Zware storm richt in Nederland voor vele miljoenen schade aan De stormschade valt erg mee in Schouwen's Westhoek Uitspraken Den Uyl roepen kritiek op Zeeland had hoogste waterstand sinds 1953 Buitenbugsen voortaan op of vlak bij erf DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Maandag 5 januari 1976 132ste jaargang Nr. 21820 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. i ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag «en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse 'mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Hoge ivaterstand in Bruinisse DEN HAAG, 4-1. Een volgens het K.N.M.I. in De Bilt uitzonderlijk zware storm heeft dit weekeinde in Ne derland en in grote delen van west-Europa behoorlijk huisgehouden. De storin, met windstoten van 130 kin per uur, had een kracht van elf op de schaal van Beaufort. Weerkundigen noemden het een vcordeel dat de grootste kracht van de storm voorkwam bij de wind richting west-zuidwest en niet by noordwest. Uit die richting is de storm ontstuimiger omdat er bui- effekten by komen, waardoor dc schade als regel groter is. Voor het gehele land had de stormvloedwaar schuwingsdienst van Rijkswaterstaat uitgebreide dijkbewaking ingesteld. Veel wegen, met name de Afsluit dijk, de wegen door de vlakke Fle- vopolder en de bruggen naar Zee land werden voor het verkeer afge sloten. in verband met overvliegend wrakhout en gevaar voor afknappen van elektriciteitspalen. Op zee wa? de toestand echter veel erger. De storm, die hier een kracht van 12 tot 13 bereikte, bracht zeer veel schepen in moeilijkheden. Voor zover zondagavond bekend, heeft de storm op zee vermoedelijk aan elf mensen, allen opvarenden van het Oostduitse schip „Capella", het le ven gekost. Over het lot van 'de' 500 ton metende Britse kustvaarder „Carnoustie", die 30 mijl. ten noor den van Terschelling in moeilijkhe- DEN HAAG, 4-1. De voortijdige publikatie van uitspraken die pre mier Den Uyl vrijdagavond volgens de VPRO in haar radiorubrick „Em bargo" zou doen over o.a. de afschaf fing van de kinderbijslag is in een aantal Tweede-Kamerfracties slecht gevallen. K.V.P.-fractievoorzitter mr. An- driessen vindt dat de premier in dit soort zaken niet privé, maar namens het kabinet en in het parlement moet spreken. Op zich zegt de mi nister-president. volgens Andriessen, wel redelijke dingen maar hij kan zich niet voorstellen dat Den Uyl in deze radiorubriek namens het kabi net spreekt. „Hij strooit geweldige onzekerheid in tienduizenden gezin nen. De kinderbijslag maakt onder deel uit van een totaalplan en kan niet zo maar eruit gelicht worden", aldus de K.V.P.-fractievoorzitter in een commentaar. den verkeerde, was zondagavond bij Scheveningen Radio niets bekend. Het schip was te ver uit de kust om per reddingboot te bereiken, zodat Scheveningen Radio omliggend scheepvaartverkeer gevraagd heeft zo mogelijk hulp te bieden. Een Brits vliegtuig heeft nog gezocht, maar het in nood verkerende schip niet gevonden. Het is niet bekend hoeveel mensen er aan boord zijn. In Numansdorp kwam de 67-jari- ge mevrouw J. M. Hoogvliet-Aartsen door de storm om het leven. De vrouw opende haar balkondeuren om naar een rammelend plastic schot te kijken. Door de hevige wind is zij tegen het balkon gesmakt en overleden Evacuatie op Texel Voor de bcwo;irs op het oostelijk deel van Texel'pad de storm aan hét begin Tan dV zaterdagavond eêh evacuatie in pétto. Tussen Oude- schild Oosterend werd de bewoners geadviseerd hun huizen te verlaten omdat het waterpeil zo was geste gen, dat bij hoog water problemen werden gevreesd. Even na half elf was de noodtoestand op Texel opge heven en konden de bewoners naar hun huizen terugkeren. Ook in dé stad Groningen moesten bewoners van ongeveer acht flats hun huizen verlaten, omdat er ge vaar bestond dat een der zijmuren zou instorten. Van zaterdagmiddag half drie tot 's-avonds half elf zijn zij dakloos geweest. Daarna was de muur