Raad Duiveland besloot tot verkoop van verschillende perceeltjes grond Algemene beschouwingen over gemeentebegroting 197 6 Afscheid van hoofdleidster kleuterschool Bruinisse Jaarvergadering schippers vereniging Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Haarlemse „Tioli"-jongeren waren te gast bij „Brogum" ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dlmiat 23 iJtCtmLtr 1975 Nr. 21jl# RaaMid stemde tegen verhoging hondenb elasting Aanrijding Op 17 december ontstond een aan rijding op de kruising Rijksweg 18/ Provinciale weg, doordat P. R. G. uit Den Haag zonder voorrang te ver lenen aan C. B. S. uit. Made de krui sing opreed. De auto's werden zwaar beschadigd. DUTVELAND, 22-12. De gemeenteraad van Duive land kwam op maandagavond jl. in openbare vergade ring bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren tegenwoordig op deze bijeenkomst, die door de voor zitter met het ambtsgebed geopend wordt. Na het welkomstwoord be antwoordde de voorzitter enige vra gen. door raadsleden gesteld op de vorige vergadering. Bij de Ingeko men stukken en mededelingen die voor kennisgeving werden aangeno men waren o.a. goedkeuringen door Ged. Staten. Door de afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Bejaarden is een beroep gedaan op de raad inzake de verhuur van de grote zaal met keuken in het „Dorpshuis" te Nieu werkerk, doch de gemeenteraad is in deze geen bevoegdheid toegekend, zodat dit beroep niet ontvankelijk wordt verklaard. Via het Bemidde lend Orgaan Rohvp te Rotterdam djn verzoeken om garantie van ren te en aflossing van leningen ten be hoeve van de bouw van woningen aan de Korenbloemstraat te Ooster- land ingediend door de heren G. C. van Keulen te Schiedam en I-I. den Ouden te Hoogvliet. Deze werden verleend. Verkopen grond Jarenlang heeft de heer D. Heij- boer te Sirjansland de garage naast het verenigingsgebouw aldaar ge huurd van de gemeente voor f 17,40 per maand. Deze heeft de huur nu echter opgezegd, en als nieuwe gega digde heeft zich nu de heer J. K. Poot aldaar aangemeld. De gemeente vraagt nu echter, mede gezien de prijzen voor garageboxen, aan de nieuwe huurder f 35,per maand, waarmee deze accoord gaat. Besloten werd voor deze prijs de garage bij het verenigingsgebouw te Sirjans land te verhuren aan de heer Poot, zulks met ingang van 1 december 1075. Besloten werd verder aan de heer G. A. Schuurman Hess te Nieuw Beijerland te verkopen 246 ca grond te Nieuwerkerk, deel uitmakend van het perceel dat reeds bij hem in ei gendom is, en waarvan ook de ge meente nog een perceeltje grond be zit. De totale verkoopprijs bedraagt hiervoor f 774,Van het Bouwbe- Advertentie drijf Boogert B.V. te Oosterland was een verzoek; ingekomen voor de koop van een perceel grond in het bestem mingsplan Nieuwerkerk la, groot 165 m2, bestemd voor de bouw van een vijftal autoboxen, voor de prijs van f 1.106,69 per autobox of in to taal f 6.418.80, door vermeerdering van BTW. Besloten werd hieraan gevolg te geven. Via de Bouw- en Exploitatiemaatschappij BEMAR Nederland B.V. is een verzoek inge komen voor de verkoop van een per ceel grond aan de Dokter Schutter straat in het bestemmingsplan Oos terland, aan het aannemersbedrijf Ligtendag B.V. te Sint Philipsland, een terrein geschikt voor de bouw van twaalf woningen. De. totale op pervlakte bedraagt ongeveer 2900 ro2, en het ligt in de bedoeling van de aannemer hierop woningen in de vrije sector te bouwen. Besloten wordt hierop in te gaan voor de prijs van f 126.933,vermeerderd