Storm-vijand verloor niets van grimmigheid ■■BE Woningbouw Brouwershaven Ml DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA BILT HERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21821 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Kosters jubileum in Oosterlnnd Burgemeester van Middenschouwen dringt aan op afsluiting Oosterschelde MIDDENSCHOUWEN, 5-1. - In zijn nieuwjaarstoe spraak in de maandagavond gehouden gemeenteraads vergadering van Middenseliouwen, heeft burgemeester Baerends geconstateerd dat de gevolgen van de stor men van het afgelopen weekend beperkt zijn gebleven tot vrij geringe stormschade. De mede door de storm veroor zaakte hoge waterstanden noodzaak ten echter tot uiterste paraatheid. Zowel op zaterdag 3 januari als ook in de nacht van 3 op 4 januari was de waarschuwing „uitgebreide dijk bewaking" van de stormwaarschn- wingsdienst van Rijkswaterstaat van kracnt. In het kader van de rampen regeling werd gedurende deze gehele tijd het gemeentehuis bezet en de nodige maatregelen getroffen. „Een gelegenheid om ons rampen plan te testen maar de ernst van de situatie heeft ons toch doen zien dat het hier niet gaat om een spel", al dus burgemeester Baerends. Met de enorme krachten die het opgezweepte water in zich bergt, valt niet te marchanderen. Dat ditmaal de kern van de vloed zich met name in het noorden heeft afgespeeld, met toch niet geringe gevolgen in Dene marken, doet óns direct vóór de vraag plaatsen wat de gevolgen zou den zijn geweekt, wanneer wti. hier in ons gewest met dezë waterstanden waren geconfronteerd. Niemand kon deze gevolgen precies berekenen, doch het is wel duidelijk dat hier al les minder goed zou zijn verlopen dan thans het geval is geweest. Ge lukkig luwde de storm reeds voor het verstrijken van het tij en nam ze in de daarop volgende nacht steeds ver der in kracht af", aldus de voorzitter. Ook waren er enkele omstandighe den in onze gebieden veel gunstiger dan die in Denemarken en Noord- Duitsland zodat wij hier juist ge spaard bleven van het hoogwaterpeil van 1953. „Het zy verre van my om met verwyzing naar 1953 emoties op te wekken. Daarmee is niemand ge diend, het aankweken van onrustge voelens en angsten heeft nog nimmer een samenleving kunnen helpen," aldus de burgemeester. Hij achtte het een ernstige plicht de realiteit niet te verdoezelen, wak ker te blijven voor het water, dat door de eeuwen heen Zeelands vriend en basis van Zeelands ont wikkeling is geweest, maar ook Zee lands vijand is, die van tijd tot tijd zich in alle grimmigheid vertoont. BLOEMENDAAL. Het theehuis Par- nassia in de Kennemerduinen bij Bloemendaal moest zijn deuren slui ten, omdat het door de oprukkende zee op het kantje van het duin is ko men te staan. „Het is onze plicht om de regering er op te wijzen dat de vijand nog niels van zijn grimmigheid heeft verloren, zolang er geen afdoende afsluiting van de Oosterschelde heeft plaats gevonden". Vanzelf sprekend betrekken wij bij het gebeurde van het afgelopen weekend de discussies rondom de af sluiting van de Oosterschelde en het thans plaatsvindende onderzoek naai de technische en financiële moge lijkheid van een zgn. stormstuw- caissondam". Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bi) Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 „Nu er sprake is dat één vim de zgn. ontbindende factoren (nl. de fi nanciële gevolgen van zo'n storm- stuwcaissondam) in werking zal tre den, hebben wij met grote instem ming van de verklaringen van de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Westerterp. kennisgenomen, waarin hij nogmaals duidelijk stelt dat als één der ontbindende facto ren in werking treedt, de Ooster schelde zo snel mogelijk op basis van liet oude Deltaplan, zal worden af gesloten", aldus burgemeester Bae rends. Onverantwoordelijk Wij zijn het hiermee eens, zo luid de de kamerbeslissing; deze beslis sing wederom ter discussie stellen is niet alleen