GIEPS GOUDEN VIJFJE Staart aan gijzelingsmuis olieministers Wenen Baard slecht voor brandweerlieden BLIK DOOR HET WERELD „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE B.V. /H KIK/I I SCIIK MI llWSnoitK vtu.i as 2 janimtl 197G Nr. 21819 7 BELGRADO. „De beslissingen van Joegoslavië zijn niet voor wijzigin gen vatbaar door de wens van wie dan ook noch door pogingen tot in menging van buitenaf". Dit heeft president Tito dinsdag in zijn oudc- jaarsboodschnp verklaard. BONN. Daimler-Benz, de West- duitse autofabriek, heeft 7,5 miljoen dolar losgeld betaald voor de vrij lating van haar direkteur in Ar gentinië, Henrich Metz, zo meldt het De gijzeling van een prominente groep ministers uit Arabische olie landen toont hoezeer de Palestijnse organisaties te kampen hebben met tweedracht. En hoezeer bij de extre mistische Palestijnen de ergernis je gens hun „broeders" haast nog ster ker is dan hun haat jegens Israël. In het bijzonder Saoedi-Arabië kan zich zo langzamerhand gaan afvragen of het er nog wel zo verstandig aan doet met gulle hand de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO te steu nen. Uit de documenten die ter gele genheid van de gijzeling door de „Arm' van de Arabische revolutie" gepubliceerd werden spreekt duide lijk dat het deze overigens onbeken de groep niet uitsluitend gaat om de strijd voor een eigen staat Palestina maar evenzeer om de fakkel van de revolutie te ontsteken in die Arabi sche landen die meewerken in een Amerikaans-zionistisch komplot om de Palestijnen te bedriegen. Kortom: er wordt opgeroepen tot revolutie te gen de heersers van Saoedi-Arabië, Perzië, Koeweit, de Arabische emi raten en natuurlijk Egypte. Vanuit hun standpunt bekeken hebben deze terroristen niet hele maal ongelijk. Ze hebben als Pales tijnen vele jaren lang kunnen erva ren dat de Arabische heersers in het geheel niets voor hen deden, in het begin was er zelfs amper het later tot gewoonte geworden verplichte prevelement dat men de Palestijnen in hun strijd zou steunen. En zelfs de grote Jom-Kippoeroorlog had in wezen niet eens de bedoeling om de Palestijnen te helpen maar om Syrië en Egypte hun verloren gebied terug te bezorgen, waarbij Saoedi-Arabië graag financieel bijsprong omdat het de koning stak, dat de heilige plaats Jeruzalem niet in moslim-handen ■was. En wat de Palestijnen nu zien is, dat Egypte vooral in wat ingewik kelde, maar in wezen toch recht streekse onderhandelingen met de staat Israël langzaam bezig is langs diplomatieke weg terug te winnen wat het verloor - wat het zelf ver loor, wél te verstaan. Aan de Pales tijnse zaak worden wel wat woor den gewijd, die niet zo best vallen omdat de Palestijnen vooral merken, dat door het feit van het onderhan delen indirect de Egyptische erken ning van de staat Israël een feit is. Dat achter de Egyptische politiek de dollars van Saoedi-Arabië staan kan de Palestijnen moeilijk ontgaan, die de rondreizen van de Amerikaanse minister Kissinger dan ook minder zien als een bemiddelingspoging dan HANNOVER, 31-12. Baardige brandweerlieden hebben dinsdag de waarschuwing gekregen dat hun le ven wel eens zou kunnen afhangen van één haar. In een instructie aan alle brand weerkorpsen verbiedt het ministerie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Nedersaksen brandweermannen >met baarden of met bakkebaarden zuurstofmaskers te dragen. Door het haar sluit het masker niet voldoende tegen het hoofd waardoor de drager gevaar loopt giftige dampen in te ademen, zegt