De nieuwbouw in de Duivelandse dorpen gaat snel „in 't groen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3d december 1975 Nr. 21818 DUIVELAND - Uitgestrekte polders, doorsneden door in goede staat verkerende landbouwwegen en één druk bereden grote rijksweg, verbinden Ouwerkerk, Nieu- werkerk, Oosterland en Sirjansland: de grote „vier- kernige" gemeente Duiveland. Het is er nu rond de jaarwisseling de tijd niet zo voor, maar straks, in liet voorjaar, zal liet weer duidelijk te zien zijii; de Duive landse dorpen zijn de „groenste" dorpen van Scliou- wen-Duiveland. Vooral Nieuwerkerk, het centrum van het gemeentebestuur, heeft volop groen. Regelmatig wordt de beplanting uitgebreid. „Eenvoudigweg komt het hierop neer dat waar aan „bebouwing" wordt gedacht in de Duivelandse kernen, eigenlijk automatisch groengordels worden ingeplant", zegt de heer J. D. de Kam, die op 1 september jl. alweer zes jaar burgemeester was van Duiveland. Groenvoorziening De „groenvoorziening" van de Dui velandse dorpen staat vooraan in het beleid van het college en de raad. En wat burgemeester De Kam be treft, is dat helemaal niet zo verwon derlijk: hij werd in het agrarische Wissenkerke geboren, als zoon van een landbouwer. In de jaren 1963-1969 was hij bur gemeester van het Zeeuwse Waarde en daarvoor werkzaam ter gemeente secretarie van Maasdam. De heer en mevrouw De Kam - mevrouw L. M. de Kam-Van "Willi gen komt uit Goes - kenden Schou- wen-Duiveland overigens al jaren, is niét alleen een gedeelte van het dorp met veel nieuw en jong „groen" maar in de eerste plaats een nieuwe wijk met aantrekkelijke en gevari eerde bebouwing. In Plan Gaanderse wonen vooral veel „imporf'-mensen. Het zijn „happy"-mensen zegt de heer De Kam. „Gelukkig klikt het hier bijzonder groed, en dat is zeker cok een gevolg van de goede ver houding tussen de "Vereniging van Huiseigenaren en het gemeentebe stuur". Nicuwerkerk's nieuwste woonwijk toont een bijzonder geschakeerde bouw. De wyk, waarin „rechte straatjes" ontbreken ziet er aantrek- Nieuwerkerk is nu al niet meer van de Ring „weg"' te denken en de res tauratie van de oude korenmolen is in volle gang. Acceptabel dorp Burgemeester De Kam vindt dat Nieuwerkerk al met al een behoor lijk acceptabel dorp is. „Dat blijkt ook wel heel duidelijk uit de vele aanvragen die we krijgen van men sen die graag hier in Nieuwerkerk willen komen wonen. Trouwens, het zelfde kan gezegd woi'den van Oos terland", aldus de heer De Kam, die de toekomst van Duiveland, op timistisch wil benaderen. „Ik kan dat trouwens ook niet anders, want ik ben bepaald geen pessimist.'' De bouw in Nieuwerkerk ging niet zonder meer voorbij aan het ge meentehuis: in verband met uitbrei ding van personeel vond uitbreiding plaats met enige werkkamers. Nog wat cijfertjes leren dat in het dorp ook buiten Plan Gaandei's de laatste jaren volop „bij'' gebouwd is: in 1973 kwamen acht bejaardenwonin gen gereed en in plan Nieuwerkerk Ia verrezen aan de Eerl. Steenstraat 14 woningen en aan de Brouwer straat en Deltastraat 55. Vier wo ningen zijn in aanbouw er is nog ruimte voor 4 woningen en dan zal ook dit plan „vol" gebouwd zijn Te Oosterland werden sedert 1969 in de nieuwe wijk 56 woningen ge bouwd en zijn al weer nieuwe bouw plannen in voorbereiding. Boven dien kwamen aan de Van Abeele- straat en Lonckestraat nog eens 28 derd en vervangen door drie gezon de boompjes. Tc Oosterland wordt intussen „al weer" een nieuwe school gebouwd. Dat gebeurt in het kader van de enderwys-integratie. De in 1972 ge reedgekomen gecombineerde school zal na voltooiing van de school in aanbouw worden bestemd voor