Fraai vroeger-boek' „Veere in oude ansichten" Burgeroorlog in Libanon Loop bevolking Schouwen- Duiveland Geen schrikbarende stijging van schurft in Nederland 4 Vondst in Sowjet-Unie STREEK NIEUWS Van (Je boekenplank In samenwerking niet boekhandel Fanoy te Middel burg verscheen bij de Europese Bibliotheek te Zalt- boniuie! het platenboek „Yeere in oude ansichten". Het betreft hier het tweede deel, dat werd bewerkt door H. Hendrikse en F. van den Driest. Met „Veere in oude wordt opnieuw een belangrijke kuituur-histori sche bijdrage geleverd over onze provincie. Alle „toen"-boekjes bij elkaar opgeteld (het zijn er langzamerhand een aanzienlijk aantal) geven een beeld van een Zeeuws vroeger, dat juist op tijd nog aan de vergetelheid is ontrukt. BRUSSEL. Dit is premier Tindemans van België, die met een nogal opzien barend rapport verscheen over de Europese Unie. Tindemans verklaarde het in zijn raport niet te hebben over het 'ideale-Euorpa, maar wel over een uitermate belangrijke fase in de gang naar een Verenigd Europa. Het nieuwe boek is een forse uit gave en heeft een intrigerende his torische inleiding, waarin het oude Walcheren van ver voor de verwoes tende oorlog, zich aan de lezer voor doet. Een ander deel van dit over zicht prierilt de aandacht op de ge schiedenis van de stad Veere, be roemd tot zelfs ver over de lands grenzen. Er kan in dit geval moeilijk spra ke zijn van een detailbespreking, want kennelijk is veel materiaal aanwezig van Veere en daar is overvloedig uit geput. Vooral de mens, de Veerse mens in dit verband en ook van Gapinge (dit plaatsje .en andere worden mede genoemd en be handeld), is royaal aan zijn trekken gekomen. Het was - als elders op Walcheren - het wat hoekige, maar degelijke en spaarzame type, gesto ken in de eigen, karakteristieke dracht. Vooral de groepsfoto's blij ken goed voor een studie van „prachtige koppen", die met Zeeuw se onverzettelijkheid zijn „uitgepor- tretteerd". Repro's Voor de foto's zijn de volle pa gina's gebruikt; soms voert dit tot verduidelijking, soms tot een ver vaging; winst boekt ohmiddelijk het materiaal („Boerin op een „ofje" en Dorpsgesicht Gapinge"), wanneer de repro's op ware grootte zijn afge drukt. Elders in het boek wordt dit nog telkens gedaan en dat leidt tot hel dere resultaten. Alles wat in Veere bestond, wat Veere betreft, hoe het leefde, werk te, hoe fraai het was en is) en ook met veel onherroepelijk verdwenen schoons, als de vroeger-eeuwse bui tenplaats: „Noordhout", komt aan de orde. Klederdracht Hoezeer heeft de klederdracht ook deze Walcherse plaats ooit gedomi neerd. Er zijn talrijke specima van groepen, waarvan alle leden in „dracht" voorkomen. Vooral voor de heel jeugdigen is dit lange tjjd landelijk volstrekt uniek geweest. Aardig voor de kin deren zelf? Wie zal het zeggen, maar in ieder geval eindeloos schattig. Ook zo'n groep op een al heel ou de kaart (1901), thans zeer zeldzaam geworden. Belangrijke aandacht wordt uiteraard besteed aan de Grote Kerk, een pompeus bouwwerk, waarvan een achtjarige restauratie in 1950 werd voltooid. Bijzondere verschijning (1906) was de Londense miljonair Ochs, die MOSKOU, 9-1. In de Sowjet-re- publiek Tadjikistan in Centraal- Azië hebben oudheidkundigen de overblijfselen gevonden van een ou de stad, waarvan de gebouwen, werktuigen, munten en fresco's wij zen op banden met Indiase kuituur. De archeologen deden hiln vondst, daterend uit de vijfde tot achtste eeuw na Christus, in een afgelegen deel van de Akafirnigan-vallei. Zij troffen daar o.a. de resten aan van een Boeddhistische tempel met tal rijke beeldhouwwerken en fresco's. Deze wijzen op nauwe relaties tus sen Centraal-Azië en India. Tadjikistan ligt aan