Mag gemeenteraad bouwvergunning intrekken? „Je moet er mee leren leven" Gemeentebegroting Brouwershaven Vorig jaar flinke bouwaktiviteit in Middenschouwen Maatschappelijke zorg bejaarden vereist voortdurende aandacht Minister Boersma opent de nieuwe uitbreiding van Werkvoorzieningsschap 3 CTTROËNA2CV Garage G. Wande! Zn. STREEKNIEUWS z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vl'üdag 9 Januari 19TB Nr. 21B23 Kwestie in Zeeland MIDDELBURG, 8-1. Mag een ge meenteraad een door b. en w. afge geven bouwvergunning intrekken? Om deze vraag ging het tüdens het kort geding, dat donderdag diende voor de president van de rechtbank te Middelburg. Cehavé N.V. te Veg- hel had dit geding aangespannen te gen de gemeente Oost burg (Zeeuws - Vlaanderen). Cehave is het onder N.V.-vorm werkende bedrijf van de Coöpera tieve Handelsvereniging van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond N.C.B. Het heeft vele vestigin gen in Zuid- en Zuidwest-NederLand. Ongeveer anderhalf jaar geleden diende Cehave een aanvraag in voor een bedrijfsuitbreiding op het indu strieterrein te Oostburg. In de aan vraag werd gesproken over het bou wen van een showroom van 300 vierkante meter. B. en w. gaven de bouwvergunning, en op dezelfde dag verscheen in het blad van de NCB de mededeling, dat de Cehave voort aan behalve hulpmiddelen voor de landbouw ook huishoudelijke appa raten en levensmiddelen wilde gaan verkopen, zowel aan boeren als aan burgers. Middenstand In Oostburg kwamen middenstan ders in het geweer, zij vreesden voor een reuze-supermarkt buiten de be bouwde kom. In een raadsvergade ring werd twee van de drie wethou ders het vuur na aan de schenen ge legd en de raad trok de vergunning en het besluit van b. en w. in. Advertentie Oe officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: NIeuwerkerk - Tel. (01114) 1487 BROUWERSHAVEN. 8-1. Dc aan de gemeenteraad van Brouwershaven aangeboden begroting voor 1976 geeft voor de gewone dienst een totaal aan inkomsten en uitgaven te zien van f 9.352.926,80, met een post onvoor zien van f 194.022,39. Daarnaast is een post „onvoor ziene uitgaven met aangewezen be stemming" van f 124.500,opgeno men voor de geraamde rente en af lossing van de volgende objekten, al dus b. en w. in de aanbiedingsnota: verbouwingskosten „betonnings- magazijn" Haven te Brouwershaven, tot sociaal-cultureel centrum f98.250,—; verbouwingskosten pand Ring 32 te Dreischor (dorpshuis) f 18.750. verbouwingskosten voor het te ko pen Verenigingsgebouw te Zonne- maire f 7.500, totaal f 124.500.—. SCIIARENDIJKE. 8-1. In het slot gedeelte van zijn eerder deze weck gehouden nieuwjaarstoespraak gaf burgemeester Bacrends van iMiddcn- schcuwcn een overzicht van een aantal gereedgekomen werken, zo als uitbreiding kleuterschool Kcrk- wervc, jeugdsoos ..Trace", afwerking rioleringswerken; bcstratingswerken en de beslissing tol aanvang van dc houw van een gymzaal en een vcrc- nigingsaccomodatic le Scharendjjkc. Doch niet alleen deze aktivlteitcn vroegen de aandacht. Ook vanuit dc bevolking is er voor een gemeente als Middenschouwen een grote bouwaktivlteit getoond. In totaal werden 80 bouwuanvmgcn mei een totaal vat) een opgegeven bouwsom van f 28.683 996 behandeld, waaron der een doorlaatsluis van f25.7l)3.000 Volgens mr. H. de Kok uit Eind hoven, die bij de behandeling van