Raad van Brouwershaven besluit tot aankoop van dorpshuis te Dreischor Huwelijk voltrokken volgens Hindoestaans ritueel Mijnramp in India Russen achter OPEC-gijzeling Mini 0 DE ZIERIKZEESCHE COURANT SUIKERTAFEREEL BORRENDAMME BANKSTEL MEUBELRAMA 9 HOOG- EN LAAGWATER NIEUWSBODE Maandag 29 december 1975 132ste jaargang Nr. 21817 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken tl, Zierikzee. Postbus t. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W In dit nummer: Allerlei kerstvieringen 1975 was een bewogen jaar BROUWERSHAVEN, 27-12. - Tijdens de afgelopen week gehouden gemeenteraadsvergadering verleende de raad machtiging aan burgemeester en wethouders voor de Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1975. Om een vlotte afdoening van deze aangelegenheid te bevorderen stelde het college in het belang van een goede gang van zaken voor, tot een delegatie van de bevoegdheid van de raad tot het garanderen aan het col lege. De heer Nelisse hoopte dat er voor betrokkenen beroep mogelijk zou zijn bij de raad. Zo. werd ook machtiging verleend aan b. en w. voor de beschikking deelneming van het Rijk in garanties van de gemeente, voor bestaande ei gen woningen. De raad ging akkoord met de aan koop van een perceel grond met op stallen Slotstraat 23 te Dreischor van de heer D. C. Beuzenberg voor de prijs van f 150.000,terwijl aan voornoemd persoon werd verkocht een perceel grond in Beldert voor de som van f 22.000, De heer Kommer zei de taxatie prijs nogal aan de hoge kant te vin den wat de heer Dalebout onder schreef. De heer Dalebout vond ech ter wel dat betrokkene geholpen dient te worden en een kans moet krijgen in Beldert zijn bedrijf uit te oefenen. De voorzitter was blij dat er een mogelijkheid aanwezig is om een subsidie van 80 procent te verkrij gen. Het gemeentebestuur moet deze zaken aangrijpen en bepaalde kleine offers brengen. Wat de taxatie be treft kan deze redelijk genoemd worden t.o.v. de investering welke betrokkene straks heeft bij de nieuwbouw. Bij de begrotingswijziging (19e) merkte de heer Dalebout op dat het vreemd aandoet dat de raad een be sluit moet nemen tot het geven van een krediet voor aanleg c.v. in de school te Noordgouwe, terwijl met het werk reeds een aanvang is ge maakt. De voorzitter zei, dat dit inderdaad niet gebruikelijk is en ook niet de weg is, maar het wordt slechts spo radisch toegepast. Het college was geschrokken van de enige dagen vorst en daarom werd direct op dracht gegeven. Dorpshuis Dreischor De heer Dalebout plaatste ook een vraagteken bij de aankoop van het dorpshuis te Dreischor, wat met in richting en verbouwing een bedrag van f 125.000,gaat kosten. „Doen we nu niet aan potverteren" vroeg de heer Dalebout zich af. Met de aankoop kon hij zich nog verenigen Het Hindoestaanse bruidspaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) maar de inrichting is z.i. overdreven en veel te hoog. Alles ziet er nog goed uit. „Ik zou liever zien dat de raadsleden zich eerst eens op de hoogte gingen stellen en het voorstel terugnemen tot de volgende verga dering". aldus de heer Dalebout. De voorzitter bestreed dat het col lege aan potverteren doet, maar hel geld is nu beschikbaar om in de drie kernen Brouwershaven, Zonnemaire en Dreischor verenigingsruimten te creëren wat bijdraagt tot de bevor dering van de leefbaarheid. „We moeten niet in etappes gaan werken maar ineens alles gelijk aanpakken", aldus dë voorzitter. Het dorpshuls te Dreischor is des tijds afgestoten omdat het de ge meente een hap geld kostte. Het was in 1970 niet te bezien dat momenteel over de leefbaarheid andere opvat tingen plaats hebben. In iedere kern zijn voor de bevolking voorzieningen nodig. Het was een wijs beleid en heeft misschien een vreemde indruk ge wekt om het weer terug te kopen. De heer Dalebout: „Ik ben mis schien doordat ik ouder ben wel te kortzichtig". De heer J. K. Goemans kon namens zijn fractie (VVD) mee delen volledig met de aankoop ak koord te gaan en vroeg wat er met de bovenverdieping gaat gebeuren. De voorzitter zette uiteen dat er bij het college plannen bestaan om voor de drie gebouwen een samen werkingsvorm te