De heer C. J. de Later veertig jaar in dienst hervormde kerk te Oosterland gelukkig nieuwjaar Kerstconcert „'t Uytneembaar Cabinet" KOOPJES HALEN „WSOO" KERSTFEESTVIERINGEN TE RENESSE ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN C.D.A. IN GEMEENTERAAD DUIVELAND Kerstfeestviering herv. zondagsschool Bruinisse STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1975 Nr. 21818 Tien jaar orgeltrapper, dertig jaar koster OOSTERLAND, 30-12. De heer C. J. de Later her denkt op 1 januari a.s. het feit dat hij gedurende veertig jaar onafgebroken in dienst is geweest van de Hervormd gemeente Oosterland. De eerste tien jaar als orgeltrapper, toen het kerkorgel nog niet elek trisch werd aangedreven en daarna dertig jaar als koster. <3)5örQ3C£öf^^ p „Gelukkig Nieuwjaar" bet wordt bij de wis seling duizendvoudig herhaald. Het spreekt het sterkst aan als een oude stad het zegt". Het is een zwijgend spreken van de jaren, die voorbij gaan. Oude steden zijn er: zij getuigen van hetgeen vroegere geslachten hebben ge dacht, gewild, gedaan. De stenen fluisteren het geheim van de tijd en de mensen van nu luisteren als ze willen luisteren. Ditmaal is zo'n stad Delft, met de gevels van panden aan de Brabantse Turfmarkt. Hij was toen opvolger van Albert Kloote, wiens vader en grootvader eveneens dit (neven) beroep uitoe fenden. Met ingang van 1 februari a.s. legt de heer De Later zijn werk als gemeentewerkman van, Duive- land neer, omdat hij op 4 januari a.s. de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken. Doch het kostersambt, dat hij altijd met veel ambitie heeft verricht, blijft hij nog - indien zijn gezondheid zulks toelaat - uitoefenen. Merkwaardig is dat hij tijdens zijn diensttijd een drietal restauraties van het kerkgebouw heeft meegemaakt, met al de beslommeringen voor de koster hieraan verbonden. Eerst na de oorlog, toen de kerk zwaar geha vend uit de strijd kwam; daarna na de watersnoodramp van 1953 en ver volgens de grote restauratie in 1971- 1972. Z.V.U. Op de valreep van het oude jaar concerteerde - onder auspiciën van de Z.V.U. - maandagavond ,,'t Uyt- neembaer cabinet", een kwartet, be staande uit Dieuwke Aalbers (so praan), Piet Dhont (hobo). Joris Boon (cello) en Frans de Ruiter (cla- vecimbel). Zoals de naam van het kwartet al doet vermoeden, brachten deze jonge - uit Utrecht afkomstige - musici, uitsluitend werkjes uit de barokke periode, zoals die ooit ten gehore werden gebracht op de soirées aan de Europese hoven. Het concert werd geopend met Cantate „Celladon" van William Croft, een lied over de liefde; al da delijk in dit lied een kennismaking met de lyrische sopraan, beschik kend over een mooie, ingetogen en hier en daar toch wat speelse stem, verrassend jong en zuiver en stellig niet „overschoold". Heel ontroerend klonk de lijkklacht over de dood van monsieur Lambert, vriend van de komponist Du Buisson. Jubelend waren - na de pauze - de geestelijke werkjes, w.o. Cantate: „Verbirg nicht deine holden Strah- len" van J. C. Frauenholz en het slotnummer: „In den angenehmen Büschen" van G. F. Handel. De instrumentalisten kwamen elk solistisch verdienstelijk aan bod. Op een echte Barok-hobo speelde Piet Dhont: „Sonate a un Haubois et Basse Continue van J. B. l'Ooeillet. Frans de Ruiter bracht op zijn - in 1972 naar Frans voorbeeld gebouwde clavecimbel - een suite van Louis Couperin, verre voorvader van de bekende Francois. Hij demonstreer de hoe fz'aai een typisch begelei dingsinstrument alleen kan klinken. Joris Boon speelde Solo voor twee cello's van G. B. Bononcini; de ande re „cello" was het clavecymbel met begeleiding in de baspartij. Al met al een sfeervol en geslaagd concert in de stemmig met kaarsen .verlich te zaal, die redelijk gevuld was. Allemaal op één van die tussen- wal-en schip-vallendê laatste dagen van 1975. Maria Bij de Vaate