Financiële positie maakt inflatiekorrektie nodig Eigen woningbezit voor laagste inkomensgroepen Spaanse regering belooft voorzichtige hervormingen Bakkers vrijaf op 27 december New York krijgt hulp Afsluiting viering Amsterdam 700 Zuivelfabriek wordt biologisch-dynamisch Ruim honderdduizend gulden buit bij overval in Delft AGENDA Zermatt wenst GIDSEN 2 Gemeenteraad Zierikzec ZIERIKZEE, 12-12. Op de jongste raadsvergadering is het gehele behandelingspakket gemeentebegroting afgesloten. Wethouder Bij de Vaate onderlijnde de noodzaak van een inflatiekorrektie, daar anders de financiële positie van de gemeente aanmerkelijk zou verslechteren. Het kollege heeft begrip voor de bezwaren dat het riool recht is opgenomen in de ouroerend-goed-helasting. Het zal derhalve de O.G.B. niet stellen op f 6,40, maar op f 5,wat voor de gemeente een mindere op brengst impliceert van f 840.000, De taxaties voor de O.G.B. heb ben een reëelè basis; is de opgaaf te laag, dan wordt het taxatiebedrag aangehouden. Is de opgave te hoog, dan wordt het bedrag bepaald in overleg met de taxateur. Het tarief van de „zuiveringslasten water schap" bedraagt voor 1975: f 26 per inwonerequivalent. Het gemiddelde woonhuis betaalt f 91. In 1976 wordt dat f 76. De wethouder wilde de naam Jeugdzorg behouden zien, daar het kollege met „zorg'' vervuld is over de jeugd. De wethouder meende dat wij om ons heen een wereld zien, die God niet meer nodig heeft en vele jonge ren grijpen naar drugs. De ver schijnselen worden gestimuleerd door degenen, die uil zijn op een so cialistische c.q. marxistische maat schappij. P.v.d.A. Zeeland wil een snelle beslissing over oeververbinding MIDDELBURG, 15-12. De Zeeuwse P.v.d.A.-statenfractie heelt maan dagavond in een telegram aan de Tweede Kamer-fractie van deze par- tü zijn verontrusting uitgesproken over het uitblijven van een beslis sing in positieve zin ten aanzien van de aanleg van de vaste oever-ver- binding Westerschelde. In het telegram verzoekt de Zeeuwse P.v.d.A.-statenfractie hun partijgenoten alles te doen om zo spoedig mogelijk tot de aanleg van de verbinding te komen. Langer uit stel zóh volgens het telegram een zeer negatieve indruk maken op de Zeeuwse bevolking. Gehalveerde winst bij weddenschap LONDEN, 15-12. Een 26-ja- rige Brit nam zaterdag een weddenschap om tien pond sterling aan en dook naakt in de vrieskoude Theems vanaf J de Westminsterbrug. J Weer terug op de oever f kreeg hij een boete van vijf J pond sterling wegens aan- stootgevend gedrag UTRECHT, 15-12. De bakkers in ons land zullen op zaterdag 27 de cember, de zaterdag na de kerst vrijaf hebben. Dit is besloten in het georganiseerd overleg bakkersbe drijf. WASHINGTON, 15-12. Het Ame rikaanse Congres is maandag ak koord gegaan met een lening aan de stad New York tot een bedrag van 2,3 miljard dollar teneinde de stad van het bankroet te redden. De Senaat keurde het wetsont werp bij acclamatie goed nadat het Huis van Afgevaardigden eerder de wet met 275 tegen 130 stemmen had aanvaard. Een door conservatieven ingediende motie om het bedrag met 1 miljard dollar te verlagen, werd door het huis verworpen. Wanneer wij voorstellen in die geest ontvangen, is het echt geen wonder dat in de raad de stemver houding steeds 9 4 is. De Stichting Jeugd en Jongeren werk mogen niet voor de voeten ge lopen. De kosten voor een ander Brogum zijn niet te overzien. De post zou p.m. moeten worden geraamd. „On voorzien" heeft nog ruimte genoeg om er later een bedrag voor op te nemen. Als eenmaal de scholen uit de bin nenstad zijn verdwenen, komen er vele lokaliteiten