de zuidgrens van de Sowjet-Unie met China en Afghanistan. Flitsen uit het buitenland MADRID. De Madrileense politie heeft donderdag met traangas beto gingen van werknemers verspreid. Volgens ooggetuigen kwamen de be togingen voor in het industriële cen trum Getafe, in de zuidelijkerand van de Spaanse hoofdstad, waar on geveer 14.000 fabrieksarbeiders in staking zijn gegaan en meer loon ei sen. Op 5 mei 1914 werd'het onafhanke- lijkheidsfeest gevierd ie Middelburg. Gapinge. vierde het feest'mee; de da mes in gewone dracht en de heren op negentiende eeuwse wijze uitge dost. voor de Veerse jeugd een fiëtswed- strijd met prijzen organiseerde Pittoreske hoekjes Aan pittoreske hoekjes geen ge brek in het oude Veere. Vele. ervan - al of niet jnet in het vizier het fraaie 15e eeuwse stadhuis - zijn ob- jekt geweest, voor fotograferen in de loop der jaren. Binnenvarende hoog aarzen,. schoolfoto's portretten, gen re-tafereeltjes, verenigingsfoto's en dan „natuurlijk": „Kees de koster, die nog een „tun'oed'' droeg en rook te uit een kalkse „puupe". Het boek besluit met een plaat van de uit spanning „De Oranjezon" (1900) en de duinen in die tijd, met schapen van Engel Maas. Bij elkaar een zeld zaam interessante 'hoeveelheid Zeeuwse nostalgie, in een boek, dat in de winkel f 22,90 doet. BRUSSEL. Begin februari zal in Rome de eerste bijeenkomst gehou den worden van de NAVO „onaf hankelijke werkgroep", die in Euro pa de coördinatie op het gebied van de wapenproduktie moet bevorderen, aldus is donderdag in Brussel uit welingelichte bron vernomen. WASHINGTON. De Verenigde Staten wijzen elke vorm van inmen ging in Libanon door welk land dan ook, in het bijzonder Syrië en Israël ten zeerste af. LAATSTE NIEUWS BEIROET, 9-1. Onophoudelijk hef tig artillerievuur in grote delen van de Libanese hoofdstad, kenmerkte vrijdag de toestand van de burger oorlog in Beiroet. Boven het zuid oostelijke deel van de stad dreven weer grote rookwolken van branden. Palestijnse t guerrillastrijders, ge steund door zwaar'bewapende mili tie van mohammedaans links, pro beren mël zware wapens de omsin geling van de Palestijnse wijk Tell- Zaatar door de christelijke militie, te doorbreken. Daardoor is opnieuw een woonwijk tot ondergang gedoemd. In de woonwijken Schia en Ilas- rruoh is een nieuw front ontstaan dat zich uitbreidt lot de autoweg naar Damascus. Palestijnen proberen daar een nieuwe aanvoerlijn naar Tell- Zaatar vrij te vechten. Een lcger- woordvoerder zei dat de laatste 24 uur een aanval van vierhonderd Pa lestijnen en linkse strijders op een wegversperring van het leger is af geslagen. Palestijnse patrouilles hebben de hele nacht de kustpromenades in het oog gehouden, terwijl hun eenheden in de Palestijnse wijken in staat van groot alarm waren. Het gerucht ging dat zes onbekende schepen, die op zee voor Beiroet kruisten, Israëlische schepen zouden zijn. Het blad Al-Amal van de Palange meldde dat de Yarmuck-brigade van de P.L.O. zich in de strijd gemengd heeft. In Beiroet is volgen^ het blad een nonnenklooster met geweld be zet en daar zouden „barbaarse da den" zijn gepleegd. De Kamer van Koophandel en In dustrie in Beiroet rekent op een hongersnood omdat het werk in de haven stil ligt en er geen levensmid delen meer kunnen worden aange voerd. BRUINISSE Het feest van de burgemeesters-installatie Het feestprogramma in verband met de installatie van de nieuwe burgemeester is op zaterdagmiddag a.s. enigszins gewijzigd on met een onderdeel uitgebreid. Het programma voor vrijdag blijft ongewijzigd. Voor zaterdagmiddag ziet het pro gramma er nu als volgl uit 14.00 uur: „Nu met Hope" brengt een serenade aan het burgemeesters gezin bij het gemeentehuis. 