Bureaucratie verlamt de Russische landbouw Het veranderlijke gelaat SUCCESJES Kinder-boeties VERTON „Zeer zorgelijke ontwikkeling bedrijfsleven" 5 Klimaat is het niet LENTE IN KOPENHAGEN Vrijheid was te koud MOSKOU, 8-1. Het enige excuus <lai steeds weer door funktionarisseii van de communistische partij in de Sowjet-Unie w ordt aangevoerd voor de raiiipzalige graanoogst van afgelopen jaar is dat het weer slecht was. Een Russische schrijver heelt dit excuus nu als onzin van.de hand gewezen. Hij zegt dat bureaucraten ineer schade aanrichten dan de koudste winter of de grootste droogte. De betrokkene is Joeri Tsjernitsjenko, een journalist die gespecialiseerd is in agrarische problemen. In het tijdschrift Nasj Sovremcnnik schrijft hij dat het weer in Rusland bij voortduring zo slecht is dat de gevolgen ervan kun nen worden ondervangen door een passend beleid. van slecht weer". En hij voegt er aan toe: ..Het werkelijke probleem is dat het landbouwniveau geen ge lijke tred houdt met d,e landbouw wetenschap on het weer accentueert slechts deze zwakte van ons. Het is niet de hoofdoorzaak van onze slech te graanoogsten". Tsjernitsjenko beschuldigt bureau craten en plannenmakers ervan een deel van de beste grond in de Sow jet-Unie te ruïneren met hun pogin gen de produktie koste wat het wil op te voeren. Zij schenken geen aan dacht aan elementaire details als rondploegen, wisseling van gewas, tijdig zaaien of kiezen van het juis te zaad voor het klimaat. De schrij ver verwijst naar het gebied van de zwarte aarde in zuidelijk-Rusland en de Oekraïne (eens bekend als de ko renschuur van Europa) waar het grootste deel van de Russische win tertarwe groeit. Naar zijn zeggen was elke derde winter sinds 1891 even streng als de winter van 1972, waaraan de verwoesting van een aanzienlijk deel van de winteroogst in dut jaar werd toegeschreven. Toch. zo zegt hij, zouden passende voorzorgsmaatregelen en geschikt zaad meer dan 90 procent van het verloren graan hebben gered. „Het peil van de grondbewerking wordt niet bepaald door de jaren met gun stig weer, maar door de seizoenen VOOR DE VROUW Nog niet zo heel lang geleden was de slechte huid vak oude toneel speelsters nog spreekwoordelijk. Als de cosmetica en de methoden sedert dien niet verbeterd waren, zou make-up geen mode, en van mode geen gewoonte geworden zijn. Maar ondanks de voortreffelijke kwaliteit van onze huidige schoonheidsartike len kan geen enkele make-up het stellen zonder grondige reiniging, ge volgd door een beschermende onder laag. Nogmaals: Uw schoonheid be gint bij een goed verzorgde huicl. Maar dan ook dient make-up niet om te verdoezelen, maar om uw charme te onderstrepen. Wees kri tisch en bekijk uzèlf kritisch voor de spiegel - zo begint elke make-up. En probeer dan uw eigen gezicht door de ogen van een ander te zien. Wat er charmant is aan itiv gezicht, maar vooral ook wat er aan uw schoon heid ontbreekt. Nu ziet u het best, wat u het meqst wilt laten opvalen in uw gezicht - en wat ook wat minder geaccen tueerd zou mogen worden. Nu moet u gaan bepalen welke kleuren foun dation u het meest flatteren. Pro beer er met een lichte huid niet uil te zien als een Oosterse schoonheid, of als u donker bent - op sneeuw witje lijken. Foundation helpt u mooi te zijn als het natuurlijk blijft. Kies daarom de kleur die het best bij uw huidskleur past en... die kleine oneffenheden het best korri- geert. Heeft u een wat rozige huid, kies dan nooit een rozig getinte make-updie zal u alleen maar roder maken. Een zachte, beige kleur doet hier ivonderen. Heeft uw huid bijv. in de win ter een wat vale, geelachtige kleur, neem dan een wat rozige make-up, dat geeft weer warmte aan uw ge zicht. Hebt it teveel kleur in uw ge zicht, dan altijd een zuiver beige