GIEPS GOUDEN VIJFJE Syrië maakt zich geleidelijk los van de Russen Zeeuwse kottervissers Wordt donor: uw bloed kan een leven redden! 4 BLIK DOOR HET WERELD Boeken en brochures negeren vangstquotering tong Wat biedt de BEELDBUIS Syrië heeft prompt ontkend dat er razzia's gehoaden icorden op com munisten. zoals Egyptische kranten - kennelijk can borenaf geïnspireerd - hadden vermeld. En het is niet uit te sluiten dat het bericht alleen maar was verzonnen om zowel de Syriërs als de Russen onaangenaam te zijn. Vooral dit laatste is ietswaarmee de Egyptische president Sudat zich graag bezig houdt. Toch is - deze dubieuze communistenjacht daarge laten - de Syrische houding aan hel veranderen. Ruim twintig jaar heeft Muskou het land bewapend en ook economische hulp verleend op tame lijk grote schaal. Dit is het regime in Damascus niet alleen daarom wel kom geweest, dat leger en economie werden versterkt, maar ook omdat zo een basis werd gelegd voor een Coalitie met de communisten waar mee heel wat interne onrust voorko men werd. Maar heeft men lange tijd Syrië kunnen bestempelen als Moskous trouwste vazal in het Na bije Oosten, dat gaat thans niet hele maal meer op. Geleidelijk aan heeft president As sad na de voor hem bijzonder on- verkwikkelijke oktoberoorlog van 1973 contacten gezocht buiten de communistische wereld. Zo kwam een verzoening tot stand met ko ning Hoessein van het buurland Jor danië, op wie Assad bijzonder ge beten was. De vorst immers trok te gen de Palestijnen ten strijde en As sad heeft altijd een nauwe verboa- denheid met dc Palestijnen getoond. Dat bijvoorbeeld op de eerste Ge- neefse conferentie over het Nabije Oosten de Palestijnse delegatie werd geweerd was voor hem aanleiding ook de Syrische thuis te laten. Bo vendien ziet men Syrië tot 1973 fer vente afkeer van de VS langzaam opgeven. Er zijn diverse peilingen gedaan om Amerikaanse hulp te ont vangen, waarbij vooral gedacht is aan graan - een produkt dat de Sow - jet-Unie door eigen tekorten niet iwlop kan leveren. In dit geval is het echter niet uit nood dat Syrië zich tot de VS wendt; daarvoor is Assad te trots. Maar hij ziet niet zonder voldoening dat de Amerikaanse hou ding in het Nabije Oosten lang niet meer zo fel tegen erkenning van de Palestijnen is als voorheen. Nieuwe banden Naar Assads mening gaat Washing ton in deze nog lang niet ver genoeg, maar hij is er niet blind voor dat in hel kielzog van de geleidelijke om mezwaai ook in Israël de mogelijk heid va a pralen met Palestijnen meer doordringt. Onlangs nog in het Israëlische kabinet, waarbinnen spanningen ontstonden, omdat mi nister Peres voor praten met Pales tijnen was en zijn collega's er te gen. Dat het hierbij nu nog gaat om een uitspraak dat de PLO niet als gesprekspartner aanvaardbaar is, maar dat dit niet betekent dat alle Palestijnen daarvoor niet acceptabel zijn, is iets wat Assad met geduld nog verder kan zien veranderen. Assad heeft ook zo zijn menings verschillen met de Egyptenaren aan wie hij moeilijk kan vergeven dat ze in de oktoberoorlog een wapenstil stand sloten en wie hij nu kwalijk neemt dat ze met Israël akkoorden sluiten over de Sinaï. Maar Assad is ookook teveel realist om niet te ac cepteren dat dit nu eenmaal zo is en dat hij er rekening mee zal moeten houden. En proberen zelf niet ge ïsoleerd te raken. Ook daarom ziet men de banden tussen Assad en de Perzische keizer nauwer worden, zo bijvoorbeeld in het overleg om de chaos in Libanon te beteugelen. En de sjah is ongeveer