GIEPS GOUDEN VIJFJE Machteloosheid bij Noordierse slachtpartijen Texel vraagt om snelle dijkverhoging Rus uit inrichting in Wenen Veertig procent ziekenhuisbevolking is bejaard Eigenaardig om niet aan eenDAF te denken! Dus'tis eigenaardig om geen proefrit te maken. BLIK DOOR HET WERELD Bretonse namen mogen Wat biedt de BEELDBUIS Advertentie De moordpartijen in Noord-lcr- land vormen nu al zoveel jaren een nieuws feuilleton dat de aandacht verslapt was. De moord op tien man nen die uil een busje gehaald wer den en in koelen bloede neergescho ten is niet eens de walgelijkste die men in Ulster heeft meegemaakt, maar de ontzetting is weer eens bij zonder gestimuleerd. En de reactie vanuit Londen is geweest dar tver een paar honderd bijzonder getraj.■>- de militairen en pantserwagens wor den gestuurd. Een maatregel die - zoals minister Rees al tevoren vast stelde - geen eind kan maken a on Ie terreur. Zelfs al zou men bijna o- veel bewakers als burgers lvbhen dan is nog altijd een aanslag moge lijk als iemand die wil ondernemen Deze wil leeft kennelijk volop en psychologen komen zo lang-am-r- hand tot de overtuiging dat het do den van medeburgers in streken zo als Zuid-Armagh zo gewoon is ge worden dat de morele barrières die elders nog mensen tot vreedzaam heid bewegen finaal zijn geslecht. Dc gewelddaden die mensenlevens eisen zijn in eerste aanleg begonnen als politieke daden waarbij het do den nog gezien kon worden als een betreurenswaardige consequentie. Geleidelijk aan is zowel bij de Ka tholieke als de protestantse illegale legers de neiging om dingen te be treuren afgestompt, maar ivel bleef nog het bewustzijn dat met het ge weld iets bereikt of iets voorkomen moest worden. Die doeleinden zijn nu ook al niet goed zichtbaar meer. Er icordt gedood om te doden en schrik en angst te verbreiden. Als Rees zegt dat het eenvoudig gangsterdom is dat nu heerst in Zuid-Armagh. dan bedoelt hij ook dit verschijnsel dat de moorden zijn geworden tot iets wat als een kwalijke soort folklore bij de streek is gaan behoren. Hoewel hij dus niet gelooft dat het veel uithaalt stuurt hij weer wat ex tra soldaten naar Noord-Ierland. Be ter kon hij de machteloosheid van de regering in Londen niet schetsen. Natuurlijk treft deze niet in eerste aanleg de blaam. Wanneer men die aan iemand wil toedenken dan ko men daari?oor de Noordierse prote stanten in de eerste plaats in aan- merking. Geen eind in zicht De grote troebelen zijn begonnen doordat de protestantse meerderheid met hand en land zich ertegen ver zette dat de katholieke minderheid werd verlost van een bepaald niet denkbeeldige politieke en sociale achterstelling. Dit heeft allereerst katholieken tot extremisme gedreven en sindsdien is iedere poging om de kwestie in redelijkheid op te lossen getorpedeerd, ivaarbij overigens ook de militantste katholieke orgnisaties blijk gaven van haast even grote on verzoenlijkheid. Toen was misschien de periode geweest on met harde hand vanuit Londen de Noordierse verhitte koppen te dwingen tot de redelijkheid die ze zelf niet konden opbrengen. Misschien, want zeker in deze zaak is het moeilijk om te be weren dat een bepaalde aanpak be slist succes gehad zou hebben. TEXEL, 10-1. B. en w. van Texel en het bestuur van het gelijknamige waterschap hebben schriftelijk ge vraagd aan dijkverhoging op het ei land de hoogste prioriteit toe te ken nen, het tracé van dc dijken snel vast te stellen en bij de uitvoering een sterk versneld werkschema te hanteren. De brief met dat verzoek is ver stuurd aan de minister van verkeei en waterstaat, aan de directeur-ge neraal van Rijkswaterstaat, aan de vaste tweede kamercommissie voor verkeer en waterstaat en aan GS van Noord-Holland. Bij alle verantwoordelijke autori teiten bestaat sinds jaar en dag de vrees voor een watersnood, aldus de brief. Wij betreuren het dan ook dat een deel van de Texelaars zich 23 jaar na de ramp van 1953 tevre.len moet stellen met een evakuatiepian. in plaats van zich