Jeugdsociëteit Big S bestaat zeven jaar „Beleid Surinamers richten op beperkte integratie" Bibliotheek te Zierikzee Russische hulp voor MPLA Franse verklaring over Angola Doden bij branden Weer Brits-IJslandse botsing Sylvia Kristel JULIA Groot duinverlies op Texel Drievoudige moord bij Parijs Geen steun voor het Moluks ideaal Overval op ABN-kantoor Of-of-situatie AGENDA 2 Het zou onzin van een bedenkelijk soort zijn iets af te willen doen aan het gevaarlijk karakter van de re cente orkaan-achtige storm, die zelfs enkele mensenlevens heeft ge-eist en heel wat materiële schade heeft aan gericht. In het krachtenveld van de natuur blijven riskante elementen spelen. Zo was het, zo zal liet zijn- Onderstreept dient echter te wor den dat de dijken in Zeeland in hel algemeen, deze „vuur"proef goed hebben doorstaan. Als nieuw staal van nog steeds opportunistische po litiek, is - na het bedaren van de storm - echter onmiddellijk de to verformule „onverkort sluiten van de Oosterschelde" hier en daar ver nomen, driftig landelijk verspreid door de media. Het hoofd van het K.N.M.I. - afde ling voorlichting - moge al gewezen hebben op het uiterst uitzonderlijke karakter van deze storm, die eens in de zoveel decennia voorkomt en van de zijde van de Prov. Waterstaat moge de geringe c.q. afwezige schade aan het dijkcnslelsel zijn bevestigd, de storm is opnieuw aangegrepen om terug te grijpen naar een plan, onder andere omstandigheden uitgedacht en inmiddels reeds lang vervangen door een beter plan: de aanleg van een stormstuwcaisson-dam. Zeeland staat aan de vooravond een geweldige slag te slaan. De pro vincie kan - bij uitvoering van zo'n dam - de wereld een super-staal van waterstaatkundig vermogen tonen. Zij kan de miljoenen opleverende schelpdierenkultuur in takt houden. Zij kan een optimale veiligheid be reiken door aanleg van die dam, in kombinatie (in de aanlooptijd) met dijkversterking, een werk dat goed op gang kwam en in betrekkelijk weinig jaren kan voltooid. Zij kan een Europees rekreatiegebied voor ondergang behoeden, samen met miljoenen plantaardige en dierlijke wezens, die zeldzaam zijn geworden in deze overvolle, vervuilde wereld. Die kansen liggen voor het grijpen, maar men moet ze willen grijpen. Niet iedereen wil ze kennelijk grij<- pen; er kan geen graszode verzakken of geen tak door de lucht vliegen, of het totaal achterhaalde Deltaplan oude stijl, wordt weer van de rom melzolder gehaald. Een enkele inci dentele storm of enkele tientjes bo ven het geraamde bedrag voor een stormstuw-caisson dam zijn al vol doende om in de laarzen te schieten en „onverkort" om volledige sluiting van een levendige, rijke, heldere, vis- en zuurstofrijke zee-arm te roepen, een roepen om de galg voor de ma ritieme provincie b\j uitnemendheid, Zeeland. Ja maar, de veiligheid. Die veilig heid wordt geen cent beter als „du moment" werd besloten de Schelde potdicht af te sluiten. Dan blijft er toch een reeks risiko-jaren. Verge ten wordt ook dat juist door het plan tot alternatieve sluiting, de dijkversterking op gang is gekomen. Voorheen deed men daar niets aan. Het was va banque spelen, maar nu eindelijk - na hoeveel moeite - een heel knappe tussenvorm is gevon den, wordt het zuchten om volledige afsluiting sterker. Zeeland staat aan de vooravond een geweldige slag te slaan, maar het kan ook een formi dabele miskleun worden, een pro vinciale, of liever een nationale mis kleun. Met deze vreemde of-of-situ atie zit dit gebied nog altijd opge scheept. I ZIERIKZEE. Op maandag 29 decem ber merci de bibliotheek van de Stichting Gemeenschappelijke Bi bliotheekvoorziening Schouw en-Dv.i- veland, op het Industrieterrein te Zierikzee geopend. In april/mei van dit jaar zal het gebouw nog mei 100 m- vergroot worden. (Zie ook elders in dit nummer.) (Foto; Zicrikzcesche Nieuwsbode) Optreden werktejatèr The Fish Advertentie WESTERSCHOUWEN, 7-1. I).