Elf doden bij een zware bom-explosie op vliegveld New York „Onvergetelijk" die kampen in ongerepte Westhoek Waarschuwing risico's van vuurwerk Stoffelijk overschot gevonden bij zoekaktie naar twee verdwenen sportvissers Het silhouet van Zierikzee weg bij Rolls Royce Levend verbrand STREEKNIEUWS Nieuw natuurkundig verschijnsel 75 mensen raakten gewond NEW YORK, 29-12. Een zware explosie heeft maan dagavond op het Newyorkse vliegveld La Guardia het leven gekost aan elf mensen. Ongeveer 75 mensen raakten gewond. Persbureaus in New York ontvin gen enige tijd na de aanslag een anoniem-telefoongesprek waarin een man zei dat het een aktie van een afdeling van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO was. De reden voor de aanslag was vol gens hem dat de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij TWA vluchten naar Israël uitvoert. „Dood en ver derf zal de straf zijn voor degenen die handelen met de zionistische onderdrukker'', zei de man. De aan slag vond plaats in een bagage-af deling van TWA. Toen dc bom ontplottc bevond zich een groot aantal mensen in dc hal die hun bagage kwamen ophalen. Binnen enkele minuten na de ex plosie ontving de politie anonieme telefonische waarschuwingen dat nog meer bommen op La Guardia zouden ontploffen. Het vliegveld, dat alleen voor binnenlands lucht verkeer wordt gebruikt, werd on middellijk ontruimd en voor alle verkeer gesloten. Een nauwgezet onderzoek leverde echter niets op. Een aanvankelijke melding dat een niet ontplofte bom was gevonden bleek op een misverstand te berus ten. Ook andere vliegvelden kregen telefonische bommeldingen. Dat van Washington werd ontruimd en bleef twee uur lang gesloten. Op geen van de luchthavens werden bommen ge vonden. Benzine duurder per 2 januari DEN HAAG, 29-12. Met ingang van 2 januari 1976 zullen de maximum- verbruikersprijzen van een aantal olieprodukten, waaronder benzine, worden gewijzigd. Deze wijzigingen houden verband met de ontwikke ling van de marktnoteringen. Dit heeft het min. van econ. zaken mee gedeeld. De prijs van superbenzine gaat met J,8 cent per liter omhoog en de prijs van gewone benzine met 1,4 cent per liter. De prijs van super benzine wordt dan 105 cent per liter en die van gewone benzine 102,8 cent pet- li ter. DEN HAAG, 29-12. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne waarschuwt nog eens tegen de risico's van het afsteken van vuur werk, als daarbij niet de vereiste voorzorgsmaatregelen worden geno men. Het grote aantal ongelukken in het verleden is aanleiding erop aan te dringen bij het afsteken van vuurwerk de grootste voorzichtig heid in acht te nemen, aldus het mi nisterie maandag. Via dc tv wordt hierover op 31 december en op 1 januari een spot uitgezonden. Deze, een co-produk- tie van de ministeries van sociale zaken, binnenlandse zaken en volksgezondheid en milieuhygiëne, is ook al op 22 en 24 december op het scherm geweest. Bij postbus 51 in Den Haag kan men een door het Veiligheidsinsti tuut samengestelde „veiligheidsfol- der" aanvragen. Bloedbad Het vliegveld La Guardia, waar de explosie grote schade aanrichtte, blijft waarschijnlijk tot woensdag dicht. Ooggetuigen spraken van een af grijselijk bloedbad. Zeker negen mensen waren op slag dood, twee overleden later in ziekenhuizen. Tientallen anderen werden door de zeer krachtige explosie zwaarge wond. Doordat de ravage zo groot is heeft men nog niet kunnen vaststellen waar de bom precies is ontploft.,Een ooggetuige verklaarde echter er ze ker van te zijn dat hij in een koffer zat die op de bagage-caroussel lag. De plaatsvervangend permanente waarnemer van de PLO bij de Vere nigde Naties in New York ontkende dat zjjn organisatie iets met de aan slag te maken zou hebben. „Ik ont ken dit nadrukkelijk en ik veroor deel deze beestachtige daad tegen onschuldige mensen'', aldus de Pa lestijnse vertegenwoordiger. ZIERIKZEE, 