Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. GIEPS GOUDEN VIJFJE Een Europese ruzie blokkeert belangrijke zaak Delta Sport-turnstertjes in Nederlandse B-selectie BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS Advertentie Hoe moehaam cle Europese Ge meenschap nog altijd icerkt is weer eens door een ministerskonferentie gedemonstreerd - ditmaal door de negen bewindslieden die over het wetenschapsbeleid gaan. Het ging er om een plek te bepalen waar Europa zich intenser zou gaan bezighouden met het kernfusie-onderzoek. En dat daaraan heel wat meer dan nu ge daan zou. moeten worden, daarover verschilde men niet van mening. De kernfusie is de beste hoop die men nu heeft voor de opwekking van energie. Dat de voorraden fossiele brandstoffen opraken heeft er al toe geleid dat energiecentrales werden gesticht die door kernsplijting elek- iridteitsproduktie mogelijk maken. Niet alleen zijn er hoe langer hoe meer bezwaren gerezen legen de bouw van al maar meer en al maar grotere kerncentrales, omdat de reaktoren daarin enorme rampen te weeg kunnen brengen die niemand graag riskeert, al zijn de kansen erop klein. Die rampen onmogelijk is iets wat niemand kan garanderen en zelfs een heel kleine kans op iets ver schrikkelijks is een benauwend Idee. Dan zijn er de problemen van radioaktiviteit in de afvalprodukfen en andere die bij kleinere ongeluk ken al vrij kan komen. Met als groot probleem, dal het afval moeilijk is op te bergen: het blijft voor onge kend lange perioden gevaarlijk cn er komt een eind aan de mogelijkheden hei te bewaren voor eeuwen en eeuwen. Tenslotte is er dan ook vog de overweging dat ook het benodig de uranhim een delfstof is die niet onbeperkt voorhanden is. Kernfusie heeft hei voordeel dal althans de grondstof onbeperk voor handen is: waterstof is in onuitput telijke voorraden alom op de wereld aanwezig. Ook de fysieke gevaren van 20*71 centrale, al zijn die zeker evenmin nihil, zijn kleiner dan van de gewone kerncentrales. Het pro bleem is alleen dat men wel kans ziet een fusiebomde waterstofbom, te maken maar nog lang niet weet hoe men die temt. Voor enige tijd moet een zo ontzaglijke temperatuur bereikt worden, dat het hete mate riaal alleen door magnetische, velden op zijn plaats gehouden kan worden, omdat geen stof ertegen bestand is. Met nieuw Elan Naar methoden hiervoor wordt nu al enige tientallen jaren gezocht zonder dat tot dusver de definitieve oplossing is gevonden die de kern fusiecentrale mogelijk zou maken. Dit speurwerk naar de energiebron van de tóekemist is nu iceer mei nieuw, elan hervat nadat een tijd lang moedeloosheid had geheerst of men ooit sukses zou hebben. Maar vóór het onderzoek zijn'enorm kost- bare. machines nodig en moei krank zinnig veel energie ter beschikking staan - landen als de VS en de Sow- jet-Unie besteden vele miljarden guldens per jaar aan deze tak van kernonderzoek. Dit zijn bedragen die geen Euro pees land zich kan permitteren en toch wil men ook hier graag hetzelf de onderzoek doen. Niet uitsluitend vanwege een wetenschappelijk eer gevoel maar ook omclat de regeer ders niet graag voor een zo belang rijke zaak afhankelijk zijn van mis schien maar één leverancier, een af hankelijkheid die nare konsekwen- ties kan hebben, niet alleen finan cieel. En dus zochten de negen EEG-mi- ïv.sters van wetenschappen naar een jilek voor wat forser kernfusie-on derzoek, waarbij 'ze overigens nog niet aan Amerikaans of Russisch aandoende budgetten dachten. De heren zijn uiteengegaan zonder een besluit te nemen, voornamelijk dit kper door Italiaans toedoen. Dit land wil dit nieuwe centrum gevestigd zien in Ispra. wear Fvratom ala boratoria heeft. Voornaamste over weging: als het wat wordt clan volgt ook cle uitbreiding daar en dat be tekent dan dat de Italiaanse ekono- mie zeer behoorlijk kan meeprofite ren van de miljarden die de EEG in deze zaak steekt. Geen overeenstem ming dus en niemands ekonomie profileert. Maar wel komt Europa nog weer verder achterop bij Russen en Amerikanen op een uitermate be langrijk gebied. LANDBOUW EN VEETEELT Achtduizendste stamboekrund naar Rusland HARLINGEN, 24-12. In Harlingen is woensdag het achtduizendste stamboekrund voor transport naar Rusland in de haven van Harlingen verscheept. Deze mijlpaal komt op het conto van' de firma Schaap -te Leeuwarden, die sinds het jaar 1959, waarin de export van fokvee naar de USSR werd hervat sinds de Tweede Wereldoorlog, de versche ping van stamboekvee naar Rusland verzorgt. SCHEEPVAART Abida. 