Geschiedenis met „ups" en „downs" van Nieuwerkerksê bibliotheek TROM Premies sociale verzekeringen PROFIEL VAN EEN JAAR EEN NEDERLANDSE JEUGDFILM \Gxje zorgen opzij..! AGENDA EENDER 2 Niet alleen door het „mooie getal" is 1975 - by alle barre dingen die ook plaats vonden - toch een merk waardig jaar geworden, met veel pluspunten voor de regio. Schouwen- Duiveland is en blijft een overwe gend agrarisch gebied en het stemt tot voldoening dat juist de landbouw - welke zorgen er verder ook nog mogen zijn - een duidelijke verbete ring te zien gaf in vergelijking met 1974. Passende aantekening hierbij is hoezeer de natuur zich herstelt. Er was vorig jaar door de enorme regenval, duidelijk struktuurverval ingetreden, maar nu liggen de vel den allemaal netjes op wintervoor, dank of ondanks de warme 2omer en na een gunstige oogstperiode. Diezelfde zomer zorgde voor een toeristische piek. Juist het badge- bied trok enorm aan de rekreanten en de andere plaatsen, al of niet met jachthavens deelden in de zomerse gunst der tijden. Toch is op dit punt de hemel niet helemaal wolkeloos. De milieubelasting - hoe nodig en begrijpelijk ook - kan de gemiddel de prijzen in de toekomst hoog op jagen, zodat de „modiale" vakantie ganger op zomerse (kampeer)-va- kantie wel wat zal moeten beknib belen. Overigens deden de V.V.V.'s uit stekend werk. Zy schieten zich steeds duidelijk in op het streek-be- hoeftepatroon en misschien vormt dit alles nog wel eens de aanzet naar één regionale V.V.V., al moet zo'n proces niet geforceerd. Zierikzec deed het erg goed met het tot bloei brengen van een eigen kantoor. Ook de visserij had de wind in de zeilen. De mosselkultuur blijft een lukratieve en het zou heel dwaas zyn, als de miljoeneninkomsten op spel werden gezet door een vaste dam door de Oósterschelde. Op dit punt behoeft pessimisme noch op timisme te bestaan. Het ziet er wel iswaar naar uit dat de kosten hoog worden voor een stormstuw-cais- sondam, maar de minister zoekt naar goedkopere (funderings) methoden en mogelijk steken daar kansen in. Het proces van dijkverhoging im mers kwam goed op gang. In kom- binatie met een afsluitbare storm- stuw is de veiligheid van dit gebied gewaarborgd. Aan de andere kant wordt ook nog altijd hevig geroepen om onverkorte sluiting, maar alleen op grond van financiële overwegin gen, valt het moeilyk dit standpunt nog overeind te houden. Ingewikkelder werd de rol van het waterschap (Schouwen-Duive- land), dat - als andere waterschap pen - de zuiveringstaak kreeg toe bedeeld. Terecht viel de opmerking dat die taakuitbreiding en de meer kosten uiteraard terugslaan op de bevolking van Schouvven-Duiveland. Het gaat niet louter om het water schap, maar om de mensen. Aan de ene kant schiet het waterschap zich enorm in op de nieuwe taakvervul ling, aan de andere kant komt er over de gehele linie een lastenver zwaring voor de mensen. Landbouw cn publiek ontmoetten elkaar ook in 1975; een samenspraakavond in het kader van de ruimtelijke ordening, woon- en leefklimaat en rekreatie. Dan heeft men ongeveer het hele skala bij elkaar. In de raden werd heel wat afge handeld, niet in het minst te Zierik zec, waar men wel kritisch struikel de over de „eeuwige" 9-4-verhou- ding by de stemmingen. Meerder heid en oppositie werken hier weinig bevruchtend op elkaar in, maar mis schien komt dat nog in 1976. Slag woord by het onderwijs was ouder participatie; er werd over gespro ken eii aan gedaan: de ouders wor den dichter bij het onderwijs betrok ken. Op