GIEPS GOUDEN VIJFJE 7 Energie speelt de hoofdrol in Noord-Zuid-dialoog Veerboot ramt kade Trekvogels nog niet gered Overeenkomst over radio nieuwsdienst Volgend jaar nieuwe piratenzender op Noordzee BLIK DOOR HET WERELD „Flitsenn uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIi:itlKZKi:SCHK N1KUWSU0UE Dinsdag 23 december ly75 Nr. 21816 De grote Noord-Zuid-dialoog in Parijs is begonnen in tamelijk goe de sfeer. Dat kon ook moeilijk an ders, want het gaat hier slechts om een formele inleiding en het bepalen van enige richtlijnen voor een aantal commissies die dan verder een jaar lang hun best mogen doen de goede sfeer ook te handhavenHoewel, als men over goede sfeer spreekt dan geldt dit voornamelijk ten aanzien van wat inderdaad werd gezegd. Mi nister Kissinger bijvoorbeeld zei niet wat al min of meer was aangekon digd in de VS: de ontwikkelingslan den moesten niet op dollars blijven rekenen om hun betalingsbalans weer wat in evenwicht te brengen als ze al te trouw de olielanden ble ven steunen. Maar nu de boodschap zo al was gegeven had Kissinger het niet nodig met zo'n barse opmerking de sfeer in Parijs nog te bederven. Aanvankelijk hadden de VS uitslui tend over energiezaken willen con fereren, maar ze hebben zich neer gelegd bij de beslissing,dat er ook een commissie over grondstoffen, een over ontwikkelingssamenwerking en een over financiën zou komen. Het zijn drie onderioerpen erbij, die ove rigens toch al op diverse plekken in de wereld danig besproken wórden, zodat amper veel van deze commis sies verwacht kanw orden. In wezen is de energiecommissie de enige van belang en daarop con centreert Kissinger zich dan ook. Een forum voor een dergelijk gesprek is er namelijk elders niet. Terwijl bij voorbeeld op financieel gebied de Parijse commissie weinig betekent vergeleken bijvoorbeeld bij de bin nenkort bijeenkomende ministers conferentie, die waarschijnlijk be sluit een deel van de goudvoorraad van het Internationaal Monetair Fonds te verkopen om er een fonds mee te stichten dat speciaal de ont wikkelingslanden helpt. Tenslotte is er op diverse gebieden al eerder in groot verband - bijvoorbeeld de spe ciale VN-assemblee - over tal van- zaken gesproken, waarbij het resul taat nihil was - dat zijn geen aspec ten die veel hoop wekken. Gemeenschappelijke belangen In het energiegeval ligt het wel anders. Niet dat iemand verwacht, dat daarover de commissie vlot'voor de dag zal komen met verrassende oplossingen voor alle puzzels. Het voornaamste nut is waarschijnlijk dat hier uit de representatieve klei nere club van 27, vijftienleden in klein comité de gelegenheid zullen krijgen elkaar wat rustiger te be ïnvloeden. Waarbij ongetwijfeld nu meer geluisterd zal worden naar ideeën dat de olieproducenten en de olieconsumenten tal van gemeen schappelijke belangen hebben, iets wat., overigens bijvoorbeeld door de Saöedische sjeik Yamani al lang wordt betoogd. De olieprijsstijgin gen krijgen al lang niet meer de uit sluitende schuld van de economische misère in de wereld van vandaag, maar ze hebben wel degelijk een bij zonder belang bij alle pogingen om die misère uit de wereld te helpen. De olielanden hebben er geen profijt van, integendeel, als het de indus trielanden slecht gaat - de economi sche crisis heeft ook voor de rijk ste OPEC-landen akelige consequen ties. Hier zou het geweldig nut heb ben als een modus gevonden kan worden waarbij de belangen van bei de groepen gezamenlijk zoveel moge lijk gediend werden. Voqr de olie landen is een