ij 501 GIEPS GOUDEN VIJFJE Tsjou En-lai was de grote stuurman naast kapitein Mao |H Kissinger naar Moskou Onlusten in Tunis Verhoging benzine-accijns KOOPJES HALEN „WICO" BLIK DOOR HET WERELD JW 0" ^3 Garage G. Wandel Zn. VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS 19 /.1EKIKZKKSCIIK MKUWSHOUK Vrijdag 16 januari 1976 Nr. 21827 7 China gaat op dezelfde koers ver der ook al is premier Tsjou En-lai er niet meer - dat is de algemene verwachting van politici en com mentatoren. Die daarmee eigenlijk het grootste compliment brengen aan deze raadselachtige politicus. Eigenlijk is wat in China gebeurt nog meer in het duister gehuld dan wat in Moskou plaatsvindt en bo vendien zijn er weinig feitelijke aan wijzingen voor een voortzetting van Tsjous politiek - interne machts strijd is er vanouds in de Chinese communistische partij en dus ook al tijd kans op leiders die 't heel anders willen. Tsjous voornaamste verdien ste is waarschijnlijk geweest dat hij een formindabel bestuurder was die een hecht apparaat heeft opgebouwd waarin bij alle trouw aan de Chi nees-communistische idealen toch Advertentie p 'f CITROEN A 2CV De officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 MOSKOU, 15-1. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, zal van 20 tot 28 januari een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie voor besprekingen over kwesties van wederzijds be lang, zo is woensdag officieel in Moskou bekendgemaakt. Ook het Amerikaanse ministérie van buitenlandse zaken maakte van daag het bezoek van Kissinger be kend. De besprekingen zullen voor namelijk betrekking hebben op de onderhandelingen over het sluiten van een akkoord ter beperking van de strategische bewapening. ROTTERDAM. Wal er al niet kan in de sport. Tijdens een perskonfe- rentie over de komende Rotterdam se Zesdaagse (van 22 tot en met 27 januari) toonde Peter Post, een van de hoofdprijzen van dit evenement; een renpaard dal de toepasselijke naam „Peter Postdraagt. altyd de overtuiging voorop stond dat in de eerste plaats gezorgd moest worden dat het grote complex van de staat onverstoord door blijft wer ken. En inderdaad zijn er verschei dene geweldige acties geweest zoals, de befaamde Culturele Revolutie die met geweldige schyjibare opschud ding gepaard gingen zonder dat die echter de continuïteit van het be stuur wezenlijk konden aantasten. Eigenlijk was Tsjou een vreemd soort communist .Hij was een zeer oyitwikkelde hoogst intelligente zoon van een mandarijn en haast voorbe stemd te leven naar de oudste Chi nese tradities in plaats van die te willen omverwerpen. Maar hij was toel degelijk een overtuigd revolu tionair die daarenboven voortreffe lijk de aansluiting bewaarde met de duizenden jaren oude Chinese cul tuur. Een combinatie waarvan men zou verwachten dat die wel snel het doelwit zou moeten worden x>an de genen die de revolutie jxiist vanuit de proletarische grondslag beleefden. Inderdaad had Tsjou wellicht snel het veld moeten ruimen als hij met zijn intellectuele gaven niet onmis baar was geworden voor Mao Tse- toeng die op hem als op geen ander kon vertrouwen wanneer politieke ideeën in de praktijk gebracht moes ten worden. Niet dat de relatie tits- sen de twee steeds vrij is gebleven van twist - maar de realist Mao zag wel degelijk hoe de geheel andere realist Tsjou een haast onmisbare aanvulling voor hem was. Ook al om Tsjous grote gaven als diplomaat en onderhandelaar, bijvoorbeeld al in de jaren dertig toen het Tsjou was die Tsjiang Kai-sjek - van vriend tot vijand geworden - bewoog tot een wapenstilstand om samen tegen de Japanse invaller te strijden. Tactiek van geduld En weer was het Tsjou die na de oorlog ondanks zware pressie van Stalin om van de steden af te blij ven de legers van Mao toch de ene stad na de andere liet veroveren, waarbij