Feiten en feitjes, gebeurtenissen en „dingen van de dag" in 365 dagen SCHOUWEN-DUIVELAND IN 1975 I ZÏERÏKZEESCHÈ NIEUWSBODE Dinsdag 30 december 1975 Nr. 21818 1 Boertien maakte z(jn entree in de provincie. De Zendingskrans „Tryfosa" te Bruinisse bracht f 12.500 bij elkaar. De Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" zat een beetje met het vergrijzingsprobleem; de raad van Brouwershaven ging akkoord met de gemeentebegroting. Te Zie- rikzee vond een belangwekkende samenspraak-avond plaats tussen vertegenwoordigers van de land bouw en de natuur- en milieube scherming. De bekende zaak Welte vreden verhuisde naar de Korte St. Janstraat. De vereniging „Pomona", te Haamstede bleek nog springle vend te zijn. De kapperszaak W. Stoutjesdijk te Oosterland onder ging een verbouwing. Zierikzee-probleinen De Zierikzeese raad was niet met een bereid een schilderij te kopen en had kritiek op de Ver. Milieu hygiëne Zeeland. De nodige proble men waren er rond een nieuw lokaal voor .,'t Kofschip". In de regio wer den voorlichtingsbijeenkomsten ge houden over kanker. Te Zierikzee begon een natuurgidsenkursus; de wethouder van sportzaken reikte trimvaantjes uit en een groep ste delijke bejaarden trok naar Lim burg. De balans van de slechte herfst 1974 voor de landbouw werd opge maakt; Zeeland leed een verliës van f 10 miljoen. Bruinisse hoorde van een plan tot verbouw van het raadhuis en de bouw van een postkantoor. Veel ru moer ontstond rond het optreden van „Delta-Bliz"-Jacob Jutte in de Schouwse Westhoek. De prijs van de dijkval bij de Weverssluis be droeg f 1 miljoen. „Borrendamme" bestond drie jaar. Zeelarulbru2 De raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in het Zeelandbrug-door- vaart-ongelük in 1974. Grond kwam beschikbaar voor de bouw van een nieuwe L.T.S. Tot droefheid van de bewoners werden populieren aan de Strandweg te Haamstede geveld. Zierikzeese mosselkwekers hoorden bijzonderheden over de (niet)-ver goeding van mosselpercelen. De Bruse raad ging een kijkje nemen in de nieuwe kleuter-containerschool. Licht viel er over de archiefgeschie denis van Zierikzee; Oosterlandse knapen togen op het dievenpad en te Renesse werd een karnavalsfeest gehouden. FEBRHARI^?^ Renesse vierde als eerste plaats SCHOUWEN-DUIVELAND, december - In 1975 werd de niet zo fraaie uitdrukking „alles op een rijtje zet ten", populair in bet spraakgebruik. Wil men op liet eind van het jaar toch op de „rijtjes-toer", dan is dat niet zó dwaas, want een jaar rekapitulerend doet men feitelijk niet anders dan de feiten, de feitjes, de ge beurtenissen en de „dingen van de dag" op een rijtje zetten. Wie toekomt aan een typering, mondt uit in een mélange van slecht, redelijk en goed, waarbij doorgaans sociaal-ekonoinische faktoren in aanmerking worden genomen. In tegenstelling met vorig jaar bv. trók - dank zij gun stiger weer - de landbouw interessant aan, zij het dat de Brusselse prijzen voor straks nog niet voldoen aan - om iets te noemen - de begeerten van Landbouwschap en Copa. De visserij (mosselen) beleefde een topjaar. De werkloosheid rees de pan niet uit, al blijft het een zaak die de aandacht moest vasthouden in de regio. Waterschap Januari begon meteen goed voor een achttiental sportklubs, die van een stedelijke herenmodezaak tassen ten geschenke kregen. De gemeente Duiveland kreeg geen tassen, maar wel een gezonde begroting gepresen teerd. Het Oudejaaravond-„vreug- de"-vuur op het Havenplein was toen al weer lang gedoofd. 