„Toekomstbeeld onderwijs in gemeente Brouwershaven niet al te gunstig" SPECIAALZAAK IN OOSTERSE TAPIJTEN IN ZIERIKZEESE SINT DOMUSSTRAAT Rode Kruisziekenhuis onmisbaar voor de regio Diepvrieskluizen te Nieuwerkerk verdwijnen B, en W. in aanbiedingsnota begroting: STREEKNIEUWS B. en W. van Brouwershaven: VOORSTELLING VAN „HET ZEEPAARD" TE ZIERIKZEE ZI.ERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Don<l?rJai januari 197? Nr. 21822 BROUWERSHAVEN, 7-1. „Het toekomstbeeld ten aanzien van het onderwijs in de gemeente Brouwers haven kan niet al te gunstig worden genoemd". Aldus b. en w. van Brouwersha ven In de aanbiedingsnota van de gemeentebegroting, „biet name de prognose voor het aantal leerlingen op de kleuterscholen baart ons grote zorgen''. aldus het college. Zonder de genoemde problemen uit het oog te verliezen, menen b. en w. toch door te moeten gaan met een doelmatig, de leerlingen ten goede komend onderwijsbeleid, waarin de bouw van een nieuw scholencomplex te Brouwershaven een belangrijke plaats inneemt. Mede tengevolge van subsidiemo gelijkheden in het kader van rehabi litatie en renovatie, zijn er nieuwe inzichten ontstaan ten aanzien van de plaats van verwezelijking voor de bouw van een scholencombinatie in de kern Brouwershaven. Op dit moment wordt een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid het scholencomplex nabij de St. Ni- colaaskerk te realiseren. Dit com plex zal dan bestaan uit een kleu ter-, openbare- en bijzondere basis school. Om hiervoor de benodigde ruimte te kunnen scheppen, zal dan wel het door de raad aangekochte pand aan de Korenmarkt gesloopt moeten worden, en zouden de eveneens ter plaatse gelegen gebouwen aange kocht en ook geslo opt moeten wor den. Het is mogelijk 80 van de aankoopsom, exclusief de sloopkos- ten, van het rijk terug te ontvangen, waardoor de mogelijkheid ontstaat deze buurt te rehabiliteren en een funktie te geven welke past voor een, plaats zo dicht bij het centrum gelegen. Overleg Ondanks de financiële tegemoet koming van het rijk zal de te reali seren bouw meer kosten dan de traditionele bouw van een scholen complex. B. en w. merken op dat opk het bouwen elders in deze kern met zware esthetische eisen gepaard gaat, in verband met het zijn van .-.beschermd stadsgezicht''. Het col lege is van mening, dat, nu hiervoor een uitkering kan worden ontvan gen, ook voor een historische stads kern de financiële mogelijkheden benut moeten worden om dergelijke projekten mogelijk te maken. Over leg in deze is en wordt gepleegd met de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, de commissie stadsvernieuwing en met de inspek- teurs van het kleuter- en lageron- derwijs. Uiteraard zal, wanneer de plannen een wat vastere vorm hebben, zo spoedig mogelijk overleg gepleegd worden met het schoolbestuur van het bijzonder lager onderwijs cn de oudercommissie of schoolraad. Andere ruimte Indien deze plannen gerealiseerd kunnen worden, zal er een tijdelijke andere ruimte gevonden moeten worden voor de dépendance van de kleuterschool „De Blokkendoos". Ook voor het jongerencentrum „Ze nith" zal een andere ruimte moeten worden gezocht. Andere aktivitei- ten, die nu plaatsvinden in het oude schoolgebouw kunnen dan in het te realiseren verenigingsgebouw wor den ondergebracht. Het huidige kleuterschoolgebouw zal later een andere bestemming dienen te krij gen. In de overige kernen levert de lig