Boeiend brok postgeschiedenis uit het Kerkwerve van toen 1965 voor Schouwen-Duiveland jaar van Kantoorhouder M. Evertse (1867-1940) 1 - Tien jaar geleden ZTERIKZEESGHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1975 Nr. 21818 De man „himself', M. Evertse, die een brok postge schiedenis schreef. In liet vorig jaar uitgekomen boekje „Schouwen zoals 't was", flat aanvangt niet een 35-tal foto's van Kerk werve, werd ten onrechte wat weinig gezegd over het vroegere postkantoor. Temeer daar dit naast kerk, school en herberg, zo'n belangijke plaats te Kerkwerve innam. Op de foto zien we het vroegere postkantoor, op de hoek Ring, Kerkweg (nu Kerkweg 21). Een foto uit 1905 geeft een beeld van de kantoorhouder M. Evertse (1867-1940) die niet minder dan 42 jaar de post te Kerkwerve verzorgde. Hij was een zoon van de kleermaker-kastelein P. Evertse uit de herberg „De Driesprong". Schoolkinderen aten daar om twaalf uur hun brood op en wanneer 's winters de Verseputseweg gedeeltelijk onder water stond (tot 1885) verkleedden de van richting Prommelsluis door de slik-slobber- komende kerkgangers zich in het café, waar ook hun kerkboeken en stoven waren. Na de kerkdienst stond de koffie klaar in de gelagkamer. Het zelf ge bottelde bier en het speciale citroentje met suiker van kastelein Evertse genoten vermaardheid en ook als rustpunt tijdens schaats tochten over de vaarten vanuit Schouwen naar Zierikzee was de herberg bekend. Er werden waar thans nog het Achter het raam ernaast was het kantoortje met loket, dat in de gang waren van de woonkamer. Aan de uitkwam. De beide ramen rechts zuidzijde werd in 1921 een telefoon cel aangebouwd. Na zijn huwelijk in 1896 met J. M. Verloop afkomstig uit Puttershoek betrok het jonge paar dit huis. 's Morgens om 4 uur winter en zo mer arriveerde de post, vanuit Zie rikzee in rugzakken gedragen door "„postlopers" Cannoo en Hodde. Ze kregen van Evertse de post mee voor verder op 't eiland. Want de twee Zierikzeënaren liepen langs Schutje,. Briepe en Eikerzee tot „den Ouwendiek'' rustten daar een poosje en keerden 's middags weer terug via Kerkwerve naar Zierikzee. Te gen vijven s morgens begon Evertse, zijn leren posttas met zojuist gesor teerde post over de schouder, aan zijn dagelijkse wandeltocht eerst richting Prommelsluis, via het stoomgemaal Flaauwers eventueel tot het westelijke punt van zijn route, Hoosjesweg en de Seroos- kerkseweg. Dan door de Taayerswcg, Hekel- weg of Drevensweg naar Schutje. Daar woonden nogal wat mensen; dus de tas werd wel lichter. Door Turelure via de Schouwse dijk be reikte hij dan de oostelijke grens van de gemeente, de hofstede van M. der Weduwen. Door de Mosseleeweg en Gasthuis Dreef kwam hij vervolgens in de café is bij deze familie Evertse- Moelker 18 kinderen geborenwaar van er slechts 8 opgroeiden. Eén ervan was J. Evertse die ja renlang onderwijzer te Kerkwerve was. Toen zijn broer M. Evertse de „postman" in 1894 als „brievengaar der" van het hulppostkantoor te Kerkwerve werd benoemd was hij als letterzetter bij de dukkerij La- kenman en Ochtman te Zierikzee werkzaam. Hij volgde in zijn nieu we funktie D. C. Zeyler op die naar het postkantoor te Haamstede ver trok. Voor laatst genoemde was het kantoor annex huis in 1874 nieuw gebouwd. Links van de deur kon men boven de brievenbus „hulppost kantoor" lezen. In 1897 benoemde men de nieuwe kantoorhouder tot gemeenteontvan ger van Kerkwerve wat hij tot 1 augustus 1936 bleef. Voor deze twee betrekkingen samen ontving- hij eer tijds f 8,in de week. Ook was hij een aantal jaren kerkelijkontvanger. In 1910 toen op het dorp ook een middagbestelling kwam trad J. de Vlieger als tweede besteller in dienst. Tot die tijd had Evertse het post- werk alleen gedaan, sorteren en be zorgen. Postlopers Voor een uitgestrekte gemeente als Kerkwerve zeker geen sinecure. In de sfeer van van dit oude Kerkwerve, deed postman Evertse zijn werk. Kromme Kooiweg om dan via de Verseputseweg weer in het dorp te rug te keren. Natuurlijk was er in die dagen weinig post te verwerken, maar driemaal in de week was het „Nieuwsbode ochtend" en de meeste boeren lazen dit (nog) bekende streekblad. Het gaf voor Evertse in ieder geval extra drukte. Toch keer de hij tegen tienen 's morgen reeds terug van zijn urenlange tocht en kon hij thuis wat uitrusten van dit „trimwerk om den brode". Door zijn dienstbaarheid zijn hele leven betoond was Evertse een be langrijke schakel in de dorpsgemeen schap en daardoor een gezien mens in het Kerkwerve van toen. Aan vaste kantooruren hield hij zich nauwelijks wat