vrij. Daar moet wel rekening mee gehouden bij het ma ken van plannen voor „Brogum".. Er is nog geen verzoek binnen van f 0,10 per inwoner voor de huisves ting van Ierse kinderen. De Concert zaal kan gehuurd worden voor een afscheidsavond. Sociale zaken In onderzoek is de regionalisatie van Sociale Zaken. Bij uitbreiding van de dienst, dient een boekhoud kundig onderlegd persoon aange trokken. Voor de uitvoering van, de bijstandswet, worden steeds.de regels van het moment aangehouden. Een zelfde standpunt wordt aangenomen t.a.v. gehuwd zijn of samen wonen. De gedragsregels worden uitgevaar digd op het ministerie. Verontrus tend is het pogen tot oneigenlijk ge bruik van de bijstandswet. Door c.r.m. zal hiertegen beter worden opgetreden. Zelfstandigen Voor de zelfstandigen in nood, kan een lastenvermindering uitkomst brengen. Een punt in dit verband is de reorganisatie van het Borgstel lingsfonds voor midden- en klein bedrijf-.- De heer Bij de Vaate vroeg wat de P.v.d.A. nu feitelijk wil met de in spraak en openbaarheid. Hij geloof de kennelijk niet in noodzaak en mogelijkheid en verweet de P.v.d.A. juist gebrek aan inspraak, met name bij benoemingen. Hij vond program kolleges ook niet demokratisch. Door openbaarheid zou de stem van de minderheid een onevenredig zwaar accent krijgen, omdat men met zaken in de publiciteit komt, die toch niet te verwezenlijken zijn. Trouwens in geval van openbare kommissievergaderingen vinden de belangrijke beraadslagingen tevoren elders plaats en de beslissingen ook. De openbare raadsvergadering wordt dan eerst recht een schijnver toning. In schrille kleuren schilder de de wethouder tot slot de rode ge varen, die de demokraüe bedreigen, citerend het z.g.n. dokument van Düsseldorf (1919) en een uitspraak van Lenin over wereldverovering in 1923. Behandeling hoofdstukken De raad ging hierna over tot de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting. De heer Verschelling informeerde naar de mogelijkheid dat de namen van raadsleden in de telefoongids worden opgenomen. De heer Groen vroeg naar de verhdging kosten B.B. Dat vindt zijn oorzaak in de salarislasten. Parkeei-wacli lèr Het was vraagsteller verder opge vallen dat de parkeerwachter veel administratief werk moet doen. Volgens de voorzitter is er voor een tweede kracht geen geld. De boetes van de parkeerwachter, gaan naar het ministerie. Zierikzee trou wens is de enige gemeente met een betaalde wachter, voor plaatsen met rijkspolitie. Bovendien is de wachter milieu agent, maar in de verkeerstopmaan- den komt hjj nauwelijks toe aan die funktie. AMSTERDAM, 15-12. De slotmanifestatie vata de viering Amsterdam 700 zal op 27, 28, 29. 30 en 31 december in de Ronde Lutherse Kerk worden gehouden. Daar zullen de films „Amsterdam in fragmenten, 50 jaar journaal van een stad" en „Amsterdam 700, impressie van een feestende stad" worden vertoond. Er zijn vijf voorstellingen per dag. De 48 minuten durende film „Am sterdam 700" werd vervaardigd in opdracht van het Bureau Amster dam 700. Het is een terugblik op een aantal hoogtepunten van de viering zoals Sail 700, Mokum 700. de buurt feesten. de spuitbalwedstrijden op het Museumplein, de wijkprojecten, enz. „Amsterdam in Fragmenten" duurt 27 minuten en werd vervaardigd ter gelegenheid van de jubileumviering. De film geeft een overzicht van een aantal nieuws- en varia-onderwer- pen lussen de jaren 1920 en 1975. In deze flims zijn o.m, de Miss Holland verkiezingen van meer dan een hal ve eeuw geleden te zien, het omlaag halen van de restanten van het uit gebrande Paleis van Justitie, het