GIEPS GOUDEN VIJFJE 7 In Libanon gekraak aan de top Veel doden bij een ongeluk in Cairo Veel doden bij busongeluk in Nigeria Strijders van het Fretilin geven zich over Spionagezaken bijsluitregeling in West-Duitsland N.V.V. EN N.K.V. STAPPEN IN DE FEDERATIE-BOOT Havenplein 6, Zierikzee: Een Safe Adres. BLIK DOOR HET WERELD Britten slechtst geklede mannen Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 december 1975 Nr. 21812 De Libanese burgeroorlog is nu in het explosieve stadium gekomen dat inderdaad het hele staatsbestel uit elkaar dreigt te vallen. De regering had al geen indrukwekkend vertoon van vastberadenheid aan de dag ge legd tot dusver, maar ze hing al- thans nog enigszins tezamen zij het dan met de nodige ruzies en uitin gen van wantrouwen. Het grote pro bleem was dat de - islamietische - minister van defensie, premier Ka- rami, ertegen was het leger in te zet ten om een eind te maken aan de gevechten in Beiroet. Iets onbegrij pelijks op een tijdstip dat de schiet partijen in deze hoofdstad na een haast onafzienbare rij zogenaamde wapenstilstandsovereenkömsien weer helemaal tot buitenzinhige proporties waren uitgegroeid. Een dagelijks dodental van rond de hon derd was bereikt, waarbij de meeste slachtoffers vielen door ongecamou fleerde moord: illegale controlepos ten hielden auto's aan en keken in de paspoorten of de aangehoudenen wel de goede religie aanhingen en zo niet dan was er zonder omhaal een nekschot. Minister Chamoun, een christen, die als minister van binnenlandse zaken rechtstreeks verantwoordelijk is voor de rust en orde, heeft op eigen houtje een paar legereenheden die toevallig onder zijn bevel ston den en niet onder dat van Karami, opdracht gegeven een bufferzone te bezetten tussen de strijdende chris tenen en islamieten. Het toeval dat het hem mogelijk maakte dit te doen was, dat deze eenheden tijdelijk wa ren toegevoegd aan zijn politie, een overigens tamelijk machteloze orga nisatie. Dit betekent overigens direct, dat deze zeer logische ingreep vooral van de zijde van de moslim-strijd groepen is betiteld als het bewijs dat het leger in wezen de partij heeft gekozen van de christelijke fallan- gisten. Het leger is traditioneel, ze ker wat de officieren betreft, over wegend door christen-Libanezen be mand die zeker niet met genoegen gezien zullen hebben dat hun bur ger geloofsgenoten danig in het nauw waren gebracht. Dat het leger zich desondanks afzijdig heeft ge houden en heeft geluisterd naar de bevelen die het kreeg, lijkt eerder een bewijs dat de strijdkrachten toch wel gezagstrouw zijn gebleven - tot dusver. Ttfd nodig Dat laatste mag er wel bij, want nu de onenigheid tussen de ministers die hun bevelen te geven hebben zo duidelijk is gedemonstreerd en nu ze inderdaad op het gevechtsterrein actief zijn geweest, valt niet goed in te zien, hoe deze zelfde troepen bin nenkort weer braaf de andere kant uitkijken, terwijl de burgerij onder ling slachtpartijen aanricht. Nu is men in Libanon door de jaren heen wel een routine gaan ontwikkelen om de ergste tegenstellingen te over bruggen en het is best mogelijk, dat het kabinet op de een of andere ma nier verder doorrotzooit, maar de in- CAIRO, 15-12. In Zuid-Egypte zijn zondag 50 mensen verdronken, door dat de vrachtauto waarmee zij reis den, nabjj Qus in een kanaal reed. Zes personen overleefden het onge luk. Qus ligt op 15 km ten noorden van Luxor. menging van de strijdkrachten is niet meer terug te draaien. Waarmee toch niet ongedaan ge maakt wordt, dat die inmenging nu niet zoveel zin meer heeft - daartoe had het kabinet moeten besluiten toen de ongeregeldheden nog niet zo'n verschrikkelijke omvang had den aangenomen als nu het geval is. Bij het steeds heftiger oplaaien van de strijd is over en weer een altijd al enigszins aanwezige haat tot het kookpunt verhit en het zal heel wat tijd vergen die weer te laten bekoe len, als dit lukt. Daarbij komt, dat het kabinet tijdens de strijd ook 7?iets heeft kunnen