GIEPS GOUDEN VIJFJE KOOPJES HALEN „WICO" Argentinië koerst met tegenzin naar militaire diktatuur Stammentwist in Tanzanië Texel en de jongste storm Nederlandse regering hoopt op Afrikaanse oplossing voor Angola ZIKKIKZI'-KSCUK mi uwsuode Vrijdag 9 januari 1976 Nr. 21823 7 BLIK DOOR HET WERELD NOS-avond, de rubriek Beeldspraak. Deze is ditmaal gewijd aan de kun stenaar Anton Heyboer en zijn et sen. De naam van Heyboer was slechts in zeer beperkte kring be kend, totdat Henk van der Meyden in zijn rubriek TV-Privé de „drie bruiden" van Heyboer voor de ka mera's haalde. Drie vrouwen die met de wonderlijke kunstenaar samen wonen in een krotwoning ergens in Noord-Holland. ZONDAG 11 JANUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering 14.00 Teleac; 15.30 Schaatsen; 16.00 Nieuws; 16.02 Sesamstraat; 16.27 Schaatsen; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Tur ken; 19.00 Nieuws; 19.05 Ruimte; 19.35 Licht klassiek met variaties; 20.30 De bekentenis; 22.35 Ander Nieuws; 23.05 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Raulus de boskabouter; 18.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panora- miek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Hori zon; 21.00 Metro's music; 21.30 Nieuws; 21.35 Informeel; 22.35 Beeldspraak; 23.00 Journaal. MAANDAG 12 JANUARI NED. 1: Een afwisselend program ma vanavond bij de AVRO. De voor avond bij de AVRO. De vooravond is ingeruimd voor de rubriek 3 x 20. Auto en verkeer, reizen en vakantie en wonen en het huis zijn onderwer pen die in deze rubriek aan de orde komen. Zo wordt de nieuwe Taunus 1,6 L getest, wordt informatie gege ven over Limburg en het buitenland als vakantieland en wordt het systeem van vloerverwarmnig in de woning toegelicht. De volgende an derhalf uur kan de kijker op een ge noeglijke manier doorbrengen, want dan is inspekteur Columbo aan het werk. De immer slordig geklede wetshahdhaver komt terecht in een weg van spionage-intriges en krijgt te maken met enkele mysterieuze identiteiten. Na het journaal wordt schijnwerper gericht op het wereld je van super-sporters. Ruim een uur duurt de vierde uitzending van Su per Stars 1975, waarin grootheden Advertentie BIJ Woensdag 14 januari, 20.30 uur, Ned. 11: Informatie op woensdag. Tijdens het feest ter gelegenheid van de fu sie ontdekt Thieme (in hel midden) dat de nieuwe leiding de planning in handen hebben gegeven van een an der. uit de internationale sportwereld hun kunnen demonstreren op aller hande sporten. De nationale eer wordt verdedigd door Ard Schenk. Met elkaar kunnen de sporters in totaal een bedrag van 40.000 gulden verdienen. Voordat hel laatste nieuws er uit gaat, wordt in de ru briek Ontdek je plekje aandacht be steed aan de schoonheid van Breda en komt de Stichting Symbiose met een korte uitzending. NED. II: De eerste dertig minuten op deze TROS-avond zijn gereser veerd voor de allerekïeinsten onder de kijkers. Zij kunnen genieten van de verdere avonturen van Suske en Wiske (de bandiet Krimson blaast ■een brug op). Minder onschuldig is de serie Doctor Who, waarvan ver volgens eert nieuwe aflevering wordt getoond. Doctor Who wordt door de Zyginen gevangen gehouden. De be klemmende vraag rijst of hij niette min in staat zal zijn te voorkomen dat Londen geteisterd gaat worden door een verschrikkelijke ramp. Na het journaal gaat het doek op voor het blijspel Ik slaap wel op de bank. De aktrice Doris van Caneghem speelt een hippe, zwangere jonge vrouw, die ruzie heeft gekregen met de mensen met wie ze in een com mune leefde. Ze verzeilt na enige omzwervingen in het huis van