deurloo DE BEJAARDENSOZEN TE BRUINISSE VIEREN AFZONDERLIJK KERSTFEEST Dokumentatie over beeldende kunstenaars „Schoolkrant" openbare basisschool Oosterland Gemeenteraad Bruinisse Kerstavond afd. Noordgouwe Bond van Plattelandsvrouwen KERSTAANBIEDING VASTSTELLING VAN GEMEENTEBEGROTING WESTERSCHOUWEN 3 Pessimistische konsument KERSTFEEST OP KLEUTERSCHOOL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 december 1975 Nr. 21815 BRUINISSE, 18-12. Dit jaar vieren de beide bejaardensozen die te Brui- nisse zijn, het kerstfeest niet meer gezamenlijk maar ieder afzonderlijk. Zo vierde de soos onder leiding van mevrouw v. d. Linden en assistenten het kerstfeest in het verenigingsgebouw. Er heerste een fijne stemming in de sfeervol versierde zaal. Vele le den, maar ook gasten waren aanwe zig wat altijd de gezelligheid ver hoogt. Na hel zingen van Psalm 98, vers 1 en 2 hield mevrouw Jumelet- van Rhee (wegens verhindering van ds. De Jonge) een meditatie over „Zijn koninkrijk, zal geen einde heb ben". Vervolgens werden verschil lende kerstliederen gezongen. De le den van het Nederlands Hervormd kerkkoor hebben ook nog enkele lie deren ten gehore gebracht, wat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Er werd ook weer 'van een heerlijke traktatie genoten bij de koffie en thee. De dames Groen, Hirdes en De Koning-Bil lazen een mooi kerstver haal voor. Mevrouw v. d. Bos lever de een bijdrage door het zingen van een lied waarvan het refrein door de aanwezigen werd meegezongen. Deze maal droegen de heren ook een steentje bij, een drietal heren t.w. Schraver, Knops en Joh. Bal zongen gezamenlijk Psalm 124, wat zeer mooi was. Hulde aan deze heren die nu ook eens hun beste beentje voor zetten en niet alles aan de dames overlieten. Mogelijk komt er in de toekomst nog wel eens een bejaar denkoor. Geschenkje en bloemen Onder het genot van een opkik- kertje of een glaasje fris werd me vrouw Jumelet-Zondervan namens enkele helpsters een geschenkje en bloemen aangeboden voor alle kop jes koffie en thee die ze steeds heeft verzorgd. Ook werd mevrouw v. d. Linden en haar dochters een at tentie aangeboden als dank voor alles wat ze voor de bejaardensoos doet. De kollekte bracht een groot be drag op. Deze middag meldden zich vier nieuwe leden. Wat al in geen jaren gebeurd was, gebeurde deze middag nl. een gratis kopje soep aangeboden door een bekend Bru's echtpaar. De tralcteerder werd har telijk bedankt voor dit gulle gebaar. Na het nuttigen van de broodmaal tijd was het einde gekomen van deze mooie en rustige kerstmiddag. De middag werd door mevrouw Jurne- let-van Rhee besloten met dankge bed waarna het „Ere zij God" nog werd gezongen. Volgende bijeen komst: 14 januari. Kunst uit Zeeland ZIERIKZEE, 20-12. Een uitgebrei de dokumentatie, royaal van for maat en opzet, boordevol informatie over de beeldende kunstenaars in Zeeland. Deze uitgave van de Zeeuwse Culturele Raad is onlangs gereed gekomen. Commissaris der Koningin dr. C. Boertien was de eerste die dit lij vige werkstuk, losbladig in ringband in ontvangst mocht nemen. Bij die gèlegenheid werd er al op gewezen dat de dokumentatie „Kunst uit Zee land" nog niet compleet is, ondanks het feit dat de gegevens van meer dan 120 beeldende kunstenaars in Zeeland in de uitgave konden wor den opgenomen. „Dat komt omdat de financiële mogelijkheden van de raad beperkt waren, maar ook om dat een aantal beeldende kunste naars deze dienstverlening niet op prijs stelden of om andere redenen geen gegevens beschikbaar hebben gesteld", aldus de Culturele Raad in een toelichting. Niettemin wordt ernaar gestreefd, aldus deelt de raad mee, de doku mentatie niet alleen volledig te krij gen