Herdruk van destijds populair boek „zit te komen" Zierikzeese bejaarden brachten een bezoek aan „Onderdak" landbouw Dijkgraaf: „Beveiliging tegen het water overlaten aan Waterschappen" Kleine boompjes worden groter 19/20/21/22/23/24jan. STREEKNIEUWS Elios II gelanceerd ZJKIUKZKESCIIK NIEUWSBODE Vrijdag 16 januari 1976 tfr. 21627 3 „De Sehouwse Smokkelaar" ZIERIKZEE, 16-1. In het voorjaar van 1976 gaat een herdruk verschijnen van het bekende boek van D. A. Poldermans: „De Sehouwse smokkelaar"'. In de twin tiger en dertiger jaren was dit boek in heel Zeeland, maar wel speciaal op Sehouwen-Duiveland, zeer popu lair. Het boek was in veel gezinnen een begrip en op school lazen de meesters er vaak uit voor. Niet alleen in Schouwen zelf, waar het verhaal speelt, maar ook op andere plaatsen van het eiland, kende men „De Sehouwse Smokke laar" op zyn duimpje. Oorlog en ramp zijn er de oorzaak van dat er nog slechts enkele originele exemplaren te vinden zijn. Tweedehands wordt het zelden of nooit meer aangeboden, want wie het heeft, wil het persé niet kwijt. In de Provinciale Bibliotheek van Zeeland te Middelburg heeft men één exemplaar, doch dat wordt op geen enkele voorwaarde uitgeleend. De schrijver van het boek, dorpson derwijzer D. A. Poldermans, werd geboren op Ellemeet en was een af stammeling van een oud geslacht van die naam op Sehouwen-Duive land. Later vertrok hij naar 's-Gra- venpolder in Zuid-Beveland. nesse. Hoofdpersonen zijn onder an- Jan Leendertse uit Burgh, Klaas en Joris de Jonge uit Haamstede, Wil lem de Boer uit Ellemeet en Gom- mert van der Linde uit Noordwelle. Verder komen we in de spannende verhalen cn avonturen ook de na men van Maarten Krijger uit Ren es- se, Willem de Rijke en Maarten Wit te nogal eens tegen op smokkelrei- ?.en door het zogenaamde „platte" van Schouwen. De inhoud Het verhaal speelt in de Franse tijd en begint in het jaar 2809 in de dere: Andries Kempe uit Renesse. dorpsherberg van Meganck te Re- Napoleon Ook maken wij in het verhaal kennis met koning Napoleon, die een bezoek aan Ellemeet brengt. Het Advertentie tentoonstelling land en wirflaiwrnechanisatie ►JU A MITV-i dagelijks van 9-17 uuc toegang f6.- AMSTERDAM I Tre'm-Toegang-bïljetten bij NS-stations Vergadering Zeeuwse Staten Provinciale staten van Zeeland komen in openbare statenvergade ring bijeen op vrijdag 23 januari a.s., in de statenzaal van de Abdij te Middelburg. Provinciale V.V.V. Ged. Staten van Zeeland stellen provinciale staten voor in te stem men met de door de Provinciale V.V.V. gedachte structuurwijziging. G.S. geven de staten kennis van hun instemming met de ontwerp-statu- ten voor een stichting, die met be geleiding van een werkgroep zijn ge maakt. Verder stelt het college aan de staten voor, het provinciaal subsidie met ingang van 1976 te bepalen op 90 procent van de personeelslasten en in de nieuwe opzet (stichting) een garantie te verlenen tot 90 °/n van de overige uitgaven van de provinciale V.V.V., voorzover niet gedekt door inkomsten uit de opbrengsten van goederen en diensten. Subsidie beroepenvoorlichting Ged. Staten stellen provinciale staten voor om aan de Zeeuwse en de Christelijke Stichting voor beroe penvoorlichting en school- en be roepskeuzevoorlichting, ter dekking van de tekorten over het jaar 1972 elk een provinciale bijdrage te ver lenen. Nieuwe hal „De Zuidhoek" Op woensdag 1 februari zal de nieuwe fabriekshal van het Werk voorzieningsschap „De Zuidhoek" officieel in gebruik worden gesteld do or de minister van sociale zaken drs. J. Boersma. Vergadering Z.O|rat).V. Op dinsdag 20 januari wordt de jaarvergadering gehouden van de Zierikzeese Oratoriumvereniging. NOORDGOUWE Brandweeravond Heden (vrijdag) wordt in restau rant Van der Weijde te Noordgouwe de jaarlijkse avond