economische opleving net zo aantrekkelijk als voor hun klanten - het zou dus in de rede lig gen daarov'er tot een akkoord te ko men. Het bedrieglijke van het rustige inleidende gesprek in Parijs is, dat de commissies richtlijnen meekrijgen die uiteraard nogal vaag zijn. En het is altijd makkelijk om in wage ter men sprekend geen ruzie te krijgen. Maar het wordt anders als in de commissies de puntjes op de i's gezet moeten worden. Dat kan althans; en voor men over deze Noord-Zuid-dia loog al te zeer juicht moet men zoel zekerheid hebben, dat de goede sfeer in het vage blijft bestaan bij het detailwerk. AMSTERDAM, 22-12. De senaats commissie van landbouw in Italië heeft weliswaar het wetsontwerp aangenomen dat beoogt de vangst van en de handel in trekvogels te verbieden maar de strijd tegen de massale slachting van deze vogels is nog niet gestreden voordat ook het parlement met het wetsontwerp akkoord gaaf. Volgens de Stichting Mondiaal Alternatief, die zich inzet voor de redding van de trekvogels gaat het er nu om het Italiaanse parlement vooral vanuit het buitenland er van te overtuigen dat Europa en Afrika onder meer uit zelfbehoud dat dit wetsontwerp spoedig wordt afge handeld. De stichting zal als eerste stap de ruim zestig met haar medewerkende organisaties in ruim twintig landen in Europa en Afrika benaderen om een gezamenlijk manifest bij de pre sident van het Italiaanse parlement in Rome te overhandigen. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren DAM 9 LENGKEEK U-DERWARCN ZIERIKZEE „Aangepaste" diefstallen ROTTERDAM, 20-12. Ook aan de rapporten van de Rotterdamse poli tie is duidelijk te merken dat de feestdagen in aantocht zijn. In de sector diefstallen meldde de recher che het afgelopen weekeinde de roof van zestig konijnen en vijftien kal koenen uit hokken op het terrein van de manege aan de Volkelweg. Uit een schuur op het erf van een tuinder aan de 's Gravenweg wer den vijftien konijnen gestolen. NAPELS, 22-12. Ongeveer GO men sen raakten gewond, van wie 7 ern stig, toen maandagmorgen een druk bezette veerboot in de Italiaanse stad Napels met grote snelheid een kade ramde. De boot onderhoudt een ver binding tussen Napels en het eiland Ischia. Onder de meer dan 280 pas sagiers ontstond gedurende korte tijd paniek. Tijdens het ongeval was de zee kalm en het zicht goed. Er wordt een onderzoek ingesteld. WASHINGTON. De kommissie voor de strijdkrachten van de Ame rikaanse senaat heeft goedkeuring gehecht aan de benoeming door pre sident Ford van George Bush tot hoofd van de geheime dienst, CIA. WENEN. Het Warschau Pact is bereid de nieuwe NAVO-voorstellen voor een vermindering van de Ame rikaanse taktische kernwapens in Europa is bestuderen. Dit heeft de Tsjechoslowaakse gedelegeerde op de MBFR-besprekingen in Wenen, To- mas Lahoda, aan de pers meege deeld. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, meent dat „strenge maatregelen" moeten worden geno men tegen degenen, die achter de anti-Indonesische bewegingen in Nederland staan, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. MOSKOU. De Verenigde Staten hebben met de Sowjet-Unie over eenstemming bereikt over een nieu we scheepvaartovereenkomst waar in het minimumtarief van zestien dollar per long ton voor het vervoer van Amerikaans graan naar Russi sche havens gehandhaafd wordt. CASABLANCA. Omar Benjelloun, leider van de socialistische opposi tiepartij in Marokko, is vermoord toen hij zijn huis verliet, aldus de Marokkaanse politie. MADRID. In Madrid is het