de van heinde en ver te voet gekomen mensen wilde hij niet voor een gesloten deur laten staan. Men kon op het kantoor darr ook altijd geholpen worden soms tot ergernis van zijn collega's. mm Ook rond de jaarwisseling tóen men nog „Nieuwjaarskaartjes" aan elkaar zond was het erg druk. Hij schakelde dan zijn kindei-en in om de Vz cents en later 1 cents postze gels te plakken op de honderden kaartjes die de mensen met het „postzegelgeld" aan de post meega ven. Zo'n service van formaat uit het begin van deze eeuw zullen we maar niet vergelijken met de heden daagse PTT Ook de Noordgouwse dokters ach tereenvolgens Wortman, Melz en Ittmann kregen op het postkantoor informatie over eventuele patiënten Want was er ergens in het lage van Schouwen een zieke dan gaf men de post een berichtje meei De motorfiets berijdende dokter Ittmann had zelfs met Evertse afge sproken dat wanneer er nieuwe pa tiënten waren laatstgenoemde een visitekaartje voor het raam zou zet ten. Omgekeerd brachten de dokto ren de medicijnen op het postkan toor waar ze dan afgehaald werden. Na pensionering in 1936 vertrok het echtpaar Evertse-Verloop naar Zierikzee waar de oud-PTT-er in 1940 overleed. Hun zoon en twee dochters waren reeds lang getrouwd De eerste volgde, niet de voetsporen van,zijn vader maar ging in hét.on derwijs en werd later 'dirékteur-van een Rotterdamse school voor voort gezet onderwijs aan slechthorende en spraakgebrekkigè kinderen. Het is nu de „P. J. Everise-school". Het postkantooi- verhuisde naai de Weelweg aan de andere zijde van het dorp waar mevrouw D. Lemson- Verboom het werk van posthouder Evertse voortzette. Evertse, een man die nooit fietsen leerde, omdat hy bang was dat hij by vallen zyn benen zou breken en daardoor het „postloopwerk" niet gedaan kon worden, iets dat hem zo na aan het hart lag. W. P. d. V. „Nog maar of alweer tien jaar geleden", dat mag men beide zeggen als het gaat ovër 1965, liet jaar van de ontsluiting van Scliouwen-DuiVeland. Toen immers werd de Grevelingendam officieel geopelid door de toenmalige commissaris der koningin, mr. J. Van Aartsen. Zierikzee beleefde het spel „Eén tegen allen". Nipt werd verloren van Oirschot. Zeeland leed een droef verlies in de persoon van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, provinciaal commissaris. Het hoofdbestuur van Volksonder wijs kocht te Noordgouwe 'het voormalige ziekenhuis om te verbouwen tot vakantiehuis („Mr. de Roos-huis"). De bekende veerdienst van Gebrs. Maas Zijpe-A. J. Polder werd ge staakt. De Brouwse raad nam het besluit tot restauratie van het stad huis. De raad van Middenschouwen vergaderde voor het eerst in het nieuwe raadhuis te Scharendijke. Op 6 juni meerde de „Piet Hein" af in de haven, met aan boord het Koninklijk Paar. De Westhoek be leefde een enorme Pinksterdrukte. Zierikzee nam afscheid van bur gemeester mr. F. Th. Dijckmeester, die (toen) naar Haarlemmermeer vertrok. Ouwerkerk beleefde de ex positie „Delta-Visie" en plan-West te Zierikzee kreeg in de eind-plan ning 700 woningen. Zierikzee kreeg een stormachtig mosseïfeest. Smit Bolnes („ironie der geschiedenis") leverde de eerste motor af. Verkeersplan a Zierikzee ^egde een nieuw ver keersplan op tafel, waaroyev veel te doen was, tot op de- huidige dag trouwens. Zonnemaire kreeg een voetstuk voor hetProf. Zeemanmo nument. De Centrale Werkplaats bestond tien jaör en kreeg een nieu we werkplaats. Na slechte jaren liepen de fruitprijzen weer eens een keer op. De nieuwe landbouwschool „De Kluut" werd geopend. Rond St. Nicolaas raasde een storm over stad en land. Afslag aan de duinkant was één der gevolgen. Grandioze datum in december was de 15e toen H.M. de Koningin de Zeelandbrug (toen nog Ooster- scheldebrug) in bedryf stelde. Een historische gebeurtenis was de opening van de Grevelingendam door de toenmalige commissaris van Zeeland mr. J. vari Aartsen. Later in het jaar volgde de Zeelandbrug. Twee „lijntjes" verbonden Schou wen-Duiveland met Brabant en het hart van Zeeland. Het vroegere postkantoor. Schakel Geldzaken op het postkantoor wa ren in het begin van deze eeuw meestal de pachtsommen die in no vember aan de grondeigenaren bui ten het eiland moesten worden be taald. In door hem zwaar dichtge- lakte enveloppen werd dit verder doorgestuurd. Het gebeurde nogal eens dat de boeren tegen de kerst dagen hun pachtheren een haas toestuurden. Evertse zorgde dat de vers 'geschoten of gestroopte hazen netjes in zwaar papier werden ver pakt en van adreskaartjes voorzien werden verzonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 27