Op punt van be-oefende takken is plafond wel bereikt De regio-sport in 1975 SCHOUWEN-DUIVELAND, december - Ook in 1975 werden op hel sportieve vlak op Schouwen-Duiveland weer tal van aktiviteiten ontplooid. Voor wat het aan tal in onze regio beoefende takken van sport betreft, kan wel zonder meer worden vastgesteld dat men nu zo ongeveer aan het plafond zit. Het introduceren van nog meer takken van sport, kan niets anders lot gevolg hebben dan dat dit ten koste zal gaan van de huidige gevestigde verenigingen. Zowel wat de binnen- als de buitensporten betreft is er een grote verscheidenheid, waarin de jeugd, en ook wel de wat ouderen, zich naar hartelust kunnen uitleven. Het beoefenen van de binnensporten heeft de laatste jaren een belangrijke stimulans gekregen met het totstandkomen van de sporthal „Onderdak" te Zierikzee. Wij denken hierbij o.m. aan het zaal handbal, zaalvoetbal en volleybal. Momenteel is de situatie al zodanig dat men uren tekort komt in de sporthal om een ieder aan zijn trekken te laten komen. Probleem nummer één is nog al tijd het gebrek aan voldoende, bege leiding voor de jeugd, een handicap waarmee vrijwel iedere sportvereni ging kampt. Nog steeds is het zo dat een klein aantal mensen veel te veel werk op de schouders moeten nemen om de zaak in hun vereniging draaiende te houden. Een opmerke lijk verschijnsel, willen wij bij dit jaaroverzicht aanstippen, nl. dat Schouwen-Duiveland maar eert bij zonder gering individuele sportbe oefenaars telt. Wij denken daarbij b.v. aan de toch bloeiende atletiek afdeling van Delta Sport, waar de prestaties nu al jaren door de jeugd en de dames worden geleverd. Aan een behoorlijke senioren afdeling ontbreekt het echter bij deze vereni ging. Waar is de tijd gebleven dat men op Schouwen-Duiveland atle ten had als Barend Moermond, Leen Schouls, Gillis van Zuijen, ,Adrie Hage e.a. atleten die tot de besten van Zeeland behoorden en zelfs op het nationale vlak hun mannetje De vehlsporten De veldsporten hadden gedurende het eerste halfjaar bijzonder te lei den onder de wegens de intensieve regenval zeer slechte gesteldheid van de terreinen. Doordat men met de kompetitie een flink stuk achterop was geraakt kwamen de gebruike lijke paas- en pinkstertoernooien te vervallen. De voetbalsport telde in het afgelopen jaar weer een groot aantal beoefenaars. Zierikzee werd met één puntje voorsprong op het Souburgse RCS kampioen in de 4e klas H van de KNVB en promoveer de naar de 3e klas. Hopelijk zijn de rood zwarten hierin een langer ver blijf beschoren dan de vorige keer. Dreischor zag geen kans om' zich in de le klas van de afdeling' Zee land van het zondagvoetbal te hand haven en keerde weer naar de 2e klas terug. DFS eindigde in de kop groep van de le klas met 30 punten. In de reserve le klas moesten de Zierikzee reserves alle zeilen bij - De atletiekjeugd van Delta Sport was ook in 1975 weer bijzonder aktief. stonden. Bij de gymnastiek afdeling van Delta Sport worden de sukses sen geboekt door de meisjes en de dames, en ook hier laten de heren, en dit was vroeger ook anders, het afweten. De ons omringende gebie den (Goeree-Overflakkee en Zuid- Beveland) hebben een aantal sukes- volle wielrenners voortgebracht, iets waar men bij ons ook tevergeefs naar zal moeten zoeken. Men vraagt zich wel eens af wat hiervan de redenen kunnen zijn. Is het zo dat de sportbeoefenaars bij ons zo gemakzuchtig zijn dat zij lie ver een teamsport beoefenen? In een teamsport is het altijd mogelijk een beetje raak te rommelen en zich niets te ontzeggen, waarbij het