een degelijke verzekeringsman (gespeeld door Luc Lutz). In dat huis bevalt de vrouw en dal heeft voor de verzeke ringsman als konsekwentic dat hij haar enige tijd zal moeten verzorgen. De gevolgen laten zich raden: er ontstaat een zekere verstandhouding tussen man en vrouw en het kan niet anders of dit zal tot een huwe lijk leiden. Genoeg amusement voor vanavond, reden waarom de TROS haar uitzending besluit met drie kwartier aktualiteiten van de ru briek Aktua TV. MAANDAG 12 JANUARI NED. I: 18.45 Informatie Surina- mers; 18.55 Nieuws; 19.05 3 x 20; 20.05 Columbo; 21.35 Journaal; 21.50 Super stars 1975; 22.55 Ontdek je plekje; 23.00 Symbiose; 23.05 Jour naal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Suske en Wiske; 19.30 Doctor Who; 20.00 Jour naal; 20.25 Ik slaap wel op de bank; 22.10 Aktua TV; 22.55 Journaal. VENSTER De schietpartijen in Argentinië tussen stadsguerillero's en troepen nemen steeds meer toe in aantal en bloederigheid. En merkwaardig ge noeg versterkt dit - althans voorlo pig - tegen de bedoeling van deze guerillagroepen de positie van pre sidente mevrouw Peron. Zo langza merhand zullen ook degenen die er het hardst voor hebben gewerkt dat haar echtgenoot kon terugkeren naar Argentinië wel tot het besef zijn ge komen dat de weduwe van de grote man door haar bewind het land be paald niet veel goed dóet en dat ze beter kan verdwijnen. Het probleem is alleen dat geen logische opvolger te vinden is. En zoals tijdens de re bellie onder de strijdkrachten eerder deze maand al bleek: het leger staat beslist niet te trappelen om opnieuw de ondankbare taak op zich te ne men orde te scheppen in de chaos. Dat deden de generaals nadat ze Juan Peron hadden weggewerkt en het is ze slecht bevallen. En deze keer is de toestand zodanig dat de generaals er terecht weinig heil in zien het bewind over te nemen. Waarschijnlijk zullen ze dit over enige tijd wel moeten maar hoe lan ger :e deze nachtmerrie kunnen uit stellen hoe liever het ze is. Van de terugkeer van Juan Peron werd gehoopt dat de oude dictator een goed gebruik zou maken van het feit dat hij door zijn ballingschap een levende legende was geworden, die overigens wel fraaier was dan de feiten rechtvaardigen. Peron had voor zijn afzetting inderdaad wel veel gedaan voor de laagstbetaalden die tevoren met recht konden kla gen dat ze geen billijk aandeel had den gekregen in de welvaartsgroei zoals die er onmiskenbaar was - maar dan ten profijte van de toch al rijke minderheid. De rechtvaardiger verdeling van het nationale inko men werd alleen wat te rigoreus doorgevoerd en dan nog wel op een moment dat de room er eigenlijk al weer af was. Resultaat: na Peron konden de militairen een nagenoeg failliete boedel overnemen, een feit dat echter niet al te veel geloof vond bij de massa. De tierende onrust met wankele regeringen zowel van mili tairen als van burgers gaf Argen tinië ook al weer weinig kans er bo venop te komen. Chaossituatie Dat Peron teruggehaald werd met instemming van een overgrote meer derheid der Argentijnen was vooral omdat men hoopte dat hij nog altijd zo tot de verbeelding van de men sen zou spreken dat men van hem mischien wel zou aannemen wat men van de regeringen tol dusver niet had willen geloven en dal hij een soort mobilisatie van de natie in een heid tot stand kon brengen waar door men in het land weer in rust kon laten werken voor een betere toekomst. Maar zelfs in de korte pe riode van zijn bewind werd die hoop beschaamd. Peron die zowel links als rechts zijn aanhang had, vervreem de in ijltempo links van zich. En toen na zijn dood