Zware storm teisterde West-Europa Reparatiepoging PZEM-kabel Westerschelde wordt opgeheven Dodelijk geweld in Noord-Ierland Veel doden bij scheepsbrand Busongeluk in Zuid-Afrika „Voorzichtig met bezuinigingen op werken van Rijkswaterstaat" Kinderen niet... Kappers mogen vier pet. omhoog Ford dreigt Sowjet-Unie Vat explodeert in kerstbomen vuur Gestolen Rembrandt terug Café in Tholen afgebrand Autoprijzen omhoog Japanse DC-8 gekaapt Bijna 60 mensen omgekomen AGENDA Orkaan in Beieren Ontvoerders dreigden 9 DEN HAAG, 4-1. De krachlijje stormdepressie die vrijdag en zaterdag over west-Europa trok, heelt in dit gehied een lireed spoor van dood en vernieling achtergelaten. Bijna zestig mensen kwamen om het leven, vele honderden huizen overstroomden en er werd voor miljoenen guldens schade aangericht. Blijkens berichten uit Engeland, NVest-Duitsland, Nederland, België, Zweden. Zwitserland. Noord-Ierland en de Ierse Republiek moet het do dencijfer worden gesteld op 57. Daarnaast zijn er vele honderden ge wonden en worden een onbekend aantal mensen vermist. Volgens de verschillende Europese weerstations bewoog de storm zich zondag, met iets verminderde kracht, in de richting van oost-Europa waarbij in het westen van Polen rukwinden voorkwamen met een snelheid van meer dan 100 km per uur. Naar verwachting zou de de pressie na het weekeinde het gebied van de Zwarte Zee bereiken. Rukwiiulen De door vele weerkundigen als on gebruikelijk krachtig gekenschetste BELFAST, 5-1, In Noord-Ierland hebben guerrillastrijders zondag avond bij twee afzonderlijke inci denten vijf rooms-katholieken dood geschoten. Drie broers kwamen in hun huis in het dorp Ballydugan in het graafschap Armagh om nadat ge maskerde schutters de woning bin nendrongen en het vuur openden. Een vierde aanwezige werd ernstig gewond. In Whitecross in het zuiden van Armagh werden twee broers gedood terwijl zij thuis naar de televisie keken. Een derde broer werd ernstig gewond, maar hij slaagde er in kruipend., het huis van een buur man een paar honderd meter verder te bereiken. In Armagh werden zaterdagavond 40 mensen gewond bij bomaanslagen op twee café's, een van katholieken en een van protestanten. De ene aan slag was vermoedelijk een wraak neming voor de andere aanval. RANGOON, 4-1. Bij een brand op een schip met 170 passagiers zijn vrijdag in Birma tientallen doden gevallen. Er zjjn dertig lijken ge vonden, maar tachtig passagiers worden nog vermist. De brand op het schip, dat de dienst Rangoon-Pantanaw onder hield, brak in de buurt van de ha venstad Thongwa uit toen een pas sagier een lucifer aanstak in de buurt van een lekkend vat met brandstof. LA LOUV1ERE. Bij een lievige brand in een café-dancing in de Belgische stad La Louviere zijn don derdagmorgen 16 mensen om het le ven gekomen, werden 20 personen zwaar en vijf licht gewond. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. Op de foto worden de gebla kerde resten van een van de slacht offers naar buiten gedragen. storm ontstond vrijdag boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Door grote temperatuurver schillen ten oosten van Schotland verdiepte de stormdepressie zich waardoor ze vrijdagnacht, op weg naar het wesleuropese continent, de golven van de Noordzee met ruk winden van meer dan 150 km per uur tegen de kustlijn deed beuken. De grote temperatuurverschillen konden ontslaan door het bijeenko men van warme tropische stromin gen met koude winden uit het Noordpoolgebied. Na tie schrik van een eerste hoge vloedgolf zaterdagmiddag konden de mensen in