- Jeugdsociëteit Big S, thans met ruim 200 leden en 250 donateurs, bestaat zeven jaar. Er zuilen geen grote feestelijkheden plaats vinden - clie worden bewaard voor bet tienjarig be stauil - maar helemaal onopgemerkt zal bet zevenjarig bestaan toch ook niet blijven. Alle groepen binnen soosbereik zullen er wat van kunnen meepik ken; zo zal de donateursavond op vrijdag 12 maart a.s. in het teken staan van het zevenjarig bestaan. Verder komt er iets speciaals voor de jeugd tot 12 jaar en voor de seosléclcn komt er een zeer gevari eerd programma. Dit alles krijgt een inleiding met een optreden van „Werktejater the Fish'', a.s. zondagmiddag om half 3 in de soos. The Fish uit Nieuwer- kerk brengt een anderhalf uur du rend cabaretprogramma van eigen hand. Dit programma is een greep uit andere programma's van vorige optredens in diverse plaatsen. Artis tiek en technisch leider is de heer Ad v. Noort, toneeladviseur voor Zeeland. Na het cabaretprogramma vei - volgt de middag met dramatische expressie voor belangstellenden. Een ieder is hierbij welkom, ook niet le den. Het programma gaat verder op za terdag 17 januari met een filmdag voor de jeugd tot 12 jaar. Dit als ondërdeel van het totaalprogramma voor deze groep, wat verder bestaat uit handenarbeid op de resterende zaterdagmorgens van een maand o.l.v. enkele Big S leden. Vervolgens op zaterdagavond 24 januari een bromfietsrally, voor cle brommende leden (meisjes en jon gens). Hiervoor kan men zich nog steed opgeven bij de soos! Besturenclag Op zaterdag 31 januari gaat het bestuur deelnemen aan een sozen- besturendag, georganiseerd door het eilandelijke sozenberaad o.l.v. jeugd werker Gabri de Groot, dit om nog nader lot elkander te komen, pro- grammaoverleg, gezamenlijke pro grammapunten, e.d. Voor de periode clie dan komt en rij kt tot de jaarlijkse Carnaval- Srao-avond op zaterdag 28 februari, is het bestuur en programmacom missie druk bezig met het organise ren van een dagje uit. Voorts kan men een bezoek verwachten aan een concert van een bekende popgroep, bij genoeg deelname uiteraard. Sug gesties ziet het bestuur graag tege moet. De enige jeugdgxoepering die al jaren, en nog steeds achtergesteld werdt, is die van 12 tot 16 jaar. Big S wcrstelt al enkele jaren met deze moeilijke groep; de plannen zijn sinds kert wat positiever geworden en misschien zit er dit jaar wel een „Little S" in het vat. Ouders van jongens en meisjes uit deze leeftyds- ROTTERDAM, 7-1. Surinamers en Antillianen moet de mogelijkheid werden geboden te integreren in de Nederlandse samenleving zonder daarby hun eigen cultuur of gedeel ten daarvan te verliezen. Dit uitgangspunt kiest wethouder Elisabeth Schmitz (sociale zaken) van Rotterdam voor haar beleid met betrekking tot de genoemde minder heidsgroeperingen, Zij heeft haar gedachten neergelegd in een nota, die woensdagmiddag werd bespro ken in een vergadering van ie raadscommissie sociale zaken. Hoe de commissieleden over deze proble matiek denken, bleef geheim door het besloten karakter van de bij eenkomst. De nota van de wethou der was' door een ..administratieve vergissing" naar buiten gebracht. (Vervolg van pag. 1) In de nieuwe bibliotheekvoor schriften, die per 1 juli 1975 in