GIEPS GOUDEN VIJFJE HOORZITTING VOOR NIEUWE INRICHTINGS- SCHETS VOOR HET GREVELINGENBEKKEN De bommen bij het V.N.-gebouw Doden in Belfast Zwart Afrika verdeeld B.T.W.-landbouwforfait wordt per 1 oktober verhoogd 7 Dinsdaff 20 januari te Zierikzee: Wat biedt de BEELDBUIS NOG STEEDS GEEN IJS /.IKIIIkZKKSUIIU MUl'VL.SIJODK Duridcriliig 15 Januari 1976 Ni. 31826 In het kader van de inspraakprocedure naar aanleiding van de nieuwe inrichtingsschets voor het Grevelingenbekken, verzorgd door de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland en de gemeentebesturen van Schouwen- Duiveland, zal op dinsdagavond 20 januari aanstaande in de Zierikzeese Concertzaal een hoorzitting worden georganiseerd, waarop ieder, die belang stelling voor het onderwerp heeft, welkom is. De hoorzitting zal onder leiding staan van gedeputeerde A. L. van Gecsbergen, voorzitter van de Pro vinciale Raad voor de recreatie. Drs. J. G. Spelier, recreatie-consu lent voor Zeeland en Zuid-Holland van het ministerie van CRM en ir. H. van Dord van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zullen korte inleidingen houden over de schets. Na een pauze zullen zij een forum vormen, dat onder leiding van dé heer Van Geesbergen zal trachten de - zoveel mogelijk schriftelijk - te stellen vragen, te beantwoorden. De inrichtingsschets ligt al van 17 november voor iedere belang stellende ter visie op de secretarie- en van alle gemeente,n van Schou- wen-Duiveland en op het Provin ciehuis te Middelburg. MOSKOU, 14-1. Negen vooraan staande Russische Joden, aktivisten voor vrije emigratie naar Israël, hebben dinsdag met een verklaring hun afkeui'ing uitgesproken over de groep Amerikaanse geloofsgenoten die maandag hebben geprobeerd het hoofdkwartier der Verenigde Naties in New York op te blazen. De drie staafbommen waarmee dat had moeten gebeuren werden tijdig ont dekt en onschadelijk gemaakt. BELFAST, 13-1. In een ijzerwin kel in Belfast is dinsdag een bom ontploft. Vier mensen verloren het leven en twintig werden gewond. De bom was geplaatst op de twee de verdieping van de winkel, die aan een winkelgalerij ligt. Een deel van het dak van de galerij is naar bene den gekomen. ADDIS ABEBA, 14-1. De misluk king van de speciale OAE-topkonfe- rentie over de Angolese kwestie heeft als direkt gevolg dat de bur geroorlog in de voormalige Portuge se kolonie onverminderd zal voort duren. De kans wordt zelfs waar schijnlijk geacht dat de bloedige ge vechten zulen toenemen en de bui tenlandse inmenging wordt vergroot nu het uitzicht op een spoedige re geling vrijwel is tenietgedaan. Een tweede belangrijk effekt op het poli tieke vlak is dat zwart Afrika ern stig verdeeld over de kwestie is ach tergebleven. MONTREAL. In het hoogste gebouw van het Desjardins-komplex in Montreal-city, de 40 verdiepingen tellende Zuid-toren rechts achter) wordt op de 26ste t/m de 29ste etage het perscentrum voor de Olympische zomerspelen 1976 in Montreal inge richt. Op de inhoud van de schets en de procedure is in een viertal brieven met opmerkingen, bezwaren en suggesties gereageerd, en wel dooi de afdeling Schouwen-Duiveland van de Alg. Ned. Invalidénbond, de Watersportver. Scharendijke, het Kon. Ned. Watersportverbond, (werkgroep watersportver. Delta wateren), en de heer J. G. van den Ende te Zonnemaire. In de brief van de afdeling van de Invalidénbond wordt verzocht bij het tot stand brengen van de ver schillende voorzieningen mede reke ning te houden met de specifieke belangen en wensen van de gehan dicapten, met name degenen, die slecht ter been zijn of van een rol stoel gebruik moeten maken, blin den en slechtzienden, hartpatiënten enz. Genoemd worden aangepaste toi letten, speciale parkeerplaatsen, niet te steile oever, voor gehandi capten toegankelijke restaurants en winkels, een bepaald aantal aan gepaste bungalows en vakantiehuis jes, aangepaste visgelegenheden en en eventueel aangepaste