de gevaarlijkste gebieden pas opgelucht ademhalen toen de on geveer 12 uur later naderbukomende tweede vloedgolf niet de gevreesde hoge waterstand bracht. Groot-Brittannië werd het ergst getroffen. Hier vielen minstens 24 doden en liepen honderden mensen verwondingen op. Van de schade op de Britse eilanden was nog geen ge rede schatting te maken. In de vier graafschappen aan de Britse oost kust moesten honderden mensen worden geëvacueerd en de wegen langs de kust gedeeltelijk voor het verkeer afgesloten. Met name in laaggelegen gebieden in Suffolk en Norfolk vonden uitgebreide evacua ties plaats toen het woeste water door de zeeweringen brak. Veel fa milies zochten een toevlucht in schoolgebouwen op hoger gelegen grond- Grote delen van Groot-Brit tannië liepen onder water, tiendui zenden mensen raak ten verstoken van elektriciteit en het trein-, weg en luchtverkeer raakte door de aan houdende storm volledig in de war. Veel van de slachtoffers in Engeland waren automobilisten die tegen om gewaaide bomen reden of door windstoten van 170 km per uur van de weg werden geblazen. Voor de Britse kust raakten minstens twin tig schepen in,^ moeilijkheden en weéd de 20.000 vbn metende Shéll- tanker My ma van zijn ankers losge slagen. Het schip liep aan de grond maar kon vrij. snel worden vlotge- trokke'n. Het Elbe-gebied Nauwelijks minder hield de storm huis in de kuststreek van West- Duitsland en vooral het gebied langs. de Elbe. Terwijl duizenden hulp krachten zondag bezig waren met opruimingswerkzaamheden en de berging van door overstroomd tyater ingesloten mensen op hoge toeren draaide uitten deskundigen reeds hun bezorgdheid over de deels be angstigende toestand van de dijken in het geval van een nieuwe storm vloed. Het zwaarst getroffen werd het aan de noordelijke oever van de Elbe gelegen Haseldorfer Marsch, waar tot zondag 80 mensen door wa ter zaten ingesloten en waar een ge bied van meer dan 40 vierkante km onderliep. Het betrokken gebied, waar zes dijken doorbraken of ern stig werden beschadigd, geldt als de gevaarlijkste plaats langs de kust omdat de dijkvernieuwing of -ver zwaring hier nog niet is voltooid. MÜNCHEN, 3-1. Een orkaanach tige storm heeft aanzienlijke schade aangericht in Beieren. Bomen wer den ontworteld, ruiten ingedrukt en steigers stortten in. In de bergen werd de toestand van de skibanen 1 nog slechter dan hij al was. TURIJN, 3-1. Carla Ovazza, de moeder van de schoonzoon van de president-directeur van Fiat (Gianni Agnelli) die na een gevangenschap van 35 dagen dor haar ontvoerders werd vrijgelaten, heeft verteld dat de daders hadden gedreigd haar te verminken. ..Zij zeiden dat ze me stukje voor stukje naar huis zouden sturen gis mijn-familie'hun eisen niet inwillig de' - eerst een oor, dan het andere, dan een vinger en uiteindelijk mijn hoofd". De vrouw verklaarde voorts de hele periode aan een muur vastge ketend te zijn" geweest. En „mijn ont voerders hebben me op een dag kaalgeknipt en me gezegd dat ze me na 48 uur zouden doden, als het los geld voor die tijd niet was betaald. Toch vond ze haar bewakers vrien delijk. DURBAN, 5-1. Maandagochtend vroeg is bij Durban, Zuid-Afrika, een autobus in een ravijn gereden. Zeker 21 Bantoe-passagiers verloren het leven en circa 35 werden ge wond. Veel van de gewonden zijn et zeer ernstig aan toe. Het ongeluk ge beurde tijdens een zware regenbui. DEN HAAG, 5-1. Daar de uitvoe ring van rijkswaterstaatswerken vooral in de bouwnijverheid flinke werkgelegenheid schept, is op z(jn minst een goede reden voorzichtig te zijn met