gestut en konden zij naar hun eigen huis terugkeren. In het gehele land hebben politie en brandweer het bijzonder druk ge had met stormmeldingen. In vooral de grote steden werden wachtlijsten aangelegd van schade- meldingen. De wat genoemd werd „kleinere zaken'', als losse dakpan nen, afgebroken tv-antennes en der gelijke zaken werden onderaan de lijst geplaatst om ruimte te maken voor meer ernstige dingen. Dijken en bossen Op Walcheren, Tholen, Schouwen- Duiveland, Noord- en Zuid-Beve land en op Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn van vele dijken stukken glooi ingen weggeslagen. Bij Valkenisse op Walcheren is de dijkvoet zelfs vijf meter afgeslagen. In Zeeland i.3 het water, met uitzondering van 1953, sinds 1825 niet meer zo hoog geweest als zaterdagmiddag. Bij Vlissingen bereikte het een peil van 4.06 meter, hetgeen 1.86 meter hoger is dan de normale hoge waterstand. In Friesland werden zaterdag mili tairen ingezet om te assisteren bij het verstevigen van de slaperdijken ten noorden van Harlingen en bij de Westholwerderpolder, waar het wa ter over de dijk sloeg. Ouk in de bossen is de storm da- nig tekeergegaan. Volgens een me dedeling zondagavond van Staats bosbeheer, bedraagt het totale ver lies aan hout zeker 75.000 kubieke meter. Dat wil zeggen dat ongeveer een half miljoen bomen verloren is gegaan. Deze keer waren het vooral veel loofbomen, die het geweld van de storm niet konden doorstaan. Hoewel niemand nog een exact bedrag kan noemen, wordt de scha de, die de storm in Nederland heeft aangericht, door deskundigen op enkele miljoenen geschat. Het zal echter nog wel enige tijd duren, voor het juiste bedrag bekend is. 0 VLISSINGEN, 4-1. Het water in Zeeland is met uitzondering van 1953 sinds 1825 niet meer zo hoog geweest als op zaterdagmiddag. Het water bereikte by Vlissingen een peil 4.06 meter. Dat is 1.86 hoger dan de ndr- male hoge waterstand. Ir. De Grauw van de Zeeuwse Pro vinciale Waterstaat, die de dykbe- wakingswerkzaamheden van heel Zeeland coördineerde, deelde zater dagmiddag mee, dat de schades aan dc dyken en duinen beperkt zyn ge bleven tot flinke afslagen en enkele gaten in de glooiingen. By Valkenis se op Walcheren is de dykvoet zelfs vijf meter afgeslagen. Ook de dyken rond de Oosterschelde hebben het stormgeweld zonder al te grote scha de doorstaan. Volgens ir. De Grauw heeft Zeeland geluk gehad dat de Het water rukte hoog op... WESTHOEK, 5-1. De schade tengevolge van de storin in het jongste weekend is - voor wat de Westhoek be treft - zeer minimaal geweest. Hier en daar wat af gewaaide dakpannen en een scheve t.v.-mast, was over het geheel genomen de grootste schade. Angst is er by de bewoners van de polders des te meer geweest over dc vraa& of de dyken in staat zouden zyn het op stuwende zeewa ter te trotseren. Velen slaakten een zucht van ver lichting toen zaterdagmiddag tussen vier uur en half vijf het water ging zakken en het ergste gevaar was geweken. Bijzonder druk was het bij de diverse duinovergangen, de Westbout en de haven van Burgh- sluis, waar niet zonder zorgen de krachtmeting tussen het aanstor mende water en de zeedijken werd gadegeslagen. Schouwen-Duiveland had hierbij het geluk dat de storm wind uit het noord-westen kwam waardoor de meest kwetsbare dijk- lichamen, tussen Westenschouwen en Bruinisse, min of meer in de luwte lagen. De duinen hadden dan ook het meest te lijden aan de noord-west zijde waar ook een be hoorlijke duinafslag was. Westhout Bij de Westbout bleef het water nog ongeveer een meter beneden de kruin van de dijk. terwijl het ha venplateau te Burghsluis geheel blank kwam te staan. Zaterdagmor gen raakte de Deense kustvaarder „Sirius" voor de monding van de Oosterschelde in moeilijkheden waarna hij door dc sleepboot „Hol land"' van de firma Müller uit Ter- neuzen naar dc rcede van Burgh sluis werd gesleept waar beide sche pen voor anke.