Vaststelling bestemmingsplan Ellemeet-zuid wmKÊÊÊBM %0oxh I Grote schade aan bedrijven door de stormvloed Ontspanningsavond bejaarden in voorbereiding Huldiging jubilerende koster van herv. kerk te Oosterland KOOPJES HALEN WICO UITBREIDING TAKEN EN WERKZAAMHEDEN OPENBARE WERKEN IN BROUWERSHAVEN STREEKNIEUWS Z1ERIKZEESCME NIEUWSBODE Dingdag 6 Januari 1976 Nr. 21821 3 Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 5-1. De raad van Middenschouwen kwam maan dagavond voor de eerste maal in 1976 in openbare vergadering byeen on der voorzitterschap van burgemees ter E. Baereiuls. Na de opening van de vergadering hield de voorzitter zijn traditionele nieuwjaarstoespraak (Zie ook elders in dit nummer). De heer A. J. bij de Vaate wenste mede namens de raad burgemeester en wethouders Gods Zegen toe. Hij hoopte voor 1976 weer op een pret tige samenwerking en een goed re sultaat. De voorzitter dankte voor de gesproken woorden. Met betrekking tot de vaststelling van het ontwerp-bestemmingspian „Ellemeet-Zuid" merkte de voorzit ter op, dat zoais in het voorstel van burgemeester en wethouders is me degedeeld door de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap namens de landbouwer A. Geelhoed te Ellemeet bezwaren zijn ingediend. Voor realisering van het plan is grond nodig van de heer Geelhoed. Garanties zijn gevraagd voor een onbelemmerde voortzetting van het gemengd bedrijf in de toe komst, zowel met het oog op toepas sing van de Hinderwet als met het oog op verdere uitbreiding van de kom Ellemeet. De heer A. J. bij de Vaate deelde mede, dat hij bij bestudering van het ontwerp-bestemmingspian de be zwaren van hot Landbouwschap vol komen gerechtvaardigd vindt. Hij zal dan ook tegen het bestemmings plan stemmen. De heer C. J. van Burg haakte hierop ih door mededeling dat hij de bezwaren van de heer Bij de Vaate als landbouwer tegen het bestem mingsplan wel kon begrijpen. Het is echter van belang de kernen in de gemeente leefbaar te houden, zodat het algemeen belang de voorkeur verdient. Hij informeerde hoe het kollege van burgemeester en wet houders de verdere proceduregang ziet wanneer in hoger ressort bezwa ren zullen worden ipgediend. De heer L. den Boer vond de uit drukking in het voorstel van b. en w. om het ingediende bezwaarschrift „ongegrond"' te verklaren niet hele maal juist. Hij stelde de vraag wel ke stappen b. en w. ondernomen hebben om het landbouwbedrijf van de heer Geelhoed in stand te houden. De voorzitter antwoordde, dat bij uitbreiding van kernen dit soort problemen vaak aan de orde komen. Er zijn gesprekken gevoerd met het Landbouwschap en met de heer Geelhoed zelf. Er kon echter geen overeenstemming worden bereikt. Een verklaring, dat de heer Geel hoed bij toepassing van de Hinder wet geen bezwaren in de weg zullen worden gelegd bij exploitatie van zijn landbouwbedrijf kan niet wor den afgegeven. De mogelijkheid, dat na 10 jaar een weg richting Schelp- weg zal worden doorgetrokken dient te worden open gehouden. De vraag of het landbouwbedrijf bij de her verkaveling in de kom had moeten Advertentie DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keu CAOllÜ DAM 9 U NO trie lEDEPWMtLN Z1ER1KZEE worden gehandhaafd is niet ter zake, omdat het bedrijf er nu eenmaal ligt. Overigens bestaat er bij b. en w. wel begrip voor de bezwaren. De voor zitter hoopte, dat de beroepsproce dure niet verder zal worden voort gezet. De heer L. den Boer informeerde of de heer Geelhoed op een of ande re wijze kan worden gecompenseerd. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente ter plaatse geen andere grond heeft. De noodzaak tot aan koop van het gehele bedrijf is niet aanwezig voor een bestemmingsplan van 27 woningen. Voor vaststelling van de vergoeding van de heer Geel hoed zal kontakt worden opgenomen met Gropotax. De raad besloot hierna tot vast stelling van het bestemmingsplan „EHemeet-Zuid". De heer By de Vaate verkreeg aantekening, dat hy geacht werd te hebben tegengestemd. Vervolgens werd door de raad met algemene stemmen vastgesteld het bestemmingsplan „Kampeerterrein Korsman" aan de Kuijerdamseweg te Ellemeet. Dit kampeerterrein biedt plaats voor 17 caravans. De beslissing over de vaststelling van het bestemmingsplan. „Jachtha ven Scharend ij ke" werd op voorstel van b. en w. voor ten hoogste drie maanden verdaagd in verband met het indienen van een drietal be zwaarschriften. De heer C. J. van Burg vroeg of de raadsleden de ingediende bezwaar schriften reeds nu toegezonden kun nen krijgen. De voorzitter antwoordde, dat dit niet gebruikelijk is. Bij het betref fende raadsvoorstel zullen ook de ingediende bezwaarschriften worden gevoegd. Brandweer De raad besloot tot vaststelling van een regeling van de vergoedin gen voor het personeel van de vrij willige brandweer conform het voorstel van de vereniging van B W en S. De heer L. C. Hart verklaarde dat hij niet tegen de voorgestelde aan passing is. Wel was hij van mening, dat de regeling per 1 januari 1976 kon ingaan inplaats van 1 januari 1975. De heer L. den Boer steunde het voorstel van de heer Hart. Hij vroeg verder of er voor oefeningen voort aan een vergoeding per uur zal worden gegeven. De voorzitter beaamde dit. Wat de ingangsdatum van de regeling be treft, dient in aanmerking te worden genomen, dat het overleg met de vereniging van bevelvoerenden reeds in het voorjaar 1975 is ge opend. Het advies van de vereniging van B W en S is 1 januari 1975. Hiermee kon de raad instemmen. Daar de zuiveringstaak is overge gaan naar het waterschap Schou- vven-Duiveland werd besloten tot in trekking van de verordening op de heffing van een verontreinigingsby- drage. De verordening tot het subsidiëren van het godsdienstonderwijs werd gewijzigd in die zin, dat het subsidie voor 1 wekelijks lesuur zal worden verhoogd van f 200,tot f 275,per jaar en voor 2 lesuren van f 300, tot f 450,per jaar. De heer Van Burg vond de verho ging nog al aan de forse kant, wan neer de stijging van de loonkosten in aanmerking genomen wordt. De voorzitter antwoordde, dat er gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn, die hogere bedragen vergoeden en ook gemeenten met lagere. B. en BRUINISSE. 5-1. Tot de bedryven die zeer belangrijke financiële scha de opliepen by de stormvloed van zaterdag 3 januari 1976 toen de peil schaal aan de Grcvelingensluis op liep tot 4.10 m plus NAP (normaal hoog water 1.60 m plus NAP) be hoort naast het bedrijf van de firma Maaskant te Bruinisse, ook het be drijf van de firma Van der Marei te Viane by Ouwerkcrk. Terwijl men als bergingsbedrijf bezig was, een kraan van een ander in veiligheid te brengen in de haven De Val bij Zierikzoe, spoelde in de thuishaven te Viane, door de hoge vloed waarop men niet had gere kend, een kraanbak op de wal. Het schip kwam scheef te zit ten en de kraan kantelde de haven in en kan als totall loss worden be schouwd. Verder kwamen tal van andere kranen van het sloopbedrijf, dat men anders met sukses uitoefent in het water te staan, met alle ge volgen van dien. En veel msfteriaal dat drijven kon, dreef weg, gasflessen, luiken, buik- hellingplanken, vaten smeerolie enz. Ook in 1973 (14 december) werd het bedrijf van Van der Marei dooi de stormvloed getroffen, toen werd geen enkele schadevergoeding ont vangen en de bedrijven zijn niet te gen stormschade te verzekeren. Maandagavond was er opnieuw een aanmerkelijke verhoging van het water. De vloed kwam aan de sluis te Bruinisse tot 3,24 m plus N.A.P. (verhoging van l'/s meter). NIEUWE ItKERK. 