Resultaat van P.T.T. 429 miljoen in 1975: Dijkgraaf A. M. Geluk: de Oosterschelde moet dicht Nieuwe storm geselt Scandinavische kusten Spoedig gesprek Herstel normale leven in Beiroet Groot offensief van de MPLA Biscuits naar Kaapverdische Eilanden Fransen weren uitheemse woorden Drenkelingen bij Noorwegen Watersnood in Jakarta MPLA boekt grote successen Afschaffen van de kinderbijslag zou alleen geleidelijk kunnen tussen regering en Zuidmolukkers Schade aan de dijkglooiïngen is beperkt gebleven Half miljoen bomen omgewaaid Premier Den Uyl: AGENDA 1>EN HAAG, 6-1. Het totale resul taat van de PTT heeft over 1975 429 miljoen gulden bedragen tegen 490 miljoen in 1974. Het resultaat van de Rijkspostspaarbank heeft 82 miljoen bedragen in 1975 (44 miljoen in 1974). De posterijen hebben een verlies ge leden van 161 miljoen tegen een ver lies in 1974 van 154 miljoen. De winst van de telecommunicatie heeft vorig jaar 364 miljoen bedra gen tegen 433 een jaar eerder. De winst op de Postgiro was 30 miljoen tegen 84 in 1974. De opbrengst van de reserves was in 1975 196 miljoen tegen 127 in 1974. De totale geldom- zet van de diverse onderdelen - ex clusief de Rijkspostspaarbank - be droeg bijna vijf miljard (4,5 miljard). De rentabiliteit van het werkzame vermogen heeft 5,5 procent bedragen tegen 6,6 in 1974. Aldus het dinsdag verschenen nieuwjaarsbericht van de PTT. In procenten van de omzet trad bij de posterijen echter een bescheiden daling in van het verlies: 1974 10,6 procent, 1975 9,3 procent. Verwacht mag worden dat deze daling zich in 1976 zal voortzetten, mede onder in vloed van de reeds aangekondigde tariefmaatregelen. Evenals in voorgaande jaren be staan de totale lasten van de post dienst voor ruim 75 procent uit per soneels lasten. Voor de telefoonsec tor is dit ruim 40 procent. De financiële uitkomsten van de telefonie zijn weliswaar lager dan DEN HAAG, 5-1. Het afschaffen van de kinderbijslag voor mensen met hogere inkomens zou alleen ge leidelik kunnen geschieden en met compensaties, aldus de premier maandag na afloop van het kabinets beraad. Zon maatregel zou een van de mogelijkheden zijn om de kosten van de sociale voorzieningen te drukken, zo zei de premier. Het is volgens hem een van de mogelijkheden, die on derzocht moeten worden. Er is ech ter geen sprake van, dat hierover al een beslissing is genomen. Het kabinet heeft zich verplicht DEN HAAG, 5-1. Het overleg tus sen een regeringsdelegatie en een vertegenwoordiging van de Zuidmo- iukkers in Nederland zal spoedig plaats vinden. Deze verwachting heeft Tweede-Kamervoorzitter Von deling maandagmiddag uitgesproken tijdens een gesprek met parlementai re journalisten. Na zijn nieuwjaarsreceptie zei dr. Vondeling, dat de regering volgende week naar de Tweede Kamer een brief zendt met een verslag over het optreden van de overheid tijdens de gijzelingen bij Wijster en in Amster dam. „Voorts komt een week later, die van 1974, maar hebben de lage re verwachtingen van het begin van het jaar belangrijk overtroffen. Over 1975 werd een bedrijfsresultaat van f 327 min. behaald (f 396 min). On danks het feit dat er sedert septem ber 1973 geen tarief verhoging meer heeft plaatsgehad zijn de opbreng sten verder blijven toenemen. De oorzaken daarvan zijn de groei van het aantal aansluitingen, meer ge sprekken eh ook een verdere ver lenging van de gespreksduur van de interlokale gesprekken. De baten van de abonneetelegrafie (telex) lieten eveneens een groei zien, die van de openbare telegrafie ble ven vrijwel ongewijzigd. De lasten stegen ook hier sterker dan de baten. Postgiro De groei van het gemiddelde sal dotegoed bij de