de trouwste aan hanger die de Amerikanen in deze contreien hebben. Nog maar kort geleden zouden vooral de zeer linkse moslims van Syrië niets liever ge daan hebben dan hun broeders in Libanon helpen, met de wapens. As sad echter verkiest de Libanese re gering zoveel mogelijk te helpen een oplossing te vinden zonder inmen ging van buitenaf. Het is wel ge suggereerd dat juist hierover de communisten in Syrië ontgoocheld zijn geraakt - en wellicht op eigen initiatief gewapenden naar Libanon hebben gestuurd. Wat dan de arres tatie van communisten zou kunnen liet zijn vooral de erbarmelijke woontoestanden in Zuid-Amerika, die de kloof rijk/arm zo sterk accen tueren. De aktie „Solidaridad" wil vooral hier iets tegen ondernemen en opende de giro 9 2 6 1 t.n.v. Stich ting Oecumenische Hulp te Utrecht. (Bij storting het woord „Soli dari- dad" vermelden). verklaren. En tenslotte zag men in Damascus de Saoedische koning Khaled op bezoek, een commuiusien- hater van huis uit. Dit duidt er op dat Syrië in plaats van de Russische hulp ook graag wat oliedollars zou ontvangen van de koning die het zich gerust wat wil laten kosten als hij Russische invloed in het Nabije Oos ten kan afremmen. LAND- EN TUINBOUW Oliesubsidies glastuinbouw Minister A. van der Stee heeft de subsidie op de aankoop van olie voor de glastuinbouw (groenten, fruit, bloemen, in de periode van 1 juli 1975 I'm 30 juni 197(3 als volgt vast gesteld: f 31,per 1001) kg zware olie en 2,9 cent per liter half zware olie (petroleum), gasolie en lichte stookolie. Deze regeling treedt in dc plaats van de in vorige jaren geldende z.g. olievoorschotregeling. Het verschil daarmee is, dat thans de bijdrage zonder meer en rechtstreeks aan de ondernemer wordt betaald, hij be hoeft derhalve geen lening meer to sluiten bij zijn banj<. Daarnaast is de accijnscompensa tie met ingang van dezelfde datum op honderd procent, gebracht, d.w.z. op f 14,per ton zware stookolie en 3.26 cent per liter van de hierboven genoemde andere minerale olieën, aan alle ondernemers die olie ge bruiken voor het groeiproces van tuinbouwgewassen. De bedragen die oorspronkelijk waren vastgesteld werden door de Europeese Gemeen schapscommissie te hoog bevonden, vandaar dat ze thans wat lager zijn gesteld. Voorraden in de koelhuizen KAPEL.LE/NOORDSCHARWOUDE 5-1. In de koelhuizen van de centrale veiling Kapelle Terneuzen liggen tien miljoen kilo appels en peren. Dat is 800 ton meer dan een jaar ge leden. Dat heeft de direkteur van de veiling, P. G. Vermaire in zijn Nieuwjaarstoespraak gezegd. De veiling haalde in 1975 een omzet van 17,8 miljoen. Dat is 800.000 gulden meer dan in 1974. De grote koolveiling in het Noord hollandse Langendijk haalde in 1975 een geringere omzet dan een jaar eerder: 24.368.800 in 1975 tegen 24.987.500 in 1.974. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen le Garsthuisen-Kpping- huizen en Zandeweer: K. G. Pieter man. kand., Zandeweer, die dit be roep heeft aangenomen. Bedankt voor Kinderdijk: P. M. Breugcm. Barneveld. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Stadskanaal: H. J. Bollen. Zuidwolde (Dr.). Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Siegersoudo- De Wilp: G. van der Groep, kand., Bunschoten-Spakenburg. Bedankt voor Boskoop: D. Biesma, Veenendaal. Tweetal te Bunschoten: (i. Bouw, Seheveningen en M Vlielstra. Wer kendam. Gereformeerde Gemeentel i Beroepen te Hoofddorp: J. M. Kleppe, Woerden. Bedankt voor Katwijk aan Zee: C. Molenaar. Kapejle-Biezolinge; voor Nieuwcrkerk (Zld.): A. Bregman. Rijssen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Terneuzen: F. Mnllan. Vlaardingon. Evangelisch Lutherse Kerken Aangenomen naar Haarlem: C. F. C. E. Hallev.as. Nijmegen Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Sint Annaparo- chic. Oude Bilt/.ijl en Stiens (part time): W. J. Maas, Terheuzen. Ontwikkeling en sanering" midden- en kleinbedrijf De maximum inkomensgrenzen om gebruik te maken van de indivi duele ontwikkelingshulp via de Stichting" Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf zijn verhoogd. 1. Ondernemers waarvan het fiscaal inkomen gedurende 1973. 1974 en 1975 gemiddeld lager is geweest dan 46.400,(was f 40.600. kunnen gebruik maken van a. financieringshulp in de vorni van een bedrijfsontwikkelings krediet, b. een tegemoetkoming van 90n/o in de kosten (inclusief reiskos ten) voor het volgen van een cursus ter verbetering van de ondernemersbekwaamheid. 2. Ondernemers waarvan het fiscaal inkomen gedurende 1973, 19!74 en 1975 gemiddeld lager is geweest dan 33.000,(was f28.900,—) kunnen teven in aanmerking ko men voor een tegemoetkoming van 90 in de kosten voor be- (Ingezonden) Deze keer eens geen aanslag op uw portemonnaie, maar alleen het ver zoek van het Rode Kruis iets van uw bloed af te staan: voor u een kleine moeite maar voor uw zieke medemens van grote betekenis. Reeds in de oudheid kende men aan bloed grote kracht toe en pro beerde men al op allerlei manieren patiënten met bloed te genezen, o.a. door het laten drinken van bloed en door het op een of andere manier overbrengen van dierlijk bloed op patiënten. Ook liet men patiënten in bloed baden, in de hoop dat dit ge nezing zou brengen. Zo trachtte men in de loop der eeuwen steeds op allerlei manieren patiënten met bloed te genezen, maar helaas met erg weinig succes door dat men nog onvoldoende kennis had omtrent de eigenschappen van men selijk bloed. Thans is de wetenschap op dit gebied enorm uitgebreid en is een bloedtransfusie een normale zaak geworden, waaraan elk jaar duizenden patiënten hun leven heb ben te danken. In ons land heeft het Rode Kruis een belangrijke taak gekregen bij de werving van vrijwillige donors en zo zijn er over het hele land verspreid ongeveer 300.000 donors die regel matig bloed afstaan. En denkt u nu niet dat dit wel voldoende is en dat u dus niet be hoeft mee te doen, want juist door de toenemende kennis kan met bloed steeds meer worden gedaan en kun- nen steeds meer mensen met bloed of met daaruit bereide geneesmidde len worden geholpen (bij grote ope raties, verkeersongevallen, allerlei bloedziekten etc.). Indien u zelf gezond bent, is het dan niet voor de hand liggend dat u uw' dankbaarheid toont door één of tweemaal per jaar iets van uw bloed af te staan? Iedere gezonde volwas sene tussen 18 en 65 jaar, die niet als „vaste" donor bij een bloedtransfu siedienst of bloedbank is ingeschre ven en die in het afgelopen jaar geen geelzucht, een andere ernstige ziek te, een operatie of een bevalling heeft doorgemaakt en die niet onder regelmatige behandeling van een arts is, kan zonder bezwaar wat bloed afstaan (nog geen halve liter). De normale hoeveelheid bloed van een volwassene is ongeveer 5 liter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele weken weer in het lichaam aangemaakt. Dinsdag 20 januari 1976 organi seert het Rode Kruis een bloedafna- me-avond in de Chr. Mavo school, de Huybertstraat, Zierikzee en doet een beroep op alle gezonde volwas senen een *halve