dan nog geruime tijd duurt voor men de finitief door de mand valt. Wij ken nen de problemen bij een aantal ver enigingen. Ieder dubbeltje wordt driemaal omgedraaid voor het wordt uitgegeven; dit om het de spelers on der deskundige leiding mogelijk te maken hun spelpeil te verbeteren en hen meer sportvreugde te verschaf fen. Deze training heeft echter geen enkele zin als men een aantal spe lers heeft die tot in de nacht aan een bar of in een dancing hangen terwijl zij dezelfde dag dan nog een sportprestatie moeten leveren. Geen enkel weldenkend mens zal van deze sportjongens Verlangen dat zij gaan leven als een monnik, maar wel dat zij behoorlijk fit op het speelveld verschijnen. Geheel vrij willig hebben zij zelf voor hun fa voriete tak van sport gekozen. Men zal er dan bij moeten bedenken dat zij een team moeten vormen met een aantal ook goedwillende jon gens die zij niet door hun gedrag het sportief genoegen moeten vergallen. Sportend Schouwen-Duiveland be hoeft zeker geen achtergebleven ge bied te zijn als men daadwerkelijk bereid is als sportbeoefenaar hier een bijdrage aan te leveren. Is men hiertoe niet genegen, dan doet men er goed aan zich niet mot de wed strijdsport in te laten en maar een recreatieve sport te gaan beoefenen. zetten om zich te kunnen handha ven. In de 2e klas B eindigde Ren- nesse, weer een zwakke start, net onder de kopgroep op de 5e plaats. DFS II kon zich zich nog net hand haven, terwijl Zierikzee III naar de 3e klas degradeerde. Zonnemaire werd kampioen in de 3e klas F, maar faalde in de promotiekompetitie. In de le klas van de zaterdagkoni- petitie speelde WIK geruime tijd een belangrijke rol maar in de eind sprint schoten de groen witten net iets tekort. Bruse Boys verkeerde lange ttfd in moeilijkheden. Door een krachtig herstel in de slotfase eindigde men nog in de middenmoot evenals Brouwershaven. In de 2e klas A was Duiveland met een 4e plaats het best geplaat ste team. MEVO en SKNWK eindig den in de middenmoot, terwijl ZSC net boven de twee teams welke de gradeerden eindigde. In de 3e klas A was de kampioenstitel voor de re serves V' n SKNWK, die naar' de 2e klas promoveerden. WIK II en Bru se Boys II eindigden op de 3e- en 4e plaats. Duiveland II in de midden moot en MEVO II op de 8e plaats. In de 4e klas A werd Bruse Boys III kampioen, maar liet de promotie over aan nummer twee, Cortgene II. Kampioen bij de junioren werden: DFS AI. MEVO BI. ZSC BI. Zierik zee Cl, Bruse Boys CI, on ZSC Dl. Het Sehouwen-Duivelands elftal kwam eenmaal binnen de lijnen waarbij het te Ouddorp tegen het sterker geachte team van Goereo- Oveflakkee met een 2-0 overwinning een aardig sukses boekte. Canipingvoetbal Er waren weer geslaagde cam pingvoetbal toernooien te Renesse en Burg'h, terwijl de zaak te Ouwer- kerk uit de hand liep. Op het sport park Van Zuijen speelde DFS tegen de oude glorie van Feyenoord. Zie rikzee liet voortreffelijk spel zien te Renesse tegen de amateurkam pioen van Nederland Spijkenisse, tewijl te Bruinisse de ere divisieklub NAC aantrad tegen Hermes D.V.S. uit Schiedam. Op het sportpark Bannink te Zierikzee vonden weer geslaagde schoolkampioenschappen plaats. Problemen waren er tussen de Schouwen-Duivelandse scheids rechters en de sportvereniging DFS. Duiveland kreeg een nieuwe kleed gelegenheid, terwijl te Renesse hier toe vergaande stappen zijn onderno men. Bij het zaalvoetbal prolongeer de Skol Boys het kampioenschap van het rayon Zierikzee, van Zee land en van het distrikt Zuid I Een mooi stuk propaganda voor het zaalvoetbal was de ontmoeting in