deurloo Toezegging tot een gesprek mankte eind aan gijzeling Vliegtuig met terroristen en gijzelaars olieconferentie op weg bestemming Algerije Sneeuw versperd passen in Zwitserland Enorme terreinbrand Vertraging in beleidsvoornemens STREEKNIEUWS KERSTAANBIEDING Koninklijke kerstviering Zeeuwse Staten willen snelle beslissing oeververbinding December maand van terreur 2 AGENDA Advertentie DEN HAAG, 20-12. De toezegging van de Nederland se regering op zeer korte termijn een gesprek te ope nen met de leiders van de Zuidmolukse gemeenschap in ons land. heeft vrijdag eeu vreedzaam einde ge maakt aan de gijzelingsactie in liet Indonesische con sulaat in Amsterdam. Zeven Zuidmolukse jongeren hiel den daar ruim vijftien dagen lang 21 Indonesiërs en vier Nederlanders gevangen. Met een duur van 3G1 uur heeft dit gijzelingsdrama een tra gisch record gevestigd in de Neder landse geschiedenis. De Indonesiër Abedy kwam als gevolg van de aktie om het leven. Hij sprong in het begin uit een raam en overleed aan de gevolgen hier van. Alle andere gijzelaars verkeren in goede gezondheid. BERN". 20-12. In de Zwitserse Al- pon zijn 14 vvegenpassen versperd, waarvan twee in het Jura-gebergte. Dertien andere passen zijn alleen te berijden met sneeuwbanden of sneeuwkettingen. Gesloten zijn de passen Albula, La Groix. Furka, Grimsel, De grote St. Bernard. Klausen, Lukmanier, Nufenen, Oberalp, San Bernardina. St. Gotthard. Spluegen. Susten en Unrail en in de Jura Mnrchairuz en Weissenstein. SANTA ROSA, Argentinië, 21-12. In de Argentijnse provincie Santa Rosa woedt sinds drie dagen op hon derdduizend vierkante kilometer ak kerland een brand die door de hitte van 37 graden niet kan worden be streden. De politie in de gelijknamige hoofdstad Santa Rosa deelde zondag mee dat de brand dreigt over te slaan naar de aangrenzende provin cie San Luis. Van de vijf vuurhaarden heeft de omvangrijkste een breedte van 5 en een lengte van 70 kilometer. Openheid DEN HAAG. 20-12. Als gevolg van de gyzelings-affaires in Wijster en in Amsterdam is „een te betreu ren. maar onvermijdelijke" vertra ging opgetreden in enkele aange kondigde beleidsvoornemens van de regering. Minister-president Den Uyl deelde vrijdagmiddag mee, dat die vertra ging in het bijzonder betrekking heeft op: De nadere uitwerking van de met de Molukse groepen vind ik het een plicht, dat er geen illusies wor den gewekt, noch dingen worden gezegd, die niet bewaarheid kunnen worden". De bezetters van het consulaat hebben de toezegging van de rege ring tot een gesprek kennelijk be schouwd als inwilliging van hun laatste eis, die zij afgelopen woens dagavond stelden. Die eis luidde: er moet een gesprek komen tussen de Nederlandse regering, ir. Manusama en onze leiders. De regering moet hierover via pers en andere media een toezegging doen. In het gesprek moeten de politieke aspekten van de republiek der Zuid-Molukken (RMS) aan de orde komen en niet alleen sociale en maatschappelijke proble men. Er moet ook gesproken worden over de rechtmatigheid van de ron detafelconferentie van 1949. Donderdag deelde ir. Manusama de bezetters mee. dat enkele be windslieden na afloop van de trein kaping in Wijster inderdaad een gesprek hadden toegestemd, aldus minister Van Agt van justitie op een persconferentie in Amsterdam. Premier Den Uyl bevestigde in Den Haag dat het gesprek met de Zuidmolukkers dat al voor eind januari zal plaatsvinden, in alle openheid zal worden gevoerd. „De Molukkers zullen de gelegenheid krijgen precies te zeggen wat ze op hun hart hebben", aldus drs. Den Uyl. Hij sloot niet uit, dat er over politiek gepraat zou worden. Wel constateerde hij„in de gesprekken ZIERIKZEE Gemeenschappelijke kerstzang Woensdagavond 24 december is er weer de traditionele kerstzang voor heel Zierikzee in de Gasthuiskerk aan het Havenplein. De leiding be rust bij ds. K. Schaap en ds. P. op den Velde houdt de meditatie. Me dewerking wordt verleend door het