Voor eerste maal toegenomen groei door migratie WETSONTWERP GELUIDSHINDER Aardschokken De sociale voorzieningen Inbrekers verongelukt Schade jongste stormramp is nauwelijks minder groot dan van vorige rampen 2 De bevolking Cineast AGENDA WEE RH U IS JE DEN HAAG, 8-1. De Nederlandse bevolking (eind december 1975: 13,7 miljoen) is in 1975 voor het eerst sinds er statistieken worden bijgebonden (de Na- poleonistisclie lijd) toegenomen door migratie en niet door geboorte. Dit heeft het C.B.S. berekend. By de Tweede Kamer is door de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne een wetsontwerp inge diend met betrekking tot de geluids hinder. In dit ontwerp, dat m^ar liefst 183 artikelen omvat, wordt een integrale aanpak van de geluidshin- derproblematiek voorgesteld. Dat wordt inderdaad hoog tyd. In toene mende mate worden wy blootgesteld aan een overmaat van geluid, zowel in onze woning als op straat of het werk. Vooral in de laatste twintig jaar zyn de lawaaibronne» minstens vertienvoudigd. Wet van de vóór de tweede wereldoorlog daterende be palingen tegen, overbodig claxonne ren en burengerucht komen we er niet meer. Ten behoeve van een leefbaarder woon-, werk- en recreatiemilieu dient de geluidshinder op veelom vattende w\jze te worden bestreden en hopelijk zal het nieuwe wetsont werp daartoe een belangrijke bijdra ge kunnen leveren. Geluidshinder wordt in onze maat schappij een ernstig probleem. Met de enorme groei van het wegverkeer en de luchtvaart en daarmee samen hangend de bouwactiviteiten, de toe nemende industrialisatie, het ge bruik van meer lawaaimakende ap paraten (jukeboxen, centrifuges, hifi -apparatuur) heeft de geluidshinder een ongekende omvang aangenomen. In een in 1971 verschenen rapport Geluidshinder van de Gezondheids raad zijn de schadelijke gevolgen van geluidshinder reeds duidelijk in het licht gesteld. Naast directe scha delijke effecten in de vorm van be schadiging van het gehoororgaan ten gevolge van langdurig blootstelling aan te hoge geluidsniveaus worden in dit rapport andere schadelijke ef fecten genoemd als beïnvloeding van het centrale zenuwstelsel, verstoring van rust en slaap, beïnvloeding van het zogenaamde vegatieve zenuw stelsel, resulterend o.m. in vaatver- nauwing en verandering in de wer king van de spijsverteringsorganen etc. etc. Kon men zo'n twintig jaren gele den bij het vermijden van lawaai nog in hoofdzaak vertrouwen op het bur germans fatsoen, zodat de overheid alleen corrigerend behoefde op te treden, thans is als gevolg van de om zich heen grijpende mechanisering een geheel andere situatie geschapen, die de noodzaak van een wettelijke regeling stelt. Het nu ingediende wetsontwerp bevat voorschriften met betrekking tot onder meer de lawaaibron-be- strijding, beperking van de geluid- overdracht en verbeterde geluids isolatie van woningen en andere ge bouwen. Allereerst wordt in het ontwerp de aandacht gevestigd op de (lawaai) bronbestrijding. Het wetsontwerp maakt het o.m. mogelijk geluidseisen te stellen aan nieuwe apparaten, zo wel bij het vervaardigen als in de handel brengen, als tydens het ge bruik. In vele gevallen zal hiertoe een typekeuring op de geluidseigen schappen worden ingevoerd. Bepaal de toestellen kunnen ook aan een in dividuele keuring of aan een vergun ning worden onderworpen. Voorts voorziet het ontwerp in de mogelijkheid op te treden tegen la waai van recreatieinrichtingen, dis cobars, beatkelders, pretparken, ker missen e.d. Aan de gemeentebestu ren wordt daartoe opgedragen om by verordening regels vast te stellen. Op grond daarvan kan bijvoorbeeld de gemeente voor het gebruik van een jukebox of een muziekinstallatie een vergunning eisen. Aan zo'n ver gunning kunnen dan weer allerlei