23-12 t.a. Congo-rivier. Acmae, 23-12 van Whitegate naar Isle of Grain. ZIERIKZEE, 24-12. De Delta- Sport-turnstertjcs Annet Schouls (links op de foto) en Jolanda Stout- jesdpk, zyn op uitnodiging van het KNGV naar Papendal geweest, voor eventuele opname in de Nederlandse B-seleetie. Mevrouw Eva Bachter was per soonlijk aanwezig voor het afnemen van de nodige proeven, om te zien of er voldoende talent aanwezig was. Jolanda en Annet slaagden hierin volkomen; vanaf heden zijn ze op genomen in de Nederlandse B-selec tie, die op 11 januari aanstaande reeds van start gaat. Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur's middags gesloten zullen zijn? Vrijdag, 2 januari 1976 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken en spaarbanken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MARKTBERICHTEN GOES, 23-12. Beursbericht Markt Goes. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon en fran- ko leveringsplaats. Tarwe, basis 16 procent, f 41,00-f 41,50 per 100 kg; brouwgerst, basis 16 procent, f 39,50 -f 41,00 per 100 kg; voergerst tot 1" 38,25 per 100 kg; haver tot f 36,25 per 100 kg; groene erwten tot f 58,50 per 100 kg; schokkers tot i' 76,00 per 100 kg; capueijners tot f 64,50 per 100 kg; bruine bonen (droog en grond- vrij) tot f 103,50 per 100 kg. Exklu- sief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring af bedrijf f 45,00 tot f 47,00 per kg. Voederaardappelen af sorteer- inrichting f 9,00 tot f 9,50 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien 46-50 cent per kg onafgestaart, op auto geleverd. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteli op auto geleverd 31-39 cent per kg. Af wijkende partijen 20-30 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi Weidehooi, le kwaliteit f 250,00- f 275,00 per 1.000 kg, 2e kwaliteit f 160,00-f 180,00 per 1.000 kg; rflai- grassen tót f 120,00 per 1.000 kg. Èxr klusief b.t.w. Stro Gerstestro f 130,00 per 1.000 kg; tarwestro f 125,00 per 1.000 kg; erwtenstro f 145,00 per 1.000 kg. Ex klusief b.t.w. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland: J. Maasland, Middelharnis, die be dankte voor Wijk bij Heusden; te Zwartebroek: H. van der Post, Berg ambacht; te Sneek: S. G. Oosterhof f, Nieuw Helvoet; te Rotterdam-IJssel- monder: P. E. van Ooijen, Pernis; benoemd tot ziekenhuispredikant te Stadskanaal: M. G. Baldee, aldaar; te Stellendam: J. M. de Raad, Stol wijk. Aangenomen naar Terwolde (Gld.): T. Feenstra, Emmen. Bedankt voor Wezep: B. M. Meijn- dert, Lunteren; voor Vreeswijk: P. van den Heuvel, Driesum; voor Deil en Enspijk: G. D. Vossers, Vaassen; voor Opheusden: A. Vlietstra, Doornspijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel en te Noordeloos: B. G. J. Roolvink, kand., KoIIum; te Schagen en te Leens-Hornhuizen: J. S. R. Lanser, Metslawier; te Kornhorn: J. C. Fockens, kand., aldaar, die dit be roep heeft aangenomen; te Zuid wol- de (Gr.) in samenwerking met Be- dum en Onderdendam: G. de Jong, Werkendam. Aangenomen naar Boskoop: W. D. Omta, Zwartebroek; naar Apeldoorn (wijk De Maten): C. van Zuylen, Schiedam; naar Veere-Gapinge: J. D. Hofstra. kand, Amsterdam. Bedankt voor Souburg: R. W. Scholten, De Bilt. Beroepbaarstelling: Door de klas- sis Grootegast is praep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard: J. C. Fockens, Provinciale weg 17 te Kornhorn. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroenen te. Rijnsburg: P. Schel ling, Middelburg. Bedankt voor Assen: B. van Zuij- lekom, Groningen-Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te S'egerswoude-De Wilp: G. van de Gi'oep. kand., Bun schoten-Spakenburg; te Almelo: J. Jonkman, Drogeham; te 's-Graven- deel: J. H. Carlier, Leiden. Bedankt voor Zwaagwesteinde: A. Bijkerk, Aalten; voor Aalsmeer: J. Jonkman. Drogeham. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoogeveen: H. Lig- tenberg, Terwolde; te Beekbergen: J. Koster, Barnevèld; te Poortug.?al: A. Hofman, Scheveningen; te Melis- berke: J. van Haaren. Amersfoort, die bedankte voor Unionville (Cana da). Franklin Lakes (USA) en Ka'.a- mazoo (USA). Bedankt voor Borsele en voor Mijdrecht: J. Koster. Barneveld. DINSDAG 30 DECEMBER NED. I: Voor de vakantie-vieren- den heeft de NCRV vanmiddag een gevarieerd programma op stapel staan. Tussen twee en vier achter eenvolgens een dokumentaire over een tehuis voor oudzeelieden in Eg- mond aan Zee, een film over twee jongens die een bezoek brengen aan Singapore en tenslotte de Russische tekenf ilm De notenkraker, gebaseerd op de vermaarde Notenkrakerssuite van Tsjaikowski. De TROS laat om zeven uur als eerste programma de film De avonturen van Chango hel aapje over het scherm gaan. De hoofdpersoon in het verhaal is een weesjongen die de zorg krijgt over een baby-aapje. Honderd minuten hierna voor een aflevering van de misdaadserie Tatort. Een tweetal schurken heeft een miljoen achter over gedrukt. Een van hen wordt enkele dagen na de diefstal doodge schoten, de ander komt in de gevan genis terecht. Als cle laatste na acht jaar vrijkomt wil hij het geld dat hij begraven had op een bouivterrein gaan ophalen, maar dan zijn er ka pers op cle kust. Het Neclerlancise kijkerspubliek kent Caro van Eyck a:s een van onze top-aktrices. Maar hoe is zij gewoon als vrouwOp die vraag zal een antwoord worden ge geven in TV-Privé van Henk van der Meyden. Het laatste half uur be steedt de TROS aan de kunst en de kunstetiaar. Dat gebeurt in Het hei lig vuur. Onder meer wordt aan dacht geschonken aan de beweging Cobra, die in 1948 in Parijs werd op gericht door een internationale groep schrijvers en schilders. NED. II: De vooravond is gereser veerd voor een speciale aflevering van het Spel zonder grenzen. NC- RV's Zeskamp Special wordt uitge zonden vanuit het wintersportcen trum Cortina d'Ampezzo in Italië. De Nederlandse groep bestond uit o.a. Joan Haanappel, Trijnie Rep, Eddy Verheyen, Eddy Pieter Graafland, Hamilton Richardson en Fred van Dorp. Na achten kan men zich amu- s'eren met de serie Briggs, de schrik van de geheime dienst. De opdracht van Briggs bestaat vanavond uit het leiden van de uitlevering van een Oosteuropese spion tegen een West- europese spion. Vervolgens staat de spelshow Herkent u dit jaar? te ge beuren. Een iets andere naam dan gebruikelijk en ook iets andere vragen, hetgeen alles te maken heeft met het feit, dat morgen de grens van 1975 naar 1976 worclt overschreden. Kick Stockhuyzen heeft voor deze speciale aflevering panelleden uitgenodigd van drie ak- tualiteitenrubrieken. Als speciale part treedt de zanger Willy Caron op. De NCRV-avond wordt besloten met een kwartier koorzang vanuit de Hervormde kerk in Brouwersha ven, uitgevoerd door cle koren van S chouw en-Duiv eland. DINSDAG 30 DECEMBER NED. 1: 14.00 Aan boord van de „Nooit Terug"; 14.30 Achter de hori zon is nog een land; 15.30 De noten kraker: 18.45 Informatie Spanjaar den: 18.55 Nieuws; 19,05 Chango, hei aapje; 19.55 Tatort21.35 JournacU; 21.50 TV-Privé; 22.30 Het heilig vuur; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dogf8.55 Nieuws; 19.05 Zeskamp Speciaal: 20.00 Journaal; 20.25 Briggs; 20.50 Herkent ït dit jaar?; 21.50 Hier en Nu; 22.30 Het jaar heeft haast zijn loop iwlbr-acht; 22.45 Journaal. WOENSDAG 31 DECEMBER NED. I: Jong en oud kunnen zich vanmiddag amuseren met het TROS programma. Om half vier wordt de kulinaire rubriek