zijn weduwe hem opvolgde werd dit nog een beetje er ger. Bovendien bleek mevrouw Pe ron zelfs niet in staat een enigerma te redelijk machtsapparaat op te bouwen: terreur was er van links en rechts op grote schaal waartussen het overheidsgezag ridicuul in de klem kwam. Ridicuul vooral ook doordat de dubieuze figuren waar mee ze zich placht te omringen er voor zorgden dat geen Argentijn 'de regering nog serieus kon nemen. Nu de magie van de naam Peron wel is uitgewerkt is het land terug in de chaossituatie waaruit men door terugkeer van de dictator hoopte te raken .Alleen is de chaos nog gro ter en geweldzamer geworden. En aangezien er niets en niemand in het verschiet is waarachter men mag hopen dat de Argentijnen zich ver enigen lijkt er niet veel anders op te zitten dan het of tot een burger oorlog te laten komen of een mili- ZIERKZEE. Nogmaals een blik in de bibliotheek van de Stichting ge meenschappelijke bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duivelaiid, die sinds 29 december jl haar deur voor het leesgrage publiek heeft openge steld. tair bewind in te stellen na ar Bra zilians of Chileens model. En daar voor zijn de Argentijnse generaals tot dusver niet hardvochtig genoeg gebleken (wat hun niet eens ten kwade aangerekend lean ivorden) of niet sterk en bekwaam genoeg - waarbij overigens het Chileense voorbeeld dat zelfs voor een dicta tuur geen succes is uiteraard ook niet tot navolging noodt. En toch zullen de Argentijnse militairen wel weer moeten gaan regeren, of ze willen of niet - bij gebrek aan beter FlitseiC uit het buitenland MOSKOU. De Sovvjetrussische ruimtevaartwetenschap heeft met het ruimtelaboratorium Saljoet-4 be langrijke nieuwe gegevens verkre gen over processen an hel oppervlak van de zon en over de gevolgen van een verblijf in het heelal op het menselijke organisme. Ruimtevaar der Konstantin Feoktistow heeft donderdag daarvan verslag uitge bracht in de Prawda. LONDEN. De commissie voor de eenheid, waarbij 8 christelijke ker ken in Engeland en Wales zijn aan gesloten, heeft een program opge steld voor het bereiken van een zichtbare christelijke eenheid. Zij heeft daarvoor een program van tien punten opgesteld, waarop de kerken haar commentaar dienen te geven en waarmee zij zo mogelijk haar instemming dienen te betuigen. BEIROET. De Palestijnse bevrij- dingsorganiatie PLO zal in het debat in de Veiligheidsraad op 12 januari een plan van vier punten indienen waarin de nadruk wordt gelegd op het recht van de Palestijnen op zelf beschikking .Dit schrijft het dag blad Al Safir, BONN-LUDWIGSBURG. De West- duitse minister van buitenlandse za ken, Genscher, heeft het rapport Tindemans over de toekomst van Europa „een opbouwende en van werkelijkheidszin getuigende opvat ting over Europa" genoemd. De Westduitse regering zal ernaar streven dat het beraad over dit rap port opbouwende impulsen voor Eu ropa oplevert. BEIROET. Een nieuw-staakt-hel- vuren in Libanon heeft - zoals alle vorige - donderdag geen resultaat opgeleverd. Wel hebben dc christe lijke Falangisten en nationaal-Iibe- ralen gezamenlijk verklaard bereid te zijn de wapens neer te leggen. WASHINGTON. De instemming van het Amerikaanse publiek met de wijze waarop president Ford zijn werk doet is gedaald tot 39 procent, zo blijkt uit het resultaat van een opiniepeiling van het instituut Gal lup. Vijftien procent had geen me ning. BARCELONA. Bij een brand in een discotheek in Martorell, 20 kilo meter van Barcelona, zijn drie jon gelui door verstikking om het leven gekomen. Toen 1de brand uitbrak waren er ongeveer 60 mensen in de