voorschriften worden verbonden. Ook beoogt het wetsontwerp om industrielawaai doeltreffender te be strijden dan via de huidige Hinder wet vaak mogelijk is. Het ontwerp voorziet namelijk in een soortgelijke vergunningssysteem als de Wet in zake de luchtverontreiniging, zodat de geluidshinder van lawaaiïge be drijven beter kan worden aangepakt. De vergunning voor dergelijke be drijven zal door gedeputeerde staten moeten worden verleend en by het verlenen van een vergunning moet rekening worden gehouden met be paalde grenswaarden voor het ge luidniveau. In het ontwerp wordt ook het be grip „geluidszone" geïntroduceerd. Onder meer wordt gen^eenten ver plicht in de toekomst de bouw van huizen langs wegen of in de buurt van grote industrieterreinen alleen dan mogelijk te maken, als eerst is nagegaan of de toekomstige bewo ners binnen hun zone niet aan te veel lawaai worden blootgesteld. In het wetsontwerp worden ook de voorwaarden opgesomd, die uit ge zondheidsoverwegingen aan een kwalitatief goede vormgeving moe ten worden gesteld wat het geluids aspect betreft. Zo zal de centrale overheid in overleg met de Ver. van Ned. Ge meenten, die de z.g. modelverorde ning opstelt, op het gebied van ge luidsisolatie voor nieuw te bouwen woningen een nieuw pakket voor schriften geven. De gemeenten zullen die voorschriften moeten opnemen en uitwerken in gemeentelijke bouw verordeningen. In de praktjjk komt dat hierop neer dat aan een goede geluidwering in woningen hogere eisen gesteld zullen worden dan nu (helaas) het geval is. Tegenover de gebieden met veel lawaai staan ook schaarse gebieden, waar de stilte nog overheerst en die men moet beschermen tegenover de lawaalveroorzakende activiteiten van de mens. De wet spreekt hier van „stiltegebieden". Het is de be doeling dat wordt voorkomen dat de stilte in deze gebieden wordt ver stoord door de aanleg van wegen, de vestiging van industrieën, het aan leggen van campings, e.d. Daartoe moeten Gedeputeerde Staten aange ven welke van de in hun provincie gelegen stiltegebieden zy in stand willen houden en welke maatregelen zij daartoe denken te treffen. Dit is dan maar een bloemlezing uit een zeer uitgebreid wetsontwerp, dat uit de aard der zaak nog in de Siaten-Generaal moet worden be handeld. Wij kunnen het een zeer belangrijk wetsontwerp noemen, om dat zeker in eên overbevolkt land als het onze een beperking van de ge luidshinder door practisch alle be woners als een zegen zal worden er varen. Ad. Int. MOSKOU. 8-1. Het Sowjet-pers- bure.au Tass meldt, dat in de afgelo pen '24 uur meer dan 70 aardschok ken zijn geregistreerd in het gebied van de Stille Oceaan bij hel schier eiland Kamsjatka. In twee dagen waren er meer dan 90 aardbevingen geweest. De krachtigste beving had haar epicentrum op 200 km afstand van de stad Petropavlovsk. en had een kracht van 7 op een 12-puntsschaal. Van schade of slachtofefrs is geen melding gemaakt. Twentse Datnesbeurs De 105e tentoonstelling voor vrouw en gezin - de Twentse Da- mesbeurs - zal van dinsdag 16 tot en met woensdag 24 maart a.s. in de Diekmanhal te Enschede worden ge houden. AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraad, heeft een middernach telijke motie van wantrouwen tegen wethouder Roel van Duyn aangeno men. Op de foto staat Van Duyn de pers te woord in de raadszaal, nadat hij als wethouder is gewipt. Dc migratie (verschil tussen de aantallen mensen die ons land ver lieten en er zich vestigden) was 71.000. Zy waren afkomstig uit: Su riname (35.000). landen rond de Mid dellandse Zee (18.000), gereguleerde gastarbeiders (12.000) en uit de Ne derlandse Antillen (2000). In 1971 was het migratie-overschot 38.000. Het aantal levend geboren kinde ren per 1000 inwoners