ALGEMENE BEGROTINGSBESCHOLWINGEN 1976 VAN P.V.D.A. HERSTEL ELECTRICITEITSAFZET Gemeenteraad Duiveland Casino's van de grond STREEKNIEUWS ZIEKENHUIS VERHUIST 3 DUIVELAND Namens de P.v.d.A. hield in de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester J. D. de Kam, de heer C. J. Hillebranil, algemene beschouwingen over de ge meentebegroting 1976 van Duiveland. De fraktie dankte de samenstellers van de begroting, inzonder heid de heer llolm. De t'raktie is dankbaar voor de bouw van de toren en hoopt op snelle restauratie van de korenmolen. Gehoopt wordt dat de gezamenlijke inspan ning van overheid en vakbonden, zal leiden tot continuëring van de werk gelegenheid bij Smit Bolnes, waar ook Duivelandse werknemers werken. In het algemeen stelt de fraktie zich achter de begroting, zij het dat enkele opmerkingen dienen gemaakt •Bij de woningtoewijzing voor Zee land, blijkt Schouwen-Duiveland mager bedeeld. De vraag is hoe het kollege het geringe I-contingent voor Duiveland zal verdelen over de dor pen. Ouwerkerk en Sirjansland die nen prioriteit te krijgen, uit een oogpunt van leefbaarheid. Een vraag geldt de gesteldheid van de openba re begraafplaats, ten aanzien van de uitvoering der plannen. De rekrea- tiekommissie gaf in het afgelopen jaar de nodige adviezen aan het kollege. Knelpunten waren Wijde- nes, Van Damme en Manni. De vraag is thans Wat het kollege doet met de adviezen. Plannen ter uit-, breiding van de sportakkomodaties in Nieuwerkerk en Oosterland heb ben de aandacht, maar vergen tijd. Peuterspeelzalen To Nieuwerkerk en Oosterland is men op bescheiden schaal bezig met peuterspeelzalen. De mensen die hier achter staan, worden belemmerd door te geringe financiële armslag. De vraag is of de gemeente geen po sitieve bijdrage dient te leveren. Stilaan wordt ook een behoorlijk kapitaaltje uitgegeven aan de Stichting" Jeugdwerk Sch ouwen - Duiveland. De PvdA vraagt zich af of de ge meente niet meer op de voorgrond moet treden bij wat er op het gebied van het jeugdwerk gebeurt, bijv. door het inventariseren yan de be hoeften op dit gebied. De fraktie is van oordeel dat een belangrijke zdak als het jeugd- en jongerenwerk door de gemeente niet kan worden afgedaan met een enkele financiële bijdrage. Grote werken De lieer Hillebrand zei verder dat zijn' fraktie graag zou worden inge- DEN HAAG, 2-1. De Nederlandse stichting tot exploitatie van casino spelen, voortgekomen uit de natio nale stichting casinospelen, die zich vrijdag op een persconferentie in Den Haag heeft gepresenteerd, wil zfch in de komende periode van vijf jaar uitbouwen tot een bedrijf, dat werk zal gaan geven aan duizend tot twaalfhonderd mensen. Tot en met d'e totstandkoming van het tweede casino'' in ons land is de financiële kant geregeld op basis van een kre diet van acht miljoen gulden, ver strekt- door de Nederlandse Midden- stahdsbank. licht over de financiële gevolgen van de grote werken die op stapel staan om uitgevoerd te worden - sport velden, dorpshuis - voor de gewone dienst. Verder vroeg hij aandacht voor de verkeersveiligheid en de in formatie. De rijksweg heeft twee gevaarlijke situaties: bij „De Blauwe Keet" en bij de afslag links naar Ouwerkerk, voor het verkeer ko mend van Nieuwerkerk. Informatie aan de burgers ligt de PvdA na aan het hart. In de raadsvergaderingen zijn veel zaken al in het eindstadium maar de burgers hebben het rechl in een vroeger stadium te worden geïnformeerd. De fraktie heeft dan ook met genoegen kennis genomen van het voornemen van b. en w. hoorzittingen te houden op de dor pen. Openbaarheid In dit verband vroeg de heer Hil lebrand ook om het openbaar ma ken van zittingen van enkele raads commissies, zoals de rekreatiekom- missie en de kommissie openbare Vergadering Prov. Staten Provinciale staten van Zeeland komen in openbare vergadering bij een op vrijdag 23 januari a.s. in de statenzaal van de Adbij te Middel burg. ZIERIKZEE Kerstprogramma in de Corneliastichting In de kapel van het verpleegtehuis