Eet u smakelijk en Co. uitgezonden. Geen oliebollenre cept, iaat eigenlijk voor de hand zou liggen, maar een Westindisch recept wordt aan de kijkers doorgegeven. Aansluitend de spelshow Ren je rot. Zesdeklassers vaiu twee basisscholen mogen hierin om het hardst lopen voor de prijzen. Na de slotafleiwring van Heidi neemt de VPRO de zen der over voor een 50 minuten duren de aflevering van de serie Verdwij nende werelden. Aandacht voor ile Kaweika-stam in Australisch Nieuw Guinea. In de vooravond blikt de NOS terug op het jaar 1975. De be langrijkste feiten uit binnen- en buitenland worden op een rijtje ge zet. Na de politieke zendtijd volgt het jaaroverzicht van Studio Sport. Als het journaal van half tien voor bij is, gaan de lichten uit en het doek op voor de Amerikaanse speelfilm Gigi. De film verhaalt hoe een dartel tienermeisje uitgroeit tot een aan trekkelijke jonge vrouw. Het is een „Zij heeft late dienst: van vier tot twaalf. Die is pas tegen half één thuis, dus.Ze spreidde haar handen uit en lachte. Sake deed de maaltijd, die ze klaargemaakt had, alle eer aan. Dronk er een glas wijn bij en stak na afloop een sigaar aan, terwijl de vrouw koffie klaarmaakte. Hij knik te tevreden. „Koken kun je in ieder geval; dat is belangrijk." Geruime tijd spraken ze over neu trale dingen, tot Sake overging op het bedrijf van zijn vader. „Zodra ik een geschikte boerin heb, die mems plaats kan innemen, gaan heit en mem weg. Heit heeft een huisje ge kocht onder Slappeterp. Met wat grond, zodat hij wat om handen heeft. Jij lijkt me, Fokkelien. Ik zou zeggen: je moest morgen maar eens komen koffiedrinken. Als je de trein van elf uur neemt uit de stad." De vrouw schudde haar hoofd. ..Gaat niet, Sake; morgenvroeg moet ik werken van acht tot vier uur. Oftewel vroege dienst. En na de middag komen is een beetje gek, he? Hij dacht na. „Wanneer heb je 's morgens vrij?*' „Woensdag heb ik m'n vrije dag en donderdag ga ik in de late dienst." „Goed. Kom je woensdagmorgen. Je moet dan ons bedrijf maar eens rustig bekijken. Misschien heeft Rinske je al het een en ander ver teld. Wat mij betreft.ik mag je." Dinsdags, na de maaltijd, zei Sa ke: „Morgenochtend komt Fokkelina Feenstra koffiedrinken. En ons be drijf bekijken. Haar vader had een boerderij onder Bornwird, dat is in de buurt van Dockum. Fokkelien is enig kind, er was geen opvolger, dus heeft Feenstra zijn bedrijf enige ja ren geleden verkocht." Maar over haar baan bij de Spoorwegen zweeg hij. Op de een of andere manier sprankelend verhaal, dat garant stuat voor een kleine twee uur kos telijk kijkvertier. De hoofdrollen worden gespeeld door Leslie Caron en Maurice Chevalier. Tot aan het tijdstip van vijf voor twaalf wordt vervolgens teruggeblikt op de vie ring van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam. Klokslag twaatf barst op deze zender het feestelijk vuurwerk los ter begroeting van het nieuwe jaar 1976. Nadat iedereen gekust en het allerbeste toegewenst heeft, is Nederland I lot half twee in de lucht voor het traditionele pro gramma Geprolongeerd. NED. II: Het IKOR komt om ze ven uur in de lucht met het korte Engelse tv-spel De Kornet-les. Dit spel gaat over een jong meisje dai op een winteravond haar eerste mu ziekles krijgt in een vergaderlokaal van het Leger des Heils. Na de ru briek Kenmerk en 't journaal, begint de VPRO aan haar drie uur durende zendtijd. De eerste negentig minuten daarvan gaan op aan het programma Het grote gebeuren. Dit is een visua lisatie van het gelijknamige verhaal van de schrijver Belcampo. Het gro te gebeuren is de geschiedenis van de dag van het laatste oordeel, waarin Belcampo de Bijbelse voor spellingen letterlijk laat plaatsheb ben in het plaatsje Rijssen in Over ijssel. Het tweede onderwern von rfe VPRO draagt een lichtvoetig karak ter. Anderhalf uur verkeert de kij ker in het gezelschap van de dlrck leuren Koot en en Biawan het Sm plisties Verbond. Onder cle titel Kijkdichtheid 19, waardering 