kleur gebruiken - en dit geldt ook voor die meisjes met die gevreesde jeugdpuistjes. Flitsen uit het buitenland PARIJS/BERLIJN. De filmster Romy Schneider heeft in een Parijse kliniek een miskraam gehad. Zij had over drie maanden meeten bevallen. LISSABON. De Portugese minis ter van buitenlandse zaken, Ernesto Melo Antuhees, gaat volgende week vijf dag^n naar Hongarije en Tsje- ehoslowakije. aldus het Portugese ministerie van buitenlandse zaken. CAIRO. Ongeveer 250 Libische studenten houden sedert woensdag avond de Libische ambassade in de Egyptische hoofdstad Cairo bezet. Zij beweren dat het afgelopen weck- inde vezsehc dene van hun.kollega'.s zijn gedood toen veiligheidstroepen het vuur op hen openden bij de uni versiteit van Benghazi. RIO DE JANEIRO. Een reisbus is onderweg naar de Braziliaanse stad Sao Paulo ongeveer honderd km ten noorden van Rio de Janeiro donder dagochtend in een rivier gestort. De politie zei dat 15 lijken zijn geborgen bij de rivier Paraiba Do Sul en dat 26 gewonden in ziekenhuizen zijn ondergebracht. OSLO. De* Noorse socialistische minderheidsregering onder premier Tryg've Bratteli zal vrijdag bij ko ning Olaf haar ontslag aanbieden. De premier maakte dit donderdag in het parlement bekend. KOEWEIT. Syrië is van plan vol gende week aan de veiligheidsraad te verzoeken de resoluties van de algemene vergadering inzake de rechten van de Palestijnen op zelf beschikking en terugkeer naar hun voormalige woningen in vyat nu Is raël is uit te voeren, aldus het blad ALRai Al-Amm in Koeweit. ANKARA. Bij bloedige gevechten tussen linkse en rechtse studenten zijn donderdag in Ankara twee stu denten doodgeschoten en vijf zwaar gewond. De gevechten braken uit toen rechtse studenten het hoofdge bouw van de „Hacettepe'-universi- teit bezetten. De politie verrichtte verscheidene arrestaties. MADRID. De staking bij de Ma- drileense ondergrondse heeft zich donderdag uitgebreid tot de indu striewijk Getafe waar bij verschei dene ondernemingen de werknemers het werk neerlegden uit solidariteit met het personeel van de Metro en ter ondersteuning van eigen 'loonei sen, zo is in werknemerskringen ge zegd.. ATHENE. Voor de krijgsraad van Athene is donderdag een proces be gonnen tegen de voormalige kom- mandant van de Griekse militaire politie, generaal-majoor Dimitrios Joannides, en vier andere officieren. De vijf worden ervan beschuldigd de archieven van de beruchte speciale afdeling van de militaire politie na het einde van de diktatuur (1974) wederrechtelijk verborgen of vernie tigd te hebben. WASHINGTON. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn over eengekomen de hervatting van hun besprekingen in Genève over beper king van hun strategische bewape ning (Salt) ie verschuiven van 12 tot 28 januari. Dit heeft het Amerikaan- sé ministerie van buitenlandse zaken donderdag bekendgemaakt. KOPENHAGEN. Hoewel het buiten begonnen. De in Kopenhagen nog volop winter is, schonk - in de: is in de dierentuin de lente reeds olifaht Buag Hall, e dierentuin - het le ven aan een welgeschapen dochter van 80 kg. PEKING. Sinds Tsjoe en Lai in mei. 1974 door zijn ziekte gedwongen werd zich terug te trekken had hij zijn werk geleiding overgedragen aan Teng Sjau-Ping, de voornaam ste van de twaalf Chinese vice-pre miers. Deze man maakt de meeste kans Tsjoe als premier op te volgen. MOSKOU. Hel Russische persbu reau Tass heeft donderdag bekend gemaakt, dal de dissidente wiskun dige Leonid Plyoesjtsj wegens ver betering van zijn toestand ontslagen is uit de psychiatrische inrichting te Dnjepropetrowsk, waar hij in 1972 werd opgesloten naar aanleiding van beschuldigingen-dat hij zich schuldig had gemaakt aan tegen dc Sowjcl- Unie gerichte agitatie. KINGSTON (Jamaica).. Extremis ten hebben donderdag