ging van de kleuter- en lagere schoolgebouwen voor de integratie geen al te grote problemen op, om dat ze tamelijk dicht bij elkaar ge legen zijn. Het kollege zal trachten de raad in dit begrotingsjaar plan nen voor te leggen voor de vervan ging van de semi-permanente kleu terschool te Dreischor, daar dit ge bouw in de naaste toekomst grote kosten aan onderhoud zal gaan ver gen, en het huurkontrakt over en kele jaren afloopt. Zoals in de aanhef reeds werd op gemerkt, vervult de prognose voor het aantal leerlingen in de komende jaren voor de kleuterscholen het kollege met zorg. De prognose geef 1 in schema' weergegeven het hierna volgende beeld: Openbare fclèut er school: 1975 1976 1977 1978 1979 Brouwershaven 52 47 36-7a 34-'.", 33Vs Dreischor 34 28-7:5 25 22 17 Va Noordgouwe 262/s 21 15*7 13 Va 11-/3 Zonnemaire 1.6s. 19''a 20 19 15 Uit het schema blijkt, dat ook nieuwbouw niet het benodigde ef- fekt geeft; een probleem waar vele plattelandsgemeenten mee kampen. Daarnaast spelen de vergrijzing van de bevolking, de daling van het ge- bóortècijfer en de verslechtering van de werkgelegenheid ook een rol. Overleg over de negatieve prognose Wordt thans, via de inspekteur van het kleuteronderwijs en de provin ciale onderwijskommissie, gevoerd met het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het college blijft van mening dat bet opheffen van scholen in kleine re kernen, de onleefbaarheid van dezè kernen sterk bevorderd. „Nu bovendien de samenwerking (integratie) van kleuter- en lagere scholen steeds meer in zicht komt, zou het jammer zijn voor korte tijd een school op te moeten heffen. Daar kömt nog bij dat opheffing in de ene kern, uitbreiding van personeel en schoolgebouw in een andere kern betekent; nog afgezien van de pro blemen voor ouders en kinderen en de kosten van vervoer", aldus b. en w. Op gewone dienst is ook voor het komend jaar weer een post van f 20.000,— gereserveerd voor de in richting van nieuw te bouwen'scho len. Ken voorste] om te komen tot' een schoolraad-nieuwe-stijl, waarin zor wel het kleuter- als het lager onder wijs vertegenwoordigd zullen zijn, zal dg raad begin dit jaar worden voorgelegd. Gebouwen Door aankoop en verbouw1 van verschillende gebouwen in de ker nen Brouwershaven, Dreischor en Vakantieverblijven Zeeland 1976 De afdeling Bemiddelingscentrale van de Provinciale VVV Zeeland heeft de nieuwe Vakantieverblijven- gids 1976 gepubliceerd in een Ne derlandse- en Duitse editie. De gids bevat 77 aanbiedingen van vakantieverblijven in totaal omvat tende 500 eenheden. Van alle wo ningen, appartementen en caravans is een beschrijving opgenomen van de ligging, terwijl door middel van beeldtekens de bijzonderheden zijn aangegeven van de vakantieverblij ven. Een opgave van prijzen en bijko mende kosten in de verschillende perioden van het jaar maken het geheel kompleet. De gids geeft voorts een beknopte toeristische beschrij ving van Zeeland, verdeeld per re gio. Aangegeven is, op welke wijze de woningen kunnen worden gere serveerd en hoe te handelen in ge val van annulering. De oplaag van de Nederlandse editie is 10.000 stuks; in het Duits zijn er 8.000 gedrukt. Zonnemaire wordt de kans voor hel verenigingsleven, om optimaal tot ontplooiing te komen, vergroot. Dpor de aankopen en de verbou wingen te financieren uit over schotten van vorige dienstjaren, en door middel van extra uitkeringen van het rijk in het kader van