Negen prominenten van Nederlandse bedrijfsleven willen beleidsombuiging Maatregelen voor Noord-Ierland Dijken in België langzaam dicht Agatha Christie overleden VOLOP LENTEBODEN IN HARTJE WINTER Nederlandse regering ernstig bezorgd over militaire interventie in Angola 2 OM DE HAARTJES AGENDA TIP Verklaring topfunktionarissen: AMSTERDAM, 12-1. Negen vooraanstaande topfunc tionarissen uit het Nederlandse bedrijfsleven hebben in een verklaring aan regering en volksvertegenwoor diging sterk aangedrongen op een wezenlijke ombui ging van hel beleid. „Het gaat struktureel niet goed met de Nederlandse economie en naar onze mening moeten de belang rijkste elementen van de samen na te streven oplossingen zijn: aanzien lijke terugdringing van de collectie ve druk. radicale verbetering van het ondernemingsklimaat en een bundeling van economische en maat schappelijke krachten zodat in goed overlég tussen overheid, werknemers en werkgevers een beleid kan wor den'dat erop is gericht werkgelegen heid. welvaart en welzijn in de toe komst veilig te stellen", aldus de verklaring. De maandag aan de ministerraad en.de leden van de Eerste en Twee de Kamer aangeboden verklaring is ondertekend door de topmensen J. R. M. van den Brink (Amrobank). H. F. van den Hoven (Unilever), G. Kraijenhofl' (Akzo), P. van Meeleren (Nationale Nederland), H. A. C. van Riemsdijk (Philips). F. O. J. Sic- kinghe (VMD-Stork). A. Stikker (Rijn-Schelde-Verolme). E. van Vee- len (Estel) en G. A. Wagner (Ko ninklijke Petroleum). De negen topmensen tekenen bij hun verklaring aan dat „het niet gebruikelijk is dat een aantal onder nemers die verantwoordelijkheid dragen voor de leiding van grote, in belangrijke mate voor de export werkende bedrijven zich gezamen lijk uitlaat over gewichtige nationa le vraagstukken." Grote zorgen Zij zeggen dit. te doen'ómdat het met. onze Nederlandse volkshuishou- LONDEN, 12-1. Premier Harold Wilson heeft maandag maatregelen aangekondigd tegen de toenemende gewelddadigheid aan de grens van Noord-Ierland met de Ierse repu bliek. Voertuigen en personen zullen scherper worden gecontroleerd, er zal meer worden gesurveilleerd, er zullen meer huiszoekingen op wa pens worden verricht en van de be staande bevoegdheden tot arrestatie en verhoor van verdachten zal vol ledig gebruik worden gemaakt. Wilson zei in het Lagerhuis dat de regering van de Ierse republiek even vastbesloten is als Engeland om tegen aanslagen in het grensge bied op te treden. De maatregelen zullen vooral worden toegepast in het „bandieten- land" South Armagh, waar vorige week vijftien protestanten door le den van het Ierse republikeinse le ger werden vermoord. Engeland stuurde naar aanleiding daarvan nog 600 militairen. ding niet goed gaat en omdat wij ons daarover grote zorgen maken". De negen zijn niet in de eerste plaats bezorgd over de internationale re cessie. omdat die naar hun mening aan een. eind zal komen. „De oorza ken van onze zorg liggen dieper. Zij hebben te maken mei een aantal struktuurproblemcn die meer in het bijzonder de Nederlandse volkshuis houding betreffen". „In de huidige slechte economische omstandigheden worden wjj gecon fronteerd met een slecht onderne mingsklimaat waarin de dikwjjls af brekende kritiek op de ondernemin gen onverminderd doorklinkt. Ook het huidige overheidsbeleid draagt onvoldoende bp tot een herstel van vertrouwen in de mogelijkheden van toekomstig ondernemen", waardoor nieuwe investeringen vaak achter wege worden gelaten, aldus de ver klaring. „Juist voor een internationaal ge oriënteerd bedrijfsleven als het Ne derlandse is een dergelijke ontwik keling uiterst gevaarlijk. Als wij er niet in slagen de ondernemingsren dementen structureel le verbeteren, nieuwe exportmogelijkheden te scheppen en daarmee de structuur- werkloosheid daadwerkelijk te be strijden, zullen de gevolgen ernstig zijn", zo zeggen de negen. MECHELEN. 