* gingen. Zondagmor gen vervolgde de „Sirius" zijn weg via Wemeldinge naar Antwerpen. Bij de duinovergangen was er zon dagmiddag een zomerse drukte. Bij de Vcrklikkcrduintjes had zich door het hoge water een gehele bin nenzee gevormd, terwyi te Westen- schouwen dc steunpalen van dc trap door dc duinafslag, in dc lucht kwamen te hangen. Het havenplateau nan dc haven Burghsluis kwam bij hoop water ge heel blank te staan. (Folo: Zierikzeeschc Nieuwsbode) storm juist op top hoog water iets ging liggen. De uitgebreide dijkbe waking bleef ook in de nacht van za terdag op zondag van kracht. DEN HAAG, 4-1. De groene bui tenbussen van de PTT zullen niet meer op grote afstand van de wo ningen worden geplaatst, maar „op, of in de onmiddellijke nabijheid van per postauto wel goed bereikbaar het erf. De buitenbussen moeten zlyn. Deze ombuiging van hét plaat singsbeleid ten aanzien van de bui tenbussen is aangekondigd in nota van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, dr. M. H. M. van Hui ten, aan de Tweede Kamer. De PTT heeft dit vrijdag meegedeeld. De nota is gebaseerd op een on derzoek dat de PTT heeft ingesteld bij de gebruikers en het personeel. Aanleiding tot het onderzoek wa ren twee moties die de Tweede Ka mer ongeveer een jaar geleden, bij de behandeling van de PTT-begro- ting voor 1975, heeft aanvaard. In de motie Beekmans (D'66) werd o.a. verzocht het buitenbussenbeleid nog eens te toetsen en de motie De Beer (VVD) bevatte de uitnodiging om alle buitenbussen op de erven te plaatsen. Uit de nota van dr. Van Huiten blykt dat er thans, na uitvoering van de plaatsingsoperatie, in ons land 650.000 buitenbussen staan. Daarvan bevindt zich 91 op het erf of in de tuin en 9 °/o niet. De helft van deze laatste catego rie is 100 meter of verder van het erf verwijderd. De PTT is met het buitenbussen- projekt begonnen om vooral de plat telandsbestellingen per auto te kun nen uitvoeren cn daarmee af te ko men van het bestellen per fiets. Per dag scheelt de aanwezigheid van buitenbussen 32.500 kilometer bc- stelroute. De jaarlijkse geldbespa ring beloopt f 19 miljoeh, hetgeen neerkomt op 6Vfe °o van de bcstel- kosten. Heeft u nog een goed maar will u graag veranderen Ruil het dan in bi) Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Terefoon (01114) 1268 - 1265 WESTERSCHOUWEN. Dat het ho ge water weer flink wat heeft afge knabbeld van de duinen bij Wester- schouwen - over een lengte van naar schatting vijftien kilometer - blykt o.a. uit deze foto van de trap waar van de „benen" als het ware „los" in de lucht zijn komen te hangen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uil 6 pagina's Ons beste loon ligt in het streven. Bodenstedt J Verwachting tot dinsdagavond: Regen en wind Zwaar bewolkt met regen; tot krachtig of stormachtig toenemende wind uit zuidwest tot west; mini mumtemperaturen omstreeks vijf graden, maxima circa 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans Op een geheel droog etmaal: 50 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 8.48, onder 16.45 Maan op 10.39, onder 22.38 Eerste kwartier: 9 jan. (13.40). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 jan. 6.05 18.31 11.55 1 Doodtij: 11 jan. I1ET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Atlantische Oceaan blijft de depressieaktivitcit groot. Maandagmorgen lag een storing bo ven het zeegebied ten westen van Schotland. Deze trekt waarschijn lijk via Schotland en de Noordzee naar het zuidoosten. Tussen deze storing cn een gebied met hoge ba rometerstanden boven Zuid-Europa handhaaft zich een westelijke stro ming waarmee vrij zachte lucht naar West-Europa wordt gevoerd. Hierin komt veel bewolking voor waaruit nu cn dan regen valt, zodat cr in het weerbeeld voor dinsdag weinig ver andering zal komen. Een aktieve de pressie boven Zuid-Skandinavië ver oorzaakte daar maandag opnieuw storm. Het bijbehorende neerslag- gebied bracht sneeuw in grole delen van Skandinavië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1