de werkloosheidsbestrijding, welke gel den besteed moeten worden aan bouwaktiviteiten, ontstaat de moge lijkheid de exploitatiekosten sterk te drukken. Inzake de exploitatie- opzet gaan in het kollege de gedach ten uit naar een stichtingsvorm voor alle gebouwen gezamenlijk. Over de kosten valt in dit stadium geen dui delijke uitspraak te doen. Stichting „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" De algemene vergadering van de Stichting „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland zal gehouden worden op donderdag 15 januari in de Brasserie te Middelburg. In deze vergadering zal de jaarrede worden uitgesproken door dr. J. Tesink. Schade aan percelen Hoewel nog geen afgerond beeld bestaat van de situatie, blijken de mosselpercelen in de Waddenzee ernstige schade te hebben opgelopen door de recente storm. ZIERÏKZEE Bejaarden gaan kijkje nemen in zwembad Op woensdagmiddag. 14 januari aanstaande bx*engen de leden van de Alg. Bond van Bejaarden, afdeling Zierikzee, een bezoek aan het zwem bad „Onderdak". Vele ouderen heb ben dit fraaie bad nog niet eerder van binnen gezien; na de bezichti ging zal in de restauratie gezamen lijk een'kop koffie worden gedron ken. Het vervoer vindt plaats met bussen. De bussen vertrekken om half twee van Borrendamme en Ha venplein. Stichting voor het kind (Ingezonden) Met heel veel dank aan de U.V.V.- dames, aan de pers en aan P.T.T.- personeel voor aller medewerking, aan vooral ook het kopend publiek, laten wij u weten, dat de verkoopak- tie kaarten en kinderzegels in ons winkeltje in de hal van het postkan toor Zierikzee heeft opgebracht f 6.476,45. Het plaatselijk comité Zierikzee WESTERSCHOUWEN Vijf jaar L.R.V. „Westelijk Schouwen" Op zaterdag 10 januari gaat de Landelijke Rijvereniging en Ponny- club „Westelijk Schouwen" in het Dorpshuis te Serooskerke het feit herdenken dat de vereniging voor 5 jaar werd opgericht. Van 17.00 uur tot 18.00 uur zal er een officiële re ceptie worden gegeven, waarna van af 20.30 uur een feestavond in boe- renstijl zal plaats vinden. BURGH HAAMSTEDE Jaarvergadering „Pomona" Dinsdag 13 januari a.s. zal de V.O.L. „Pomona" te Burgh-Haam- stede in hotel R.T.M. Station te Haamstede haar jaarvergadering houden. Op de agenda staat o.m. een voorstel van het bestuur voor deel name aan de kursus kostenbesparing nota Boekhoudbureau Z.L.M., in sa menwerking met de landbouwver- eniging „C. et C." Verder zal onder ogen worden gezien of de kontribu- tie moet worden verhoogd. De be stuursleden C. J. Boot en N. A. Duimbruin zijn aftredend en her kiesbaar. Plannen zijn er om op 1, 2 en 3 juni a.s. een driedaagse reis te maken naar Parijs met bezoek aan een bedrijf in Frankrijk of België. Een en ander zal aan een nadere be schouwing worden onderworpen. Door de heer J. P. C. Boot zal ver der een dia-serie „Natuurindrukken" worden vertoond. ZIERIKZEE, 8-1. Het historische pand St. Domusstraat 10. opent mor gen - vrijdag 9 januari - haar deur als '„Arabesque", speciaalzaak Sn Oosterse tapijten. De zaak zal geleid worden door de heer J. C. G. Huis- mans pit Halsteren. Arabesque 'maakt deel uit van een cönibinatie van acht zaken, die sn- nièn 'de inkoop vereniging Haex B.V. vbritfeft. 