gehouden van het Brandweerkorps van Brouwers haven. BRUINISSE „Geven voor Leven" Deze week zullen er huis aan huis verslag-kranten worden bezorgd van de aktie Geven voor Leven". He laas zijn er onvoldoende nummers om het gehele dorp te voorzien, en daarom wordt een dringend beroep gedaan op degenen, die een exem plaar in de bus krijgen dit na lezing door te geven aan buren, kennissen en vrienden. Het plaatselijke comité hoopt dat de Bruse bevolking begrip heeft voor deze vervelende situatie," en hoopt daarom op aller medewerking. Kustvaarder in haven Donderdag meerde in de gemeen tehaven te Bruinisse de Duitse kust vaarder „Marina H" af. Een beeld dat men de laatste twee a drie jaar niet meer zag. Deze kustvaarder zal in de haven te Bru een lading van ca. zeven honderd vijftig ton aard appelen laden die bestemd zijn voor Portugal. Deze aardappelen zijn af komstig van Sehouwen-Duiveland en worden met behulp van een kraan in het schip gezet. Hervormde Vrouwenvereniging De Nederlands hervormde vrou wenvereniging „Helpt Elkander" komt dinsdagavond 20 januari bijeen in de rekreatiezaal van bejaardente huis ,,In 't Opper". Aanvang 19.30 uur. KAAP CANAVARAL, 75-1. Don derdagochtend is op Kaap Canaveral in Florida de Helios 2 gelanceerd, een kunstmaan van Westduitse ma kelij. De lancering geschiedde met behulp van een Amerikaanse raket van het type „Titan Centaur", aldus een bekendmaking van het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaart NASA. Volgens de eerste inlichtingen is de lancering geslaagd. De IIelios-2 moet een baan be schrijven om de zon waarvan het verst verwijderde punt 144 miljoen kin en het dichtstbijzijnde punt 43 miljoen km van de zon gelegen is. Indien alles naar wens verloopt, is de Helios-2 de eerste kunstmaan, die de zon het dichtst gevaderd is. tamboer Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensiocnadvriezen, financieringen, hypotheken Lindcnlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middclhamis hoek bevat 151 pagina's spannende tekst en een aantal illustraties. Het boek zal tot aan de verschijning te gen speciale intekenprijs van f 19,50 verkrijgbaar gesteld worden. Het initiatief tot het herdrukken van dit specifieke Schouwen-Duivelandse boek is genomen door De Zeeuwse Boekhandel te Zierikzee. De dochter van de schrijver, Dra. E. J. A. Poldermans te Kwadendam- me heeft spontaan haar enige exem plaar beschikbaar gesteld oin de verschijning mogelijk te maken. De oplage zal worden beperkt tot dui zend exemplaren. „Flitsen" uit het buitenland ROME. In Italië hebben donderdag anderhalf miljoen werknemers in de metaalnijverheid het werk voor vier uur neergelegd om kracht bij te zet ten aan het streven naar nieuwe kollektie.ve arbeidsovereenkomsten. Voor dinsdag staan besprekingen tussen de regering en de vakbewe ging op het program. KAAPSTAD. De portugese rege ring heeft, de volledige verantwoor delijkheid op zich genomen voor alle Portugese onderdanen onder de 2.500 vluchtelingen die op boten voor de kust van Zuid-Afrika op toelating wachten. LONDEN. Een uit Zaire komende gevechtsbommenwerper heeft dins dag, het spoorwegstation van Ben- guela. in oostelijk Angola, bescho ten en gebombardeerd. Volgens Ra- dio-Eoeanda, dat dit donderdag be kend maakte, zijn daarbij zes doden en vijf gewonden gevallen. BRUSSEL. Drie Belgen van respec tievelijk 27, 36 en 39 jaar, zijn don derdagochtend om het leven geko men toen het mini-busje waarin ze vervoerd werden in Wuustwezel niet ver van de Nederlandse grens, te gen een boom reed. Drie andere in zittenden van het busje werden zwaar gewond. LONDEI. De NAVO-raad houdt op 23 januari in Brussel een bijzondere bijeenkomst voor het aanhoren van een 'uiteenzetting over het resul taat van het Salt-overleg in Mos kou