het ministerie. ECHT (L.). De bezetters-personeels leden van de konfektie-industrie Corduwener brachten de feestdagen in de fabriek door. Om toch nog wat sfeer te krijgen, was er een kerst boom, kerstkrans en andere versna peringen, terwijl men met spelletjes en muziek de tijd doodde. als een truc om de sterke en rijke Arabische landen tot een akkoord met een erkend Israël te bewegen. Arabische werking? De PLO zien de extremisten meer en meer ook in dit vaarwater ver zeilen, ondanks de af en toe voor Is raël bepaald niet aangename woor den van voorman Arafat. Hij heeft een soortement erkenning gekregen door hulp van andere Arabische lan den, die hem zelfs hielpen aan een tweederangsplaats in VN-debatten. Uiterst links en uiterst rechts beide achten dit verraad: op die manier wordt de PLO ingekapseld in de club die onder leiding van VS en Saoedi-Arabië bereid is met Israël te praten op basis van het uitgangspunt dat Israël een bestaansrecht heeft. Een uitgangspunt dat voor de felste groepen onverteerbaar is en blijft. Zoals wel vaker met terreuracties kan het resultaat wel eens het te gendeel zijn van wat men beoogt. De PLO heeft al foei geroepen en dat ze en passant toch nog even het Ame rikaanse imperialisme de schuld gaf lijkt de extremisten achter de Oos tenrijkse actie waarschijnlijk alleen maar als een lege uitroep voor de vorm. Maar al wil de PLO zich dan omderwille van verdere steun op de weg die ze nu gaat, distanciëren van de gijzeling, de vraag is of juist het invloedrijke Saoedi-Arabië zo veel verschil tussen goede en minder goede Palestijnen toil maken. En of de Arabische landen die het toch al niet met zoveel overtuiging deden niet gaan bezuinigen op hulp aan alle Palestijnen en meer op de koers van Kissinger gaan om althans een redelijk compromis te sluiten. BEIROET. In Beiroet is weer ge vochten tussen Moslems en christe nen en het kabinetsberaad over een politieke regeling van de burgeroor log heeft nog niets opgeleverd. LONDEN. De oudste inwoner van Groot-Brittannie is op 110-jarige leeftijd in een bejaardentehuis in Londen overleden. dagblad Die Welt. LONpEN. Groot-Brittannie heelt zijn ambassadeur uit Chili terugge roepen en krachtig geprotesteerd te gen het geval van de Britse vrouwe lijke arts die bij haar terugkeer naar haar land meedeelde dat zij in een Chileense gevangenis was gemarteld. STOCKHOLM. Het potentieel aan georganiseerd geweld in de vorm van militaire bewapening heeft zul ke' monsterachtige vormen aangeno men dat de mens het niet meer kan bevatten, aldus de direkteur van het Internationale instituut voor vre desonderzoek Sipri, Frank Barnaby. ZATERDAG 3 JANUARI NED. I: De VARA heeft zowel aait de jeugd als aan de ouderen gedacht toen zij haar programma voor de za terdagmiddag vaststelde. Om half vier het programma O gaat dat zo, dat wetenswaardigheden vertelt over föhnen, geraniums en wekkers repa reren. In jong geleerd, oud gedaan confronteert presentatrice Jeanne Munster de kijkers weer met een familieportret. Tenslotte wordt de Film van Ome Willem uitgezonden, het vrolijke programma voor de kleintjes. De AVRO uitzending be gint met het nog steeds erg amusan te spelletje Wie van de drie?, ipaar- in de panelleden de ware matroos en de echte oliebollenbakker moeten raden. Vervolgens een aflevering van het satirische MASH. Radar heeft een privé-dierentuintje ge- creërd en uiteraard moeten de die ren voedsel hebben. Dat drukt Ra dar in de militaire keuken achter over, hetgeen ontdekt wordt