kerkelijk terrein waren er de nodige mutaties, waarbij opvalt dat predikanten het in de E£gio na gemiddeld vier jaar wel gezien heb ben en naar elders vertrekken. Of dat nu altijd zo nodig moet, is de vraag. Een zeer ernstige zaak betekende de dreiging rond Smit Bolnes. Er is geen ander nieuws over, dan dat de geselekteerde werkgroep alles doet, om de kontinuïteit van de werkgelegenheid te behouden. Het is het toch altyd ambitieuze bedryf wel door ieder gegund. Uitzonderlijk gebeuren was de voltooiing van de nieuwgebouwde toren van Nieuwcr- kerk. Een wondplek nog daterend uit de oorlogsjaren werd hierdoor ge heeld. Stemmen gingen op voor een Streek-archivaat en er kwam een centrale bibliotheekvoorziening. Met deze mededelingen echter zitten wy reeds midden in de details en daar over gfeeft het grote jaaroverzicht voldoende informatie. Verlangens - ont nog iets te noe men - kwamen in 1975 ook op tafel, als de uitbreiding van het Rode Kruis-ziekenhuis en de stichting van een verpleegtehuis. Mogen deze za ken in de volgende jaarkring met andere - als versteviging van de werkgelegenheid, behoud van na tuurschoon en verantwoorde bouw - in vervulling gaan. Een zeventig jarige NIEUWERKERK, 30-12 - In januari 1906 is <le bi bliotheek te Nieuwerkerk van start gegaan. Het ligt niet in de bedoeling om het zeventigjarig jubileum te vieren, maar dit bijzondere kroonjaar is wel aanlei ding 0111 over de geschiedenis van de bibliotheek iets te schrijven. Het was ds. P. v. d. Linden, die de stoot gaf. 6 September 1896 werd hy hier bevestigd als predikant van de hervormde gemeente. Hij heeft veel voor Nieuwerkerk betekend, kerkelijk maar ook op maatschappelijk en kulturcel gebied. Tot dit laatste behoort dat hij het initiatief nam om een bibliotheek op te richten. Vanaf 1847 bestond hier weliswaar het leesgezelschap „Oefening kweekt kennis", maar daarvan was een be perkt aantal personen lid: de „elite" zo gezegd. Voor anderen was het lid maatschap te duur. Ds. Van der Lin den wilde ook de „gewone man" aan het lezen krijgen. In de herfst van het jaar 1905 liep hij rond met plan nen. Hij zal er over gesproken heb ben met de heer M. v. d. Have en vooral met de heer M. v. d. Vlugt, die hem een zestal jaren heeft ge holpen bij de bibliotheek. Ik kan me levendig voorstellen hoe ze de hoof den bij elkaar hebben gestoken. Om te kunnen starten werden door deze en gene boeken geschonken of in bruikleen gegeven. Op een vergadering, gehouden 29 december 1905, stelde de Kerkvoog dij van de Herv. Gemeente de con sistorie-kamer beschikbaar en gaf toestemming er een kast te plaatsen. Ds. Van der Linden moet een „reso luut" man geweest zijn. Reeds in de Zierikzeesche Nieuws bode van 6 januari 1906 staat het volgende bericht: „NIEUWERKERK. Door de be moeiingen van den heer M. v. d. Vlugt en ds. P. van der Linden is alhier een volksbibliotheek opge richt, waaruit een ieder tegen de zeer geringe vergoeding van één cent, een week lang een boek ter le zing kan bekomen". Notulen zullen er nooit geweest zijn en de oudste kasboeken zijn ver loren gegaan. Reglement en boekenlijst Wel is, wonder boven wonder, een schriftje bewaard gebleven, waarin een kort reglement staat geschreven en de boekenlijst. Uit het reglement trekt vooral artikel 4 onze aandacht: „Alle ingezetenen van de Gemeente Nieuwerkerk zijn gerechtigd van de bibliotheek gebruik te maken". Van af het begin is de bibliotheek dus voor iedereen bedoeld geweest, tot welke kerkgemeenschap hij ook be hoort. Bekijken we