met 16 procent b.t.w., in totaal der halve f 147.242,28. De heer Van der Maas (CDA) had bezwaar tegen de verkoop van deze grond omdat hij meende dat er maar een paar stuk ken meer overschieten waar in de vrije sector kan worden gebouwd, wat echter door de voorzitter en wethouder Bakker werd weerlegt. De voorzitter zegt dat er feitelijk overal in het bestemmingsplan wo ningen in de vrije sector kunnen ge bouwd worden. Verder werd van de heer G. van Dommelen te Bruinisse aangekocht de woning, met 173 ca. grond te Nieuwerkerk aan de Kerk- ring voor de prijs van f 12.500, Aanvankelijk werd een vraagprijs gesteld van 18.000,voor dit pand, terwijl het taxatierapport maar 1' 9.600,aanwees. Omdat de ver koper er destijds f 13.000,voor be taalde, leek het bod van f 12.500, alleszins redelijk. Voor de gemeente bestaat de mogelijkheid na de sloop van de woning een krotopruimings- bijdrage te verkrijgen van het rijk van f 4.000, Hondenbelasting Sommige raadsleden vinden het bedrag nogal aan de hoge kant, doch gezien het feit dat na sloping de Kerkring te Nieuwerkerk er van zal opknappen, en de rijksbijdrage, be sloot men het plan te realiseren. Verder volgt vaststelling van een raamverordening rampenbestrijding. Aan de hand van een dertiental ar tikelen wordt dit weergegeven. Vanwege de toenemende veront reiniging van straten en plantsoenen door een groot aantal honden in de gemeente acht het college een ver hoging van de hondenbelasting tot f 50,per jaar en per hond billijk. De meeropbrengst zal voor de ge meente f 2.500,bedragen. BRUINISSE, 22-12. De vrüdag in „Het Veerhuis" te Bruinisse gehouden jaarvergadering van de afd. Schouwen-Duiveland was uitstekend goed be zocht, mede omdat verschillende leden van de afdeling Goeree-Overflakkee, eventjes over de Grevelingendam gewipt waren om de vergadering, die onder leiding stond van de heer H. ïloogerheide, mee te maken. De heer Hoogerheijde herdacht aan het begin van de vergadering de op 15 juni overleden voorzitter der vereniging de heer D. van den Berg, mossel en oesterkweker uit een oud-Bruinisser geslacht, die de voetstappen van zijn voorvaderen drukte. Ontviel de heer Van den Berg- aan zijn gezin na een langdu-, rigé ziekte, de heer A. L. van Koo ien werd op 23 november plotseling aan de zijnen ontrukt, na een hart aanval. Ook Van Kooten was een aktief lid van de afdeling, die een geweldig werker was, zich een voor aanstaande plaats had weten te ver overen, in de mosselkwekerswereld. Hij trok een. para lel tussen de tijd van 1930 en die van 1975, de schip per van nu, met zijn modern uitge rust motorschip, en de schippers waarover de heer H. Speerstra schrijft in zijn bekende boek „De laatste echte schippers". De toe stand in de binnenschipeprij is niet rooskleurig, het verheugde de spre ker dat deze week een federatie van de schippersverenigingen tot stand was gekomen. Misschien is wanneer de eenheid wordt bewaard nog wel resultaat te bereiken, die tof verbe tering van de zorgelijke toestand kan leiden. lYIosselkwekerp en palingvisserij kunnen op een bevredigend jaar te rug zien, zonder grote ongelukken. De steeds meer in gébruik komen de marifoon bewijst ook in de mos- selkweekerswereld een nuttig in strument te zijn dat vooral bij de vaart Zeel and-Waddenzee en omge keerd uitstekende diensten bewijst. Ook in onze branches komen er technische toepassingen aldus de heer Hoogerheide die memoreerde dat een schip in aanbouw is te Brui nisse van f 1.300.000.-. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd de heer A. C. van der Linde herkozen, gekozen werd tot voorzitter (vacature Van den Berg). de heer H. Hoogerheide,. De heer S. de Koning werd bestuurslid in de vacature Hoogerheide. Rondvraag De heer W. van den Berg zou gaarne zien datde kleine sluis in Den Helder weer in gebruik zou worden genomen voor de kleinere scheepvaart. De heer. C. Padmos Bruinisse ondersteund door de heef J. de Waal (Bru 5) pleitte voor be tere verlichting van de nevenwaar- waters op de Waddenzee. Waar de hoofd vaarwaters daar goed zijn verlicht, zouden lichtboeien op Scheurrak, Omdraai enz. veel ver beteren. Eventueel een radar eflec- tor zou effect sorteren. De heer M. de Korte (voorzitter afd. Goere Overflakkee) wees op de verminde ring van de openingstijden in het kanaal Deventer-Raalte, dat in het vervolg 's zaterdags voor de scheep vaart gesloten blijft. Hij stelde voor dat ook de afd. Sch. Duiveland daartegen zou pro testeren, en aandringen op openstel ling tot 13.30 uur, omdat ook de Prins Bernhardsluis te Deventer tot die tijd bediend wordt. De heer C. Padmos (Bru 8) vroeg verbetering voor dc marifoon ontvangst op de sluis te Vreeswijk, nu is deze slechts op een kant, inplaats van op twee kanten te bedienen. Een opvallend licht voor de scheepvaart op de hoek Bergsdiep in het Rijn Schelde kanaal zou een verbetering zijn, ge zien het aantal lichten dat ter plaat se aanwezig is. Uit dien hoofde ver zocht ook de heer H. Hoogerheide afscherming van de lichten van het Rijn Schelde kanaal bij de Zuid Vlije Havenmeester A. Kik van Brui nisse wees op een aantal ge- en ver boden bij de vaart in en buiten de haven te Bruinisse, waaraan niet ai tijd de hand wordt gehouden. Hij verzocht de aanwezigen met een en ander meer rekening te houden. Mevrouw A. F. van der Zande- Vleugels Schutter (V.V.D.) ontpopte zich als een fervent tegenstandster van hondenbelasting, en zeker tegen verhoging hiervan. De belastingdruk is toch al zo hoog. Verder geloofde spreekster niet dat deze verhoging de straatverontreiniging zal tegen houden. „Waarom geen kattenbelas ting en hanenbelasting", zo vroeg zij zich af, „die houden een mens ook uit zijn slaap". Met haar stem tegen werd tenslotte de verhoging van de hondenbelasting doorgevoerd. Tarieven zwembad In verband met de steeds stijgende lonen en prijzen is men genoodzaakt de tarieven van het gemeentelijk zwembad en instruptiezwembad voor de volgende categóriën als volgt te wijzigen: Tarieven voor zwemlessen en vrij zwemmen: leskaart kinderen tot 16 jaar f 22,50. Leskaart volwas senen f 35,Prijs per bad: tot 16 jaar: f 1,25, boven 16 jaar f 2,Een 10-badenkaart tot 16 jaar f 9,bo ven 16 jaar f 16,De houders van een bejaardenpas 65-f vallen onder het tarief dat geldt voor personen beneden de leeftijd van 16 jaar. Ver der volgde de vaststelling van de tweede wijziging bezoldigingsveror dening 1975 van het personeel van de gemeente, welke werd goedge keurd, zowel als de aanbieding ge- meent erekening 1972, gecontroleerd door het verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten. Besloten werd verder ter voorzie ning in de tijdelijke behoeften aan kasmiddelen tot 31 december 1976 kasgeldleningen aan te gaan en bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage gelden in reke ning-courant op te nemen tot een gezamenlijk bedrag van twee mil joen gulden. Bij-brief van 17 november j.l. heeft de Commissie Basisonderwijs-voort- gezet onderwijs Schouwen-Duive land verzocht een krediet beschik baar te stellen t.b.v. de