Arbeidsmarktbeleid in Zeeland AGRARISCH BREEKPUNT Levenslang voor aanslag op Ford N.V.V. EN N.K.V. KRAKEN Bezuinigingen DE DRIE VAN GULF" Nam Jacqueline Kennedy kostbaarheden mee? op onderwijs 2 Gele stok voor blinden Hongaarse politie arresteert twee Nederlanders Examen en schoolonderzoek GIJZELAARS BIJ KONINGIN AGENDA 1926 Uitbreidingsmogelijkheden op middellange termijn? Het is niet te verwonderen dat alom verzet is losgebroken tegen het zwa re offer dat de E.E.G.-Coinmissie aan de landbouw meent te moeten opleg gen in dc sirüd tegen de inflatie en tegen dc groeiende landbouwuitga ven. De ministers vau landbouw bla zen warm en koud maar de heer van der Stee heeft al geklaagd dat de Commissie hem geen argumenten aan de hand heeft gedaan, om die voorstellen te verdedigen. De boer begrijpt er weinig van. Maanden aan een stuk werd hem, ook door Lardinois, verteld dat het gemeenschappelijk landbouwbeleid een .redelijke verzekeringspremie" is voor een veilige voedselbevoorra- ding. Men vertelde de boer dat de werklozensteun en de industrie aan de overheid een veelvoud kost van de landbouwuitgaven per landbou wer. Dc Commissie pakte een klein jaar geleden nog uit met een vrij flatterende „balans van het gemeen schappelijk landbouwbeleid", waarin het Groene Europa werd vrijgepleit van alle zonden van Israël waarmee het in de loop der jaren was beladen. En dan komen er plots prijsvoor stellen, die voor de boeren in de Be- neluxlanden neerkomen op een no minale verhoging met minder dan 6 */o, d.w.z. met minder dan de helft van de verwachte inflatie en kosten stijging. Elke boer die rekenen kan, weet dat hij dientengevolge met een inkomensverlies van rond de 5°/o mag rekenen, onder overigens gelijk blijvende omstandigheden. In kon trast gezet met de toch al behoorlij ke „inkomensdispariteit" en met de minstens inflatiedekkendc salaris verhogingen die buiten de landbouw zullen gelden, moet dat vooruitzicht vele boeren droevig stemmen. De Boerenbonden en de vakvere nigingen in de landbouw zijn dan ook onmiddellijk in het geweer ge komen en hebben, overeenkomstig het nationale taalgebruik, de voor stellen als „zorgwekkend" of „on aanvaardbaar" bestempeld. Men ver- gisse zich niet in de woorden: als een Brit met zijn typisch ondermaatse woorden van zorgwekkende voor stellen spreekt, dan vindt hij die even onaanvaardbaar als de Frans man die dat onmiddellijk met zoveel woorden zal zeggen. En als het Ne derlandse Landbouwschap de voor gestelde prijsverhoging als „uitge sproken krap" bestempelt, dan be doelt het Schap hetzelfde als de Bel gische Boerenbond die het heeft over „volkomen onaanvaardbaar". Het valt te vrezen dat de Land bouw niet over voldoende steun uit niet-agrarische middens beschikt om zich te kunnen doorzetten. Ook de ministers van landbouw vinden zich waarschijnlijk in een te zwakke po sitie binnen de kabinetten om voor hun landbouw meer uit dc wacht te kunnen slepen dan de Commissie wel bereid is toe te staan. Wie buiten de landbouw staat, weze hij nu huis vrouw of premier, minister van fi nanciën of vrachtvoerdcr, laat zich al te makkelijk beïnvloeden door wat sensatie-zoekend geschrijf over een of ander overschot. De landbouw heeft onvoldoende politieke macht meer en heeft zich nog niet aan die toestand aangepast. Hij heeft nog geen bondgenootschappen gesloten met niet-agrarische volksvertegen woordigers, zoals dat in de V.S. het geval is, om wederzijdse belangen ten bate van het algemeen te behar tigen. De politieke macht van de landbouw op nationaal vlak is gelei delijk afgebrokkeld; hij heeft zich op Europees niveau nog een tijd kun nen bestendigen, maar ook daar is nu het moment gekomen dat dc po litieke invloed van de landbouw niet meer in verhouding staat tot het re ed belang van dc landbouw voor de samenleving. (Plattelands Post B.V.) Ambtenaren Amsterdam in de knel AMSTERDAM. 