door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry- Kissinger. DUBLIN. Vijf vermoedelijke me deplichtigen van de ontvoering en de gijzeling van dr. Tiede Herrema zijn donderdag door een speciaal hof in Dublin in staat van beschul diging gesteld, maar in afwachting Van het proces tegen betaling van borgtocht vrijgelaten. TOKIO. De leiding van de Japan se staatsspoorwegen wil een deel van haar salaris derven om een psychologische bijdrage te leveren aan een saneringsprogram voor de financieel noodlijdende maatschap pij. CROYDON. Vier gemaskerde overvallers hebben donderdag een bankddrekteur en diens vijf leden tellende gezin de hele nacht van woensdag op donderdag gegijzeld gehouden en zijn tenslotte met 20.000 pond verdwenen. CHATS WORTH, Calif ornië. Naai aanleiding van een fabrieksbrand die donderdagochtend vroeg woedde in een buitenwijk van Los Angeles in Californië, zjjn 72 mensen gewond als gevolg van wolken chloor- en fosgeengas - de gassen die in de eer ste wereldoorlog honderden soldaten in hun loopgraven doodden - die de lucht vergiftigden. REYKJAVIK. IJsland zal de di plomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië nog niet verbreken. Het geeft er de voorkeur aan het resul taat af te wachten' van het overleg dat de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, in Londen gaat plegen. Advertentie NUTSSPAARBANK (le ideale gezinsbank! Verbuur kluiskoffers NIEinVERKERK Dorpshuis - donderdag 12.30- 13.30 uur. DELFT, 15-1. De praktijk is het krachtigste argument om de beveili ging van ons land tegen het binnen- en buitenwater over te laten aan waterschappen. Mr. A. P. van den Berg zei dit donderdagochtend bij zijn installatie tot dijkgraaf tijdens een buitengewone vergadering van het Hoogheemraadschap van Delf land. „Alle waterschappen, van Gronin gen tot Zeeland, waren tijdens de afgelopen storm als één man paraat. Binnen twee uur op de dijken, van uur tot uur inspecterend, rapporte rend. beoordelend en beslissend. Dat is de kracht van het functionele be stuur", aldus de nieuwe dijkgraaf in een betoog over de plaats en de taak van de waterschappen in de samen leving. Volgens Van den Berge dreigt te zeer het gevaar, dat om welke respectabele en wellicht principiële redenen ook, bij een te brede be langenafweging die veiligheid in hel gedrang komt of het bestuur wordt verlamd. WASHINTON; Hét nationale front voor dé bevrijding van Angola, FNLA, „is ineengestort". Dit zou de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, vol gens een aantal Amerikaansedag bladen de Amerikaanse vertegen woordigers bij de NAVO in een ge heim telegram hebben laten weten. Plantdag 17 maart UTRECHT, 16-1. Op 17 maart a.s. zal ons land ruim een kwart miljoen bomen en struiken rijker zijn. Dan hebben namelijk meer dan 100.000 jon gens en meisjes uit de twee hoogste klassen van het basisonderwijs meege daan aan de 20e Nationale Boomfeestdag. Dit grote aantal kinderen zal voor een deel zijn opgeroepen door de wervingsaffiche die PRAD maakte van een. van de prachtige bomente- keningen die illustratrice Marjolein Bastin uit Bennekom voor het Co mité Nationale Boomfeestdag maak te. De nieuwe affiche van het Co mité Nationale Boomfeestdag wil duidelijk laten uitkomen, dat al die mooie, grote bomen waar wij dage lijks van genieten er niet zómaar gekomen zijn. Veel van die mooie bomen zijn meer dan 100 jaar geleden geplant, want wie bomen plant, moet er op rekenen dat hij voor toekomstige ge neraties werkt. En hoewel er de laat ste eeuw meer dan 100.000 ha bos is aangeplant is ons land nog altijd een van de bosarmste landen van Euro pa. Mensen en bomen horen bij el kaar, daarom is groenvoorziening in steden en dorpen ook zo belangrijk. De duizenden jongens en meisjes die dit jaar meedoen aan de Nationale