kosten van de zg. Schoolvorderingstoetsen voor de vijfde en zesde klassen van de la gere scholen. Voorheen werden de toetsen gratis door de Rotterdamse School Adviesdienst uitgevoerd. Het is thans mogelijk door een nieuwe opzet de proefwerken van de eiian- delijke scholen op gelijke wijze te verwerken als op de Rotterdamse scholen. De verbeterde verwerking is kostenverhogend. Ze komen op f 3,50 per stuk. De raad stemde toe dat er een krediet groot f 850,als extra krediet zal worden verstrekt. Het aantal leerlingen zal in 1976 85 be dragen. Mededeling P.T.T. De postkantoren op Schouwen- Duiveland zullen op de woensdagen 24 en 31 december na 15.00 uur ge sloten z|jn. Voor het kantoor te Zie- rikzee geldt voor 24 december een sluitingsuur van 16.00 uur. Op de hier genoemde dagen zal de buslichting, welke normaal plaats vindt tussen 18.30 en 18.00 uur ge schieden tussen 15.00 en 16.00 uur. Kerstfeest Leger des Heils Naast de kerstfeestvieringen voor de jeugdklubs en in de tehuizen, zijn er ook dit jaar weer de diensten die voor een ieder toegankelijk zijn. Het Leger des Heils Zierikzee no digt iedereen uit voor de kerstnacht dienst om 18.00 uur en de wijdings- dienst om 10.30 uur op de eerste kerstdag. De „Kerst-inn" op tweede kerst dag is er ook voor u, maak er ge bruik van. Vanaf 14.00 uur 's mid dags. Alle diensten, en ook de interker kelijke Kerst-inn worden gehouden in het gebouw hoek St. Domusstraat/ Nw. Boogerdstraat. Graag maak ik van de gelegenheid gebruik om een ieder hartelijk te danken voor uw bijdrage aan de kerstkollekte. Hierdoor maakt u het ons mogelijk om iets voor onze stadsgenoten te doen. De opbrengst was dit jaar f5173,50. ZIERIKZEE Geen voorrang Op 16 december raakten twee auto's met elkaar in aanrijding op de kruising Laan van St.Hilaire/ Provinciale weg. L. J. v. G. uit Zie rikzee verleende geen voorrang aan De R. uit Bruinisse. De beide wagens werden beschadigd. Asterix en Cleopatra Een vrolijke tekenfilm draait in de Zierikzeese Concertzaal. Cleo patra geeft aan de beste architekt van Egypte opdracht een paleis te bouwen voor Julius Caesar. Deze architekt is echter geen erge beste en zit dan ook danig met z'n handen in het haar. Maar dank zij de slimheid van Asterix en do kracht van Obelix, die spelenderwijs de moeilijkheden overwinnen, komt het paleis toch op tijd gereed. Vorder wordt vertoond de zich in Bangkok afspelende film „The big boss". Hierin worden de kwalijke praktijken van een fabriekseige naar door een werknemer aan het licht gebracht. Uiteraard gaat dit ge paard met moeilijkheden en felle ge vechten. Gladheid Door de gladheid raakten op 17 december zes auto's bij het Groene weegje van de weg af. Alle auto's werden beschadigd. Tegen lichtmast Zondag reed P. S. uit Zierikzee bij de verkeersheuvel op rijksweg 18 te gen een lichtmast, waardoor zijn auto zwaar beschadigd werd. Kerstviering N.C.V.B. Onder leiding van de presidente mevrouw Van Opijnen-Brouwer werd vorige week in het Hervormd Verenigingsgebouw de jaarlijkse kerstbijeenkomst gehouden van de N.C.V.B. De leden waren in grote getale aanwezig. Na gezamenlijk zin gen en gebed werd de leiding over gedragen aan mevrouw Lokker- Meijering, die ook de kerstliturgie had samengesteld, getiteld „Het licht schijnt in de duisternis". Het proza werd gelezen door mevrouw Lokker, de gedichten werden gede clameerd door mevrouw De Jonge- Kort. Een en ander werd afgewisseld met samenzang, met aan het orgel mevrouw De Bruijne-de Vlieger. Een koor uit de leden, onder