veilig te weten achter solide en op Deltahoogte ge brachte dijken. Te laat. of in ieder geval zeer laat, heeft Londen het bestuur overgeno men en pogingen in het werk gesteld om de twee partijen te pressen om samen een behoorlijk bestuur voor te bereiden. Daarmee is in het geheel geen succes geboekt, wellicht - maar nok dal is niet zeker - omdat het goede tijdstip daarvoor al was ver streken. Het is te begrijpen dot Lon den het vervolgens moe is geworden alsmaar door te gaan met dit vruch teloos trachten de Noordierse bevol king tot redelijker opvattinnen b eugen. Maar dat men de laatste tijd de zaak maar op zijn beloop heeft gelaten wreekt zich nu wei. Waarb\i aVeen de kanttekening te Hinken valt dat inwilliging van do •ara n van welke partij ook onmoge lijk is geworden. Men kan niet terug naar de oude toestand omdat die op zijn minst voortzetting betekent van het moor- de». Men kan niet de eis van de IRA inwilligen en alle Britse be moeienis met Noord-Ierland staken want dan geeft men lerstond het startschot voor een ongehoorde moordpartij. En een andere houding of handelswijze die misschien wel. geleidelijk de ziedende terreur be teugelt heeft tot dusver niemand kunnen ontdekken. Waardoor de Noordierse zwarte nieuwsfeuille- ton voorlopig niet ten einde zal ko men. WENEN, 10-1. Veel meer mensen dan tot nog toe werd verondersteld schijnen in de Sowjet Unie om po litieke redenen te worden vastge houden in psychiatrische inrichtin gen. Dit wordt afgeleid uit een verkla ring van de Russische wiskundige Leonid Pljoesjtst (36), die na 2,5 jaar opsluiting in zo'n inrichting toestem ming kreeg naar het westen te gaan. Pljoesjtst verklaarde zaterdag na zijn aankomst in Wenen dat zeker nog 60 „politieke patiënten" worden behnadeld in de psychiatrische in richting in Dnepropetrofsk (Oekrai- ne) waar hij 2,5 jaar heeft vastgeze ten. Ver transport wordt heel duur SCHIPHOL, 10-1 r Staatssecretaris Van Hul ten van verkeer en water staat voorziet in de direkte toekomst grote problemen voor het Neder landse transitovervoer per vracht auto door Turkije. Het Inad heeft namelijk plotseling een nieuwe we genbelasting op transitovervoer per vrachtauto ingesteld, die voor gela den 15-tonners neerkomt op f 2.000 per rit. De staatssecretaris is zaterdag te ruggekeerd van een bezoek aan Tur kije, waar hij de kwestie heeft be sproken met de Turkse minister van transport, Nahit Mentese. Deze heeft hem toegezegd dat Turkije zich ten aanzien van ons land nog even zal houden aan de bestaande vervoers- overeenkomst tussen Nederland en Turkije. Margarine iets goedkoper DEN HAAG, 10-1. De fabrieks prijs van margarine is met twee cent per 250 gram. verlaagd, en die van halvarine met een cent. Wanneer en in hoeverre die prijsverlagingen van de fabrikanten in de winkels merk baar worden, moet nog blijken. De winkeliers zijn vrij in hun prijsstel ling. De Bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten heeft dat zaterdag bekend gemaakt. De fabrieksprijs van margarine is sedert begin 1975 met 22 cent per pakje gedaald. De prijsverlaging is volgens de fabri kanten mogelijk door daling van de grondstof fenprijzen. UTRECHT. 10-1. In 1980 zal Ne derland op 14 miljoen inwoners 1,5 miljoen bejaarden hebben. Kr zullen 29 procent meer 65-plussers z"(jn dan nu en 78 proeent meer mensen van 85 jaar en ouder. Deze cijfers noemt dc verpleeg huisarts H. J. W. Post in Medisch Contact in een beschouwing over de geriatrische patient in het zieken huis. Geriatrie omvat de medische diagnostiek, behandeling en hel voorkomen van ziekten en a-mdoe- ningen die samenhangen met de veroudering. Op het ogenblik bestaat volgens de heer Post zeker 40 procent van de zickenhuisbcvolking uit bojïiarde patiënten bij wie. naast de gevolgen van ongevallen, hart- en vaatziek ten, kanker en ziekten van do ademhalingsorganen dc meest voor komende ziektebeelden zijn. De gemiddelde verpJeegduur van bejaarden in ziekenhuizen is veel langer dan c!ie van jongere patten