tot in cidenten gekomen waarbij militan ten van de rechtse beweging „Chris tus Koning' en linkse betogers met elkaar slaags raakten. NEW YORK. De Amerikaanse ruimtevaarders van de gezamenlijke Apollo-Sojoez ruimlevlucht van juli hebben de plaats bepaald van een bron die meer röntgenstraling levert dan ooit tevoren is waargeno men, zo hebben specialisten van de Amerikaanse marine meegedeeld. WENEN. De Russische dissidente dichteres Natasja Gorganyevskaja is uit Moskou in Wenen gearriveerd. De Sowjet-autoriteiten hadden haar, nadat zij twee jaar in een psychia trische inrichting had gezeten, toe stemming gegeven met haar twee zoons het land te verlaten. LOURENCO MARQUES. Rege ringsgetrouwe troepen hebben de opstand van ongeveer 408 soldaten en politieagenten in Lourenco Mar- ques, de hoofdstad van Mozambique neergeslagen, zo blqkt uit een com muniqué van de Frelimo-regeringr. BELFAST. Een 43-jarige katholie ke huisvrouw en moeder van acht kinderen is zondagavond in haar huis in Belfast, door twee gemasker de mannen doodgeschoten. De aan slag droeg alle kenmerken van een sektarische moord. HONGKONG. Inwoners van het subtropische Hongkong springen hier tussen de ijsbloemen, tijdens de koudste winter in de laatste 91 jaar. De nu al zeven dagen durende koudegolf heeft aan 11 mensen - meest babies of ouden van dagen - het leven gekost. DEN HAAG, 22-12. De NOS en het ANP hebben volledige overeen stemming bereikt met betrekking tot de verzorging van de radio nieuwsdienst. Vastgesteld is dat de NOS volgens de omroepwet verant woordelijk is voor vorm en inhoud van haar uitzendingen en dus ook van de radionieuwsdienstberichten, waarvan de verzorging bij contract blijft opgedragen aan het ANP. Dit is maandag meegedeeld in een ge zamenlijke verklaring van NOS en ANP. Daarom zal de radionieuws dienst voortaan de naam dragen van radionieuwsdienst, verzorgd door het ANP. Dit laatste is vastgelegd in een aanvullende overeenkomst waarin de redactionele verantwoordelijkheid nader is geregeld en met name zijn gepreciseerd de journalstieke nor men waaraan de feitelijke bericht geving zal moeten voldoen. ZATERDAG 27 DECEMBER NED. I: De jeugd moet het 's mid dags hebben van de KRO. Om half vier eerst de slotaflevering van de serie Twee jaar vakantie. De stu denten hebben hei nog steeds aan de stok met de kapers die het gemunt behhrn on een schat iïi de Stille Zuidzee. Vanmiddag ook een nieuwe aflevering van de uiterst vrolijke serie Kunt n mij de weg naar Ha- melen ver'ellen meneer? Er doen zich merkwaardige gebeurtenissen voor Zo :iet Hildebrand. terwijl hij in de tal slaat te fluiten, in eens het burgemeestershuis in Hameien ver schijnen. Nog meer jeugdvertier in de vooravond, maar dan wel van de VARA. Het oplossen van puzzels en het uitvoeren van gekke opdrachten, daarom draait het in de spelshow 't Spant erom. Als speciale gast in dit spel is de kabaretier Frans Halsema in de studio aanwezig. Klokke acht begint de speelfilm Niks voor niks. Ronnie Corbett is de hoofdrolspeler in deze film en dat feit alleen is al genoeg om het karakter van deze rolprent te kennen. Dolle pret dus, Corbett speelt een van. de vier nabe staanden van een excentrieke grap penmaker, van wie men aanneemt dat hij zijn beste grap tot het laatste bewaard heeft. Na het journaal komt de VARA met een filmportret qan de beroemde pianist Arthur Rubin stein. In I'Amour de la vie, coals de film getiteld is, wordt Rubinstein drie maanden lang op de voet ge volgd, thuis, op reis en tijdens wan