geschoten op het Amerikaanse consulaat in King ston. de hoofdstgd van Jamaica. Een voor h'et gebouw op .wacht staande politie-agentwerd dodelijk getrof fen en een tweede agént ernstig ge wond. MOSKOU. Het Russische /persbu reau Tass heeft, donderdag officieel het vertrek van de dissidente wis kundige Leonid Plyoesjtsj aange kondigd. Hij is ontslagen uit de psychiatrische Kliniek. Plyoesjtsj zal met zijn gezin naar Israël gaan. MADRID. Enkele tienduizenden arbeiders in Madrid zijn donderdag in staking gegaan om loonsverhogin- "gen te eisen. De golf van arbeidson- - rust is de laatste dagen in Spanje snel in omvang toegenomen, waar door het nieuwe bewind onder ko ning Juan Carlos in een moeilijk parket komt". KINGSTON. Het interimcomité van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.), bestaande uit de mi nisters van financiën van tien rijke en tien arme landen, heeft in King ston (Jamaica) overeenstemming be reikt over maatregelen die het inter- w nationale geldstelsel beter moeten laten functioneren, RECHTSZAKEN Sippie Tigchelaar wint kort geding AMSTERDAM, 8-1. De Friese schaatsenrijdster Sippie Tigchelaar heeft het door haar aangespannen kort geding tegen de K.N.S.B. ge wonnen. De president van de recht bank in Amsterdm hééft donderdag middag de K.N.S.B. bevolen „om onmiddellijk na de betekening van dit vonnis datgene te doen en mo gelijk te maken dat Sippie Tigchelaar zou kunnen deelnemen in het sei zoen 1975-1976 nog te houden gewes telijke of nationale selectiewedstrij den en aan de nationale kampioen schappen op verbeurte van een dwangsom van 50.000 gulden in ge val de K.N.S.B. ih gebreke mocht blijven. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht: D. J. Spijker boer, Santpoort. .Aangenomen de benoeming door de klassis Doetinchem tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (kerkelijk vormingswerk klassis Zutphen-Doetinchem) (beperkte werktijd): mevrouw J. J. Ploeger- Grotegoed. kand., Westervoor. Gereformeerde Kerken Beroepen te Stadskanaal: J. de Vries, Lollum en Waaxens; lo Roden - (Dr.): A. R. Plaatzer, Niezijl. Benoemd tol godsdienstleraar aan de chr. scholengemeenschap Leiden- Zuldwest: drs. H. C. Verdun. 11. mis sionair predikant in Indonesië, tijde- delijk wonende te Oegslgeest. die de ze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Noordcloos: B. J. G. Roolvink, kand. .KoJIum, die bedpnkte voor Ouderkerk aan de Amstel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Lanceslag: II. Knigge, 11. missionair predikant, wo nende te Hooghalen, die bedankte voor Bruchterveld. Vrije Evangelische Gemeenten Benoemd tot godsdienstleraar aan de chr. MTS te Almelo: H. Mondeel, kand. te Resscn post Bemmel. Beroepbaar: *ds. H. Onderstal. godsdienstleraar. Beukenlaan 1 le Hattem is bereid een beroep in over weging te nemen. Kompetitie damvereniging- Zierikzee Vrijdagavond jl. werd weer een aantal partijen voor de interne kom petitie van de damvereniging Zierik zee gespeeld. C. L. Bool en M. de Wild braken hun partij af na vier uur en een kwartier spélen. M. v. d. Wielen verspeelde één punt; zijn partij tegen P. Kort werd remise. J. Huigens won van J. Folmer en blijft goed volgen. De uitslagen waren als volgt: S. Douw.