RENESSE, 27-12. Op dinsdagmid dag 23 december vierden de her vormde vrouwengroep Martha en de bejaardensociëteit van Renesse een gezamenlijk kerstfeest in het dorps huis. De grote zaal was voor deze ge legenheid versierd met kaarsen en een versierde kerstboom. Er was een gróte belangstelling, de zaal was dan ook goed gevuld. Voor de pauze werd de kerstlitur gie van de vrouwengroep gevolgd en na de pauze werd door ds. L. de Wit het kerstverhaal „Appelkens van den hemel" van W. G. v. d. Hulst verteld. Nachtdienst Op de avond van 24 december werd 's avonds om negen uur een vroege Kerstnachtdiénst gehouden in de hervormde kerk van Renesse. De kerk, die verlicht was door de kaarsenkronen en een kerstboom, was uitstekend gevuld. De aanwezi gen genoten van de zeer goede zang van het jeugdkoor Sjaloom uit Zie- rikzee en het sehoolkoor „De Duin- Verder heeft hij een zestal ver schillende predikanten meegemaakt tijdens zijn kosterschap, namelijk dr. Weeda. ds. Van den Broeck, ds. Groe- newegen, ds. H. Ommering en de te genwoordige pastor-loci ds. Van der Meer. Een bijzonder grote verbetering in zijn werk was de komst van de cen trale verwarming van het kerkge bouw. Toen kwam er een einde aan hel stoken van een kachel, waar bij na geen brandstof voor aan te halen was. Daarbij kwam nog de stoven- terij. Hij moest elke zondag voor on geveer vijftig a zestig voetstoven zor gen in de kerk, zodat dit menigmaal een zwart beroet gezicht opleverde. Brand voorkomen Van zijn talloze belevenissen is één feit hem altijd bijgebleven, namelijk dat hij het aloude kerkgebouw des tijds heeft kunnen bewaren voor brand. Op een zaterdag was er een reparatie gebeurd aan de centrale verwarming en als naar gewoonte ging hij deze aanzetten omstreeks tien uur op deze zaterdagavond. Op de bewuste avond kon hij merkwaar- digerwijzer de slaap maar niet vat ten; hij was en bleef rusteloos. Om één uur ging hij het bed uit om eens in de kerk te gaan kijken; hij ver trouwde het zaakje niet. Toen hij het deurtje opende van het hok waar de kachel stond te snorren die warmte in de kerk moest voeren, kreeg hij de schrik van zijn leven. Alles stond hier wit rood. Teer en bitumen vloei den van de kabels en het heeft haar of draad gescheeld of de boel was in vlammen opgegegaan. V.O.O.-onderzoek onderwijsvoorzieningen Door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, gewest Zeeland, werd in de maand mei van dit jaar een en- quete gehouden in twee Zeeuwse, nieuwe stadswijken, nl. Goes-Zuid en. Vlissinge-Souburg-noord, over onderwijsvoorzieningen in nieuwe stadswijken. Bij deze enquete werd technische assistentie verleend door de Stichting Zeeland en het E.T.I.; studenten van de R.P.A. werkten als enqueteurs. Inmiddels werden de resultaten door het distriktbestuur verwerkt en samengevat in een dezer dagen ver schenen rapport. Het doel van de enquete was de opvatting te onder zoeken t.a.v. openbaar en bijzonder onderwijs en t.a.v. de samenwer kingsschool, in het bijzonder in nieuwe wijken. Na een overzichtelij ke uiteenzetting van de enquete- uitkomsten komen de samenstellers van het rapport tot de conclusie dat school- en gemeentebesturen bij schoolstichting vermoedelijk te wei nig op de hoogte zijn met de wensen van de ouders. Aanbevolen wordt dat men in nieuwe stadswijken niet uitgaat van prognosecijfers uit het verleden, maar de wensen van de bevolking peilt. Verder wordt de suggestie ge daan dat men met de ouders zou moeten praten om na te gaan wel ke organisatievorm (b.v. openbaar, bijzonder of samenwerkingsschool), het beste tegemoetkomt aan de wen sen van de ouders. piepers" van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse. Verder was er veel samenzang en een medi tatie door ds. L. de Wit. De gehele dienst speelde zich af in een zeer goede sfeer. Zondagsschool Op 25 december vierde tenslotte de