de Corneliastichting te Zierikzee werd dinsdagmiddag voor de bejaar de bewoners een stemmingsvol kerstprogramma verzorgd door de dames C. Kort-van Meurs, zang en gitaar en N. v. d. Bruinhorst, voor dracht. Voor een wel bijzonder aan dachtig gehoor vertolkten de beide dames op stijlvolle wijze gedurende ruim een uur een gevarieerd pro gramma van kerstliederen, kerstge dichten en -voordracht. Mevr. Kort bracht bij deze gelegenheid niet al leen wat minder algemeen bekende Nederlandse kerstliedjes, maar ook Engelse en een Zuid-Amerikaans kerstlied ten gehore. Door mevr. v. d. Bruinhorst werd o.a. voorgedra gen „Van een mensenharte", „Kin dersproke", „Onze Tijd" en „Klok kenspel". Zuster Dominico sprak na afloop van het sfeervolle programma waar derende woorden van dank tot de beide dames, dat de vele aanwezigen ongetwijfeld bijzonder goéd had ge daan. werken. Wat betreft de informatie van b. en w. aan de raad, merkt spreker op dat de raadsleden vaak kort voor de eindbeslissing met be langrijke zaken worden gekonfron- teerd. Vooral op het gebied van de ruimtelijke ordening heeft de PvdA behoefte aan overleg in een vroeg .stadium. De heer Hillebrand gaf in overweging een raadskommissle ruimtelijke ordening in tc stellen en hesloot met de wens dat de goede samenwerking in de raad zal mogen blijven. Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op vrijdag 9 januari houdt de af deling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen de nieuw jaarsbijeenkomst in „Mondragon". Verder is op 4 februari een excursie naar Oosterhout geprogrammeerd. Nieuw clublokaal Schaakvereniging Met ingang van 5 januari a.s. krijgt de Schaakvereniging „Zierik zee" de beschikking over oen nieuw klublokaal. Het is de bovenzaal in café-restaurant „De Zeeuwsche Her bergde" aan het Havenpark. De toe gang tot de speelzaal voor de scha kers is via de ingang in de Visstraat. N.C.V.B.-bejaardenmiddag Op woensdag 7"januari wordt in het hervormd verenigingsgebouw door de N.C.V.B.-afdeling een be jaardenmiddag georganiseerd. Loos alarm Op Oudejaarsavond ging de brandsirene. De brandweer behoefde echter niet uit te rukken daar tijdig dit kennelijk loos alarm werd ont dekt. Diefstal Een aan de waslijn hangend man telpakje van de l'am. W. alhier, werd door onbekenden af- en meegeno men. De politie stelt, een onderzoek in naar deze waslijndiefstal. Benoeming Onze oud-dorpsgenoót de heer C. R. de Feiter te Voorburg, werd per 1 januari j.l. benoemd tot procu ratiehouder van het kantoor van de Amro-bank te De Lier. OUWERKERK Oud papier Zaterdag 3 januari wordt weer oud papier opgehaald ten bate van SVO WK. Gebundeld gereed zetten wordt op prijs gesteld. NIEUWERKERK Dorpscentrum verandert Juist rond de feestdagen kwam de nieuwe toren van Nieuwerkerk ge reed. Slechts enkele zaken zullen binnenkort nog worden geregeld. De toren is een fraai bouwwerk gewor den. Inmiddels is ook de bestrating rond de toren aangebracht en is een toegang aangelegd. Rond de toren is eén beplanting aangelegd. Het bekende pandje aan de Kerkring laatstelijk bewoond ge weest door de heer G. v. Dommelen AMSTERDAM. Het 703 bedden tellende Slotervaartziekenhuis werd in gebruik genomen. Patiënten ran het Amsterdamse WPesperplein-"zie kenhuis, de Pieter non Foreestkli- niek en de kliniek van de Kweek school voor Vroedvrouwen, ieerden naar het nieuwe ziekenhuis overge bracht. Op de foto wordt een patiën te bij aankomst in het nieuwe zie kenhuis in een bed getild. zal verdwijnen (deze is nl. door de gemeente Duiveland aangekocht voor sloop verkrijgt het midden van het dorp een heel andere aanblik. De woning welke gaat verdwijnen was eertijds jarenlang de woning van de gemeentepolitie van Nieuwerkerk. Ouderen onder ons herinneren zich nog de tijd dat politie D. Stoutjes- dijk er woonde en later weer politie v. Doezelaar, terwijl de laatste po litie die er heeft gewoond de heer Lotus was. Zo heeft Nieuwerkerk op dit cen trale punt in de loop van de tijd al heel veel zien verdwijnen. We