neemt sinds een reeks van jaren geleidelijk ai'. Werden er in 1963 nog bijna 21 kin deren per 1000 inwoners geboren, in 1975 waren dat er nog maar dertien. Het grote verschil is vooral ontstaan doordat ouders met twee kinderen in een minder aantal gevallen een derde kind en nog veel minder een vierde of volgend kind verlangen. Huwelijken In 1975 werden ook minder huwe lijken gesloten. Het juiste aantal echtscheidingen is thans nog niet be- HEERLEN, 8-1. „De interdeparte mentale commissie .die voorstellen uitwerkt tot beleidsombuigingen op het terrein van de sociale voorzie ningen in .de meest uitgebreide zin, zalmóeten nagaan in hoeverre be staande regelingen nog voldoen. Bij de kinderbijslag bijvoorbeeld zal men dienen na te gaan of in. de praktijk de hogere inkomens niet meer profiteren dan delage inko mensgroepen". Staatssecretaris Mer- ten? (sociale zaken) zei dit donderdag inHeerlen bij de inleiding van de cursus, voor gemeenschappelijke en 'politieke vorming van het N.K.V. DEN HAAG, 8-1. Bij de Vereni ging van Brandassuradeuren in Ne derland bestaat de sterke indruk, dat het aantal meldingen van scha de in verband met de zware stórm van hèt vorige weekeinde, nauwe lijks minder groot is dan dat bij de stormrampen van november 1972 en april 1973, zo verneemt het ANP van hét Bureau Voorlichting Schadever zekeringsbedrijf. Er bestaat nog geen. duidelijk in zicht in de schadebedragen per geval hoewel de voorlopige indruk bestaat, dat de gemiddelde schadebedragen enigszins gunstig afsteken bij die in 1972 en 1973. De schade van de stormrampen in 1972 en 1973 te zamen heeft naar cijferd, maar het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat het weer iets zal zijn toegenomen. Wellicht tot zes per 1000 echtparen. Er werden in 1963 acht huwelijken per 1000 inwo ners gesloten, tegen 7,5 in 1975. Top jaren bij de huwelijken waren 1968 (9,2 per 1000 inwoners). 1971 (9.3) en 1972 (8 8). J Niet-rokers in liet offensief i f J NEW YORK, 8-1. Een ro- her kussen staal gelijk aan hel f aflikken van een smerige as- (1 J bak", „in mijn auto wordt mei jl J gerookt" en rokers slinken". J Plakkers 'mei dergelijke leks- f J ten verschijnen cle laatste tijd j in steeds grotere aantallen in j J de Amerikaanse steden, waar J men er niet eens meer van op- x kijkt als op congressen plotse- ling iemand opstaat, rokers om f hem heen sigaret, sigaar of pijp uit de mond trekt en dan (I schielijk verdwijnt. Dan heeft men bezoek gehacl van cle j „rokersboeman", een nieuwe J vinding van degenen clie vin- J den dat zij nu lang genoeg in de walm van hun rokende me- f demensen hebben gezeten. De militante niet-rokers in cle Verenigde Staten hebben j de rokers cle oorlog verklaard. De tijd dat de niet-roker lijd- j zaam cle rookgordijnen van f anderen accepteerde schijnt ten eincle te lopen. f STOCKHOLM, 8-1. Bij een poging om een brandkast te kraken zijn donderdagochtend vroeg twee Zweedse inbrekers om het leven ge komen. Het geval deed zich voor in een. dorp nabij de stad Umea in Noord-Zweden, waar drie mannen en een vrouw probeerden met be hulp van springstof de brandkast van een bouwonderneming open te breken. Door een fout explodeerde de lading te vroeg waardoor een man ter plaatse overleed en een an der later aan zijn verwondingen be zweek. De derde man en de vrouw meldden zich daarop bij de politie. schatting ruim 400 miljoen gulden bedragen. Er bestaat op dit ogenblik nog geen inzicht in de totale schade van de storm van enkele dagen ge leden. Het zal ook zeker nog enige tijd duren, voordat een dergelijk inzicht kan worden verkregen. De schade-aangiften waarmee brandverzekeraars worden gecon fronteerd, hebben betrekking op schade aan opstallen en inboedels, die op zogenaamde