15-1. De amblena- ren in Amsterdam voelen zich in hun werk belemmerd door de huidi ge bestuurskrisis in de hoofdstad. De daadkracht van de gemeenteraad is zo ingrijpend aangetast, dat nauwe lijks meer van behoorlijk bestuur kan worden gesproken. Daardoor zijn vooral de beleidsambtenaren nauwelijks meer in staat het kollege van b. en w. te adviseren en verke ren grote groepen van dc 27.000 Am sterdamse ambtenaren in onzeker heid. Ontslag op staande voet NIEUW-VENNEP, 15-1. De direc tie van KEM-Europa B.V., fabrikant van chemische reinigingsmiddelen heeft donderdagmiddag vier werk nemers wegens actievoeren tegen het bedrijf op staande voet ontslagen. Dit deden zij onder meer dbor voor het bedrijf onvriendelijke dingen te vertellen in een plaatselijk nieuws blad. Dc dircclie werd er daarbij on der meer van beschuldigd de sociale voorzieningen met voeten te treden. Dit door de directie ontkend. ZIE1UKZEE, 15-1. De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt is van cordeej dat b\j een geleidelijke in dustriële ontwikkeling er op mid dellange termijn uitbreidingsmoge lijkheden zijn voor de werkgelegen heid in de basisindustrieën in Zee land. In het belang van een harmoni sche ontwikkeling van dè werkgele- genheidsstruktuur zullen tezelfder tijd de nodige stimulansen gegeven dienen te worden lot uitbreiding van de werkgelegenheid in de ove- BRUSSEL15-1. De gemeenteraad van het Belgische plaatsje Middel- kerke heeft besloten voor blinden in die gemeente een gele stok ter be schikking te stellen. Blinden die er prijs op stellen die stok te gebruiken, kunnen die verkrijgen op het ge meentehuis van Middelkerke. De raad van.de Belgische gemeen te hoopt dat de blinden door het ge bruik van de gele stok beter in het verkeer zullen opvallen, zódat hun veiligheid beter gewaardborgd wordt. rige sectoren van het niet-agrari sche bedrijfsleven, en wel in het bijzonder in de administratieve tak van de dienstensector. De raad acht dan ook nader onderzoek naar de faktoren die de vestigings- en uit breidingsmogelijkheden in die sec toren van het midden -en kleinbe drijf bepalen, noodzakelijk. In het verleden is gebleken dat premie- erings- en stimuleringsmaatregelen als een belangrijk instrument aan gemerkt kunnen worden ter reali sering van deze doelstelling. De Zeeuwse Raad, die een en an der ter kennis heeft gebracht van provinciale staten, is verder van mening dat ten aanzien van de uit breiding in de recreatieve bedrij vigheid voorzichtigheid geboden is, in het belang van het instandhou den van het huidige woon- en leefklimaat in deze provincie. Uit door de raad verzamelde ge- gegevens blijkt dat de situatie op de arbeidsmarkt voor mannen in Zee land zich in vergelijking met overig Nederland gunstig laat beoordelen. Deze constatering wordt in het licht van enkele jaren geleden opmerke lijk geacht. De economische terug gang in Nederland blijkt thans in mindere mate in de provincie Zee land een verontrustende invloed te hebben op de arbeidsmarktsituatie. Niettemin is de geregistreerde 'ar beidsreserve van vrouwen in Zee land, aldus de raad, thans meer dan evenredig in vergelijking met de ontwikkeling van werkloosheid in zijn geheel, in deze provincie toe genomen. Hierbij dient aangetekent te worden dat men in deze provin cie te maken heeft met een sterke seizoensfluctualie. SAN FRANCISCO. 15-1. De vroe gere lipgcefster van dc FBI, de fe derale recherche, Sara Jane M(?ore is donderdag in San Francisco tot le venslange. gevangenisstraf veroor deeld wegens het aïviirep van een pistoolschot op president Ford op.