'Dé naam Oosterse tapijten is eert veelomvattend begrip. Het bo- tekeVft dat dè tapijten voornamelijk uit Perzië komen, maar ook van Pa kistan, Turkije, Afghanistan, India en de Balkan-ionden. De tapijten zijn allemaal handgeknoopt volgens oeroude tradities en motieven. Uit Marokko komen de Berber-tapijten. Dahkzij rechtstreekse import kan steeds het laat9te nieuws op dit ge bied gebracht worden. Arabesque heeft ook antieke Per zische tapijten, dat zijn tapijten die plantaardig geverfd zijn. Het moder ne Perzische tapijt wordt met syn thetische kleurstoffen bewerkt, maar doet niet onder voor de antieke exemplaren, ook wat kleurechtheid betreft. Taxaties Naast de verkoop van Ooslerse ta pijten verzorgt Arabesque ook taxa ties en reparaties van deze kostbaar heden. Bovendien heeft men bij deze firma de mogelijkheid om een Oos ters tapijt in te ruilen, dit dank zij het garantiecertificaat don men bij aankoop van een tapijt verschaft cn waarop alle bijzonderheden van het tapijt geregistreerd worden. Het gehele interieur van Arabes que ademt een Oosterse sfeer. Zelfs een portret van de sjah van Perzië ontbreekt niet. De opening van deze HAAMSTEDE Vctgaderiitg relsveteriiging Maandagavond vergaderde do veis- ver. „Ons genoegen" in cafetaria De Graaf voor het vaststellen van de reis 1976. Na toelichting van de heer Tuinman werden dia's vertoond over de reis 1975. Daarna volgde een be spreking over de te maken reis. Er werd besloten dit jaar een vierlan- den reis te maken, met als overnach ting Wasserbillig. Na een gezellige verloting onder leiding van chauf feur T. Manni, welke ook dia's ver toonde over Parijs en Londen .sloot de .voorzitter de heer A. de Bruine de vergadeiing, die tevens meedeel de dat er nog enkele plaatsen vrij zijn. MIDDENSCHOUWEN Loop der bevolking 1975 Het zielental van de gemeente Mid- denschouwen nam in 1975 toe met.30. Op 31 december 1974 bedroeg het aantal ingezetenen 2235 (1173 man nen en 1062 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 32 (12 mannen en 20 vrouwen) en door ves tiging met 134 (68 mannen en 66 vrouwen); het verminderde door overlijden met 14 (6 mannen en 8 vrouwen) en door vei'trek met 122 (57 mannen en 65 vrouwen). Op 31 december 1975 bedroeg het inwoner- lal dus 2265 (1190 mannen en 1075 vrouwen). Er werden 12 huwelijken voltrokken; er werden 2 echtschei dingen ingeschreven. BROUWERSHAVEN Sport- en jeugdzaken Door de aanleg van hel sportter rein „Onder de molen" te Brouwers haven en het besluit van de raad tot aankoop van grond ten behoeve van uitbreiding van het sportterrein te Dreischor, is een jarenlang levende wens van de sportverenigingen in vervulling gegaan, en zal de moge lijkheid tot sportbeoefening na rea lisering optimaal aanwezig "zijn. Al dus b. en w. in de aanbiedingsnota bij de gemeentebegroting 1976. De uitbreiding te Dreischor is ge meld bij D.A.C.W. De ontwerp- schets van de kleedaccomodatie voor het sportterrein „Onder de molen" is, na de commissie stadsvernieu wing gepasseerd te hebben en na ge pleegd overleg met monumentenzorg en de welstandsadviescommissie zo ver gereed, dat het besteksgereed kan worden gemaakt. De commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting zal hierover nog worden ge hoord. Aanmelding voor uitvoering in D.A.C.W.-verband heeft inmid dels plaatsgevonden. In deze begroting worden de raad voorstellen gedaan om te komen tot realisering van speelplaatsen voor de jeugd in de kernen Dreischor. Noordgouwe en Zonnemaire. B. en BROUWERSHAVEN. 