hij en passant ook een ver bluffend goed inzicht toonde in de mogelijkheden en de macht van de partijen in de Chinese burgeroórlog. De voortreffelijke administrateur bestuurder Tsjou zag ook kans ijse- lijk snel orde en rust te laten weer keren op basis waarvan eveneens in razend tempo gewerkt kon wor den aan de industrialisatie en ont wikkeling van Mao's Chijia. De gedachte is vaak uitgesproken dat het voornamelijk opportunisme was waardoor Tsjou altijd buiten schot bleef. Dat is in zoverre juist dat Tsjou zichzelf en zijn bestuur lijke schepping nooit zou blootstellen aan iets waarmee vernietiging geris keerd zou worden. Dat zou een ho gere - te hoge - prijs geweest zijn die hij graag afkocht met een paar jaar geduld om uiteindelijk toch te bereiken wat hij wilde. En dan eigenlijk liever zonder felle confron tatie die hij niet uit vrees schuwde maar omdat dan altijd een partij echt een nederlaag lijdt waaruit wrok kan voortkomen die later weer iets kan bederven. Zo heeft Tsjou vrijwel alles gewonnen wat hij wil de zonder dat er sprake was van overwonnenen die omhun nederlaag mokten. Zijn idee was de verbetering van de relaties met de VS, zijn idee was het niet alles op haren en sna ren zetten over Formosa (Taiwan), zijn inzicht was het waardoor de breuk met Moskou kon plaatsvin den zonder te grote schade voor Chi na. Zijn zorg voor de toekomst was het ook dat hij China een bestuurs apparaat naliet dat zodanig is geïn spireerd door zijn voorbeeld dat de hele wereld overtuigd is dat zeker nog lange tijd Tsjous koers verder gevolgd zal worden. Maar dat de buitengewoon begaafde stuurman naast kapitein Mao is weggevallen is en blijft een verlies dat niet alleen iïi China gevoeld zal ivorden. TUNIS, 15-1. Bij gevechten tussen politie en studenten in de Tunesi sche hoofdstad zijn 26 politieman nen gewond, zo meldt het Tunesi sche persbureau T.A.P. Veertien studenten zijn gearresteerd. De stu denten demonstreerden tegen het wegzenden \tan 20 studenten van de universiteit, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan het aanstichten van onrust. Ook pro testeerden de betogers tegen de uit spraak van het hof van beroep, dat woensdag vier studenten veroor deelde tot gevangenisstraffen vari ërend van twee maanden tot vier jaar. Er zijn volgens T.A.P. geen studenten gewond. Nederland op internationale landbouwbeurs DEN HAAG, 15-1. Agrarisch Ne derland zal vertegenwoordigd zijn op de twee jaarlijkse landbouw beurs, die van 1-8 februari te Brus sel wordt gehouden. De inzending, onder auspiciën van het ministerie van landbouw en vis serij, behelst een informatieve in zending over het Nederlands fokvee verzorgd door het ministerie, een in zending van het Nederlands instituut voor afzetbevordering van poot- aardapelen en presentaties van het Friesch rundvee stamboek en het Nederlands Shetland Pony Stam boek. Sterke stijging- van werkloosheid in Den Haag DEN HAAG, 15-1. De werkloos heid onder de Haagse mannelijke beroepsbevolking is in het afgelopen jaar met 45 procent toegenomen. De vrouwelijke arbeidsreserve steeg met 52 procent. In het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag zijn nu 9171 mannen en 2891 vrouwen werkloos. Een en an der is meegedeeld door de direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer A. Stroosnijder. Vrouw drie maanden dood in kast ROTTERDAM, 14-1. Omdat htf haar niet wilde missen, heeft de 31- jarige constructieschilder Norman M. het ljjk van zjjn vriendin Helene Weekers (23), ruim drie maanden in een kast verstopt, nadat hjj haar had vermoord. Woensdagmorgen in alle vroegte bekende de schilder dat hij Hélène, die al driejaar met haar zoontje-' Iwan bij hem inwoonde, op 6 okto ber vorig jaar met een mes heeft gestoken na een ruzie over een les bische liefde van de vrouw. Het lijk wikkelde hij in een deken