denken aan de voormalige mu ziektent en de voormalige bewaar school en ook diverse woningen die ook op dit punt stonden. Op te mer ken valt dat Nieuwerkerk straks een aantrekkelijke en mooie aanblik krijgt op toren en kerk. Attentie Afd. Bejaardenbond Bij gelegenheid van de jaarwisse ling heeft de afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Bejaar den elk gezin - waarvan een bonds lid deel uitmaakt - bedacht met een attentie. Deze attentie „per gezin" had als resultaat dat alleenstaanden en gehuwden op gelijke wijze wer den bedacht. Het presentje werd door de bestuursleden van de Bond persoonlijk bij betrokkenen bezorgd, een geste, die op prijs werd gesteld.' OOSTERLAND De jaarwisseling De jaarwisseling heeft hier tei plaatse weer het normale verloop gehad. Door het slechte weer in.dé aanvang van de avond zocht veel jeugd, en ook wél ouderen, een on derkomen in het cafetaria „Neffen d'Eule", doch later moet ook ditmaal weer het tradtionele brandje op het Marktplein ontstoken worden, waar toe men de hand had weten te leg gen op een oud Volkswagenbusje waar de brand ingestoken werd. Deze wilde wél „fikken" en- het duurde tot laat, in de nacht eer het vehikel uitgebrand was en men het weggesleept had. Verder waren de knallen nog niet van de lucht, die nog tot laat in de nacht voortduur den, en ook op Nieuwjaarsdag nog werden vernomen. Ernstige balda digheden bleven ditmaal gelukkig achterwege. De brandweer van Dui veland hield een oogje in het zeil bij de brand op het Marktplein, zo wel als de politie, die zich zo af en toe liet zien. Toernooi S.K.N.W.K. in sporthal Sportvereniging Duiveland. Op za terdagmorgen 3 januari a.s. organi seert de plaatselijke sportvereniging „Duiveland" een toernooi in de Sporthal, Dokter Schutterstraat 3 al hier. Het ligt in de bedoeling dat de E-junioren van de s.v. enige wed strijden spelen zullen tegen S.K.N. W.K. (Sport Kombinalie Nieuwer kerk) in genoemde sporthal, aan vangende half tien. De junioren spelers worden verzocht om 9.15 uur aanwezig te zijn. Er is een leuke beker voor de winnaar beschikbaar gesteld, terwijl allen ook iets te drin ken krijgen aangeboden. Ook zullen de ouders van de jongelui van harte welkom zijn op deze toernooiwed- strijden. BRUINISSE De jaarwisseling De jaarwisseling heeft in Bruinis- se een vrij rustig verloop gehad. Reeds voor de klok van twaalf ging er heel wat vuurwerk de lucht in, waarmee ook het nieuwe jaar werd ingeluid. Voor een autobanden brandje in de Lange Ring werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd die de smeulende resten heeft uit gespoten. Enkele baldadige jongelui hebben in de Korte Ring een stuk straat opgebroken en bij het ge meentehuis trottoirtcgels opgebroken cn over straat gegooid. De verkeers borden werden ook niet ongemoeid gelaten: enkele werden vernield of verplaatst. Kinderfestival Zaterdagmiddag zal er een kin derfestival gehouden worden in Durps'uus" aan de Grevelingcn- straat. Aan dit programma werken mee het bekende duo Alice cn Ton- ny Bakkenes. Het zal een dolle mid dag worden met goochelen, akroba- tiek. zingen en uniek voor Neder land „wie is de beste ruiter" waar mee leuke prijzen te winnen zijn. Deze middag wordt georganiseerd door de evenementencommissie van de stichtig Dorpshuis en is een on- derdele van het winterprogramma. Oud papiet Aanstaande zaterdag wordt er weer oud papier opgehaald t.b.v. de Mbuma-zending. Om half negen gaan de wagens van start. Er wordt vriendelijk verzocht het papier ge bundeld langs het trottoir te plaat sen. Advertentie (MOURER) M.i.v. 1 januari 1976 -f zijn wij voorlaan de p j gehele maandag i gesloten I Woning verbrand DEN HAAG, 1-1; Een brand, waarbij de vlammen uit het dak sloegen, heeft in de nacht van don derdag op vrijdag een woning aan de Haags.e Parallelweg geheel in de as gelegd. De woning bestond uit de tweede verdieping en de zolder van aen huis> De benedenste verdiepingen liepen aanzienlijke waterschade op, evenals de woningen ernaast. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. De brandweer raamt de schade aan de uitgebrande woning op tachtigduizend gulden. De eige naar is niet verzekerd. Dode bij vechtpartij NIJKERK, 1-1. Tijdens een vecht partij enkele uren na de jaarwisse ling is de 41-jarige F. Stoop uit Nij- kerk om het leven gekomen. Drie andere personen raakten licht ge wond. Eén ervan moest in een zie kenhuis worden .opgenomen. MAASTRICHT. De begin december in Maastricht gestolen schilderijen van Breughel werden door de poli tie te Amsterdam teruggevonden. Twee al eerder in Maastricht aan gehouden mannen, blijken de kunst diefstal te hebben gepleegd. Op de foto het rechercheteam van de Maas trichter politie bij de uit de lijsten gesneden doeken. HONG KONG. China heeft don derdag de olieproducerende landen gelukgewenst met „hun nieuwe be langrijke overwinningen" en heeft hen gewaarschuwd voor het oorlogs gevaar dat de wereld loopt door „de rivaliteit tussen de twee supermo- gendheden op het gebied van de olie". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) vertrok op 1 januari voor een bezoek van zes dagen aan India, dat een van de lan- wikkelingssamenwerking hulp van Nederland ontvangen. DEN HAAG. De politie heeft een 19-jarige Haagse schilder gearres teerd, die bekend heeft in een jaar voor bijna vijfhonderdduizend gul den te hebben buit gemaakt bij 26 inbraken en twee autodiefstallen. Het geld heeft hij uitgegeven aan vakanties en „huishouden". ROTTERDAM. De chemische fa briek C. Vondelingenplaat N.V. in Rotterdam heeft voor tachtig van haar personeelsleden werktijdver korting aangevraagd. Het gaat hier om de gehele afdeling gewasbe schermingsmiddelen. Advertentie Export Joiige Jenever ROTTERDAM. 2-1. Als de ont- wkkelingen van de laatste, tijd zich voortzetten, dan nioet rekening wor den gehouden met een herstel van de elektriciteitsafzet. Dit voorspel de ir. G. B. Meijer, plaatsvervangend bedrijf in Rotterdam, vrijdag in zijn direkteur van het gemeente energie nieuwjaarsreden tot het personeel. De laatste weken heeft zich in Rotterdam een stijging voorgedaan in de afzet van elektriciteit. Als Rot terdam met zijn industrie op dit punt maatgevend is voor het gehele land - zoals in het verleden dik wijls is voorgekomen - cn de stij ging van de afgelopen weken meer dan een incident zou blijken te zijn. betekent dit een begin van he( her stel. zo zei de heer Meijer. De economische situatie heeft er. zo deelde hij mee. voor gezorgd dat het elektriciteitsverbruik in het Rot terdamse verzorgingsgebied daalde met 5 procent. Hiermee kwam bet G.E.B. onder het niveau van 1972. De negatieve groei is niet te wij ten aan de zuinigheid van de klein verbruiker. De teruggang komt ge heel voor rekening van de grote in dustrie. Door de fors gestegen ener gieprijzen past de industrie overal bezuinigingen toe. De kleinverbrui ker neemt echter steeds meer elek triciteit af. Gasafzet In vergelijking met 1974 vertoonde de gasafzet een grotere stijging, na melijk 9,3 tegen 3.1 procent. De heer Meijer zoekt hiervoor een \erkla- ring in de koele lengte en hel door werken van de oliecrisis. Deze leid de ertoe, dat veel luindersinslallalies werden omgebouwd voor gasver- bruik. Ook bij de stadsverwarming was er Sprake van een stijging van 4 procent ten opzichte van 1074. t Katten sneuvelden J ZIERIKZEE. I-I. In hel rif- t 4 gelopen jaar zijn er weer vrl<> 4 katten het slaehtoffer gewor- i den van hot vrkeer. Langs 4 4 Rijksweg IS tussen Zienkzee f 4 en Zijpe werden in totaal 40 4 4 katten doodgereden. Het is ge- 4 lukkig wel alleen bij katten f 4 gebleven want dit jaar werden 4 4 er geen honden doodgereden 4 f Over het gehele jaar verdeeld f i was praktisch het als volgt: 4 januari 2. februari 5. maa t I. 4 april geen. mei 6. juni 4, juli .5, 4 augustus 3, september 2, okto- 4 ber 2, november 3, december 4. 4 4 De weg vanaf het kruispunt naar de Grevelingendam is f hierbij niet meegerekend t t 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3