7-1. „Hoewel het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis één van dc kleinste ziekenhuizen in ons land is, blijven wtf van mening dat het in onze regio onmisbaar is". Aldus merken b. en vv. van Brou wershaven op in de aanbiedingsnota van de gemeentebegroting voor 1976. Nadat de afgelopen jaren de ge meentelijke bijdragen als een voor schot beschouwd konden worden, omdat deze immers later weer te ruggestort werden in de gemeente kas zal in het begrotingsjaar 1976 ernstig rekenfhg gehouden moeten worden met de waarschijnlijkheid dat deze bijdrage (f 5,per inwo ner) voor de exploitatie dit jaar wel nodig zal zijn, aldus het college. Voorzieningen Het bestuur van het ziekenhuis is voornemens een aantal vrij kostba re, maar niet minder noodzakelijke voorzieningen aan te brengen. Zo zullen onder andere de ramen op de patiëntenkamer worden vernieuwd alsmede het aanbrengen van een nieuwe zonwering voor alle ramen (f 170.000,verbouwen van spoel en wasbakken (f20.000,het ma ken van voorzieningen Ier inrichting van een „medisch archief" (f40.000); modernisering van een keuken- en voedselverdeelsystecm mei verdeel- band, warmwagens e.d. (f85.000, inrichting van een bewakingskamer voor operatiepatiënten (f30.000, modernisering operatiekamer (f55.000,instrumentarium voor vaatchirurgie (f 15.000,vernieu wing van de vloerbedekking op alle patiëntenkamers (f 20.000, Deze investeringen zulen ongetwij feld een belangrijke bijdrage leveren voor een optimale medische begelei ding in ons regionaal ziekenhuis op Schouwen-Duiveland. w. hopen deze te realiseren ovei'een- komstig een reeds bestaand speel terrein te Brouwershaven. Het ambtenarenkorps Voor het ambtenarenkorps was 1975 een bijzonder moeilijk jaar, al dus konstateren b. en w. in de aan- beidingsnota gemeentebegroting voor 1976. Er is sprake van onderbe zetting, niet alleen door de vele mu taties die hebben plaatsgevonden, maar ook door de lange afwezigheid en het daarop gevolgde ontslag van de sekretaris. Dit alles heeft geleid tot achterstand in de werkzaamhe den. „Door het aangevulde perso neelsbestand en nog aan te trekken personeel, wordt gehoopt dat in 1976 de achtei'stand van nog te verlich ten werkzaamheden zal worden in gehaald," aldus b. en w. DUIVEL AND Burgerlijke stand over december Geboren 13. Pieter Petrus, z.v. L. van Klin ken en H. C. Corbijn, Middenweg 5, Nieuwerkerk; 16. Deborah Renata, d.v. A. G. W. Zoetemelk en I. M. Klunder, Weelstx-aat 40, Oosterland; 18. Iris, d.v. J. Meuldijk en E. W. Schenk, Unastx-aat 13, Nieuwerkex'k: 18. Anthony Martin, z.v. C. Folmer en H. Schilpex-oord. Deltastraat 27, Nieuwei'kerk; 21. Engel Jan, z.v. J. Neele en T. J. de Ronde, Burg Ro- NIEUWERKERK, 7-1. De Coöp. vereniging tot verhuur van diep vrieskluizen te Nieuwerkerk heeft het werk beëindigd. Op de dit na jaar gehouden ledenvergadering werd besloten tot liquidatie van genoemde vereniging. Er bleek toen dat een té ingrij pende investeringzou moeten wor den gedaan om nog verantwoox'd ver der te gaan met de vex-huur vari diep- vi'iesladen. Dezer dagen is men bezig met het slopen van het binnenwerk; dus van de koelappax-atuur en de diverse schuifladen. Naar verluidt zal het gebouw te zijner tijd een andere bestemming kx'ijgen. De leden van de vei'eniging zullen nog worden ingelicht over het slot van de financiële zijde. meijnstraat 5, Ouwerkerk; 29. Pieter, z.v. G. R. J. Heukelom en J. Geluk, Magnoliastraat 2, Nieuwerkerk Gehuwd 12. Jozua van IJsseldijk, 21 jr.. wonende te Middenschouwen en Ca- rientje de Wit, 20 jr., wonende te Oosterland; 12. Marinus Adriaan Servaas, 23 jr.. wonende te Ziei'ikzee en Jacoba de Bruine, 18 jr., wonende te Oosterland; 19. Cornells de Brui ne, 18 jr. en Lena Otte. 17 jr., beiden wonende te Oosterland; 19. Charles Pieter Slootmaaker, 20 jr. en Pieter- nella Jacomina Matthijsse, 17 jr., beiden wonende te Nieuwerkerk; 23. Willem Cox-nelis Frans de Bruine. 