zondagsschool van Renesse zijn kerstfeest. Op de eerste kerstdag kwamen de kinderen van de zon dagsschool en ook zeer veel ouders naar de hervormde kerk van Renes se voor deze viering. Nadat alle aanwezigen in de goed gevulde kerk door mevrouw J. Lem- som waren begroet, begon het eigen lijke kerstfeest met het klokkenspel, waarbij door de kinderen de klok ken geluid werden, afgewisseld met zang van de ouders. Vervolgens werd zang afgewisseld door tekstlezing. Mevrouw L. de Fei- ter vertelde het kerstevangelie uit Lucas 2 vers 1-7 en nadat het be kende Stille Nacht gezongen was, werd, tot groot genoegen van de kin deren, de diaserie „De Bron van de Wat was de oorzaak? De ventilator, die de warmte de kerimiimte moest inblazen, was abusievelijk aangeslo ten en blies de hitte inplaats van in de kerk, in het nauwe hokje, zodat daar alles op smelten stond. In zijn eerste instructie die hij als koster ontving, was ook nog een ambt apart, te weten dat van stokman. Hiervoor kreeg De Later f 15,per jaar extra, waarvoor hij jaarlijks de klok ruim twechonderdmaal moest luiden, plus nog tal van werkzaam heden moest verrichten. Wat dit be treft, is het wel verbeterd. Dik Trom en zijn dorpsgenoten Op Nieuwjaarsdag wordt in de Zierikzeese Concertzaal kindermati nee gehouden. Vertoond wordt de Nederlandse jeugdfilm Dik Trom en zijn dorpsgenoten, waarin alle be kende figuren als Dik, veldwachter Flipse en de oude Kee. Dik kiest met zijn vrienden voor de oude Kee die in een klein hutje woont en geen geld meer heeft om voedsel te kopen. Het door Dik en zijn kameraden bij een gebrachte geld voor het oude vrouwtje wordt echter door de boos aardige neef van Kee gestolen. Maar Dik zou Dik niet zijn als hij niet na veel spannende^, achtervolgingen de deugniet in zijn kraag pakt en Kee een goede oude dag bezorgt. „Sex je zorgen opzij" is de film die verder rond nieuwjaar in de Con certzaal wordt vertoond, namelijk op nieuwjaarsavond, zaterdag 3 en zon dag 4 januari. Deze film gaat over een sex-boy die op „natuurlijke wij ze een eerlijk stuk brood probeert te verdienen. Kalender Een (nagekomen) kalender is van KORT AUTOSCHADEBEDRIJF Zierikzee, een uiterst fijne maand- kunstkalender, met repro's van va derlandse schilders. „Stilleven met kaars" is van Pieter Claesz (17e eeuw), „Souvenir d'Amsterdam" van Matthijs Maris (1839-1917). Verder: Jongensportret (Michael Sweerts), een werk van Jan van de Capelle (17e eeuw) en een Jozelf Istaels („Moederweelde"). Zo gaat dat ver der op deze kalender; twaalf maan den gevarieerde schoonheid uit ver schillende tijdperken op de (maand)- bladen. Huis en kantoor zijn er een jaar mee gesierd. RENESSE Geslaagde puzzelrit te paard Zaterdagmiddag organiseerde ma nege „Hofstede Grol" te Renesse een puzzelrit waaraan 32 ruiters deelna men. Men startte om 10 uur voor een bijna drie uur durende rit, waarbij verschillende moeilijkheden moesten worden overwonnen. De prijsuitrei king vond tenslotte plaats in café- taria „De Wig". Van de in totaal vijf prijzen won het duo Roelanne Boer- ma/Marcel Romer de eerste en Adrie Braal/René Brons de tweede prijs. Na afloop van de prijsuitreiking volgde daarna als sluitstuk een eten tje in „De Wig" dat wei'd aangebo den door de manege. NIEUWERKERK Kerslfeesiavond Geref. Vrouwenvereniging De Geref. Vrouwenvereniging Ma ria Martha te Nieuwerkerk hield haar kerstfeest. In een gezellig ver sierde zaal bijeen wei'd het kerst evangelie gelezen uit Lucas 2, waar na over het kerstfeest ook een inlei ding werd gehouden. Na de koffie met gebak werden enkele kerstliederen gezongen. Ver schillende leden leverden een bijdra ge; alles in het teken van het kerst gebeuren. Gesproken werd over het bezorgen van bloemstukken bij de bejaarden en alleenstaanden. Dit in samenwer king met de diakonie. ster" vertoond. Daarbij was door de kinderen van de