pontje over het Rokin en het schaat sen op de ijsbaan Museumplein. De heer Verschelling vroeg naar gelden voor preventief onderzoek naar kanker en hart- en vaatziek ten. Bepaalde onderzoeken zijn er wel, maar worden gefinancierd in het ziekenfondspakket. De heer Verschelling pleitte er voor een beeldende kunstenaar lid te laten worden van de Welstandskom missie. Hem was de hoge post-zit- banken - opgevallen (f 5.000). Dit vindt zijn oorzaak in bij-plaatsing en vernieling. Bovendien moeten speelplaatsen in Slingerbos en plan Bliyse een opknapper hebben. Andere zaken De heer Verschelling kreeg verder de informatie, dat ter onkruidbestrij- ding door de Plantsoenendienst zo weinig mogelijk wordt gespoten. De prys van bestrijdingsmiddelen is overigens sterk opgelopen.* Voor mechanisch reinigen, is 145.500 uitgetrokken, een hoog be drag, maar het werk is onmisbaar. Eén werker doet de binnenstad nog met de hand, maar men krijgt daar verder geen mensen meer voor. Wet houder P. W.: „We zijn erg blij met die ene ijverige man". De heer Ley- dekker vroeg naar het Pedagogisch Centrum; op deze zaak komt het kol lege nader terug. De heer Deurloo was het opgeval len dat de bijzondere scholen „duur der uit per uur zijn". Een zaak van de b.t.w. Inflatiekorrektie De heer Van den Doel vond dat een percentage van 10,5 als inflatie korrektie erg zwaar zal vallen en juist weer de inflatie zal bevorde ren. Hij had een prijskompensatie van 4,8% beter gevonden. De wet houder P. W. zei dat niet. in zijn to taliteit 10 procent, omhoog gaat; de marge wordt kleiner, en derhalve moeten wénsen geschrapt. MADRID, 15-12. De eerste Spaan se regering na het Franco-tijdperk is van plan de burgers van het land te betrekken bij het hervormen van het regiem naar een „Spaanse democra tie" die dichter bij liet Westerse mo del komt. Ze doet tevens het aanbod samen le werken bij de defensie van de westerse wereld. Dit blijkt uit een 850 woorden tellende verklaring die maandagavond is uitgegeven na de eerste, zi,tting van het kabinet van premier Carlos Arias Navarrp. Het kabinet van twintig man werd zater dag beëdigd. De verklaring, die be gint met een eerbewijs aan de over leden generaal Franco, bevat slechts globale hoofdlijnen van de doelstel lingen die de regering voor ogen staan. Details worden niet gegeven. Wel wordt de mogelijkheid uitgeslo ten van een abrupte breuk- met het door Franko gevestigde systeem- HARLINGEN, 15-12. De Friese zui- velcoöperatie „De Takomst" heeft de zuivelfabriek te Formerum op Ter schelling maandag overgedragen aan de „Stichting tot instandhouding van een zuivelfabriek op Terschelling". Deze stichting zal de fabriek zon der winstoogmerk ter beschikking stellen van de onlangs opgerichte „Coöperatieve biologisch-dynami sche zuivelvereniging Skylge G.A.". Op 5 januari aanstaande zal de ver eniging er beginnen met do produk- tie van „Terscheilinger" kaas, boter en karnemelk. PARIJS. De recherche van Parijs heeft maandag huiszoekingen ver richt bij bureaus van extreemlinkse partijen of bewegingen. Zij nam drie personen een verhoor af, onder wie Alain Krivinè, leider van de com munistische revolutionaire liga. BRUSSEL. Het verplichtstellen van het dragen van autogordels on geveer een half jaar geleden heeft het aantal dodelijke verkeersonge vallen op de Belgische autowegen met de helft doen dalen. Geleidelijk aan zullen die produk- ten „biologisch-dynamisch" worden. De twaalf Terschellinger boeren, die melk aan de fabriek gaan leveren, hebben zich namelijk verbonden hun verbruik van stikstofmeststof gelei delijk te verminderen