1975 be gon hier - evenals elders in de regio nogal rustig. Als altijd was het oppassen gebla zen voor vijand nummer 1: het bui- lenvjaler. „Moeten die pallisaden aan het strand zo groot zijn", vroegen de badgasten. Ja, die moeten zo groot zijn. Het waterschap Schouwen-Duive- land kreeg een vernieuwde algeme ne vergadering. Het bestuur waar schuwde dat het waterschap „komt in de hoek waar de slagen vallen". Brouwershaven draafde op in het tv-prograrnma „Van gewest tot ge west". De uitbreiding van de kleu terschool te Kerkwerve werd aan besteed. „De Blauwe Keet" te Oos terland werd ingrijpend verbouwd en uitgebreid. De Vereniging Volks onderwijs te Zierikzee vierde het 100-jarig bestaan. De camping „Ei kendal" te Haamstede kreeg een ka- rate-kamp. Zierikzee besloot tot deelneming in de Stichting Samenlevingsopbouw. Zeelands nieuwe kommisaris dr. C. een opgewekt Stra-feest. Gelukkig de traditie bleek nog niet dood. De firma Saman-Deurloo te Zierikzee onderging een reorganisatie. Gepleit werd voor de instelling van een streek-archivaat. De mosselarij liet uiteraard van zich horen: fondsmos selen kohden gestort op de 10e. In de Waddenzee deed zich het pro bleem van de vertrossing voor. Nieuwerkerk koos uit drie ontwer pen een nieuw tcrenmodel. Te Re nesse werd een 18 eeuw woonhuis omgebouwd tot kamphuis. Het verontreiniging van oppervlaktewa teren op Schouwen-Duiveland vast. Campings in de Westhoek hadden met overlast te kampen. Te Zierik zee werd Willy's Discoshop aan de Appelmarkt geopend. Een exotisch studentengezelschap bracht een be zoek aan het waterschap. De Zeeuw se landbouw toonde zich misnoegd over de 9 verhoging van de E.E. G.-landbouwprijzen. Te Serooskerke vond onder dramatische omstandig heden een moord plaats. Te Renes- Zierikzee was (en is) Monumentenstad. Een zo-maar-plaatje van de Oude Haven bewijst nog eens waarom. Weegbrugbedrijf te Oosterland bleek het goed te blijven doen. Westerschouwen verkocht het ter rein van „De Houtsnip" voor bebou wing, tot droefheid van zeer velen, maar het gevaar van een hoogspan ningskabel tussen Goes-Zierikzee dreef over. Westerschouwen wilde nog niet aan afschaffing van een horeca- sluitingsuur. Aardappels rooien De boeren poogden nog zoveel mo gelijk aardapelen te rooien (resten uit de overnatte herfst), maar ge makkelijk ging het niet. Wester schouwen besloot tot het instellen van parkeerverboden. De raden hielden trouwens overal in de regio hun eerste nieuwjaarsver gaderingen. waarop de zaken van het voorbije jaar aan de orde kwa men. Ook Haamslede Burgh vierde het Stra-feest. De C.J.V. ..Samen Verder" te Zierikzee vierde het 85- jarig bestaan. Hel gemeentebestuur van Zierikzee bood de nieuwjaars receptie aan. „Tafeltje dek je" te Zierikzee kwam met goede resulta ten uit de bus. Bij de aalvisserij handhaafde zich de kontroverse tussen beroeps- en sportvissers. Het waterschap Schouwen-Duive land stelde de heffingsverordening se vond op een camping een laffe roofoverval plaats. Dagverblijf „Brugzicht" kreeg f 1000 uit de Kinderpostzegelpot. De K. H. „Kunst en Eer" hield een ge slaagd solistenconcours. De Zierikzeese raad accepteerde het plan tot de inrichting van een brandweerkazerne aan de Regen boogstraat. Het gemeentebestuur van Duiveland organiseerde een hoorzit ting over het thema: „Wel of geen uitbreiding van de verblijfsrekreatie te Ouwekerk?" Tegenover commis saris dr. C. Boertien schetste de ge meenteraad van Bruinisse het pro fiel van de toekomstige burgemees ter. Brouwershaven keeg de technische primeur van zeer moderne systemen in het aardappelbcdrijf Van Bcvcrcn B.V. De daders van een roof te Renesse werden elders in het land ge-arres- teerd. In de Concertzaal werd een grote kanker-voorlichtingsbijeen komst gehouden. Hel kinderkoor ..Westelijk Schouwen" moest voorlo pig de repetities staken. De toenma lige aanvaring met de Zeelandbrug, kwam voor de rechter. Het vuurto renfundament kreeg injekties. om verdroging tegen te gaan. Landbouwverenigingen De landbouwverenigingen hielden hun vergaderingen. Trend in de be- De gemeenteraad van Bruinisse moest genoegen nemen met een woonwagenkamp. In de raadsvergadering; van Dui veland werd een belangrijke herin deling en uitbreiding van de brand weer vastgesteld. Westerschouwen kreeg een groot rioleringsplan. In Zierikzee ging „Automatic De Dam" werken met zeer moderne au tomaten. Tegen de G.S. beslissing inzake het ontwerp-bestemmings- plan Ouwerlcerk, werd een bezwaar schrift ingediend. Aan de J. W. van den Doelschool te Zierikzee werd een projektweek