liter bloed af te staan. Geeft u zich hiervoor op bij het Rode Kruis: Bloedtransfusie dienst, Visstraat 14, tel. (01110) 3971, Zierikzee. U redt misschien een mens! VLISSINGEN, 5-1. De Zeeuwse kottervissers, aangesloten bij Zcvi- bel, de Zeeuwse Vereniging voor Visserij belangen, hebben zaterdag middag besloten zich niet te houden aan de quoteringsmaatregelen voor tong die minister Van der Stee .van landbouw en visserij heeft afgekon digd voor dit jaar. In een vergadering .die in Vlissin- gen wérd gehóuden, besloten die visT sérs met algemene stemmen de-qüo- teringsmaatregelen naast' zich .néér te leggen: Zij zullen heden- (maandag)••"alien gewoon -uitvaren,, alle gevangen,-long zal'in de Ióqp.van dé., wéék aange voerd worden Op dé vismijnen van Vlissingen en ABreskens.Daarnaast hebben; de Zeeuwse" kottervissers za terdag .hét. af treden geëist'van dé' directeur ;van het prodükts'chap voor vis en visprodükteh;omdat deze,'vól gens hen, zonder j.rëké.ning te .hou den met zijn achtérbah-de quotering heèft aanvaard.Verder willen de Zeeuwse vissers - iédere, samenwer king met. het'produklschap. voorlo pig opschorten. Vólgens voorzitter M. Sieréyeld, van :de kottervis-sector van Zevibel, zal dit door dé Zeeuw-, se'- vissers - genomen besluit .met, in stemming dóór.,"de andere..Neder-., landsë. vissers' worden, overgenomen.. „Wij verklaren - de minister-de oor log, omdat .wij met de rug" tegen ..de muur staan", zo-zeiden de; Zeeuwse' vissers. - „Als -dé ministeropzijn halsstarig" standpunt tén aanzien van. de quotering, blijftstaan,en; ér géén compenserende maatregèléiï tégenover stelt,- zullen Wij'ons niéts meer aantrekken van de minister. drijfsadviezen; dit geldt zowel voor bedrijfsekonomische als voor bedrijfstechnische adviezen. Een speciale brochure met infor matie over de verdere voorwaarden, mogelijkheden en gemeenten/regio's waarvoor de inkomensmaxima niet gelden, wordt op verzoek gaarne toe gestuurd door de Stichting O. S., Osdorpplein 4 te Amsterdam, tele foon (020) 19 43 34. Wij zullen ook alle boetes en maat regelen van'de zijde-van. de justitie trotseren. Doen wij dit niet, dan is er voor niet een koltervisser een droge boterham meer te verdienen", aldus de heer Siereveld, die de Zeeuwse kottervissers zaterdag op riep één. lijn te trekken in deze strijd om het bestaan. DINSDAG 6 JANUARI NED, 1: De eerste vijftig minuten van de AVRO gaan op aa,n een'afle vering van- Geheimen der Zee. De filmer Jacques Ives'Cóusteau neemt de kijkers mèe naar het Zuidpoolge bied. Vanavond tussen acht uur en half tien gaat de AVRO bekend ma ken: wie zich de sportman, de spórl- vrouw en'de sportploeg pan hét jaar li)75 zule'n mogen noemen. De fees telijke verkiezing 'speelt zich af in liet Singer Museum in Ivoren en de ■presentatie is in handen, van Ruud ■Ver Weij'-dén. Na het ^journaal is de testerende zendtijd tot ywart voör elf voor de zevende en tevens laatste aflevering van de serie'Van. oude mensen, de- dingen 'die voorbijgaan. ■Met spijt zullen de kijkersafscheid némen van deze, reeks, die door Wai ter van der Kamp gemaakt werd naar het gelijknamige boek van Louis Coupenis. Voor het .laatst dus van avond Cciro van Eyck en Paul 'Steen bergen als respekiievélijk grootma ma Derckzs en grootpapa Takma, twee oude mensen die leven met de herinnering aan een afschuwelijke gebeurtenis. Nadat grootvader Tak ma is overleden, ontdekt tante Adèle een brief waarin hun geheim, staat opgetekend. Na het laatste nieuws verdwijnt deze zender uit de ether. NED. 