bezuinigingen op water staatswerken. Dit heeft hedenmorgen (maandag) de direkteur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. J. W. Tops, verklaard in zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. Hij heeft er op gewezen dat zijn dienst gaarne wil inspelen op. de werkgelegenheidsprogramma's van het kabinet en daarmee op de maat schappelijke ontwikkelingen van defce tijd. Hij hoopte echter niet. dat op werken met hoge prioriteit bc- MIDDELBURG, 4-1. De Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft een poging opgegeven een 150.000 volts kabel onder de Westerschelde te repareren. Aan die poging was inmiddels 6.5 miljoen gulden uitgegeven. Op 3 januari vorig jaar strandde het Qostduitse vrachtschip „Hidclen- see" precies boven de elektriciteits kabels in de Westerschelde. Eén van die kabels raakte daarbij defekt. Op verzoek van de verzekeringsmaat schappij bedacht de PZEM in sa menwerking met het waterbouwkun dig bureau Lievense uit Breda een reparatiesysteem waarbij gebruik werd gemaakt van een caisson. Na veel tegenslagen is het dc-fekte deel van de kabel vorige week opge spoord. Het bleek aan de uiterste noordkant van het caisson te zijn. Voor de reparatie zou het caisson enkele meters moeten worden ver plaats. Dat zou volgens de PZEM. zo veel extra kosten met zich mee brengen, mede gezien het jaargetij de, dat in overleg met de verzeke ringsmaatschappij is besloten het reparatiekarwei te beëindigen. Hot caisson zal men vol water laten lo pen. Om de wankele stroomvoorziening in Zeeuws-Vlaanderen zo snel mo gelijk te verbeteren, zal men het elektriciteitsnet daar verbinden met het Belgische. De kapotte 150.000 voltskabel zal in de loop van het. PARIJS, 3-1. De Sowjet-autoritei- ten hebben de kinderen van de Rus sische schrijver Victor Nekrassov, die kort geleden naar Frankrijk is geëmigreerd, definitief toestemming geweigerd om naar het buitenland te te emigreren. Dit heeft het weekblad van Russische emigranten in Frank rijk, „La Pensee Russe" bekendge maakt. voorjaar gedeeltelijk worden ver nieuwd. Dezelfde kabel is drie jaar geleden stukgevaren door een ankerend schip, schade acht miljoen gulden. Toen was de PZEM daartegen nog niet verzekerd. DEN HAAG, 3-1. De kappers mo gen met ingang van 3 januari hun tarieven met vier procent verhogen. Het ministerie van ckonomistne zaken heeft dit vrijdag meegedeeld. Een en ander is het gevolg van ge stegen loon- en overige bed rij i'skas ten. WASHINGTON, 5-1. President Ford heeft maandag de Sowjet-Unie gewaarschuwd voor een verslechte ring van de Amerikaans-Russische betrekkingen als Moskou „eenzijdig voordeel blijft trekken" van de toe stand in Angola. Hij waarschuwde dat de Verenigde Staten mogelijk „beperkte maatregelen" zullen ne men om onaanvaardbaar Russisch optreden in andere delen van de we reld tegen te gaan. Maar stopzetting van de Amerikaanse graanleveran- ties aan de Sowjet-Unie, zoals door enkele congresleden is voorgesteld, wilde hij niet tot de mogelijke Ame rikaanse tegenmaatregelen rekenen. Jongen gedood zuinigd zou worden en in het ka der van de werkgelegenheid andere, minder urgente werken hun plaats zouden innemen. In zijn toespraak herinnerde de heer Tops aan de snelle verandering van d.e maatschappelijke verwach tingen en opvattingen, die het werk van zijn dienst natuurlijk beïnvloedt Omdat elk waterstaatswerk nu een maal een bepaalde voorbereiding vraagt, lopen we de kans dat aan het eind van de voorbereiding over bepaalde aspekten al weer anders wordt gedacht, dan bij het begin. Natuurlijk is 'heroverweging dan mo gelijk, al kost dit tijd. De heer Tops waarschuwde, dat te veel herover weging het gevaar in zich bergt, dat men aan het voorbereiden blijft. ALKMAAR. 