gehouden met als thema: Verkeer en vervoer. Motor- klub „De Koppeling" raakte zeer ontstemd, omdat men nog geen ei gen terrein had kunnen bemachtigen Burgemeester H. P. Everwijn han teerde de dirigeerstok tijdens de uitvoering van het kerkkoor te Re nesse. In een brief aan B. W. en S. zei het Stad en Lande-bestuur dat zij een streekarchivariaat op Schou wen-Duiveland wenselük achtte. In Brouwershaven trachtte men een middenstandsvereniging op te richten. De Slavenkas te Zierikzee Het jaar 1975 was een beetje keer punt in sommige opzichten. De tem porisering in de bouw was evident; er was zelfs leegstand van huizen. Het proces van regionalisatie zette door: Stichting Samenlevingsopbouw, regionale A.P.V. én dat soort zaken. Een scbrikeffekt brachten de moei lijkheden bü Smit Bolnes teweeg. Hier en daar lukt wel wat, maar in dustrialisatie blijkt een breekbaar potje. Wél florisant ging het met het toerisme, al is er de dikker wordende schaduw dat kamperen - als vakan- tievorm voor de man met de kleine beurs - steeds duurder wordt. Hoe ook, de regio heeft 1975 weer wel beleefd. Er was van alles aan de hand en in dit overzicht is daar veel van gememoreerd. De „grote za ken", voorzover men daar van spre ken mag, maar ook de kleine, wat bescheidener, dingen, die toch het ge zicht bepaalden van alweer een jaar Schouwen-Duiveland. „Lichtend voorbeeld" Zierikzee was trots op het predi kaat „Lichtend Voorbeeld" en orga niseerde een expositie en een re ceptie in de Vierschaar van net stadhuis. Westerschouwen verloor het notariaat. Op basis van de ge meenschappelijke regeling kreeg Schouwen-Duiveland twee staan plaatsen toegewezen voor woonwa gens. Er kwafn lijn in de Grevelin- gen-ontwikkeling: een natuurgebied met een „plaats" voor de rekreatie. De beste duiven van Schouwen- Duiveland „draafden op te Bruinisse waar een tentoonstelling werd ge houden. In die plaats begon de visfi- leerfabriek te draaien. Renesse boekte een fikse inbraak. V.V.V.-Zierikzee besloot de zaken in het nieuwe jaar professioneel te gaan aanpakken. Sirjansland ging er op vooruit door verfraaiingen en de oplevering van de bejaardenwo- ningen. Te Oosterland vond de op richting plaats van de zangvereni ging V.Z.O.S. W oon wagenkamp Chronologisch klopt het niet bij het begin van het jaar, maar dit brok Dreischor-schoonheid mag symbool zijn voor de fraaie zomer, die 1975 te zien gaf. sprekingen was wel dat de verhogin gen van de prijzen nog niet altijd in de zakken van de boer komen. Het mosselseizoen bleek zich niet ongunstig le ontwikkelen. De raad van Westerschouwen had heel wat te stellen met een bouwvergunning le Renesse. Zierikzee bakeleide over de voor genomen aanleg van het parkeerter rein „Mosselboomgaard''. Modehuis Holty heropende de gemoderniseer de zaak. In de raad werd heel wat afgepraat over de bcuw van een negende lokaal aan ,,'t Kofschip". In Duiveland kwam het gemeentelijk struktuurplan in diskussie. „Goma- vi"' te Bruinisse bleef met perso neelsgebrek kampen. Op de Markt te Oosterland werden bomen aange plant. Schouwen-Duiveland zou ..goed zijn'' voor twee woonwagen kampen. V.V.V.-kantoor Grote dag voor V.V.V. was de 28- ste, toen het nieuwe kantoor aan het Havenpark door de burgemees ter werd geopend. De palingvissers vergaderden en heel wat werd ver nemen over de paling, de platvis en de forel in het Grevelingenmeer. Grote bouvvaktiviteit werd ontwik keld in Boeijesbosch te Burgh. De Zierikzeese bevolkingsgegevens werden overgeheveld naar het Re kencentrum te Rotterdam. Op de Plaat van Oude Tonge werd een deel gereed gemaakt voor dagrekreatie. ,,'t Hoekje" van bakkerij fa. J. Verwijs Zn. werd uitgebreid en vernieuwd in oude stijl. Een vrouw verdronk in de kreek bij de Zuidbout te Ouwerkerk ten gevolge van een droevig verkeerson geval. In restaurant „Mondragon" werd de „Sailorsgrill" geopend om in te kunnen spelen op een nieuwe pe riode van duidelijk meer „informe le" gastvrijheid op gastronomisch gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 17