opbrengen, dat door de moslims gezien kon worden als een tegemoetkoming aan hun ver langens die niet geheel en al absurd zijn. De religie speelt nu wel een gro te rol bij de gevechten en allerlei elementen van Arabische verbonden heid e.d. komen er wel bij, maar de basis voor de tweedracht xoerd ge legd doordat in de merkwaardige staatsinrichting van Libanon de so ciale mogelijkheden en baten wat eenzijdig aan de christelijke bevol- kingsgroep ten goede kwamen. Inderdaad is een burgeroorlog niet geschikt om regeerders te stimule- leren op stel en sprong een nieuwe staatsregeling en nieuwe wetten te bedenken waarmee een gerechtvaar digde grief van een achtergestelde bevolkingsgroep wordt weggenomen. Maar dat dit niet gebeurd was tevo ren het grote verzuim dat in de eer ste plaats goedgemaakt moest wor den wat intussen heel wat Libane- zen met hun leven hebben betaald. LAGOS, 15-12. Tweeëntwintig Ni- gerianen die in het weekeinde op weg waren naar een bijeenkomst van de Getuigen van Jehova in oost- Nigeria zijn om het leven gekomen toen hun vrachtauto van de weg raakte. Het ongeluk deed zich voor op de weg tussen Ikot-Ekpene en Aba. Acht slachtoffers waren kin deren. Doden door kolendamp ROTTERDAM, 14-12. In een huis aan de Scihelandstraat in Rotterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag een 51-jarige man en twee kinderen van 10 en 14 jaar als ge volg van koolmonoxidevergiftiging om het leven gekomen. De 43-jarige moeder en een 14-jarig vriendinne tje, dat bij de familie logeerde, zijn met ernstige vergiftigingsverschijn selen in het Bergwegziekenhuis op genomen. Volgens de politie is de oorzaak van het drama een defecte kachel. De slachtoffers werden zondag rond het middaguur gevonden. JAKARTA, 15-12. Driehonderd strflders van de linkse onafhanke lijkheidsbeweging Fretilin op Portu gees Timor hebben zich overgegeven aan hun pro-Indonesische rivalen, zo hebben welingelichte kringen in Ja karta maandag bericht. Een groot aantal strijders dat zich overgaf in Dili en Baucau behoorde volgens het bericht tot de Fretilin- strijders die naar de heuvels vlucht ten toen Indonesische mariniers - door Jakarta aangeduid als vrijwil ligers - de pro-Indonesische strijders op oost-Timor hielpen bij hun stormloop op Dili vorige week. De overgave is het gevolg van de onafgebroken aanvallen die de pro- Indonesische strijders daarna op de Fretilin-strijders hebben gedaan. LONDEN, 15-12. De Britse bond van herenkledingmakers zegt dat de Britten tot 's wereld slechtst geklede mannen behoren. Men kan ze volgens hem zonder meer sloddervossen noemen wat hun uiterlijke verschijning aangaat. De gemiddelde Britse man, zo be- kloeg de bond zich onlangs in een modeblad, loopt rond in een vies jas je, een pantalon die zo vol vouwen zit dat hij een trekharmonika lijkt en een overjas waarop de vetvlek ken niet meer te tellen zijn. „De gemiddelde man in Groot- Brittannië doet er de Amerikaanse fümrechercheur Colombo uitzien als een Dandy", aldus de bond. Hij wijt de onzorgvuldige verschij ning van de Britse mannen aan het verlies van persoonlijke trots. Apothekers ontduiken HAMBURG, 15-12. De ontmaske ring van Günter Guillaumc, officier in het Oostduitse leger en ex-advi seur van de bondskanselarjj in Bonn, is tot nu toe de Westduitse spionage- zaak met de ernstigste gevolgen ge weest. Toch is het maar één zaak in een rij van opzienbarende aktiviteiten van communistische geheime diens ten in de Bondsrepubliek. In de laat ste tijd zijn in West-Duitsland dui zend spionagezaken per jaar ten gunste van oost-Europcse landen aan het licht gekomen. De markantste voorbeelden zijn die van de hoofdreferendaris Heinz Felfe, afgevaardigde van de SPD Al fred Frenzel, kapitein-luitenant Horst Ludwig, de journalist van Bild, Heinz Sütterlin en eerste hoofd van de contraspionage Otto John. UTRECHT. 