Burgemeester Th. de Meester geeft overzicht van afgelopen jaar Bibliotheek te Zierikzee Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorziening Misbruik van de telefoon neemt toe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Advertenties en bezorging BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 januari 1976 32ste Jaargang 'Nr. 21822 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) n (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 Gent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent" per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: De onderwijssituatie in Brouwershaven tijds vastgesteld op 11 man; de wer kelijke sterkte bedraagt 9 man; een inkompleet dus van 2 man. Wacht meester Zuiderveld kwam over van de Dordtse gemeentepolitie; wacht meester Brusselaar werd van Bres- kens verplaatst naar Zierikzee. Wachtmeester Leeuw vierde zijn 40- jarig jubileum en „zwaait af" in mei a.s. Herhaaldelijk vonden detache ringen plaats naar Schiphol en an dere plaatsen. Inzake misdrijven werd 279 maal proces-verbaal opgemaakt, waarvan 41 voor rijden onder invloed. Terza ke van overtredingen werden 3185 processen-verbaal en transakties op gemaakt; 135 aanrijdingen-vonden plaats en 26 personen werden inge sloten in de bureaucellen. Geschenk personeel De burgemeester besloot met de hoop op een goed jaar, waarbij het zal gaan om samenwerking ieder vanuit eigen taak en verantwoorde lijkheid, in het belang van de stad en de ingezetenen. Voor een korte toespraak kreeg hierna de gemeen te-sekreta ris de heer R. van Ommeren het woord, die de burgemeester in zijn nieuwe levensperiode alle geluk en voor spoed toewenste. Hij deed medede ling van een inzameling onder het personeel. Het ingezamelde bedrag werd besteed aan een geschenk, dat het echtpaar De Meester werd over handigd: een antieke kandelaar. Zeer velen maakten hierna ge bruik kollege en raad gelukwensen aan te bieden met de jaarwisseling. Gevolg was een zeer ongedwongen samenzijn in een typische sfeer van gezelligheid. AMSTERDAM, 7-1. Volgens het weekblad van het telefoondistrict Amsterdam neemt het aantal plaag- gevallcn waarvoor de telefoon word misbruikt, nog steeds toe. De meeste gevallen van telefonisch plagen betreffen volgens het blad familie- of burenruzies. In het alge meen poogt de telefoondienst de moeilijkheden door de ruziezoekers zelf te laten oplossen. Maar enkele ernstige gevallen hebben de direktie aanleiding gege ven tot een voorstel aan de hoofd- direkteur telecommunicatie om tele- foonmisbruik dat in sommige geval len een crimineel karakter gaat aannemen, als een strafbaar feit te doen aanmerken en als zodanig te doen opnemen in het Wetboek van Strafrecht. Advertentie Meelt u nog een goed maar will u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.efoon (01114) 1268 - 1265 Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur ZIERIKZEE. Als geschenk van het personeel ontving hei echtpaar De Meester een antieke kandelaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Ruim tweederde van de Nederlandse bevolking vindt dat de treingyzeling bfj Reilen goed Is afgelopen. Eenenveertig proeent van de Nederlanders vindt dat er begrip moet worden opgebracht voor de Mclukkers. die de gijzeling uitge voerd hebben. Binnenlands bestuur Met het concept-ontwerp van wet Reorganisatie Binnenlands Bestuur ging de z.g.n. 4e bestuurslaag van de baan. Het moge zo zijn, maar blij kens het betreffende memorandum Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eerzucht is gelijk adelaar en een kruipend dier. Dupaty ZIERIKZEE, 6-1. Bestuurlijk zakelijk, onderwijsma- tig en dienstverlenend Zierikzee - talrijk vertegen woordigd - was aanwezig op de dinsdagavond in de trouwzaal van het stadhuis gehouden nieuwjaarsre ceptie van het stadsbestuur, met als eerste gastheer burgemeester Th. H. de Meester, die namens het kol lege van b. en w. zijn gelukwensen voor 1976 uitsprak. H\j betrok daarin de leden van de gemeenteraad, het gemeentepersoneel, de leden van de Rijkspolitie en de Brandweer, allen