Bouw Venkelstraat (Havenkwartier) start vandaag AstërcX Beroep van paus op Israël Poging VN-vlag tc verbranden Alle gijzelaars vrijgelaten Vossen en wilde plagen Veluwe zwijnen GESLAAGDE ROMMELMARKT EN LOTERIJ LEERLINGENVERENIGING „KONTAKT" VOOR VAKANTIE N00RDIERSE KINDEREN TROMP te Zierikzee 2 Egyptische kabinet veroordeelt OPEC-gijzeling GESLOTEN ASTERIX EN CLEOPATRA BIG BOSS AGENDA MAAND Mijlpaal voor Zierikzee ZIERIKZEE, 23-12. Op de valreep van het Monumen- tenjaar is heden-dinsdag begonnen niet de bouw van zeventien woningwetwoningen in de Venkelstraat. De bouw wordt, in opdracht van „Beter Wonen", uitge voerd door Bouwbedrijf Boogert te Oosterland, onder direktievoering van arcliitektenburo Jobse te Vlissih- gen. De Venkelstraat maakt deel uit van het rchabilitatiegebiéd Havenkwartier. In dit gebied en elders in Zierikzee wordt gestreefd naar behoud van nog aanwezige bebouwing en het vullen van gaten door de bouw van qua archi- tcktuur aan de bestaande bebouwing aangepaste woningen. De nu aangevangen woningen krijgen allerlei verschillende gevels, waarbij behalve de topgevels ook de raamkozijnen en het metselwerk aan de stijl wordt aangepast. Dc bouw op open plaatsen van woningwetwoningen die aan de be staande bebouwing zijn aangepast is uniek voor Schouwen-Duiveland. Dat daarbij een redelijke huur wordt bereikt is waarschijnlijk uniek voor geheel Zeeland. De voorbereiding van het projekt is niet zonder problemen geweest en op het laatste moment nog vertraagd door moeilijkheden bij de aankoop van grond van partikuliere eige naars. Voor Beter Wonen is een redelijke Man steekt ex-vriendin dood DEN HAAG, 22-12. De politie van Den Haag heeft een 25-jarige kok aangehouden, die zondagavond zijn ex-vriendin met messteken om het leven heeft gebracht. De man, Mo hammed K. uit Tunesië, sinds 1972 in Nederland, heeft zondagavond laat bekend, aldus de politie. Het slachtoffer is de 20-jarige ver pleeghulp Eunice van der Haaf uit Den Haag. Zij had korte tijd gele den de verhouding met Mohammed K. verbroken. Hij ging niet akkoord en zocht steeds meer contact met haar. Meisje verdronken OUDE 'PEKELA, 22-12. De 17-ja- rige Grietje H. van Dijk uit Oude Pekela is maandag in haar woon plaats om het leven gekomen. Zij reed met de fiets in het Pekelder Hoofddienp. Hoewel men haar snel weer op het droge wist te brengen, bleek ze al te zijn overleden. Het meisje leed aan epilepsie. CAIRO, 23-12. De Egyptische re gering heeft de overval op het Opec- hoofdkwartier in Wenen zondag, ge volgd door de gijzéling van minis ters van aangesloten landen, maan dagavond veroordeeld als een „mis drijf, dat de Arabische zaak in ge vaar brengt en de Arabische strijd in een verkeerd daglicht plaatst". De regering hekelde in een ver klaring ook „de misleidende verkla ring die door de overvallers over de Arabische zaak is uitgegeven". VATICAANSTAD, 22-12. Paus Paulus heeft maandag een beroep gedaan op Israël, dc vrede in het Midden-Oosten te bevorderen door dc rechten en legitieme verlangens van het Palestijnse volk te erkennen. Dc paus deed dit beroep in een toe spraak tot het college van kardina len. De paus zei voorts, dat een veilige en bestendige vrede in het Midden- Oosten moeilijk zou zijn, indien „Li- banons ti'aditic van verdraagzaam- naast-elkaar-bestaan en goede sa menwerking" vernietigd wordt en de drijfveer daarvoor „duister" is. Volgens de paus worden de resolu ties aangahnde de rechten van de mens op de topconferentie van Hel sinki over Europese veiligheid nog steeds niet nageleefd in Tsjecho-Slo- wakije, Roemenië en „zekere gebie den" vari dc Sowjet-Unic. PARIJS, 22-12. Maandag hebben vijftien niet-geïdentificeerde jonge ren in Parijs getracht de vlag van dc Verenigde Naties op het dak van het gebouw van de UNESCO te verbran den. Nadat hun poging was mislukt verfden de jongeren hakenkruisen op buitenmuren van hel gebouw en sloegen op de vlucht. Men ver moedt dat de groep met haar daad wilde protesteren legen oen onlangs m een kommissie van dc UNESCO (de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en