het kort geding het woord voerde voor Cehave, had de gemeenteraad dit niet mogen doen. De advokaat van de gemeente Oostburg, mr. J. van der Weel, haalde arresten van Zeeuwse cursus instructeur volksdansen voor ouderen In Zeeland wordt een toenemende belangstelling opgemerkt voor een aangepaste vorm van volksdansen voor ouderen, (bejaarden). Het be perkte aantal leiders en leidsters laat evenwel niet toe het volksdan sen voor ouderen in Zeeland verder uit te breiden. Daarom dient eerst weer een aantal cursisten te worden opgeleid. Daarvoor werd het initiatief ge nomen door de Ned. Volksdansvere niging' (Nevo). Voor Zeeuwse belang stellenden zal worden getracht in Kapelle een cursus „Instruktie Volksdansen voor Bejaarden" s te houden. Het minimumaantal waar voor de Nevo deze cursus wil ge ven, bedraagt 16 personen. Een eerste bespreking over de cur sus instructeuv/instructrice Volks dansen voor Ouderen zal gehouden worden op woensdagmiddag 14 ja nuari aanstaande in gebouw „De Vroone" aan de C. D. Vereekestraat 74 te Kapelle. Zeeuws Tijdschrift ..De Zierikzeeër was een moeilijke, teringachtige jongen, die echter het grote ideaal koesterde om nog eens een beroemd schrijver te worden. In 1841 verlaat hij zijii eiland en hij gaat met de pen in dc hand op een kamertje wonen. Op zijn dertigste besluit hij, zonder geld, een geheel eigen literair tijdschrift „De Tijd" (niet het dagblad) op te richten en het eerste komt in december 1844 uit". Die „Zierikzeeër" was Jacob Leu- nis van der Vliet, geb. op 19 novem ber 1814 in Zierikzee. die zich „Bou- dewijn" noemde en opwierp als „manager" voor de beroemde Deense sprookjesschrijver Hans Christian Andersen. Deze bijzonderheden staan vermeld in een boeiend artikel van Helene W. van Woelderen: „H. C. Andersen en zijn Zeeuwse mana gers" gepubliceerd in de nieuwste aflevering 'van het Zeeuws Tijd schrift. In dit nummer vervolgt verder Pieter Fagel zijn publikatie over „De nieuwe leer in de grote kerk van Veere". Fok- en contiolevereniging en ver. voor bedrijfsvoorlichting Op maandag 12 januari a.s. wordt in het ..Huis van Nassau" een geza menlijke vergadering gehouden van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Sch.-Duiveland" en de Fok- en Controlevereniging. In deze bijeen komst zal de heer M. A. de Hond een inleiding houden over „Door een betere graslandexploitatie naar f 13.948.417,53, totaal der uitgaven f 15.719.663,95, nadelig slot f 1.771.246.42. In een toelichting wijst het colle ge er op dat de doorwerking van de verfijning in de algemene uitkering van het rijk voor de historische stadskernen, de extra uitkeringen in verband met de werkgelegenheid alsmede de vervroegde afschrijvin gen van kapitaalswerk als gevolg van de gunstige saldi der rekeningen over 1973 en 1974 uiteraard van grote invloed zijn op de gunstige finan ciële positie van de gemeente. „Zoals reeds b(j dc aanbieding van de begroting voor het jaar 1975 is medegedeeld, zullen in dc komende jaren belangrijke financiële bijdra gen ten behoeve van dc rehabilitatie nodig zijn". Aldus b. en vv. Natuurlijk is de totale bouwsom in grote mate beïnvloed door de bouwaanvrage voor de keersluis in de Brouwersdam. Doch ook afgezien hiervan blijft er een grole bouwak- tiviteit in dc gemeente over. Dil geeft een duidelijke indikutio dat dc gemeente leeft, dat men