Ver. oud-leerlingen „Pomona" heeft gunstig jaar achter zich Nieuwe (duurdere) regeling vervoer leerlingen Hoorzitting voor vrouwen over inrichting Grevelingenbekken Feestelijkheden op zaterdag rond installatie burgemeester Hekman in „Bru" Presentatie Streek VVV-gids EVENWICHT OF '53-EMOTIES? STREEKNIEUWS ZIEH1K7.E FSC1 JEM E IJ WSBO DE Donderdag 15 Januari 1976 Nr. 21826 3 Jaarvergadering te Haamstede HAAMSTEDE, 14-1. In de dinsdagavond in liolel R.T.M.-stalion Haamslede gehouden jaarvergadering van de Ver. van oud-leerlingen van de liiinhonwsehool „Pomona", deelde de voorzitter, de heer J. de Feiler, in zijn openingswoord mee dat aan de N.A.M. toestem ming is verleend 0111 in 1976 op Schou wen-Ihuveland proefboringen te gaan verrichten. Een en ander is reeds in bespreking geweest op zowel vergaderingen van het Landbouwschap als van de Z.L.M. Oorspronkelijk zou het in de bedoeling gelegen hebben om deze proef boringen te verrichten tot op een diepte van 20 meter maar dit heeft men nu terug weten te brengen tot een diepte van 5 meter. De voorzitter adviseerde de fruit telers een en ander nauwlettend te volgen om straks niet met nare din gen gekonfronteerd te worden. Naar hij meedeelde bestaat in eer ste instantie de mogelijkheid om proefboringen te weigeren, waarbij hij wel twijfels uitsprak of dit ook op de lange termijn zou lukken. In zijn openingswoord schonk de heer De Feiter ook aandacht aan de ekonomische toestand in ons land, waarbij hij wees op de brief van de negen verontrusten uit het bedrijfs leven. Hij plaatste hier een aantal vraag tekens gezien het feit dat x>.m. het gebruik maken van de winter-va kanties in het buitenland dit jaar met vijftig procent is toegenomen en de omzetten met Sint Nikolaas en Kerstmis groter zijn geweest dan ooit tevoren evenals de verkoop van nieuwe auto's in het afgelopen jaar. In het volgend jaar kan het invoe ren van de Kampeerwet misschien moeilijkheden voor de fruittelers ge ven ten aanzien van het plaatsen van caravans in hun boomgaard. Groen houden De voorzitter had er ten aanzien hiervan toch wel vertrouwen in dat men er naar zal streven zoveel mo gelijk groen in de Westhoek te hou den waarvoor om het geheel renda bel te houden wel vergunningen zul len moeten worden verstrekt. In het afgelopen jaar heeft Pomona goede kontakten gehad met het N.F.O. en de landbouwvereniging C. et C. „Tegenwoordig wordt de land- en tuinbouw uitgevochten via de poli tiek, waarvan wij afhankelijk zijn. Het onbespoten fruit begint weer in te komen wat wel een merkwaar dige situatie doet ontstaan". In zijn openingswoord sprak de heer De Feiter nog een speciaal woord van welkom tot de heren J. Steur, voQrzitter van de proeftuin, J. P. C. Boot en het oudste lid (82 jaar) K. Dambruin. Goed jaar De secretaris de heer H. Dalebout sprak in zijn jaarverslag van een goed verenigingsjaar waarin het 40- jarig bestaan werd herdacht. Pruimen en peren waren te lang in bloei waardoor de zetting niet best was. De prijzen van de peren vielen eerst tegen, maar werden hierna goed: de pduimen brachten hoge prijzen op. Wel viel de kg-opbrengst tegen. De opbrengsten van de appels wa ren op de Goudreinetten na, goed te noemen. Schurft, infectie enz. kon men goed onder kontrole krijgen. Veel overlast had men van het grote, aantal spreeuwen en mussen in de boomgaarden. Door de leden werd een geslaaga*. driedaagse exkursiereis naar Kob lenz gemaakt en een éénclaagse ex- kursie naar de proeftuin te Numans- dorp plus een bezoek aan de haven van Rotterdam. De vereniging telt momenteel 62 leden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het ere-lid de heer C. A. Hartog waarin hij de leden in 1976 het allerbeste toewenste. Op voorstel van de vergadering werd overgegaan tot een kontribu- tievei'hoging van f 2,50 tot f 5,per jaar. Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester de heet* N. A. Dambiaxin bleek dat mede in ver band met het 40-jarig bestaan de fi nanciën wat zijn ingekrompen. Het bestuur stelde voor de kontributie met f 1,te verhogen maar de le den venden het juister om dit op f 5,te brengen. Hel financieel jaarverslag werd na advies door de heer K. Blom namens dekaskom- missie goedgekeurd, evenals de re kening van1 het Corso-komité waar over verslag werd uitgebracht dooi de heer H. Jonker. De periodiek af tredende bestuursleden de heren C. J. Boot en N. A. Dambruin werden hei-benoemd. BRUINISSE, 14-1. De feestelijk heden rond de installatie van bur gemeester Hekman duurden ook za terdag nog voort. Zaterdagmiddag speelden de muziekverenigingen „Nu met Hope" en „Oefening en Uit spanning" uit Nieuwerkerk, bij het gemeentehuis een serenade voor het burgemeestersgezin. Daarna startte op de Dorpsweg een ellenlange optocht waarmee verenigingen en het bedrijfsleven zich aan de burgemeester en zijn gezin presenteerde. Voorop gegaan door de beide muziekverenigingen passeerden mooi versierde wagens van de beide basisscholen en de jeugdsoos „De Pul". Verder was er groot materieel vertegenwoordigd in de vorm van vrachtwagens, trakto- ï-en en andere landbouwmachines. Ook de middenstand liet geen ver stek gaan en reden met enkele wa gens mee. Receptie Het feestprogramma van deze in stallatie werd afgesloten met een ï-eceptie waar de mogelijkheid werd geboden aan alle inwonex-s van Bniinisse persoonlijk kennis te ma ken met ixet echtpaar Hekman en hun dochter en zoon. De familie Hekman bracht zaterdagmiddag ook nog een bezoek aan het sport veld waarbij zij de pas vex-bouwde kantine van „Bruse Boys'' bezichtig de. In de kantine was er vervol gens een gezellige en ongedwongen verpozing tussen het gezelschap en het bestuur van de voetbalvereni ging „Bruse Boys". De beide kin derfilms die in het Ned. Hex-v. vere nigingsgebouw en het „Durps'uus" wei-den vertoond. Her ere van de burgemeesters instalatie, werden beide door de familie Hekman be zocht. Exluirsies Nadat de heer C. J. Boot nadere uitleg had gegeven, werd besloten op 1, 2 en 3 juni een driedaagse ex- kursiereis naar Parijs te maken, waai'voor reeds 41 personen zich aanmeldden. Verder ligt het in de bedoeling in de tweede helft van augustus een eendaagse ex kuis: ex-eis te maken naar de nieuwe Zuidhollandse vei ling en Naaldwijk waar een tropi sche kas zal worden bezocht. Dooi de heer J. P. C. Boot werd aan het slot van de vergadering een fraaie kleuren dia-serie vertoond over de flora en fauna van de Sehouwse Westhoek. „Bewoningspattoon" Gedeputeerde staten hebben aan de kolleges van burgemeester en wethouders van cle gemeenten in Zeeland de nota „Bewoningspa- troon" toegezonden. G.S. voldoen hiermee aan het verzoek van enkele gemeenten, vóór de behandeling van de nota in provinciale staten de ge meenten in de gelegenheid te stellen hun op- of aanmerkingen kenbaar te maken. De nota bewoningspatroon beoogt te zijn een theoretisch kader, waarin omschreven zijn de mogelijkheden om een meer gericht beleid te voe ren met beti-ekking tot de kleine woonkernen in Zeeland. De nota onderscheidt de woonker nen in vijf groepen, te weten: i-egio- nale groeikernen, kernen met een aanvullende woonfunktie, opvang- kernen, plattelandskernen en konso- lidatiekernen. De nota stelt voor thans hét begrip „leefbaax-heid" een meer centi-ale plaats binnen de be- leidsvoi-ming te laten innemen. Daarmee wordt getracht om enex*- zijds een ongewenst snelle groei van een woonkex-n te vooi-komen en andex-zijds stagnei-ingen