delingen. NED. II: De KRO-avond begint als gebruikelijk met een klein uur kindervertier. Eerst een aflevering van Wickie de Viking en daarna een avontuur van Fred Flintstone en zijn vriend Barney. Fred krijgt een bowlingbal op zijn hoofd en het ge volg is dat hij denkt dat hij een baby is. Het journaal wordt gevolgd door het spelprogramma Welkom thuis. Een aardig idee van de KRO om drie echtparen die tivintig jaar of langer niet in Nederland zijn geweest, voor de kamera's te halen in een kwis die herinneringen oproept aan de popu laire BB-kwis. De paren zijn alle mensen die een emotionele band mei Nederland hebben gehouden sinds zij een groot aantal jaren geleden emigreerden naar respektievelijk Canada, Nieuw Zeeland en Austra lië. Vervolgens wordt een dokumen- laire uitgezonden over Ethiopië. Een schrijnend relaas óver de'duizenden kinderen, in dat land die iveliswaar de hongersnood van 1973 overleef den, maar thans nog in kommervolle omstandigheden verkeren. Tot half twaalf tenslotte staat de pianist El- ton John in het brandpunt van de belangstelling. Vijftig minuten duurt zijn kerstconcert, dat opgenomen werd in Londen. ZATERDAG 27 DECEMBER NED. 115.30 Nieuws; 15.32 Twee jaar vakantie; 16.50 De rode auto bus; 17.40 De weg naar Hameien: 18.45 lnforxnatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 't Spant erom; 20.00 Niks voor niks; 21.35 Journaal; 21.50 Arthur Rubinstein; 23.20 Simon Car- miggelt; 23.30 Journaal; 23.35 Het lied van de week. NED. 11: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie de Viking; 19.30 The Flintstones; 20.00 Jour naal; 20.25 Welkom thuis; 22.00 Na de droogte; 22.40 Elton John; 23.30 'Journaal. ZONDAG 28 DECEMBER NED. 1: Het middagprogramma biedt weer Het programma met de muis, de voetbaluitslagen en de Ves per-uitzending van het 1KOR. Ten slotte volgt eén verslag van de inge bruikneming van de nieuwe klassie ke muziekzender Hilversum 4. De AVRO komt om zeven uur uit de startblokken xnet een aflevering van Het wonder der natuur. De beelden konfrouteren de kijkers met Guate mala, waarbij vooral de aandacht geschonken wordt aan de talloze diersoorten die daar in de jungle voorkomen. Tot half negen daarna het muzikale programma Jonge mensen op het concertpodium. Te beluisteren zijn o.m. de wals uit masquerade van Katsjatoerian, een gedeelte uit Mozarts Le nozza di Fi garo en het eerste deel van het Der de Vioolconcert van Saini-Saëns. Van de serie Van oude mensen, de dingen die voorbij gaan, wordt van avond het vijfde deel uitgezonden. Lot en Elly die tijdens hun huwe lijksreis een bezoek brengen aan Amélie, de zuster van Lot, komen dichter bij elkaar dan ooit. Tot kwart over tien is daarna het woord aan Sonja Barend. De gasten die zij ditmaal ontvangt zijn de schrijver A. den Doolard, de tennisser Evert Schneider en de klein-kunstenares Liselore Gerritsen. De laatste dertig minuten zijn voor het kabaretgezel- schap Tekstpierement. Dit is de eer- ste va7i een drietal korte shows, die van dit jonge gezelschap zullen wor- dne uitgezonden. Teksipierement wordt geleid door Jos Brink en be staat verder uit Sytha Bolt, Guuske Hotte en Frank Sanders. Hun reper toire bestaat uit harde humor en vriendelijke parodieën. NED. II: Het is triest voor de jeugd; Vanavond de laatste afleve ring van De Zwarte Pijl, maar een spannende aflevering, want Zwarte Pijl heeft een plan gemaakt om de bende te pakkeii te nemen. Na vijf- tien minuten voor de rubriek Pano- ramiek begint Studio Sport. Daarin dit maal geen Nederlands