11: In de vooravond begint bij de NCRV een nieuwe reeks avon turen van Dominic. De jongensjaren van Dominic zijn inmiddels voorbij. De jeugdige hoofdpersoon wordt nu opgeleid als kadet bij de marine. De eerste aflevering begint allesbehalve SCHEVENINGEN. Slechts een hand jevol dapperen waagde zich dit jagr aan cle traditionele ren naar zee in Seheveningen. De temperatuur van het zeewater was dan ook allerminst aanlokkelijk opgewekt. Met een koets onderweg naar huis-worden Charles en Emma Bulham overvallen door bandieten waarbij Emma en de koetsier gedood worden. Om half acht gaat het doek op voor de Scholierenkwis Twee kamp. Als het journaal achter de rug is, komt de NCRV met de eerste aflevering van de nieuwe serie Sam. Net als Dominic is ook Sam een paar jaartjes ouder geworden. De hoofd persoon heeft de leeftijd van 23 jaar bereikt. - De tijden zijn in Engeland ihtussen ook veranderd. De mensen die in'dë omgeving vaii de kolenmij- rien'van de Midlands wonen, hebben- reden-de toekomst met enige hoop tegemoet te, zien. Het is 1947 en de Britten kr[jgen de socialistische re gering van Clement Attlee. Na de hernieuwde kennismaking met Sam aandacht voor sport. Vijftig minuten duurt de Mini-voetbalshowwaarin de Hoofdstad Amsterdam en het mi litaire voetbalteam tegen elkaar aantreden. De NCRV laat de aktua- liteiién niet links liggen en daarom om tien óver tien een uitzending van Hier. en Nu. Resteert nog de dagslui ting van ds. Hof uit. Amsterdam. DINSDAG 6 JANUARI NED. 1: 18.15 Téleac; 1S.45 Infor matie Spanjaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Geheimen der zee: 19.55 Sport man van het jaar; 21.35 Journaal; 21.50 Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska- - bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Dominic; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Sam; 21.20 Mini-voetbal-show; 22.10 Hier en Nu; 22.50 Tot besluit; 22.55 Journaal. Hoorspel over treinkaping HILVERSUM, 4-1. Voor de NCRV heeft Wim Ramaker, chef van de literaire sectie van deze omroep, een hoorspel geschreven over de trein kaping in Beilen. Dit spel zal onge veer twee en een half uur duren. Het wordt uitgezonden in het radio-pro gramma „Globaal" op de middag van donderdag 8 januari. 12 Familieroman door HENK VAN HEESWIJK Van de andere kant werd verteld, dat de Duitsers al in het dorp waren. „Ze hebben de klok ook een uur ver zet. We staan er lelijk op, Westra." „Dat kon wel eens waar zijn, jong. Laten we bidden en hopen, dat deze ramp spoedig van ons afgewend kan worden." Na de kapitulatie was het duidelijk, dat er voorlopig geen reismogelijk heden naar Hoogerbroek zouden zijn. Sake zei tot zijn gast: „Je hebt uiteindelijk nog een week vakantie; ik zou zeggen: maak er het beste van." Zo trokken Gerrit en Hielkje nog enkele dagen met elkaar op. On danks de ernst van de toestand hiel den ze van elkaar en kusten ze el kaar in verborgen hoekjes, want Hielkje vond de jongen geweldig en Gerrit was tol over zijn oren ver liefd op het meisje. Enkele dagen na de kapitulatie gingen dc treinen weer lijden. Met een zeer beperkte dienstregeling, maar naar het westen gingen ze nog niet verder dan Meppel. De telefoon was ook weer redelijk in takt, zodat Gerrit geregeld kontakt had met zijn pleegvader. En verklaarde, dat hij gezond was en maar rustig afwacht te tot er een mogelijkheid zou zijn huiswaarts te keren. Voor wat hem betrof, had hij natuurlijk helemaal geen haast. En omdat do boerderij hem belang inboezemde, hielp hij