wer king traden wordt als oppervlakte norm een ruimte van 750 m2 gesteld. De bibliotheek te Zierikzee voldoet hier met een oppervlakte van 200 m- nog lang niet aan. Wel zal in april/ mei het gebouw aan de voorkant met 100 m- worden uitgebreid. Deze ruimte werd gratis beschikbaar ge steld aan de Stichting door de Pro vinciale Bibliotheek Centrale te Middelburg. Als deze vergroting tot stand is gekomen, zal een splitsing gemaakt worden tussen een afdeling voor volwassenen en een jeugdafde ling. Van overheidswege wordt voor lopig dispensatie verleend op de op pervlaktenorm. Uiteraard bestaat het verlangen om binnen een afzienbaar aantal jaren deze tijdelijke voorzie ning te vervangen voor een ruimere vestiging in hel centrum van Zierik zee. In samenwerking met cle C.J.V. „Samen Verder" is een servicedienst. voor bejaarden tot stand gekomen. Aangeraden wordt aan mensen,- die zelf niet in staat zijn de bibliotheek te bezoeken, een familielid of goede buur in te schakelen. Indien dit niet mogelijk is, kan kontakt opgenomen wórden mei mevrouw P. Schol-Bak ker. Hoofd poor tslraal 4 le Zierikzee, lel. 2154. Medewerkers Thans zijn bij de bibliotheek vier medewerkers in vaste dienst. Het zijn mej. H. Chr. van der Vlies, mej. C. Hoogstraten, mevr. J. Vermeulen -Pauwe en mevr. L. Hoekstra-de Mey. Mej. E. Meyer van, de biblio theekacademie te Tilburg doorloopt thans een stage van zes weken in de bibliotheek te Zierikzee. Door de nieuwe bibliotheekwet is het werk enorm toegenomen. Het gevolg is dat er een groot tekort aan .gediplomeerd personeel is ontstaan. Een opleiding voor assistent biblio thecaresse duurt twee jaar. Als voor opleiding geldt de middelbare school. Bibliotheekacademies zijn er in. Groningen, Deventer, Amsterdam, Den Haag, Tilburg en Sittard. De openingstijden van de biblo- theek zijn als volgt: maandag 13.30- 17.00 uur en 18.30-20.15 uur; woens dag 13.30-17.00 uur; donderdag 13.30 -17.00 uur en 18.30-20.15 uur; vrij dag 13.30-17.00 uur; zaterdag 10.00- 12.15 uur. Men is bereid in de bibliotheek aankondigingen, affiches e.d. op le hangen. Op donderdag 22 januari zal 's avonds van acht tot tien uur open huis worden gehouden. Alle belang stellenden zullen hartelijk welkom zijn. groep en ook zijzelf zouden hun Wensen eens moeten uiten op dit punt. „Zü kunnen dit doen wanneer zij onderstaand telefoonnummer bel len 01115-1479', aldus een Big S- zegsman. WASHINGTON, 7-1. Een geleide wapenjager van de Sowjetrussische marine en een tanklandingsschip zijn op weg naar Angola. Volgens het Amerikaanse blad Washington Post, dat dit woensdag meldde, schijnt het landingsschip geen tanks maar wel een onbekend aantal Russen aan boord te hebben. De bronnen, waaraan de Washington Post het bericht ontleent, achtten het niet onmogelijk dat het landings schip aanvalstroepen aanvoert. Zij houden echter ook rekening met de mogelijkheid dal de taak van het schip is Russische wapens uit Ango la terug te halen. PARIJS, 7-1. De Fraöse regering heeft woensdag verzocht het zenden van oorlogstuig en buitenlandse, mi litairen naar Angola te staken, zo is woensdag na een kabinetsberaad in Parijs meegedeeld. De verklaring zegt dat voortzet ting van dergelijke inmenging voortdurende spanning en verdeeld heid in Afrika zal scheppen, de vrede in dit continent verstoort en het afhoudt van zijn eerste ontwik kelingstaak. LONDEN, 7-1. Bij twee branden in Londen en Liverpool zijn woensdag vier kinderen en een gezin van drie leden omgekomen. In Londen kwamen vier kinderen **,om bij een brand in een woning. Bu ren konden