voor hij het in een kast in de achterkamer verstopte. DEN HAAG, 15-1. Bij de tweede kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld in febru ari de benzine-aeüns met 2 cent per liter te verhogen. De accijns op ben zine bedraagt nu 46 cent en zou dus 48 cent worden. Het voorstel tot ver hoging van de benzine-accijns houdt verband met het matigen van de aanvankelijk voorgestelde progressie in de tarieven van de motorrijtui genbelasting. De accijnsverhoging zou de schatkist in 1976 f 80 miljoen (op jaarbasis f 105 miljoen) opleve ren. MAANDAG 19 JANUARI NED. I: Onder de titel Te hooi en te gras zendt de NCRV vanaf zeven uur een dertig minuten durende do- kumentaire uit over de tekenaar Rien Poortvliet. Op zijn eigen wijze heeft Poortvliet zijn grote liefde het boerenleven in beeld gebracht. Na deze ontmoeting schenkt de NCRV drie kwartier aandacht aan de paar- desport. In een uitzending van Springtrofee treden zeventien rui ters en amazones tegen elkaar aan in een wedstrijd met meervoudige sprongen. Het is vandaag nog maar drie weken geleden, dat ons land ge teisterd werd door een storm die en kele levens eiste en voor vele mil joenen schade aanrichtte. Maar van daag over dertien dagen is het 23 jaar geleden, dat bij de stormramp van 1953 Zeeland door het water iverd overspoeld. Aan deze tragische gebeurtenis wordt uitvoerig aan dacht besteed in het programma De tijd stond even stil. Tienduizenden mensen en honderdduizenden dieren verkeerden in nood op die eerste fe bruari van 1953 en de daarop vol gende dagen. De overstroming re sulteerde in totaal 1750 doden. Be halve dat aan de hand van presenta tor Jan van Hillo wordt teruggeblikt op deze ramp, wordt ook ingegaan op de plannen van vandaag die ertoe moeten leiden, dat Zeeland in de toekomst gevrijwaard wordt van overstromingen. Iets heel anders na het journaal. Dan schijnt de kaal hoofdige politie-inspekteur Kojak het slachtoffer te worden van chan tage. Een misdadiger wil, de door hem ontvoerde vrouw vrijlaten, maar hij verlangt dan wel van Ko jak dat deze hém bewijzen in-han den speelt waaruit blijkt dat hij on schuldig is aan handel in verdoven de middelen. NED. II: In de vooravond biedt de TROS een aflevering van de jeugd- westernserie The lone ranger, waar in de gemaskerde cowboy met een dubbelganger te doen krijgt. Vervol gens is het de beurt aan de komische serie In Londen staat een huis, waarin Jean vanavond een oude liefde ontmoet. Regisseur Richard Brooks was de grote man achter de uit 1962 daterende film Sweet berd. of youth, die na het nieuws van acht uur in de projektor wordt gezet. In vergelijking met het oorspronke lijke verhaal van de schrijver Ten nessee Willianis heeft hét filmver haal nogal wat verminkingen onder gaan. Dat is bewust zo gebeurd om dat de werkelijkheid voor die tijd nogal schokkend was. Paul Newman geeft gestalte aan de slapjanus Chance Wayne, die op aandrang van zijn vadereen polilikus, zijn vrien din verlaat voor een baan in Holly wood, waar hij hoopt op een fïlm- „Ik weet het nog niet, oom. Bo vendien heeft Hielkje nu ook een stem in het kapittel. Apropos, Ca- trien en Douwe willen zich gaan verloven. Zodra de treinverbindin gen van hier met het westen weer intakt zijn, komen ze zelf, want Douwe wil natuurlijk formeel uw toestemming vragen." „Wij hebben dat vanzelfsprekend al zien aankomen, Gerrit. Wel Douwe is hier hartelijk welkom. Zeg dat maar uit onze naam." „Doe ik. Groetjes aan alle beken den en binnen een paar weken hoort u wel, wat ik definitief ga doen." Met medewerking van de Leeu wardense illegaliteit kreeg hij gele genheid zijn vroegere stiefmoeder te bezoeken. Griet Stroet, die nu Griet Poort heette, was wel oud geworden. Als ruim dertigjarige vrouw was ze in 1927 in de Becin- stcr gekomen. Ze was dus nu begin vijftig, maar zag cr uit