gelooft in de ontwikkeling van onze dorpen en daarom ook durft en wenst tc inves teren. aldus burgemeester Baerends. Hij besloot met de gemeentesecre taris en zijn medewerkers heel har telijk dank te zeggen voor het enorm vele werk wat zij samen hebben we ten te verzetten. Dc voorz. ver klaarde grote waardering te hebben voor de wijze waarop de secretaris, de heer Van Wijck. kans /Jet het ve le werk in steeds toenemende hor- vcclhcid en ingewikkeldheid tc ver werken. de Hoge Raad aan om aan te tonen dat de gemeenteraad wel bevoegd was tot intrekking. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, doet donderdag 15 januari uitspraak. een hogere melkopbrengst". Na de inleiding zal een forum worden ge vormd. ZIERIKZEE Contactavond U.V.V. Op dinsdag 13 januari wordt in net R.K.-Centrum (Mosselstraat) een kontaktavond gehouden van de U.V.V., afdeling Zierikzee. In deze vergadering zal o.a. de indeling plaatsvinden van het koffieschenken op de bejaardensociëteit, verder komt verdeling van de U.V.V.-kol- Iekte aan de orde. De avond zal wor de besloten met een praatje door de heer Joppe over het Jeugd Rode Kruis. Ten behoeve van de inwonenden van de Cornelia-stichting wordt de leden verzocht tijdschriften en weekbladen mee te nemen. Ontspanningsavond U.V.V. De eerstvolgende ontspannings avond van de U.V.V.-afdeling Zie rikzee zal zijn op dinsdag 27 januari a.s., in het Hervormd Verenigingsge bouw. Op het programma staat een optreden van de U.V.V. showgroep uit Vlissingen. WESTERSCIIOUWEN Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen De afdeling Westerschouwen van de Ned Ver. v. Huisvrouwen, hield deze week de nieuwjaarsreceptie in het zaaltje van de Ned. Hervormde Kerk te Haamstede. De vice-presi- dente mevr. G. Rijpkema-Tuiltjes kon een groot aantal dames verwel komen. Mevr. M. Behrend-Seven- huysen wees er op dat op de ko mende jaarvergadering een nieuwe presidente gekozen moet worden. Zij vroeg eventuele kandidaten zich mei haar in verbinding te stellen. De samenspraak „Thomasvaer en Pieternel", geschreven door mev". L. Döhn-v. d. Hoeven werd voorgedra gen door de dames M. Duson-Tuin- man en C. Hoek-Mol. De heer en mevr. De Haas vertoonden kleuren dia's. Mevr. J. Lepelaars-Verrijde gaf een toelichting'. De koffie en de wijn met worstebroodjes, werden verzorgd door de dames L. Oostdijk- Kooman en G. Dalebout-Mellema. RENËSSE Zondagsschool begint weer Op zondag 11 januari aanstaande gaat (om 10.30 uur) de zondagsschool „Mirjam" weer van start in het Dorpshuis en Het Trefpunt. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over december Geboren: 2. Sebastiaan Jacob, z. van M. A. van Leersum en C. J. van den Hoek; 2. Dunja (te Vlaardingen), d. van B. A. van Klaveren en M. Dosen; 24. Werner (te Zierikzee), z. van H. J Jung en I A Krijgsman; 29. Willem Adriaan Pieter, z. van M. W. Nuijens en E. Smits; 30 Jeroen (te Zierikzee), z.v. F. H. van Oers en S. van der Marei. Gehuwd: 12. Kornelis Schietlekatte (Brouwershaven) en Anthonia Irene van Putten (Ridderkerk); 18. Gerrit Willem Pieters (Borsele) en Adri- aantje van den Hoek (Brouwersha ven); 19. Martinus Fierens (Brou wershaven) en Johanna Verton (Mid denschouwen); 19. Evert Teunis den Hartog (Zierikzee) en Pieternella Cornelia van den Berge (Brouwers haven); 30. Adriaan Kenters (Wes terschouwen) en Johanna Barbera