«®5 f' PORION Hoe het ging met de bieten bij de jongste oogst Oproep Rode Kruis voor donors in Duiveland Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Tolbrug over Haringvliet geen onvoordelige belegging Maatregelen gevraagd tegen „onrustbarende stijging" van de aardappelprijzen Lund- en tuinbouw STREEKNIEUWS BEESTENBOEL OP KALENDER pqrion J§ MJTSSPAARBANK.. Rotterdamse musea willen betere beveiliging ZIEIUKZEESCIIE NIEUWSBODE Dt„s<iae 13 januari 1976 Nr. 21825 3 SCHOUWEN-DUIVELAND, 12-1. Was 1974 een oogstjaar en een campagne vol zorgen en problemen, het jaar ilat daarop volgde kwam voor de bieten- telers al direct met prettige financiële vooruitzichten. Deze verbeterde voor uitzichten resulteerden in een sterk verhoogde animo voor deze teelt. Be droeg de totale bietcnoppervlakte in '74 al bijna 116.000 ha; dit jaar werd een record areaal van rond 138.000 ha bereikt. De Suiker-Unie neemt hiervan 84.000 ha voor haar rekening en de C.S.M. 54.000 ha. In vele gevallen werden bieten gezaaid op percelen met minder goede structuur als na sleep van de abnormale herfst van 1974. De uitzaai kwam 3 a 4 weken later dan normaal. Gemiddelde zaai- datum omstreeks 25 april. De ont kieming van het zaad en de opkomst van de bieten verliep bijzonder gunstig speciaal bij het ras Vigorave. Het premiestelsel voor vroeg gele verde bieten bleek aantrekkelijk te zijn, en de animo was dermate groot dat een grote bereidheid tot vroege levering op bepaalde momenten moest- worden ingetoomd. De opbrengsten De opbrengsten per eind december varieerden in de diverse gebieden van 40 tot 54 ton per ha met een sui kergehalte, variërend van 14 tot 15,5 Resultaten W.M.Z. Uit de bedrijfsresultaten tot en met 30 september 1975 blijkt dat de produktie en inkoop 635.000 ms lager ligt dan in de overeenkomstige pe riode van 1974; een daling met 1,9 procent, aldus deelt de NV Water maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) mee in de laatst verschenen nieuwsbrief. Toegelicht wordt dat dit veroorzaakt wordt -door dalingen in het verbruik bij enkele super-groot verbruikers. De werkelijke afzet zal in 1975 vermoedelijk op 42.0 miljoen m3 liggen, tegen 43,3 miljoen m:' ge raamd, dat wil zeggen een daling in de afzet van 3ten opzichte van de herziene begroting 1975 en van ruim- 2 ii ten opzichte van de afzet in 1974. Verwacht mag worden dat de netto exploitatie-uitkomsten 1975 (een ge- procent. Oktober deed ten aanzien van het gewicht een extra duit in hel zakje. De toename van normaal acht ton per ha werd in diverse ge vallen ruimschoots overschreden. Bij deze uitschieters trok Vigorave de aandacht. Opmerkelijk was wel dat de suikergehaltes in grote lijnen, va riërend van 14 tot 16 procent in het noorden meestal hoger lagen dan in het zuiden van ons land. De grootste helft van de bieten was reeds half november verwerkt. In de modern uitgeruste fabrieken kan dit waarde volle natuurprodukt tot grote hoe veelheden kostbaar suiker worden verwerkt. ring tekort) niet beduidend zullen afwijken van de herziene begroting- 1975. ondanks de afzetvermindering. Dit wordt veroorzaakt door de af- name-clausules in de kontrakten met super-grootverbruikers en enkele doorgevoerde besparingen. Tot en met het 3e kwartaal van 1975 was voor ruim 19 miljoen gulden aan investeringswerken uitgegeven. De raad van kommissarissen nam het overzicht' van de bedrijfsresultaten voor kennisgeving aan. Vergadering Statencommissie Op woensdagmiddag 21 januari' a.s. vergadert in het Provinciehuis te Middelburg de Statencommissie voor onderwijs, cultuur, enz. In deze ver gadering zullen o.a. de statenvoor- stellen met betrekking tot restaura tie Meelstraat 10 t/m 14 en Maar- straal 2 te Zierikzee