7.7 wordt een luchtig niemandalletie ge presenteerd door de Afdeling In wendige Rekreatie van hei Simplis- iies Verbond. WOENSDAG 31 DECEMBER NED. 1: 15.30 Eet u smakelijk en Co.; 16.00 Ren je rot: 16.35 Heidi 17.00 Verdwijnende werelden: IS.30 Verkeers(p)licht; 18.40 Nieuws; 18.50 Jaaroverzicht journaal; 19.50 Politie ke partijen; 20.00 Jaaroverzicht sport; 21.35 Journaal; 21.50 Gigi; 23.40 Terugblik op het feest; 23.55 Pauze; 00.00 Vuurwerk; 00.15 Ge prolongeerd. NED. II: 18.45 Brigadier Dog: 18.55 Nieuws; 19.05 De kornet-les; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Het grote gebeuren: 21.30 Kijkdichtheid 19, waardering 75. vond hij dit minderwaardig voor een boerendochter. Fokkelina Feenstra viel bij heit en mem Westra in de smaak. Dat be merkte Sake aan verschillende klei- nlgneden. En in de middag bekeek de gast het bedrijf, daarbij voorge licht door Sake: de grote stallen, de paarden, de varkensschuur en de verschillende wagens. Het vee in de wei en de moestuin. Fokkelien zag met kennersoog, dat dit een modern boerenbedrijf was, zoals er mis schien weinig in Friesland te vinden zouden zijn. Bovendien vond ze Sa ke een knappe jongen. De manier, waarop hij alles uiteenzette verrried dat hij hart had voor dit modelbe- drijf. Samen kunnen we het verder uitbouwen, wist ze nu. Sake was on getwijfeld de beste partij in wijde omtrek. Wat wilde ze nog meer? Maar die dag vroeg Sake de jonge vrouw nog niet ten huwelijk; hij wil de eerst het oordeel van zijn ouders horen, voornamelijk van zijn vader. Toen hij haar naar het station had gebracht, nam hij enkel met een handdruk afscheid en zei: „Je hoort van me; je krijgt in ieder geval be richt." Waarover Fokkelien in de trein, toen ze goed over deze woor den nadacht, verontwaardigd was. Wie denkt hij eigenlijk, dat ik ben? Een boerendienstbode, die hier is komen solliciteren? Hij kan barsten als hij denkt, dat ik hem nodig heb! Vader Westra informeerde in Bornwird naar ene Feenstra. die er vroeger een boerderij moet hebben gehad en kreeg goede gegevens. Mis schien was Feenstra's boerderij gro ter geweest dan het zijne nu. maar Hat was nu niet meer van betekenis. Zodat vader Westra Fokkelien een geschikte schoondochter vond en zijn eega had eigenlijk ook geen en kel bezwaar tegen de struise vrouw. In ieder geval bleken de referenties Familieroman door HENK VAN HEESWIJK goed te zijn en daarom zei Westra een week later tegen zijn zoon: „Ik weet niet, hoe je er voor staat met die dochten van Feenstra uit Born wird, maar je moeder en ik hebben geen bezwaren. Ik zou zeggen: wacht niet te lang." Toen Fokkelien tien dagen na haar bezoek aan Donrijp om half vijf uit de vroege dienst thuiskwam, keek ze stom verwonderd, toen ze Sake Westra in de gemeenschappe lijke kamer zag zitten. GeuoeglijK rokend. Geërgerd liep ze op hem toe en vroeg: ,.Hoe kom jij binnen?" De man bleef rustig zitten, terwijl hij antwoordde: „Je vriendin liet me er in, toen ik zei, dat we het samen eens waren en binnenkort gaan trouwen." Ze zakte in een stoel tegenover hem, terwijl ze rood aanliep. „Wel, wel, gaan we trouwen? Daar hoor ik van op. Laat ik je nou zeggen, dat ik er nog niks van wist? Of gaat dat bij jullie buiten de vrouw in kwes tie om? Dan neem je voor mij maar een ander!" Sake was helemaal niet uit het veld geslagen. Langzaam kwam hij overeind, zijn pak afvegend, want hij had er as op gemorst. „Ik dacht toch wel, dat jij begrepen had, waarom ik je uitnodigde naar Don- rijp te komen, he? Als je wilt, kun je daar boerin worden, Fokje. En als je ja zegt, kunnen we binnen en kele weken trouwen." De vrouw in kwestie stikte zo on geveer van verontwaardiging. „Man, je hebt me nog niet eens behoorlijk ten huwelijk gevraagd. Gaat dat in Dronrijp zo? Net zoals je een knecht of een meid huurt?" Schouderophalend antwoordde de man: „Ik ben zulk werk nu eenmaal niet gewend. Fokje". (wordt vervolgrb

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5