14.30 uur: Défilé. De gewijzigde route is Dorpsweg (start) - Nieuw- straat - Kerkplein -• Oudestraat - Beursstraat - Noorddijk - Delta straat - Dr. de Kockstraat - Doros- huis (eindpunt). De burgemeester zal vanaf de muziektent het defile in ontvangst nemen. 15.30 uur: Aanvang van twee kin derfilms. In het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw voor de jeugd t/m de derde klassen van de basisscho len. En in ,,'t Durps'uus" voor de jeugd vanaf dé vierde klassen van de basisschool. De aangekondigde films van Dik Trom en Pietje Bell komen te vervallen, daar voor in de plaats komt in beide gevallen „Film varia". Van 17.00 uur tot 18.00 uur worden de inwoners van Bruinisse in de ge legenheid gesteld persoonlijk kennis te maken met het burgemeesters echtpaar in het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw. Oud papier In verband met de slechte weers omstandigheden is er afgelopen za terdag geen oud papier opgehaald t.b.v. de MBuma zendnig. Het is de bedoeling dat dit zaterdag a.s. zal gebeuren. De wagen start om 8.30 uur, en door het oud papier gebun deld gereed te zetten langs het trot toir helpt men deze vrijwilligers een handje. KORTE BERICHTEN UIT HET BUITENLAND SCHIPHOL. De douane op Schip hol heeft woensdagavond een 42-ja- rige Engelsman aangehouden, die in zijn bagage Wt kilo heroine verbor gen had. AMSTERDAM. Wethouder Roel van Duijn zal aftreden zodra de P.v.d.A. officieel de motie van ont slag heeft ingediend. De P.P.R., zal geen opvolgèr voor Van Duijn aan wijzen. Dit staat in een verklaring, die de kerngroep van de P.P.R. don derdagavond heeft uitgegeven. HOOFDDORP. Het faillissement van Dam chips-fabriek heeft voor tien Marokkanen een extra staartje. Ze dreigen dakloos te worden. De di rectie van de fabriek had een stuk grond gehuurd dat aan het fabrieks complex grenst. Daarop waren twee woonwagens geplaatst, waarin tien Marokkaanse gastarbeiders woon den. UTRECHT. Dit jaar heeft NS voor investeringen in het bestaande lij- nennet 225 miljoen gulden uitgetrok ken, 30 miljoen gulden meer dan vo rig jaar, maar toch nog minder dan de afschrijvingskosten over '76 (200 miljoen gulden). Naast de 225 mil joen gulden in het bestaande net zal nog 100 miljoen gulden worden ge stoken in nieuwe lijnen. (Vervolg van pag. 1) Middeiiseliouweii Van de gemeente Middenschouwen was het totaal aantal inwoners op 31 december 1975: 2.265 (1.967 vr. en 1.198 m.). Op 31 december 1974 was het aantal inwoners 2.235 (1.062 vr. en 1,173 m.), zodat het inwonertal is toegenomen met 30 personen (5 vr. en 25 m.). Het aantal levend geborenen was 32 (12 vr. en. 20 m.); er overleden to taal 14 mensen (8 vr. en 6 m.); er werden dus 18 mensen méér geboren (4 vr. en 14 m.) dan dat er mensen overleden. In totaal vestigden zich in Midden- schouwen 134.1nensen (66 vr. en 68 m.); er-vertrokken 122 personen uit de gemeente (65 vr. en 57 m.)', 'zodat uiteindelijk zich 12 mensen (1 vr. en 11 nu) meer vestigden dan dat er uil de gemeente vertrokken. Westerschou wen Het totaal aantal inwoners van de gemeente Westerschouwen was op 31 december 1975: 4.569, nl. 2.275 vr. en 2.295 m. Op 31 december 1974 was het aantal inwoners 4.464 (2207 vr. en 2.257 m.). Het inwonertal steeg in 1975 dus met 105 zielen (67 vr. en 38 m.). Er waren in Westerschouwen vorig jaar 39 levend geborenen (18 vr. en 21 m.); er overleden 57 mensen (26 vr. en 31 m.), zodat er 18 mensen minder werden geboren 8 vr. en' 10 m.) dan dat er mensen overle den. Er vestigden zich in de gemeente 459 mensen (240 vr. en 219 m.); er vertrokken uit de gemeente 336 per sonen (165 vr. en 171 m.), zodat zich in Westerschouwen in 1975 123 per sonen meer hebben gevestigd (75 vr. en 48 m.) dan dat er mensen