maar ook bij de tijd te houden. Daartoe zullen jaarlijks aanvullin gen verschijnen. OOSTERLAND, 19-12. Juist vóór de kerstvakantie verscheen als num mer één van de negende jaargang: „De Schoolkrant", orgaan van de openbare basisschool te Oosterland. In de „inleiding" deelt het school hoofd, de heer P, T. Bolkenbaas mee, dat op de ouderavond die op 30 ok tober jl. gehouden werd, uitvoerig verslag is gedaan van tal van schooizaken, zodat dit niet weer be hoeft te worden gememoreerd. Vol doening wekt het overigens dat deze ouderavond zo uitstekend was be zocht. In de „mededelingen" verder ver schillende dankbetuigingen voor al lerlei aktiviteiten, o.m. aan de dames van de redaktie van de „School krant" aan de moeders die steeds voor plantjes zorgen voor in de school, en aan hen die verschillende goede raadgevingen offreerden. De oud papier- en voddenaktie voor het schoolkamp bracht tot heden maar f 100,op, omdat de prijs is gekel derd. Gelukkig loopt deze nu weer wat op. Verder het vakantieschema tot en met de zomervakantie 1976, en een felicitatie aan drie zwemmers die het A-diploma, en aan vier die het B-diploma wisten te verwerven. Een groot aantal leerlingen van klas 4 t/m 6 haalde bovendien de schoolzwemproef en het brevet A. Verheugend nieuws was verder dat de school zo spoedig mogelijk een nieuwe telefoonaansluiting krijgt. In het periodiekje komen de leer lingen zelf aan bod. Op bladzijde 3 de eerste klassers met veel teken werk, medeleerlingen voorstellend. Klas 2 komt met een bladzijde ge schreven proza, 3 spreekt over het Sinterklaasfeest, het Kerstfeest en de kerstvakantie. Klasse 4 maakte een exkursie naar Brainisse en een achttal leerlingen hiervan geven hun ervaringen weer. Op rijm verder de namen van hen die de vijfde en de zesde klassen be volken. Tenslotte nog enige prijsvragen, waaraan prijzen verbonden zijn en waaraan de leerlingen op regenach tige dagen in de kei'stvakantie hun kennis toetsen kunnen. Het zijn o.m. een kruiswoordpuzzel en enige rebussen op de achterpagina. Een leuke uitgave ditmaal weer van de „Schoolkrant". Intussen hebben de beeldende kunstenaars die wel in de dokumen tatie werden opgenomen volop de „ruimte" gekregen. Voor allen Werd een gehele pagina 30 x 21 cm-for- maat - beschikbaar gehouden. Naar grafische vormgeving van Inge van der Kopij (gvn) werden die pagina's op ongetwijfeld boeiende wijze ge vuld met foto's van werk en infor matie over de beeldende kunste naars. De redaktie van „Kunst uil Zeeland'' werd gevormd door H. W. A. Koch, Zeeuwse Cult. Raad, M. P. de Bruin en P. J. Aarssen, Doku- •mentatiecentrum Zeeuws Deltage bied. Overzicht In de dokumentatie is een over zicht opgenomen van de kunste naars in Zeeland naar technieken en andere werkzaamheden. Dat heeft geleid tot de volgende rubrieken: akwarel, edelsmeden, fotografie film .grafiek, grafische vormgeving, ideeën/projekten, illustraties, indu striële vormgeving, keramiek, kur- suswerk (buiten schoolverband), monumentale vormgeving, murale vormgeving, onderwijs, plastieken- objekten, portretten, reliëf, ruimte lijke vormgeving, schilderen, speel- objekten/speelsituaties, tekenen, tekstiel, tentoonstellingen (bouw/in- V richten), wandschildering. Na deze algemene rubricering vol gen in alfabetische volgorde de per soonlijke gegevens van de „verza melde'' 121 kunstenaars, waarbij vele foto's een behoorlijke eerste in druk geven van hun werk. De uitgave - het plan is al enkele jaren geleden opgevat door de Zeeuwse Culturele Raad - kwam tot stand dankzij subsidies van het pro vinciaal bestuur van Zeeland, het ministerie van CRM en het Anjer fonds Zeeland. Soortgelijke doku- mentaties verschenen eerder in de