voetbal, mo.ar het leren monster zal toch wel over de beeldbuis rollen, want Stu dio Sport zal wel iets over nemen van het voetbalgebeuroi in Enge land. Om half negen het programma Dokter ja, Dokter nee; met een handvol wetenswaardighedeii in de medische sfeer. Het onderwerp is de huismiddelen, waaronder bijv. ver staan worden spuug op wratten, een vijl onder de matras tegen kuit krampen en theebladeren op de keel. Voor popliefhebbers zijn de volgende 35 minuten bedoeld. Die worden ge vuld door de Canadese popgroep Beau Dommage. In de rubriek Zienswijze ivordt stilgestaan bij de grote veranderingen die zich vol trokken hebben in het kloosterleven in de R.K. Kerk. De NOS verlaat de buis met het ballet Adagio Hammer- klavier, geschreven door Hans van Manen. ZONDAG 28 DECEMBER NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 De tv- VLISSINGEN, 22-12. De 33-jarige Zeeuws-Vlaamse zakenman J. Torna heeft vergevordede plannen om me- dio volgend jaar met een nieuwe piratenzender op de Noordzee te starten. De zender, die zo sterk wordt dat hij het grootste deel van West-Eu ropa bestrijkt, zal in de omgeving van het Belgische piratenschip Mia Migo worden verankerd. Het aan- vangkapitaal, dat f 500.000 groot moet zijn, zal volgens de heer Torna bijna volledig zijn volgestort door Nederlandse, Duitse en Belgische za kenlieden, die via de nieuwe pira tenzender hun zwartgeld-bezit wil len beleggen. „Black Rose" De nieuwe piratenzender, die on der de naam „Black Rose" gaat ope reren, zal zich ook op bedrijven in het Midden-Oosten richten. De hoofdzetel^ van de nieuw opgerichte B.V. waarin de zender Black Rose is opgenomen is gevestigd in het vorstendom Liechtenstein. De voor malige eigenaar van de piratenzen der Radio Noordzee, de Zwitserse heer Meister, zal waarschijnlijk zijn studiofaciliteiten ter beschikking stellen van Black Rose. De heer Torna verwacht niet al te veel moeilijkheden bij het in wer king brengen en houden van zijn piratenzender. Natuurlijk kermen wij de strenge bepalingen ten aan zien van piratenzenders in het ver drag van Straatsburg zegt hij, maar er zijn veel mazen in een net. De nieuwe B.V., waarvan de heer Torna de naam nog niet aan de openbaarheid prijs wil geven, zal begin januari een nieuw kantoor openen in het Zeeuwsvlaamse Cad- zand. Hij begreep het verkeerd. „Bedoel- je, dat jij het uitgemaakt hebt?" Ze lachte. „Nee, domoor. Vraag verder niks, maar komt. Nogmaals: je zult er geen spijt van hebben". Hoewel hij het nog altijd niet snapte, beloofde hij te komen en zei donderdagsavonds tegen zijn vader: „Als een ander vanavond -kan hel pen met melkenik ga naar Me- naldum. Rinske's vader is vijftig jaar en ze hebben daarom een fees tje. Ik ben uitgenodigd". Vader Westra keek zijn zoon enige tijd aan. Om hem een teleurstelling te besparen, merkte hij kalmpjes op: „Rinske gaat over een paar maan den trouwen met een boer in Oos- terwierum". Sake lachte. „Ik weet het. Maar ik ga toch niet om Rinske?'' In het midden latend, waarom hij dan wel ging. In Menaldum werd hij door Rinske zelf voorgesteld aan Fokkelina Feenstra. „Vroegere schoolvriendin" verduidelijkte ze, „maar in jaren niet gezien. Toevallig kwam ik haar maandag tegen in Ljouwert. Wees een beetje lief voor haar, he? Ze is anders zo eenzaam." Ze gaf hem bij deze raadgeving een knipoogje, dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Hij gaf het meisje een hand en stelde zich voor. Die avond zaten ze naast elkaar en hadden al le gelegenheid om met elkaar te praten, want