4-1. De 9-jarige Ro bert Lind uit Alkmaar is vrijdag middag in zijn woonplaats om het leven gekomen toen een vat dat hij en een aantal vriendjes in een kerst- bomenvuur hadden gerold explo deerde. De jongen werd vólgens de Alk- maarse politie vol door het weg springende vat getroffen en bijna 20 meter weggeslingerd tegen een hek. Hij was op slag dood. Twee andere jongens werden licht gewond. Een groep van 6 of 7 jongens, in leeftijd variërend van 8 tot 15 jaar, haddén volgens de politie kerstbo men verzameld. Op het schoolplein van de Alkmaarse Tesselschade- school staken zij de bomen in brand. Een vat op het dak van de school met daarin stoffen om lekken in da ken te dichten - vermoedelijk mas tiek, aldus de politie - trok de aan dacht van de jongens. Zij rolden het vat het dak of en het vuur in. BOSTON, 4-1. Een gestolen Rem- brant, het portret van diens zuster Elizabeth van Rijn ter waarde van vyf miljoen dollar, is vrijdagavond in het geheim teruggegeven aan de Amerikaanse autoriteiten, zo heeft de Amerikaanse justitie zaterdag meegedeeld. Het schilderij was bijna negen maanden geleden bij een gedurfde overval bij daglicht gestolen uit het museum voor schone kunsten in Boston. Het is volgens een funktio- naris van het museum slechts licht beschadigd. De Amerikaanse justitie zei dat ei- geen geld voor is betaald en dat daar ook met niemand over is on derhandeld. TIIOLËN, 4-1. In de nacht van za terdag op zondag is in Tholen op het eiland Tholen een cafébedrijf tot de grond toe afgebrand. Beheerder Dc Bruin en zijn vrouw die sliepen, werden omstreeks vier uur gewekt door een hevige knal. Do vlammen sloegen inmiddels door de vloer van de bovenetagc. waar het echtpaar zich bevond. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Maandag 5 januari Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 20.00 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Nieuwjaarsre ceptie gemeentebestuur. 20.00 uur. „Huis van Nassau' Ver. v. Qud- loerlingon. 20.00 uur. Haamstede Ned. Herv. Kerk. Afd. Ned. Vei-, v. Huisvrouwen, 14.00 uur. Dreischor Gymnastiekgebouw. 16.30 uur, „meer bewegen voor ouderen". Woensdag 7 januari Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. Bejaar- denrniddag NCVB-afdc-ling. 14.30 uur Oosterland Verenigingsgebouw. Afd. Duiveland Plaltelandsvrouwenbond. 10.30 uur Donderdag 8 januari Zierikzee Concertzaal. 20,00 uur, Je moot er mee leren leven, cabaret (ZVU). Vrijdag 9 januari Zierikzee Restaurant ..Mondragon". 15.30 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. Zaterdag 10 januari Zierikzee Vinotheek „Mondragon", aanvang 21.00 uur: dansavond Dansclub Zie rikzee. Vrijdag 16 januari Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk. 19.45 uur, Natuur en Vogelwacht, (lezing). Vrijdag 9 februari Zierikzee „Mondragon" Afd. Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenbond. 