Fraktieleiders deden hunzegje' met algemene beschouwingen Bruinisse uit zich in „hearing over inrichting Grevelingen Verhoor kapers gaat maanden duren BANKSTEL MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT HOOGSTE PUNT MANEGE Meelt u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Terefoon (01114) 1268 - 1265 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 19,90, per jaar 76.50, Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". .c Redakteur. M. J Bij de Vaaie numme,s 45 CCT1 v<^ch„nt maandag, dinsdag, donderdag en »r„dag - rrrtrl ottlhniiilf>r Kimranda Wntvrmii Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Advertentieprijs 29 cent per losse mm. „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 In dit nummer: /lUilUccl'ltütlU'Cf St/cf gllUC' "«-»ƒ• Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W Begroting Westerschouwen Donderdag 18 december 1975 132ste jaargang Nr. 21812 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) van het verkeer door het centrum van Renesse en het al meermalen genoemde kruispunt te Haamstede. Hij merkte dat op dit kruispunt waarschijnlijk nog niet genoeg on gelukken hebben plaatsgevonden, maar die er waren hadden wel een dodelijk afloop. Aangedrongen werd om met spoed de knelpunten uit de straatverlichting te halen. Het wordt als juist gezien dat Serooskerke en Noordwelle bij de woningbouw wor den ingeschakeld. De fraktie dringt aan op het rea- (Vervolg op pag. 5) lent openluchtrekreatie zuidwest-Ne derland, verklaarde wanneer er een duidelijk inzicht is hoe de sportvisse- rij zich zal ontwikkelen wat betreft de blijvende visstand op de Greve lingen, de plannen voor een sport vissershaven ter hand zullen worden genomen. Vragen Uit vragen kwam nog naar voren of men met de nieuwe schets aan de wegenproblematiek had gedacht. Men was van mening dat de plaatselijke bevolking hiervan de dupe wordt wanneer geen verbeteringen worden aangebracht. De belangen van de beroepsvissers komep in de nieuwe schets weinig tot uiting. Aan deze groep mensen, die hun boterham op de Grevelingen moeten verdienen, wordt weinig aan dacht besteed. Zij kregen de raad hun belangen via de gemeente te la ten verdedigen. Deze „hearing", die vooruit loopt op een regionale hoorzitting over het zelfde onderwerp, welke in januari te Zierikzee zal worden gehouden, stond onder voorzitterschap van loco-bur gemeester S .A. Jumelet. ASSEN, 17-12. Het verhoor van de kapers van de trein bij Wijster en dat van de getuigen-grijzelaars in de trein zal nog maanden duren. Dat heeft overste L. P. Bergsma hoofd van de rijkspolitie in het district Assen (Drenthe) woensdagmiddag tijdens een persconferentie in Beilen meegedeeld. De kapers hebben vol gens hem een heleboel te vertellen ook over de voorbereiding van de kaping. Niet alleen de 23 bevrijde gegijzelden maar ook de 34 passa giers die eerder in de trein waren en eruit konden komen worden ver hoord. Advertentie Het „WiIma"-projekt voorziet in totaal voor evenveel rekreanten als voor het gehele gebied zijn geprojek- teerd. De Kabbelaarsbank is een van de meest geschikte gebieden voor verblijfsrekreatie. Men wees er echter op dat bij de Kabbelaarsbank belangrijke natuur gebieden liggen, die er in Bruinisse niet zijn. „Een verplaatsing van de verblijfsrekreatie naar het oosten, zou een verlichting voor de Westhoek betekenen", aldus de heer Ubbink van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland. Het westelijk ge deelte zou het meest geschikte zijn voor de watersport, wat men echter betwijfelt wanneer men in aanmer king neemt dat er aan de oostelijke kant een sluis is die toegang geeft tot de uitgestrekte Oosterschelde. Verbl ijf srekreanten In het gebied rond en op de Greve lingen worden tussen 1980 en 1985 35.000 verblijf srekreanten verwacht en daarnaast zullen er voorzieningen moeten zijn voor nog eens 35.000 dag- rekreanten. ZIERIKZEE. Voor de bewoners van de rusthuizen Irene en Ons Huis kreeg de kerstsfeer deze week al ge stalte. Daarvoor zorgden de leerlin gen van de J. W. v. d. Doelschool. Zij brachten een sfeervol kerstspel. Foto: moment van stilte: de kaarsjes worden ontstoken (Foto: Z.erikzeesche Nieuwsbode) WESTERSCHOUWEN, 17-12. Bij de woensdagmid dag gehouden algemene beschouwingen door de ge meenteraad van Westerschouwen, beet mevrouw A. G. J. Fridericlis-Landegent namens de V.V.D.