zijdelings bfj de gemeen te betrokken en de ere-burgers. De burgemeester toonde zich verheugd zjjn echtgenote hier en op dat tijdstip te mogen voorstellen, vertrouwend dat zij - stammend uit een medische-maatschappelijk-sociaal vlak - vele raakvlak ken zal vinden bij het leggen van kontakten met de nieuwe gemeenschap. De heer De Meester dankte voor veel ondervonden medeleven en sympathie in de afgelopen jaren, onder dikwijls moeilijke privé om standigheden. Die direkte en indi- rekte steun is voor hem onmisbaar geweest. Dank verder aan allen, die in het afgelopen jaar steun en me dewerking verleenden bij de uit voering van de zeker niet licht te achten gemeentelijke taken. Het takenpakket, is groot en moet met een klein aantal mensen wor den uitgevoerd. Treurig is het daar^ om dat de gemeentelijke opklassi- fikatie in 1975 neg niet zjjn. beslag kreeg. Het streven blijft hier echter op gericht. Problemen De burgemeester stond hierna stil bij de moeilijkheden rond Smit Bolnes. Pogingen om de werkge legenheid te kontinueren zijn thans verzand in een te langdurig overleg. De verwachtingen zijn somberder geworden, maar het gemeentebe stuur blijft hopen op een voor alle werknemers aanvaardbare oplossing. Wat betreft de Oosterschelde is - behalve het veiligheidsaspekt - voor Zierikzee zekerheid nodig inzake de ontwikkeling van de haven. Het is n.I. niet duidelijk wat en hoe het gaat werden: tijhaven of geen tij haven, gedempt getij of stilstaand water. Zinvolle plannen worden opgehouden door deze onzekerheden. Monumenten- duele burgers en gemeentelijke overheden, gedurende tal van jaren. De erkenning betekende ook een reveil m.b.t. de monumentenrestau ratie, die nog wordt voortgezet. De verbouwrestauratie is reeds begon nen van de westelijke vleugel van het stadhuis en de verbouwing van een pand aan de oostzijde van het stadhuis, waar een uitbreiding on derdak vindt van de dienst sociale zaken plus een nieuw onderdak voor de bejaardensociëteit. thclpoort Binnenkort begint ook de tweede fase van de restauratie van de No- belpoort. Een begin werd gemaakt met de renovatie van het Haven kwartier. In de geest van deze re novatie, zal een 19-tal woningen in andere delen van de stad worden gebouwd, hetgeen het verdwijnen van een groot aantal schuttingen betekent. komt er een onttrekken van een aantal gemeentelijke taken ten gun ste van de provincie en de gemeen tebesturen hebben daar zeer grote bezwaren tegen. Het^ komt neer op sterkere centralisatie, terwijl bur ger en bestuur juist dichter bij el kaar moeten komen. In zo'n gecen traliseerde situatie zou de gemeente zich niet meer mogen bemoeien met: bovenwijks verkeer, niet met havens niet met gezondheidszorg, ten dele slechts met brandweer en niet met bestemmingsplannen. „Het lijkt on denkbaar dat het parlement de de- taillistentaak van de gemeenten uit het oog zou verliezen." De heer De Meester laakte ook de verstedelijkingsnota van minister Gruyters, waarin Zierikzee wordt genoemd als één der centrale op- vangkernen. Zonder echter dat het gemeente bestuur op een of andere wijze hier over is ingelicht of gepolst. Bouwaktiviteiten In 1975 werden 123 woningen ge bouwd, onderverdeeld in 85 woning wetwoningen, 32 premie-verkoopwo ningen en 6 woningen in de parti- kuliere sektor. In uitvoering zijn 12 bejaarden woningen in de Zuidhoek en 17 woningen in de Venkelstraat. In aansluiting hierop volgen nog 19 woningen- in de oude binnenstad, het' kader van de renovatie. In voor bereiding zijn: 6 bungalows in plan- West, 5 premie-verkoopwoningen aan het Slabberswerf, 24 premiewoningen in West VI en 44 woningwetwonin gen eveneens in West VI. Verkeer Zorgen blijft baren het toenemend verkeer naar de oude binnenstad. Het streven is en blijft gericht zoveel mo gelijk auto's te leiden naar parkeei- plaatsen rond de binnenstad. Het gaat daarbij om „verkeersleefbaar- heid"; een huwelijk tussen wonen en verkeer. Het gaat om geïntegreerd verkeer en juist die integratie is richtsnoer voor het kollegebeleid. Het inwonertal van Zierikzee nam toe met 196 personen. Het geboorte overschot bedroeg 21 personen en het vestigingsoverschot 175 personen. Het totaal aantal inwoners per 31 decem ber 1975 bedroeg 8816. Als deze trend zich doorzet, kan in 1976 de 9000ste inwoner worden verwacht. 