de sporhal Onderdak tussen Vertig en Rotterdam-Ahoy. Korfbal In de landelijke mikrokorfbal kompetitie kon All Ready zich in de 3e klas handhaven. Het Zierikzeese team bezetten in de le klas A van de afdeling Zuid West van veldkom- petitie een plaats in de middenmoot. ZSC werd kampioen in de 3e klas C en promoveerde naar de 2e klas, All Ready II in de 3e klas I bij de adspiranten en in groep 13 van de pupillen NOAD. Biljarten Ruitersport Wielersport Te Bruinisse. Renesse en Burgh- Haamstede werden weer geslaagde wielerrondes voor amateurs georga niseerd. Winnaars waren Ad Prin sen, Rinus Verboom en Toine van den Bunder. De amateur-wieler ploeg van restaurant ..Storm'" te Bruinisse boekte in het afgelopen jaar talrijke suksessen. Wandelsport Hoogtepunt van het wandelsei zoen in onze regio was zonder meel de 30e Zierikzeese avondvierdaagse. Aan deze jubileum uitgave, welke begunstigd werd door uitstekend wandelweer, werd door een rekord aantal deelnemers (1340) deelgeno men. De avond-strand-driedaagse te Renesse- met 70 procent meer deel nemers dan in 1974 - was ook bij zonder geslaagd. Wandeltochten werden verder gehouden te Nieu- werkerk, Brouwershaven, Ouwer- kerk en Serooskerke. Schaken Door het distrikt Schouwen-Dui veland werden in het afgelopen jaar weer een groot aantal aktiviteiten ontplooid. M. Lems uit Bruinisse, lid van het Nieuwerkerkse OKK, boekte een fraaie prestatie door be slag te leggen op het kampioenschap van Nederland le klasse libre. Wim Hanse van de vereniging Bommene- de te Zonnemaire werd distrikts- en gewestelijk kampioen 3e klasse li bre en eindigde op de eervolle 2e plaats in het toenooi om de nationale titel. Het viertal van OKK werd bij de viertallen distriktskampioen in de klasse C-3 en Bommenede in de klasse C-4. Entre Nous organiseerde in het Huis van Nassau te Zierikzee op voortreffelijke wijze het geweste lijk kampioenschap 2e klasse libre. De biljartvereniging DOS te Ouwer- kerk vierde haar 25-jarig jubileum Aktief waren, ook weer onze beide landelijke rijvereniging „De Schouwse Ruiters" en „Westelijk Schouwen", In onze regio werd weer een aan tal suksesvolle streek concoursen ge organiseerd, terwyl een aantal le den van deze verenigingen niet, zon der sukses aan een aantal concour sen buiten Schouwen-Duiveland deelnamen. Uitstekend geslaagd was ook het streekconcours op de Agrarischedag te Zierikzee alsmede het onderlinge concours van de Landelijke Rijver eniging en Ponny Club „Westelijk Schouwen". Tafeltennis De Schouwen-Duivelandse tafel tennisvereniging Scaldina ging deel nemen aan de kompetities van de NTTB afdeling Zeeland. Door een aantal leden van deze jonge vereni ging werd ook deelgenomen aan de Zeeuwse kampioenschappen te Hulst waar men goede prestaties wist te leveren. Sukcessen werden ook behaald bij de top-8 kampen te Middelburg. De vereniging zelf or ganiseerde voor de eerste maal haar ldubkampioenschappen waabij de titel voor de senioren voor Paul Si mons was en bij de jeugd voor Tho mas v. d. End. Jo Kleinepier werd aangesteld als trainer voor de jeugd Tennis De L.T.C. Zierikzee behaalde met groot machtsvertoon de kampioens titel van de 4e klas der K.N.L.T.B. Door een fraaie overwinning op „Te Lande" uit Rijswijk promoveerde de L.T.C. Zierikzee naar de 3e klasse der K.N.L.T.B., waar het nu als enige Zeeuwse herenploeg in uit komt. Op de banen te Zierikzee werd een suksesvol jeugdtoernooi georganiseerd. De tennisklub „Wes- terschouvven" gaf een snelle groei te zien. Probleem nummer één bij deze vereniging is een behoorlijke akko- modatie