15-12. NVV en NKV, tcsamen met ruim een miljoen leden het grootste vakbewegingsblok in ons land, nemen aanstaande donder dag in het Congresgebouw in Den Haag definitief het besluit om in de fedcratieboot te stappen en samen de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) aan to gaan. Aan het federatiecongres in Den Haag is een lang voortslepend pro ces van zes jaar geharrewar en dis cussie voorafgegaan, zes jaar waar in het CNV - met 230.000 leden de kleinste van de drie vakcentrales - besloot uit de federatieboot te stap pen omdat het vreesde in dit vaar tuig door NVV en NKV te worden doodgedrukt. In januari vorig jaar haakte hot CNV definitief af omdat het bang was als christelijke vak centrale zijn identiteit te verliezen. Deze vrees werd versterkt toen het NKV besloot aan de „K" niet meer zcvecl waarde te hechten en de confessie als organisatiebeginsel los te laten. Advertentie Verzekeren van uw sieraden is natuurlek ver standig. Nog verstandiger is dit: ze eerst door mij als expert laten taxeren. Opdaf de premie juist is. Opdat bij j verlies of diefstal de uit kering u niet tegenvalt. Kortom: opdat de verzekering passend is. Daarom verstrek ik u over de taxatie een deskundig en vertrouweli|k rapport. Dan zit u safe. Dankzij de service van de E.S.-Juwelier. Kom praten daarover. E.S.juwelier DEN HAAG. 15-12. De per 1 no vember jongstleden van kracht ge worden „Bijsluitregeling" wordt door sommige apothekers ontdoken, aldus de CH-kamerleden Tilanus en Kruisinga. Zij hebben staatssekre- taris Hendriks (volksgezondheid) ge vraagd hierover kontakt op te ne men met de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering van de pharmacie. In schriftelijke vragen aan de staatssekretaris zeggen de beide ka merleden, dat de ontduiking van de nieuwe regeling gebeurt op grond van een andere interpretatie van de regeling. WOENSDAG 17 DECEMBER NED. IVoor het middagprogram ma tekent de VARA, die om half vier begint met de film Claudia, op zoek naar Timboektoe. Deze film gaat over een Mongools meisje en is bedoeld om kinderen te waarschu wen tegen het hebben van vooroor delen. Daarna volgt de film Het meisje met de zwavelstokjes, geba seerd op het gelijknamige sprookje van H. C. Andersen. Na een korte reportage over de houding die kin deren aannemen bij het kijken naar de televisie, volgt tot slot De film van ome Willem, waarin een bezoek aan. de kapper wordt gebracht. Na dat de NOS tussen zeven en acht uur achtereenvolgens de trekking van de StaatsloterijVan gewest tot gewest en de politieke zendtijd over het scherm heeft laten gaan, wordt de Nederlandse film Liefde en lange vingers op de buis geprojekteerd. Schrijver en regisseur van deze film is Gerben Hellinga. Het stuk gaat over een meisje daal van huis weg loopt met een vriendje naar de grote stad en daar winkeldiefstallen pleegt om zich in leven te houden. De hoofdrollen worden gespeeld door Cina Tïmicela en Maarten Spanjer. De rubriek Muziek om naar te kij ken, bevat ditmaal de musical Trepp auf und Trepp ab, die samengesteld werd uit gedeelten van drie grote werken van Kurt. Weill. Na het journaal is deze zender op de rubrie- kentoer, met achtereenvolgens Den Haag Vandaag, Studio Sport, en Pa- noramiek. NED. II: Voordat de VARA aan bod komt, brengt het IKOR hel der de deel van de serie over kinderen in Columbia en Peru en de kerkelij ke informatierubriek Kenmerk. Bo vendien ko,mt de Stichting Socutcra met een instruktief filmpje over het voorkomen van brandwonden. Hel vanaf half negen uil te zenden pro gramma Wat de dokter doet is altijd goed is een vervolg van een op 1 de cember door de VARA gebrachte dokumentaire. In deze dokumentaire kwamen patiënten aan het woord over hun onnodige en vaak machte loze situatie in ziekenhuizen. Onder leiding van Koos Postuma wordt over dit onderwerp vanavond ver der gepraat door arisen, verpleeg- kundigen en patiënten. De Engelje film Op naar dc Cupfinole is een al leraardigst werkje over een echtpaar en een vriend die. maar één duel hebben; Leeds United te zien spelen in de Engelse cupfinale, maar die in de laatste uren voor de