schakelclub een band opname gemaakt in de vorm van een hoorspel. Nadat weer enkele liederen waren gezongen luisterden de kinderen naar ht kerstverhaal „Joost en lpl kerstlantaarntje", dat verteld werd door mej. Lia Braber. Er werd een kollekte gehouden ten bate van de aktie „Helpen doet hel pen". De opbrengst was f 120,00. De opbrengst is bestemd om zondags scholen waar ook ter wereld, die in financiële moeilijkheden zijn ge raakt, te helpen. Afscheid Van negen kinderen, die te oud waren geworden voor de zondags school, werd afscheid genomen. De negen kinderen kregen een bijbeltje en een diploma als herinnering. Op hun beurt boden de kinderen de lei ding een attentie aan. Het kerstfeest werd afgesloten door ds. L. de Wit. De zondagsschool start weer op zondag 11 januari om 11 uur. OOSTERLAND Nieuwe leider zondagsschool Na een diensttijd van bijna dertig jaar heeft de heer Jac. van der Maas Pz. alhier met ingang van 1 januari a.s. afscheid genomen als hoofdleider van de Ned. Herv. Zondagsschool. Zijn opvolger, de heer P. Beije, sprak dankwoorden tot de scheidende hoofdleider en dankte hem zeer har telijk voor het vele, dat hij geduren de deze jaren voor het zondags- schoolonderwijs heeft gedaan. Hem werd een boekenbon aangeboden. Kerstviering Chr. Vrouwenvereniging De Chr. Vrouwenvereniging „Mar ti:vierde kerstfeest in het Herv. Verenigingsgebouw, onder leiding van de presidente, mevr, J. Stout- jesdijk-Borst. Aan de hand van een kerstlilurgie, onder het motto „Late kerstboodschap'', vond deze feest viering plaats. Na het welkomstwoord tot de aanwezigen door de presidente las zij een inleiding op de liturgie, ter wijl na het zingen van Ps. 105 1, 2 en 18 gebed volgde. Verder werd de liturgie afgewerkt met afwisselend gezang en voorlezing van schriftge deelten, betrekking hebbende op het kerstgebeuren en de profetie hier- van.Na een pauze, waarin koffie met gebak werd geserveerd, werd Advertentie BIJ reedgekomen. Htf had respekt voor degenen die er voor zorgden dat de ontstane ach terstand in korte tijd kon worden ingelopen. Ondanks een hogere uit gaaf van ca. drie ton sluit de begro ting met een redelijke post onvoor zien. Spreker herinnerde aan de bevrie zing van de cao's en vroeg zich af hoe dit gaat met de ambtenarensa larissen. De stijging personeelskos ten in de begroting wordt geraamd op 17 die stijging is in het be drijfsleven ruim 13 o. Hoe ontstaat nu zo'n verschil, aldus de heer v. d. Maas, die vervolgens enige opmer kingen plaatste bij verschillende begrotingshoofdstukken. Het CDA vraagt zich af of de post subsidie verhoging kruiswerk geen correctie behoeft en in plaats van op 20.000 op 30.000 moet worden berekend. Het zwembad is duur, maar het zwem- onderricht moet van wezenlijk be lang worden geacht. gezongen Gez. 456, en toen kwamen de verschillende bijdragen door de leden aan bod. Mevrouw L. van 't Hoff-van der Maas bracht het kerst gedicht „Maria", waarna zang en orgelspel door mevr. J. Capelle- Beije en mevr. A. Rotte-Beije. Een boeiend kerstverhaal werd gebracht door mevr. J. van 't Hoff-Dorst ge titeld „Vraag of vader een keer meekomt". Over „Kerstfeest in Ja pan", vertelde mevr. M. van den Berge-van der Maas, waarna men het bekende „Stille Nacht, Heilige Nacht" aanhief. Tot slot nog een tweetal gedichten door mevr. R. Steenpoorte-van der Weele en mevr. M. P. Capelle-van den Berg. getiteld resp.: „Kerstmis" en „Maria zingt haar lied''. Met de bekende engelen zang „Ere zij God" werd deze sfeer volle kerstviering besloten. De be geleiding van de gezongen liederen op het elektronische orgel was in handen van mevr. J. Capelle-Beije. Tenslotte gingen allen met een pas send presentje naar huis. BRUINISSE, 27-12. Tweede kerst dag vierden de kinderen van de zondagsschool kerstfeest in de Ne derlands Hervormde kerk, dat door vele ouders en familieleden van de