vinden. De zeilver eniging „De Kaag" heeft plannen om in mei a.s. zeilwedstrijden voor jeug dige zeilers te houden. Deze zouden dan in de gebouwen ondergebracht kunnen worden. De heer C. J. Nelisse hoopte dat ondanks enige twijfels het een goed besteed bedrag zal zijn en dat het „zijn geld zal opbrengen". Bewogen jaar Aan het slot van de vergadering typeerde burgemeester Schouvvenaar het afgelopen jaar als een bewogen jaar waarin veel persoonlijk leed en ellende werd ervaren. Op gemeente werken moest een nieuwe beman ning komen terwijl het secretarie- personeel onderbezet was. Vele zaken werden gerealiseerd, zoals opknapbeurten van straten en wegen, het bouwen van 26 woning- wetwoningen en 20 premiekoopwo ningen te Brouwershaven. De Kan- j ters'woningen aan de Krom wal zijnv t'nans alle bewoond. Met de bouw van 21 woningen te Brouwershaven werd gestart waarvan de eerste eind januari klaar zijn. In Zonnemaire zijn acht woningwetwoningen en veertien premieaankoopwoningen in aanbouw. Van deze laatste zijn er al vier verkocht. Op de grond van bedrijf De Vlie ger te Dreischor zal eveneens de wo ningbouw van start gaan. Ook de re novatie is begonnen. De creatieve ontwikkeling m.b.t. de watersport verloopt gunstig. Wa- Plechtigheid te Serooskerke SEROOSKERKE, 28-12. Zondagmiddag vond in het Dorpshuis te Serooskerke een voor Schouwen-Duive- land ongebruikelijke huwelijksinzegening plaats van twee Hindoestani: L. A. Rasoelbaks, de 27-jarige brui degom uit Den Haag (werkzaam bij c.r.m.) en S. Ran- sing, de 19-jarige bruid, die momenteel verblijft in het vakantiecentru m ,t Zeepe te Haamstede. De inzegening werd in de Hindoestaanse taal verricht door Pandit Bissesav. Voor de Nederlandse gasten die bij deze plechtigheid vertegenwoordigd wa ren gaf de heer S. Ilarinandansingh, oom van de bruidegom en naaste fami lielid. in de Nederlandse taal een nadere uitleg van het ritueel. De heer Harinandansingh sprak voor de plechtgiheid een aanvang nam een woord va nwelkom tot de talrijke aanwezigen waarbij hij zich speciaal richtte tot de aanwezige Nederlanders die hij o.m. dank bracht voor de opvang en de be toonde gastvrijheid. In een andere samenleving als de eigen wordt er van het gebruikelijke ritueel wat afgeweken, zo verklaar de hij. In eigen omgeving is er een week met het huwelijksfeest ge moeid, terwijl de huwelijksinzege ning door de Pandit ook wetgevend is, dit in tegenstelling met Neder- land waar ook het burgerlijk huwe lijk nog moet plaats vinden. De eerste handeling is dat de moe der van de bruid haar aanstaande schoonzoon (zij draagt hierbij een schaal met ontstoken vloeistof) komt bekijken waarna zij als blijk dat zij hem heeft ge-accepteerd een gift overhandigt. Dit wordt nog eens door een familielid van de bruid herhaald waarna de bruid zich naar de Pandit begeeft. Rijst-mozaïek Op het podium van de zaal in het. Dorpshuis was in het midden een kleurrijk mozaiek van rijst gemaakt met motieven van het Hindoestaan se geloof met in het midden een nis waar op bepaalde tijden een vuur in wordt ontstoken. Door de Pandit werd een aantal toepasselijke gedeel ten uit de Veda voorgelezen waarin de allerheiligen werd gevraagd en gebeden om een goed en voorspoedig huwelijksleven voor het jonge paar. Tussentijds werd een aantal han delingen verricht waarbij water, dat door de Hindostan bijzonder hoog wordt vereerd, een belangrijke rol speelde. Met een nog ongerept blad van een plant uit Suriname werden de belangrijkste menselijke organen zoals de ogen, neus en mond met water beroerd. Nadat de bruid was gezegend werd de bruidegom door een fami lielid naar het podium gebracht waarna weer een aantal handelingen plaats vonden, waarbij door de pan dit nog een aantal gedeelten uit de Veda werd voorgelezen. Na fle zegening Nadat zij zevenmaal rond het mo zaiek hadden gelopen, waarbij pop corn. overhandigd door het jongste broertje van de bruid, werd gewor pen op het vuur en na symbolisch met twee zakdoeken aan elkaar te zijn verbonden, waarbij de bruid voor de eerste maal aan de linker zijde van de bruidegom plaats nam was het huwelijk voltrokken. Door een aantal familieleden en bekenden