-fraktie de spits af. Opvallend noemde zij de sterke stijging van de inkomsten en uitga ven tot f 16.681.200,18 tegen vorig jaar f 12.400.227,57, terwijl de post onvoorzien slechts een beperkte ruimte geeft. Vooral de post lonen en salarissen is van f 2.463.488,43 in 1975 gestegen tot f 2.835.292,79 voor 1976. Hieruit is de voortschrijdende inflatie te zien, aldus mevrouw Friderichs. Blij is de V.V.D. dat de plaatselijke belastingen niet belangrijk verhoogd behoefden te worden, evenals de toe ristenbelasting. Gekonstateerd wordt dat het overdragen van de zuive- ringsfabriek aan het Waterschap een verlichting zal betekenen. Met de aanleg van het ïaar&tc ge deelte van de afvoerleiding gaat het pad niet over rozen maar wel door zeer drassige grond- Veel tijd en voorbereiding ko&tèn de bestemmingsplannen en bi* behe rende procedures. Het begrip fasering heeft zijn n- trede gedaan en zal mogelijk Ie;cien tot beperkte realisering van planr.en, b.v. Hogezoom-Lagezoom. Voor wat de Oostenrijkse wonin gen betreft hoopt de V.V.D. op korte termijn tot een oplossing te komen welke de partijen zal bevredigen. Voor wat betreft het bestemmings plan Renesse zijn de personen die zo zeer voor het milieu strijden in be roep gegaan tegen de horecavesti- ging aan de Vroonpias waardoor het niet denkbeeldig is dat het hele be stemmingsplan Renesse weer wordt vertraagd, iets wat door vele inwo ners van deze kern niet in dank wordt aanvaard. Ten zeerste wordt het betreurd dat de minister de W.M.Z. vergunning heeft verleend tot de verhoogde waterwinning tot medio 1979 en dat deze Mij. nu stelt niet zo'n haast te hoeven maken met de infiltratie. Naar de mening van de V.V.D.- fraktie is de infiltratie hoogst urgent en uitstel eigenlek ontoelaatbaar. Het lijkt de fraktie een goede zaak medewerking te gaan verlenen aan het exploiteren van de haven van Burghsluis nu een stichting hier be langstelling voor heeft getoond. Voor wat de toeristische akkomo- datie betreft denkt de V.V.D. aan het uitbreiden van toiletten op het strand en het plaatsen van douches. Behoefte is er verder aan slecht- weerrekreatie voor de kinderen zo als een speeltuin en een kinderboer derij. Gelukkig is de fraktie met een goed geleide jeugdsociëteit in de ge meente. Een probleem is nog steeds het onderbrengen van de jeugd op de campings, daar niet overal de jeugd op de campings wordt toege laten. Nog steeds is het noodzakelijk dat er wordt aangedrongen op voldoende politie gezien het nog steeds toene mende aantal inbraken, vernielin gen enz. Met de komst van de autospuit met kombinatie hoge-lagedruk hoopt de fraktie ten aanzien van de brand weer tot een afronding te komen van de kostenstijging, nu geraamd op f 28,77 per inwoner. Gehoopt wordt dat er spoedig een oplossing zal worden gevonden voor een drietal gevaarlijke kruisingen in e gemeente. Een gemis wordt het geacht dat de strandreddingsbngade nog niet de beschikking heeft over ccn behoorlijke draadloze verbin- i g. Gekonstateerd wordt dat nog weinig mensen uit de eigen ge- i. eente zich vrijwillig voor de red- oingsbrigade beschikbaar stellen. Jammer wordt het geacht dat er zo veel tijd is gemoeid met het op stellen van plannen voor de straat verlichting daar er knelpunten zijn, die om een spoedige oplossing vra gen. De frak is niet gelukkig met het plan van het Waterschap om de Westerseweg te gaan verbreden tot 6 meier. Urgent wordt niet meer ge acht dat de gemeente financiële steun gaat verlenen aan gasaanslui- tingen in de zgn. onrendabel^ gebie den daar dit door het verhogen van de gasprijzen niet meer aantrekke lijk is. P.C.-fraktie De heer L. Tieleman, P.C.-fraktie uitte zich positief over hel feit, dat de begroting met een post onvoor zien van f 70.000.— die verhou dingsgewijs echter niet groot is. Het doet de P.C.