lei ding van mevrouw B. v. d. Linde- Florusse zong enkele verzen. Me vrouw Hondius las het kerstverhaal. Na de pauze zong het koor o.a. een kerstcantate van Ad Vos, getiteld „In dulce Jubilo", onder leiding van mevr. v. d. Linde. De pianiste was mevrouw Gaanderse. Bij deze can tate werden de gedichten gedecla meerd door mevrouw Van Opijnen. Tot slot sprak mevrouw Lokker een dankwoord. Na gebed werd staan de gezongen „Ere zij God". Aanrijding Zaterdagmiddag raakte de auto van T. M. K. uit Zierikzee op de kruising Brouwstraat/Calandweg onherstelbaar beschadigd. De uit de Brotiwstraat komende T. verleende BRUINISSE, 22-12. Wegens haar vertrek naar Oosterhout werd vrij dagmiddag officieel afscheid geno men van de hoofdleidster van de kleuterschool „De Bruse Rakkers", mevrouw Mouw-Blom. Mevrouw Mouw is gedurende een periode van vijf jaar werkzaam ge weest als leidster en hoofdleidster. De voorzitter, de heer B. de Groot sprak dat er met zekere weemoed afscheid wordt genomen. Namens leerlingetjes en schoolbestuur werd mevrouw Mouw een fiets en enve loppe met inhoud overhandigd. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Van Gilst, zij heeft zeer veel werk voor de kleuterschool gedaan en haar inzet was enorm. Namens de gemeente kreeg het echt paar Mouw een pentekening van Bruinisse aangeboden. Het echtpaar Mouw gaat zich vestigen in Ooster hout waar mevrouw Mouw hoofd leidster wordt aan een drieklassige kleuterschool. Per 31 december a.s. is de huidige leidster mej. A. D. Ste- ketee benoemd tot hoofdleidster voor een proefperiode van een half jaar. Tevens is in de plaats van mej. Steketee per 31 december benoemd Carla v. d. Linde uit Goes ais leid ster, eveneens voor een proefperiode van een half jaar. Bij gebleken ge schiktheid zullen beiden nadien hun vaste aanstelling krijgen. Tussen 3 en 4 uur 's middags was er nog een receptie om de ouders en oud-leerlingen de gelegenheid te ge ven afscheid te nemen van „juf frouw Blom". De kinderen hadden 's morgens een afscheidsfeest gevierd en moch ten op school patat blijven eten dat gratis was gebakken door de familie Klein, eigenaar van restaurant „Pe tit". geen voorrang aan K. die op de Ca- landweg reed. HAAMSTEDE Kerstnachtdienst Aan de op 24 december te houden Kerstnachtdienst in de verwarmde zomerkerk, der Ned. Hervormde kerk, zal medewerking worden ver leend door twee kerkkoren, nl. uit Haamstede en uit Scharendijke, on der leiding van Riet v. d. Dungen en m.m.v. de blazersgroep van „Wit te van Haemstede" o.I.v. de heer Horseling. Aan de dienst werken mee ds. Eikelboom en de organist Dries de Jonge. De kerk zal alleen geopend zijn aan de achterzijde (ingang VéGé); na de dienst zal ook de hoofdingang geopend zijn. Aanvang van de dienst: 22.30 uur. Goede onderlinge kontakten ZIERIKZEE, 22-12. De jongeren van jeugdsoos „Brogum" te Zierik zee waren het voorbije weekeinde zoveel als gastheren en gastvrou wen voor een vier-en-twintigtal jon gens en meisjes van de Haarlemse jeugdsoos „Tioli". Een groep „Brogum"-leden was al eerder te gast in Haarlem en nu maakten, de „Tioli"-leden hun op wachting in Zierikzee. Omstreeks twaalf uur zat het hele gezelschap na een voorspoedige reis in „Bro gum'' gezellig aan de koffie, gevolgd door een gezamenlijke broodmaal tijd. Nadat het eten. wat „gezakt'' was trok de jeugd op naar het sport park „Bannink'\ voor een onderlin ge voetbalwedstrijd waarbij de Zie rikzeese jongeren „Tioli" met niet minder dan 7-1 klop wisten te ge ven. Na de geslaagde wedstrijd gingen