uitgebreide ge- varenverzekeringen of afzonderlijke stormverzekeringen zijn gedekt. Daarnaast is er uiteraard ook sprake van schade, welke kan worden ge claimd op transportverzekeringen, automobielverzekeringen en glas verzekeringen. Herman van der Horst overleden AMSTERDAM, 8-1. Op de leeftijd van 65 jaar is donderdag na een kortstondige ziekte geheel onver wacht in het Elisabethgasthuis in Haarlem overleden de cineast Her man van dei' I-Iorsl uit Vogelenzang. Met hem is een groot Nederlands fil mer heengegaan die internationaal bekendheid genoot, aldus de Neder landse bioscoopbond. Zijn films zijn vrijwel overal ter wereld vertoond. Kanonnier verongelukt MEPPEL, 8-1. Donderdagmorgen rond half acht is nabij de Pijlerbrug lussen Steen wijk en Meppel een drietonner met daaraan gekoppeld een luchtdoelkanon van de vijftiende afdeling lichte luchtdoelartillerie uit Wezep van de weg geraakt. De wa gen met het luchtdoelkanon is hier na gekanteld en op zijn kop in de naast de weg gelegen sloot terecht gekomen. De dienstplichtig kanon nier J. F. Meems uit Oldebroek is hierbij om het leven gekomen. Een andere inzittende, de kanonnier W. A, de Vrieze is 'in' het Diaconessen- ziekenhuis te Meppel opgenomen. De koninklijke marechaussee stelt naar cle oorzaak van het ongeluk een on derzoek in. Twee kinderen gedood in verkeer ETTEN-LEUR, 8-1. Twee kindc- ren zijn gedood en twee gewond na een aanrijding op de Zundertseweg in Eltcn-Lcur. De kinderen waren met nog zes tien anderen per fiets op weg naar school. Twee van hen de zesjarige Adriana van Praal en de even oude Jolanda Peijs uit Etten Leur zijn voor een. bocht in de weg op de lin ker weghelft gekomen en daar in botsing gekomen met een tegemoet komende personenauto. Waarschijnlijk omdat de kinderen al ver op de verkeerde weghelft za ten is de betuurder van de auto naar links uitgeweken en toen in botsing gekomen met nog twee kinderen. De eefste twee waren op slag dood, van de andere twee dat zijn zusjes, was één zwaar en één lichtgewond. Het groepje kinderen fietst dagelijks van buiten de bebouwde kom naai school. Man aangehouden voor poging tot moord DEN HAAG, 7-1. De Haagse poli tie heeft de 32-jarige spuiter M. A. uit Amsterdam aangehouden die heeft geprobeerd de r34-jarige PTT- employee I. T. Jankie uit Den Haag te vermoorden. Dat heeft de politie meegedeeld. De spuiter had de vrouw, bij het postkantoor in de Waldorpstraat in Den Haag staan opwachten toen zij haar werk had beëindigd. Toen hij riep „ik zal je vermoorden" vluchtte de vrouw in haar auto, maar de man za# kans zich naast haar in de auto te werken. Daar ontstond een vechtpartij waarbij de spuiter pro beerde de vrouw de keel dicht te knijpen. De spuiter werd daarbij gestoord door een collega van de vrouw die kans zag de mah uit de auto te krij gen. Met hulp van collega's is de spuiter opgesloten op een toilet in het postkantoor, in afwachting van de politie. Volgens de politie heeft, de spuiter de vrouw herhaaldelijk telefonisch lastig gevallen. WEEKEINDE - ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 januari Dok Ier A. W. van GeerV Zierikzec tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokier H. J. Simons; Reucsse tel. 01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 1-7.00 my. De wcekeinddienst gaal in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Niekcrk, tel. 01114-1938 heeft dienst voor Oosterland'Sir- janslawl. DIERENARTS Dierenarts Buth. lloogezoom 9. Haamstedt? (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duivelnnd. VI'OTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en vo~ 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Ouwerkcrk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Vrijdag 9 januari Zierikzee Restaurant „Mondragon". 