en tenslotte geheel te beëindigen. In plaats daar van zullen ze gaan werken met stal mest en gier en ook stikstof op hun land brengen door middel van „groenbemesting" mol vlinderbloe migen. De financiering- De financiering van de koop van de fabriek is rond. Het bedrag van f 100.000 dat. men nodig heeft voor verbetering en aanpassing van de fa- brieksinstallatie ontbreekt nog. De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee doet nu haar best om de stichting aan dat bedrag te hel pen. Zij organiseert daarvoor een ac tie onder haar eigen leden en die van de Vereniging Milieudefensie en hoopt ook op bijdragen van buiten deze organisaties. Vernieuwing riolen gedl autobussen De heer Den Boer wees. op de voordelen door het wegvallen van de zuiveringstaak, waarbij de wethou der P.W. opmerkte dat weliswaar een bedrag is weggevallen, maar de riolen aan een groot onderzoek en een opknap- c.q. vernieuwingsbeurt toe zijn. De voorzitter waarschuwde met allerlei projekten de meerop brengst op grond van de verfijnings regeling, niet. helemaal te, elimineer ren. De heer Verschelling pleitte voor subsidie aan. het Zeeuws orkest. De heer Koopman (een en ander kwam aan de orde bij dé behande ling van de Subsidielijst) vond het jammer dat de Ned. Vei', ter Be scherming van Voetgangers was ge schrapt. De voorzitter pleitte voor onder brenging van deze vereniging in „Veilig Verkeer". Hij vond een apar te organisatie maar niets. De heer Groen informeerde naar het praktisch nut van de Bond te gen het vloeken. Zo'n nut is feite lijk nooit aan te geven. Na diskussie werd besloten de f 1600,subsidie voor de Nutsbibliotheek voorlopig nog te handhaven. De voorzitter prak een .dankwoord aan allen, die hun krachten wijdden aan de samenstelling van de begro ting. Flitsen uit het buitenland PRETORIA. Zuidafrikaanse troe pen hebben 61 guerlllastrjjders ge dood bij een veldslag die naar wordt aangenomen heeft plaatsgevonden op Angolees grondgebied. Aan Zuid afrikaanse zijde vielen drie doden. ZERMATT. De bewoners van de Zwitserse wintersportplaats Zermatt hebben in het afgelopen weekeinde ih een referendum bepaald dat er geen autobussen in de gemeente mo gen rijden. Met 781 tegen 340 stemmen besloot men een eind te maken aan een dienst die met dieselbussen in een deel ban de gemeente werd onder houden. Vorig jaar waren deze bus sen herhaaldelijk aangevallen door demonstranten dat de bussen hoofd zakelijk toeristen vervoerden en dat zij de zuivere berglucht verpestten. In Zermatt mogen geen auto's ko men. De stemgerechtigden verwierpen met 682 tegen 363 stemmen ook een voorstel om elektrische auto's te ge bruiken voor het vervoer van de tienduizenden toeristen die jaarlijks Zermatt bezoeken. Man gedood bij verkeersongeluk SEROOSKERKE, 15-12. Maandag morgens is op Serooskerke (Walche ren) de 39-jarige P. Lous uit Oost- kapelle om het leven gekomen. De heer Lous reed met zijn auto op een links van de weg geparkeerd staan- dé vrachtauto en overleed ter plaat se. DELFT, 15-12. By een overval op het hoofdkantoor van de Amrobank aan de Martinus Nijhofflaan in Delft hebben twee mannen ruim honderd duizend gulden buitgemaakt. De mannen ,die bivakmutsen droe gen, stapten om zeven over tien maandagochtend het bankgebouw binnen en bedreigden het personeel met pistolen. Een van hen klom de kassiersloge binnen en deed een greep in de kassa. De buit bestaat grotendeels uit biljetten van 100 en 25 gulden. Na de overval, die ongeveer drie minuten vergde, verdwenen de man nen in een groene Simca die ze ach ter de bank geparkeerd hadden. Dc auto is later