kinderen werd bijgewoond. Het wel komstwoord werd gesproken door de heer A. de Koning, leider van de zondagsschool. In de kerk waren twee kerstbomen geplaatst die waren versierd met elektrische lichtjes en ballen. Een declamatie werd door drie leerlin gen van de zondagsschool naar vo ren gebracht waarbij zij ieder een kaars ontstaken. Het kerstverhaal Renovatie oude woningen juicht het CDA toe om drie redenen: ver betering dorpsaanzicht, werk plaat selijke vakmensen en oplossin" tweede woningprobleem. De post au f 60.000 kosten herbestrating komt het CDA minimaal voor. De heer v. d. Maas vroeg of in dit bedrag her stel trottoirs is begrepen, dit laatste is z.i. harder nodig dan herstel stra ten. Een goede zaak is dat voor het onderwijs al het mogelijke wordt gedaan. Spreker meende dat de op merking in de begeleidingsbrief over het hogere nadelig slot ad f 30.000 niet geheel juist is. omdat hiervan plm. f 21.000 via de 80 "'o-uitkering terug kan komen en naar de saldo's fonds Dorpsuitbreiding i.v.m. de fi nanciering sportveld Nieuwerkerk. „Gezellig" Het CDA meent dal „Middelburg" BRUINISSE Kerstavond N.C.V.B. Dinsdagavond hield de N.C.V.B. afdeling Bruinisse de jaarlijkse kerstavond in het verenigingsge bouw. De avond werd begonnen met het zingen van Psalm 98 vers 2. Ver volgens las de presidente mevrouw v. d. Spek-de Waal uit Johannes 1 van 1 tot 12 en uit Lukas 1 vers 8 tot 11 waarop zij een meditatie hield. De kerstliturgie was met deklama- ties die verzorgd werd door de da mes De Groot-Fluit en De Waal- Otte, wat werd afgewisseld met sa menzang. Tijdens de pauze genoten de dames van een heerlijke kom chocolademelk met daarbij een ver rukkelijke traktatie. Het kerstver haal de „Nachtvlucht' werd gelezen door mevrouw De Jonge-Haeck. De bijeenkomst werd besloten met het gezamelijk zingen, van het „EiJe zij God". werd verteld door de heer S. de Ko ning, leider van de zondagsschool. Door mej. A. Verspoor werd het vrije verhaal verteld dat was getit eld „Lirie's Kerstfeest". Ds. De Jon ge sprak de leerlingen toe die dit jaar de zondagsschool verlieten. Zij kregen een bijbeltje met kalender aangeboden. Het waren dit jaar een tiental leerlingen die de zondags school verlieten. Na het gezammelijk zingen van „Ere zij God" werd dit kerstfeest door ds. De Jonge beslo ten met dankgebed. De kinderen kregen allen een boekje en een bak je fruit. nog altijd „grillig" over het platte land denkt in de Zeeuwse Staten werd in 't bijzonder door het CDA gepleit voor een betere behandeling van het platteland en aangedrongen op vorming van een permanente commissie Leefbaarheid Platteland (PCLP). Er is echter weinig vooruit gang te boeken; gelet op de verde ling woningen ziet het er voor de kleine kernen voor 1976 niet zo hoopvol uit. Dit moet een uitdaging zijn te tonen dat het op 't platteland toch goed wonen en leven is. De heer v. d. Maas vroeg in dit ver band of er mogelijkheden zijn voor Duiveland met de nieuwe regeling eigen woningbezit lagere inkomens. Van eminent belang blijven de ontwikkeling rond de Grevelingen, Oosterschelde, Zeelandbrug en werkgelegenheid. Wordt het voor Smit-Bolnes toch langzaam leeglo pen en doodblieden, hoe zullen de bedrijven in Duiveland de strijd om het bestaan volhouden?. Deze zaken zullen ongetwijfeld mede de aandacht bepalen in het volgend jaar. Om iets te bereiken zal intensief moeten worden ge werkt. De heer v. d. Maas besloot zjjn beschouwing met de wens voor een goed 1976 en God's zegen voor b. en w., alle medewerkers en de collega's in de raad. Goede zang tijdens kerstnachtdienst Begroting 1976 De begrotiiigsbeschouwiug van DUIVELAND, 27-12. het C.D.A. in de gemeenteraad van Duiveland, werd uitgesproken door de lieer J. van der Maas, die het een goed ding vond dat de begroting nog dit jaar is ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3