Postgiro met ruim 15 procent kon tezamen met een minder extreem hoge rente-op brengst dan in 1974 slechts zorgen voor een batenstijging van f 78 niln. tegenover een lastenstijging van f 132 min.. Meer dan de helft daar van bestaat uit personeelslasten, ten dele van de Postgiro zelf en via de vervoersen loketdiensten ten dele van de postdienst. Het resultaat van de Rijkspost spaarbank is belangrijk verbeterd, t.w. van f 44 min. in 1974 tot f 82 min. in 1975. Het spaartegoed groeide met ruim 16 procent en de rentebaten namen evenredig toe. De lastenstijging daarentegen was min der. om voor '77 620 miljoen te besparen op de overdrachtsuitgaven. Een an der probleem is hoe tot 1980 de kos ten van de sociale verzekeringen om laag gebracht kunnen worden. Een afschaffen van de kinderbijslag moet bij dit laatste probleem bekeken woi'den. Premier Den Uyl zei bijzonder ver baasd te zijn over de. reacties op zijn gedachten over het afschaffen van de kinderbijslag, die hij afgelopen vrijdag filosoferend voor de VPRO- radio ontvouwde. Volgens de minis ter-president heeft hij niets defini tiefs en daarmee ook niets nieuws gezegd. in elk geval voor 20 januari, een brief van de regering over de poli tieke kant van het probleem. Ik heb begrepen, dat voor die tijd de rege ring met een of meer Zuidmolukse leiders een gesprek zal hebben", al dus kamervoorzitter Vondeling. Wellicht zal de Tweede Kamer in de laatste week van januari met de regering van gedachten wisselen over de gijzelingen en de daarmee verbonden problemen. Een definitie ve beslissing over het tijdstip van het debat wordt genomen als de Tweede Kamer terug is van de kerstvakantie, over veertien dagen. De kapitaaluitgaven van het totale PTT-bedrijf ad. f 1.030 min., w.o. f 115 min. voor gebouwen en terrei nen, overtroffen die van 1974 (912 min.) in belangrijke mate. Ongeveer 90 procent werd besteed in de tele communicatiesector. BEIROET, 5-1. In de Libanese hoofdstad Beiroet begint het norma le leven zich langzamei-hapd te her stellen, hoewel sedert het jongste be stand nogwel incidenten plaatsvin den als ontvoeringen en aktiviteit van sluipschutters. Maandag opende de Amerikaanse universiteit in Bei roet zijn poorten weer, nadat rege ringssteun was beloofd en de elkaar bestrijdende partijen vorige week woensdag beloofden hun strijd krachten terug te trekken. Het was maandag de eerste nor male werkdag sedert de overeen komst. De regeringskantoren waren weer open evenals vele winkels. Ra dio Beiroet meldde dat de nacht van zondag op maandag rustig was ver lopen. JOHANNESBURG, 5-1. De dooi de Sowjet-Unie gesteunde „volksbe weging voor de bevrijding van An gola" (MPLA) heeft bij een groot of fensief in het noorden het hoofd kwartier van haar voornaamste te genstander, de FNLA, Uige - het voormalige Carmona - veroverd. Dit werd maandag gemeld door radio- Doeanda, de zender van de MPLA. Uige ligt op 240 km ten noordwes ten van de Angolese hoofdstad. Volgens het radiobericht werden op het vliegveld van Uige twee Ame rikaanse vliegtuigen vernield en honderden tonnen wapens buitge maakt. Onder dit materieel bevon den zich pantserwagens en vracht auto's. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op 78-jarige leeftijd is de afgelopen week oud hoofd- vlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt overleden. Op verzoek van zijn familie is dat bericht eerst na zijn begrafenis, afgelopen zaterdag, ge publiceerd. Ds. Silleviss Smitt is van juni 1941 tot oktober 1961 als geeste lijk verzorger in dienst van de ko ninklijke marine geweest. AMSTERDAM. Een oventje, waar mee in vijftien minuten een diep vriesmaaltijd kan worden bereid, speciale dieetmaaltijden, een mini- bierbar, rubberen veiligheidszitjes voor speeltuinen, brandvrije gordij nen en een zelf dovende papierbak: enige noviteiten op de maandag in het Rai-gèbouw te Amsterdam be gonnen internationale vakbeurs voor horecabedrijven, instellingen, zie kenhuizen, bedrijfsrestaurants en be drijfskantines Horecova '76. UTRECHT. Van de bedrijven in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omgeving is 51 procent onrendabel. Deze uitslag van een onderzoek naar de gang van zaken in het afgelopen jaar heeft de voor zitter van de Utrechtse Kamer van Koophandel, drs. P. Boender, heden (dinsdag) in zyn nieuwjaarsrede meegedeeld. DEN HAAG. De omzet van de groente- en bloemenveilingen in Zuid-Holland over 1975 bedraagt 1,4 miljard gulden. Dit is ruim 170 miljoen gulden meer dan over 1974. Deze stijging met 14,1 procent is voor f91 miljoen afkomstig van de groen te- en fruitveilingen en voor f 81 miljoen van de bloemveilingen. Deze omzetstijging heeft voor de groente sector geleid tot wat betere bedrijfs resultaten dan in 1974. AMSTERDAM. De stichting Am sterdamse draadloze omroep „Stad Radio Amsterdam" heeft maandag middag haar eerste uitzending ver zorgd. Volgens hem is Zeeland pas veilig achter ccn gesloten Oostcrschcldc. Het afgelopen weekeinde is Zeeland „kantje boord" aan ccn tweede wa tersnoodramp ontsnapt, aldus de dijkgraaf. Zeeland heeft dat te danken aan de wind. die op het hoogtepunt van de storm van het land af ging waai- STOCKHOLM/LONDEN/HAMBURG 6-1. Gepaard gaande met onweers buien en vergezeld van sneeuw, ha gel en regen is maandag een nieuwe zeer zware storm over Scandinavië geraasd. Dc passage van de orkaan, waarbij windsnelheden van meer dan 145 kilometer per uur werden gemeten, eiste voor zover thans be kend zeven mensenlevens. De slachtoffers waren opvarenden 1 van een vissersschip dat in de vroe ge ochtenduren bij het Noorse eiland Senja kapseisde en verging. De Noorse kustwacht neemt als vast staand aan dat de zeven zijn ver dronken. De storm van maandag kwam vanuit het westen bij Schotland aan- gehuild en bereikte tijdens de pas- DEN HAAG. 5-1. Het Nederlandse Rode Kruis zal woensdag uit Rotter dam driekwart miljoen hoogwaardi ge tarwebiscuils naar de Kaapverdi sche eilanden verschepen. Dat is maandag meegedeeld. Meer dan 100.00 van de 300.000 be woners van de Kaapverdische eilan den lijden onder de gevolgen van een droogte die al acht jaar duurt. De afgelopen maanden zijn de voedsel problemen op het eiland vergroot door de komst van 7500 repatrianten uit Angola. De^biscuits vertegen woordigen eeri waarde van ruim 90.000 gulden. PARIJS, 5-1. Met ingang van 1977 worden uitheemse woorden en uit drukkingen in Frankrijk verboden, zo is maandag officieel bekendge maakt in de Franse staatscourant. Vanaf 4 januari 1977 mag geen bui tenlandse uitdrukking meer worden gebruikt in ovevheidsdokumenten. en in alle dokumenten waar de staat invloed op kan uitoefenen, als er een Frans synoniem voor het woord be staat. MIDDELBURG, 5-1. De water schappen en de Provinciale Water staat in Zeeland hebben zondag en maandag al de balans kunnen opma ken van de schade die de storm van het afgelopen weekeinde heeft ver oorzaakt aan dijken, duinen en glooiingen. Volgens ir. Kolvis, van de Provin ciale Waterstaat, hebben de dijken zich uitzonderlijk goed gehouden. Op diverse plaatsen zijn wel de glooi en, waardoor dc zee is teruggedron gen. Het water heeft daardoor niet dc hoogte kunnen bereiken van de februan-ramp in 1953. Dc Noordzee had zich vrijdag door de hevige storm volgezogen met wa ter. onder andere via Nauw van Calais. Daarna