in de ont wikkeling tegen te gaan. Indien Prov. Staten met de nota akkoord gaan, ligt het in de bedoe ling van G.S. in streekplannen dan wel in aparte daartoe strekkende voorstellen per regio alle woonker nen in de provincie in één van de vjjf groepen in te delen. Deze uit werking zal uiteraard, aldus delen G.S. mee, in nauw overleg met de betrokken gemeenten moeten plaats vinden. Bestrijdingsmiddelen Restanten bestrijdingsmiddelen en medicijnen, die niet meer mogen of kunnen worden gebruikt, kunnen in de week van 16 tot en met 20 fe bruari aanstaande in alle gemeenten worden ingeleverd. De adressen en uren van inleve ring zullen worden verwerkt in een circulaire, die de provinciale directie voor bedx-ijfsontwikkeling en de Gewestelijke raad. voor Zeeland van het Landbouwschap zullen zenden aan alle geregistreerde gebruikers van bestrijdingsmiddelen in de pro vincie. Deze gegevens zullen ook voorkomen in advei-tenties, die kort vooxxiat de aktie start zullen worden geplaatst in de Zeeuwse dag- en nieuwsbladen. Veerdienst Zijpe-Anna Jacoba polder - De autoveerpont „Zijpe" van de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Pol- Advertentie Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE:. 14*IOp rlr woensdag 21 januari te hou den vergadering van de gemeenteraad komt aan de orde een voorstel deel te nemen aan een speciale ver- vocrsregelirig voor kinderen van de Anne Frankseliool te Goes. Een desbetreffend verzoek is gedaan door het hoofd van deze school en gericht aan de Vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen. tn cle praktijk blijken de bus- en schooltijden niet voldoende te kloppen en een oplossing is alleen mogelijk door instelling van een speciale vervoers- regeling. De inspektcur van het B.L.O. te Breda Is van mening dat speciaal vervoer de voorkeur verdient voor kinderen tot en met 12 Jaar. SCHOUWEN. De rampervaringen van 1953 zijn onderwerp van een re portage, die op 19 januari op Neder land I door de N.C.R.V. wordt uit gezonden in de rubriek: „De tijd stond even stil". Gelet op tot dusver ontvangen informatie, vrezen wij heel hard, dat in dit programma weer eens de 1953-emoties worden aangewakkerd, die altijd uitlopen op een soort synchroon pleidooi voor al gehele sluiting van de Ooslerschelde. Wij popelen werkelijk van nieuws gierigheid of de N.C.R.V. er in zal slagen een evenwichtig totaalgege- ven te brengen met een helder uitzicht op o.m .een milieuvriende lijke oplossing, d.w.z. sluiting door middel van een stormsluw-caisson- dam. Op de foto v.l.n.r.: burgemees ter E. Baerends van Middenschou- wen, producer Jan van Hillo en de Zeeuwse CDA-voorzitter de heer Eversdijk. der is van maandag 19 januari tot en met zaterdag 24 januari 1976 voor jaarlijks onderhoud uit de vaart. Gedurende deze tijd zal vorenge noemde veerdienst worden uitge voerd van des morgens 6.30 uur (eer ste vertrek van Zijpe) tot des avonds 19.15 uur (laatste vex-trek van Anna Jacoba Polder) en zal alleen vervoer van personen, rijwielen en brom fietsen mogelijk zijn. Tentoonstelling in provinciale bibliotheek In samenwerking met The British Council houdt de Pi*ovinciale Bibli otheek van Zeeland van 19 januari- 3 februari een tentoonstelling van Bx-itse boeken en tijdschriften over „Environmenal planning". Planning wordt in deze tentoonstelling opge vat als een politiek px-oces, waarin mensen een rol spelen, een proces dat niet is terug te brengen tot een eenvoudige of duidelijk geregelde ox-dening. In overeenstemming met dit uitgangspunt bevat de expositie dan ook boeken en tijdschriften over een groot aantal onderwerpen die volgens de samenstellers i*echt- streeks met planning te maken heb ben. De hoofdrubrieken zijn: milieu