt-hoofd- brandmeester, dit als uitting van waardering voor het vele werk dat door hem wordt verzet. (vervolg pagina 3) WAT 11QT Dl BILT Verwachting tot dinsdagaavond: Storm Nu en dan regen; harde wind tot storm uit zuidwest tot west; tempe raturen van 6 tot 10 graden. Voor woensdag: Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest; maximumtemperaturen omstreeks 7 graden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 jan. Zon op 8.37. onder 17.05 Maan op 21.55, onder 9.44 Laatste kwartier: 24 jan. (0.04) HOOG. EN LAAGWATER 20 jan. 5.16 17.45 10.56 23.09 Springtij: 19 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden en onze omgeving staat een krachtige westelijke stroming, die zachte oceaaniucht naar West-Europa voert. In deze stroming trekt een front naar het oosten. Maandagmor gen bereikte het regengebied van dit front West-Ierland. In de loop van maandagavond zal dit front Neder land voorbij trekken. Intussen koerst een diepe depressie van het zeegebied tussen Groenland en IJs land snel naar het oosten en zal in de nacht van maandag op dinsdag de wind op de Noordzee tot storm doen aanwakkeren. De zachte lucht heeft de koude lucht, die zich vorige week nog net ten oosten van ons land bevond, tot in West-Rusland te ruggedrongen. DEN ITAAG. Het politiek jonge renwerk wordt met ingang van dit jaar gesubsidieerd. Elke politieke partij die in de Tweede Kamer is vertegenwoordigd, kan één politieke jongerenorganisatie erkennen die dan voor subsidie in aanmerking komt. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1