waarop het haar leden kan laten spelen. Door de schaakvereniging Zierik zee en T.O.G. te Bruinisse werden in het afgelopen jaar weer talrijke aktiviteiten ontplooid. Zowel jeug dige schakers van Zierikzee als van T.O.G. wisten een pionnen diploma te behalen. M. Krijger van Renesse, lid van de S.V. Zierikzee wist te Bruinisse beslag te leggen op het snelschaak kampioenschap van Schouwen-Dui veland. Goede resultaten wisten de Zie rikzeese schakers te behalen bij het Zeeuwse snelschaakkampioenschap te Goes, waaraan voor de eerste maal werd deelgenomen. Zierikzee beleefde de laatste ronde van de Zeeuwse kampioenschappen in het Huis van Nassau. De heer J. J. v. d. Ende van de S. V. Zierikzee viel de internationa le eindstudieprijs ten deel. De S.V. Zierikzee begon het nieuwe seizoen met diploma-lessen en wat geldge brek. Dammen De Zierikzeese damklub weerde zich in het seizoen 1974/1975 voor treffelijk. In de le klas wist men achter St.-Laurens beslag te leggen op de 2e plaats in de eindrangschik king. De Zierikzeese dammers wa ren superieur bij de open sneldam- kampioenschappen van Noord-Zee land welke te Sint Philipsland wer den gehouden. Klubkampioen van de damvereniging Zierikzee werd in 1975 de heer S. Douw. Te Seroosker ke werden tijdens hel zomerseizoen een tweetal geslaagde wedstrijden gehouden. Zeilen De zeilsport wint ieder jaar in on ze regio nog aan belangstelling, en dit niet in de laatste plaats door de jachthavens te Brouwershaven, Bruinisse en Zierikzee. Ook de min der hiervoor ingerichte havens te Scharendijke en Burghsluis pikken nog een graantje mee van de toene mende belangstelling voor. de zeil sport. De Koninklijke Belgische jachlklub verzeilde, met Brouwers haven als thuishaven haar kam pioenschappen op de Gevelingen. Veel belangstelling bestond er ook voor de Grevelingenweek die ook vanuit Brouwershaven werd gehou den. Door de W.S.V. Zierikzee wer den er in de haven jeugdzeilwed- strijden georganiseerd, en jeugd kampioenschappen op de Ooster— schelde met wind en stilte. Een prachtige zeildag was het bij de so lo-zeilwedstrijden op de Oosler- schelde, terwijl de najaarswedstrij den op de Oosterschelde olaats von den bij storm en windstilte. Atletiek De atletiek afdeling van de Schou Door velen werd de voetbalsport weer beoefend. wen-Duivelandse sportvereniging Delta Sport timmerde in het afgelo pen jaar weer. duchtig, aan de weg. De Delta Sport cross in de domeinen trok 'grote belangstelling van atle ten en trimmers Een sukses werd ook de „panne- koekenloop" over 15 km en de on langs in de domeinen georganiseerde „mosselJoop" die naast een aantal atleten van naam cok weer een be hoorlijk aantal trimmers trok. Hoewel de baan op het Sportpark Bannink te Zierikzee nog steeds niet geschikt is om er wedstrijden voor senioren op te organiseren kon de jeugd hier toch enige malen aan een wedstrijd deelnemen. Felle strijd was er- op Bannink om de Zeeuwse titels van de openjeugdkampioen schappen. Zowel in als buiten de provincie wisten de atleten van Del ta Sport weer talrijke suksessen te boeken. Een groot aantal medailles vielen de leden van Delta Sport ten déél bij de Zeeuwse kampioenschap pen. Dé Delta Sport damesploeg pro moveerde naar de 3e klasse, terwijl Isaline Hage en Marja Kouijzer op het nationale vlak van zich deden spreken. Door Delta Sport werd-ver- der een geslaagde filmavond geor ganiseerd voor haar leden. Gymnastiek Zwemmen De zwemvereniging Onderdak le verde in het afgelopen jaar een aan tal spannende duels in de rekreatie- ve kompetitie van de KNZB waarbij de