aanlegge- legenheden, voldoende brede en verharde paden in de natuurgebie den enz. VVegbaggeren en diepten De Watersportver. Scharendijke adviseert o.a. door het wegbagge- ren van ondiepten rond een aantal va ai-geul en de bevaarbaarheid van het gebied te vergroten. Genoemd worden de geul van Ossen hoek, de rede van Brouwershaven, de geul van Bommenede, de Hompeïgeul, het Springersdiep, de Kabbelaars- geul en de ondiepte ten westen van de Middelplaat. Verder wordt de vraag gesteld of het wel doelmatig is te zijner tijd zowel met de aanleg van een jachthaven te Scharendijke als bij Den Osse te beginnen. Voor een haven te Scharendijke moeten kostbare voorzieningen worden getroffen, terwijl de aanleg van een haven bij Den Osse betrek kelijk eenvoudig en snel kan plaats vinden, aangezien deze kan ont staan uit de huidige werkhaven. Ge suggereerd wordt het scheppen van ligplaatsen parallel te doen verlo pen met de vraag daarnaar. Met zorg heeft de wsv Scharendij ke verder kennis genomen van de plannen vcor een toeristisch cen trum op de Jiabbelaarsbank. Het „lawaai'' daarvan zal tot vele kilo meters in de omtrek storend werken op natuur en recreanten, vooral op de inwoners van Scharendijke. Het Kon. Ned. Watersportverbond vindt dat de concentraties aan de oost- en westzijde te groot zijn, in het bijzonder voor wat betreft de grote capaciteit van de haven Kab- belaarsbank. De vraag wordt ook gesteld of de vermenging van land en waterrekreatie aan de Grevelin- gendam een goede oplossing is. De bebouwing van Dwai-s in de Weg wordt niet juist gevonden. Een pontverbinding met dit. eiland is geen goede oplossing. De vrees is dat na kortere of langere tijd een dam of een brug zal worden gelegd. „Daardoor zal de bereikbaarheid van Ide havens in Brouwershaven ernstig worden belemmerd." Buiten en binnen de oevers De heer Van den Ende uit Zonne- maire geeft als zijn mening dat in de schets te weinig is gedacht aan de relatie tussen gebieden buiten en binnen de oevers van het Grevelin genbekken. Ter hoogte van de Zee dijk (plaat bij haventje Zonnemaire) en bij Kijkuit bijv. grenzen buiten dijkse gebieden aan binnendijkse natuurgebiedjes. Het verzoek is van dit soort „aansluitingen' af te zien en in verband daarmee ook eventue le toeristische routes te verleggen. Een ander verzoek is de aan de zandplaten geplande aanlegsteigers niet te laten doorgaan om te voor komen, dat deze platen door recre anten worden overstroomd. Alleen al in de vcgelbroedtijd zal dit tot een grote verstoring en een verdunning van de vogelstand aan leiding geven. In het algemeen wil de briefschrijver, dat (nog) meer nadruk op natuurgebieden wordt gelegd. (Schriftelijke reacties op de schets kunnen nog tot 15 februari aan staande worden ingediend bij de Provinciale Raad voor de Recreatie, Provinciehuis, Middelburg). ZATERDAG 17 JANUARI NED. I: Vanmiddag kan de kijker bij de TROS vertoeven. Om half vier het vierde deel van het geheim van de Nijl. In deze boeiende serie wordt het echtpaar Baker gevolgd op zijn speurtocht naar de bronnen van de geheimzinnige Nijl. Een uur later de eerste van een tweetal uitzendingen van TROS Sport, met beschouwin gen, achtergronden en vraaggesprek ken. Vervolgens voor de jeugd de spelshow Ren je Rot, waarin zesde- klassers van twee basisscholen ren nen om een aantal aantrekkelijke prijzen te^behalen. De NCRV komt 's avonds om zeven uur op de buis met de amusementsshow Toi, toi, toi bij Ted. Ruim anderhalf uur ont spanning met als gastheer Ted de DEN HAAG, 14-1. Het forfait van de b.t.w.-landbouwregeling zal met ingang van 1 oktober worden ver hoogd van 4,25 tot 4,5 procent. Dit gebeurt, omdat op die datum het nor male tarief van de omzetbelasting van 16 tot 18 procent zal worden ver hoogd. De wijziging van het b.t.w.