12-1. Enige door de Belgische overheid aangewezen aannemers zpn maandag, met hulp van Belgische militairen, erin ge slaagd het watertje De Vliet af te dammen waarvan ruim een week geleden de dijken braken. LONDEN, 12-1. Agatha Christie, de wereldberoemde Britse schrijfster van ongeëvenaard goed verkopende detective-romans, is maandag op 85- jarige leeftijd overleden, zo hebben haar uitgevers bekend gemaakt. De schrijfster van meer dan 90 de tectives overleed in haar woning in Wallingford, Oxfordshire. Haar eerste boek verscheen in 1920. Er zijn sindsdien meer dan 350 miljoen exemplaren van haar wer ken verkocht. Ze was de schepper van Hercule Poirot, de kleine Belg die sinds Sher lock Holmes een van de bekendste speür&èrsfiguren werd. Een andere figuur van haar is miss Marple, de levendige oude vrijster die veel raad sels tot oplossing bracht. Die dijkdoorbraak zette .Klein Brabant", een streek ten noordwes ten van Mcchelen geheel onder wa ter, waarbij het dorp Rüisbeek het ergste werd getroffen. Het water rees hier en daar boven de twee me ter. Ook elders hadden dijkdoorbra- ken plaats, ondermeer bij Boerzeke, waar de Scheldedijken hel begaven. Met de dichting van die dijken is men nu (er zijn ruim 2000 militairen ingezet) druk bezig. De Belgische minister van openbare werken, De- l'raigne, gaf maandag als zijn mening dat in de walersnoodgebieden zeker voor ruim f 50 miljoen1 schade is aangericht. Nu de Vliet (die uitmondde in het kanaal van Willebroek en de Itupel en via deze wateren weer in de Schelde), is afgedamd, gaat men zo snel mogeljjk trachten het ge ïnundeerde gebied droog te pompen. Overval levert dertien gulden op DEN HAAG, 12-1. Een man heeft maandag in Den Haag een 69-jarige mevrouw onder bedreiging van een pistool beroofd van haar tas. De man zette de vrouw diè op een bushalte stond, letterlijk een pisto.ol op haar neus en eistte haar tas op. De politie heeft later op. de mid dag de tas teruggevonden. Er was dertien gulden uitgenomen. Vijf tien tjes, die ook in de tas zaten, had de overvaller over het hoofd gezien. DEN HAAG, 12-1. De Nederlandse regering is ernstig bezorgd over de militaire interventiè, die van ver schillende zijden thans in Angola plaats heeft. Aldus heeft premier Den Uyl ge antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Schlinge- mann (VVD)." Het is volgens de re gering le vroeg reeds thans vast te stellen dat. een overwinning van de Opmerkelijk gedrag flora en fauna MIDDELBURG, 12-1. De lenle-aclitige temperaturen hebben, evenals verleden jaar, geleid tot opmerkelijk gedrag van de flora en fauna in Nederland. Zo is er door vogeldeskundigen in het Deltagebied vastgesteld dat er nog honderden kluten verblijven. Voorts tientallen kemphaantjes en grutto's. Dat zijn vogelsoorten die het koude jaargetijde normaliter in Zuid-Europa en Noord-Afrika door brengen. Bovendien zijn er voor de tijd van het jaar nog bijzonder veel kieviten op de bouw- en weilanden. Troepen van 100 tot 200 exempla ren bij elkaar zijn geen uitzondering op dit moment. In de Flevopolders zijn volgens de ornitholoog de heer Zijlstra, werkzaam bij de Rijks dienst van de IJsselmeerpolders op dit moment kluten aanwezig. Tijdens de kortstondige vorstperiode medio december j.l. verdwenen ze, doch dezer dagen zijn ze weer terugge keerd. In bloei De ontwikkeling van de bomen, struiken en planten is de laatste 12 dagen stormachtig. Zo zijn bijvoor beeld in een snel tempo de bloem knoppen van de gele jasmijn en de toverhazelaar opengesprongen. Zij staan momenteel op veel plaatsen in duinen en parken in volle glorie. De eerste