draaide de wind naar het noordwesten cn werden de gro te watermassa's opgestuwd naar het sage over Noorwegen, Denemarken en Zweden zijn grootste bracht. Het Zweedse weerkundig instituut meld de dat het zenith van liet stormge- bied zich maandagnacht geleidelijk naar de Oostzee zal verplaatsen, waarbij de wind aan kracht zal in boeten. Jachtsnceuw Hevige jachtsneeuw blokkeerde inmiddels de meeste wegen in Noor wegen en het zuidwesten van Zwe den, waar de sneeuwploegen zich be palen tot een poging enkele primaire wegverbindingen voor het verkeer open le houden. In veel gebieden is de elektriciteit uitgevallen doordat hoogspanningsmasten hel hebben begeven en de wegen van en naar Goleborg zijn vrijwel allemaal ver sperd door omgewaaide bomen en gestrande auto's. De stad Tromsoe in het noorden van Noorwegen is geheel van de bui tenwereld afgesloten door giganti sche sneeuwvallen. In heel Scandi navië is het aantal verkeersonge lukken als gevolg van rukwinden en -neerslag nauwelijks bij te houden. OSLO, 5-1. De afgelopen 24 uur zijn zeven mensen omgekomen en 167 gered bij twee schipbreuken bij de Noorse kust, zo is maandag in Oslo meegedeeld. Zeven man in een vissersboot zijn ter hoogte van het eiland Senja in noord-Noorwegen verdronken of be vroren tijdens een sneeuworkaan. Maandagochtend is hun gekapseis de boot gevonden. Zondagavond liep een kustvaar tuig van het Catamaran-type tijdens een sneeuwstorm ten zuiden van Bergen aan de grond. De 167 opva- denden zijn ondanks de volslagen duisternis gered door hefschroef- vliegtuigen en reddingboten. JAKARTA, 6-1. In de noordelijke buitenwijken van Jakarta zijn door langdurige regenval overstromingen ontstaan, die aan drie mensen het leven hebben gekost. Tienduizend mensen moesten naar elders worden gebracht. Op sommige plaatsen staat een meter water. ingen aangetast, en zijn grote stuk ken duin in zee verdwenen, maar het noodweer in aanmerking nemen de, is de schade toch beperkt geble ven en loopt ze beslist niet in de miljoenen. Ook de noodvoorzienin gen langs de Ooster- en Wester- schelde die de waterschappen ge troffen hebben in afwachting van het op Deltahoogte brengen van de dijken, hebben zich alle bijzonder goed gehouden. noorden van ons land. naar Duits land cn Denemarken. Afsluiting Als liet aangrijpingspunt van bet opgestuwde water het Zeeuwse Del- la-gebied was geweest, dan waren we in Zeeland verloren gcwccsl, al dus dijkgraaf Geluk. Dat het goed is afgelopen hebben we aan dc fak- tor geluk te danken gehad. Daarom kijken de waterschappen met spanning uit naar dc regerrngs- beslissing over de afsluiting van d< Oosterschelde, aldus do dijkgraaf. De waterschappen handhaven on- verkort hun bindpunt dal alleen ccn afgesloten Oosterschelde ccn op timale beveiliging biedt voor men en gebied, aldus tie dijkgraaf. Ouwcrkerk. „Bróuelte", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12-00 en van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Nieuwjaarsre ceptie gemeentebestuur, 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Oud- Jeerlingen, 20.00 uur. Haamstede Ned. Herv. Kerk, Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 14.00 uur. Dreisclior Gymnastiekgebouw, 16.30 uur, „meer bewegen voor ouderen". Woensdag 7 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB-afdeling, 14.30 uur Huis van Nassau, 20.00 uur praat avond C.B.T.B. Oosterland Verenigingsgebouw. Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. 19.30 uur. Donderdag 8 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Je moet er mee leren leven, cabaret (ZVU). Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 9 januari Zierikzee Restaurant. „Mondragon", 15.30 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. Zaterdag 10 januari Zierikzee Vinotheek „Mondragon", aanvang 21.00 uur: dansavond Dansclub Zie rikzee. Graanbeurs: tentoonstelling van bij en en postduiven; 15.00-22.00 uur te vens demonstratie met een spinne wiel en bereiding van boerengeiien- kaas. Vrijdag 16 januari Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk, 29.45 uur, Natuur en Vogelwacht, (lezing). Vrijdag 9 februari Zierikzee „Mondragon" Afd. Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenbond. 15.30 uur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Amerikaanse mili tairen betalen naar schatting enkele tientallen miljoen dollar te weinig belasting, aldus een regeringsonder- zoek dat iri de New York Times is gepubliceerd. ALGIERS. Volgens het Algerijnse persbureau APS wordt in verschei dene delen van de Spaanse Sahara strijd geleverd lussen leden van het Polisorio, de onafhankelijkheidsbe weging, en Marokkaanse en Maure- taansetroepen. LONDEN. Radio-Oeganda heeft gomeld dat president Ford zijn Oc- gcfndese ambtgenoot. Idi Amin. een ..goede cn nuttige" boodschap over Angola heeft gezonden. LAATSTE NIEUWS JOHANNESBURG, 6-1. Hot offen sief van de pro-communislischc volksbeweging voor dc bevrijding van Angola in hef noordwesten van dat land dreigt al na twee dagen het gehele front van dc pro-wcstcrsc FNLA ineen te doen storten. Uitgerust met Sowjet-wapenzcn- dingen en mei vermoedelijk 7.500 Cubaanse soldaten aan de spits heeft de MPLA belangrijke strategische punten bezet. Na de verovering van de FNLA-hoofdstad Carmona, 250 Kilometer ten noordwesten van Loc- anda, heef! dc MPLA. volgens Zuid- afrikaansc kranten» heden, dinsdag ook het 40 kilometer zuidoostelijk van Carmona gelegen steunpunt Ne- gage bezet. Via hot vliegveld van deze stad werd de totale westerse wapcnhulp aangevoerd. De Zuidafrikaanse radio maakte vandaag boxendien melding van zWare gevechten in het gebied van Porto Amboin - Gabcla Quibala, 400 kilometer ten zuiden van Loeanda. Dc MPLA oefent daar zware druk op dc FNLA cn de eveneens pro- xvestersc TfNTTA. Bij de aanval op Loeso zou de MPi.A aan dc Bcngue- la-spoorlijn staan. Verovering van Loeso zou de weg openen voor een doorbraak naar Zuid-Angola Dc MPLA /ou voorts dc ten zui den van Negage gelegen stad Cama- batela hebben ingenomen. ZIERIKZEE, 5-1. „Stormdagen als vrijdag en zater dag bewijzen eens te meer dat we niet mógen blijven doorsukkelen". Dat beeft de heer A. M. Geluk, dijk graaf van het waterschap Schouwen-Duiveland, maan dag desgevraagd gezegd. f.71A.SN U t. India Vertwijfelde vrouwe» bij hel gesloten, hek van de wij ia Chasnala, waar alle hoop voor de 372 ingesloten mijnwerkers is opgege ven. Zoals gemeld stroomden, na een explosie, miljoenen liters water in dc rampmijn. f UTRECHT, 5-1. Dc stormen, die vrydag. zaterdag cn zondag over f J Nederland trokken, hebben zeker een half miljoen bomen geveld. i Duizenden bomen zijn zo zwaar beschadigd dat ze omgehakt moe- f ten worden. Dat zei de directeur van Staatsbosbeheer, ir. J. Verko- f f ren, maandagmiddag in z(jn nieuwsjaarsrede in Utrecht. f Ir. Verkoren zei dat het schadebeeld op het ogenblik geen aan- 1 leiding geeft tot ccn schaderegeling zoals in 1972 cn '73, maar dat i het staatsbosbeheer tervoorkoming van ziekten cn plagen in de J bossen toch aktiviteiten moet ontwikkelen. Het beschadigde hout, J zowel in de staats- als in de parlikulicre bossen, moet voor de zo- J mer opgeruimd zyn. Volgens dc direktriir is vooral de schade aan j f het loofhout opmerkelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2