-land- bouwforfait is van belang voor ter mij ntransacties met levering na 1 oktober en voor langlopende con tracten die hun beslag krijgen na deze datum. Dit heeft het ministerie van landbouw en visserij meege deeld. Het landbouwforfait is de compen satie voor de b.t.w., die de boer heeft betaald bij aankopen van grondstof fen en materiahl. Hij mag bij de verkoop van zijn 'produkten een ze ker deel van de door hem betaalde b.t.w. (thans 4,25, per 1 oktober 4,5 procent) in rekening brengen aan zijn afnemer. De koper mag dit per centage dan weer met de fiscus ver rekenen. Braak en als gasten o.a. Connie Vink en Lee Towers. Vrolijke beelden zit- te/i verpakt tn de spelletjes kop en schotels stapelen voor echtparen, hel spel met de wonderoren en hel para plu hangen. Tegen kwart voor negen maakt Ted de Braak plaats voor Eddy Becker die in zijn show menig artiest laat optreden (o.a. The See kers, Dean Ford en Peter Skellern). Na het journaal gaat de NCRV ver der met Het lied van week. Het pro gramma van Farce Majeure betekent confrontatie met satirische sketches en liedjes. In de rubriek Mensenle ven wordt aandacht gevraagd voor de mens met zijn gewone, maar soms ook speciale problemen. NED. II: De KRO brengt in de vooravond Uoee programma's voor de jeugd. De twee matroosjes Peppi en Kokki beleven een dol avontuur op een safari. In de derde aflevering van de spannende serie Q en Q blijkt dat de politie twijfels heeft over het verhaal van het afgeluisterde tele foongesprek. Diezelfde politie zit overigens met een paar lastige vra gen. Zoals hoe komt een kettinkje met initialen A. en L. op de plaats van het misdrijf. Na de rubriek 't Zand 33 en het NOS-journaal ver schijnt onder de enthousiaste aan moedigingen van zijn secondant Pierre van Ostade de kwismaster Berend Boudewijn weer op de beeld buis. De BB-kwis is dan wel terug, maar in een nieuwe versie. Ging voorheen de sportieve strijd tussen echtparen, nu verschijnen vijftien kandidaten die onderverdeeld wor den in vier groepjes. Die kandidaten worden getest op o.a. hun kennis van de lichte muziek en hun taalgevoe ligheid. Na de nieuwe BB-kwis komt de KRO met zwaardere kost in de vorm van de aktualiteitsrubriek Brandpunt. Vervolgens de nieuwe komische serie Er zit muziek in. In dit Amerikaanse produkt is een bns- violist de centrale figuur. Deze wordt stapel verliefd op een balletdanseres. Na het laatste nieuws volgt nog een late tractatie van de NOS, te weten een reportage van de kür voor da mes bij de Europese kampioenschap pen kunstrijden op de schaats in Ge neve. ZATERDAG 17 JANUARI NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Het geheim van de Nijl; 16.30 Tros Sport; 17.10 Ren je rot; 17.35 Tros Sport; 18.45 Informatie Marok kanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Toi, toi toi bij Ted; 20.40 De Eddy go round show; 21.35 Journaal; 21.50 Het lied van de iveek; 21.55 Farce Majeure; 22.25 Mensenleven; 22.50 Exsultate jubilate; 23.05 Journaal. NED .11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki19.20 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal20.25 De nieuwe BB-kwis; 22.00 Brandpunt; 22.40 Er zit muziek in; 23.10 Journaal; 23.15 E.K. kunstrijden op de schaats. ZONDAG 18 JANUARI NED. I: De NOS heeft vanmiddag tussen vier en vijf uur zendtijd, tot beschikking en besteedt deze aan het kinderprogramma Sesamstraat, een reportage uit Assen van de dames- schaats-interland tussen Nederland en Noorwegen en de voetbal- en to to-uitslagen. De dertig minuten daarna zijn voor de IKON met de muzikale zondagmiddagoverpeinzing Vesper, vanuit de Hervormde kerk te Blaricum. Portret van een moor denaar is de titel, van de aflevering van de Derrick-serie waarmee de TROS s avonds haar opwachtingen op de buis maakt. Het verhaal van vanavond gaat ov.er een eenvoudige spoorwegarbeider. De man is geliefd bij zijn kollega's, die hem ervan ver denken dat hij ergens een vriendin netje heeft zitten. Aan het onschul dige karakter van de arbeider wordt getwijfeld nadat voor de derde keer binnen