als zestig. Ook Griet zat in het kamp, want zc had net zo hard meegewerkt om in de oorlog geld te verdienen als haar man en zoon. Ze herkende Gerrit niet en deze maakte zich evenmin bekend. Hij deed net, of hij enkele inlichtingen van haar wilde hebben. Hij zei: „U had een behoorlijk ka pitaaltje, he? Gekregen als op brengst van uw bedrijf in Opper does. Toen u trouwde met Gerrit Geugies in de Beemster. Dat hebt u dan zeker in de fabriek van uw derde man gestoken?" ..Dat was nog vóór de oorlog me neer. anders was hij failliet gegaan en ik had het geld immers? Als kontrakt. Dal krijgt hij niet, maar hij moet genoegen nemen met de rol van chauffeur en minnaar van een verwelkte filmster. Hij maakt mis bruik van het feit, dat deze vrouw aan verdovende middelen verslaafd is. Intussen zorgt hij er ook voor, dat zijn vriendin zwanger raakt, hetgeen tot gevolg heeft dat'hij door haar vader en broer wordt bedreigd. Na deze film zijn nog veertig minuten beschikbaar voor Aktua-TV. MAANDAG 19 JANUARI NED. I: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Te hooi en te gras; 19.30 Springtrofee; 20.15 De tijd stond even stil; 21.35 Journaal; 21.50 Kojak; 22.40 Tot Besluit; 22.45 Sym biose; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 The lóne ranger; 19.30 In Londen slaat een huis; 20.00 Journaal; 20.25 Paul Newman-serie; 22.15 Aklua-tv; 22.55 Journaal. DINSDAG 20 JANUARI NED. I: De eerste drie kwartier vanaf zeven uur zijn voor de O- show, het popprogramma dat gepre senteerd wordt door Theo Stokkink. Behalve een exklusief interview met The Rolling Stones in deze uitzen ding ook een optreden van The Tu bes. In de volgende 55 minuten is de akteur Kenneth More te zien in de rol van de pater-speurneus Father Brown, het geesteskind van de schrijver G. K. Chesterton. Father Brown heeft zich voorgenomen om enige studie te doen over de geschie denis van de Indianen, maar inplaats daarvan krijt hij- ongewild -te maken met de moord op een kolonel. Er zijn vele verdachten en 'dat maakt het onderzoek erg moeilijk. Ook op deze zender vanavond ioeer de amu sante filmkwis Voor een briefkaart op de eerste rang. Twee kandidaten dienen een reeks vragen te beant woorden op filmgebied. Als gast is aanwezig de Belgische aktrice Nel lie Rossiers, die een rol speelt in de film De dood van een non. Na hel journaal start de nieuwe serie Een stuk van je leven. In deze reeks ko men mensen aan het woord over hun Advertentie BIJ vrouw ben je toch verplicht je man te helpen?" Hij knikte. „U hebt u geweldig van uw taak geweten, hooi-. Vooral in de vijf oorlogsjaren. Mijn com pliment. Of het Tribunaal ter zijner tijd het ook zal appreciëren, staat te bezien". Later op de dag bezocht hij de fabriek en sprak met de beheerder, die door de commandant van de B.S. voorlopig was aangesteld: een oud-personeelslid, dat in het begin van de oorlog ontslag had genomen, omdat hij niet voor de Duitsers wil de werken. Nu was hij waarnemend direkteur en probeerde de fabriek met zijn kostbare machines weer draaiende te krijgen. Gerrit bekeek met belangstelling het bedrijf, waarin weer enkele mensen aan het werk waren. „Kunt u aan hout komen?" informeerde de bezoeker. „Er was nog een redelijke voor raad en ook stof voor de bekleding, al is het niet eerste kwaliteit, maar we moeten deze eerste tijd maar roeien met de riemen, die we heb ben." „Ziet u levensvatbaarheid voor dit bedrijf? Tenslotte waren de di recteur en zijn zoon collaborateurs, nietwaar?" De man haalde zijn schouders op. „Die Maarten komt natuurlijk hier niet meer terug. Die moeder van hem evenmin. Ik moet een afschrift hebben van het testament, dat Poort indertijd heeft laten opmaken. Het origineel is namelijk nergens te vinden." „Misschien bij die vrouw? Ver geet niet, dat zij voor 1940 een be- Vrijdag 23 januari, 22.00 