wedstrijd bij een onverwacht voorval betrokken raken. Bij het praatprogramma Bij Ischa is vanavond dr. Sicco Mansholt op bezoek. WOENSDAG 17 DECEMBER NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 15.30 Clauoia op zoek naar Timboektoe 16.15 Het meisje met de zwavelstok jes; 16.50 M'et Ray Musselein tv-kij- ken; 17.00 De film van ome Willem; 18.15 Teleac; 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Liefde en lange vingers; 20.55 Mu ziek om naar te kyken; 21.35 Jour naal; 21.50 Den Haag Vandaag; 22.05 Studio Sport; 22.30 Panoramiek; 23.15 Journaal NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Heeft de regen een va der?; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal 20.25 Socutera; 20.30 Wat dokter doel is altijd goed; 21.10 Hoe bestaat het; 21.15 Op naar de cupfinale; 21.40 Bij Ischa; 22.20 Gedicht22.21 Journaal. DONDERDAG 18 DECEMBER NED. 1: Met twintig minuten kos telijke humor voor jong en oud (Laurel en Hardy zitten in de gevan genisbegint de VPRO haar pro- gramrna. Na het slapstickwerk biedt Netty Rosenfeldt in haar rubriek Landgenoten bepaalde personen de gelegenheid hun visie op belangrijke dan wel opmerkelijke zaken ie ge ven. Vervolgens is de VPRO in Ame rikaanse sfeer. In een aflevering van All in the family blijkt dat Archie Bunker een grotee vergissing heeft gemaakt door een kontrakt te teke nen waarvoor hij gratis een nieuwe verxoarmingsinstallatie krijgt. In de reeks over de V.S. van Amerika heeft de VPRO ditmaal een pro gramma over de pers in Amerika. Zoals alom bekend is, heeft de Ame rikaanse pers een belangrijke rol ge speeld bij het Wateregate-schandaal dat uitendelijk president Nixoh tot aftreden dwong. Sinds de publiciteit rond dit schandaal is de mentaliteit van de Amerikaanse pers gewijzigd, menen de samenstellers van dit programma. Het laatste dat de VP RO te bieden heeft is de eerste af levering van het nieuwe programma Herenleed. Van de EO vervolgens drie programma's. In de rubriek Kerk en theologie wordt nagepraat over de vijfde assemblee van de We reldraad van Kerken. Opmerkelijke klassieke muziek biedt de rubriek Ars Musica. De dagsluiting wordt in de rubriek Tenslotte uitgesproken door ds. Glashouwer. NED. II: In de vooravond bij de VARA eerst dertig minuten aan dacht voor de natuur met een afle vering van de serie over het Caraï- bische gebied. De schijnwerper wordt op de ibissen en de reigers ge richt. Vervolgens het voorlaatste deel van Oorlogswinter, waarin Mi chael en Erica een grote schok moeten verwerken als ze ontdekken dat Jaclc indirekt verantwoordelijk is voor de dood van een Duitse soldaat en daardoor ook voor de terechtstel ling van hun vader. In de Pallis ers worden spijkers met koppen gesla gen. Zo besluit Violet Effingham dat zij met Lord Chïltern zal trouwen. Verder is Glencora er de oorzaak van, dat de trouwplannen van ma dame Max en de hertog van Om nium de mist in gaan. Rond de klok van half tien wordt plaats gemaakt voor Koning Klant. In deze rubriek weer de nodige voorlichting voor de konsument. Liefdesperikelen doen zich voor in de serie Man over de vloer. Chrissy heeft een nieuwe vriend en wil het hem bij haar thuis een beetje gezellig maken. Op een ongelukkig moment komt Robin de kamer binnenstappen. PONDERDAG 18 DECEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 Het klein huis op de prairie; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristi- Zondag 21 december, 21.15 xiur, Nederland I: Martine. Voor de vierde maal presenteert Martine Bijl haar programma. sche tips; 18.55 Nieuws19.05 Laurel en Hardy; 19.25 Landgenoten; 19.40 All in the family; 20.05 Simplisües Verbond; 20.20 Onthullingen als koopwaar; 21.00 Herenleed; 21.35 Journaal; 21.50 Kerk en theologie; 22.20 Ars Musica; 22.45 Tenslotte; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Neiuws; 19.05 De eilanden van de rode vogels; 19.30 Oorlogswinter 20.00 Journaal20.25 Achter het Nieuws; 20.40 De Pallisers; 21.35 Ko ning Klant; 22.00 Man