ten. Een verbetering van de door stroming naar verpleeghuizen valt volgens de heer post voorlopig niet te verwachten, zodat de „stuwing" van geriatn'schepa tenten in het ziekenhuis nog verder zal toenemen. Voor oudoren kan opname in een ziekenhuis een zware belasting vor men voor het vaak op dat moment toch al wankele lichamelijke cn geestelijke evenwicht. Er kan ook sprake zijn van psycho „afglijden", zich u tend in verlies aan individu aliteit en zelfstandigheid, berusting, onaangepast gedrag, depressiviteit of (schijn-)dementie. U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te 2ijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te lijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt. Bedrijfsbezetting in Friesland DRACHTEN, 12-1. Het personeel van de RIA (Regenkleding Industrie Amsterdam) heeft maandagmorgen besloten de vestigingen in Drachten en Zwaagwesteinde te bezetten. De 140 personeelsleden willen hiermee bereiken dat de aangekondigde ont slagen voor 73 man en 43 parttime werkende vrouwen niet doorgaan. In eisen aan de RIA-directie, de Sturka en aan de overheid wordt gesteld dat de werkgelegenheid ge handhaafd moet blijven en dat de ontslagen niet mogen doorgaan. RENNES, 10-1. Het echtpaar Man- rot in Bretagne heeft na twintig jaar aan het langste eind getrokken in zijn strijd met de Franse rege ring die de Bretonse namen van hun zes kinderen niet wilde erkennen. Ze hebben hun zoons bij de ge boorte de namen Abraboran, Gwen- dal en Brann meegegeven en hun dochters noemden de Manrots Mai- loenn, Diwesa en Sklerin. In Frank rijk bestaat echter een wet die Bre tonse namen verbiedt. Daardoor heb ben de kinderen, die variëren in leeftijd van 12 tot 20 jaar, het altijd zonder identiteitspapieren moeien stellen en werden zij ook niet opge nomen in de registers rmn de over heid. Indertijd--, heeft het internationale gerechtshof in Den Haag zich incom petent verklaard toen het echtpaar daar verhaal zocht. Dure spelen MONTREAL, 10-1. De kos ten van de Olympische Spelen van Montreal beginnen lang zamerhand angstaanjagende vormen aan te nemen. Het huidige nadelige saldo van 800 miljoen dollar (ongeveer 2,08 miljard gulden) is zelfs hoger dan de totale kosten van de spelen in München in 1972, die 1.967 miljard gulden bedroe gen,. Deze bedragen heeft het in Montreal uitkomende dag blad „La Presse" uit „betrouw bare bronnen" vernomen. Op dit moment worden de totale kosten van Montreal op 1.4 miljard dollar (ongeveer 3,6 miljard gulden). Door de nieu we kostenstijgingen is het aan vankelijk geschatte nadelige saldo van 600 miljoen dollar gestegen tot 800 miljoen. Daar bij komt, dat in Montreal re kening wordt gehouden met nog meer, niet voorziene, kos ten. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft tegen een 52-jarige man proces-verbaal opgemaakt, om dat hij bij een bank vier valse bank biljetten van duizend gulden had aangeboden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Gemeente Nieuwerkerk Zondagochtend werden de opnieuw gekozen kerkoraadsledcn bevestigd door d eplaatselijke predikant ds. W. J. Kol leert. Opnieuw bevestigd werden de lic hen A. Kooman, A. R. I. van den Hoek, J. J. A. van de Velde en me vrouw M. de Rcus-Hannewijk. In de vakature Goedegebure werd beves tigd de heer L. avn Wijk. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 12-1. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 430 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 2200- 3200. werkpaarden f 1250-2125, oude paarden f 1225-2075. 3-jarige paar den f 1100-1800. 