dagelijks een paar uur mee, samen met Douwe, die ook aan het werk was gezet. De school, waar Hielkje op was. had haar deuren weer ge opend, zodat het meisje elke dag heen en weer fietste, en 's avonds een paar kilometer voor huis werd opgehaald door Gerrit. Maar op een dag kwam toch de mogelijkheid weer om noar het wes ten te reizen. Sake. die op marktda gen en passant op het station Leeuwarden informeerde, hoe de toestand was, kreeg eind mei te ho ren, dat er met ingang van maandag dagelijks weer enkele treinen van Leeuwarden naar Amsterdam en Den Haag zouden rijden. Nee, nog niet naar Rotterdam, want daar lag alles nog in puin. Sake vroeg en verkreeg vertrektijden, belde die zelfde dag nog naar Hoogerbroek en vertelde Piet Zwaan, dat er maan dag gelegenheid zou zijn voor Gerrit huiswaarts te keren. Zwaan wist het ook, want iedere spoorman werd dagelijks op de hoogte gehouden van wijzigingen en uitbreidingen. Weliswaar reden op de heropende baanvakken maar en kele treinen per dag, maar ze reden tenminste weer. Andere vervoersmo gelijkheden bestonden er niet want de Duitsers hadden zo ongeveer alle partikuliere auto's gevorderd. Ove rigens. waarop moest men rijden? Er was immers geen liter benzine moer te koop! Voor Gerrit zowel als Hielkje was deze mededeling teleurstellend, want dit betekende immers het einde van hun dagelijkse samenzijn. Op de zondagavond voor zijn terugkeer naar Hoogerbroek liepen ze samen nog een eindje om, hand in hand. Hun schreden gingen tenslotte naar dc grote wagenschuur, waar nog maar spaarzaam het afzwakkend daglicht door de ramen kwam. Licht opsteken kon niet, In verband met de vcrduistcringsmaatregelcn en om moeilijkheden te voorkomen, had Sake alle lampen uit de schuurver- lichting gedraaid. Maar dit kon het tweetal niet schelen. Zc zagen enkel zakken met voer, waarop zc gingen zitten, dicht tegen elkaar. Met de ar men om elkaar heen. Gerrit kuste haar onstuimig en zei: „Als de oor log voorbij is. trouwen we, Hielkje, want ik houd van je." Ze kuste hem terug. „Dat weet ik, lieverd, maar we zijn nog te jong om te trouwen. Jij en ikwe moeten beiden nog veel leren. Overigens, waarvan wil je leven?" „O, ik heb geld. Heel veel. Mijn vader had een grote tuin in Noord- Holland. Die is na zijn dood ver pacht. Die halfjaarlijkse pachtsom men zijn op de bank gezet en er komt ook elk jaar meer rente bij. Als ik een en twintig ben. krijg ik er de helft van." Ze lachte. „Je bent nog lang geen een en twintig! „Nou. ik ben bijna achttien. Mis schien. als ik zeg. dat we gaan trou wen. kunnen we hel geld eerder krijgen en een zaak of iets dergelijks beginnen." Ze verwarmde zich aan zijn opti misme. „Goed. lieverd, ik laai het aan jou over. Ik houd van jc en wacht op je. Maar jc moet me wel schrijven, elke week!" „Wat dacht je? Dat doe ik natuur lijk. En jij ook. he?" Daarna werd er lange lijd niet ge- praal. Tot het tijd werd om naar binnen te gaan, waar iedereen al om de tafel zat voor dc avondpap. Bei den hadden een rode kleur. Sake keek en begon te lachen. „Wel. zo te zien hebben jullie je uitstekend ver maakt. he? Ga maar gauw zitten voor de pap koud wordty De anderen grinnikten en het tweetal werd nog roder. Terug in Hoogebrock was Gerrit blij de drie gelieven in goede ge zondheid terug te zien. Zijn zus vroeg honderd uit over Douwc. Ger rit, die hier weer Gicp heette, gaf haar een pakje, dat Douwc meege geven had voor Gcrrit's zuster en liet haar er mee alleen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4