over de vloer; 22.25 Achter het nieuws; 23.00 Ge dicht; 23.01 Den Haag Vandaag; 23.16 Journaal. VRIJDAG 19 DECEMBER NED. I: De KRO biedt in de voor avond een reportage van de jaar lijkse liefdadigheidsvoorstelling in Parijs van artiesten. Deze gala de l'union des artistes is bedoeld om gelden in te zamelen voor vakgeno ten die niet meer in staat zijn zelf de kost te verdienen. Een keur van ar tiesten verschijnt op het scherm. Een greep, uit de vele namen: Leslie Caron, Nathalie Delon, Claude Bras- seur, Francis Perm en de groep Cas- cadeurs. Met een onderbreking voor het journaal om half tien- duurt de Van Speyk Shoxn van pcht uur tot elf uur. Aan het begin van deze show staat een optreden van Marijke Merckens, Gerard Cox, Frans Hal- sema en Ton Lensink. Verder in de ze show aandacht voor de sport en de kunst. De speciale gasten zijn de leden van de groep Roxy Music, die voor een explosie f muzikaal optre den tekenen. Net als vorige maand Advertentie „Als jij denkt deze vriendschap met Liesbeth te kunnen kombineren met je studie, vind ik het best. Dan mag je haar ook wel eens mee naar huis nemen; ze zal bij ons altijd wel kom zijn." Giep dacht er een paar weken over na en daarna verflauwde de omgang met het meisje, want Giep vond inderdaad zijn studie nog altijd het belangrijkste; hij wilde wat be reiken in de wereld. Op 16-jarige leeftijd behaalde hij ,het Mulo-diploma, wat ten gevolge had, dat Piet en Brechtje een klein feestje organiseerden, waarop zijn school- en andere vrienden genodigd werden. Want zoiets was waard om gevierd te worden. Daarna nam hij vakantie, maakte met een paar an dere jongens een fietstocht door Ne derland en had daarna een afspraak met een zijner penvrienden in Enge land, bij wie hij een week ging lo geren en Jack daarna in Holland. Maar de oorlog, die in augustus 1939 uitbrak, doorkruiste deze vakantie plannen, zodat de uitwisseling met Jack voorlopig werd uitgesteld. In die vakantietijd vertelde oom Piet zijn pleegzoon, dat zijn vader indertijd een groot tuindersbedrijf had in de Beemster en dat dit be drijf na diens dood, in het jaar 1931, voorlopig was verpacht. De pacht som werd jaarlijks trouw betaald en door oom Piet op een boekje ge stort. Zodra een der kinderen meer derjarig zou zijn, kon het beschikken over de helft van het kapitaaltje en moest dan maar, mee in overleg met zijn zuster bepalen of zij de be staande situatie wilde kontinueren of er de voorkeur aan zou geven het bedrijf te verkopen. „Ik hoef jou niet tc vertellen, dat dc ekonomische toestand in ons land, met oen leger van meer dan 600.000 werklozen ver re van rooskleurig is; zeg maar el lendig. En daarom zit de pachter in financiële moeilijkheden. De op brengst van de geoogste produkten wordt steeds lager; groenten worden op de veiling doorgedraaid en komt op de mestvaalt terecht of gaat in het gunstigste geval nog dienst doen als veevoer. Ook het surplus aard appelen is onverkoopbaar en wordt gedenatureerd, zodat het voor men selijke konsumptie niet meer ge schikt is en eveneens tot veevoer wordt verwerkt. Kortom: do man kan zijn halfjaarlijkse pachtsom ditmaal niet betalen. Ik heb dit al een paar jaar zien aankomen, Gerrit, en het heeft mij verwonderd, dat hij zo lang nog in staat was aan zijn fi nanciële verplichtingen te voldoen. Als jullie voogd kan ik uiteraard al leen beslissen. Maar jij wordt een jaartje ouder en daarom ben ik van mening, dat ik deze en dergelijke za ken voortaan met jou moet gaan be praten. Kijk, we kunnen verschillen de dingen doen. In de eerste plaats kunnen we hem de pacht opzeggen: niet-tijdige betaling der pachtgelden ontbint automatisch de overeen komst. Dan moet hij van het bedrijf af - er staat een termijn voor, dat zou ik moeten nakijken - en kunnen we twee dingen doen: een nieuwe pachter zoeken of het bedrijf verko pen. En daar zit nu de knel, Gerrit, want een nieuwe, enigszins kapi taalkrachtige pachter zul je onder deze omstandigheden niet gemakke lijk