onverantwoordelijk, maar tevens een daad van onfat soenlijk bestuur. Men kan en mag niet steeds weer opnieuw marchan deren met de bij herhaling beloofde veiligheid". Het spreken over en werken met begrippen zoals een gemiddelde rampkans of hoogwaterkans van eenmaal in de zoveel jaar, is als men het heeft over de veiligheid van'de mens eigenlijk een doodgriezelige zaak. Dat deze theoretische gemid delden in de praktijk geen enkel in zicht geven over onze veiligheid is, dacht de burgemeester dé afgelopen jaren en met name in 'hét"afgelopen weekend weer overduidelijk geble ken. Een waterstand van 1953, met een zogenaamd gemiddelde van eenmaal in de 200 jaar had met een beetje minder geluk in het afgelopen week eind zich wederom kunnen aandie nen. Ja, hij kan zich deze winter nogmaals aandienen. Het spreken van gemiddelden doet mij denken aan de man die zei: „Ga met je hoofd in de kachel en je voeten in de yskast liggen, dan krijg je vast een gemiddeld goede lichaamstempera tuur". „Bij onze verantwoordelijkheid voor de veiligheid van onze inwo ners kunnen wij niet spreken over gemiddelden, maar zulïén wij zoveel mogelijk rekening moeten houden met uitersten en daar ons beleid naar richten". „Welnu, er resten ons nog slechts enkele maanden van de datum, waarop de beslissing over de af sluiting van de Oosterschelde valt". „Nogmaals, het gaat dan om een Vervolg pag. 4) Rehabilitatie en renovatie BROUWERSHAVEN, 5-1. In het afgelopen jaar kwa men in de kern Brouwershaven in het bestemmings plan Delingsdijk 26 woningwetwoningen en 2() pre mie-verkoopwoningen gereed. Een aanvang werd ge nomen met de bouw van 29 woningwetwoningen, die het komende voorjaar gereed zullen zijn. Aldus delen b. en w. van Brou wershaven mee in de nota van aan bieding by de gemeentebegroting 1976. Het college deelt mee verheugd te zijn over het feit dat de woningen aan de Kromwal te Brouwershaven eindelijk bewoond zyn. Het raadsbesluit tot verkoop van grond voor de bouw van 21 zgn. trio woningen, eveneens in plan-Delings- dijk, is inmiddels goedgekeurd Ge tracht zal voorts worden de verwe zenlijking van 20 premie-verkoop woningen. „Gevolg gevend aan onze toezegging tot het stimuleren van bouwaktivi- teiten in zo mogelijk alle kernen, is in Zonnemaire een begin gemaakt met de bouw van 8 huur- en 16 pre miewoningen. Verwacht mag worden dat deze woningen eind 1976 gereed zullen zijn", aldus b. en w. Voorbereidingen worden getroffen voor het bouwrijpmaken van gron den te Dreischor, alsmede aanpas sing van het bestemmingsplan voor het realiseren van ±16 woningwet woningen. Ondanks de nodige in spanningen is het kollege er niet in geslaagd tot het in eigendom verkrij gen van bouwgrond te Noorcfgouwe. Suggesties om bv. hiervoor het sport terrein te bestemmen, lijken planolo gisch niet realiseerbaar. Leefbaarheid Juist omdat het probleem van de leefbaarheid der kleine kernen ver der reikt dan onze gemeentegrenzen en zelfs een provinciaal verschijn sel is, zal het kollege van gedepu teerde staten van Zeeland binnenkort een nota „Bebouwingspatronen in zake het kernenbeleid" ter diskussie aan de provinciale staten aanbieden. Reeds is de toezegging gedaan dat ook de" gemeentebesturen deze nota zullen ontvangen. „Wij zijn voorne mens dit beleidsstuk, van groot be lang voor de woningbouw in dc klei ne kernen, vóór de behandeling in de provinciale staten in de raad ter dis kussie te stellen", aldus b. en w. w. Rehabilitatie en renovatie Door het aanwijzen van rehabili- tatiegebieden in Brouwershaven en Dreischor is voor de burger de mo gelijkheid geopend om van de diver se premieregelingen te profiteren. B. en w. zullen binnen afzienbare tijd voorstellen doen tot het aanwijzen van rehabilitatiegebieden in Zonne- marie en Noordgouwe. Hoewel bedoelde premieregelingen de financiële mogelijkheden tot het weer leefbaar maken door rehabili tatie van oude woningen aanzienlijk vergroten, is door de veelheid van regelingen een vaak