sneeuwklokjes zijn eveneens in bloei gekomen, evenals de made liefjes en de primula's. De ontwik keling van tulpen, narcissen en kro kussen iaat eveneens erg snel. Ze staan overal al een flink eind boven de grond. De laatstgenoemden zullen spoedig hun kelken openen. Mocht het te zachte weer le lang aanhouden dan zullen de knoppen van de bomen zo ver gaan ontwik kelen dat zij, zoals de vakman zegt. gaan schuiven. Volgens dr. ir. S. .1. Wcrtheim, adjunct-directeur van het proefstation voor de l.uittvcli in de volle grond in de Wilhclminapolder (Zuid-Beveland) zien de fruillckr- de extreem zachte winter niet graag vanwege de grote schade die laten- verst kan aanrichten. Do wintertar we zorgt al voor een fris-groen waas op de akkers. Zelfs is de eerste vlinder al waar genomen. Beven de Middelburgse markt vloog een exemplaar. Ook dit is exceptioneel vroeg in hei jaar. MARCH EGG (Oostenrijk). Dc Rus sische dissidente geleerde Leonid Plyusehch stapt uit de trein, die hem uit de Sovjet-Unie naar Oostenrijk bracht. De Oekrahise wiskundige sprak van verschrikkelijke ervarin gen, die hij opdeed tijdens zijn op sluiting in een psyöhiatirische inrich ting. MPLA zou moeten leiden tot de vestiging van een Russische vlöot- bases in Angola. De vragen handelden over uitla tingen van minister Pronk voor ont wikkelingssamenwerking. Volgens de vragensteller zou deze bewinds man in een radiouitzending hebben gezegd, dat zijn absolute voorkeur uitgaat naar een overwinning van de MPLA in Angola én dat hiervan het verstrekken van ontwikkelings hulp aan dat land afhankelijk is. „Deze, uitspraak geeft een persoon lijke voorkeur voor de MPLA weer", aldus de premier in zijn antwoord. „De mening van de regering is, dat hulpverlening in beginsel niet ge koppeld behoeft te owrden aan 't al of niet erkennen van een staat en dat in een situatie van burgeroor log in een ontwikkelingsland geen nieuwe structurele ontwikkelings hulp wordt gegeven". Dinsdag 13 januari Hotel R.T.M. station, jaarvergade ring V.O.L. „Pomona", aanvang 19.30 uur. Zierikzee RK-centrum Mosselstraat, 19.30 uur, contactavond U.V.V, Woensdag 14 januari Zierikzee Huis van Nassau. Fraktievergadcring P.v.d.A., 20.01) uur. Kcrkzaal. Oor. Vrouwenvereniging, 20.00 uur. Donderdag 15 januari Bruinissc Ncd. Herv. verenigingsgebouw. 19.45 uur. NCVB. Vrijdag 16 januari Zierikzee Iluis van Nassau, 10.00 uur v.nv. aanvang agrarische studiedag. Haamstede Recreatiezaal Gei of. kerk, 19.45 uur, lezing mot dia's door W. L. Kristelijn over „Kleuren en vormen van de ge steenten van onze narde (Vogel wacht). Kerkwervc Ver.-gebouw. Ver. Openbaar Onder wijs. 20.00 uur. Zaterdag 17 januari Nieuwcrkerk "Dorpshuis. Duiven tentoonstelling. 14.00-21.00 uur. Zierikzee Con cord i; 19.30 uur, P.J.Z.-avond Zierikzee Concertzaal, ling. Zondag 18 januari Zierikzee tzaal. 20 00 20 00 uur, filrtt voorstel- Maandag 19 januari Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, verga dering Philatelica. Dinsdag 30 januari Haamstede Zaal Ger. Kerk, afd. N.C.V.E., 19.45 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, afd. Plattelandsvrou- wenbond, 20.00 uur, Zonncmairc Ver.-gebouw, afd. Noordgomve e.o., Plattelandsvrou wenbond. Woensdag 21 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag N.C.V.B., 14.30 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond U.V.V. Zaterdag 31 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, voorstelling „Het Zeepaard", Z.V.U. Dinsdag 3 februari Haamstede Ned. Herv. Kerk. Jaarvergadering Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur DEN HAAG. In het Nederlands Congrescentrum vond hel sluitstuk plaats van een grote kapwedstrijd, die - met ruim 200 deelnemers - werd besloten, De foto toont één van de kapsters die volledig geconcentreerd de laatste hand legt aan het kapsel van haar model. Het ging allemaal heel intens „om de mooie haartjes". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei Redaktie: M. J. Bij de Vaat© (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Conc ling. ur. filmvonrslel- Hier een tip voor wie er hele maal uit" wil zijn. Dat zou toch bést kunnen immers; zo opwekkend is het nieuws niet in het nieuwe jaar. Het regent weer rekeningen in de januarimaand en de overheid peinst zich nu ook het hoofd suf, hoe te be zuinigen, want dat is echt nodig ge worden. Behalve voor enkele promi nenten, die eens per jaar een stel Amerikaanse oliejongens opbellen en roepen: „het gaal hier nog wel goed. hoorof het gaat nu toch niet zo goed hoor" en dan krijgen ze de volgende week zeven en twintig dui zend. dollar op een icaarschijnlijk toch al niet zo kale rekening ge stort. Na het horen iwn dit nieuws, heb ik me onmiddellijk als adviseur van enkele nog stevige bedrijven in stad en regio aangemeld en uiteraard niet verzuimd, de nummertjes van de bankrekening er bij te zetten. Nog niets vernomen verder. Maar die tip voor U dan; nou die bestaat uit een boek: „Hét Rome der pausen in de lSe eeuw". Dat moet een wonderlijke samenleving zijn geweest. Wy klagen icel eens dat de sociale voorzieningen de spuigaten uillopen, maar dat is niets in vergelijking met die 18e eeuwse Romeinen. Die voerden - zeg maar - niets uit. Een derde van de bevol king was erg rijk en behoefde dus niet ie werken; een ander deel liep te klaplopen op die rijken en werkte dus eigenlijk ook niet en het andere deel kreeg of ondersteu ning of was bedelaar. De bedelaar stond in hoog aanzien, want aller lei kerkelijke ordes, konden hun barmhartigheidsdrang aan hem kwijt. De klaplopers hadden allerlei flut- baantjes. De een moest koelte toe wuiven, de ander zat met een gou den pak aan, op de bok van het rij tuig, een derde zorgde voor applaus als de rijken voorbij reden. Enfin, het was feitelijk een volledig alter natieve samenleving, waarin ergens- het lief zijn voor elkaar, tot hoogste deugd ivas verheven. Schokkend echter in dit aardse pa radijsje was het volstrekt gebrek aan zin voor hygiëne; nog erger dan ooit aan de Franse vorstenhoven. Dames en heren deden hun behoef ten midden op straat en vele muren, huizen, kerken en gebouwen zalen onder de viezigheid. Het was geen beletsel voor de dames, in - soms goud overlopen - fraaie karossen tc stappen, met gepoederde smoeltjes, halzen en schouders. Er waren ontel bare instellingen van liefdadigheid. De rijken werden overstroomd met verzoeken om hulp, die doorgaans gul werden gehonoreerd. Hoe meer 'geld u-erd geofferd, hoe meer glorie de schenker verwierf, want daar ging het otn. Er waren ook talrijke schrijvers in de stad. Ieder die hulp nodig had. liet door hem een brief schrijven en die kwam dan bij een rijke pief te recht. Alweer een verzoek om hij maür wilde helpen. Er was al een postbestelling, maar de straten had den geen namen en de huizen geen nummers. Gevolg een komplete ro man op de.enveloppe: ,Aan Giovanni Pareello, In het huis bij de Mariaka pel met de koepeltjes, tegenover het huis met de pasgeverfdeluiken". Heel mooie meisjes werden soms een poosje opgesloten om hen tegen verleiding te beschermen: wie struikelde op het pad der deugd morst een poosjein retraite om daar na weer voledig ge-accepteerd te worden. Geen opstanden, geen haat. geen nijd geen stressdoor hard werken enz. Alleen genieten, flane ren, koketteren, muziek maken, se renades brengen eneindeloos leute ren in de wijnhuizen. Ach, het beeld is niet kompleet, maat toch wel lollig cr eens over te lezen.' SCHIERFÏLANDMAX

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2