-22 september vorig jaar. voor een hotel in San Francisco. Voordat .het vonnis werd uitge sproken/hield mej. Mcbre (45) een lange redevoering.. Zij noemde zich een werktuig van - de federale re cherche en sprak als haar overtui ging uit -dat mooi'd. eén geoorloofde politieke daad is. BOEDAPEST, 15-1. De Hongaarse politie heeft twee Nederlanders ge arresteerd die ervan worden ver dacht kostbare kunstvoorwerpen te hebben gestolen uit de abdij van Pannanhalma in het westen van Hongarije. Het Hogaarse persbureau MTI, dat de ax*restaties dondei'dag meldde, zegt dat het gaat om Hen- drikus van der K. en Jacobus van T. Hel vei'dere ondei'zoek in hun^ zaak, dat nog voortduurt, zou heb ben uitgewezen dat het tweetal op 16 december vorig jaar kostbai'e stukken uit de abdij had ontvreemd. Hel zou hun bedoeling zijn geweest de buit naar het buitenland te bren gen. Panonhalma is gesticht-in hel jaar 996 en is daarmee het oudste klooster van Hongarije. 99" UTRECHT, 15-1. De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (N.V.V. en N.K.V.) heeft geen goed woord over voor de handel en wandel van de he ren Roolvink, Schmelzer en Hoogen- djjk, die voor tienduizend dollar de man per jaar de oliemaatschappij Gulf van advies dienden. ..Hoe het voelt om voor het aan gezicht van het Nederlandse volk zonder kleren te staan, is sinds kort bekènd aan het doorgaans conven tioneel geklede drietal", aldus het F. N.V.-commentaar op deze affaire. Hun vei'klaring over het adviseurs schap komt zeker niet te vi-oeg. Door hun lange talmen heeft ten onrechte enige tijd de verdenking kunnen be- staan^ dat een socialistisch kamerlid zich met deze oliemaatschappij heeft kunnen inlaten, constateert de FN.V. Oud-minister Schmelzer staat naar de smaak van de Federatie nog het minst op de tocht. „Dat hij na zijn taak als dienaar van de publieke zaak zo gemakkelijk in de rol van dienaar van het oliekapitaal stapt, hoeft ons van hem niet te verrassen. Schmelzer heeft op dramatischer mo menten in de politiek getoond in welke kring hij zich het meeste thuis- voelt". Ook van Elsevier-hoofdre- dakteur Hoogendijk ligt de F.N.V. niet wakker. ^Kwaaie pier I*" Maar voor de Federatie is het A.R.- Tweede Kamerlid Roolvink duide lijk wel de „kwaaie pier". „Nu blijkt dat hij het met zijn politiek fatsoen en christelijke Inspiratie verenigbaar heeft geacht er geheime relaties met het bedrijfsleven op na te houden. De actiève politicus Roolvink ge draagt zich nu alsof hij van de prins geen kwaad weet. Maar het zal hem toch niet onbekend zijn dat de afge- lopen jaren vette vraagtekens zijn gezet achter het vervullen van' be taalde nevenfuncties door kamei'le- den, zeker als zich dat onttrekt aan de openbaarheid". ATHENE, 15-1. De Griekse justi tie heeft volgens berichten uit Athe ne de voorgeleiding van Christina Onassis bevolen, om haai' te horen in verband met de zaak tegen haar stiefmoeder, mevrouw Jacqueline Kennedy-Bouvier-Onassis, weduwe van de Griekse reder Aristoteles So crates Onassis. Het Griekse dagblad „Ta Hea" be lichtte woensdag dat mevrouw Ja cqueline Onassis „voorwerpen van grote oudheidkundige waarde" ille gaal van het Onassis-eiland Skorpios naar het buitenland heeft meegeno men. De justitie heeft personeel van.de huize Onassis op Skorpios vei'hoord en heeft verscheidene keren Chris tina Onassis uitgenodigd voor haar te verschijnen. Nu de dochter van Onassis daar vanuit haar woonplaats Parijs niet op heeft gereageerd, heeft de justitie haar voorgeleiding gelast. AMSTERDAM, 15-1. „Met bezui nigingen op de kósten per leerling kan niet worden doorgegaan. Dan komt