15.30 uur Het gesloten vat werd zodanig verhit, dat het explodeerde. Wat er precies inzat, kon de Alkmaarse po litie nog niet zeggen. De recherche is nog bezig met hef onderzoek. DEN HAAG. 3-1. Als gevolg van de aangekondigde fiscale maatrege len van de overheid zullen alle per sonenauto's in ons land boven f 10.000 binnenkort ruim 1.5 pro cent duurder worden. Met ingang van 1 januari jl. is namelijk de bijzondere verbruiks belasting op automobielen verhoogd van 16 tot 17,5 procent. De verhoging van de verbruiks belasting is slechts van toepassing op personenauto's, die na 1 januari j.l. zijn geïmporteerd of vervaar digd. Mogelijkerwijs heeft deze aan gekondigde maatregel velen in de cember nog doen besluiten een nieuwe auto aan te schaffen. Üit de verkoopcijfers van de Nederlandse auto-importeurs blijkt namelijk, dal de doorgaans „stille" december maand ditmaal toch goede verkopen te zien heeft gegeven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND CULEMBORG .Enkele honderden mensen hebben zaterdagmiddag in Culemborg gedemonstreerd voor het behoud van het plaatselijke zieken huis. In Culemborg zijn daarvoor 7000 handtekeningen opgehaald, die staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) zullen worden aangebo den. S-GRAVENZANDE. Het rip de kust bij 's-Gravenzande gestrande Nederlandse schip „Stardust" trekt weer zoveel nieuwsgierigen, dat dc politie zondagochtend om half negen het autoverkeer al moest gaan rege len. Het was druk op dc weg van 's-Gravenzande naar Hoek van Hol land en bij do afslag naar zee ver oorzaakte het verkeer vooral moei lijkheden. DEN HAAG. Op zeer korte ter mijn zal een delegatie van de raad van kerken een onderhoud hebben met staatssecretaris Zeevalking van justitie over de „illegale" Marokka nen in ons land. Dit heelt prof. dr. H. A. M. Fiolct. sekrctaris-generaal van de rand van kerken, zondag meegedeeld in de KRO-rubriek „Kruispunt" Via hel dak wisten zij zich in veiligheid te stellen. Vermoed wordt dat dc brand in de bar is ontstaan. Het naast het café gelegen notaris huis en het postkantoor liepen brand- en waterschade op. Dc ramen van de huizen aan de overkant van de zeven meter brede straat zijn ge sprongen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: H J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Overval op benzinestation BREDA, 4-1. Drie gemaskerde mannen hebben zaterdagavond de 18-jarige pompbediende Henk de Rooy van een benzinestation langs de weg Breda-Etten Leur overvallen en beroofd van f 1000,Het drietal, van wie één gewapend was met een geweer met afgezaagde loop, sloot De Rooy na de overval in de keu ken op. Even later wist de pompbe diende toch het alarm in werking te stellen. Een passerende automobilist waarschuwde daarop het personeel van- een volgend benzinestation en dan de gemeentepolitie van Etten- Leur. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Reddingspost vernield BLOEMENDAAL. 3-1. Onbekeil- den hebben in de nacht danig huis gehouden in de reddingspost De Kentering van de vrijwillige Bloe- mendaalse reddingsbrigade. De scha de is voorlopig geraamd op f 10.000. Kijkers, reddingsmiddelen, servies, trofeeën, eerste hulpmateriaal, wer den vernield of met poederblussers onbruikbaar gemaakt. Ook werden collectebussen geforceerd en flessen frisdrank kapot geslagen. Men is de reddingspost binnengekomen door een ruil uit een van de toegangsdeu ren te lichten. De Bloemendaalse re cherche hooft de zaak in onderzoek. LAATSTE NIEUWS TOKIO. 5-1. Een DC-8 van Japan Airlines is maandag in Manilla ge kaapt. zo deelt de maatschappij mee. Het „toestel stond op het punt naar Tokio te vertrekken. tér zijn twee kapers, die de 199 passagiers en de bemanning in gij zeling houden, zo meldt het Filip pijnse nieuwsbureau. De kapers zou den in Bangkok. Thailand, aan boord zijn gekomen. Volgens iemand van de Japanse ambassade in Manilla zijn dc twee kapers Japanners. De Filippijnse overheid onderhandelt met hen over vrijlating van de passagiers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2