5-1. Ingevolge de wens van üc gehouden ledenver gadering. waarin werd besloten, zo mogelijk elk kwartaal iets in dc vorm van ontspanning in elkaar te zetten, wat ook in 1975 weer is ge lukt, heeft het bestuur van dc Afde ling Bejaardenbond alhier voor het eerste kwartaal 1976 de eerste con tacten gelegd voor een ontspannings programma. Men zal trachten een zodanig tijd stip te kiezen dat ook leden beneden de 65 jaar hieraan desgewenst kun nen deelnemen. Van de vereniging die het pro gramma zal verzorgen, is reeds toe zegging ontvangen doch dan zal het wel in de tweede helft van februari moeten vallen. De besturen van Zie- rikzee - Nieuwerkerk - Ouwerkerk - Bruinisse en Brouwershaven, die sa men plm. 1000 leden hebben, gaan nu spoedig met elkaar overleggen, om dit programma tezamen uit te voeren. Met de tegenwoordige hoge kosten aan zoiets verbonden, wordt de kans van slagen dan veel beter, maar in dien elke afdeling het op zich zelf wil doen. is het vrijwel onmogelijk een goed gezelschap te laten aantre den. mede juist door te hoge kosten. w. hebben gemeend de middenweg te moeien bewandelen. Verder besloot de raad tot vast steling van een algemeen kasgeldbe- sluit voor 1976. Ingevolge artikel 22bis der Lager- onderwijswet 1920 werd besloten tot instandhouding van de openbare la gere school te Ellemeet. B. en w. hadden de raad voorge steld het bedrag per leerling ex ar tikel 101, 5e lid, der Lager-onder- wijswet ,1920 voor het jaar 1976 te verhogen van f 300,tot f 345, plus 1' 28,50 voor administratiekosten (totaal derhalve f 373,50). De heer L. don Boer was van me ning, dat het bedrag per leerling voor 1975. aanmerkelijk lager was dan in andere gemeenten, terwijl ook voor 1976 het bedrag weer een van de laagste zal zijn. De heer Van Burg wees or op, dat de bedragen van de verschillende gemeenten niet goed vergelijkbaar zijn, daar de omstandigheden kun nen verschillen. Hij vond een ver hoging aan de forse kant en drong aan op regelmatige aanpassing door toepassing van indexcijfers. De voorzitter was het niet eens met de opmerking van de heer Den Boer, dat de gemeente Midden schouwen met de bedragen per leer ling te laag gezeten heeft. Het on derhoud van de schoolterreinen wordt aan de bijzondere scholen niet in rekening gebracht. De inspekteur was bijzonder tevreden met de voor gestelde verhoging. Deze verhoging gaat zelfs uit boven de begrotingen van de bijzondere scholen. Regel matig heeft aanpassing van dc be dragen per leerling aan het gestegen kostenpeil plaats gevonden. De, raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot aanvaarding van het voorstel van burgemeester en wet houders. j Woningbouvvleningen werden ge garandeerd voor B. de Ridder, C. Komijn en J. Faber. Voor het toepassen van de verbe terde Rotterdamse schoolvorderdin- gentest werd door de raad een kre diet van 1' 500,beschikbaar gesteld. Op voorstel van b. en w. besloot de raad een krediet van f 5.217,be schikbaar te stellen (eenmalig) voor het maken van een geautomatiseerd bevolkingsbesland door het Centrum voor Automatisering Zuid-West Ne derland. Putmeet II De voorzitter deelde mede, dat door Gronddeel B.V. in het toekom stig bestemmingsplan „Putmeet II" te Scharendijke grond voor een trap veld beschikbaar Wordt gesteld. Te vens zal voor aanplant worden zorg gedragen. De gemeente dient