30-12. Ruim vijf-cn- twintlg man politie en partikulieren hebben ook maandag de hele dag ge zocht naar de twee sportvissers die sinds zondagmiddag op dc Grevclln- gen vermist werden. Rond drie uur maandagmiddag vond de rijkspolitie te water uit Bruinisse het lichaam van de 63-ja rige F. W. Brouwer uit Dreischor, de schoonvader van de 31-jarige B. Saarloos, met wie hij was gaan vis sen. Het lichaam werd in de nabijheid van de Veermansplaat half in het water aangetroffen. De jongeman is nog niet teruggevonden. Een Nep tune van de Marine luchtvaartdienst heeft maandag het Grevelingenge- bled vanuit de lucht nagezocht, zon der resultaat. Daarnaast hebben verschillende partikuliere boten maandag deelge nomen aan de zoekakties. De twee mannen. verwoede sportvissers, warén goed bekend op de Grevelin- gen. BRUINISSE Verkoop oliebollen De C.J.V.-jongensgroep „Daniël" gaat op oudejaarsdag weer zakken vol oliebollen bakken en deze huis aan huis verkopen. Deze jongens die met kerstmis de honderd oudste in woners van Bru hebben verrast met een kerststukje willen met deze olie bollen aktie proberen hun kas weer wat op peil te brengen. Kerstfees Wieling in de gereformeerde kerk Tweede kerstdagmorgen werd in de gereformeerde kerk kerstfeest gevierd wat onder leiding was van mevr. B. Steketee-Houkamp. Een twaalftal kinderen voerden een Wat de oorzaak is geweest van het drama is niet bekend; ook het po lyester bootje is nog niet aangetrof fen. kaarsenspel op, en twee meisjes speelden blokfluit. De allerkleinsten van 3 tot 5 jaar zongen voor in de kerk een liedje. Het kerstverhaal werd verteld door de heer H. Groe- neveld. Na de slotzang „Ere zij God" kregen de kinderen een boekje en een zakje met fruit. Kersfsamenzang bij de muziektent Onder zeer gunstige weersomstan digheden vond dinsdagavond de kerstsamenzang plaats bij de ver lichte kerstboom nabij de muziek tent, waarvoor veel belangstelling was. Er werd een aantal bekende kerstliederen gezongen met muzikale begeleiding van een koperkwartet onder leiding van de heer Radewald, en orgelspel door mevr. P. C. Schra- ver-Beekman. Tussendoor werd het gesproken woord verzorgd door ds. R. H. M. de Jonge. Verder werkte de zanggroep „Novem '73" mee die od-, der leiding is van de heer G. vah Roon. De organisatie van deze zo langzamerhand traditionele kerstsa menzang gaat uit van de midden- slandsvereniging en de plaatselijke V.V.V. „Flitsen" uit het buitenland CAIRO. Israël heeft de Verenigde Stalen meegedeeld terug te komen op het eerdere besluit tot een boycot van het debat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten, dat volgende maand plaatsvindt en waarvoor de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) is uitgenodigd. Wanneer ik van de Blokzveg kom van Scbuddebcursd'achtuurboekom is bet nog tien minuten gaan zie ik bet stadssilbouct daar aan. Ik zie vooreerst de Monstertoren welks bouwstijl altijd zal bekoren. Terwijl mijn oog dan in verwijl een kerk aanschouwt in Griekse stijl, dan vlak voor mij, de Nobel poort de spitsen wel bedekt zo 't boort. Tzoee torens met een aebterbouw in 't midden van bet poortgebouw, de zware deuren eens te sluiten voor somm'ge ongewenste guiten. Als ik dan even links ga kijken, zie ik de molen van de Rijke soms denk ik dan wel aan de dagen dat storm-Zuidwest" kwam aangejagen. Hoe dorst zo'n molenaar bestaan de molen gierend laten gaan, al was die Oosterscbeldewind de molenaar vaak zeer gezind. Tussen poort en korenmolen zie 'k dan stadhuis nog onverholen, de fraai belijnde klokketoren, de beiaard fecstTijk om te hoven, speelt soms de mooie melodietjes van d'oudc vaderlandse liedjes. Ncptunus kijkt dan onverstoord op stad langs Oosterscbeldeboord, kijk ik dan even naar t zuidoosten opnieuw kan zich het oog vertroosten, bet aanzieen van de Gastbuiskcrk een pronkjuweel van steenbouwwerk. Doch één