Boomfeestdag, dragen op deze ma nier hun boompje bij aan de leef baarheid van ons land voor nu.... cn voor de toekomst. BLOEMEND AAL. De jongste storm hield het Bloemevdaahse strandpa viljoen op het nippertje overeind. Op het strand werd deze week nog een provisorische golfbreker aange legd, maar de wind bleef uit. Direkl gevaar voor het paviljoen is er voor lopig niet meer. Voor 50 jaar KERKWERVE. Bij de laatste da gen gewoed hebbende stormvlagen, gepaard gaande met hoge vloeden, is een gedeelte straatwerk aan den dam van de haven Flaauwers uitge spoeld. BRUINISSE. In hel hotel Storm werd woensdagmiddag de jaarver gadering gehouden van de schippers vereniging „Schuttevaer", afdeling Schouwen -Duiveland. RENESSE. Zoals de laatstjaren gebruikelijk is. gaf „De Watergeus" een uitvoering voor donateurs en ge- introduceerden in de zaal van mej. wed. K. alhier. Opgeroerd werden: „Dat, wat je niet hebt" en „Toneel studiën", waarvan gezegd kan wor den, dat beide stukken behalve klei nigheden, goed werden gespeeld. ZIERIKZEE. Er bestaat hier ter stede ene vereniging, die zeer zeker wat haar belangrijkheid betreft, niet achter staat bij vele anderen: wij be doelen de vereniging „Algemeen Ontwikkeling". Want waaraan is in de eerste plaats behoefte in een ge- isoleerde plaats als Zierikzee: zeer zeker om, op gezette tijden in de ge legenheid te worden gesteld zijn geest te verruimen door hel aanho ren van sprekers, die allerlei interes sante onderwerpen op populaire wij ze weten uiteen te zetten. ADVERTENTIE Wegens onstui mig weer geen aanvoer van Kabel- jouw en Schelvisch. Aanbevelend J. H. ZIERIKZEE. De bevolking on er gemeente bedroeg op 1 januari 1925 3378 mannen en 3022 vrouwen, to taal 7.000 personen. ZIERIKZEE. Bioscoopbezoekers werden attent gemaakt op de gean nonceerde film: „Watt en 1 t Watt en het Amerikaansche orgel", welke film zaterdag en zondag in dc con certzaal-bioscoop wordt vertoond. BRUINISSE. Door enige jongeda mes is in deze gemeente een koliek- te gehouden voor het ace te bieden huldeblijk ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H.M. de koningin, welke 60,55 heeft opge bracht. ELLEMEET. Dc 1ste en 5de jan. werd in het café Oudendijkeal hier een uitvoering gegeven door de rederijkerskamer „H.Z.O.DEerst werd opgevoerd „Het verloren Do cument", toneelspel in vier bedrij ven, dat gevolgd werd door „Neef Adriaan", kluchtspel in drie bedrij ven. Beide stukken reerden vlot en met veel animo gespeeld. Overal in- en naar kijken 11 ZIERIKZEE, 15-1. Op uitnodiging van de afdeling van dc Alg. Bejaarden Bond zijn meer dan honderd bejaarden deze week in eigen stad een gezellig middagje uit geweest. Een bezoek werd nl. gebracht aan het zwembad- en sporthal „Onderdak" aan het Grocneweegje, waar welgeteld hondcrd-cn- t u-in tig bejaarden weldra gezellig aan de koffie zaten in het zwembad-res taurant. De tocht naar het sportgebouw was gemaakt met bussen van Van Oeveren Tours, die gratis voor deze gelegenheid beschikbaar waren ge steld. De belangstelling van de Zierik zeese bejaarden voor dit uitstapje was zo groot, dal vc lcurstelling niet mee Welkom hut Namens het bestuur van de Stich ting Sportcentrum werden de be jaarden in het restaurant verwel komd door G. Dijkstra, die met ra- me wethouder M. C. Doclemnn. die tol zijn grote spijl wegens ziekte verhinderd was de bejaarde stadge noten in deze bijzondere omgeving te verwelkomen, verontschudlglle Dc bejaarden bezichtigden hierna ..Onderdak"' tot in alle ..hoeken"; in de eerste plaats natuurlijk het zwembad - waar juist vrij zwem men aan de gang was - de sporthal en zelfs de machinekamer Na af loop van dit geslaagde bezoek sprak de voorzitter van de afdeling, de heer J. v. d. Berge, een dankwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3