2-jarige paarden f 750-1350, veulens f 425-825, hitten f 750-1250. ponies f 250-650, slacht- paarden per kg geslacht gewicht f 4,60-5.30, jonge sïachtpaarden per kg geslacht gewicht f 4.70-5,30. De handel was willig. Nederlanders op Gulf-Oil-lijst DEN HAAG, 12-1. De drie Neder- landers d e in een rapport van de Amerikaanse onder/.oekkommissie over betalingen van de benzinemaat schappij Gulf Oil werden genoemd zijn het tweede kamerlid B. Rooi- vink (ARP), oud-minister van bui tenlandse zaken, drs. W. K. Schmel- zcr cn de journalist dr. F. A. Hoo- gendijlc. In een gezamenlijke verklaring maakten zij maandagochtend be kend, dat zij gedurende bepaalde, voor ieder verschillende perioden Guld O.l tot mei 1975 hebben gead viseerd. Zij zeggen deze verklaring pas nu te kunnen afleggen door het verblijf van een van hen in het buitenland. Wandelaars beschoten HELMOND, 11-1. Zondagavonu laat zijn in Beek en Donk (N.B.) drie wandelaars beschoten vanuit een rijdende auto. Niemand werd ge wond. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie werden zeker ze ven acht kogels afgevuurd. De po litie vermoedt dat uit baldadigheid is geschoten. De auto waarin de schutter zal, was een witte Citroen- bestelauto. Van het kenteken konden slechts de letters N.E. worden opge nomen. DINSDAG 13 JANUARI NED. I: Met twintig minuten ko mische filmfragmenten gaat de VA- RA-avond op dit net van start. Pre sentator Maarten van Rooijen van de rubriek Horen, zien en zwijgen draait filmbeelden af met de komie ken Harold Lloyd, Ben Turpin en Buster Keaton. Van het kluchtwerk wordt overgeschakeld naar De Pal- lisers. In aflevering 14 blijkt dat het mysterie van de diamanten van Eustace is opgelost, dat Lizzie trouwt met de eerwaarde heer Emi- lius, dat Lord Fawn zonder succes om de hand van madame Max vraagt en dat de politieke come back van Phineas Finn niet zo een voudig is. Wat ook niet eenvoudig is, zijn de vragen die gesteld worden in de kwis Twee voor Twaalf, waar van vervolgens een nieuwe afleve ring wordt uitgezonden. Vanaf ne gen uur brengt Achter het Nieuws een actuele documentaire over Tsjechoslowakije. De aanleiding daartoe is het feit dat het over drie dagen zeven jaar geleden is dat de 21-jarige Tsjechische student Jan Palach zichzelf in het openbaar in brand stak. Dit als protest tegen de toenemende beperking van de vrij heden in zijn land. Na het journaal wordt de kijker in staat gesteld te Spelen met muziek. Hij kan dit doen in gezelschap van Polo de Haas, Bernard van Beurden, een groep muziekliefhebbers en eeri gezel schap musici onder aanvoering van Henk Alkema. De VARA is door haar zendtijd heen na het gedicht Erwtjes van Annie M. G. Schimdt. NED. 2: De vooravond wordt door de NCRV benut voor een aflevering van Dominic en de scholierenkwis. Dominic, die nu Nick heet, hoopt een spoor te vinden dat leidt naar de moordenaars van zijn ouders. Het gouden horloge dat de rovers wil den, stelen, kan wellicht een aanwij zing zijn. In Tweekamp treden hel Stedelijk Lyceum Maastricht en de Stedelijke Scholengemeenschap Mid delburg tegen elkaar aan. Na het journaal kan de kijker vernemen hoe het Sam vergaat, de jonge hoofdpersoon uit de gelijknamige Britse serie, n de aflevering van vanavond gaat het voornamelijk om een nalatenschap die voor Sam is bestemd. Hoewel Sam blij is met de erfenisbrief die hem door zijn groot vader wordt overhandigd, weigert hij onmiddellijk de enveloppe open Zondag 18 januari, 21.25 uur, Nederland I: Martine. Met als gaste: Juliette Gréco. te maken. Tot kwart voor tien is de buis voor de Spelshow Herkent u deze tijd? Een klein uur vrolijk amusement met presentator Kick Stockhuyzen, de deelnemers aan het spelletje en de muzikale gasten. De aktualiteiten worden niet vergeten. Hier en Nu heeft veertig minuten tot zijn beschikking. Het laatste dal men van de NCRV kan verwachten, is twintig minuten geestelijke zang en muziek, vertolkt in de Neder lands Hervormde Kerk van Aalten. DINSDAÓ 13 JANUARI NED. I: 18.15 teleac; 18.45 injor- matie Spanjaarden; 18.55 nieuws; 19.05 horen zien zwijgen; 19.25 de pallisers; 20.20 2 voor 12; 21.00 ach ter het nieuws; 21.35 journaal; 21.50 spelen met muziek; 22.30 gedicht; 22.31 socutera; 22.41 journaal. NED. 2: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 nieuws; 19.05 Dominic; 19.30 tweekamp; 20.00 journaal; 20.25 Sam; 21.20 herkent u deze tijd; 22.15 hier en nu; 22.55 