Kamerkoor en een trompettist. Bij de uitgang wordt een kollekle ge houden voor Solidaridad, de inter kerkelijke hulpaktie voor Lntijns- Amerika. bestemming van het bedrag van f 650 miljoen voor het werkgelegen heidsprogramma. De vaststelling van het bouw programma 1976. De beslissing over de vaste oe ververbinding over de Westerschel- de. De beslissing over de uitbrei ding van het aantal kernenergiecen trales. De wijziging van de wet op de ondernemingsraden. JONGENSPANTALONS Terlenka, maten 98 t/m 176 f 25. Kerstavond herv. vrouwengroep „Wees een zegen" De Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" vierde in een sfeervol met kaarsen verlichte zaal van het Herv. verenigingsgebouw op intieme wijze het kerstfeest, onder leiding van de presidente mevrouw Schot-De Regt. De presidente las het kerstevangelie, dat werd afgewisseld met samenzang en declamatie. In de pauze werd getrakteerd op koffie met kerstgebak, waarna de dames v. d. Male en Christiaanse elk een boeiend kerstverhaal voorlazen. De avondsluiting werd verzorgd door ds. Schaap. Hij deed dat naar aanleiding van Lukas 2, gevolgd door dankgebed. Als afsluiting werd staande gezongen „Ere zij God". Promotie tot doctor in de economische wetenschappen Op woensdag 17 december vond in de aula van de Katholiek Hogeschool te Tilburg de promotie tot doctor in de ekonomische wetenschappen plaats van onze oud-stadgenoot de heer C. W. M. den Boer, op een proefschrift getiteld: „Het algemene preferentie stelsel v.an de EEG". Na de promotie vond in de Portretten zaal van de Hogeschool een receptie plaats. Ongevallen op de Zeelandbrug Door de gladheid van de afgelopen week ontstonden op de Zeelandbrug diverse ongevallen. Op 16 december raakte bestuurder F. E. J. W. uit Breskgns tijdens een inhaalmanou- vre in een slip en kwam tegen de vangrail terecht. Zijn auto raakte beschadigd. Eveneens door de glad heid raakte L. K. met zijn Mercedes- personenauto tegen de vangrail. Op 19 december raakte d. P. uit Zierik zee tijdens een inhaalmanoeuvre in een slip en kwam ook tenslotte te gen de vangrail terecht, waardoor de auto werd beschadigd. Vermeiing Van een auto, die geparkeerd stond op de parkeerplaats in de Minne broederstraat werd een linnen dak doorgesneden. Diefstal In de nacht van 17 op 18 december werd ingebroken bg Cebeco-Zuid- west op het Industrieterrein. Het slot aan het hekwerk werd doorge knipt. Er werd voor f 10.000,aan gereedschap gestolen. Auto aangereden Donderdag werd de auto van L. M. L. uit Zierikzee, die geparkeerd stond in de Hogenmolenstraat op de parkeerplaats van Albert Hein aan gereden door P. S. uit Zierikzee. Inbraak In de nacht van 16 op 17 december werd ingebroken op de twee R.T.M.- boten in haven De Val. Door het openbreken van vier deuren ver schaften de daders zich toegang. Er werd een hoeveelheid gereedschap ter waarde van f 2.500.ontvreemd. Mol 5-7 Zierikzee Tel. (0111012890 UTRECHT, 20-12. In de garage van de marechaussee-kazerne bij paleis Soestdijk heeft de koninklijke familie vrijdag; kerstfeest gevierd met het personeel en hun gezinnen. Er waren ruim 400 mensen. In zijn welkomstwoord zei prins Bernhard: „we zijn gelukkig dat deze viering na wat vrijdagmiddag gebeurd is in een betere sfeer kan plaatsvinden dan we verwacht had den'*. daarmee doelend op het einde van de gijzeling- in Amsterdam. Op de bijeenkomst werd veel ge zongen. De koningin las het kerst evangelie naar Lucas en prins Bern hard las een kerstverhaal en een gedicht van Anton van Duinkerken. Na afloop schonken de koningin, de prins, de prinsessen Beatrix en Margriet en hun echtgenoten choco, lade. De oudere kinderen van prin ses Beatrix en prinses Margiet deel den cake uit. Hèt personeel kreèg een .kalender, een kerstbrood en snoep mèe naar huis. HAAMSTEDE Kerstviering N.C.V.B. De kerstviering van de afdeling Haamstede van de N.C.V.B. vond plaats onder leiding van de presi dente mevrouw Hack, in de recrea tiezaal