het was een'rustig fa miliefeestje. Sake vond de naam Fokkelina mooi en de draagster eveneens. Als ze inderdaad een schoolvriendin was geweest van Rinske, moest ze minstens één-, twee en dertig jaar oud zijn. En nog altijd niet getrouwd? Ze hoorden elkaar voorzichtig uit. Fokkelina begreep al heel gauwL dat Rinske niet had ovedreven. De state van Weslra was een der grootste in wijde omgeving. Vaag herinnerde ze zich, dat ze er wel eens langs wa ren gereden, toen vader zelf nog boerde. En Sake vernam bij stukjes en. beetjes, dat haar vader even eens een boerderij had gehad, maar om gezondheidsredenen van de hand had gedaan. Temeer ook, om dat er geen opvolger was. „Ik ben enig kind en tot nu toe heb ik nog nooit een jongen ontmoet, die me een beetje leek''. Ze zei er verder niets over, maar Sake begreep wel, dat het de trots was van de rijke boerendochter, die niet van plan was haar hand en haar geld te de len met'iemand,, die minder was dan zij, omdat ze op twee en dertig jarige leeftijd nog altijd niet aan de man was gekomen. Rinske had haar in de vooravond goed op het hart gedrukt: „Wees niet kieskeurig, Fok- kelien, want dit is missrhien je laat ste kans. Sake is erg verlegen, maar in werkelijkheid een goeie boer, een heel goeie. Het bedrijf, dat hij van zijn vader gaat overnemen, doet weinig onder voor wat jouw vader eens had. Tenslotte is hij het aan zien ook nog wel waard". De jonge vrouw had over deze woorden na gedacht en was tot de conclusie ge komen. dat Rinske wel eens gelijk kon hebben. Dus maar een beetje toeschietelijk worden. Het was al na middernacht, toen Fokkelina opstond en zei, dat ze het welletjes vond. Gelijk kwam Sake overeind. „Ik kan je wel met mijn span naar huis rijden. Waar woon je eigenlijk?" Ze lachte. „Ik blijf bij Rinske lo geren, maar ik woon in Leeuwar- muis; 16.28 Osibisa hits Holland; 16.48 Supermuis; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 17.32 Vier op één; 18.55 In formatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Het wonder der natuur; J9.30 Jonge mensen op het concertpodium; 20.25 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.35 Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan; 21.25 Sonja 's avonds; 22.15 Tekstpierement; 22.45 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Brigadier Dog18.35 De Zwarte Pijl; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Dokter ja, Dokter nee; 21.00 Beau Dommage; 21.25 Dokter ja, dokter nee; 21.30 Nieuws; 21.35 Zienswijze; 22.35 Adagio Ilammers- klavier; 23.05 Journaal. MAANDAG 29 DECEMBER NED. I: Ook in deze week heeft de televisie middaguitzendingen voor de jeugd. Tussen twee en vier uur kan het kijkersgrut genieten van de natuurfilm Vogeleiland, de kleuters Chapi en chapo, de film Kirstie, een meisje uit Finland, Klaartje Tip en Balthazar en de vrolijke film Flits, de schepershond. De VARA verzorgt het avondprogramma op deze zen der. Begonnen wordt met nieuwe avonturen van de vrienden Tommy en Charlie. Een bijzondere behande ling krijgt hel sportgebeuren in het programma FC Avondrood. Na de nog immer populaire k wis Tivee voor Twaalf, die nog steeds gepre senteerd wordt door Jan Koopman, volgt de film Waarom wij eigenlijk niet. Deze film, anderhalf jaar gele den gemaakt door het Ombudsteam, besteedt aandacht aan het vormings werk voor jongeren die op sociale werkplaatsen werken. Na liet jour naal begint het twaalfde deel van de Pallisers. De van zijn ziekte herstel lende hertog van Omnium heeft slechts belangstelling