de boekenlijst, dan tellen we 86 exemplaren die het be zit waren van de bibliotheek en 48 boeken die in bruikleen waren ge geven. Inderdaad een klein begin. Iemand vertelde mij, dat hy als jongen van vijftien jaar, heeft mee gelopen om de boeken naar de con sistorie-kamer te brengen. Hij be leefde het als een sensatie. Er was in die tijd zelden iets te doen op het dorp. Als om zeven uur de uitlening begon, dan zorgde je dat je er was, want anders waren de mooiste boeken weg. Een dame her innert zich hoe zij, als meisje, boe ken ging halen. Dat was soms wel wat griezelig. Het kon aavde-donker zijn. Aan die kant van de Ring be vond zich slechts één straatlantaarn en het petroleum-pitje was ook nog wel eens uitgewaaid. In de consis torie-kamer stond in de lengte een tafel, waarop boeken waren uitge stald, aan de muur hing de lijst met titels. Ds. Van der Linden, die toen nog vrijgezel was, hielp bij het -uit lenen. De heer v. d. Vlugt was even eens vaak aanwezig. Hij was het ook die de boeken kafte. In 1911 is hij overleden. Voor zestig jaar Uit de periode tot 1929 is weinig bekend gebleven. Wel vertelde iemand mij, met zichtbare napret, een voorval van zo'n zestig jaar geleden. Tegen het eind van de eerste wereldoorlog was petroleum schaars en werd de con sistorie-kamer verlicht met enkele kaarsen. In die tijd is het eens ge beurd, dat de koster de deur te vroeg had open gedaan of misschien dat ds. Van der Linden wat te laat was. In elk geval was er geen toezicht. En hoe is de jeugd? Een paar jon gens bliezen de kaarsen uit. Een volwassen man pakte een boek en sloeg er in het donker op los. De jeugd vloog naar buiten. Waarschijn lijk joelend, maar dat is mij er niet bij verteld. In 1923 kocht ds. Van der Linden het voormalige „Rehoboth". Toen verhuisde daarheen niet alleen het kerkelijke verenigingswerk, maar ook de bibliotheek. Nieuwe opzet Op 24 november 1929 vertrok ds. Van der Linden van Nieuwerkerk en werd 2 februari 1930 opgevolgd door ds. Joh. Gerritsen Jr. Deze in teresseerde zich voor het biblio theek-werk. Met enthousiasme werd alles gereorganiseerd en gemoderni seerd. Ook de naam „Volks-bibMo- theek" werd veranderd in „Alge mene Leesbibliotheek". En die naam is gebleven tot^de dag van vandaag. Die naam zegt ook duidelijker, dat het niet een kerkeiijke of een chris telijke bibliotheek is, maar (zoals van het begin af de opzet was) een bibliotheek voor alle ingezetenen van Nieuwerkerk. Ds. Gerritsen is te kort gebleven om de bibliotheek echt te kunnen uitbouwen. Hij vertrok 26 maart 1933. Zijn op volger was minder geïnteresseerd in het bibliotheek-wezen, maar des te meer de nieuwe dominees-vrouw P. Westerhof-Sjoerdsma, Het werk werd voortgezet, al waren de geringe inkomsten in de crisis-jaren een handicap, terwijl in die tijd ook geen enkele subsidie werd ontvan gen. Begin 1942 is de bibliotheek tij delijk verhuisd naar een leegstaand schoollokaal. Lokaliteiten, die voor iedereen toegankelijk waren, moes ten toen voorzien worden van een bordje „Verboden voor Joden". Ker kelijke gebouwen waren er van vrij gesteld. Rehoboth was een kerkelijk gebouw, maar wegens de bibliotheek zou het gehate bordje er moeten hangen. Het gemeente-bestuur stel de toen welwillend het schoollokaal beschikbaar. Strikt genomen zou daar toen hét bordje hebben moeten hangen, maar dat hebben de bezet ters en hun handlangers blijkbaar nooit in de gaten gekregen. Wonder van de bibliotheek Op 3 februari 1945, toen de Nieu- werkerkers geëvacueerd waren, is de