provincies Groningen, Overijssel, Friesland, Utrecht. In andere pro vincies bestaan er plannen voor. De uitgave is bedoeld voor musea, galeries, kunstinstellingen, biblio theken, overheid, onderwijs, archi- tekten, kunstenaars, bedrijfsleven en ieder die belangstelling heeft voor beeldende kunst. Daarbij is het de bedoeling om in en buiten Zeeland meer bekendheid te geven aan het werk van de beeldende kunstenaars in deze provincie. „Kunst uit Zee land" kan ook een bijdrage zijn aan de totstandkoming van een landelij ke dokumentatie van de beeldende kunstenaars en hun werk. „Kunst uit Zeeland" is verkrijg baar bij de Zeeuwse Cult. Raad te Middelburg en verder o.a. te Zierik- zee, stadhuis, afd. interne zaken. DEN HAAG, 17-12. De Nederland se konsument is over het algemeen pessimistischer geworden over zijn eigen financiële situatie en ook over de ekonomische ontwikkelingen uls geheel. Dit is het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken uit een enquête in de eerste helft van oktober, on der ongeveer 5.000 huishoudens. Ver geleken met een enquête in mei van dit jaar zijn de verwachtingen aan zienlijk somberder, aldus het CBS. LAND- EN TUINBOUW Ook in de winter hebben uw planten voedsel nodig Het is opmerkelijk, dat vooral in de wintermaanden, in tegenstelling tot het voorjaar en de zomer, de planten voor wat voeding betreft dikwijls worden vergeten. Men denkt dat in de winter de ka merplanten geen voeding nodig heb ben omdat het rusttijd is en de groei dan stil staat. Dit geldt echter al leen voor sommige kamerplanten zoals b.v. de cactus. Andere planten, zoals bijvoorbeeld winterbloeicnde planten als Cyclamen, Azalea, Be gonia, Kalanchoë, etc. hebben dan juist veel behoefte aan voeding. Dit zelfde geldt voor praktisch alle blad planten (Ficus, Philodendron, Hede- ra, etc.), wat in feite tropische plan ten zijn en geen rustperiode kennen. Plantenvoedsel moei zuiver zijn en volledig oplossen, zoals b.v. bij Po- kon het geval is. Het moet een hoge voedselkon- centratie bevatten, waardoor het Advertentie voordelig wordt in hel gebruik. Het bemesten met een goed plan tenvoedsel is goedkoop, het resultaat is altijd goed: mooie planten en veel bloemen. (Vervolg van pag. 1) Kcördinatie kollege openbare wer ken in Zeeland is een aanvrage ge daan om subsidie t.I.v. het quotum „rollend materieel", met in principe een mogelykheid van een subsidie van 50 °/n van de aanschaffingslcos- ten. Voor het dempen van de modder sloot gelegen achter het Dorpshuis heeft de raad een krediet beschik baar gesteld van f 7.000 excl. b.t.w. Het gevaar dat spelende kinderen in deze sloot terecht komen en verdrin ken heeft het dempen bespoedigd anders was mettertijd gebeurd met het bouwrijp maken van het achter liggende stuk grond aan het Stenen pad. De heer Meeuwsen (PCG) vond het bedrag aan de hoge kant. 'Wet houder Van Gilst wees er echter op dat het eenNmoeilijk te bereiken plaats was. De heer Bal informeerde of in dit bedrag drainage was inbe grepen, wat echter niet het geval was. Bij de aanleg van de krachtstroom voorziening op de vissershaven is voor het goed funktioneren de aan leg van een verdeelkast noodzake lijk. Voor het aanbrengen van een dergelijke verdeelkast met aansluit- punten is een bedrag gemoeid van ongeveer f 15.000 excl. b.t.w. De raad heeft al eerder een krediet van f 2.500 beschikbaar gesteld on ging akkoord met een aanvullend krediet van,f 12.500. Voor de bouw van het nieuwe postkantoor aan het Kerkplein zal bij de plaatselijke aannemers fa. Ca- pelle-van O ever en en Deurloo offer te worden gevraagd. De bezwaren die tegen de bouw van het postkan toor bij de gemeente waren binnen gekomen zijn inmiddels