kuituur) aangenomen Zionismeresolntie. huur steeds uitgangspunt geweest. Thans wordt de huur geraamd op ca. f 300,per maand. Om dit te bereiken wordt door het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een extra jaarlijkse bijdrage verstrekt. Zonder de medewerking van het Ministerie en Staatssecretaris Schaefer in het bijzonder zou nimmer een aanvaard bare huur gehaald zijn. Medewerking Beter Wonen heeft bij de voorbe reiding van dit projekt de volledige medewerking gekregen van Vie ge meente Zierikzee en van de Provin ciale Direktie. Ook Monumentenzorg is wegéns de bijzondere bouw nauw bij de voorbereiding betrokken ge weest. Reeds nu blijkt grote belangstel ling voor de huur van de woningen, zodat naast bijdrage aan de restau ratie van de historische bebouwing tevens duidelijk in een behoefte wordt voorzien. Ook geeft de bouw door Beter Wonen een impuls aan renovatie- en bouwplannen van par tikuliere eigenaars in de omgeving. Indien hierbij dezelfde medewer king wordt verkregen hoopt Beter Wonen met de verspreide woningen medio 1976 aan te vangen. Het projekt in de Venkelstraat zal door Beter Wonen worden voortge zet met de bouw van negentien wo ningen, eveneens met aangepaste ar- chitektuur op verschillende open plekken in Zierikzee. Verder zijn nog plannen in voor bereiding voor de Molenstraat in het Havenkwartier. LAATSTE NIEUWS WENEN, 23-12. Alle O.P.E.C.-mi- nisters en andere functionarissen 'die gegijzeld waren, zijn vrijgelateii én de terroristen hebben' hün Wapens ingeleverd, zo heeft de Oostenrijkse regering meegedeeld. De terroristen hebben zich op het vliegveld van Algiers oVcrgégcvén aan dc Algerijnse politie. Daarmee Was het tot dusver spectaculairstk gijzeldrama 'afgelopen. Dc overvallers hadden eerst van de Algerijnse overheid een Bóeing- 707 geëeist, maar déze eis is iiiet' in gewilligd. Onder de gijzelaars die bij de tweede landing in Algiers nog ih het vliegtuig zaten, waren dc olieminis ters van KoeWcit, Saöcdi- Arabië, Iran en Irak. De leider van de bende, vermoede lijk een Venezolaan, zag van verdere actie af na onderhandelingen met Algérijrise functionarissen. ARNHEM, 22-12. Reintje de Vos plaagt de Veluwe. Boeren en jagers hebben de strijd aangebonden tegen het sluwe dier, dat het meer en meer blijkt te hebben voorzien op de los lopende „scharrelkippcn" èn eenden va nde boerenerven. Boeren van de Veluwezoom kla gen steen en been over de steeds brutaler wordende wilde zwijnen, die weilanden, aardappel- en mais- velden omwoelen en zich. zelfs al in de buurt van woonwijken wagen. Natuurbeheerders op de Veluwe kijken echter wat anders tegen de problemen aan. Zij vinden dat het best meevalt met de overlast van het nog talrijke „schadelijk wild". In plaats van het zonder meer af schieten van de dieren, zouden de boeren hun kippen en eenden beter moeten beschermen tegen de vraat- Advertentie In verband met balans opmaken is onze JUWELIERS-HORLOGERS bedrijf op 29, 30 en 31 december gesloten. UTRECHT. Het N.V.V. heeft ver klaard verontwaardigd te zijn over het voornemen van staatssecretaris Meijer van c.r.m. om telefoon-, ver- huis- en dieetkosten per 1 januari niet meer extra uit dc algemene bij standswet tc vergoeden. In het offi- ciëel orgaan „De Vakbeweging" con stateert liet N.V.V. dat dc meest kwetsbaren in onze samenleving (b.v. bejaarden) voor deze maatregel extra gedupeerd dreigen te worden. ARTENSENDIENST Donderdag 25 en vrijdag 26 dec. KERSTDAGEN Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman. Zuster mevr. v. d. Have, Haamste de, tel. (01115)-1423, neemt waar voor geheel Schouwen Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Advertentie APQTHEEK zucht van reinaard. De overlast van de zwijnen zou belangrijk kunnen worden teruggebracht, als voor een goede afrastering zou worden ge zorgd. Hondsdolheid Dit zegt dr. J. L. van Haaf ten, directeur van het rijksinstituut voor natuurbeheer in Arnhem. Het aan tal vossen in ons land wijkt niet veel af van dat van vorige jaren. De angst bij de boeren voor de ver spreiding van rabies (hondsdolheid) zegt hij wel te kunnen begrijpen, maar in ons land zijn er nog geen aanwijzingen dat vee of wild door besmette vossen is aangetast. Vanaf augustus 1974 zijn er ongeveer vijf tien meldingen gewest van honds dolle vossen, vooral voorkomend langs de Duitse grens. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam '18, is op beide Kerstdagen geopend van 12.00- 12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 27 en zondag 28 december Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen IT.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele- foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00. uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Nikerk, tel. (01114) 1938 heeft dienst voor Oosterland/Sir- jansland. DIERENARTS Dierenarts Buth, tel. (01115)-2254 rieémt whar voor dierenarts Bergsma APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va« 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. „Goederen-verkoop" in aula R.S.G. ZIERIKZEE, 22-12. Vrijdagmiddag organiseerde de leerlingenvereniging „Kontakt" van de Rijksscholen gemeenschap „Prof. Zeeman" een grote rommelmarkt en loterij, waarvan de opbrengsten bestemd zijn voor een vakantie van de Noord-Ierse kinderen op Schou wen-Duiveland. speelden in dc gang bij de consump tie-tent een aantal leerlingen onder leiding van mej. v. d. Dungen op piano, cello, viool, klarinet, y saxo foon en trompet. Loterij s Morgens vroeg al werd begon nen met het herscheppen van de au la in een echte markt: tafels en stoe len maakten plaats voor echte marktkraampjes, die hiervoor door de heer L. Kaashoek welwillend be schikbaar werden gesteld. De kramen werden met slingers en crêpe-papier leuk versierd en daarna ingericht met de spullen die de leerlingen en het. Kontakt-be- stuin' hadden verzameld «>m te ver kopen: a.a. oude radio's, schilderij en, serviesgoed, glaswerk, elektri sche apparatuur, een zoutvaatje "it hef Ulympiu-hotcl in Parijs en vele andere «aken. o.a. textielwaren. Er was ook een kraam waar stek jes werden verkocht. F,en andere kraam gaf gelegenheid om door ou ders gebakken cakes te winnen door het aantal rozijnen te raden dat in dc cakes was gebakken. Ver der een touwtjestrektent en een waarzegster; op de gang werden chocolademelk, frisdrank, oliebollen en speculaas verkocht. Na openstelling van dc markt was het al spoedig stampvol. Dc verkoop kwa min volle gang cn niet alleen leerlingen maar ook ouders en lera ren toonden belangstelling. Hof geheel werd muzikaal opgelui sterd door een grandioos, gratis op treden inclusief ecu dolkomische modeshow, van de „Kort Dag Band". Geheel belangeloos zorgden zij voor een geweldige sfeer. Tn do pnuze's Ook in de pauze's werden in de aula waardevolle sukken geveild cn door drs. Vis, rektor van dc School, de winnaars van dc loterij getrok ken. Dc prijzen voor de loterij waren beschikbaar gesteld door winkeliers uit Zierikzee en leraren van de school die hiervoor met luid applaus bedankt werden. De eerste prijs was een Solex, de tweede een televisie met le en 2e net, de derde een radio en verder waren er o.a. stukken zeep, 2 fazanten, een taart en nog veel meer. Toen uiteindelijk om zes uur dc laatste klanken van de „Kort Dag Band" wegstierven en de laatste be zoekers op huIS aan gingen kon de pénnfngmccster van ..Kontakt" mee delen dat de hete middag hel enor me bedrag van maar liefst 1300 gulden had opgebracht. Een prach tig resultaat voor een evenzo prach tig doel. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Donderdag 25 december (EERSTE KERSTDAG) 14.30 uur en 20.00 uur DE GROOTSTE DE BESTE Toegang a.l. ('s middags gereduceerde prijs) Vrijdag 26 december (TWEEDE KÉRSTDAG 14.30 uur (gereduceerde prijs) 20.00 uur (karate met Bruce Lee) Toegang 18 jaar Zaterdag 27 december en zondag 28 december BRUCELEE als de vurige vechter die knokt v voor zijn recht. SwS Regie: LOWEI inkleur Tuschinski Fitm Distribution Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 23 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, kerstviering C.P.B. Ger. Ver.