en behoud van de omgeving, ecolo gie, beheersing van vervuiling, be- stemmingsplanning (stadsplanning, woningbouw, recreatie, verkeer). De tentoonstelling bevat circa 300 boeken en tijdschi-iften, gepubli ceerd in de jaren 1970-1974. Het Documentatiecentrum Zeeuws Del tagebied heeft er een aantal publi- katies aan toegevoegd betreffende Zeeuwse zaken in dezelfde sfeer. De tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw Abdij 11 en is geopend van maandag tot vrijdag van 2 tot 5 uur. BRUINISSE Filmavond jeugdsoos De jeugdsoos „De Pul" oi'ganiseert vrijdagavond 16 januari een film avond in het Ned. Hervoi"md vei-eni- gingsgebouw aan de Deestraat. De Nedei'landse film „The Family" zal dan vertoond worden (8 uur). Advertentie NlITSSPAARBANk de ideale gezinsbank Spaargiro- verkeer met dagafschrift BRUINISSE: Kerkplein, maandag 9.00-12.30 (Vex-volg van pag. 1) spx-ak de hoop uit dat het mogelijk zal blijken om ieder jaar een dex'ge- lijke gids uit te geven, daar deze een totaalbeeld van Schouwen-Duive- land geeft. Mevr. Hovestadt feliciteerde de streek V.V.V. met deze uitgave waar mee wordt aangetoond waartoe een goed funktionerende streek-V.V.V. in staat is. Prettig vond zij het dat het initia tief hierbij van de streek V.V.V. zelf is uitgegaan. Door samenwerking tussen de V.V.V.'s en de streek V.V.V. wordt aangetoond dat men het geheel op een hoger plan kan brengen waar bij men dan nog 200 beter voor de dag komt. Het uitwisselen van gedachten en ideeën is een van de belangrijkste taken van de streek V.V.V., zo stelde mevr. Hovestadt. Met lof staat deze gids geregi- streei-d bij het A.N.V.V.; dit is een voorbeeld dat ook een sti'eek V.V.V. een vuist kan maken. De gids, gedrukt bij de drukkerij L. en O. te Zierikzee, is in een voor lopige uitgave verschenen van 12.500 en wordt behalve door de V.V.V. in Zeeland nog door 90 verkeersbureaus verspreid. Druk bezochte bijeenkomst in Bruinisse BRUINISSE, 14-1. De Zeeuwse Vrouwenraad organi seerde dinsdagmiddag een hoorzitting in het Dorps huis, waar alle belangstellende dames werden voor gelicht over de plannen tot de oprichting van het Gre velingenbekken. aandacht van de plannenmakers, maar filevorming is niet te voorko men op hoogtijdagen, want dan komt het in heel Nederland tot verkeers problemen. Voor het vervoer van de rekreanten naar „Dwars in de weg" suggereerde men dat via rondvaart boten te laten verlopen om hiermede Brouwershaven voor deze rekreatie stroom Ie behoeden. De meest praktische oplossing voor Schouwen-Duiveland is het rijden met een bus vanuit Zierikzee en het vervoer van de buitenleer lingen per busje of taxi naar Zie rikzee. In totaal is hiermede (ra ming) een bedrag gemoeid van f 66.188. De huidige kosten (abon nementen) bedragen f 14.000. De nieuwe regeling kost per leerling f 3893,41 per jaar, waarvan 80 ft wordt terug ontvangen via de fak- ter sociale zorg van de financiële verhoudingswet. Voor rekening van de gemeente Zierikzee komt een bedrag van f 4672,09. Mogelijk kun nen in het kader van de nieuwe re geling nog enkele leerlingen uit Co- lij nsplaat betrokken worden, het geen een financieel voordeel kan opleveren. Omdat vrouwen vaak een andere kijk hebben op sommige voorzienin gen waar de vrije tijd wordt doorge bracht dan mannen, werden zij deze middag in de gelegenheid gesteld hun wensen en suggesties naar vo ren te brengen. Hoe de plannen er momenteel uit zien en wat men er van wil gaan maken werd duidelijk uiteengezel door drs. J. G. Spelier van het mi nisterie van c.r.m., en Ir. H. van Dord van de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders en lid van de pro- jektgroep voor de inrichting van het G revel i n gen bek k en Samen werking Een