van de Geref. kerk te Haam stede. In deze bijeenkomst speelde een blokfluitgroep van de C.N.S., waarna liturgie en meditatie plaats vonden. Na de pauze volgde koor- en -samenzang en declamatie door me vrouw Meeuwse-Markense. Daarna vertelde mevrouw Meeuwse een kerstverhaal, „Het Beeldeke". De goed bezochte avond werd besloten met het zingen van „Ere zij God". RENESSE Nieuwjaarsbegroeting hervormde gemeente De Hervormde gemeente van Re- nesse houdt op 1 januari in gebouw 't Trefpunt een nieuwjaarsbegroe ting. Het is niet de bedoeling dat het een officiële samenkomst wordt. Men hoopt dat de mensen tussen elf uur en kwart over elf 's morgens binnenkomen en elkaar dan nieuw- jaarwensen en een kopje koffie drin ken. Rond half twaalf zal een lied worden gezongen, gelezen in de bij bel, en samen worden gebeden. Daarna kan nog wat worden nage praat als daaraan de behoefte be staat. Bijzondere kerstviering basisschool Vrijdagmiddag was voor de leer- lingen van de openbare basisschool een bijzondere afsluiting van het eerste trimester georganiseerd; Zo gingen de kinderen 's middags niet thuis eten maar was op school een gezamenlijk etentje waar behalve leerlingen en leerkrachten ook ver schillende oudercommissieleden aan deelnamen. Enerzijds was dit eten tje een gezellig evenement, ander zijds vond hier een ontmoeting plaats tussen de verschillende leerlingen. Men had namelijk bewust kinderen van de lagere klassen naast die van hogere gezet. Het geheel verliep uit stekend, mede door de aktiviteiten van oudercommissieleden die veel werk verzet hadden in de keuken en bij de verdeling van soep, brood jes en 't „toetje". Na afloop traden kinderen uit verschillende klassen op met liedjes (schoolkoor), toneel stukjes en zelf gemaakte gedichtjes, het geheel werd onderbroken door een kerstverhaal dat door een dei- leerkrachten werd verteld. Bazaargeld besleed Het geld, dat de basisschool ,,'t Staepel'óf" te Renesse vorige maand middels een bazar verdiende is nu grotendeels besteed. Schafte men zich enkele weken geleden een fraaie halfautomatische stencilmachine aan, vorige week kwam de school in liet bezit van een elektronische sten cil schrijver. MIDDELBURG, 19-12. De Zeeuw se staten hebben zich vrydagmiddag in een motie uitgesproken voor een snelle positieve beslissing ten aan zien van de aanleg van de vaste oe ververbinding; YVesterschelde. Deze motie zal aan het kabinet en in het bijzonder aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat ter hand worden gesteld. Zoals bekend is donderdag besloten dat de beslissing ten aanzien van de Westerschelde- verbinding door bet kabinet pas in januari zal vallen. Vijf overvallers - drie-en-dertig gijzelaars WENEN, 22-12. Het vliegtuig met terroristen en gij zelaars van de olicconferentie, is heden-maandagoch tend om kwart over negen van het vliegveld Schwe- chat hij Wenen opgestegen met bestemming Algerije. ZIERIKZEE. In samenwerking met Padmos' kwekerijen werd door de firma Weltevreden een Kerstfloriade gehoudenIn dc kwekerijen was een ge slaagde kombinatie te zien van natuur en (kJeuren)-techniek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Om 7.25 uur maandagochtend be gonnen overvallers en gijzelaars het OPEC-gebouw in Wenen te verlaten om in een autobus te stappen die hen naar het vliegveld zal brengen. De overvaller die zondag ernstig ge wond in een ziekenhuis is opgeno men, is van daar rechtstreeks naar de luchthaven getransporteerd. Dc dokter die bij de gewonde ter rorist is. is een in Wenen wonende Koerd die zich vrijwillig beschikbaar hcel't gesteld. Om 7.35 uur lieten de overvallers de Oostenrijkse gijzelaars vrij en do buitenlandse OPEC-employes. Om 7.52 vertrok de gele vliegveld - bus met overvallers en hun gijze laars, onder wie elf ministers van olielanden, van het OPEC-gebouw naar de luchthaven Schwcchat. Een DC-9 van de Oostenrgkse lucht- vaartmaatschappU brengt hen naar Algiers. Het gezelschap bestaat