werd hierna nog enige malen rond het mozaiek gelopen en pop-corn op het vuur geworpen. Nadat het bruidspaar en de familieleden waren gelukgewenst, en de heer Harinan dansingh de aanwezigen dank had gebracht voor de door hen betoonde belangstelling, werd door allen ge- zamelijk de huwelijksmaaltijd ge nuttigd, volgens Aziatisch gebruik. ren er in 1974 3703 passanten, in 1975 liep dit op tot 4503. Ook infrastructurele zaken werden niet vergeten. De voorzitter dacht aan de verlichting der kerken, aan leg hertenkamp, start aanleg sport veld te Brouwershaven, zwemgele- genheid te Dreischor en over verbin dingen grachten Noordgouwe en Dreischor. De voorzitter dankte allen die hun schouders onder dit werk hebben ge zet onder vaak zeer moeilijke om standigheden, nl. dp ambtenaren van binnen- en buitendienst. Tevens bracht hij dank aan de he ren wethouders en raadsleden voor het vele goede werk, in. het belang der gemeente gedaan, en voor het goede samenspel. Gelukkig was er steeds een eenheid om te werken in dienst en in het belang der gemeen te. De burgemeester wenste de raads leden en over hun hoofd de ganse bevolking goede feestdagen toe en een goede jaarwisseling. Namens de raad bood de heer A. C. Dalebout wederkerig de beste wensen voor de voorzitter en zijn ge zin aan. Tot slot werd nog meegedeeld dat de begrotingsvergadering zal worden gehouden op maandag 19 januari 1976. PATNA, 29-12. Er bestaat nog maar weinig hoop op redding van de enkele honderden mijnwerkers, die zaterdag in een Indiase kolen mijn werden verrast door naar schatting 400 miljoen liter water die na twee ontploffingen twee schach ten binnenstroomde. Volgens de minister voor de staal industrie, Chandrajit Yadav, zouden zich 372 mensen in de mijn bevin den. Vakbondsfunctionarissen zijn ech ter van oordeel dat er ten tijde van het ongeluk wel 700 mijnwerkers on dergronds aan het werk kunnen zijn geweest. KOEWEIT, 29-12. De aanslag op de zetel van de OPEC (organisatie van olieproducerende en -exporte rende landen) in Wenen afgelopen zondag*, is bedacht door de Sowjet- Unie en uitgevoerd door de inlich tingendiensten van Cuba en Syrië, zo heeft het Koeweitse blad „Al- Cyassa" zondag gemeld. Advertentie Aeeti u nog een goed maar will u graag veranderen? Ruil het dan In dij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Tentoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van Kerstmis maakten de bewoners van Borrendamme, kennis met een „sui kertafereel", vervaardigd door de chef kok de heer W. Sengersgeas sisteerd door de heren M. Hogerheij- de en G. Kristalijn. Het omvangrijk stuk vergde drie maanden arbeid en muntte uit door een fraaie stilering en enscenering. Zelfs verlichting ontbrak niet in het geheel. Dit resul taat van apart vakmanschap, diende ter opluistering van het kerstdiner in het huis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor een lood eer, geeft men soms een pond geweien. Baer-Obersdorf WAT 2EQT 01 61LT Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking; matige tot krachtige wind; temperaturen van ongeveer 2 graden in zuid-Limburg tot rond 6 graden op de Wadden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.36 Maan op 6.27, onder 14.58 Nieuwe maan: 1 jan. (15.40) Hoogwater Laagwatcr 30 dec. 0.58 13.21 6.53 19.17 Springtij: 3 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In het weerbeeld bij ons komt ook morgen maar weinig verande ring. Boven midden- en oost-Europa blijft de luchtdruk hoog. Een de pressie ten zuidwesten van IJsland trekt naar het oosten. Fronten er van trekken van de Oceaan naar de Britse eilanden maar het ziet er naar uit dat deze het weer in onze om geving nauwelijks zullen beïnvloe den. Boven West-Europa handhaaft zich een zuidwestelijke stroming waarmee vrij zachte lucht en veel bewolking wordt aangevoerd. De kans op regen blijft ook voor dins dag nog klein. Over invloed van het hoge drukgebied is het in zuid-Euro pa rustig en vrij zonnig weer met maxima in het algemeen tussen 10 en 15 graden. Lichte tot matige vorst overdag komt alleen voor in het noorden van Scandinavië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1