door Frank Burns. De volgende ander half uur gaan op aan de speelfilm Ontembare Angélique. In deze film uit 1966 raakt Angelique verzeild in sprookjesachtige avonturen. Ze ver laat het hof van de zonnekoning om haar echtgenoot Peyrac, die haar verlaten heeft, op te sporen. Aan boord van een vaartuig, waarop zich een slavenbemanning bevindt, komt Advertentie DAF-VOLVO personenauto Nederland B.V. maakt bekend dat de verkoop en service van zowel DAF als Volvo personenauto's in BROUWERSHAVEN, BRUINISSE, DUIVELAND, MIDDEN-SCHOUWEN WESTER-SCHOUWEN EN ZIERIKZEE vanaf heden wordt verzorgd door: Anjelierstraat 5-7, Goes, tel. 01100-16810 Als verkoop- en servicepunt op Schouwen-Duiveland is tevens aangesteld Automobielbedrijf Noordhoek, Burghseweg 74, Burgh-Haamstede, tel. 01115-1458 Het dealerschap van de Fa. W. Gilijamse, Lange Reke 2, Renesse komt hiermede te vervallen het leven van Angélique danig in ge vaar. Na het journaal wordt het ver haal van De Gebroeders Hammond voortgezet. In de aflevering van De Zondebok blijkt dat het economisch klimaat van Engeland de nv. Ham mond ongunstig gezind is. Er dreigen weer stakingen. Edward Hammond wordt voorgesteld af te treden als direkteur en voorzitter van de n.v.'s, maar deze weigert dit. De laatste veertig minuten van de AVRO wor den besteed aan het sportgebeuren. NED. II: In de vooravond begin nen twee nieuwe series voor de jeugd. Dat is op de eerste plaats Peppi en Kokki. De 2 vrolijke ma trozen gaan een dolle tijd tegemoet. De jacht op Schilderijendieven is het thema van de nieuwe reeks Q en Q. De jonge hoofdfiguren Aristides en Wilbur worden ook nu weer ge speeld door de natuurtalenten Eric van 't Wout en Martin Perels. Na de rubriek 't Zand en het journaal gaat het doek op voor de westernfilm Het commando der wrake. Deze film uit 1957 brengt de kijkers een avontuur 'in de Amerikaanse burgeroorlog, waarin de noordelijken en de zuide lijken elkaar naar het leven ston den. Glen Ford geeft gestalte aan de noordelijke Wolcott, die de ach tervolging inzet op de zuidelijke ka pitein Bentley. Na deze avonturen film vraagt Brandpunt belangstel ling voor het aktuele gebeuren in de wereld. Tenslotte valt te genieten van cabaret van hoog gehalte. Sieto en Marijke Hoving brengen hun programma Hoera we leven nog. De speciale gast van het echtpaar Ho ving is dë zanger Rob de Nijs. ZATERDAG 3 JANUARI NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 O, gaat dat zo; 16.15 Jong geleerd, oud ge daan; 17.10 de film van Ome Willem; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.40 MASH; 20.05 Angélique; 21.35 Journaal 21.50 De gebroeders Ham mond; 22.40 Sportpanorama; 23.20 Journaal; 23.25 Het lied va.n de week. NED. II: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Het com mando der wrake; 21.50 Brandpunt; 22.30 Hoera, we leven nog; 23.20 Journaal. ZONDAG 4 JANUARI NED. I: Om vier uur 's middags beleeft bij de NOS het kinderpro gramma Sesamstraat zijn première. In dit programma gebeuren allerlei dingen die leuk zijn voor kindéren van drie tot zes jaar, maar die bo vendien een stuk edukatie in zich dragen. Vervolgens een half uur lang beelden van de ski-wedstrijden om de world cup in Garmich Partenkir- chen. Een overstapje naar het avondprogramma, dat voor rekening komt van de KRO. Om te beginnen 25 minuten voor de kleuters. De jonge held Wickie de Viking krijgt te maken met het zwaard van de dwergen. Tot half negen vervolgens een uitvoering van het sprookje - Assepoester -ïn baïletvorm. Tot