het openbare kleuter- en lager onder wijs. De thans in aanbouw zijnde school - kosten f 1 miljoen - wordt de nieuwe school voor het chr. la ger- en kleuteronderwijs. De nieuwe school zal bij de aan vang van het nieuwe schooljaar in augustus aanstaande in gebruik moeten kunnen worden genomen. I V erenigingsgebou w Al is de bouw van de school nog in volle gang: voor Oosterland staat een tweede bouwprojekt op het pro gramma dat zeker niet tot de „alle daagse" woningbouw gerekend kan worden. Het plan voor een nieuw dorpshuis is namelijk „rond", het wachten is nog op het afkomen van de voor deze lang gewenste en nood zakelijke voorziening nodige subsi die. De oude z.g. „Conferentie-kamer" voldoet lang niet meer aan de eisen van rond de 2000 inwoners van Oosterland, Het gebouw werd afge keurd. Het nieuwe plan voorziet in modernisering van het Verenigings gebouw van de Ned. Herv. kerk en de aanbouw van een nieuwe vere nigingszaal. De kleine dorpen Niet alleen 'in Oosterland en Nieuwerkerk is de laatste jaren veel woningbouw totstand gekomen. Ook in Ouwerkerken in Sirjansland werd gebouwd, al zijn de cijfers ui teraard bepaald niet zo indrukwek kend als van de andere, grote dor pen kan worden gezegd. Toch wer den te Ouwerkerk sedert 1969 vijf bejaardenwoningen gebouwd, zes woningwetwoningen en zeven bun galows. Vijf bungalows zijn er nu nog in aanbouw. Te Sirjansland kwamen zeven partikulierc wonin gen gereed, vier bejaardenwoningen er zijn twee partikuliere woningen in aanbouw. Voor Ouwerkerk hoeft bovendien een nieuw bestemmingsplan Noord goedkeuring gekregen, dat de moge lijkheid geeft tot de bouw van 50 a 60 woningen. Sportvelden De sportliefhebbers van Duiveland - er zijn er vele tientallen - kunnen de komende tijd met vertrouwen te gemoet zien. De belangen van vooral ook de voetballers worden bepaald Burgemeester J. D. de Kam. niet vergeten. De tien elftallen van SKNWK krijgen in Nieuwerkerk nl de beschikking over nieuwe sport velden die worden aangelegd tegen het bestaande oude terrein aan de buitenkant van Plan Gaanderse. Bo vendien kemt ei* eeri behoorlijke be planting en niet te vergeten een kleedgelegenheid. Verder is er ruim te gelaten om op het sportterrein een tennisveld aan te leggen. Oosterland heeft een florerende sportvereniging. Er is voor deze grote „sportkern'' eveneens een plan in voorbereiding voor aanleg sport velden en wel achter de C.T.V. ge bouwen aan de v. d. Abeelcnstraat, eveneens met klecdaccomodatie. Rustig In het toch al rustige Sirjansland -• 'een bestemmingsplan voor het dorp is in voorbereiding, aldus ver telt öns burgemeester De Kam - wordt het nog rustiger wonen. Het is nl. de bedoeling dat het verkeer, dat nu nog dwars door het dorp kómt, buitenomgeleid zal worden via een weg die aansluiting zal ge ven op de Dillingsweg. De aantrekkelijkheid van de Dui velandse dorpen als woon- en re creatiegebied is een zaak die bij vele belvidsbeslissingen duidelijk voor- aanstaat en dat betekent dat allen die in de gemeente bemoeienis heb ben met „gemeentewerken" zeer ak- tief zijn. Dat blijkt niet alleen uit de opgesomde „grote" werken maar ook uit het „alledaagse", (maar in het ka der van de leefbaarheid toch even eens erg belangrijke): het schoon houden van de dorpen. Dat gebeurt tot veler voldoening al jaren met een straat veegmachine. Herstel van de straten is even eens een belangrijke zaak. „"We heb ben eei-st moeten wachten op de voltooiing van de aanleg van hel aardgas, anders zouden we wel be zig kunnen blijven met het opbre ken van straten. Maar nu dat achter de rug is krijgt de herbestrating weer alle aandacht, al zal alles