toren opgeblazen, waardoor ook twee schoollokalen danig gehavend wer den. Men kon niet anders verwach ten dan dat de bibliotheek verloren was. Maar de kast was geplaatst te gen een stuk muur, dat is blijven staan. Daardoor beleefden we, na te rugkeer uit de evacuatie, hel won der, dat de kast wel enigszins be schadigd was maar dat alle boeken - aanwezig waren en zelfs geen water schade hadden geleden! Kast en boe ken gingen terug naar Rehoboth en 20 oktober 1945 ging de bibliotheek voor de tweede keer van start. Het uitlenen ging door tot de ramp. Het oude Rehoboth was een van de eer ste gebouwen, die op 1 februari 1953 instortten. Meer dan duizend boeken gingen verloren. Voor de derde keer Op 8 oktober 1954 kon de biblio theek opnieuw beginnen. De uitle ning vond voorlopig plaats op de droogzolder en de overloop van de Herv. pastorie. Meermalen is het werk gedaan met handschoenen aan! Nooit is er zo'n druk verkeer ge weest op de trap als de avonden dat boeken werden uitgeleend. Onder lussen vermaakte de jeugd zich. zo dat de dominee er, wel, eens bij te pas moest komen als verstoppertje werd gespeeld beneden in de pasto rie! Het uitlenen is zo gauw weer kun nen beginnen doordat, via het Rode Kruis. 700 boeken ontvangen wer den. ingezameld door de „Vereni ging van vrouwen met academische opleiding, afdeling Hengelo". Ook enkele andere schenkingen van ge bruikte boeken werden «ontvangen en nog duizend gulden van een in ternationale organisatie die een af deling heeft op Schouwen-Duiveland. Het bestuur van' de „bibliotheek was buitengewoon dankbaar voor deze schenking en. En dat des te meer omdat de ramï^schade-vergoeding buitengewoon mager is geweest. Een lichtpunt is, dat. vanaf 1954 de burgerlijke gemeente'een subsidie verstrekt en deze tot dusver is blij ven verhogen in gelijke tred met de kosten-stijging. Nadat men zich een paar jaar heeft moeten behelpen op de ge noemde droogzolder, is in januari 1957 het nieuwe Rehoboth gereed gekomen, zodat de bibliotheek daar heen kon verhuizen. Vanaf die tijd konden de vleugels worden uitgeslagen. Het boekenbe zit steeg tot over de vijf duizend en in het seizoen 1974/1975 werden meer dan 9300 boeken uitgeleend. Terugziende is een woord van har telijke waardering op zijn plaats voor allen die in de afgelopen 70 jaar belangeloos aan de bibliotheek hebben meegewerkt, hetzij bij het uitlenen hetzij „achter de schermen". M. G. W. DEN HAAG, 29-12. De verhoging met één procent van de premie voor de w.a.o. (wet op de arbeidsonge schiktheid) voor 1976 wordt gelijke lijk verdeeld over werkgevers en werknemers. De Sociaal-Economische Raad heeft dit in meerderheid aan minis ter Boersma van sociale zaken gead viseerd. Dezer dagen is hierover vol gens het ministerie van sociale zaken een koninklijk besluit te verwachten De w.a.o.-premie stijgt voor 1976 van 9,2 procent naar 10,2 procent, waarvan per 1 januari 6,65 procent -ten laste komt van de werkgevers en 3,55 procent ten laste van de werknemers. Van de volksverzekeringen betaalt de werknemer de a.o.w.