uit vyf ter roristen, onder wie een vrouw, en 33 gijzelaars. Het instappen van terroristen en gijzelaars duurde 22 minuten. In het OPEC-gebouw vond dc Oos tenrijkse politie na het vertrek van de terroristen nog een dode, zodat de overval drie doden heeft gekost: een Oostenrijkse politieman, een Libiër en een Irakees. De terrorist die zondag met een schotwond in de maag in een zie kenhuis was opgenomen, is ook aan boord van het vliegtuig op het vlieg veld Schwechat gebracht. Bondskanselier Kreisky heeft ge zegd dat de OPEC-ministers monde ling zowel als schriftelijk hadden in gestemd met overbrenging naar het buitenland. Ouwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Maandag 22 december Zierikzee Rusthuizen „Irene" en „Ons Huis", 19.30 uur, kerstvieringen C.P.B. Brou wersha ven Stadhuis, 19.30 uur, gemeenteraads vergadering. Gemeentehuis Nieuwerkerk, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, kerstfeestviering Hervormde .Teugd- kapel. Dinsdag 23 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, kerstviering C.P.B. Ger, Ver.-gebouw, kerstavond Geref. Vrouwenver. „De lampen branden de". Renesse Dorpshuis. Kerstfeest bejaarden en Vrouwengroep, 14.30 uur. Noordgouwe Hervormde kerk. 20.00 uur. Muziek avond. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kerst viering voor de bejaarden; 19.30 uur, kerstviering Chr. Vrouwenver. Bruinisse Kerstsamenzang bij muziektent, 19.30 uur. Verenigingsgebouw. 19.45 uur, kerst avond N.C.V.B. Woensdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk, 19.30 uur. Kerstzang d(v)oor Zierikzee. Renesse Herv. Kerk. Kerstnachtdienst, 21.00 uur. Nieuwerkerk Herv. Kerk, kerstnachtdienst, 23.00 Oosterland Herv. kerk, 22.30 uur, kerstdienst. Bruinisse Kerstzangdienst, 22.00 uur. Eerste Kerstdag Renesse Kerstfeest zondagsschool. Nieuwerkerk Herv. Kerk, kerstzangdienst, 19.00 uur. 2e Kerstdag Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 15.00 uur, op treden popgroepen. „De Lichtboei", Kerst-inn. 14.00- 22.00 uur. Zaterdag 27 december Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 20.00 uur, op treden toneelvereniging. Donderdag 1 januari Renesse 't Trefpunt, 11.00 uur, Nieuwjaars begroeting Hervormde gemeente. Dinsdag 6 januari Haamstede Ned. Herv. Kerk, Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 14.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 De terroristen hadden gedreigd met het opblazen van het gebouw en allen die er zich in bevonden, als niet zou worden voldaan aan hun eis dat manndagmorgen tegen zeven uur een DC-9 zou klaarstaan. Carlos De leider van de terroristen noem de zich Carlos. Gevraagd of dit de beruchte Carlos Martinez was, ant- woorde Kreisky dat hieromtrent geen zekerheid bestond. De kanselier zei dat zijn regering in de eerste plaats uit was geweest op lijfsbehoud van de gegijzelden. „Je kunt niet spelen met de levens van anderen", zei hij. Hij ontkende dat de Oostenrijkse politie hem had aangeraden niet aan de terroristen toe te geven. „Hele maal niet waar", zei hij. „Wat voor alternatief was er? Een bestorming van het gebouw? Dat is geen alternatief", aldus Kreisky. Geen land is er tot nu toe in ge slaagd terreuracties op volmaakte wyze op te vangen, zei de kanselier, Nederland, Israël en Groot-Brittan- nië aanvoerende als voorbeelden. WENEN, 21-12. De overval op het OPEC-gebouw in Wenen is dc meest spectaculaire in een reeks van gijze- lingsaffaires die december 1975 nu reeds tot een maand van terreur hebben gemaakt. Van de ongeveer 200 mensen die in güzeling werden genomen, voornameiyk door poli- tiek-gemotiveerde overvallers, kwam een klein aantal om het leven. Het begon in Nederland, daarna In Frankryk, vervolgens in Engeland en nu in Oostcnryk. In bijna alle ge vallen gaven dc overvallers zich uit- eindelijk over aan dc autoriteiten, maar in Frankrijk werden er drie gedood door kogels van de politic.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2