-R. J. Kostèrisé 2-0; M. v. d. Wielen-P. Kort 1-1; J. de Wild-W. C. Boot 0-2; C. L. Boot-M. de Wild afgebroken; J..Huigens-J. Folmer 2-0. De'stand van de r anglijst is nu als volgt: M. de Wild 13 11 0 2 22 J. Huigens 13 8 3 2 19 P: Kort 13 5' 6 2 16 J. Folmer' 14 7 2 5 16 C. L. Boot 11 7 1 3 15 M. v. d. Wielen 11 7 1 3 15 S. Douw 11 7 0 4 14 W. C. Boot 13 5 3 5 13 J .de Wild 13 5 0 8 10 A. Samari 12 3 2 7 8 C. M. v. d. Velde 9 3 1 5 7 C. Monteban 13 1 1 11 3 R. J. Kostense 12 0 0 12 0 LANDBOUW EN VEETEELT Minder tarwe voor veevoeder DEN HAAG, 8-1. Van augustus tot en met november is in Nederland slechts 27.500 ton tarwe afgeleverd aan de veevoederindusti'ie, vergele ken met ongeveer 107.500 ton vorig jaar. Dit is donderdag meegedeeld tij dens de openbare bestuursvergade ring van het Produktschap voor gra nen, zaden en peulvruchten in Den Haag. De oorzaak is dat de prijs van tarwe ongunstig ligt ten opzichte van die van mais. CHICAGO, 9-1. Nog geen twee •uur nadat ze uit de gevangenis in Green Bay (Wisconsin) waren ont snapt waren Terry Prentice en Frank Armstrong, er tot in het merg hunner botten van overtuigd dat ze beter warmer weer hadden kunnen afwachten. Ze belden de politie en smeekten, „kom ons ophalen, we pikken het af van de kou". De uitbrekers waren het slacht offer van de ongewoon strenge vorst die momenteel in het Amerikaanse middenwesten temperaturen van 27 graden Celsius laat registreren. VÜGHT. In het-sportcentrum „Ou- werkerkin Vughl is donderdag het Europees kampioenschap biljarten anker kade 4712 van start gegban. PSV-trainer Kees Rijvers, dis met zijn hele elftal aanwezig was, ver richt de openingsstoot onder de keurende blikken van Van der Smis sen (l.) en Havermans (r.). SCHEEPVAART Abida, 7-1 Lagos Acila, 7-1 Bangkok Acmaea, 6-1 Shellhaven Ameland, 13-1 Los Angeles Ares, 7-1 IJmuiden naar Paramaribo Atys, 14-1 Yokohama verwacht Diloma, 18-1 Houston verwacht Diversen Bont Uw hartewens in vervulling! De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland. Duizenden korte en lange bontmantels, ver beneden de normale waarde! m.' garantie. Desgew. soepele kredietservice. De Bontko ning, Hoogstraat 97, Rotter dam C. Tel. (010) 117117. Par keren v. zaak. Bij koop reis geld v. 2 personen terug (ook benzine). Vrijdag tot 21.00 uur open! A.N.W.B. autorijschool, gedi- plom. door M.T.I. Lest met Mazda en D A F. Theorie- vond met magnetisch bord en kleurendia's. Gratis ge haald en gebracht. - M. de Looze, d'Aillystraat 12. Zie rikzee. Tel. (01110) 2235. Tafelkleden in diverse soor ten. Woninginrichting H. de Vlieger, Meelstraat 21, Zie rikzee. Telefoon 2305. Januari-aanbieding 35,- Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 DEN HAAG, 8-1. Ten aanzien van de netto-bcdryfsrcsultatcn van liet Nederlandse bedrijfsleven heeft zich in 1975 een zeer zorge lijke ontwikkeling voorgedaan. Het was een bijzonder slecht jaar, aldus de samenvatting van de enquetes. die dc Kamers van Koop handel in ons land over de gang van zaken in het bedrijfsleven in het afgelopen jaar hebben gehouden. In 1975, aldus deze samenvat ting, kende maar liefst 86 procent van de bedrijven (landbouw, in dustrie, groothandel, kleinhandel, dienstverlening) of een absolute daling van dc bedrijfsresultaten of een toename, die niet voldoende was om dc inflatoire ontwikkeling te compenseren. Slechts 14 procent van dc bedrijven kende in 1975 een reëie stij ging van de nctto-bcdrljfsresultaten. Dc belangrijkste oorzaken voor dc slechte netto-bedrijfsresultaten die werden behaald, waren de onvoldoende grote toename van dc geldomzottcn, de ontwikkeling van dc loonkosten en in iets geringere mate. het achterblijven van dc vcrkoopprij/cn bij de inkoopprijzen. De cnquctc is gehouden onder 75.000 bedrijven, waarvan er bijna 55.000 antwoordden (dit is ca 73 procent). Bjj deze bedrijven waren ruim 1,3 miljoen personen werkzaam. Dit komt overeen mei rui n een derde gedeelte van de Nederlandse werkgelegenheid. Dc geldomzottcn zijn in 1975 ten opzichte van 1974 slechts in 22 procent van dc bedrijven toegenomen met meer dan het inflatie percentage. Dit betekent, dat in 78 proceht van de bedrijven de inflatoire ontwikkeling niet werd gecompenseerd door een voldoen de grote toename van de gcldomzotten. t t t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5