-premie en de a.w.w. (weduwen en wezenwet)-pre- mie, respektievelijk 10,4 en 1,5 pro cent van het bruto inkomen, volledig zelf, zo blijkt verder uit een over zicht van genoemd ministerie (de 3 procent premie van de algemene wet bijzondere ziektekosten (a.w.b.z.) en de 0,75 procent premie van de alge mene kinderbijslagwet (a.k.w.) wordt door de werkgever betaald. De premies van a.o.w. en a.w.w. veranderen begin 1976 niet vergele ken met 1975, de premies van de a.w.b.z. gaat omhoog van 2,7 dit jaar tot 3 procent volgend jaar, de a.k.w. premie daalt van 1,2 procent dit jaar naar 0.75 procent volgend jaar. Al deze premies worden betaald over een inkomen van in 1976 maxi maal f 35.600 (was in 1976 31.750). Inkomen boven die bedragen is pre mie vry. Caféhouder doodgestoken DOKKUM, 29-12. De eigenaar van het Dokkumse café „De Veehandel", de 32-jarige Kurt Walter Laicht is maandagavond in zijn zaak met een mes doodgestoken. Volgens de poli tie is de dader een inwoner van Dokkum die vroeger wel eens als kelner in het café werkte als inval ler. Volgens de politie had de café houder de man de toegang tot zijn zaak ontzegd. Daarop is een woor denwisseling ontstaan, waarna de Dokkumer heeft gestoken. Laicht was volgens de politie op slag dood. De dader is nog voortvluchtig. Advertentie Dames- en heren paraplu's in alle WEEKEINDE. ARTSENDIEN ST Woensdag 31 december en donderdag 1 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzec, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. ;01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter Buitendijk. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts Buth, tel. (01115)-2254 neemt waar voor dierenarts Bergsma Vuurwerk in beslag genomen DEN HAAG. 29-12. Do Haagse po- litie heeft maandag 65 kilo vuur werk bij een parlikulier in de Capa- dosestraal in beslag genomen. De 48-jarige S. J. G. verkocht het vuur werk aan minderjarigen en liad bo vendien geen vergunning. Do man kreeg een proces-verba al. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Nieuwjaarsdag: KINDERMATINEE Gereduceerde, prijzen! ensijn dozPsgerioten PRODUKTIE REXFILM SCHINNEN UITGEBRACHT DOOR GOFILEX Aanvang 15.30 uur Alle leeftijden Nieuwjaarsavond, zaterdag 3 en zondag 4 januari Aanvang 20.00 uur Een nieuw jaar mét goede voornemens. Begin daarom met de volgende: NEEM VOOR DE VERANDERING EENS EEN SEX-BOY IN HUIS!! (SEXUELLEMENTVOTRE) 18 jaar „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Woensdag 31 december Dorpshuis: hele dag tot 15.00 uur. Oliebollenaktie „Crescendo". Donderdag 1 januari Zierikzee Concertzaal, 15.30 uur. jeugdfilm Dik Trom: 20.00 uur. Sex je zorgen op zij bekende merken CA-VIV& DAM 9 LfNGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18, is op nieuw jaarsdag geopend van 12.00- 12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. 't Trefpunt, 11.00 uur. Nieuwjaars begroeting Hervormde gemeente. Haamstede Gemeentehuis, receptie gemeentebe stuur, 16.00-17.30 uur. Rekreatiezaal. camping „Duinrand", Nieuwjaarsbal. jeugdsociëteit Big „S", 20.00 uur. Zaterdag 3 januari Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. Sex je zor gen opzij. Zondag 4 januari Zierikzee Foyer Concertzaal, 11.30 uur, koffie concert „Papillon Goudmerk". Concertzaal, 20.00 uur, Sex je zor gen opzij. Maandag 5 januari Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 20.00 uur. Dinsdag 6 januari Zierikzee Trouwzaal stadhuis. Nieuwjaarsre ceptie gemeentebestuur, 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Oud leerlingen, 20.00 uur. Haamstede Ned. Herv. Kerk, Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 14.00 uur. Woensdag 7 januari Oosterland Verenigingsgebouw. Afd. Duiveland Plaltelandsvrouwenbond. 19.30 uur. Donderdag 8 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Je moet er mee leren leven, cabaret (ZVU). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4180 Bezorging: (01110) 4188 Nou, op die laatste dag zit je er een beetje over te prakkizeren. Veel in 1976 zal anders zijn, maar - als het even mee zit - ook een heleboel eender, want het leven is een spel van herhalingen, zij het met varian- ten. De natuur blijft afwachten, maar er zullen herkenbare dingen zijn. Wie volhoudt dat „we" in januari nog volop te maken krijgen met sneeuw en ijs, mag van mij, maar het kan ook anders zijn. Het zit er ook wel in dat de wind met Pasen in de verkeerde hoek blijft zitten. Aan de bevrijdingsdag wordt niet gedaan in 1976; alleen om de vijf jaar mag dat. De rampherdenking zal ook wel flauwtjes zijn, want 1976 is zo maar een jaar. Wie vlug is gaat zich al beraden op de vakantie. Even in de gidsen kijken en iets claimen voor de ko mende zomer. De gewone dingen gaan ook door; Jantje komt - zeg maar - gemeen te vallen; misschien breekt er een ruit of komt er een scheur in de muur. Mogelijk is er wïncl, die dakpannen door de lucht doet wervelen. Weet je veel van te voren? Maar het kan alleynaal. De mode zal ook wel iets doen; iets langs of korts van onderen of iets dieps in de hals; helemaal uitgewaaierd of strak ingesnoerd. Je weet het niet, maar het zal er eerder ook al eens geweest zijn Oom Henk drinkt een klaartje op het jaardagsfeestje en Elly wil haar obligate portje. De smaken immers behoren tot de blijvers. Misschien loopt de poes van huis en komt al of niet terug. We zullen steeds meer moeten betalen voor de mand bood schappen en in de kerk zal gezegd worden dat we zondaars zijn, het geen iedereen behoort te weten. We zullen mevr. Dirksen een akelig mens blijven vinden, maar die an dere mevrouw erg lief, zo niet te lief. De jongelui zullen hun pilsje en zak je shag weer hanteren en een beetje of een beetje veel opstandig zijn le gen hun ouders. Er zullen weer duizenden dames een slankheidskuur volgen en met een gerimpeld mondje de illusie koesteren jonger te zijn geworden en als mannen die toer opgaan, zullen hun pakken aan het lijf slobberen. De zomer zal - als altijd - tekort zijn; we willen die maanden vast houden, maar ze glijden ons door de vingers, evenals de maanden; een jaar is zo lang, maar het is akelig kort. In de raden zal men elkaar de oren tuassen en tueinig ontvankelijk zijn voor eikaars argumenten. Er wordt geroepen om makro-biotisch voedsel, om op te houden met ro ken en te trimmen. De een doel het, de ander niet. Duizenden menselijke interieurs zullen röntgenologisch worden doorgelicht en er zullen blauive brieven van oom fiskus op de deurmatten vallen. Mensen zullen gezondheid als iets normaals be schouwen; anderen zullen sukkelen en om genezing smeken. Dat gaat allemaal geivoondoor in het nieu we jaar. Op talrijke vergaderingen zal eindeloos worden gezwamd en vergeten zal worden, wat werd be sproken. Het komt ook weer tot vlaghijsen en linten doorknippen en in verre, hete landen zal het vale paard van de honger door de holle straten galopperen. We zullen pret hebben en ontroostbaar verdrietig zijn, want dat behoort bij hel leven en dat is meer dan een jaar. In de herfst zal alles verstillen en - men moet er niet aan denken - „de Sint" zal weer komen en aan het slot van het jaar de verzuchting: leer ons onze dagen tellen, opdat we een wijs hart bekomen". Misschien wordt hel een grandioos jaar, of een verloren jaar of een dertien-xn-een-dozijn jaar. Maar misschien voor u een heel gelukkig jaar. Dat xuenst onderge tekende op het eind van de jaarcir kel iedereen van harte toe. Veel heil en zegen in 1976! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2