ding zou ik graag wel zien, de molen, zou die soms misschien door Molenfonds kunnen hersteld beschermd voor storm en ruw geweld De stad moet zich zoel vergewissen dat zij die molen nooit kan missen. in 't aanzien van bet lijnenwerk VAN ST. LIEVEN EN DE GASTHUISKERK. A.B. X. LAGOS. Soldaten, die in razernij een vermoorde kameraad wilden wreken, hebben in de Oostnigeriaan- se plaats Ugep dertien mensen ge dood, en honderd ernstig gewond, zo ï-~v>ben ooggebvgen verteld tegen de Nigeriaanse Times. Er zouden 600 uuzz-eu.'ziju veixi.eiu, en 3U.U0U mén sen zijn de stad ontvlucht. WASHINGTON. Het aantal ern stige mitA.adén in de Verenigde Sla- ten is in de eerste negen maanden van 1975 met elf procent toegeno men in vergelijking met de overeen komstige periode van 1974. TEL AVIV. Een 25-jarige Arabi sche bouwvakarbeider in Israël heeft in de Israëlische voetbalpool ruim 870.000 gulden gewonnen, het hoogste bedrag dat ooit in de zeven tienjarige geschiedenis van de Israë lische voetbaltoto is uitgekeerd. MOSKOU. Een rechtbank in Ba koe aan de Zwarte Zee heeft vijf mannen ter dooci veroordeeld en ne gen-en-vijftig veroordeeld tot ger vangenisstraffen degens oplichting op grote schaal van de staat. MOSKOU. De Russische autoritei ten hebben de vrouw van de wis kundige Leonid Pliotsj laten weten dat zij een uitreisvisum voor haar man en haarzelf kan aanvragen... Plioetsj, die in 1973 werd veroor deeld wegen „aiUi-jSowjetaktiviteit'' wordt gevangen gehouden in een psychiatrisch ziekenhuis. GELSENKIRCHEN. West-Duits- land. In West-Duitsland zijn tijdens de kerstdagen twee kinderen over leden aan difterie en zijn zes opge nomen in ziekenhuizen, zo heeft de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst van Gelsenkirchen bekendgemaakt. ATHENE. Dc Griekse regering heeft maandag een beloning van 5 miljoen drachmen (meer dan 375.000 gulden) uitgeloofd voor in lichtingen die leiden tot de aanhou ding van de moordenaars van Ri chard Welch, hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) in Griekenland. Bovendien wordt één tot twee miljoen drachmen uitge loofd voor bewijsmateriaal dat het onderzoek bevordert. MALAGA, Spanje. De hotelhou ders op de Spaanse Cosla Del Sol aan de Middellandse Zee hebben aan de regering in Madrid gevraagd om steunmaatregelen nu de klad zit in de toeristenindustrie. SALISBURY. In Oost-Rhodesië zijn 21 Afrikanen om het leven ge komen, toen de bliksem insloeg in een hut waar zij schuilden. Onder de slachtoffers bevonden zich een vrouw en 14 kinderen. Slechts drie personen overleefden het ongeluk, SYDNEY. Bij een brand in een familiehotel in Sydney zijn 15 men sen omgekomen. Ongeveer 30 gasten werden gewond. Vele van hen moes ten met zware brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. LONDEN. Volgens de jongste uit gave van Janes' Weapons Systems', een gezaghebbend Brits jaarboek over de allernieuwste wapens wijst alles er op dat zowel de Amerikanen als de Russen spoedig zullen kunnen beschikken over een laser-straal die als dodelijk wapen door militairen gebruikt kan worden. CARACAS. Overstromingen in de Venozolaanse staat Zulia hebben 10.000 mensen dakloos gemaakt. Drie mensen zijn om het leven gekomen, zo is van officiële zijde bekend ge maakt. Meer dan 100.000 stuks vee is naar hoger gelegen gebied ge bracht. ROME. In Italië zullen de komen de tien jaar nog twintig kerncentra les, elk met een vermogen van dui zend megawatt, worden gebouwd als het parlement akkoord gaat met de plannen die de regering daarvoor heeft gemaakt LONDEN. Volgens dc laatste be richten ontwikkelt zich de uit Ne derlandse ouders in Londen geboren vierling, uitstekend. Het betreft drie dochters en een zoon van het echt paar Anton en Mariëtte van Dorp. STANS. In Zwitserland heeft een bergbeklimmer een val van 400 me ter overleefd. Zeven uur nadat hij in het weekeind ten noordoosten