niet in één jaar kunnen gebeuren", aldus de heer De Kam. Recreatie Een „verhaal'' in vogelvlucht over de dorpen van Duiveland is uiter aard niet volledig zonder een noti tie over de recreatie. Die „notitie" kan kort zijn: immers nog dit voor jaar bleek tijdens een gehouden hearing in Ouwerkerk dat dit dorp weinig voelt voor een forse uitbrei ding van de recreatie. Burgemeester De Kam formuleert het aldus: „Er komt hoogstens een kleine uitbrei ding van bestaande campings, dat wil zeggen als dat planologisch haalbaar zal zijn". Sfeer in Oosterland de gerekon- slrueerde Marlet. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) kclijk cn vriendelijk uit. Voor de kinderen van de vooral jonge gezin nen die in Plan Gaanderse wonen is het er goed spelen. Maar dat komt tcch ook wel omdat het, zoals de heer De Kam zei „klikl'' met de aan sluiting met het „oude" dorp. In 1972 diende het gezin van bur gemeester De Kam zich als „eevsle bewoner" aan in Plan Gaanderse. Thar.s staan er in deze wijk 62 wo ningen, dat wil zeggen 57 woningen zijn geheel gereed en bewoond, 14 worden er nog afgewerkt cn 5 wo ningen komen nog in aanbouw. Am per d:ie jaar geleden woonde de fa milie Dc Kam cr nog alleen: de mo derne woningbouw is dus bepaa'd piel aan Nieuwerkerk voerbijgega; n Bon wakliviteilen En nu hel loch over Nieuwerkc i en bouvvak li vilei ten gaat: de laais.e jaren verrees cr een grote super markt en tie openbare lagere en dC (neutrale) kleuterschool kregen van scmi-permanent leslokaal. Een be langrijke (recente) verbetering op verkeersgebied is dc verlichting van hol kruispunt Sluipweg-Rijksweg. De nieuw gebouwde dorpstoren van Gevarieerde woningbouw in Plan Gaanderse, Nieuwerkerk. woningen tol stand; in 1971 kwa men er eveneens in Oosterland 10 nieuwe bejaardenwoningen gereed. In het jam* van de komst van bur gemeester De Kam, dus in 1969, werd te Oosterland de sporthal vol tooid. Onder burgemeester De Kam rond verder dc afbouw plaats ,in 1972, van het Oosterlandse scholen complex voor openbaar en bijzonder onderwijs. Nieuwe school in Oosterland Nog van de laatste tijd is de ver betering van de Markt in Oosterland welke kon worden gerealiseerd dankzij de medewerking van de am bacht-.heer baron Schimmelpcnninck van der Oye. De rekonstruktie van dc Markt werd vorig jaar voltooid tot tevredenheid van heel Ooster land. Er werden o.a. zes van Nieu werkerk afkomstige bomen overge plant, waarvan cr echter drie hof niet hebben gehaald. Logisch gevolg van het Duivelandse „gmen-bclcid": de dode exemplaren werden verwij Plan-Gaauderse Het al genoemde l'lan Gaanderse van regelmatig in de Westhoek door gebrachte vakanties. Een belangrijk deel van de „groene jas" van Nieuwerkerk levert het zgn. PUin-Gaandcrsc, met het Slingerbos. Andere door aangebrachte beplantin gen fraai aansprekende plekjes zijn ó.a. de Van Veenstraat cn het plant soen' aan de Stationsstraat. A3n de Noordkant van het dorp zou nog Wel wat beplanting welkom zijn. maar het is zeker de bedoeling dat ook die zijde van Nieuwerkerk in het groen komt tc s'nnn. „Bij ons Streven de dorpen zo aan trekkelijk mogelijk te maken, be hoort zeker een goede groenvoorzie ning".. aldus de heer D"> Kam Omver- ke k ../.tl" overigen'; ook b'-hoo"! 'n d - b plani ng. Ann do westkant ven dn V «rersweg :s echter nog een open gedeelte, dat wel wat beplan ting zou kunnen gebruiken. V/nt Oos terland betreft: „vanouds" al is het dorp rijk aan een behoorlijke voor ziening van bomen en struiken. Dc bedoeling is dat ook de nieuwe wijk. ten oosten van het dorp, een groen voorziening krijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9