uit de gemeente vertrokken. Zierikzee Op 31 december 1975 was het aantal inwoners van Zierikzee 8.816, nl. 4.510 vr. en 4.306 m. Op 31 december 1974 bedroeg het inwonertal 8.620 (4.412 vr. en 4.208 m), zodat de bevolking toenam met 196 personen (98 vr. en 98 m.). Het aantal levend geborenen was in 1975 te Zierikzee'112 (59 vr. en 53 m.); er kwamen 91 mensen te over lijden (44 vr. en 47 m.), zodat te Zie rikzee in 1975 21 mensen meer ge boren werden (15 vr. en 6 m.) dan dat er overleden. In Zierikzee vestigden zich vorig jaar 672 mensen (352 vr. en 320 m.); er vertrokken uit de gemeente 497 personen (269 vr. en 228 m.), zodat 175 personen meer (83 vr. en 92 m.) zich te Zierikzee hebben gevestigd dan dat er uit.de gemeente verlrok- kand. te Reasen post Bemmel. Meer Nederlandse hulp voor India SCHIPHOL, 8-1. Nederland zal dit jaar een bedrag van 180 miljoen gul den ter beschikking stellen aan In dia in het kader van de ontwikke lingssamenwerking. Dit heeft de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking drs. J. Pronk, donderdagmorgen op Schiphol meegedeeld na zijn aan komst uit Delhi. 130. miljoen wordt gegeven in de vorm van een lening tegen zachte voorwaarden, de ove rige 50 miljoen is een schenking. In 1975 schpnk Nederland aan India, dat bovenaan het lijstje van. Neder landse ontwikkelingshulp staat, een bedrag van 40 miljoen gulden en is een bedrag van 110 miljoen gulden tegen zachte voorwaarden geleend. Bestuurskrisis in Spijkenisse SPIJKENISSE, 8-1. De gemeente Spijkenisse zit in een bestuurscrisis. De fractie van de protestants-chris telijke groepering, de V.V.D. en de gróep Visser-Tegelaar - een afge scheiden groepering van de Partij van de Arbeid - hebben de vier wet houders in Spijkenisse donderdag avond gevraagd hun zetel ter be schikking te stellen, omdat de drie partijen met een nieuw beleidspro gramma zijn gekomen. Eurovisie-songfestival op 3 april HILVERSUM, 8-1. Aan het door de NOS op 3 april in Den Haag te organiseren Eurovisie-songfestival zullen achttien landen deelnemen. Donderdag is onder toezicht van de Europese Radio-Unie in Hilversum de loting gehouden. De uitslag is als volgt: 1. Groot-Brittannië. 2. Zwit serland, 3. West-Duitsland, 4. Israël, 5. Luxemburg, 6. België (Waalse Omroep R.T.B.), 7. Ierland, 8. Ne derland, 9. Noorwegen, 10. Grieken land, 11. Finland, 12. Spanje, 13. Ita lië, 14. Oostenrijk, 15. Portugal, 16. Monaco, 17. Frankrijk, 18. Joegosla vië. 'S-GRAVEZANDE. Hel op de kust gestrande Nederlandse schip Star dusttrekt zeer vele nieuwsgierigen. Het schip raakte zaterdag, tijdens de vliegende storm, onbestuurbaar. De bemanning werd door de red dingboot van boord gehaald. t UTRECHT, 8-1. Sinds 1965 is drie procent van de patiënten die J op de polikliniek voor huidziekten komen, met schurft besmet. J Toch kende Nederland tussen 1916 en 1965 haast geen schurftge- i vallen. Met de toename van het toerisme, troepenverplaatsingen, J 4 gastarbeid en een vrijere scxucle moraal nam ook het aantal J schurftiydcrs toe. Dit heeft mevrouw L. A. Michaells, verbonden aan het laboratorium voor minihiologie van liet Academisch Zie- (I l kenhuis in Utrecht, woensdag verteld. Na de wereldpremière van f de film „schurft bü de mens". Samen met mevrouw J. van Brons- k wijk heeft z(j de film voor onderwijsdoeleinden samengesteld. Deze film, aldus de beide samenstelsters, is gemaakt omdat een groot aantal artsen moeite heeft met liet stellen van de diagnose, f (I wanneer hel scabies (schurft) betreft, terwijl het enige dat zc daarvoor nodig hebben een doodeenvoudige speld Is. Met deze speld kunnen zij de srhurflmjjt uit de buitenste huidlaag wippen. 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4