Schilperoort (Brouwershaven); 31. Kees Magito (Zierikzee) en Pieter nella Johanna van de Kassteele (Rot terdam). Overleden: 8. Willem Adrianus Fol- mer (te Zierikzee), 80 j., echtgenoot van E. Malepaard; 22. Jannetje de Vos. 69 j„ echtgenote van J. C. Beek; ,?'2. Pietnmella Dina der Weduwen (te Goes), 73 j.. weduwe van K. Hanse; 26. Pieternella Marina Kip (te Zie rikzee), 84 j., echtgenote van K. J. van de Velde; 29. Frans Willem Brouwer, 64 j„ echtgenoot van W. C. dc Jonge. Beslemmingiplanneri Het afgelopen jaar werden door dc gemeenteraad van Brouwersha ven behandeld en goedgekeurd door gedeputeerde staten, dc volgende bestemmingsplannen: landelijke be- boinvingsconccntratics. Schuddc- bcurs, buitengebied en Dreischor. Het plan Dreisoher is nog niet vi gerend. omdat tegen de goedkeuring hiervan bezwaar werd aangetekend bij dc Kroon. Op het dit jaar dooi de raad vastgestelde bestemmings plan „Zomerdorp Den Oss-e" ver wachten b. en w. een spoedige be slissing. Het college deelt een en ander mee in de aanbiedingsnota bij de gemeentebgroting voor 1976. Het ontwerpbcstemmingsplan Drei- sehor-Kom is thans in vooroverleg. Het college is voornemens om dit plan medio februari aanstaande in een openbare bijeenkomst met de bevolking tc bespreken. Ornfircnt het bestemmingsplan Brouwershaven-Kom is een door dc stcdobouwkuncligc opgemaakte „dis- kussienota uitgangspunten" door b. en w. aanvaard, ais basis voor hel maken van een bestemmingsplan. Hel college streeft er naar dit plan nog dit begrotingsjaar in de raad to doen behandelen. Het college is zeer verheugd mei de verschijning van de nieuwe „In richt ingssehels Grcvelingenbekkcn". De gemeentebesturen hebben de mo gelijkheid hierop voor 15 maart 1976 te reageren. Hoewel regionaal een voorlichtingsbijeenkomst gehouden zal worden achten b. en w. de schets voor de gemeente dermate belang rijk, dat zij voornemens zijn om in januari voor de eigen bevolking een aparte hearing te organiseren. De diskussie hierover zal worden ge plaatst op de raadsagenda voor fe bruari. KERKVVERVE Feestavond V.O.O. Vrijdagavond 16 januari houdt dc afdeling Middenschouwen van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs haar jaarlijkse feestavond in het verenigingsgebouw te Kerkwerve. Opgevoerd zal worden het blijspel „Hartjes aan het spit", gespeeld dooi de toneelgroep Ellemeet. Ook zal er weer een verloting worden gehouden In de pauze bestaat de mogelijkheid om loten te kopen. Tot slot zullen „Jaap en Kees" voor passende dans muziek zorgen. Het elektro-technisch bureau Co lijn B.V. uit Kloetinge hééft een nieuw alarmeringssysteem voor be jaarden uitgevonden, hetgeen in de loop van 1975 op het stadhuis gede monstreerd is. Dit systeem wijkt af van voorgaande systemen, omdat hier niet met een aantal vaste waarschuwingspunten in de woning, bijvoorbeeld op het toilet of in de slaapkamer, wordt gewerkt, doch met een eenvoudige kleine zender ter grootte van een pakje sigaretten, die gemakelijk in de zak kan worden gestopt of om de hals gehangen kan worden. Een lichte druk op dit draadloze zendertje is dan voldoende om een ander apparaat, het zoge naamde moeder-apparaat, in wer-v king te stelen. Het moederappai-aatv geeft op haar beurt het hulpsignaal binnen enkele seconden door aan een meldinstallatie. Volgens een gespeci ficeerde prijsopgave van