teruggevonden op het parkeerterrein Van het St. Hippoly- tusziekenhuis, niet ver van de bank. De politie veronderstelt dat de over vallers daar een tweede auto hadden geparkeerd, waarmee ze verder zijn gevlucht. De Groene Simca blijkt op 24 no vember in Den Haag te zijn gestolen. DEN HAAG, 15-12. Staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke orilening heeft maan- ilag.de gemeentebesturen op de hoogte gesteld van een regeling, die op 1 januari a.s. van kracht zal worden, en die beoogt mogelijkheden te scheppen 0111 Neder landers met een bescheiden inkomen aan een eigen wo ning te helpen. Door het opstellen van een aan vullend systeem van geldelijke steun en het scheppen van een organisato risch kader heeft de overheid een zg. beschutte sfeer geschapen, waarin dit eigen-woningbezit tot stand kan komen, aldus is op een maandagmid dag in Den Haag gehouden perscon ferentie van het ministerie meege deeld. Op grond van de nieuwe regering zullen gegadigden, met de laagste in komens voorrang krijgen. De wonin gen kunnen niet alleen worden ge bouwd in uitbreidingsplannen maar ook in stadsvernieuwingsgebieden, waar tol nu toe nauwelijks mogelijk heden waren om eigen woningen tot stand te brengen. Aanvullende steun Naast de bestaande financiële steun zal aanvullende steun worden gegeven die omvat het (eventueel) verstrekken van een rijkslcning lei- grootte van de aanvaarde stichlings- kosten van de woning en het ver strekken van een aanvullende jaar lijkse bijdrage. De grondkoslen z.ullen moeten lig gen op het niveau van de grondkos- ten van woningwetwoningen. Om in 1976 voor een rijksregeling in aanmerking te komen mag het be lastbaar inkomen in 1974 niet hoger geweest zijn dan f 22-000. Een aan vullende jaarlijkse bijdrage wordt gegeven tot een belastbaar inkomen in 1974 van f 17.000. De woningen zullen tot stand moeten worden ge bracht op initiatief van een woning corporatie. het Bouwfonds Neder landse Gemeenten of hot Bouwfonds Zuid-Nederland. Wanneer in be paalde gemeenten deze instellingen niet werken kan de gemeente jplf initiatieven nemen op dit gebied. De initiatiefnemers moeten de bouw van dc woningen begeleiden en de eigenaars een dienstenpakket aanbieden, maar het staat de eige naars vrij er al dan niet gebruik van te maken. In de eerste plaats zullen de cor poraties en do bouwfondsen moge lijkheden zijn om eigen woningen in de beschutte sfeer le bouwen. Ook moet worden onderzocht in welke gemeenten er belangstelling voor be staat en daarover moet financiële voorlichting worden gegeven alsme de voorlichting over bouwtechnische zaken. Overwogen wordt als voorwaarde voor het verlenen van geldelijke steun de beoordeling van de bouw plannen door nader aan te wijzen in stellingen verplicht te stellen. De gemeente moet de grond recht streeks aan dc eigenaars van de wo ningen in eigendom overdragen dan wel in erfpacht geven. Ook moeten de gemeenten er voor zorgen dat speculatie tegen wordt gegaan. Q^pwerkerk. „Brouette", Ring 45, expositie schil derijen, op werkdagen en zaterdagen van 9.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 16 december Zierikzee Huis van Nassau. Vrouwenkontakt P.v.d.A., 20.00 uur. Bjirgh De Koebel. Ned. Ver. v. Huisvrou wen, 19.30 uur. i Haamstede •Zaal, Ger. Kerk, 19.30 uur, kerstvie ring N.C.V.B. Ellemcel Dorpshuis, 20.00 uur, Kerstavond .isjcd. Bond van Plattelandsvrouwen afd Noord wejlc e.o. Brouwershaven Jeugdgebouw. Kerstviering afd. Plattelandsvrouwënbond, 20 00 uur. Nieuwerkcrk Dorpshuis. Kerstavond afd. Platte landsvrouwenbond, 19.30 uur. Bruinisse ,,'t. Durps'uus", 20.15 uur, hoorzitting bevolking Grevelingenbekken; 17.00- 18.45 uur toelichting bouwplannen. Ver.