opgelost. Rondvraag De heer Verspoor (Alg. Belang) zou graag lichtpunten aangebracht zien op de parallelweg bij de twee afslagen op de Grevelingendam. Dat- is een zaak voor Rijkswaterstaat al dus de voorzitter, de gemeente .heef t hier niets in te brengen. De heer Meeuwsen (PCG) vond het aanbrengen van een lichtpunt op de kruising Molenweg-Groeneweg geen overbodige luxe omdat het daar ter plaatse zeer donker is. Het gemeente bestuur zal zich hier nader over be raden. De heer; Meeuwsen infor meert naar het politierapport over de Dorpsweg met betrekking tot de vrachtauto's bij fa Mol. Fa Mol gaat zijn terrein verharden, waarmee de ze denkt de problemen op te lossen. De heer Bal (lijst v. d. Velde) ziet een afdoende oplossing door het ma ken van een in en uitrit waarmee de grote vrachtauto's geheel van de weg verdwenen, zijn. De heg van de heer W. Kik in de Poststraat steekt over de weg, aldus de heer Bal, en dit levert gevaar voor het verkeer op.Wethouder Van Gilst zei dat knippen van deze heg niet voldoen de is, maar dat deze ingesnoeid moet worden. Wanneer de nieuwe burgemeester fn het Dorpshuis wordt geïnstalleerd zou de heer Bal graag zien dat er een goede geluidsinstallatie aanwe zig is. Het Dorpshuis is een prachtig gebouw, maar de geluidsinstallatie is zeer slecht. De heer Bal zou graag zien dat het gemeentebestuur de commissie stichting Dorpshuis hier op attendeerde. De mogelijkheid voor het plaatsen van een waterplaats in de bebouwde kom was een vraag van de heer v. d. Bes (SGP). Dat is een onmogelij ke zaak aldus de voorzitter, omdat er geen plaats is waar dat geen klachten opwerpt. Vervolgens werd uitgebreid aan dacht besteed aan de gemeentebe groting voor 1976, waar we in een volgend nummer uitgebreid op te rug komen. Op kleuterschool De Speeldoos" werd vorige week het kerstfeest ge vierd. De kinderen voerden een kan- late uit onder veel belangstelling van ouders, broertjes en zusjes. Aan het eind van de avond kreeg mevr.- Van de Bijl, die de school na de-kerst vakantie verlaat, een dankwoord na mens de ouder commissie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zang' en toneel NOORDGOUWE, 20-12. Woens dagavond jl. hield de afdeling „Noordgouwe e.o." van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar kerst avond in het verenigingsgebouw in Zonnemaire. De avond werd geopend door "het gezamenlijkezingen van het lied „Komt verwondert uhier ménsen". In- haar openingswoord verwel komde mevrouw v. d. Hoek-Moer- mond de talrijke aanwezigen; De op komst was bijzonder groot, nl. 92 le den 'van de 114. Verder merkte me vrouw v. d. Hoek-Mpermond op; dat vriendschap in het leven een hee2 grote faktor is. Het koor 1 o.l.v. de héér en mevrouw Van 't Veer zong vervolgens „Eens zal op de grote morgen" en „Herdérs, Hij is gebo ren". Mevrouw De -Bie-Zonneveld deklameerde een gedicht van Huub Oosterhuis." Toneel In de paifze. werd koffie gepresen teerd met daarbij een schoteltje met. lekkers, waarop een brandend kaarsje stond. Het toneelstuk „Een heel kleine kalkoen" dat hierna werd opgevoerd door zeven leden van de afdeling, werd heel goed gespeeld. Als dank werd hen een kerststuk je overhandigd door de. presidente. Zang Het koor zong hierna weer tw.ee liedjes „Zo lang er mensen zijn op aarde" en ,,'Ic Zou zo graag als Ma ria". In de tweede pauze werden de aanwezigen getrakteerd op warme wijn. Er werd samen weer gezongen „Hoor de engl'en zingen d'eer, waarna mevrouw Heringa-Hoeufft een kerstproza voorlas, getiteld „Kerstpreek van een neger pastoor". In haar slotwoord bedankte de presidente allen die meegeholpen hadden om alles le bakken en klaar te maken, en overhandigde al de koorleden een heel mooi