voor één ding: de poging van Lizzie Eustace om de diamanten te houden die de familie van haar overleden echtgenoot als erfstuk opeist. Intussen ziet Phi- neas Finn zich verplicht het recht van de Ierse pachters op te geven. Na Martinus Nijhoffs gedicht De moeder de vrouw, dat wordt voor gedragen door Bram van der Vlugti, resteert nog slechts het laatste nieuws. NED. II: Voor de kleinsten onder de kijkers ivordt om zeven uur een aflevering van Suske en Wiske op de buis geprojekteerd. Uiteraard speelt de schurk Krimson voor spel breker bij de zoekaktie naar de ge heimzinnige lokomotief. Daarna een aflevering van de science-fiction- serie Doctor Who. De hertog gelooft niet in monsters, hoewel Doctor Who er door een wordt aangevallen. On- gekompliceerd amusement heeft men te verwachten van de komiek Johnny Kraaykamp, die na het journaal een nieuwe show in elkaar timmert. Hét is de vraag of Rijk de Gooyer nog langer zal meewerken aan deze show. Onlangs heeft hij ge zegd, dat hij zal opstappen als er geen betere teksten beschikbaar ko men. Een. speelfilm vult de resteren de zendtijd tot elf uur. Het is de kei harde western De laatste dag. Het verhaal in de film faat 'over de zgn. Daltongroep, een groep gevreesde bandieten, te weten drie broers die het plan hebben opgevat op één dag twee banken tegelijk te beroven. Op het moment van de overval ontmoe ten de broers onverwachts tegen stand van de burgerij. MAANDAG 29 DECEMBER NED. I: 14.00 Vogeleiland; 14.25 Chapi, chapo; 14.30 Kristi een meis je uit Finland; 15.00 Klaartje Tip en Balthasar; 15.05 Flits, de schepers hond: 18.45 Informatie Surinamers; 18.55 Nieuws; 19.05 Tommy en Char lie; 19.30 FC Avondrood; 20.20 2 voor 12; 21.00 Waarom wij eigenlijk niet; 21.35 Journaal; 21.50 De Pallisers; 22.45 Gedicht; 22.46 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Suske en Wiske; 19.30 Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 De Johnny Kraaykamp show; 21.25 De laatste dag; 23.00 Journaal. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK den. Op kamers. Als je wilt, mag je me wel eens opzoeken." Hij knikte. „Goed. Wat denk je van zaterdagmiddag?" Fokkelina keek hem verbaasd aan. „Nou je bent nogal voorvarend, dat- moet ik toegeven. Maar soms kan dat nuttig zijn. Goed, zaterdag middag. Uur of vijf? Mag je bij mij blijven eten. Zaterdag zei Sake: „Ik ga na het eten me omkleden, want ik moet vort. Kan dat?" Hij keek zijn vader vragend aan. „Dat kan altijd, jongen. Je kunt de wagen ook wel nemen; moeder en ik blijven vanavond toch thuis." „Ik ga met de trein en fiets wel naar het slation." Meer zei hij niet, 'zijn vader in het onzekere latend, waarheen hij ging. Maar dat het om een vrouw ging, begreep de oude baas. En daarom was hij tevreden. In de stad had Sake gauw gevon den. waar Fokkelina woonde. Het was een bovenhuis in een buiten wijk. Ze liet hem boven komen en ging hem voor naar een grote ka mer. „Ik woon hier met een collega," verduidelijkte ze. „We werken bei den bij het spoor. Aan het loket. Kaartjes verkopen, begrijp je?'' Hij keek haar misprijzend aan, terwijl hij ging zitten. „Maar dat is toch niks voor een boerendochter?" De gastvrouw nam tegenover hem plaats. „Ik moet toch wat omhan den hebben? Hier in de stad zijn nu eenmaal geen koeien te melken en ik kan me niet gaan verhuren als dienstbode. Of wel soms?" De ge dachte enkel deed haar kleuren. „Daar heb je gelijk in,'' beaamde de man. „En waar is die collega van je nu?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7