1 Personeelszaken Wat het gemeentepersoneel be treft, traden zes nieuwe leden toe. De heer J. Dorst herdacht zijn zil veren jubilieum. De organieke sterkte van de Rijkspolitie werd des- ZIERIKZEE, 7-1. Op maandag 29 december werd vrij geruisloos de bibliotheek van de Stichting Gemeen schappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Diii- veland geopend op bet Industrieterrein te Zierikzee. restauratie De heer De Meester zag de er kenning als „Lichtend Voorbeeld" als een hommage aan vele indivi- In de grote boekenvoorraad, die de nieuwe bibliotheek thans rijk is, zal voor ieder iets van zijn gading te vinden zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het moest allemaal nog wat pro visorisch, want in het gebouw was neg geen water toilet en telefoon. Het belangrijkste was echter wel aanwezig, nl. een boekenbestand van 11.500 exemplaren. De reden van de ze wat overhaaste openstelling lag in het feit dat nog in 1975 begonnen moest worden, om voor subsidie ever dat jaar in aanmerking te ko men. Tijdens een woensdagmorgen ge houden persconferentie werd een nadere toelichting gegeven op de gang van zaken. Bij deze bijeen komst waren aanwezig: de voorzitter van de Stichting, de heer J. D. de Kam; vice-voorzitter de heer G. Velders, adjunkt-direktrice van de Provinciale Bibliotheek Centrale te Middelburg mevrouw C. P. Geijsen- Huijbregtse, bestuurslid mevrouw J. W. Thedinga-Vennink en mejuf frouw H. Chr. van der Vlies, gedi plomeerd medewerkster van de bi bliotheek. De thans aanwezige 11.500 boeken zijn een selektie van de achtergrond- kollektie van de P.B.C. te Middel burg. Binnen afzienbare tijd zullen nog plm. 3.000 exemplaren worden overgenomen van de, inmiddels ge sloten. C.J.V.-bibilotheek. Ledental Thans ziet het ledental na vijf uit leningen er als volgt uil: 58 volwas senen, 82 leden in de kategorie van 14-18 jaar en 177 jeugdleden. Inmid dels werden 784 jeugdboeken en 467 boeken voor volwassenen uitgeleend. De prijs van hel lidmaatschap be draagt f 10.per jaar. Personen die in het bezit zijn van een bejaarden paspoort betalen f5,Tot 18 jaar is het lidmaat schap gratis. In totaal mag men 4 boeken (twee romans en twee studieboeken) In huur hebben voor een tijdsduur van drie weken. Wil men een boek lan ger in zijn bezit hebben, dan moet opnieuw worden afgestempeld. Met het verschijnen van dit biblio theekgebouw. zijn de bezoeken van de bibliobus aan Zierikzee stopgezet, daar dit wettelijk is voorgeschreven. In de andere plaatsen op Schouwen- Duiveland verschijnt de bibliobus uiteraard nog regelmatig. Onder het ledental van de bibliobus bevinden zich ook tien inwoners van Bruinis- se. (De gemeenteraad van Bruinisse heeft als enige gemeente op Schou- wen-Duiveland de subsidie aan de Stichting verworpen). (Vervolg pag. 2) Verwachting tot vrijdagavond: Weinig' verandering Zwaar bewolkt en overwegend droog weer; matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind; temperaturen omstreeks 7 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperatuiden: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.48 Maan op 11.40, onder 0.48 Eerste kwartier: .9 jan. (13.40). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 jan. 7.48 20.21 1.38 14.02 Doodtij: 11 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In het huidige weerbeeld komt ook vrijdag weinig verandering. Een krachtig hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje en zuid-Europa, handhaaft zich, waardoor met een brede zuidwest-stroming zachte lucht via de Britse eilanden naar onze om geving wordt gevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar hieruit valt geen regen van beteke nis. De zachte lucht is inmiddels tot in Rusland doorgedrongen. Alleen in midden- en noord-Scandinavic komt vorst van betekenis voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1