een week langs de spoorlijn een dode vrouw wordt aangetroffen. Rond de klok van acht uur is het tijd voor Marco Bakkers Muziek uit duizenden. In de serie Populair klas- SNEEK. Het zijn droeve jaren voor de schaatsfabrikanlen. Ook deze kwak- kelwinter biedt deze industrie weinig of geen soulaas. Er wordt nog wel ge werkt, maar de schaatsen verdwijnen grotendeel in de stellingen van het magazijn. Hier een kijkje in de fabriek van de fa. Zandstra te Sneek: de schaats wordt aan de schoen bevestigd. sieke muziekprogramma's ontvangt Marco Bakker, die zelf ook een par tijtje zal zingen, o.a. de Amerikaan se zangeres Roberta Alexander, die te horen zal zijn in enkele gedeelten van de musical Porgy and Bess. Een goede greep heeft de TROS gedaan met de serie Verhalen van Roald Da hl. Met het tv-spel Een heer doel zoiets niet, komt voorlopig een einde aan deze voortreffelijke serie. Ton Kuyl neemt in dit stuk de hoofdrol voor zijn rekening: Een heer die in de knel raakt als zij te ytcoeiens voor het vrouwelijke geslacht in het openbaar belachelijk worden ge maakt. Vervolgens zijn 35 minuten beschikbaar voor de zangeres Marti- he Bijl. In haar eigen show is de hoogblonde Martine de gastvrouw van de Franse, chansonniere Juliette Greco en de zanger en danser Do nald Jones. NED. II: Aan het begin van de avond komt de NOS tegemoet aan de wensen van de jeugd, met een nieu we aflevering van de avonturense- r'te Rogues rotseiland. De ontdekking van de bodemschatten bij het eiland heeft tot gevolg dat van heinde en verre de gelukzoekers er. op af ko men. Terwijl de Britse ambassadeur arriveert, gaat Hawkins op zoek vaar de schat van koning Harold. Studio Sport heeft vijf kwartier ter beschikking en brengt o.a. reporta ges van de voetbalwedstrijden FC Amsterdam-Feyenoord en PSV- Eindhoven. Onder de titel Antenne wordt een half uur jazzmuziek ge bracht. Dat gebeurt middels een re portage uit Noorwegen van het op treden van de groep Orgeon tijdens het Molde Jazzfestival. Een paar mi nuten na half tien begint de uitzen ding van de rubriek Frontaal, dit maal gewijd aan de ekonomische si tuatie in ons land. Werkgevers-ver tegenwoordiger Van Veen zal de stelling bestrijden dat het huidige regeringsbeleid een goede garantie is voor een evenwichtige ontwikke ling van onze ekonomie. Ed van Th ijn is degene die pleit voor de stelling. Na Frontaal brengt de NOS tenslotte de rubriek Beeldspraak. Daarin het eerste deel van de kunst richting die de naam „body art" is gegeven. ZONDAG 18 JANUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 Studio Sport: 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac: 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Derrick; 20.05 Muziek uit duizenden; 20.50 Verhalen van Roald Dahl; 21.25 Martine; 22.00 Ak- tua Special; 23.00 Journaal. N.ED. II: 18.25 Woord voor woord; 1S.30 Paulus de boskabouter: 18.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panora- miek; 19.15 Studio Sport; 20.30 An tillen; 21.00 Antenne: 21.30 Nieuws; 21.35 Frontaal; 22.35 Beeldspraak; 23-00 Nieuws. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK In Menaldum werd de aangehou dene behoorlijk doorgezaagd, maar alles, wat men te weten kwam was, dat hij van beroep koopman was en enige maanden in Oosterbierum on dergedoken had gezeten. Hij noemde de naam van boer en boerderij. Een der B.S.