-fraktie goed dat bij de aanbiedingsbrief niet over be lastingverhoging wordt gesproken, hoewel de onroerendgoedbelasting voor sommigen en dan speciaal be drijven, wel verhogend zal gaan werken in 1977. „De algemene klacht van de be drijven is. het wordt te dupr, en wij onderschrijven dit volledig, er zijn veel bepalingen, er zijn veel heffin gen en wij moeten er als bestuurders voor waken, dat de lasten inderdaad niet te hoog worden. Bestemmings plannen zullen moeten worden ge richt naar de bedrijven die hier zijn gevestigd. Bou wkoncent ra t ie Bouwkoncentraties, hoe mooi als park ook aangelegd, geven eigen be drijven geen werkgelegenheid. Het concept struktuurplan wordt met veel belangstelling tegemoet gezien, en dit niet alleen, daar wij vinden dat het hoog t.iid wordt dat vn al-' raads ons kunnen uitspreken. Men heeft de indruk gekregen dat de nota Westhoek een goed bestu deerde nota genoemd mag worden, waar men bij het struktuurplan misschien veel steun kan hebben. Erg jammer is het dat een plan Re nesse ook niet op gang kan komen. Tegenover de dorpskernen is het niet eerlijk als er in Haamstede maar steeds gebouwd wordt, terwijl Renesse praktisch geen uitbreiding krijgt". Ook de heer Tieleman wees nog >p een aantal verkeersknooppunten in de gemeente speciaal de afvloeiing Inleidende besprekingen BRUINISSE, 16-12. Voor de hoorzitting die dinsdag avond gehouden werd in het dorpshuis, was zeer veel belangstelling. Doel van deze „hearing" was de be volking die hierin geïnteresseerd is, de nieuwe inrich- tingsschets Grevelingenbekken te tonen, met een toe lichting door ir. H. van Dord, hoofd van de afdeling Grevelingenbekken van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders. Aan de hand van een serie dia's lichtte de heer Van Dord de inrich- tingsschets toe. De drooggevallen pla ten gaven soms problemen, zodat, on danks het ontbreken van een plan, er voorzieningen moesten worden ge troffen om zandverstuiving en afkal ving tegen te gaan. Met het maken van de nieuwe in- richtingsschets is men uitgegaan van de oude, maar in de nieuwe weegt de natuur driemaal zwaarder dan de re- kreatie. In de oude schets ging men uit van een zoete Grevelingen, in de nieuwe van een zoute. De aanleg van een spaarbekken, die het oostelijke gebied van de Grevelingen veel aan trekkelijker maakte, komt te verval len in de nieuwe schets. Het bestem mingsplan van het rekreatieprojekt „Wilma" komt in de nieuwe inrich- tingsschets niet zo goed tot zijn recht als in de oude. BRUINISSE. Dc bouw aan de nieu we manege „De Korenzolder" te Bruinisse was tot het hoogste punt gevorderd. De vlag ging in top en handjes werden feestelijk ge schud. Men zie ook elders in dil nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De regering overweegt een deel van het platcngebied aan te wijzen tot nationaal park dat dan uit het rekreatieschap zal worden gelicht en geheel voor verantwoordelijkheid van het rijk komt. De sportvissershaven, waarover men in Bruinisse al enkele jaren spreekt, is in het nieuwe plan niet opgenomen. De heer Spelier, consu- Verwachting tot vrijdagavond: Enige neerslag In de loop van de nacht toenemende bewolking plaatselijk gevolgd door neerslag; minimumtemperaturen van 0 graden in het noorden tot om streeks min 5 graden in het zuiden van het land; maxima morgen van 6 gr. bij de Wadden tot omstreeks 1 graad in het zuiden; eerst weinig wind. daarna toenemend tot matig of vrij krachtig uit west tot noord west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. 7.0N- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Maan op 17.51, onder 9.04 HOOG- EN LAAGWATER Volle maan: 18 dec. (15.40) 19 dec. 3.37 15.55 9<14 21.28 Springtij: 20 dec. MET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied ten wes ten van Ierland met een uitloper naar de Noordzee beweegt naar het zuidoosten, hierdoor kan een toarm- tefront, behorend bij een depressie die van het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen naar het oosten koerst, ons land in de loop van de avond of nacht van donderdag op vrijdag bereiken. Onder invloed van het hogedrukgebied was er in de nacht van woensdag op donderdag weinig wind en vrijwel geen bewol king waardoor de temperatuur flink daalde, op de vliegbasis Twente vroor het zelfs II graden. Het hoge drukgebied zorgt voor een zelfde weertype in grote delen van West- Europa. Een opdringend fronten- systeem veroorzaakt in de Alpenge bieden en de zuidelijke Oosteurope- se staten op uitgebreide schaal sneeuw. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Echt grote gedachten zijn eenvoudig. Remy Montalée

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1