verwarde en onovcrzichtbarc situatie ontstaan. Teneinde een goede coördinatie te bevorderen en daarmee een optima le begeleiding van de burger in dit doolhof van regelingen te verzekeren heeft het kollege een commissie „Stadsvernieuwing" in het leven ge roepen. Hiervan maken deel uit vertegenwoordigers van de Provin ciale Direktie van de Volkshuisves ting, Provinciale Planologische Dienst, Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de stedebouwkundige en de gemeente. De commissie heeft in een aantal individuele gevallen haar nut reeds bewezen, terwijl haar ad viezen bij grotere projekten - zoals b.v. de scholenbouw in Brouwersha ven - van uitzonderlijk belang zijn, aldus b. en w. Daarenboven houden vertegen woordigers der commissie - volks huisvesting, monumentenzorg en gemeentewerken - regelmatig zitting om voorlichting te geven, zowel om trent de premieregelingen, alsook omtrent de mogelijkheden van bouw en verbouw binnen het beschermd gebied. Deze wijze voorlichting - het direkte gesprek tussen aanvrager en de betrokken ambtenaren - wordt als zeer vruchtbaar ervaren. Nu de raad het gebruik van de tweede woning heeft beperkt menen b. en w. dat het accent voor aankoop van vrijkomende woningen, gelegen binnen de bebouwde kommen van de gemeente, alsmede de daarmee ver band houdende renovatiezwaarder bij de gemeente komt te liggen. Een eerste, weliswaar summier gesprek met de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" heeft plaatsgevonden. In Brouwershaven zal zeer bin nenkort een begin worden gemaakt met de renovatie van 4 woningen in de Molenstraat. Omdat de plannen voor de volgende 4 woningen klaar zyn - inklusief de premie-aanvraag - zal getracht worden aansluiting tussen deze te verkrijgen. WAT KMmÊ 2EQT PE Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt Vrij veel bewolking, maar geen re gen van betekenis. Matige, aan dc kust nu en dan vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtem peraturen van zes graden in het zuidwesten tot nul graden in het noordoosten van het land. Maxima van vier graden in het oosten tot acht graden in het zuidwesten van het land. KEHDINGEN, West-Duitsland. Luchtopname van het gebied ten noord-westen van Hamburg, dat blank kwam te staan, nadat de Elbe tengevolge van de hevige storm bui ten haar oevers trad. Dit nummer bestaat uit .10 pagina's j Niets ongelukkiger dan zich niet thuis voelen waar men f f (huis is. f y Rückert f Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturenomstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46 Maan op 10.59, onder 23.43 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.47 Maan op 11.19, onder Eerste kwartier: 9 jan. (13.40). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 jan. 6.38 19.03 0.13 12.39 8 jan. 7.10 19.39 0.56 13.20 Doodtij: 11 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Spanje en Frankrijk heeft een uit loper naar de Britse eilanden. Onder invloed van deze rug ondergaat het weer woensdag een lichte verbete ring. Langs de noordflank van hel hogedrukgebied wordt met een wes telijke luchtstroming tamelijk zachte en vochtige oceaanlucht naar onze omgeving gevoerd. Hierin komen wolkenvelden voor, maar regen van betekenis wordt niet verwacht, ter wijl ook in het temperatuurverloop weinig verandering zal komen. Een boven het zeegebied ten zuiden van Groenland gelegen depressie, trekt maar langzaam in de richting van IJsland. Fronten ervan trekken over de oceaan naar de Britse eilanden, maar zullen het weer bij ons woens dag nog niet beïnvloeden. De aktievc depressie, die maandag vooral in Zuid-Scandinavië sneeuwstormen veroorzaakte, trok dinsdag snel over Rusland naar de Zwarte Zee. Inmid dels heeft zich boven het midden van Zweden en Noorwegen een zwak hogedrukgebied opgebouwd. Bij heldere hemel en weinig wind kwam daar in de afgelopen nacht plaatselijk strenge tot zeer strenge vorst voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1