zaal. BRUSSEL. De Europese Unie, zo zegt Tindemans, moet tot stand ko men via een ononderbroken proces. Om de in uitzicht gestelde vorde ringen te kunnen maken, moeten de gemeenschappelijke instellingen nog sterker en doelmatiger worden. Uit de twee recente belangrijke beslui ten - instelling van de Europese raad en rechtstreekse verkiezing van het Europese parlement - moeten vele consequenties getrokken wor den. BELGRADO. In Belgrado is een proces tegen vier Joegoslaven be gonnen die van staatsvijandige ac tiviteit worden beschuldigd. Zij zou- den onder meer in de Sowjet-Unie wonende Joegoslavische ballingen hebben gevraagd of het rode leger in aktie zou kunnen komen zodra pre sident Tito niet langer de macht zou uitoefenen, zo is in juristenkringen in Belgrado vernomen. OSLO. De Noorse autoriteiten zul len voortaan zonder voorafgaande waarschuwingen met gepaste mid delen optreden tegen vreemde on derzeeboten die dc Noorse territo riale wateren schenden. Dit heeft minister van defensie Jakob Foster- voll donderdag gezegd in een onder houd met het blad „Arbeiderbladct". DAR ES SALAAM, 8-1, Eenen twintig leden van de Nyatoeroestam in Tanzanië zijn door leden van de Wabarbeigstam in hun dorp Kihon- da in het noorden van het land ver moord, zo is in regeringskringen in Dar Es Salaam vernomen. De slachtoffers, achttien mannen, een vrouw en twee kinderen, zijn af gemaakt met lange messen, knuppels en pijlen. De Wabarbeig zijn nomaden die traditioneel andere stammen plun deren. De regering heeft geprobeerd hen in dorpen blijvend te vestigen. De moeilijkheden waren op 2 ja nuari begonnen met het vermoorden van twee Nyatoeroe's door de Wab arbeig. De Nyatoeroe's .maakten zich daarop meester van vee van het dorp Kinyangiri, waar dertig Wa'o- arbeig-gezinnen wonen. TEXEL, 8-1. Tijdens; de zware storm van het afgelopen weekeinde is op het eiland Texel 400 hektare duinterrein verloren gegaan. Dat blijkt uit metingen van Rijkswatér-V staat. De duinafslag varieerde van twintig tot, dertig meter, op de noordpunt van het eiland sloeg de zee de duinen 67 meter terug. De duinafslag van het afgelopen week einde is nauwelijks minder dan tij dens de watexsnood van 1953. „De aanstuiving van jaren is met één storm verloren gegaan," aldus een woordvoerder van Rijkswater staat. Hier en daar op het eiland zijn maatregelen nodig. DEN HAAG, 8-1. De Nederlandse regering hoopt dat het overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid en de daarop volgende bij eenkomst van Afrikaanse staats hoofden op beslissende wijze zal bij dragen tot het beëindigen van het bloedvergieten in Angola. Dit staat in een verklaring welke donderdag is uitgegeven door het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. In de verklaring staat dat de strijd in Angola reeds zeer veel leed heeft berokkend aan de Angolezen in gro te delen van het land. De laatste maanden hebben bovendien aange toond dat het conflict een vrucht bare bodem vormt voor buitenlandse interventie, waarvan in de eerste plaats de Angolezen zelf het slacht offer worden. De Nederlandse regering, aldus de verklaring, heeft zich bij herhaling uitgesproken tegen elke vorm van militire interventie van buitenaf van welke zijde dan ook en aangedi-on- gen op een spoedige beëindiging van de strijd door betrokken partijen. Zij doet bij deze nogmaals een be roep op alle betrokkenen alles na te laten wat de strijd zou kunnen ver lengen. „Ik wil je best als schobnzoon en mijn vrouw eveneens. Maar ik vraag je wel één ding: nu je verloofd bent, laten wij jullie helemaal vrij. Maak geen misbruik van die