kerststukje, die ook allemaal door eigen leden waren gemaakt.. Deze heel sfeervolle en geslaagde kerstavond werd besloten door het zingen van Stille nacht, heilige nacht. Advertentie SKI-JACKS voor heren voor jongens Mol 5-7 Zierikzee Tel. 101110)2890 f 49.75 f 39.75 Slot duplieken WESTERSCHOUWEN, 19-12. In de gehouden gemeenteraadsverga dering van Westerschouvven, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn, werd zoals gemeld de begroting z.h.s. vastgesteld. Bij de duplieken vestigde de heer J. Lustig de aandacht op de bijzon der gevaarlijke verkeersweg, door medegebruik van de landbouwvoer tuigen, van Zierikzee naar de West hoek. Graag zou hij zien dat het kol lege bij Prov. Waterstaat er op aan dringt. hier verbetering in le bren gen. De heer Lustig zag ook geen bezwaar in het openbaar maken van de kommissie vergaderingen „Wij hebben niets te verbergen'' al dus de heer Lustig. Dc heer J. Hen- driksc sprak dc hoop uit, dat er een oplossing zul worden gevonden voor de motorklub „De Koppeling", ter wijl de heer S. Roos blij was, dal er voorlopig niets aan de Westerseweg gebeurt. De heer L. Tieleman hield nog een pleidooi voor het aanleggen van tennisbanen door de gemeente. Verder wees hij erop. dat de politie strenger zal moeten ingrijpen ten aanzien van de snelheidskontrole op de KioosterWeg, wat het gevaar op het kruispunt zal doen afnemen. Kommissie vergaderingen Zijn fraktie was niet geporteerd voor het openbaarmaken van de kommissie-vergaderingen. Wel voel de hij voor inspraak door de bevol king door hét geven van hoorzittin gen, zoals b.v. voor hel plan West hoek en het struktuurplan. Bij de gevaarlijke kruising te Serooskerke noemde hij het benzinestation een grote sta in de weg. Mevr. A. G. J. Friderichs-Landegent wilde de ge sprekken gaande houden over de haven van Brughsluis met de be treffende Stichting. Het verbeteren van de kruising te Serooskerke vond zij urgent. Verder verklaarde zij dat de fraktie tegen het openbaarmaken van de kommissie vergaderingen is. Wel voelde zij voor voorbesprekin gen met de bewoners van de kernen over aanplant. De grondpolitiek zo als die nu door de regering wordt voorgestaan, onderschrijft de VVD niet. Burgemeester H. P. Everwijn antwoordde in tweede instantie het een moeilijk zaak te vinden om bij de nota Westhoek de bevolking nog te betrekken, „helaas is daar geen tijd meer voor." De burgemeester sprak de hoop uit dat nog voor het broedseizoeri dc noodlciding van de riolering, welke bovengronds komt, kan worden aangelegd. ij Voor de motorclub zal voor een oefenterrein worden uitgezien naar een oplossing. De raadsvoorzitter dacht dat het juist was als er voor een wedstrijdterrein in de regio werd uitgezien. Verschillende zaken zullen nog onder de aandacht van de politie worden gebracht. Naar aanleiding van een vaag van de heer J. Padmos deelde hij mee dat doelbewust voor een openbare aan besteding is gekozen bij het klubge- bouw te Renesse. Verplaatsbare douches op het strand zijn naar zijn mening niet le realiseren. Wethou der M. J. Steur zag het aanleggen van gasleidingen naar dc buiten ge bieden niet als urgent, daar er als alternatief altijd nog olie is. Een plei dooi hield hij voor het ieder jaar houden van een praatavond in de kernen. Wethouder L. C. Hoogerhuis vestigde nog de aandacht op een aantal openbare werken weike in het afgelopen jaar zijn verricht cn welke nog in voorbereiding zijn. Hierna werd de begroting z.h.s. vast gesteld. RENESSE. Het bekende duo Kees en Marjan, tijdens hun optreden op de slotbijeenkomst van de Winkelweek te Renesse, onder grote belangstelling gehouden in „De Ark(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3