uur, Ned. I Music-all-in. Met o.a. de violist Theo Olof. werk, de buurt of het dorp waai ze wonen, over hun idealen en nog eni ge andere zaken. In de eerste afle vering wordt ingegaan op de dorps- problematiek. In het laatste half uur van haar zendtijd konfronteeri de KRO de kijker met een stuk klas sieke muziek. Onder leiding van dc dirigent Herbert von Kara jan geeft de Berliner Philharmoniker een uit voering van de Tweede Symfonie van Ludwig von Beethoven. NED. II: Naast seriewerk komt clc NCRV vanavond voorts met de kwis Tweekamp, de mini-voetbalshow en aktualileiten. De spits wordt afgebe ten door een nieuwe aflevering van de serie Dominic. Nadat Nick ont snapt is uit het internaat ontfermt Nat zich over de jongen. Maar ver volgens belandt hij in een hachelijke situatie. Tot acht uur voorts de po pulaire scholierenkwïs Tweekamp, ook voor veel kijkers een uitdaging, omdat deze kwis hen in de gelegen heid stelt hun parate kennis tp tes ten. Na het journaal kun men zich op de hoogte stellen van de lotge vallen van Sam, de mijnwerkers jon gen. Sam komt plotseling in goede doen, want hij erft enkele huizen. Als gevolg van die erfenis komt er een drastische verandering in liet tot dusver rustige leven van Sam. In de volgende vijftig minuten is de NCRV op de sportieve toer. In het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis speelt zich een nieuwe aflevering van de mini-voetbalshow af. De Rest van Nederland verschijnt binnen de lij nen voor een wedstrijd tegen een Belgische formatie. In de vaderland se ploeg staan o.a. Daan Schrijvers, Piet van der Kuil, Willem de Vries en Piet Lagarde opgesteld. Na de voetbalverrichtingen komt de NCRV met aktualiteiten: veertig minuten voor Hier en 'Nu. Tenslotte nog tien minuten zang van de Amerikaanse groep The Continental Singers. DINSDAG 20 JANUARI NED. 1: 11.10 Schooltelevisie;- 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Spanjaar den; 18.55 Nieuws; 19.05 De O-show; 19.45 Father Brown20.40 Filmquiz; 21.35 Journaal; 21.50 Een stuk van je leven; 22.15 Tweede Symfonie van Ludwig van Beethoven; 22.45 Jour naal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Dominic 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Sam; 21.20 Mini-voetbal; 22.10 Hier en Nu; 22.50 The continental singers23.00 Den Haaff vandaag 23.15 Journaal. Familieroman door HENK VAN HEESWJJK hoorlijk kapitaal'hier in de fabriek heeft gepompt. Ze is medeschuldig, maar heeft ook eigendomsrechten." „Dat maakt de rechter of het tri bunaal wel uit. Ik meen toch te mo gen aannemen, dat de regering de in Londen gedane beloften zal na komen, dat al het vijandelijk eigen dom genaast zal worden." Giep meesmuilde. „Voor u "help ik het wensen, maar reken er maar niet te veel op. U ziet me misschien nog wel een keer. Veel succes met de wederopbouw van de fabriek." Veertien dagen later had Gerrit Geugies, na met zijn vrouw over leg gepleegd te hebben zijn besluit genomen. En dat zei hij dan ook door de dicnstlclefoon tegen zijn pleegvader. „Ik ga meubelen verko pen. Als ik daarvoor een vakdiplo ma moet hebben, ga ik er wel voor leren. Er is in Leeuwarden een fa briek. die goed spul kan maken. Ze zijn bezig de zaak weer op poten te zetten. Morgen ga ik met de voor lopige directeur praten. Er is noch in Hoogerbroek. noch in wijde om geving een dergelijke fabriek." „Je vergeet Tijsseling in Nijkerk," herinnerde Piet Zwaan hem. „Jawel, maar dat is toch nog oen eindje bij ons vandaan, niet? Ik ga trouwens niet aan particulieren ver kopen. uitsluitend aan de handel." „Groothandel dus." „Precies. Ik ga proberen de hele Veluwe en een deel van de provin cie Utrecht te krijgen voor de al- leenvcrkoop. Alles bekrachtigd door een overeenkomst via de notaris. Wat denkt u ervan?" (wordt vervolgd! i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7