men terecht bij de kosten per arbeidsplaats, dus bij de salarissen van de onderwijsgevenden. Deze sa larissen kan men niet losmaken van die van ambtenaren". Dit "heeft 'staatssecretaris. K. de Jong van onderwijs en wetenschap pen dondei'dag, gezegd op de verga dering van dé Vereniging van lera- x-en in levende talen, die in Amster dam is gehouden. Hij had geconstateerd dat we met onze welvaarts- en welzijnsvoorzie ningen aan een plafond zitten en dat dit ook geldt "voor het onderwijs, waarvan de' begroting voor 85 pro cent bestaat -üit salariskosten. Als- bezuinigd moet worden, wordt begonnen bij de'materiële kosten, zo als exploitatiekosten en scholenbouw. De versobering op dit punt is al-groót, terwijl bij de scholenbouw nog" een achterstand moet wox-den wegge- wex;kt. Bij de salariskosten is dit jaar matig bezuinigd op gi'oepsgi'oottë en aantal lesuren. AMSTERDAM, 15-1. Er is op dit moment geen sprake van een ont koppeling van het centraal schrifte lijk examen en het schoolonderzoek. Binnenkort komt er een bijgestelde versie van de nota die betrekking heeft .op de eindexdmenproblema- tiek. Staatssekrefaris drs. K. de Jong Ozn. van onderwijs en wetenschap pen heeft dit donderdag geantwoord op vragen, die leden van de Vereni ging van leraren in levende talen hem hadden gesteld. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 17 en zondag 18 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuux* uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag- morgen 11.00 uui\ Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)—1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokier Simons. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwer kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendjjke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster C. R. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nieuwex-kerk. Tele foon (01114) 1228. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel. (01110)-2180, heeft diensl voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va^ 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zonpemairc Ver.-gebouw, afd. Noordgouwe e.o., Plattelandsvrouwenbond. Bruinissc Zaal - bejaardentehuis. Herv. Vrou wenver., 19.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag N.C.V.B., 14.30 uur. Zalen Ger. Kerk, bazar, 14.00-18.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee Zalen Gei'. Kerk, bazai', 16.00-22.00 UUI4. Vrijdag 23 januari Zierikzee Zalen Gei'. Kerk, bazar, 16.00-22.00 uur. Zaterdag 24 januari Zierikzee Zalen Gei'. Kerk, bazar, 10.00-22.00 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond U.V.V. Donderdag 29 januari Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, alg. verga dering afd. Nïeuwerkerk/Ouwer- kei-k van de Z.L.M. Vrijdag 30 januari Zierikzee Herv.Verenigingsgebouw. Familie avond Chr. Plattelandsorganisaties, 19.30 uur. Zaterdag 31 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, voorstelling „Het Zeepaard", Z.V.U. Dinsdag 3 februari Haamstede Ned. Herv. Kerk. Jaarvex-gadering Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen, 14.00 uur. Vrijdag 16 januari ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telcfoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 SOEST DIJK. H.M. (Ic koningin heeft dónderdag op paleis Soesldijk de ex-gijzelaars uit de trein bij Wijsier ontvangen, teneinde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van hun crea ruige koningin n. Op dc folo zien temidden van haar wi) dc gasten. Huis van Nassau, 10.00 uur v.m., aanvang agrarische studiedag. Haamstede Recx'eatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, lezing met dia's door W. L. Kristelijn over „Kleuren en vormen van de ge steenten van onze aax'de (Vogel wacht). Kerkwerve Vei'.