de Haarlemse jongeren naar de gastgezinnen voor het gebruik van de maaltijd. Daarna werd de avond zeer gezellig doorgebracht in de jeugdsoos. Tijdens deze geslaagde disco-avond werden vele goede kon takten gelegd. Filmprogramma Nadat de nacht, was doorgebracht bij de Zierikzeese gastgezinnen kwa men allen zondagmorgen omstreeks koffietijd weer in. „Brogum" bijeen. Er volgde een programma waarin de gasten alle gelegenheid kregen wat te leren van Zierikzee en Zeeland. Er werden nl. kleurrijke dia's, van Zierikzee vertoond als inleiding op een gezamenlijk uitstapje naar de top van de St. Levens Monstertoren. Na de middagmaaltijd werden in „Brogum" opnieuw films vertoond, vier in getal, namelijk Zeeland Jour naal, Tegen tijd en getij, Zierikzee's elf eeuwen en Er zijn nog Zeeuwen. Vooral de film over het elfhonderd jarig bestaan van Zierikzee werd bijzonder door de Haarlemse jeugd gewaardeerd. Na de afscheids(brood)-maaltijd in de soos en een gezellig „praatje-na" namen de Haarlemse jongens en meisjes weer afscheid van hun gast heren en -vrouwen. Dit geslaagde ui( wisseling-s week einde werd vooral ook een succes dankzij de medewerking van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive land, VVV Zierikzee en de program macommissie van „Brogum". Onge twijfeld zullen de banden op het jongerenfront tussen Haarlem en Zierikzee in de toekomst nog nauwer worden aangehaald. RENESSE Vokaal kerstconcert in Hervormde Kerk In een geheel gevuld kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente vond zondagavond een vokaal kerstcon cert plaats, uitgevoerd door de Zie rikzeese Oratorium Vereniging en een kinderkoor, samengesteld uit leerlingen van de Zierikzeese Mu ziekschool en van de Vrijzinnig Her vormde Zondagsschool. De algehele leiding berustte bij ds. J. de Wit, die een korte meditatie hield, waarbij het accent viel op Christus, als „ons aller broeder". Het gebed, naar woorden van Huub Oosterhuis, sloot daar treffend bij aan. Het koor - voor het eerst te Renesse - werd be geleid door de organist Stoffel Gunst en een koperkwartet. Het geheel stond onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar. Na een aantal bekende en minder bekende kerstliederen, bracht het koor een tweetal kerstkantates van Koos Bons, fraaie fugatische bewer kingen van bekende kerstliederen. Het koor bleek ons opvallend aan homogeniteit gewonnen; 't beschikt over een harmonische samenstelling, waarbij vooral ook de mannen par tijen niet meer aan de kwaal van onderbezetting blijken te lijden. Ge volg was een fraaie vokale interpre tatie, die van gedegen studie getuig de. De „klankkleur" van het koor is vooral door de al genoemde even wichtigheid, goed en vaak zelfs ont roerend te noemen. De kindertjes droegen lieftallig en helder hun stemmetjes bij in het geheel. Zo kreeg Renesse een fijne introduktie op het komend kerstgebeuren. Na afloop van de dienst'werd een kol- lekte gehouden, ter bestrijding van de onkosten. Bij de ingang van de kerk lagen ter tekening lijsten ge reed, waarmee gepleit werd voor de eerbiediging van de mensenrechten in de wereld; een initiatief dat na volging verdient.*. KERKWERVE Kerstnachtdienst Woensdagavond, 24 december 1975, aanvang 22.30 uur, zal er in de Ned. Hervormde Kerk te Kerkwerve een kerstnachtdienst worden gehouden, waarin zal voorgaan ds. Spoelstra, gereformeerd predikant te Zierik zee. Voorts zal er medewerking wor den verleend door een zanggroep. Op eerste kerstdag zal er om 11.00 uur een kerkdienst zijn in de Her vormde Kerk te KeKrkWerve, waar in tevens Kerstfeest zal worden ge houden van de Ned. Hervormde Zondagsschool „Immanuel". Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 19-12. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van loko-burge. meester S. A. Jumelet, hielden de fraktievoorzitters algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1976. Woordvoerder van de Lüst-v. d. Velde was de heer A. Bal, die zich dankbaar toonde voor de ruimere jas die de begroting heeft gekregen. De financiële positie ziet er gezond uit. Spijtig is dat Bruinisse op het punt van de woningbouw op o-lijn is te ruggedrukt. Toe te juichen zijn der halve de plannen voor een aantal „zorgwoningen". Hetzelfde geldt voor een nieuw postkantoor, vooral omdat hierdoor ruimte ontstaat voor ver bouw van hét gemeentehuis, dat uitbreiding behoeft. Nuttig is de uni forme regeling voor het handelen bij rampen. De fraktie is kontent over de nieuwe brandweerwagen, toegezegd voor 1976. De plaat van Oude Tonge is pluspunt voor de rekreatie; er is echter nog geen (nood)oplossing ge vonden voor een veilige oversteek plaats. De woordvoerder vond de Groene Kruis-fusering geen succes en de fraktie is - met dit voorbeeld voor ogen - ook geen voorstander van gemeentelijke samenvoering. Prioriteit dient te krijgen woningver betering en krotopruiming. Bepleit werd uitbreiding van het personeels bestand. Inderdaad (nota dient bijzondere aandacht besteed aan de verbetering van wegen, straten en pleinen. Nieuwe zuiveringsfabriek Gehoopt wordt voor 1976 op de nieuwe zuiveringsfabriek, waardoor ook de stankoverlast van de oude in stallatie, tot hel verleden zal beho ren. Hoge belangstelling bestaat voor het rekreatieplan en het bestem mingsplan Riekesweel, plus een re geling voor de kom. Betreurd wordt het aangetekende beroep door de Stichting Coördina tieorgaan. Het kan vertraging met zich brengen tot 1980. Gehoopt wordt op een nieuw scholencomplex; uit gezien dient te worden naar een tij delijke huisvesting plus het aantrek ken van een vijfde leerkracht voor de o.b.s. Bibliotheek De heer Bal pleitte voor verbete ring uitkering kleuteronderwijs en veel aandacht dient besteed aan kui tuur en rekreatie. Het vloeit voort uit de introduktie van de rekreatie in de gemeente. De plaatselijke bibliotheek kan mogelijk ondergebracht in één dei- bestaande scholen, als hot nieuwe komplex is gerealiseerd. Ook dc Oudheidkamer verdient aandacht, met het oog op het groe'cnd aantal rekreartten. Een betere subsidierege ling dient er te komen voor plaat selijke evenementen. In gupstige zin immers dient de aandacht op Zeeland te worden gevestigd. Hope lijk krijgt de realisatie van hei Westplantsoen een vlot verloop. Voor het ruimtelijk vraagstuk van het jeugdwerk, dient een oplossing ge zocht. Landbouw en visserij Na opmerkingen over de werk loosheid en de ongezonde ekonom - sche toestand, pleitte de heer Bal voor een juiste toepassing van de sociale wetten. Zowel landbouw als visserij had den een goed jaar. Hopelijk blijven de mosselverwaterplaatsen gehand haafd. De palingvissers dienen be schermd tegen stroperij en vernie lingen. Hopelijk krijgen ook de kok- hanenvissers in 1976 hun kans. Het zelfde geldt voor de Noordzeevis sers, immers de vangstbeperkingen hebben ook invloed op dc machine fabrieken te Bruinisse. Ook de fi- leerfabriek ondervindt v hierdoor moeilijkheden. De woordvoerder verklaarde zich tenslotte akkoord met de begroting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3