om streeks kwart over tien is daarna de buis voor het toneelspel Pygmalion, geschreven voor G. B. Shaw. Het is verfilmd met Audrey Hepburn én Rex Harrison in de hoofdrollen en in ons eigen land speelde Wim Sonne- veld de rol van Dr. Doolittlè in de musicalversie ervan. Vanavond wordt Pygmalion als toneelspel, uit gevoerd, met in de rollen o.a. Mary Dresselhuys, Coen Flink, Ko van Dijk en Willeke Alberti, de laatste als het meisje Eliza Doolittlè. Dit meisje, dat een afgrijselijke uit spraak heeft, komt in contact mei een professor, die haar spraaklessen geeft en in mooie kleren steekt, want hij heeft met een vriend gewed dat hij in staat is van haar een deftige dame te maken. Na dit zeer onder houdende spel iets heel anders. In de informatieve rubriek Heel de mens wordt een gesprek gevoerd met een man die tengevolge van een Vrijdag 9 januari, 19.30 uur, Nederland 1: Vrijdagavondvrij. Met om. de zangeres Corrie Konings. verkeersongeluk blind is geworden. NED. II: De NOS-avond wordt om half zeven geopend met een nieuwe kinderserie, getiteld Roques eiland. Het rustige bestaan van de tevreden bevolking wordt wreed verstoord als op dit eiland uranium wordt gevon den. De eerste aflevering van deze door de rubriek Panoramiek. Na 75 avontuurlijke reeks wordt gevolgd door de rubriek Panoramiek. Na de 75 minuten die voor Studio Sport zijn gereserveerd, volgt de documen taire Janus, een produktie die ge maakt werd in het kader van het Europese Monumentjaar 1975. Het is de bedoeling dat van deze- docu mentaire een stimulans uitgaat naar de kijkers om zich in te spannen voor het behoud en de toekomstige ontwikkeling van de Europese ar- chitektuur. Rond de klok van half tien komt de rubriek Markant met een portret van de historicus dr. Ar thur Lehning. Over vier dagen ont vangt Lehning het ere-doctoraat van de Gemeente Universiteit van Am sterdam. Lehning is bekend als his toricus van het premarxistische so cialisme en bovendien is hij anar chist. Aan het eind staat de rubriek Beeldspraak die een documentaire brengt over Willem Frederik Her mans als kritisch observator van de dingen om ons heen. ZONDAG 4 JANUARI NED. I: 14.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Sesamstraat; 16.27 Skiën; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Wickie de viking; 19.30 Assepoester; 20.30 Pygmalion; 22.10 Heel de mens; 22.40 Werk voor mensen; 23.00 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18JO Paulusde boskabouter; 18.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Ot en hoe zit het nou met Sien?; 21.00 Ja nus; 21.30 Nieuws; 21.35 Markant; 22,40 Beeldspraak; 23.05 Journaal. MAANDAG 5 JANUARI NED. I: Fred Flintstóne geniet de eer het KRO-programma om zeven uur te rriogen openen. Er gaat iets mis in een laboratorium, waardoor Fred in een dwerg verandert. Voor de jeugd daarna ook de nog kolde rieke kapriolen van Harold Lloyd (Kareltje). De volgende zestig minu ten zijn voor Hans van Wïlligenbürg, met zijn gevarieerde programma 'n Rondje theater. In dit spel van we tenswaardigheden over de theater wereld wordt onder meer een gri meur ontvangen die al 59 jaar to neelspelers schminkt. Na een repor tage over de Filippijnen, gemaakt De tweede, die trouwde was de ne gentienjarige Tjitske, die een tien jaar oudere beroepsofficier als haar uitverkorene begeerde, ondanks waarschuwingen van vader en moe der, die het in de eerste plaats niet erg hadden op „soldaten" - in Sake's oog was iedereen, die een uniform droeg soldaat - en bovendien het leeftijdsverschil een bezwaar von den, maar Tjitske had de onverzet telijkheid van haar moeder geërfd, zodat, om eventuele ongelukken te voorkomen, in arren moede toestem- 1 ming werd gegeven. Het jonge paar vertrok naar Rotterdam, omdat dit de standplaats was van eerste luite nant Vos. Een paar jaar laten verklaarde zoon Douwe, dat hij in de handel wilde. Hij had net de Mulo afgelo pen en omdat de toekomst als boer op het moment helemaal niet zo best was, vond vader Sake het een ver standig besluit van zijn jongste zoon. Natuurlijk besprak Sake dit eerst met Fokje en dit gesprek resulteer de in een toestemming om voorlopig een paar jaar naar de Handelsschool in Rotterdam te gaan. Douwe kon dan inwonen bij Peter en Tjitske, uiteraard tegen betaling. Dat zou waarschijnlijk een welkome aanvul ling zijn voor het huishoudgeld van Douwe's zuster, want het salaris van een eerste luitenant was nu ook niet bepaald om er bokkesprongen van le maken. Daar leerde Douwe de grote stad kennen, wat nog even anders was dan Leeuwarden. Later samen met een studiegenoot, de zeventienjarige Gerrit Geugies uit Hoogerbrock, met wie hij al spoedig uitstekend overweg kon. Op uitnodiging van zijn oom en pleegvader, Piet Zwaan, die nieuwsgierig was naar Gieps vriend, vertoefde Douwe een week eind in Hoogerbroek en maakte daar door André Truyman, 'volgt de ru briek Uit de agenda van een bis schop. Daarin hebben bisschop Ernst van Breda en prof. mr. RöUng uit Groningen een gesprek met als on derwerp Christenen en het probleem van de bewapening. Dit naar aanlei ding van de wereldvredesdag in 1976. Tenslotte zijn de kijkers le gast in de keuken bij Berend. Het Neder landse tv-publiek kent de Engelse aktrice Susanj Hampshire als Fleur uit de serie The Forsyte Sage en de reeks The Palliser, die momenteel door de VARA ivordt uitgezonden. Hoe is Susan Hampshire als zij niet voor de kamera's hoeft te staan? Op die vraag komt vanavond een ant woord, want deze Engelse vrouw komt kokkerellen bij Berend Bou- dewijn. Het laatste nieuws wordt vooraf gegaan door een uitzending van de Stichting Symbiose. NED. I: De TROS komt om zeven uur in de lucht met deel vier van de Westernserie The lone ranger. Vee dieven schieten een boer dood. De gemaskerde cowboy en zijn Indiaan se vriend Tonto gaan achter de moordenaar aan. Een half uurtje humor biedt vervolgens een afleve ring van In Londen staal een huis. Daarin moet Sally ervaren, dat ham- vader haar beste vijand is. Na het journaal wordt de thriller Jacht op een waanzinnige op de buis gepro- jekteerd. Het spannende verhaal gaat over een politiek extremist die het plan heeft opgevat om tijdens een politieke bijeenkomst in een gro te stad de gehele bevolking uit te schakelen met behulp van een le vensgevaarlijk gas. Een tegengif is niet beschikbaar. Tot bij half elf worden aktualiteiten opgediend door Aktua TV. De laatste 25 minuten be steedt de TROS aan cle eerste van een reeks programma's waarin de violist Theo Olof het publiek nader laat kennis maken met allerhande instrumenten. MAANDAG 5 JANUARI NED. I: 18.45 Informatie Surina- mers; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flint- stones; 19.30 Kareltjese kolderieke kapriolen; 19.45 'n Rondje theater; 20.45 Een „trilla" in Manilla; 21.35 Journaal; 21.50 Uit de agenda van een bisschop; 22.00 In de keuken van Berend; 22.30 Symbiose; 22.35 Jour naal. NED. II: 1S.45 Paidus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 The lone ranger; 19.30 In Londen staat een huis; 20.00 Journaal; 20.25 Jacht op een waanzinnige; 21.40 Aktua TV; 22.25 Theo Olof presenteert; 22.50 Journaal. 