de moeder niet helpen omdat de kinderen door het vuur waren ingesloten. In Liverpool kwam een echtpaar en zijn tweejarig kind bij een brand in hun woning om het leven. REYKJAVIK, 7-1. De IJslandse kustwacht meldt dat het Britse fre gat Andromeda woensdag het IJs landse patrouillevaartuig Thor heeft geramd. Er vielen geen slacht offers. De Andromeda liep een deuk van 4 meter op en de Thor kreeg een gat in de romp. Volgens de Britse commandant voeren beide schepen op de Britse treiler Ross Resolution af toen de Thor plotseling het roer scherp wendde waardoor de Andromeda in de richting van de Ross Resolution werd gedwongen. Volgens de IJs landse lezing haalde de Andromeda de Thor in om daarna snel het roer om te gooien waardoor de achterste ven van het Britse schip in aanva ring kwam met de Thor. Volgens dc IJslandse kustwacht probeerde eerder op de dag het. pas in de IJslandse wateren aangekomen Britse fregat Najad het 'patrouille vaartuig Tyr te rammen. Dc commandanten van de IJs landse vaartuigen zeggen de Britse fregatten geen redenen le hebben te hebben gegeven om zich agres sief tc gedragen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Zaterdag 10 en zondag 11 januari a.s. na Emmanuelle ineen nieuw erotisch hoogtepunt Julia et les hommes Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar TEXEL, 7-1. De storm van afgelo pen weekeinde heeft op Texel in to taal ruim 400 ha duin weggeslagen. Volgens de dienst van Rijkswater staat is langs de 28 km lange kust een strook van 20 a 30 meter duin verloren gegaan. Dankzij een destijds aangebrachte betonnen gordel heeft de vuurtoren bij de Cocksdorp, waar de afslag het grootste was, geen gevaar gelo pen. In de buurt van het dorp Den Hoorn is de situatie zodanig, dat er bijna geen duinerij meer is tussen de zee en het staatsbos. PARIJS, 8-1. In het dorp Bures, ten westen van Parijs, zijn in een villa de lijken van drie doodgescho ten mannen gevonden. Het waren Jean-Louis Feneglio, lid van het in Frankrijk bekende zangtrio „Les trois menestx-els" en de impressario van de groep, Patrick Chort. De derde man was een jonge Tunesiër. De huisbewaarder, die aan de moordpartij wist te ontsnappen, wordt momenteel door de politie verhoord. Over de identiteit van de dader en zijn motief is nog niets bekend. Turk doodgestoken in Amsterdam AMSTERDAM, 6-1. Op zgn woon- adres aan de ApoIIolaan in Amster dam is heden (dinsdagochtend) om 5 uur dc 4i-jarigc Turk Avadis Ca- kir doodgeschoten, aldus deelt dc Amsterdamse recherche mede. De schietpartij speelde zich af op de derde etage van een pand. Waar in een Turks recreatiecentrum is ge vestigd. Het was tevens het woon adres van het slachtoffer. De recherche trof er later vier mannen en een vrouw, allen van dc Turkse nationaliteit, aan, die mee genomen werden naar het bureau Piet er Aertszstrant. Daar waren de verhoren dinsdagochtend om 10 uur nog aan de gang. Den Uyl herhaalt: AMMERSTOL, 7-1. Dc Nederland se regering is niet bereid het stre ven van de Zuidmolukkers om tot een eigen republiek (R.M.S.) te ko men in de Verenigde Naties aan dc orde te stellen. Premier Den Uyl heelt dit dins dag nogmaals benadrukt, vooraf gaand aan hol gesprek vau de rege ring inct een vertegenwoordiging van de Zuidmolukkers in ons land volgende week. De minister-presi dent sprak op een PvdA-bijeenkomst in het Zuidhollandse Ammcrstol. Voor het R.M.S.