voor inzaai en onderhoud te zorgen. Het trapveld kan ook dienst doen in de zomer voor campingvoetbal tijdens de periode, dat het sportterrein rust nodig heeft. Vastgesteld werden de 21e en 22e wijziging var) de begroting 1975 en de le t/m 3e wijziging van 'de begro ting voor 1976. In de 2e wijziging is opgenomen een krediet voor herstel van de stormschade aan de toren te Scha rendijke inclusief verdere verbete ring. Hoorzitting voor vrouwen Bij de inrichting van het recrea tiegebied in het Grevelingenbekken wil de overheid met de mening van de vrouwen rekening houden. Daar om organiseert de Zeeuwse Vrou wenraad op dinsdag 13 januari 1976 om 14 uur een bijeenkomst in het Dorpshuis te Bruinisse. Deskundigen van rijk en provincie zullen daar aanwezig zijn. Men gaat er van uit dat een vrouw een gebied waar een vrije dag wordt doorgebracht met andere ogen bekijkt dan een man. De deskundigen willen dan ook graag met de opvattingen van de vrouwen rekening houden. Vooral op het ge bied van de gezinsrecreatie is de me ning van de vrouw erg belangrijk. Dit geldt dan niet alleen de plaatsen voor de toiletten en de speelmoge- lykheden voor de kinderen, maar ook de voorzieningen voor gehandi capten. Alle vrouwen die belangstelling hebben voor deze zaak zijn welkom. Ilierby denkt men niet alleen aan Bruinisse en directe omgeving, maar aan allen die rond het Grevelingen bekken wonen en er in de toekomst plezier van willen beleven. Dodelijk ongeval op de Brouwersdam De 83-jarige P. de Pagter uit Dom burg is maandagochtend om het le ven gekomen toen hij op de Brou wersdam in Goederede met zijn duto in een slip raakte en er enkele ma len mee over de kop sloeg. De man overleed ter plaatse. De vrouw van het slachtoffer en een derde inzit tend familielid werden min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis te Zierikzee opgenomen. G.S. willen beveiliging van Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben maandag in een telegram aan minister Westerterp van ver keer en waterstaat hun ernstige on gerustheid uitgesproken over dc pre caire situatie die is ontstaan ttfdcns de hevige stormen van de afgelopen dagen. Zij dringen in het telegram by de minister aan op een spoedige beslissing ter beveiliging van de hele provincie Zeeland. ZIERIKZEE. Waarschijnlijk uit het oogpunt van verkeersveiligheid werd door Gemeentewerken de parkeer plaats voor ,,'t Duyvelants Koffy- huis" vervangen door een pleintje van oude kinderhoofdjes. Binnen kort zullen twee antieke straatlan taarns op het pleintje geplaatst wor den en in de zomermaanden zal het geheel worclen opgesierd met bloem - bakken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verkeerscontrole Strenger toezicht van de politie op het verkeer dat in het donker van en naar Zierikzee komt, is binnenkort te verwachten. De laatste weken wordt een enorme toename geconstateerd van fietsende en brommende jeugd, die de ver- keersvoorschriften met voeten tre den. Hierbij speciaal het rijden zon der verlichting en het op onverant woordelijke wyze naast elkaar rijden De komende weken kan een extra toezicht worden verwacht, waarbij noodzakelijkerwijs verbaliserend zal worden opgetreden. Ouders wordt verzocht school gaande kinderen nog eens extra te wijzen op de bijzondere gevaren waar men zich aan blootstelt. ZIERIKZEE Postduiven- en bijententoonstelling Zaterdag' 10 januari belooft een zeer interessante tentoonstelling de aandacht te vragen van postduiven en bijen, georganiseerd door de P.V. „Zierick" en Bijenhouders ver eniging „Schouwen en Duiveland". Naast een 200 tal postduiven en een bijenstand zal