geestelijke liederen; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 journaal. WOENSDAG 14 JANUARI NED. I: Vanmiddag bedient de KRO deze zender. Allereerst drie kwartier voor de ouder wordende mens met het programma Wat heet oud? Onder meer wordt het. werk van kruisverenigingen belicht. Droef en zijn vriendjes beleven dc volgen de 45 minuten dolle avonturen in De rode autobus. De NOS, die 's avonds de zender bedient, brengt tussen ze ven en acht nieuws uit de regio in de rubriek Van gewest tot gewest en een kort programma van de ARP in de politieke zendtijd. Klokslag acht begint het Australische tv-spel Ont branding spunt. De kijkers ontmoe ten een zekere David, die pas aange komen in een mijnstadje, ontdekt dat zijn vriend Foxy nogal onzeker is. De reden: in een geïsoleerd plaatsje is zijn echtgenote een _van de zeer weinige vrouwen op een ge zelschap van ongeveer vijftig vrijge zellen. De gemoederen kunnen dus elk moment oververhit raken. Ook vanavond een uitzending van de ru briek Muziek om naar te kijken. In een tijdsbestek van 35 minuten wordt de liederencyclus Les nulls Dan zochten de enkele passagiers, die nog durfden reizen, ergens ach ter een hooiberg een goed heenko men. En als er helemaal niets was. plat op de weidegrond; wat moest je anders? Zowel Giep als zijn pleegva der begrepen, dat dit zo niet lang meer zou kunnen doorgaan. Meer dan vijftig procent van de stoomlo- komot even waren stuk geschoten of gebombardeerd. Hetzelfde gold voor een aantal elektrische treinstellen. En omdat de Duitsers ook niet meer over voldoende locs konden beschik ken, werden Nederlandse machines met machinist en stoker gevorderd. Begin september brak de spoor wegstaking uit. Dit betekende, dat al het personeel van de N.S. moest on derduiken, want op staking stond immers de doodstraf! 's Morgens heel vroeg wisten Piet en zijn pleeg zoon al, dat alle treinverkeer afgelo pen was. Op last van de regering in Londen. Het codebericht was via de rad o enkele malen rondgeroepen. p'et hnrl het -/elf van dc Engelse zen der gehoord. Tijdens het ontbijt overlegden ze met z'n vijven, wat er gedaan moest worden, maar terwijl ze zaten te overleggen, kwamen twee mannen b'nnen. Ze bleken opdracht te hebben onderduikadressen te ver schaffen. als ze zelf niets hadden. Na lang verschillende mogelijkheden besproken on overwogen te hebben, leek het Piet Zwaan 't verstandigste als de k'ndercn zo spoedig mogelijk naar het noorden zouden gaan. „Óp Westra-state zijn jullie wellicht vei lig. In ieder geval veiliger dan hier. We zullen proberen of we je vader nog per telefoon kunnen bereiken, Hielkje Het bleek mogelijk. Westra was het dadelijk met Zwaan eens. dat de jongelui veiliger in het noorden zou den zijn. „Hebben jullie nog een d'êté van Richard Slilwell uitge voerd door de Amerikaanse bariton Hector Berlioz. Na het journaal staat de zender ten dienste van de sport. Studio Sport komt met aktuele sportinf or matie en om elf uur volgt nog eens een reportage van de Eu ropese kampioenschappen kunstrij den op de schaats voor paren. NED. II: Om te beginnen de IKON-rubriek Jouw beurt, waarin een gesprek over Nederland met Su rinaamse kinderen, daarna de infor matierubriek Kenmerk en aanslui tend op het journaal een filmpje van de Stichting Socutera over ontwik kelingswerk in Bolivia. Zoals be kend, bestaat het TROS-programma Informatie op woensdag altijd uit twee onderdelen. Eerst wordt een speelfilm op de buis geprojekteerd, waarin het de bediskussiëren onder werp een rol speelt, daarna wordt in een forum van gedachten gewisseld. Voor het thema stress liet de TROS haar keus vallen op de Duitse tv- film De Employé, waarin het voort durend onder hoogspanning leven en de gevolgen die dit voor het mense lijk lichaam en de menselijke geest heeft, ititvoerig aan de orde komen. In de film De Employé speelt de Duiste akteur Ernst Jacobi de rol van een systeemanalyticus in een fabriek waar rubber ivordt ver werkt. Nadat in deze film het stress