vinden. Het bedrijf verkopen is natuurlijk onverstandig, want de grondprijzen zijn zó laag, dat je mis schien geen twee kwartjes de meter krijgt. Mijn advies is: geef de huidi ge pachter uitstel van betaling, dat lijkt me van alle kwaden nog de minst slechte. Afwachten, hoe het zich verder gaat ontwikkelen, want verkopen voor een appel en een ei is al evenmin in jullie belang. Trou wens, daarvoor moet ik ook nog toe stemming vragen, want al ben ik is er weer een panel dal zich uitleeft in spitsvondigheden NED. II: Eerst weer het wekelijkse overzicht van de ontwikkelingen in het hitwezen. Tussen zeven en acht nl. presenteert AVRO's Top pop op deze zender de nationale hitparade. Na het journaal wordt het een dolle boel met De Mounties, die enkele zeer humoristische scenes ingestu deerd hebben. Piet Bambergen en René van Vooren hebben zestig mi nuten tot hun beschikking, maar die tijd vxillen ze niet alleen. Daar is ook het team van Hammie de Beu kelaar dat voor het nodige stunt werk zal zorgen. Het muzikale en vokale aspekt komt voor rekening van Mieke Telkamp, Imca Marina en de Volendamse groep The Cats. In hun derde show van dit seizoen ko men De Mounties onder meer terecht in een cowboy-saloon en in een vuurtoren. Om half tien volgt een overstapje naar de wereld van De Gebroeders Hammond. De onrust in het Hammond-bedrijf blijft bestaan als gevolg van het feit dat op de ei sen van een pensioenregeling niet wordt ingegaan. Wat het auto-onge- luk van Brian betreft: deze wordt door de politie ondervraagd, maar zijn twee. lifters zijn er inmiddels vandoor gegaan. Tot slot van dit avondje-AVRO twee informatieve programma's: Televizier Magazine met aktualiteiten en achtergrondin formatie, gevolgd door de Sportpa- norama van Ruud ter Weijden en Wim Jesse. Nederland II verdwijnt uit de lucht na het laatste nieuws van half twaalf. VRIJDAG 19 DECEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Gala de l'union des artistes 1975; 19.55 De Van Speyk Show; 21.35 Journaal; 21.50 De Van Speyk Show; 22.55 Interview met de minis ter-president; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog18.55 Nieuws: 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.25 De Mounties Show; 21.25 De gebroeders Hammond; 22.15 Te levizier; 22.55 Sportpanorama; 23.25 Journaal. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK jullie voogd, op z'n tijd moet ik ook rekening en verantwoording afleg gen. Denk er maar eens kalm over na, Gerrit. Dan wil ik jouw mening graag horen." Gerrit, op zijn beurt, besprak het een dag later met zijn veertienjarige zus. „Jij bent geen kind meer dus ik ben van mening, dat jij ook op de hoogte moet zijn van de toestand. De tuin in de Beemster is nog altijd ons eiegendom en verpacht, maar de man kan ditkeer voor het eerst de pachtsom niet betalen Op kal me toon legde hij zijn zus uit, wat er precies aan de hand was. Trien voel de zich gevleid, omdat haar grote broer, tegen wie ze altijd met ontzag had opgezien, haar nu in vertrouwen nam. Ze dacht een poos na en gaf tenslotte haar mening. „Die man kan 't ook niet helpen, dat we in zo'n na re tijd leven; misschien is het vol gend jaar weer wat beter? Ik zou zeggen: geef hem uitstel." Tot die konklusie was Giep al lang gekomen en zei dat een paar dagorj later ook tegen oom Piet. ..Ik heb het op mijn beurt met Trien bespro ken - ze is veertien en vrouwen kunnen soms beter een bepaalde zaak bekijken dan een man - we zijn beiden van mening, dat de pachter voorlopig uitstel gegeven moet wor den." Oom Piet knikte tevreden en klopte zijn neef op de schouders. „Misschien is deze beslissing niet be paald zakelijk; hij is in ieder geval christelijk, Gerrit, en dat moet voor ons toch het voornaamste zijn, niet waar?" Door het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland enerzijds en Frank rijk en Engelnad ten andere, konden verschillende plannen met hei oog op Gieps toekomst niet doorgaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7