het bureau gaat verwezenlijking van dit sy steem de volgende kosten met zich meebrengen: de aanlegkoslen voor 119 bejaardenwoningen f 131.000,— cxklusief b.t.w.; de jaarlijkse kosten van onderhoud voor de 119 wonin gen f 8.925,de jaarlijkse kosten van bewaking voor de 119 woningen f 12.376,—. ZIERIKZEE. Ook andere geschen ken ontving burgemeester Th. H. de Meester op de in het stadhuis gehou den Nieuwjaarsreceptie, w.o. een presentje van de stedelijke Brand weer. BRUINISSE Zondagsschool De deuren van de zondagsschool gaan zondag 11 januari weer open. Du zondagsschool wordt iedere zon dagmorgen gehouden van 12.00 uur tot 13.00 uur in de beide basisscho len. Kerstmis 1975 namen tien leer lingen afscheid van de zondagsschool en de leiding hoopt een minstens zo groot aantal nieuwe leerlingetjes te mogen begroeten. Kinderen vanaf 5 jaar zijn van harte welkom, en broertjes of zusjes die deze maand de vierjarige leeftijd bereiken mo gen meekomen met hun zusjes of broertje. Het défilé op zaterdag De toegangswegen die uitkomen op de route die het défilé zaterdag gaat volgen zullen worden afgezet door het plaatsen van dranghekken. Om dit défilé (een presentatie van verenigingen en bedrijven) een zo goed mogelijke doorgang te verlenen worden de autobezitters die langs de route wonen verzocht hun auto's op een andere plaats te parkeren. Te vens doet het feestcomité en de Rijkspolitie een dringend verzoek op de plaatselijke bevolking zoveel mo gelijk de auto thuis te laten, en te voet naar het défilé te komen. B. en w. konstateren dat met deze konkrete gegevens nader beraad mo gelijk is over het voor en tegen van dit alarmeringssysteem. Het kollege zegt er gelukkig mee te zijn dat per 1 december 1975 het bejaardenpas- poort „Pas 65" zijn intrede heeft ge daan. De houder kan aan allerlei voorzie ningen tegen reduktie of andere fa ciliteiten deelnemen of deelhebben. Een zaak die b. en w. zorgen baart is de toename van de jeugdwerkloos heid. De beschikking „schoolverla ters" zal hier materiële uitkomst in dienen te bieden, zo meent het kolle ge. ZIERIKZEE, 8-1, Naar wij verne men zal de nieuwe uitbreiding van het Werkvoorzieningsschap „Schou wen-Duiveland'' op het industrieter rein aan dc Zuidhoek tc Zierikzee op woensdag 4 februari aanstaande officieel in gebruik worden gesteld door minister Bocrsma van sociale zaken. De nieuwste uitbreiding van het Werkvoorzieningsschap is tot stand gekomen nadat tien jaar geleden het De geschreven co-produktie. „Je moet er mee leren leven", van Annie M. G. Schmidt en Guus Vleugel, heeft in ieder geval geen overfrappe aan sentimenten opgeleverd, maar is tekstmatig op de nogal harde toer gebleven, met items, die eigentijdser zijn dan eigentijds en derhalve een marge voor echte ontroering missen. Toch kan kabaratesk sentiment we relden van schoonheid en bewogen heid oproepen c.q. suggereren, maar dat is duidelijk niet de bedoeling ge weest van de makers. Het viel allemaal te konstateren tijdens de donderdagavond - onder auspiciën van de Z.V.U. - gebrachte voorstelling, met als leading lady Conny Stuart, adequaat geassisteerd door Jenny Arean. Sylvia de Leur. Cor van den Brink en anderen, alle maal Bühne-mensen, een beetje (veel) bevlogen met de Sonneveld-perfektie. Echt vakwerk uiteraard, dat geen inzinkingen kent en krachtig steunt op het fraaie - voor de gelegenheid in de hoogte gehesen - orkest van Bert Stoots. „Je moet er mee leren leven" is een losse produktie, die geen zuinig heid met nummers kent: een totaal programma dus, met vaak schitte rende vondsten en - als gezegd - heel frekwent geïnspireerd door de dingen van de dag, die zoveel sorres ople- verenmaar waarmee we moeten le ren leven, een medische kreet als een soort therapie bedoelt. Hqt is een gedegen meevaller lop- sterren in het kader van zo'n voor stelling ook in de provincie aan het werk te zien. Conny Stuart voegt ui teraard weer sprankelende elemen ten toe aan de geschiedems van haar carrière, zoals met het liedje „Etho logie", verschrikkelijk virtuoos. Daaraan v ooraf ging „Spreiding", een verrukkelijke satirieke schets over de voorgenomen spreiding van rijksdienst (P.T.T.). Sylvia de Leur was er alleen in „Vertrossing", ook alweer zo'n uitdagend gegeven, waarin iedereen een veegje krijgt, die op de buis „de nek uitsteekt". Broad way-ach tig nummer was „Mijn lijfwacht" van Jenny Arean. een talent dat doorlopend schitter de op deze cabaret-avond nieuwe stijl. Conny bewees in „Herstel" dat haar recitatief vermogen altijd ni veau heeft. Voor de pauze sloot het programma met „Springbalsemien" door het ensemble wervelend neer gezet. Depressiviteit als ander eigentijds verschijnsel, kreeg een kostelijke an ticlimax in „Godelief" (ensemble;. Jenny Arean en Hans v. d. Gragt de den samen „Voor ik op je uitgeke ken ben"; een brokje h'efde met wantrouwen. Politiek gleed het pro gramma van links naar rechts en van rechts naar lmks: „Wat jammer nou van die bungalow van v. o'. Louw"; allemaal nogal,, grootsteeds getint, maar zo gaat du1 in moderne kleinkunst, die alle hete hangijzers durft aan te grijpen (trdffssexualiteil. dure ziekenhuisbedden, alternatieve bekeerlingen en dat soort zaken). „En nu onze therapie" - als slot - kwam neef op schateren, met een publiek dat niet al te hartstochtelijk inhaakte op de invitatie. Maar goed, het deed aan hel geheel geen af breuk; we hadden het weer gehad en zullen proberen „er mee te leven", wel een opgave in een tijd zo vol onzekerheden en wankelmoedigheid. „Je moetdachten we voortdu rend aan „De waarheid en Esopus" ofalles verandert en alles blijft eender. Bd.V. bestaande komplex officcel werd ge opend door dc toenmalige eomm'ssa- ris der kon ngin in Zeela.id mr. Van Aartsen. Na de officiële ingebruikstelling van het nieuw gedeelte zal afstand worden gedaan van de oude naam ..Schouwen-Duiveland". overigen- wordt ook nu al de nieuwe naam van het Werkvoorzieningsschap, na melijk „De Zuidhoek", al vrij regel matig gebruikt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor de kapitaaldienst zijn de cij fers: totaal der inkomsten Advertentie B. en W. van Brouwershaven: BROUWERSHAVEN, 8-1. „De maatschappelijke en sociale zorg ten aan zien van de bejaarden, blijft een zaak welke onze voortdurende aandacht vereist. Het aantal bejaarden dat een plaats in een bejaardentehuis heeft gevonden is toegenomen, waardoor de bedragen welke uitgekeerd worden aan de diverse verzorgingstehuizen, te weten de pensioenkosten, het zak- en kleedgeld en de premie ziekenfonds, zijn blijven stjjgen", aldus b. en w. van Brouwershaven, in de aanbiedingsnota van de gemeentebegroting 1976.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3