nationaal park in het Greve- lingenmecr zal niet onder de ver antwoordelijkheid vallen van de toe komstige gemeenschappelijke rege ling voor het Grevelingenbekken. maar komt primair tot de verant woordelijkheid van de Rijksover heid, aldus de heer Spelier. Bij de inrichting zullen echter de provin ciale- en gemeentebesturen niet bui tenspel worden gezet, maar zal dat wel in nauwe samenwerking met de ze desbetreffende besturen worden gedaan. Een centraal platengebied in de Grevelingen. met een oppervlakte van 1100 hectare^heeft men toege dacht hiervan landschapspark te maken. De voornaamste platen zou den in dat gebied de Veermansplaat en Hompelvoet zijn. Met de plannen voor de nieuwe inrichtingsschots is men uitgegaan van de oude. In de oude schets was een spaarbekken gepland hetgeen men in de nieuwe niet tegenkomt. Belangrijke ondiep ten zullen zoveel mogelijk worden gehandhaaft, en het behoud van de natuur zal op de eerste plaats staan. Men schat dat naast de verblijfsre- kreant er dagelijks ongeveer drie duizend dagrekreanten rond het Grevelingenmeer verpozing zoeken. Ir. H. van Dord behandelde aan de hand van een dia-serie de technische aspecten van de inrichtingsplannen. Het bedi'ag dat met de inrichting ge moeid is, schat men op ongeveer ze ven en veertig miljoen gulden, aldus de heer Van Dord. Na de duidelijke uiteenzetting kre gen de dames de gelegenheid hun wensen kenbaar te maken. Kinderen Een veilige speelplaats voor kleu ters en peuters, en ondiepe badjes vond een van de dames toch wel zeer belangrijk. Verder vroeg men zich af of er ook aan schaduwplaatsen was gedocht, en voorzieningen voor ge handicapten en kinderwagens dat deze niet voor trappen en zandwegen komen te staan waar ze niet door kunnen. De heer Spelier vond dat deze voorzieningen thuis horen op concentratiepunten. Voor gehandi capten moet men beginnen op de ha ven, want wat heeft men aan voor zieningen op een plaat als men er niet weet te komen. De ondiepe bad jes moet men niet zoeken aan het Grevelingcnstrand. deze zullen meer op de punt van Goerec komen. De partikuliere terreinen vallen ook on der de voorlopige bestemmingsplan nen. en met deze grond zal men niet kunnen doen wat men wil. De toe gangswegen is een punt dat zeker de nodige aandacht verdient, waren de dames van mening. Het heeft ook de Tunneltje Er werd ook nog eens aandacht gevraagd voor het tunneltje om de Bruse jeugd veilig naar het Greve- lingenstrand te laten gaan zodat zij niet de gevaarlijke en drukke Rijks weg 18 over hoeven te steken. De verwezenlijking van dit tun neltje behoort bij de Oosterschelde- problematiek en de Philipsdam. maar burgemeester IIckman die deze bijeenkomst bijwoonde zei dat het nog steeds de aandacht van het ge meentebestuur heeft. Rekreatiegebieden elders in Ne derland zijn vaak erg duur wanneer men deze bezoekt, een der dames vroeg of dat hier met het Grevelin genbekken ook zo werd. De heer Spelier zei dat men overal gratis zal kunnen vertoeven. Deze bijeenkomst werd ook bijge woond door de heer A. L. van Gecs- bergen, lid van gedeputeerde staten voor o.a. rekreatiezaken. De bijeen komst word geopend door mevrouw E. Huber uit Goes, vice-voorzitstcr van de Zeeuwse Vrouwenraad en do verdere leiding was in handen van mevrouw A. C. Westhoff, lid van dc werkgroep vorming van de vrou wenraad. Schriftelijke suggesties en vragen kunnen tot uiterlijk 15 februari wor den gericht aan de secretaresse van cle Zeeuwse Vrouwenraad, mevrouw Van Loon. van Raaltestraat 57, Vlis- singen. Er was een grote belangstelling voor deze hearing, niet alleen vanuit Bruinisse maar er waren ook veel dames van elders naar het dorpshuis gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3