leden van de Zierikzeese vereni ging zich voortreffelijk weerden. Een faai succes werd door de le den van Onderdak geboekt op de kilometer wedstrijd te Vlissingen welke men verrassend van Stormvo gel wist te winnen. Onderdak plaat ste zich ook met Stormvogel in de finale voor de Zeeland-Cup. Internationaal kontakt had men in het sportcentrum Onderdak met het Engelse -Hatfield waaraan men in 1976 een tegenbezoek wil bren gen. De basisscholen van Nieuwerkerk leverden een tweetal geslaagde zwemduels met de basisscholen van Stellendam. Volleybal Vaak in het nieuws waren in het afgelopen jaar weer een aantal turnsters van de sportvereniging Delta Sport. De meisjes turnploeg deed het uitstekend op de openturn- kampioenschappen te Vlissingen. Op de groepswedstrijden te Vugt werd beslag gelegd op een uitstekende vierde plaats, terwijl er een mooie en geslaagde trip werd gemaakt naar Hülsen in Duitsland. Verder werden er een aantal voortreffelijke resultaten geboekt door een turn- groep bij wedstrijden in Den Helder en bij nationale finales. Door de S.V. Duiveland werden in het afgelopen jaar Zebra-Keuzewedstrijden geor ganiseerd Aktief -werd de gymna- stieksport ook beoefend door de S. V. Duiveland te Oosterland en de S.V. Kwiek te Bruinisse. Ook in het afgelopen jaar kon men te Bruinisse, Renesse en Haamstede de wielrenners weer in aktie zien. Het dames team van MEVO, uit komende in de Nevobo, weerde zich dit jaar voortreffelijk. In het sei zoen 1974 1975 slaagde men er in naar de le klas te promoveren na een bijzonder spannende strijd met de konkurentie. Bijzonder veel bij val kent de door MEVO georgani seerde bedrijfsvolleybal-competitie In het seizoen 1974/1975 werd hier aan door 19 teams deelgenomen, welke in twee poules waren inge deeld. In poule A werd Delta Sport kampioen en in poule B was de eer ste plaats voor de Rabobank Zierik zee. In het huidige seizoen (1975/ 1976) is het aantal deelnemende teams toegenomen tot 28, welk nu in drie poules zijn ingedeeld. Handbal De handbal-afdeling van Delta Sport is in het afgelopen jaar het oog gaan richten op de jeugd. Voor het eerst werd er mei een aantal jeugdteams aan de zaalhandbalkom- petitie deelgenomen met het doel tot een betere opbouw van de vereni ging te komen. Dit initiatief bleef niet zender succes en dit had tot ge volg dat onlangs het honderdste lid kon worden ingeschreven. Voor de aanvang van de zaalhandbalkompe titie werd weer een geslaagd toer nooi voor de dames en heren geor ganiseerd. Dc jongens pupillen leg den op het door Walcheren georga niseerde toernooi beslag op de le prijs. Andere sportzaken De badmintonklub Zierikzee orga niseerde weer een geslaagd Onder- daktoernooi. In Ellen Jongsehaap kon men het honderdste lid begroe ten. De hockeyklub Schouwen-Duive land vierde haar tweede lustrum. Op hei sportpark Bannink werd een jubileumwedstrijd gespeeld tussen de Boekaniers en het Zeeuwse hoc keyteam. Te Serooskerke vonden geslaagde kleiduivenschiet wedstrijden plaats. In de Schouwse wedstrijd werd R. Kloet uit Zierikzee winnaar. Te Zierikzee werd de kcgelsport intensief beoefend. Dc dnmcskegel- klub Unite" werd drievoudig kam pioen. De motorsportvereniging „De Kop peling" bleef doordat het ook dit jaar verstoken bleef van een terrein op nonaktief. Wel werd er op Be vrijdingsdag te Zierikzee aan de Laan van St. Hilaire een motorcross wedstrijd georganiseerd welke een grote publieke belangstelling trok. Mei aan allen de beste wensen in 1976 sluiten wij dit sportoverzicht af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 26