van Stans in het kanton Nidwalden was neergestort, vond een jager hem, lig gend met een gebroken dijbeen en kneuzingen en ontvellingen. NICOSIA. De regering van aarts bisschop Makarios heeft opnieuw Turkjje beschuldigd van een poging dc demografische samenstelling van Cyprus te wijzigen door in het noor delijk deel van het eiland, in handen van de Türkse strijdkrachten, dui zenden Turken te vestigen. i GENEVE. Een groep Europese ge leerden heeft met de apparatuur wan de CERN, de Europese Organisatie voor kernonderzoek in Geneveeen unieuw natuurkundig verschijnsel ontdekt dat toegeschreven zou kxin- ven worden aan het bestaan van de „charme", een nieuw ontdekte eigen- schap van de fundamentele bouw steentjes van het heelal. Wanneer verschillende soorten materiedeeltjes met grote kracht op elkaar botsen kunnen zij van aard veranderen en kunnen nieuwe soor ten deeltjes worden geschapen. D"ze verschijnselen zijn geen toevallighe den en bepaalde eigenschappen blij ven bij dergelijke gebeurtenissen constantzoals bijvoorbeeld de totale electrischc lading. Onderzoek wijst uil van welke aard de deeltjes-zijn die na dg bot singen zijn ontstaan. Volgens dc jongste opvattingen bezitten bepaal de deeltjes een nieuwe eigenschap die „charme" genoemd u-ordt, een quantumgetal. Kamperen was nog kamperen WESTERSCHOUWEN. Misschien tlat de (voorbije) niooie zomer appeleert aan onze gevoelens, hoe dat Zesduizend III cl II destijds zat met de rekreatie in het algemeen en het kamperen in het bijzonder. In het midden van de der tiger jaren was de Westhoek al lang ontdekt, maar met name het kamperen droeg nog volledig het karak ter van het echt huiten zijn, in een nog vrijwel onge schonden natuur. LONDEN, 29-12. De Britse fabriek van vliegtuigmotoren Rolls Royce, sinds enige jaren een staatsbedrijf, moet zesduizend werknemers ont slaan en twee fabrieken sluiten om de depressie op de markt voor vlieg tuigmotoren te kunnen doorstaan en om de besteding van overheidsgel den aan de instandhouding van dc werkgelegenheid binnen de perken te houden. MEXICO, 29-12, Zondagavond zijn in Mexico 32 mensen levend ver brand in een autobus die in botsing was gekomen met een vrachtwagen. Twee overlevenden hebben ernstige brandwonden. Het ongeluk gebeurde op 15 km van de stad Juchitan in de staat Ozaxaca. Individuele kampeerders waren er zeker, maar vooral het kamperen in groepsverband had elementen in zich van een onvergetelijke gezellig heid en een natuurbeleving, die in de loop der jaren niet meer zo van zelfsprekend wordt ervaren. Padvinders en pad vindsterskam pen „deden" het goed in het onge repte duingebied en vaste prik vormden ook de V.C.J.C.-kampen. Later hebben we nog wel eens een volwassene gesproken, die dat alle maal zo heeft meegemaakt. „Onver getelijk" was het kommenlaar en dat moet het ook geweest zijn. De kampen werden doorgaans streng geleid, maar - hoe ouderwets klinkt het allemaal - juist in die dis cipline bloeide een intens geluk op, vooral ook bevorderd door de echte schoonheid, die aan alle kanten het kamp omgaf. Kamperen oude stijl Het kamperen was kamperen in oude stijl en had niet de gepefek- tioneerde voorzieningen van thans. Er waren latrines, putten voor het koelen van drink- en eetwaren. De tenten hadden nog de grauw/groene kleur, die versmolt met de omgevin gen; er waren „mokkenbomen" en houtvuurtjes om te warmen en er werd gevolksdanst. Heel vaak ten onrechte zijn de dertiger jaren zo „in" tegenwoordig. Rekapitulerend was het een slechte tijd, gekenmerkt door krisis en ma laise, maar die kampen en die „oer vorm" van kamperen dat was het wel. Voor f 25,ging men tucn trou wens veertien dagen naar Zwitser land ,niaar wie deed dat nu alle maal? Dc foto toont een vroljjkc V.C.J.V.-grocp te Rencse. Een eenvoudig tafereel in een sfeer V07i echt buiten zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4