26 jr., wonende te Oostei'land en Margaretha de Knegt, 18 jr.. wonen de te Nieuwerkerk. Overleden 4. Arie van Dienst, 68 jr. Sirjans- land; 6. Dingenis Jan van Dijke. 59 jr., Nieuwei'kerk. OUWERKERK Lapjescursus Op dinsdagavond 24 januax'i a.s. zal in het Dorpshuis te Ouwerkerk worden begonnen met een cursus van zes lessen: „ci'eatief bezig zijn met lapjes", aanvang 19.30 uur. Het cursusgeld bedraagt f 20,Tevens bestaat de mogelijkheid, om mee te doen aan een naai- of lapjescursus, die zal starten op 5 april. Voor verdere informatie en even tuele opgave voor deelname kan men vóór 12 januari a.s. tex-echl bij mevr. Kenters, Burgemeester Romeyn- stx-aat en mevr. Vex-kerk, Haneweg. telefoon (01114) 1808, beiden lid van de werkgroep - Ou werkerkEx- is slechts beperkte deelname mogelijk! Ophalen oud papier SVOWK In verband met de storm kon za terdag jl. door SVOWK geen oud papier worden opgehaald. De bedoe ling is om dat zatei-dag aanstaande te doen. zaak in Zierikzee betekent hel eer ste filiaal in Zeeland. Drie maanden geleden werd reeds een filiaal in Steenbergen geopend. In het pand in de St. Domusstraat werd niet ingrijpend verbouwd. Het eigenlijke intérieur bleef gehand haafd, alleen de ruwe muren onder gingen een bewerking. Arabesque biedt een zeer grote kollektie Oostei'se kleden. Van het kleinste onder/ettertje tot wandkle den en grote tapijten. Volgens dc heer Huismans is een Oosters tapijt een goede geldbeleg ging. In tegenstelling tot andere ta pijten wordt een Oosters tapijt in de loop der jaren steeds meer waard. Er zijn zelfs mensen die een hele kollektie in Oosterse tapijten op- bouwen. ZIERIKZEE, 7-1. Onder auspiciën van dc Z.V.U. vindt op zaterdag 31 januari aanstaande in dc Zicrikzccsc Concertzaal een voorstelling plaats van „Het Zeepaard". Dit stuk wordt gebracht door Kitty Janssen (foto) en Andre van den Heuvel. Plaats van handeling: een havenkroeg. André van den Heuvel schrijft over .«Het Zeepaard'' - door de pers enthousiast ontvangen - het volgen de: F.cn hartstochtelijk stuk over de liefde van twee mensen, die niet meer zo jong zijn als Romeo en Ju lia. en ook niet zo mooi. Beiden hebben de leeftijd van om en nabij de veertig. Zij - Gertrude - te dik. gelooft niet meer in ik hou van jou Ze is te vaak belazerd door dronken liefdesvexklaringen en be loften over de tapkast heen van haar zeemanskroeg Het Zeepaard. Toch verlangt ze diep in haar „jon- ge-meisjeshazT' naar een man, Har ry, met wie ze heeft geslapen. Hij. Harry, verstaat maar één taal. Het gestamp van de scheepsmachi nes op zee. Aan deze stalen zwoe gers heeft hij toevertrouwd met Gertrude te zullen trouwen. Ze heb ben geen van beiden de wapens van het intellect van b.v. George en Mar tha in „Virginia WoolfHun sim pelheid is hartvei-scheu.cnd. verte dert en is om te lachen. Het weinige vertrouwen dat ze ten opzichte van elkaar nog hebben zal de dunne draad zijn die heen moet samenbinden. Of dat gebeurt, zien we in Het Zeepaai-d. l.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3