en idem koren molen te Nieuwerkerk worden be handeld. Ten provinciehuize vergadert woensdag 21 januari a.s. verder de commissie voor sociale zaken, volks gezondheid maatschappelijk werk. waarin o.a. de voorstellen inzake aanvullende subsidie Zeeuwse vrou wenraad 1974 en subsidiëring Stich tingen voor beroepen voorlichting en school- en beroepskeuzevoorlichting aan de orde zullen komen. Zomerwoningen Bij de beantwoording van schrifte lijke vragen naar aanleiding van de begroting 1976 hebben Ged. Staten mededelingen gedaan inzake de in Zeeland te bouwen zomerwoningen. In verband met de door de staten gevraagde gegevens werd een onder- DUIVELAND, 12-1. Door middel van een oproepkaart wekt de afde ling „Duiveland"' van het Ned. Rode Kruis, in deze gemeente bloeddo nors op die genegen zyn bloed af te staan voor de bereiding van plasma- fracties, waaraan in de ziekenhuizen grote behoefte bestaat. Iedere gezonde volwassene van 16 tot 65 jaar kan zich hiervoor opge ven aan de secretaries van de afde ling, de heer S. W. A. Laurense aan de Molenweg te Oosterland. De bloedafname zal plaats hebben te Zierikzee op dinsdagavond 20 jan uari a.s. Deze oproep geldt niet voor donors die al regelmatig bloed af staan als vaste donor in een zieken huis of bloedbank. Gegadigden die nen hun eventuele bloedgroepskaart mee te brengen. De afdeling doet een dringend beroep op de inwo ners van de gemeente Duiveland die hiervoor in aanmerking komen, bloed af te staan, gezien de grote behoefte die hieraan bestaat. Dit is weer één van die vele diensten die de afdeling Duiveland van het Rode Kruis aan de gemeenschap be wijst en nu eens in de openbaar heid komen. Er hebben veel meer activiteiten plaats waar de door snee-burger geen weet van heeft. Zo wordt b.v. elke jaarswisseling ook ditmaal weer aan alle ziekenhuispa tiënten uit de gemeente een verras sing bereid. De vrouwlijke krijgen een bloemslukje aangeboden en de mannelijke patiënten een fruitmand- je. Een geste die uiteraard door de betrokkenen op hoge prijs wordt ge steld. zoek verricht door de provinciale planologische dienst. Wat betreft de oevers van de Oosterschelde zijn op Zuid-Beveland en in Noord-Zeeland in plannen met een totale grootte van ca 82 ha nog te realiseren plm. 590 woningen. In het overige deel van Zuid-Beveland is in 1 plan 11.5 ha nog te realiseren een aantal van 126 woningen. Langs de Noordzeekust van Schou- wen-Duiveland, aldus delen G.S. mee, zijn in plannen van totaal 230 ha nog te realiseren 220 woningeh, waaronder 60. landhuizen. Aan de oevers van het Grevelingenmeer zijn op een totaal aantal van ca. 250 ha nog te realiseren plm. 2.500 wonin* gen. ZIERIKZEE Vergadering PhilaleJica Op maandagavond 19 januari aanstaande komt de afdeling Schou- wen-Duiveland van de Internat. Ver. Philatelica in vergadering bij een in de bovenzaal van het Huis van Nassau. Op de agenda staat o.a. een veiling, een verloting" en benoe ming leden kontrole-comissie. Cer. Vrouwenvereniging De Ger. Vrouwenvereniging „De lampen brandende" houdt een ver gadering op woensdag 14 januari a.s. in een van de kerkzalen. HAAMSTEDE 1 Natuur- en Vogelwacht Op vrijdagavond 16 januari, orga niseert de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland een dia-avond in de rekreatiezaal van de Geref. Kerk aan de Hogczoom te Haam stede. Deze avond wordt verzorgd door de heer W. L. Kristellijn, die iets gaat vertellen over één aspect van de natuur, dat bij de meesten van ons maar matig bekend is, n.l. de gesteenten der aarde. Deze vor men een zeer boeiendonderwérp, daar hier kleuren en vormen te vin den zijn die wedijveren met de mooi ste bloemen. Het is ongelooflijk dat stenen, die uit de diepten der aarde opgedolven zijn en waarop nooit de zon gesche nen heeft, nu in het zonlicht, een kleurenpracht ten toon spreidén die de fantasie ver te boven gaat. Afd. N.C.V.B. Op dinsdag 20 januari wordt in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk een bijeenkomst gehouden, waarop door zuster Kwack een voorlichtingspro gramma wordt' gebracht óver rheu- raa. Ook dames van andere vereni gingen zijn op deze bijeenkomst har telijk welkom. MIDDEN SCHOUWEN T.V.