vrijheid, jon gen. En als het moeilijk wordt - ik ben ook een man en ik spreek uit er varing - kom dan hierheen en kun nen we bekijken welke mogelijkhe den er zijn voor een huwelijk. Oor log of niet. Afgesproken?" Westra stak zijn hand uit, die de jongen ste vig drukte. „Dank u wel, meneer. Ennewat u bedoelt: we rooien dat wel samen. Daarvoor houden we voldoende van elkaar." Maar toch ondanks het steeds moeilijker en gevaarlijker werd om heen en weer te reizen van Dronrijp in Friesland naar Hoogerbroek op de Veluwe, kwam Hielkje trouw elke maand een week bij haar verloofde. Want Giep durfde het niet meer aan. Om de haverklap werden er razzia's gehouden. Op het station Amersfoort zat hij tot op zekere hoogte veilig. Hij was intussen één rang opgeklom men cn op een zaterdagavond, toen men gezellig bijeen was in de huis kamer. hoorde Piet zijn pleegzoon zacht tegen het meisje zeggen: „Ik verdien nu zoveelwe zouden er op kunnen trouwen. En dan denk ik nog niet eens aan het geld. dat ik weldra tegoed heb Piet Zwaan, die als stationschef vrij reizen had. maakte zich op een doordeweekse dag op voor dc lange reis naar Dronrijp. waar hij tegen de middag arriveerde. Daar had hij een lang gesprek met Sake en Fokje Westra. En gaf opening van zaken. „Kijk eens, Westra mevrouw, op 15 augustus is Gerrit meerderjarig. Dan krijg! hij de beschikking over de helft van de erfenis van zijn ou ders. Het geld. dat de tuin al die ja ren heeft opgebracht via pachtgel den. Met rente over dertien jaar. want Gerrit was acht, toen zijn va der stierf. Op het ogenblik heeft de jongen een rang bij het Spoor, waar mee hij een behoorlijk salaris heeft. En al zeggen ze het niet met zoveel woorden ze willen graag trouwen. Ik dacht zo: laten ze half augustus maar trouwen, dan is Gerrit meer- derjarig en Hielkje bijna, nietwaar? Voorlopig kunnen ze bij ons blijven. Ik heb boven twee grote kamers vrij, dus Piet Zwaan is die dag eregast op Westra-state. Er wordt een extra stuk vlees afgesneden, want in Friesland is op de boerderijen geen schaarste. Gelukkig. En er is ook nog een borreltje. Terwijl Piet Zwaan zowaar nog een paar behoorlijke si garen heeft. Onder het genot van dit alles wordt het probleem van alle kanten bekeken en tenslotte is men het samen eens. Als de jongelui wil len, mogen ze over anderhalve maand trouwen. Het is nu begin juli. Hielkje wordt erbij gehaald. En krijgt verslag van de besprekingen. Ze is dol van geluk en omhelst haar ouders op een wijze, die de statige Fokkelien maar nauwelijks kan ap preciëren, maar ze laat het niet mer ken. En daarna krijgt Piet Zwaan een beurt. „Dank u welvader." voegt ze er nu bij. Ze kust hem en zegt: „Fijn, dat julic ons toestem ming geven. Toen ik de laatste keer in Hoogerbroek was. hebben Gerrit en ik het besproken. En hoopten we, dat er een mogelijkheid zou zijn." „Nou, die is cr dan nu. Dus je wilt hier graag vandaan?" vroeg Sake plagend. Ze schudde haar hoofd. „Dat weet u wel boter. heit. En als dc oorlog voorbij is, komen we regelmatig hier. Daar kunt u op rekenen." In Hoogerbroek was ook Gerrit verrast, toen hij telefonisch van Hielkje het blijde nieuws hoorde. 