11 kennis met de vijftienjarige Trien, die ondanks haar nog jeugdige leeftijd al bijna een volwassen vrouw leek. Dat Douwe en Trien een afspraak maakten elkander te schrijven, bleef een goed bewaard geheim tussen hen beiden. Op zijn beurt werd Gerrit Geugies uitgeno digd een weekeinde door te brengen op de boerderij in Dronrijp, alwaar de gast onder meer kermis maakte met de even oude Hielkje, die een diepe indruk op Gerrit maakte. Maar zowel Douwe als Gerrit hadden nog een paar jaar school in Rottex-dam voor de boeg, zodat het chapiter „meisje" vooi'lopig op de achter grond werd geschoven. Zoveel ver stand hadden de beide-jongens wel.- Alles zou ongetwijfeld gegaan zijn als enerzijds door ouders en pleeg ouders werd gepland en anderszijds door beide jonge pai-en geïdeali seerd, als de plotseling uitgebroken ooidog geen radikale streep haalde door alle voornemens. Met goedvinden van oom Piet zou Gerrit de Pinkstervakantie bij zijn vriend in Friesland doorbrengen. Op donderdag 9 mei 1940 sloot de Rotterdamse school voor ruim een week en stapten Douwe en Gerrit in de sneltrein voor het noorden, kwa men ih de avond aan in Leeuwarden en stapten over voor het lokaaltrein tje in de richting Harlingen. Vooral Gerrit had zijn slinger, want nu zou hij een volle week bij Hielkje zijn en dat vooruitzicht waarborgde in zijn ogen bij voorbaat een suksesvol- le vakantie. Het weerzien was blij en vrolijk. Al bloosde Hielkje nog een beetje, ze was al dadelijk weer eigen met de knappe Gerrit en nog voor men naar bed ging werd de afspraak gemaakt, dat Gerrit haar de volgende middag met de fiets van school zou halen, want Hielkje moest vrijdags nog er heen. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK Zoals gezegd: de oorlog veegde al le mooie voox-nemens en plannen, blijde voor-uitzichten en vakantiege noegens met één gi-ote streep weg. Gerrit werd de volgende morgen vroeg wakker van lawaai en was ge schrokken. toen Douwe in nachtgoed zijn kamer binnenstonnde met de mededeling: „Kom er uut! Er is oor log.' De moffen zijn ons land binnen gevallen!" Die vrijdag ging Hielkje niet meer naar haar school in de stad. Op de boerderij ging het werk, dat persé gedaan moest worden gewoon door, want het vee moest gemolken en gevoerd woi'den, maar of de melk vandaag opgehaald zou woi'den, was te bezien. „We zetten dc bussen voor alle zekeiTieid maar in de keldei*," besloot Sake. Er volgden bange dagen, waarop icdei'een, die niet beslist aan het werk moest, bij de radio zat te luis teren naar alle berichten, die overi gens weinig goeds voorspelden. En toen bekend werd, dat Rotterdam was gebombardeerd en in brand stond, keek vader Sake met een ern stig gezicht de jongens aan en zei: „Ik denk. dat jullie de eerste tijd niet naar Rotterdam behoeven te gaan. Waar staat die school van jul lie ergens?" Douwe noemde het adres. „Het is net iets buiten het centrum." voegde hij er aan toe. Maar hij begreep in tussen wel, dat zijn leerplannen door deze oorlog wel gewijzigd zouden moeten worden. Op eerste Pinksterdag zag Sake nog kans de pleegvader van Gerrit via do telefoon te bereiken en zei, dat Gerrit veilig en wel in Dronrijp zat. „Nee, hier is nog niets aan de hand, maar we hebben hier dan ook maar alleen greiden en daar is voor de Duitsers niet veel te halen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7