-ideaal is volgens de premier geen rechtsgrond aan wezig. ..Het zou onverantwoord zijn daaromtrent illusies te laten ont staan". aldus Den Uyl. Het steunen van het ideaal zou een poging zijn van een oude koloniale mogendheid cm Indonesië te ontbinden cn tot ontploffing ie brengen. Dat neemt volgens Den Uyl niet weg, dal dc regering het probleem van de Zuid molukkers hitter ernstig neemt. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Donderdag 8 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Je moet er mée leren leven, cabaret (ZVU). Herv. Verenigingsgebouw^ 2Ö.W*üüïy Herv. Vrouwengroep. „Wees een Ze-; gen".. Vrijdag 9 januari Zierikzee Restaurant. „Mondragon", 15.30 uur; Nieuwjaarsbijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. Zaterdag 10 januari Zierikzee Vinotheek „Mohdragon", ^-aanvang 21.00 uur: dansavond Dansclub Zie rikzee. Graanbeurs: tentoonstelling van bij en en postduiven; 15.00r22.00 uur.te vens demonstratie .mét een spinne wiel en bereiding van hoerengeiten- kaas. Westerschouwen Parkeerterrein A, v. d. Weijdeweg, 10,00 uur, Jeugd Vogelwacht (Spoor zoeken). Dinsdag 13 januari Hotel R.T.M. station, s jaarvergade ring V.O.L. „Pomona", aanvang 19.30 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee Huis van Nassau,10,00 uur v.m„ aanvang agrarische studiedag. Haamstede Recreatiezaal Geref.'kerk, 19145 uur, lezing met dia's door W. L. Kristelijn over „Kleuren en vormen van de ge steenten van onze aarde (Vogel wacht). Zaterdag 31 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, voorstelling „H.et Zeepaard", Z.V.U. Vrijdag 9 februari Zierikzee „Mondragon" Afd. Schouwen Neü. Plattelandsvrouwenbond. 15.30 uur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. nt hall zes Redaktle; M. J. Bij do Vaate (01110) 2038 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of ,4188 TEL AVIV. De Verenigde Staten zullen politieke concessies van Is rael vragen in ruil voor het gebruik van hun veto-recht tijdens het debat in de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties over het Midden-Oos ten, dat 12 januari begint. Dit heb ben de Israëlische kranten „Jeru salem Post" en „Ha'aretz" woensdag gemeld. Plan van stuntman ROTTERDAM, 8-1De Rot terdamse stuntman Jan Vos wil op een motorjiets door een fel brandende tunnel van 75 ,t meter lengte 1.80 meter hoogte en 1.50 meter breedte rijden. Hij is bezig daartoe voorberei- dingen te treffen. Hij wil daar- mee het wereldrecord van de ,1 Australiër Michael Davidson verbeteren, die 64 meter over- brugde. Als hij daarvoor toe- f stemming krijgt wil hij zijn poging op het vliegveld zes- ,1 tienhoven ondernemen. Dat is donderdag namens hem mee- gedeeld. ,1 Vos trok in 1967 aandacht ,1 toen hij in een speciaal onl- i worpen constant-dmk-pak in een stalen kooi 200 kilometer j van Lobith naar Rotterdam J onder water zwom. 1 LAATSTE NIEUWS SCHIPHOL, 8-1. Omstreeks half tien is donderdagochtend op Schip- hol-oost een gewapende overval ge pleegd op het bijkantoor van de Al gemene Bank Nederland, gevestigd in het langs de dienstweg naar Séhiphol-centrum staande Canonge bouw. De politie zocht later naar de ge wapende dader die volgens een haas tig signalement gekleed moest zijn in een groen leger jack en een over het hoofd getrokken blauwe scheeps- muts. Volgens een eerste schatting zou hij er van door zijn gegaan met een bedrag van omstreeks 20.000 gulden. De gele Austin, waarin hij het Ha zenpad koos, werd twintig minuten later teruggevonden bij de Bosrand- weg van Aalsmeer in de nabijheid vart het Amsterdamse bos. Daar zou dc man zijn overgestapt in dc wa gen van een handlanger, die om tien uur werd gesignaleerd in de Bijl mermeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2