15.30 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. Zaterdag 10 januari Zierikzee Vinotheek „Mondragon", aanvang 21.00 uur: dansavond Dansclub Zie rikzee. Graanbeurs: tentoonstelling van bij en en postduiven; 15.00-22.00 uur te vens demonstratie met een spinne wiel en bereiding van boerengeilen- lcaas. Westerschouwen Parkeerterrein A. v. d. Weijdeweg, 10.00 uur, Jeugd Vogelwacht (Spoor zoeken). Zondag 11 januari Renesse Dorpshuis en Trefpunt, 10.30 uur, start zondagsschool. Maandag 12 januari Zierikzee „Huis van Nassau", 7.30 uur, Fok- en Controlevereniging en Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Dinsdag 13 januari Hotel R.T.M. station, jaarvergade ring V.O.L. „Pomona", aanvang 19.30 uur. Zierikzee RK-centrum Mosselstraat, 19.30 uur, contactayond U.V.V. Vrijdag 16 januari Zierikzee Huis van Nassau, 10.00 uur v.m„ aanvang agrarische studiedag. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, lezing met dia's door W. L. Kristelijn over .jKleuren en vormen van de ge steenten van onze aarde (Vogel wacht). Kerkwerve Ven-gebouw. Ver. Openbaar Onder wijs, 20.00 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond U.V.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zet Redaktte: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4168 Ten aanzien van de ekonomie toil ik pleiten voor een weerhuisje, met een mannetje en een vrouwtje. Voor al na de „twaalf slagen" is de wed strijd goed op gang gekomen tus sen. de ekononpsche pessimisten en de optimisten. De laatst en bedienen zich van het woord „aantrekken", als gold het een broek of een japon. Overal duikt die zin op: „dc ekono mie zal wel weer aantrekken". De pessimisten hebben het over: „de strukturele aspekten van de ekono- mische malaise". Een gewoon mens kan daar geen chocola van maken. Dat is trouwens misschien de bedoe ling ook niet. Daarom een weerhuisje. Laten we afspreken dat de ekonomie aantrekt zodra het vrouwtje buiten komt. Het is weliswaar geen jaar van de vrouw meer', maar het is toch een altijd welkome hommage aan de dames, aan ivic wij mede het leven te dan ken hebben. De mannetjes komen naar builen, als.het weer. eetis scheef zit met de strukturele aspekten. Voorlopig lijkt .het er op - maar wat zijn prognoses dal de mannetjes veel buiten zullen staan. Ah het even tegen zit zonder kinderbijslag, ivant dat kan niet meer. Laten we eer lijk zijn. Men behoeft peen uilen naar Athene te dragen; dat niet, maar kinderbijslag, nee! Wie is nu eigenlijk helemaal ver antwoordelijk voor het verwekken van kinderen. Dat zijn toch de - in dit geval ekonomische partners. Daar wordt toch geen sociale ambtenaar bij geroepen. Laten we toch eerlijk zijn. Intussen meet ik de dure tijden af aan het voedsel voor cle kal en de duif, investeringen waarmee ik mezelf altijd belast. Dc kwaliteit van het cluivenvoer is - zonder verantwoordelijkheid van de detaillist - achteruitgegaan. Er zaten vroeger rode en zwarte zaadjes in. Nu nóg wel, maar eindeloos veel minder. Alleen dc prijs is omhoog gegaan. Onze 18-jarige trouwe tor telduif Jcijkt daar heel raar lenen aan. Dat kan ik u wél zeggen. Dc steentjes voor cle kdttcbak zijn ook in prijs verhoogd. De hebben cle re putatie reukloze oplossingen te bie den voor cle verrichtingen van onze grond old lady, cle 14-jarigp poes. maar dal klopt ook niet. Zelf kijkt .e daar raar togen aan. Dat kan ik n ook wet zeggen. Het cluivenvoer en dc kaltesleen tjes neem ik als maatstaf voor cle ontwikkeling van de ekonomie. Een vreemde maatstaf, maar juist toerei kend, om te ontdekken dat het eko- nomisch weermavnetje buiten staat. Zo is dat ook. SCHIER EI LAN DM AN. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2