-opnamen voor „De tijd stond even stil" Donderdag j.l. vond in de NTS- sludio de opname plaats van het N.C.R.V.-programma van Jan van Hillo „De tijd stond even stil". Het onderwerp was „De Stormramp". Ter herinnering aan de stormramp zijn filmopnamen in Kerkwerve ge maakt en was de familie P. L. Bij de Vaate van de boerderij „Het Spenne- kot" uitgenodigd met enkele andere inwoners van rond Flaauwers. Ook burgemeester Baerends van Midden- schouwen en de heer Eversdijk uit Heinkenszand komen in het pro gramma voor. Het programma zal op maandag 19 januari a.s. via de t.v. worden uit gezonden. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 20 januari wordt in het Jeugdgebouw een bijeenkomst ge houden van de afd. v. d. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het betreft hier de jaarvergadering, waarop de huishoudelijke zaken aan de orde komen. ZONNEMAIRE Afd, Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 20 januari wordt in het verenigingsgebouw te Zonnemaire, een bijeenkomst gehouden van de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Geprogrammeerd is een dia-lezing over Indonesië. OOSTERLAND Stichting Kinderzorg In het vierde kwartaal van 1975 werd onder leiding van mevr L. van 't Hoff-van der Maas hier ter plaat se weer gecollecteerd ten bate van de Stichting „Kinderzorg'1 te Mid delburg, door; Liesbeth Bolkenbaas en Jeanet Dalebout, Wieneke en Margriet Stouten, Jeanet en René van der werf, en Mariëtte en Leon Bolkenbaas. De opbrengst over het genoemde kwartaal bedraagt f 229,39 Het totaalbedrag over het gehele jaar 1975 was het mooie bedrag van f 937,76. Waarvoor dankwoorden aan diegenen die dit mooie werk steeds weer gedenken willen met een gift en niet minder de leiding en de col lectanten voor al het. werk dat ze belangeloos verrichten. Gereformeerde gemeente Op de maandagavond 12 januari gehouden ledenvergadering van de Ger. Gemeente alhier werd besloten een beroep uit te brengen op ds. J. Karens, pred. der Ger. Gemeente te Opheusden, zulks ter vervanging van de vacature ds. W. Hage, die onlangs vertrok als predikant van dc Ger. Gem en te van Rotterdam (w.). BRUINISSE Burgerlijke stand over december Geboren: 10. Leendert Jozua, z. van Gerard Bolier en Jannetje Cor nelia Padmos (geb. te Zierikzee). Gehuwd: 12. Hendrik Leonardus Daniël Jumelet, 24 j. en Adriana Jan na Okkerse, 22 j. (beiden te Brui- nisse); 18. Cornelis Adriaan Linden- bergh, 21 j. (te Goes) en Fransina Neeltje Pieternelia van der Linde, 20 j. (te Goes); 19. Peter Ruitenbeek, 22 j. (te Duiveland) en Willemina Ca- tharina Verwijs, 22 j. (te Bruinisse). Overleden: 6. Cornelis van Veen, echtgenoot van M. Ruissen, 70 j. (overl. te Ziex-ikzee); 10. Adriana Wil- helmina Olree, 71 j., echtgenote van F. de Masier; 13. Marinus Kempe- nees, echtgenoot van L. v d. Bos, 69 j. (overl. te Zierikzee); 14. Stoffel van Gilst, echtgenoot van T. de Waal, 79 j. Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B. afdeling Bruinisse komt dondei'dagavond 15 januari weer bijeen in het Herv. Vereni gingsgebouw aan de Deestraat. Deze avond zal mevr. Tuk uit Mijnsheren- land aanwezig zijn met het onder werp „Declamatie". Verder staat er deze avond ook bestuursverkiezing op de agenda. (Zie agenda). Flitsen uit hel buitenland WENEN. Voor het eerst sedert dc terroristische aanslag ©p het hoofd kwartier van dc OPEC (organisatie van olie exporterende landen) is daar maandag weer een vergadering van financiële deskundigen van dc OPEC begonnen. Advertentie Een begrip voor de doe-het-zelver en onmisbaar voor de bouw Kant-en-klare kunstharspasta met super hechtkracht KANT-IN-KLAAR Alleen vóór gebruik de pasta even goed omroeren en zonodig enkele druppels water toevoegen keramiek, antiek. Hechlvulling tussen hout en steen (leggen plavuizen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid. En dit is nog maar een greep uit de gebruiks aanwijzing in elke pot of em mer, onder het deksel. Eindeloos vele toepassingen zo wel buiten als binnen o.m. houtrot herstellen, betonrepa ratie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden of vloe ren. Afdichten lek balkon, goot, scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen, Nu gemakkelijker èn vlugger én beter: stoppen, afdichten, ragdun pleisteren, dik plamuren, uitvlakken, opnieuw voegen enz. met dè oplossing voor definitieve reparatie bij onderhoudswerk, res tauratie, renovatie, vernieuwbouw en nieuwbouw. Op Internationaal niveau te Londen bekroond met "The Blue Ribbon". Krimpt of scheurt niet, slijtvast en blijvend taai-elastisch. Alkali-, electroliet-, dooizout-, olie- en zuurbestendig. Onschadelijk ,r de handen en houdbaar, ook bij aangebroken pot of emmer. Bij o.m. Verfh/IJzerw/DHZ-winkels/Bouwmarkten 0,6 kg 5,95; 1 kg 9,25; 2 kg 16,50; 5 kg f 32,65; ine). 16% BTW. Producent: Fijnzandbv, Hilversum, tel. 02150-47547, telex 43103 BRUINISSE, 12-1. De tolbrug tus sen de Hoeksche Waard en Gocree- Ovcrflakkee is voor de aandeelhou ders geen onvoordelige belegging ge weest. Wanneer de N.V. brügverbinding in de loop van dit jaar wordt ont bonden ais uitvloeisel van de over name van de exploitatie door het rijk, dan zal de aandeelhouders, de vier gemeenten op Goeree-Over- flakkee en de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland, voor elk aan deel van f 1000 een bedrag van f 6000 worden terugbetaald. Het toltarief van de in 1964 in exploitatie geno men Haringvlietbrug was aanvan kelijk f3,voor een pex-sonenauto. Na enkele jaren werd dit f 2,tot dat de reserve zo gi-oot was dat de tolheffing kon worden afgeschaft. Het rijk werd toen verzocht de ex ploitatie over te nemen. Het rijk doet dit al sinds juni vox-ig jaar. Advertentie de ideale gezinsbank Vei- zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 NEW YORK/ADDIS ABEBA. Cu ba zal z(jn steun aan de volksbewe ging voor dè bevrijding van Angola, MPLA, voortzetten ongeacht wat op de in Addis Abeba plaatsvindende spoedvergadering van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid wordt besloten. De Cubaanse viee-preinier voor buitenlandse zaken, Carlos Ra fael Rodriguez, heeft dit tegenover journalisten in Havanna verklaard. BONN. Drie vooimalige gevange nen die onlangs door de Oostduitse autoriteiten zijn vrijgelaten, hebben voor de Westduitse televisie ver klaard dat zij tijdens hun gevangen schip in de DDR zijn mishandeld. MADRID. Op verschillende punten van de Madrileense ondergrondse spoorlijn tussen de voorstad Cara- banchel en het station op de Plaza de Espana in het centrum van Ma drid zijn maandag bommen ge plaatst. Een bom ontplofte en be schadigde de rails. BERLIJN. Dc Oostduitse autori teiten hebben een eind gemaakt aan de praktijk van dc „gedwongen adopties" van kinderen van wie dc ouders naar het westen z(jn uitge weken, zo meldt het Westberljjnsc avondblad „Der Abend" van welin gelichte zydc in Oost-Berlijn tc heb ben vernomen. LISSABON. Dc 66-jarige gcncraai Arnaldo Scholtz die Porgecs minis ter van binnenlandse zaken is ge weest onder het dictatoriale bewind van Salazar, is in de loop van het afgelopen weekeinde voorlopig uit de gevangenis ontslagen. TWEEDE KAMER Een nagekomen kalender evenals vorig jaar - dc lutn kostelijke „vcrmens'i zeetneeraap gevangen en plant je. ran DL* KUYPER van dc drankjes), die het i met ren driemaandelijkse kalender voorzien :tc" f'h HMiM CM'S. Sinhad de zeeman hoeft een at brengt kunstemotie teweeg. Een kostelijk DEN IIAAG. 