-gebouw. Vei'. Openbaar Onder- wijs, 20.00 uur. Noordgouwe Zaal v. d. Weijde. Avond Brandweer Brouwershaven, 19.30 uur. Bruinisse Herv. Vei'enigingsgcbouw, 20.00 uur, filmavond jeugdsoos. Zaterdag 17 januari Nieuwerkerk Dorpshuis. Dui vententoonstelling, 14.00-21.00 uur. Zierikzee Concordia, 19.30 uur, P.J.Z.-avond Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Zondag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, verga dering Philatelica. 19 t/m 24 januari Zierikzee Nieuwe Boogerdstraat 2. Expositie wandkleden cn schilderijen, in kader bazar. 9.00-12.00 en 13.30-17.30 uur. Dinsdag 20 januari Zierikzee Concertzaal, 19.30 uur, hoorzitting inzake nieuwe inrichtingsschcts Gre- velingenbekken. Haamstede Zaal Gcr. Kerk, afd. N.C.V.B., 19.40 Brouwershaven Jeugd gebouw, afd. Plattelandsvruu- wenbond. 20.00 uur. Fluks voor ieder die belangstelling heeft „in 1926 gedoken" en daar de wijsheid opgedaan, dat „onze" maand januari de dagen met één uur en dertien minuten lengen, maar met „strengen" valt het doorgaans mee. Toen en nu ook. Een beetje winderig ja, maar vriezen nee„De eenvoudigste oplossing voor een wa terleiding op Schouwen-Duiveland - lees ik in een 1926-krant - „is dal alle gemeenten op Schouwen-Duive land een voldoende schadeloosstel ling betalen aan de polder Westeren Ban van Schouwen, als mocht blij ken dat door wateronttrekking scha de ontstaat". Een leuke zin, zou men zo zeggen. Misschien komt het nog: een ver drogingstoeslag. In dat jaar verder op naar hel Departement van Kolonisatie" aan de Coolsingel te Rotterdam om in lichting en brochures te verkrijgen van de Canadian Pacific, „teneinde naar Canada te verhuizen, met ver zekering van werk". Het is (ook) een halve eeuw geleden en niemand zal het meer welen, dat te Haamstede „een broed zware 7-weekse biggen en een goed gebouwd springstiertje werden aangeboden". Het duldt ver der geen tegenspraak dat te Noord gouwe - hoe stil ligt het thans inhei januari-sfeertje - toch maar mooi Tropenadclvan Henri van Wcr- meskerken, werd opgevoerd door dc toneelvereniging. Zo was dat ook. In dc Concertzaal verder „de onverge lijkbare Charlie, '.wervende met zijn viool langs dc huizen, om te trach ten een stukje brood te verdienen". Natuurlijk deden de Zwitserse Ha- zclnootrepen vijf cent, de grote ovale blikken rodezalm f 1 cn dc zwarte pruimen 22 cent per pond, maar wat doet het er allemaal nog toe; hel is tenslotte een halve eeuw geleden. Een half lot „van de Staat" kostte f 3,50. Leve dc minister van justitie in 1926, want hij stond genadiglijk tbe dat van 1 tot 7 januari fietsen zonder fietsplaatje mochten rijden. Op de 8c echter en volgende dagen was het meteen raak. Te Zierikzee was de fiskus „met onverflauwde ijver in de weer blanco-fietsen met haar berijders naar het ontvangkan toor te dirigeren cn t? beboeten mei 3,—". Wie toen ren lapje land had, kon door dc ZLM op monster goedge keurd witbloel zaailijnzaad en eerste nabouw van Russisch tonnezaad aanschaffen. Wie weet wie het ge daan heeft cn er rijk mee geworden is. Te Zierikzee kon men nog volop warm waterstoven met koperen hengsels cn bakken kopen. Dc nota ris te Renessc verkocht een partij 7- jarxg elzenhakhout en wilgengewaai cv voor 80 cent kreeg met „geklopte gascokcs in zoet water geblust", thuis bezorgd. Haamstede kreeg een spreker over Indische landbouw" en - vermeldt dc krant - „zijn 20-jarige tropenervaring, gepaard een uitne mende verteltrant deden sneeuw cn ijs vergeten." Toen dus iep! hel was op dv J9c cn die vnwl nu nog komen! SCHJERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2