15 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK Nog vóór Piet Zwaan terug was, maakten de jongelui door de tele foon al de nodige plannen. Op de 17e augustus vond het hu welijk plaats tussen Gerrit Geugies en Hielkje Westra. Terwijl Sake en zijn vrouw de gevaarlijke x-eis naar Hoogerbroek hadden gemaakt. Want er werden steeds meer gewone pas- sagierstreinen beschoten. Maar alles was gepland, dus ondanks het ge vaar was iedex'een van mening, dat het huwelijk moest doorgaan. De feestelijkheden na de huwe lijksvoltrekking in gemeentehuis en kerk wex-den sober gehouden, want alles was immers op de bon. Het echtpaar Westra was evenwel niet met lege handen gekomen, zodat cr in elk geval een uitgebreide maaltijd aangericht kon worden voor de naaste verwanten. De volgende morgen vroeg reisde Westra en zijn vrouw weer af, alle goede wensen meekrijgend. In de hoop, dat ze ongedeerd in Dronrijp .terug zouden kunnen komen. Het jonge paar had zich intussen geïn stalleerd op de bovenverdieping van het grote huis nabij het station. Die dag werd er een trein beschoten op nog geen kilometer afstand van hun woning. Terwijl er een bomaanval plaatsvond op het station Amers foort. Wederzijds informeerde men, maar gelukkig waren noch Piet en zijn vrouw, noch Gerrit en Hielkje bij de gewonden. Dc toestand werd nu met de dag benauwder. Er was bijna geen ma chinist meer, die op dc loc durfde te klimmen om een trein weg te bren gen. Het gebeurde, dat de trein, die Hoogerbroek aandeed, soms drie keer midden in hot land stopte, om dat cr vliegtuigen in de lucht waren. (wordt vervolgd) ZONDAG 11 JANUARI NED. 1: Ook vandaag wordt door de NOS aandacht besteed aan de na tionale schaatskampioenschappen die in Groningen worden gehouden. Om half vier is hiervan een reportage te verwachten, die na een onderbreking voor het tweede deel van Sesam straat, het nieuwe kleuterprogram ma, wordt voorgezet. Vermeldens waard van de Teleac-uitzendingen in de voormiddag is de start om twee uur van de in samenwerking met de ANWB opgezette automobi- listenkursus Pech Onderweg. De eer ste dertig minuten van de zendtijd van de NCRV zijn gewijd aan gees telijke muziek. In de rubriek Ruimte treedt een groot aantal zangkoren op. Daarna laat Jan van der Waart het tv-publiek kennis maken met licht klassieke muziek. Dat gebeurt in het programma Licht klassiek met variaties. Met name wordt van- apond de betekenis van een dirigent onder de loep genomenKlokslag half negen begint de speelfilm De bekentenis te draaien. Een fascine rende rolprent van Costa Gavras over de bedenkelijke praktijken-van de linkse totalitaire regimes. De in houd van de film is gebaseerd op de belevenissen van Arthur London, dié onder-minister van buitenlandse za ken van Tsjechoslawakije was in de Stalinistische periode 1951-1952. De rol van Arthur London wordt ge speeld door de beroemde akteur Yves Montand. Zijn echtgenote is een rol die voor rekening komt van de aktrice Simone Signoret. De laatste dertig minuten besteedt de NCRV aan de rubriek Ander Nieuws. Daar in wordt stilgestaan bij de zgn. milieu-vriendelijke techniek. NED.-II: Voor de jeugd wordt om half zeven het tweede deel van de avonturenserie Rogues eiland op de buis geprojekteerd. De bewoners van het eiland worden door een mijnbouwingenieur uitgehoord over de uraniumvondst. Na de achter grondinformatie in Panoramiek, klinkt de openingstune van Studio Sport. In dit sportmagazine hoogst waarschijnlijk beelden van de voet balwedstrijden Feyenoord-FC Utrecht en Ajax-Sparta. Een pro- grannna dat tussen de wetenschap en het avontuur instaat, is Horizon, dat om half negen op het scherm komt. Vervolgens iets luchtigs. In Metro's music ditmaal een ontmoe ting met de Amerikaanse komponist Jule Styne. Na de zestig minuten du rende rubriek Informeel, waarin W. L. Brugsma met enkele deskundigen spreekt over maatschappelijke ont wikkelingen in de nabije toekomst, volgt het laatste onderdeel van deze Wat biedt de BEELDBUIS k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7