12-1. „Dc prijs van aardappelen stijgt onrustbarend. Dc groothandclprijs op dc termijnmarkt tc Amsterdam heeft reeds dc re cordhoogte van bijna 80 cent per kilo bereikt". Aldus het Tweede-Kamerlid Jans sen (PvdA) maandag aan de minis ters Lubbers van economische zaken en Van der Stee van landbouw ge stelde schriftelijke vragen. Volgens het kamerlid moeien de bewinds lieden maatregelen nemen om dc prijsstijgingen tegen te gaan. Gevraagd is ondermeer om in het belang van een prijsmatiging dc uitvoer van aardappelen naar niet- EEG-landcn tc verbieden. Die uit voer zou namelijk prijsverhogend werken, omdat LEG-landen reeds uilvocr-bclemmcrcnde maatregelen getroffen hebben. ISTANBUL. In de Turkse haven stad Izmir hebben maandag linkse en rechtse studenten elkaar bevoch ten met stenen, messen vuurwapens en cxplosicvcn. Drie personen wer den gewond en er zijn 147 aanhou dingen verricht. De studcntenonlus- ten in Turkije duren nu al tien we ken. BEIROET. Koning Khaled van Saoedi-Arabië wil een beperkte Ara bische topconferentie bijeen roepen om te trachten via diplomatieke weg een eind aan de burgeroorlog in Li banon te maken. DAVOS. Winston Churchill junior, kleinzoon van de grote Britse oor logspremier, heeft het afgelopen weekeinde in Davos een ski-wed strijd tussen Britse en Zwitserse parlementariërs gewonnen. BANGKOK. De militaire bevel hebbers in Thailand hebben zondag een onderhoud gehad met premier Kukrit Pramoj en verscheidene poli tieke bronnen zeggen dat zij hem gevraagd hebben hef parlement te ontbinden. LONDEN. Dx-iekwart van de Brit ten vindt dat de vakbonden te veel macht hebben in het Groot-Brittan- nië van vandaag. Dat is de conclu sie van het weekblad „The Econo mist" uit een steekproef het vrijdag publiceerde. JOHANNESBURG, Zuid-Afrika. Het MPLA-deel van Angola wordt belaagd door stakingen en bedreigd met een tyfusepidemie, zo is maan dag gebleken uit uitzendingen van Radio Loeanda die in Johannesburg werden beluisterd. ROTTERDAM, 12-1. Hei hoofd van dc afdeling kunstzaken in Rot terdam heeft de betrokken wethou der gevraagd om een krediet van bij na een half miljoen gulden voor de verbetering van dc beveiliging van dc musea in dc stad. Hiervan heeft hel museum Boymans-Van Bcunin- gen f 190.000 nodig voor een beter beveiligingssysteem tegen inbraak. Het huidige systeem in de oude vleu gel, die voor de oorlog is gebouwd, voldoet niet helemaal. De dienst ge meentelijke musea wil aanpassing aan dc apparatuur i?i lief nieuice ge deelte. De overige kosten betreffen een groot aantal maatregelen bij de vier musea, die nodig zijn voor een betere beveiliging tegen brand. Dc directeur von de dienst gemeentelijke museav is van mening, dat deze extra uit gave verantwoord is gezien dc gro te waarde van de verzamelingen en de veiligheid- van de in de musea aanwezige mensen. Hel bedrag wordt volgens hem ruimschoots gedekt cloor dc teruggave van dc omzetbe lasting op de nieuwbouw van hel museum Boypians. Jaarlijks geeft de gemeente f204.600 uit aan assurantiepremies voor de musea. Hiervan is 160.000 voor hel museum Boymans. De jaar lijkse bevcitigingskostcn bedragen f94.500. Het merendeel, namelijk 70.00(1, wordt door hel museum Boymans uitgegeven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3