-ers zei: „Dat kan kloppen. Er woont inderdaad ene Makkinga tegen de zeekant. Dat klopt wel." Maar helemaal vertrouwen deed men het toch niet en omdat zijn woonplaats Leeuwarden was, werd besloten, dat hij in ieder geval over gebracht werd naar het hoofdkwar tier aldaar. Dan moest men in de stad maar eens informeren of er wat bekend was over deze meneer Stroet. Dat kan men daar beter dan hier. Vóór Stroet overgebi'acht werd, loste Gerrit figuurlijk nog een paar laatste salvo's op de man af, want intuïtief voelde hij, dat er iets niet klopte met Maarten. „Jij bent in Op perdoes geboren, meneer Stroet. dat is in Noord-Holland, bij Medemblik. Toen je moeder een poosje weduwe was, is ze hertrouwd met éne me neer Gerrit Geugies, die een tuin- dersbedrijf had in de Beemster, eveneens Noord-Holland. Dat duur de maar enkele jaren, want die Geu gies stierf aan een verwaarloosde longontsteking en omdat die moeder van jou zo geweldig lief is geweest voor haar beide stiefkinderen, werd ze met haar zoontje Maarten na de dood van haar tweede man zo onge veer op straat gezet." Hij knikte en kele malen met grote voldoening, omdat hij de panische schrik op het gezicht van de arrestant had gezien. Alle scholen waren raak en daarom vervolgde Gerrit op grimmige toon: „Zo. dat is het begin van jouw le vensverhaaltje, wat jij nu gaat af maken. En nu wil ik alleen de waar heid weten, begrepen? Anders zul len we jou eens even op een be proefde wijze onderhanden nemen, want mij belazer je niet: met je rot smoesjes Maarten Stroet. die nu wel be greep, dat men er toch achter zou komen, bekende grote leveranties aan de Duitsers gedaan' te hebben. En omdat hij geprobeerd had hen voor een half miljoen 'mark op te lichten, was hij persona non grata geworden en had men Hem gearres teerd. Maar hij had - allemaal vol gens zijn zeggen - kans gezien te ont vluchten. waarna hij ondergedoken was bij een boer in Oosterbierum. De ondervrager knikte opnieuw enkele malen. Met voldoening con stateerde Gerrit, dat dit eertijds zo nare jongetje, dat hem cn zijn zusje in hun prille kinderjaren tot en met gepest en getreiterd had. nu voor de bijl ging. Maar hij was nieuwsgio- rig geworden en ging er kalm bij zitten, een sigaret opstekend. De an der onderzoekend aankijkend. „Waarheen gingen jullie? Je moeder cn jij. toen jullie weg moesten uit de Beemster?" „Moeder wilde terug naar Fries land, waar ze geboren is. Ze kocht een huis aan de rand van Leeuwar den. Een jaar of wat daarna trouw de ze voor de derde maal, dit keer met een meubelfabrikant Poort. Poorts meubelen, wel eens van ge hoord?" Vaag herinnerde Gerrit zich wel eens een advertentie ervan gezien tc hebben. Maar hij reageerde er niet op. „Ga verder", beval hij op korte toon. En Maarten zei, dal hij na dc lagere school de Ambachtschool had doorlopen en toen bij zijn stiefvader in de zaak kwam om meubels te ver kopen. „De laatste jaren voor de oor log ging het niet zo best. We ston den op het randje van een faillisse ment, toen de oorlog uitbrak". Gerrit knikte. „Juist. En toen za gen je vader en jij kans om het be drijf omhoog te werken door voor de Duitsers te gaan werken. Mooie meneer ben jij. Leeft die stiefvader, die Poort nog?" „Nee. hij is in 1943 bij een beschie ting omgekomen, meneer." Gerrit meldde zich bij de comman dant cn zei. dal hij de arrestant uil- gemolken had. „Collaborateur in meubels. Waarschijnlijk kapitalen aan de moffen verdiend, Hoeft een fabriek in Leeuwarden." Toen Maarten Stroet. samen mei eon twintigtal andere arrestanten, landwachters en n.s.b.-ers in een vrachtauto wegreed, keek Gerrit de wagen met voldoening na. Ziezo, vriend, het. heeft wel wat jaren ge duurd, maar ik heb toch nog een beetje wraak op je kunnen nemen, dacht hij. Na een paar weken begonnen de treinen in het noorden weer te rij den. Via de diensttelefoon op het sta tion Dronrijp had Gerrit opnieuw kontakt met zijn pleegvader en we derzijds vernam men zonder onge lukken de oorlog doorgekomen te zijn. Gerrit vroeg, hoe de situatie in Hoogerbroek was en kreeg te ho ren, dat men voorlopig met bussen zou gaan rijden. Nee, treinen zou nog wel even duren. „En in Amersfoort?" vroeg Gerrit nieuwsgierig. „Naar Amsterdam en Utrecht rij den ze weer, heel beperkt, maar de gang begint er in tc komen. Wat doe jij? Kom je terug bij het spoor? Of eh. wil je weer verder gaan le ren? Of zie je brood daar in Dron rijp of omgeving?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7