probleem aanschouwelijk is gemaakt wordt de resterende tijd tot elf uur besteed aan een uitvoerige diskussie over dit onderwerp. Kijkers kunnen desgewenst telefonisch om informa tie vragen. In de studio is een aan tal deskundigen aanwezig. WOENSDAG 14 JANUARI NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 15.30 Wat heet oud; 16.15 De rode autobus; 17.00 Wickie de Viking; 18.45 Staats loterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke par tijen; 20.00 Ontbrandingspunt; 21.00 Muziek om naar te kijken; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Studio Sport; 22.30 Panora- miek; 23.00 Journaal; 23.05 Schaat sen. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter18.55 Nieuws19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Informa tie op woensdag; 22.50 Journaal. 16 beetje behoorlijke fietsen? Nou, het is wel een heel eind. maar ik raad toch aan, dat de meisjes en Gerrit het er op wagen. Met z'n drieën. Neem niet teveel bagage mee, want de banden zullen ook wel niet zo best zijn. En doe het zo snel moge lijk; iedere dag uitstel kan misschien onoverkomelijke moeilijkheden bete kenen." De drie jongelui vonden het een hele gok om een re's van ongeveer tweehonderd kilometer op de fiets te gaan maken. Maar hoe ze het ook bekeken, er was geen enkele andere mogelijkheid om naar het noorden te gaan. Bovendien was het weer op dit ogenblik uitstekend, dus werd besloten de volgende morgen zo vroeg als mogelijk was weg te rij den. Tante Brochtje had evenwel een regiment bezwaren: „als de Du'tsers jullie nu aanhouden en doodschieten? Dat kan toch? Of jullie opsluiten in de gevangenis? Ik v'nd het dood-eng met al die nare vliegtuigen tï dc lucht... ik hoor. dat zc dc laatste tijd iedereen beschieten, zelfs wan delaars Maar Piet wuifde allo bezwaren weg. al gaf hij toe. dat c1 bepaalde risiko's in zaten. „Maar vervolgde hij op ernstige toon: „ze zijn gedurende de hele reis in 's Hecrcn hand. Wij kunnen bidden voor een veilige overtocht. Als we dit voor ogen houden, vrouw, moe ten wij op Gods bescherming vei trouwen. Bovenden... ze zijn alle drie jong en gezond en dc f iel sen hebben redelijke banden. Ik vind. dat ze het moeten wagen. Lukt het n et. of zijn er onderweg moeilijkhe den. dan kunnen ze in uitersle in stantie altijd nog terugkeren." De rest van dc dag werd besteed aan het zorgvuldig uitzoeken en in pakken van de meest noodzakelijke Familieroman door HENK VAN HEESWIJK kleding. En mondvoorraad, zo mo gelijk voor drie dagen. Tenslotte werd de kaart van Nederland bestu deerd. „We nemen zoveel mogelijk minder belangrijke wegen, des te ge ringer is de kans, dat de landwacht of de Duitsers ons aanhouden voor kontrole," besliste Giep. „Onderweg viuden we wel ergens onderdak Voor de nacht, want vóór achten moeten we binnen zijn." De volgende morgen reed het drie tal, bepakt even over zessen weg. nagewuifd door oom P et en tante Brechtje Met voldoende eten en bonnen. Drie dagen later bereilrten c. even vóór acht uur. gezond c.i ongedeeld Dronrijp. Hoofdstuk 3 Hel echtpaar Op Westra-state was - oorlog of n el - elke dag voldoende werk to verr'chten. Door bemiddeling van dc :llegalite:t verschafte men Gerrit Oeugies eer ander persoonsbewijs en oen arts paf een verklaring af. dat Gerr't Grolsmu asthmat sch was en uit luitend licht buitenwerk mocht verr'chten. Tonslotlc een vervalste Besscheinigung. waarin stond, dal O'olsma. Gerr 1 uil Dronrijp onge schikt verklaard was voor iedere ar beidsinzet. Zodat hij vrij veilig or> d^ grote boerderij kon verblijven. Dit was hard nodig, omdat Westra een achttal onderdu'kers herbergde op verschTlende paal-en, waaronder oen Joods echtpaar. Al een paar jaar tevoren had Westra met zijn perso neel een groot stuk weiland ge scheurd en ontgonnen voor bouw land. Daarop verbouwde hij in de eerste plaats aardappelen en voorts alle mogelijke groenten, terwijl ook een halve hektarc graan werd ver bouwd. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5