-gebouw, kerstavond Geref. Vrouwenver. „De lampen branden de". Rencssc Dorpshuis. Kerstfeest bejaarden en Vrouwengroep, 14.30 uur. Noordgouwe Hervormde kerk, 20.00 uur, Muziek avond. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kerst viering voor de bejaarden; 19.30 uur, kerstviering Chr. Vrouwenver. Bruinisse Kerstsamenzang bij muziektent, 19.30 uur. Verenigingsgebouw, 19.45 uur, kerst avond N.C.V.B. Woensdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. 19.30 uur. Kerstzang d(v)oor Zierikzee. Renesse Herv. Kerk. Kerstnachtdienst, 21.00 uur. Nieuwerkerk Herv. Kerk, kerstnachtdienst, 23.00 uur. Oosterland Herv. kerk, 22.30 uur, kerstdienst. Bruinisse Kerstzangdienst, 22.00 uur. Eerste Kerstdag Renesse Kerstfeest zondagsschool. Nieuwerkerk Herv. Kerk, kerstzangdienst, 19.00 uur. Tweede Kerstdag Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 15.00 uur, op- treden popgroepen. „De Lichtboei", Kerst-inn, 14.00- 22.00 uur. Noordgouwe Autobedrijf Akkerdaas B.V., 13.30 uur inschrijving gezelligheidsrit MAC Sparta, 14.00 uur start. Zaterdag 27 december Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 20.00 uur, op treden toneelvereniging. Bruinisse Verenigingsgebouw, 14.00 uur, kin- derinstuif, jeugdsoos en CJV. Maandag 29 december Zierikzee Trouwzaal stadhuis, 20.30 uur, Kerstconcert, (ZVU). Donderdag 1 januari Renesse 't Trefpunt, 11.00 uur, Nieuwjaars begroeting Hervormde gemeente. Zondag 4 januari Zierikzee Foyer Concertzaal, 11.30 uur, koffie concert „Papillon Goudmerk". Dinsdag 6 januari Haamstede Ned. Herv. Kerk, Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 14.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 .Hei jaar mensen is op een oortje gevild. Zonder deze mededeling, had iedereen dat toch wel geweten, maar het is maar bij wijze van spreken. Ach, die decembermaand. Vliegt mo.oi door de dagen heen en druipt als warme boter door de handen. Straks is het allemaal gebeurd en dan wordt het weer mouwen opstro pen voor de nieuwe jaarkring. Werkelijk fantastisch wat men al lemaal nog doet of wil doen in het stokoude jaar. De kerstbomen had den best een plaatsje kunnen krij gen in de raadszalen, want alle be grotingen wilde men nog behandelen cn alle algemene zegjesmoesten nog worden gedaan. Zo ontstond een wonderlijk mengsel van kerst gevoe lens en gemeentelijke zakelijkheden. Een toestand gewoon. Vroeger deden de vroede vaderen dat allemaal rus- iug in januari, maar kennelijk is „gauwigheid je winner De decembermaand, druipt dus gewoon ook van politiek en dut zijn feitelijk geen ballen om in de kerst boom te hangen. Maar goed, het zij zo. In die tussentijd kregen we thuis logies van Amerikanen. Dat is win kelen geblazen, hier en daar een drankje klaar maken en heel lang praten in de voor nachtrust bestem de uurtjes. Vooral dat shopping (winkelen) is een soort rekreatieve bezigheid, waar ze „aan de over kantblijkbaar niet genoeg van kunnen krijgen. Daar is gauw een middagje mee gemoeid cn zo was ik te vaak en te veel als een soort lo pende schildwacht op allerlei win- kelstoepen aanwezig, in blijde ver wachting op het einde. Maar voor uit, december is toch al zo vol; hel kon er allemaal best nog bij. Straks dan weer de klemmende vraag: „waar gaan we in het nieuwe jaar naar toe?" Intussen moet ik maar doorlopend denken aan het jaar 75, in de eer ste eeuw dus. Wat was er toen alle maal aan dc hand? Voorlopig blijft het antwoord uit, want de encyklo- pedie heeft geen uitkomst over de eerste eeuw. Wel over allerlei niet relevante eerste dingen, als: Eerste edele (dat was een adclijke titel), eerste hulp bij ongelukken, eerste platvoet (wacht op schepen van 20.00 tot 24.00 uur) en eerstgeboorterecht, maar niets over Eerste eeuw, waar in hel jaar 75 viel. Toch eens zien om er nog voor het jaareinde achter te komen, maar misschien zal het u een zorg zijn. Niettemin tóch eens kijken; dc geschiedenisles sen op school waren (soms) best l buccnid. maar ro ineens uit het naakte hoofd tets .eggen over de eerste eeuw cn wat er toen aan de hand was. Verpikt, dat lukt niet! SCIUEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2