door Maria van Geffen een demonstratie gegeven worden met het spinnenwiel. Verder kan men zien de bereiding' van boeren geitenkaas wat zeer in teressant is. Al met al zeker de moeite waard ''deze tentoonstelling gratis te bezoe- ken. Praatavond C.B.T.B. Woensdagavond 7 januari a.s. houdt de Kring Schouwen van de CBTB een praatvergadering in het Huis van Nassau. In deze bijeen komst zal volop gelegenheid zijn om van gedachten te wisselen over vraagstukken betreffende land- en tuinbouw. OOSTERLAND, 5-1. Na de mor gengodsdienstoefening van de Her vormde gemeente alhier, waarin ds. M. C. van der Meer voorging, werd het dertigjarig kostersjubileum van de heer C. J. de Later herdacht. De jubilaris werd toegesproken door de heer A. F. Schoof, president- kerkvoogd, die de levensloop van de koster memoreerde. De heer Schoof herinnerde er aan hoe hij in 1945 als zodanig werd aangesteld. Bij de op roep voor sollicitanten naar het kos terschap, in de vakature ontstaan door het ontslag van de heer Alb. Kloote, die zijn vader was opgevolgd, kwam maar één gegadigde opdagen, wat echter voldoende was. De heer Schoof roemde de goede verstand houding die er steeds heerst tussen de koster en allerlei kerkelijke in stanties en wees op de grote trouw waarmee De Later zijn dienst altijd heeft vervuld' en nog vervult. „Ontelbare reisjes hebt u in deze dertig jaar van uw Woning naar de kerk gemaakt, waarbij de tien jaar hiervóór als orgeltrapper ook niet vergeten mogen worden. Namens kerkvoogdij, kerkeraad en gemeente hiervoor zeer hartelijk dank. We ho pen dat we nog menig jaar van uw diensten gebruik zullen mogen ma ken", aldus de president-kerkvoogd, die uit dankbaarheid een enveloppe met inhoud overhandigde en hem ook de bloemen uit de kerk schonk. Ds. Van dei' Meer voegde hieraan nog enige woorden toe en wees er op dat een koster in de godsdienstoefe ningen onmisbaar is, al was het al leen maar om telkens een glaasje water op de preekstoel te brengen. Het wordt zeer op prijs gesteld dat de heer De Later, ondanks het feit dat hij per 1 februari a.s. als ge meentewerkman met pensioen gaal. toch nog koster wil blijven. Na afloop dankte de heer De Latei- voor de vriendelijke woorden en voor de stoffelijke blijken van dankbaar heid. Van de gelegenheid om de jubila ris in de consistorie nog te komen gelukwensen, werd door zeer veel ge meenteleden, kerkvoogdij en kerke raad gebruik gemaakt. Herv. Vrouwenvereniging De Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen" komt weer in ver gadering bijeen op donderdagavond 8 januari aanstaande in. het Herv. Verenigingsgebouw. Agrarische studiedag Op vrijdag 16 januari a.s. wordt in het „Huis van Nassau" een agra rische studiedag georganiseerd dooi de Kring Schouwen-Duiveland van de ZLM. Op het programma staan drie in- leidingèn en een forum. De inleiders zijn: prof.-mr. W. M. Kleyn te Den Haag over: „Erfrecht en Huwelijksgöederenrecht irt het licht-van de veranderende ekonomi- sehe maatschappelijke situatie".; ing. J. Markusse te Goes: „De grootste knelpunten bij de opvolging en het voorzien in de behoefte aan tijdige regelingen voor en tijdens de over name"; P. Flikweert te Nieuwer- kerk: „Opmerkingen en wenken van een jonge agrariër, die een aantal jaren geleden het bedrijf heeft over genomen". Voor de middag zullen twee inlei dingen worden gehouden en na de middag één inleiding en een forum zal afsluitend ingaan op vragen uit de zaal. BRUINISSE Collecte In de Nederlandse Hervormde kerk bracht de kollekte voor de kerkvoogdij over de maand oktober f 1200,45 en over de maand novem ber f 2356.20 op. Ad DCrfpufir Bit