-gebouw, Herv. Vrouwenver., 19.30 uur. Woensdag 17 december Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering Centrale Fokveedag, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw NCVB- bejaardenmiddag. 14.30 uur. Herv. Ver.-gebouw. Kerstavond N.C.V.B.. 20.00 uur. Haamstede Gémeêntehuis, 14.00" mir, "gèmeëiïle- raad. Kerkwerve N.C.V.B. en de Ned. Herv. vrouwen vereniging, gezamenlijke Kerstavond om 19.45 uur in het verenigingsge bouw. v Zonnemaire Verenigingsgebouw. Kerstavond Afd. Plattelandsvrouwënbond, 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Slolavond Winkelweek, 19.30 uur. Kettingbotsing bij Hedel DEN BOSCH. 16-12. Op de rijks weg Ulrêcht-Den Boacfi-*ter hoogte van Hedel is dinsdagmorgen een enorme kettingbotsing gebeurd. Vol- gens de eerste berichten heeft deze botsing aan één automobilist het le ven gekost en zijn ongeveer veertig personenauto's en tien vrachtauto's hierbij betrokken. Volgens de rijks politie is de oorzaak mist en glad heid van de weg. Beide banen zijn voor het verkeer gestremd. De eerste - kettingbotsing bij Hedel was om half negen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Uitgerekend in december, nu de predikanten zich al weer opmaken voor de „tiendaagse veldtocht" en anderen pogen nog zoveel mogelijk dingen in het al stokoude jaar te proppen, want we blijven bezige mensjes, komen de „touroperators" (er is weer eens geen Nederlands woord voor) met hun kleurige gidsen om mee le delen, waan we allemaal naar toe kunnen. Wetend dat gedachtespinsels min stens zo lollig zijn als de iverkelijk hexd, heb ik voor u alvast maar een keus gemaakt en verwijs naar een bustocht op Taiivan (Formosa) van Hualien, naar Tarokko Gorge. Ach het is weer eens wat anders dan o'? bus naar de Westhoek. Tarokao Gorge is een fascinerende baai er het is droef te welen, die nimmer t znllen zien. Trouwens ook hef Zov- Maan-meer gaat aan ons voorbij, paar kun je ook met dc bus bijko men en dan (natuurlijk) per bus i?- rug naar Taichnng en den wee kwaar vliegen naar. Taipeh. O, maar er zijn mensen die hele maal niet naar Taiwan willen: ze durven naar de Pk Pippijnen, wam daar is wel enige moed voor nodig. 'In de bergen is het niet zo pluis, maar misschien wel bij dc nogal be roemde Pagsanjan-watervallen, t? zien vanuit een boot. Is ook weer eens iets anders dan de resten van hei Duivelandse Steenziuaan. Wie daar toch is pakt even de anonas- plantages m Tngaytay mee. Ik w'J maar zegjen, wat die „operators" allemaal voor ons klaar stomen. Del is niet mis, want ik noemde nog niet Penang, dicht bij de kust van Maleisië, met mooie tempeltjes hoor: de Kek Lol: Si tempel en de Slangentempel. Zelfs dc Malediven kunnen, om ip „luieren, te zwem men. te waterskiën en te duiken", want ze hebben daar mooi heUP - water. Te warm allemaal, dan fluks naar Vancouver, met het uitbundige Stanley Park en het reusachtig aquarium met echte zeeschildpad den, tropische vissen, haaien en een walvis van twee ton. want de Cana dezen houden (ook) van groot. Wat ze allemaal uitdenken hé en dat nog u cl in december. Ik sta verbaasd en aarzel nog tussen Vancouver en Phi- li pij tl en en eigenlijk ook wel een beetje Oislerwjjkse rennen, want 't is wel mooi hoor, maar allemaal ver schrikkelijk voor de „happy jeu:" en de inflatie weet je wel en de duide lijk duurdere sperciebonen en de riblappen, om maar wat te noemen. Wonderlijk wereldje is het tochl SCKIERF.IL AN DM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2