i" H' Gemeentebegroting 1976 BROUWERSHAVEN, 5-1. B. en w. van Brouwershaven verwachten voor 1976 weer een uitbreiding van taken en werkzaamheden op het gebied van openbare- en gemeentewerken. De speciale aandacht is gevestigd op de voortzetting van grootschalig onder houd van bv. de jachthaven, diverse wegen en de realisering van diverse plannen, volgend uit de rehabilita tie-mogelijkheden binnen de ge meente. Zo zal in 1976 al het ijzerwerk, voorkomend aan de loswal en aan de jachthaven gestaalstraald worden en daarna roestwërcnd behandeld. De kosten hiervan worden geraamd op f 44.300,aldus delen b. en w. mee in de nota van aanbieding bij dc gemeentebegroting 1976. In het voorbije jaar werden de voorgenomen plannen veelal ten uit voering gebracht, zoals: Aanleg sportveld „Onder de mo len" (wordt voortgezet in 1976); het herstraten van alle in de vorige nota genoemde wegen, totaal f 64.300, aanleg van het hertenkamp in het Slingerbos: plaatsen van een oever- verdediging in de kerkgrachten van Dreischor en Noordgouwc. In voorbereiding moeten of zijn ge nomen: In het bestemmingsplan De- lingsdij;k afwerkbestek van de Roos- cn Meekrapstraat en het bouwrijp- maken van de Lei (de laatste in ver band met woningbouwprogramma 1976); restauratie van dc Stadswaag; clubgebouw op het sportterrein „On der de molen"; verbouw voormalig tonnenmagazijn tot gemeenschaps ruimte; verbouw dorpshuis te Drei schor, Ring 32; verbouw verenigings gebouw te Zonnemaire, I. M. v. d. Bijlstraat 10; aanleg van een tweede sportveld te Dreischor; aanleg van een drietal kinderspeelplaatsen, t.w. te Dreischor, Noordgouwe en Zonne maire. 1976 Voor 1976 zijn ter verbetering in de begroting opgenomen de volgende wegen Gewone dienst: Bagijntjc Brouwershaven f 7.500. Bogerdwcg (bij bushalte) Dreischor f 18.000,Molstraat te Dreischor f 6.000,Ring Dreischor f 25.000. Dokter Wortmanstraat Noordgouwe f 40.000,Brouwerijstraat Noord gouwe f 11.000,Breedvcld Zonne maire f 4.000.—. Totaal f 111.500.— Kapitaaldiens t: Krom wal Brouwershaven f 48.000,—; Noorddijk Brouwershaven f 57000, Grachtweg Brouwershaven f 64.000, en Noorddijkstraat Brouwershaven f 42.000,—. totaal f 211.000.—. Af te schrijven in tien jaar; kapitaalslas- tcn f 42.200.—. Plantsoenen Ook de plantsoenen zullen in 1976 weer de nodige aandacht vragen. Het lijkt b. en vv. daarom noodzakelijk, in verband met dc aanleg van het nieuwe sportterrein, de grote maai- machine-combinatie te vernieuwen (f 15.000,de oude niet in te ruilen doch in Brouwershaven te statione ren. Tevens is er behoefte aan een zgn. bladblazer/zuiger (f 1.500, voor de begraafplaatsen en de ten nisbaan in het bijzonder. Door het inschakelen van de vecg- machinc via de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. is enige ver lichting voor dc buitendienst en oen verbetering voor een schonere ge meente opgetreden, roden waarom het kollege dcz.e service zou willen voortzetten (f 15.000,uitgebreid met het reinigen van straat- en ri- oolkolken en van oen gedeelte der hoofdriolering (f 5.000.—). Gedacht wordt aan reiniging van alle hoofd riolen met een frequentie van één maal per vijf jaar. Voorts stellen b. en w. voor de A.N.W.B.-masten in de gemeente le voorzien van verlichte richtingsbor den (f 20.000,—) en voor festiviteiten etc. dranghekken aan te schaffen (f 4.000,—). Ook zullen b. en w. de raad voor stellen doen voor dc aanpassing van de werkplaats gemeentewerken tc Zonnemaire. het vernieuwen van de uurwerkverlichting toren tc Zonne maire en het verbeteren van de uur- werkvcrllchting van het stadhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3